Laatste Berichten Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. 6 7 8 7 9 4 redactie is tot zekere hoogte aan de wenschen van Nederland te gemoet gekomen. Aansluitende aan ons bericht, omtrent de door de N- Brab. Duitsche SpoorwegmP verkregen door- loopende verbinding tusschen Kopenhagen en Vlis singen over Hamburg, Bremen en Oberhausen, wordt van goed onderrichte zijde het volgende medegedeeld De sneltrein HamburgKeulen, die thans te 12 uren van eerstgenoemde stad vertrekt, wordt met den aanstaanden zomerdienst twee uren vroeger gelegd, zoodat hij te Wesel aansluiting verkrijgt aan den exprestrein BerlijnVlissingen. De verbeteringen in het verkeer met Londen, daardoor ontstaan, zijn de volgende: Van Kopenhagen via KorsörKiel wordt de reis, die thans 48 uren duurt, met niet minder dan 12 uren verkort; terwijl de reizigers van Hamburg en Bremen, in plaats van 's morgen 6 u. 45 m., resp. 9 u. 47 m., eerst te 10 u. 8 m. resp. 12 u. 26 m. behoeven te vertrekken en dus 3 uren winnen. Door deze verandering zullen reizigers tusschen bovengenoemde steden en Londen, die thans nog van andere routes gebruik maken, voor de Neder- landsche spoorwegen gewonnen worden. Dezelfde verkortingen komen natuurlijk Amster dam en Rotterdam ten goede. Te gelijkertijd treedt een doorloopende verbin ding in 't leven tusschen Hamburg en Bremen via Haltern Wesel Boxtel Breda Esschen met Antwerpen en Brussel, welke verbinding tegen woordig slechts gebrekkig bestaat over den Grand Central Beige via Gladbach. (N. R. Ct.) Een Nederlandsche courant haast zich alweder te verkondigen dat een Duitsch blad zoo goed is geweest aan zijne lezers te vertellen, dat wijlen prof. Goudsmit geweest is: een van Hollands uit- stekendste rechtsgeleerden, die zich ook over de grenzen van zijn vaderland een eervollen naam had verworven." Op het Duitsche bericht hebben wij natuurlijk niet de minste aanmerking. Maar men moest toch wat minder gewillig de pet ophouden voor de onbeduidendste aalmoes, die de vreemdeling erin verkiest te werpen. Axel, 24 Maart. Tot dijkgraaf van den Catharinapolder is heden in de vergadering van stemgerechtigde ingelanden gekozen de heer I. Vereecken, nieuw benoemd burgemeester van Stoppeldijk en Bosckkapelle, zulks in plaats van wijlen zijn vader. Men leest het volgende in de Ter Neuzensche Courant De losplaats aan het spoorwegstation te Ter Neuzen geeft aan veler handen werk; menig huisgezin is er dezen winter mede gebaat, zoodat geen buitengewone inzameling van gelden heeft plaats gehad, noch van eenig armbestuur, noch van de Nieuwjaars-commissie. Wil men alhier volop werk verschaffen, dan ligt het in den aard der zaak, dat door de ont vangers en verzenders der goederen belangrijke geldelijke concessiën moeten gedaan worden, om tegen andere havens te kunnen concurreeren. Werken nu de twee krachten, die van den werk gever en van den werkman, samen, dan worden beider belangen bevorderd, en die van de plaats onzer inwoning niet minder. Wanneer wij het bovenstaande schrijven, dan heb ben wij op het oog wat heden weder is geschied bij het lossen van ijzererts. Twee groote stoombooten, een inhoudende 1200, de andere 1500 ton, liggen in lossing; nog 3 stoombooten worden deze week verwacht, zoodat de werkkrachten, die daarvoor gewoonlijk gebruikt worden, te kort schieten om de booten op tijd te lossen en door anderen daarin moet voor zien worden. Deze zijn aanwezig, doch verlangen voor het loon, 231 cent per uur, niet te werken, zoodat de werkgever, de heer Schalk, zich ver plicht heeft gezien werkvolk uit België te doen komen. Hebben wij een woord van lof over voor de flinke wijze, waarop de gewone werklui in het ijzererts weten te werken en hunne belangen aan die van den heer Schalk weten te paren, hoogelijk betreuren wij het dat anderen, door te hooge eischen te stellen, hun eigen belangen, die van hun huisgezin en den bloei onzer plaats tegen werken. De beste straf voor hen ware dat ze van de losplaats geweerd, en door geen armbestuur nu of later bedeeld werden. Wat minder aan Bacchus offeren en wat meer voor het huisgezin zorgen, dat zou velen tot eer en voordeel strekken. De zeer vertrouwbare berichtgever, die in ons n" van Vrijdag meldde dat eene 18jarige dienstbode van diefstal verdacht, uit Vlissingen geboeid naai de gevangenis alhier was overgebracht, is »erin geloopen." Het meisje is niet aangehouden, niet geboeid, niet overgebracht, maar alleen verdacht. Dit bewijst dat ooggetuigen" aan gezichtsbe drog kunnen lijden en dat zelfs de voorzichtigste correspondent door hen op 't dwaalspoor gebracht kan worden. De verkiezing van een lid van de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Steenwijk, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van m'. A. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, is bepaald op Dinsdag 11 April a.; herstemming, zoo noodig, op 25 April d. a. v. (Zie Laatste berichten van gisteren.) geloovige publiek bekend gemaakt wordt met twee geheime middelen: a. Regenerator", een »krachtige" mest, die een bietenzieken grond van »nemadoten" zuivert, per 50 kilo met inbegrip van den zak a 6.24, en b. sUnieum", een »specifiek" middel tegen de aardappelziekte, prijs dezer essence" per liter 2.40. Dit vocht moet met 20 a 30 deelen wa ter verdund worden. Wij maken van beide geheime middeltjes van hunne samenstelling toch wordt niets mede gedeeld gewag, om reeds bij voorbaat onze lezers ertegen te waarschuwen. Vooreerst hebben wij een onverzettelijken afkeer van alle mogelijke geheime middelen en ten tweede gelooven wij niet aan een »unicum", een »eenig", een aspecifiek" middel tegen de aardappelziekte. Beide panaceeën worden uit Hamburg de wereld ingezonden. Ons proefstation of een buitenlandsch zal er zich denkelijk wel men gaan bemoeien. (Line. Ct.) De heer m'. Rethaan Makaré, subst.-offieier van justitie te Haarlem, heeft ontdekt dat de gemeen telijke verordeningen tot voorkoming van brand in schouwburgen, eigenlijk niet behoeven te worden nageleefd; want er bestaat een regeling van dit onderwerp van het jaar 1799, toen het directoire der Pransche republiek een besluit erover afkon digde, welk besluit na de inlijving bij Frankrijk hier te lande kracht van wet heeft gekregen en nooit is ingetrokken. Het is de vraag, of niet de gemeentewet wel degelijk toelaat, dat de gemeentebesturen bij politieverordening dat besluit aanvullen; maar zeker heeft m' R. M. gelijk, als hij beweert dat het nooit toegepaste besluit zoo spoedig mogelijk behoort te worden ingetrokken, om niet in den weg te staan aan doeltreffende maatregelen, die thans noodig worden geacht. In de St.-Ct is opgenomen het kon. besluit tot regeling van belooning en vergoeding voor de leden en plaatsvervangende leden der commissiën en der hoofdcommissie voor de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen en van de kosten van herschatting. In een academisch proefschrift van mr W. J. M. Westerwoudt, getiteld De Staat en de Spoorweg maatschappijen, vindt men de volgende aanteeke- ning, welke een merkwaardig staaltje bevat van de werking van het protectiestelsel in Duitschland. »Een spoorwegmaatschappij hier te lande vroeg aan een der grootste fabrieken in Pruisen prijzen van rails. Zij verkreeg die tot een veel lager bedrag dan diezelfde rails door diezelfde fabriek aan Duitsche spoorwegmaatschappijen geleverd werden, en dat wel om de volgende reden. Door dat voor Duitschland de concurrentie van de Engelsche met de Duitsche fabrieken, wegens de hooge invoerrechten, niet meer te vreezen was, hadden deze hun prijzen aanmerkelijk verhoogd, en uit deze overwinst konden zij, teneinde een grootere clientèle te verkrijgen en de concurrentie met Engeland vol te houden, de prijzen voor het buitenland aanzienlijk verlagen. >Feitelijk betaalden dus de Duitsche spoorweg maatschappijen een gedeelte der rails van hare zustermaatschappijen in het buitenland. »Iets dergelijks ondervond men met den verkoop der steenkolen, waardoor een der gasfabrieken te Parijs, met voorbijgang der Belgische mijnen, waarvan de transportkosten zooveel minder waren, hare steenkolen uit Essen trok." ridderorden. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heer Carl Ram- bousek, oud-kapitein van het Oostenrijksch-Hon- gaarsche leger, te Zborow bij Forbes in Bohemen. belastingen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend aan H. Bijleveld, ontv. der dir. bel. te Zwolle c. a., behoudens aanspraak op pensioen. Benoemd tot voorzitter der hoofdcommissie voor de herziening van de belastbare opbrengst dei- ongebouwde eigendommen de heer jhr. G. F. van Tets, oud-lid van gedep. staten van Noord- Holland te Heemstede; tot secretaris de heer W. van Konijnenburg, hoofdinspecteur der dir. bel. enz. bij het min. van financiën. (Zie Laatste Berichten van gisteren.) koloniën. Eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, aan den O.-I. hoofdambtenaar J. J. Meijer, laatstelijk resident der Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo, met toekenning van pensioen. waterstaat. Eervol ontslag verleend als haven meester, tevens sluiswachter der Zuidwillemsvaart te 's Bosch, behoudens aanspraak op pensioen, aan L. Dekkers, en als zoodanig benoemd A. van Lteukelom, thans sluiswachter. In het laatste nr. van een hoogduitsch week blad (III. landw. Zeit.) over landbouw vinden wij eene advertentie, door middel waarvan het goed- Benoemd tot directrice der particuliere H. B. S. voor meisjes te Amsterdam S. Robertson, leerares in het teekenen aan de H. B. S. voor meisjes te Rotterdam. Benoemd tot leeraar in de natuur- en scheikunde aan de H. B. S. voor meisjes te Leiden H. W. Bakhuis Rooseboom, thans tijdelijk in die betrekking werkzaam. De verwarde toestand, waarin de Herv. gemegnte te Moerdijk ongeveer 10 jaren verkeerde, heeft eindelijk een einde genomen, doordien het nieuw gekozen kerkbestuur, hoe ongaarne ook, er ten slotte toe overgegaan is, om mevr. Koeken, de vrouw van den voormaligen predikant, uit de pastoriewaarin zij nog altijd wederrechtelijk verblijf hield, te verwijderen. De off. van admin. le kl. F. T. Courier dit Dubekart, dienende aan boord van Zr. M8. oplei dingschip Anna Paulowna, wordt op nonact. ge steld en vervangen door den off. van admin. le kl. L. M. van Onselen, in wiens plaats aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis wordt voorzien door den off. van admin. le kl. F. A. Frederiks. De 2e luit. der mariniers P. J. van Trooijen, ingescheept aan het wachtschip te Hellevoetsluis, wordt ter beschikking gesteld van den komm. van het korps. Aan boord van het fregat Evertsen worden ge plaatst de luits. t/z. le kl. P. J. Zaal, als le of ficier, L. Dupper, B. de Groot en E. Kempedie der 2e kl. J. van Brakel Schimmel, W. A. Cam- bier, P. W. Sachse, A. C. van der Sande Lacoste, G. J. Buys, I. van den Bosch enW. A. Moutonde kapt. der mariniers C. J. Visser tevens belast met het bevel over het aan boord ingescheepte deta chement mariniersde le luit. der mariniers iE. E. G. de Petit en de 2e luits. J. P. A. Termaat, L. A. C. Furnée, E. A. R. Verbeek en J. C. van Hoek; de off. van gez. le kl. L. van Coevorden de off. van admin. le kl. F. T. Courier dit Dubekart. Iloedekenskerke, 24 Maart. Een lief 3jarig meisje, dat door hare grootmoeder alleen in huis was gelaten, is door het spelen met lucifers in brand geraakt en heeft zulke verschrik kelijke brandwonden bekomen, dat het kind twee dagen na het ongeval bezweken is. De Rotterdamsche Lloyd is voornemens hare vloot, nu bestaande uit 7 stoomschepen, te ver meerderen met 4, en dus het aantal reizen met 9, zoodat dan ook van Rotterdam een 14-daagsche dienst op Java zal bestaan. De gemeenteraad van Haarlem heeft aan eene Parijsche firma vergunning verleend tot het plaatsen van standpalen en winkelhuisjes voor den verkoop van dagbladen, tegen betaling van een recognitie van 1 voor elk winkelhuisje. De gemeenteraad van Groningen heeft het verzoek van twee Brusselsche aanvragers om con cessie voor de oprichting van een openbaar slacht huis, afgewezen. Bij gelegenheid van het vierde internationale Congres d'Hygiènedit jaar in het begin van Sep tember te Genève te houden, zal tevens aldaar onder voorzitterschap van onzen landgenoot, den heer J. G. Jagereene algemeene vergadering worden gehouden van de internationale vereeniging voor het drinkwater, waarvan onze koning en de koning van België de beschermheeren zijn. De gemeenteraad van Rotterdam heeft met algemeene stemmen goedgekeurd, dat aan de be staande strafverordening een artikel wordt toege voegd, waarbij aan burg. en weth., de gezond heidscommissie gehoord, het recht wordt gegeven om te bevelen wateren of slooten te overdekken of verwulven, of te vervangen door een riool. Dit is een eerste bescheiden stap op den weg om de stad te verlossen van den afzichtelijken modder poel, die in de nieuwe stad, tusschen de fraaiste straten en naast nieuwe woningen, is te aanschou wen. In het vooruitzicht op deze verordening hebben reeds enkele eigenaren besloten hunne poelen aan de gemeente over te dragen, die dan voor rioleering en ophooging zorgt. Aan de Smilde hebben ongeregeldheden plaats gehad tengevolge der weigering van een scheeps bouwmeester om een schip, dat hij gebouwd had, te laten afloopen vóór dat de eigenaar voldoende zekerheid gesteld had voor de betaling der kosten van het bouwen. De justitie en militairen uit Assen zijn er bij te pas gekomen, doch het standje is met het te water laten van het schip geëindigd. De commissie te Bergen op Zoom, die zich belast heeft met het inzamelen van gelden voor de weduwe van den sergeant-majoor H. met hare zes onverzorgde kinderen, heeft het aanzienlijk bedrag van 2399.07bijeengekregen. Volgens de Francais heeft H. M. onze konin gin aan hare zuster, de aanstaande hertogin van Albanyeene prachtige narreslede ten geschenke gegeven, den vorm hebbende van een zwaan, van binnen met blauw satijn gevoerd en van buiten in den trant van Watteau beschilderd. De landverhuizing is in Groningen in vollen gang. Dagelijks ziet men troepjes, meestal jonge mannen, soms van vrouwen vergezeld, met kleine pakjes kleêren, den weg inslaan naar het kantoor der heeren Prins en Zwanenburg te Groningen. Den vorigen Zaterdag zijn er 800 uit ons land en van elders met de Pollux vertrokken, onder welke 100 uit het noorden. Voor den len, den 8cn en den 19en April moeten alle plaatsen, ten getale van 3100, op de dan vertrekkende stoomschepen reeds besproken zijn. De werkstaking te Sas van Gent is geëindigd en allen zijn weder tegen eene kleine loonsver- hooging aan het werk gegaan; tegen de twee grootste opruiers is proces-verbaal opgemaakt. Den heer L. J. Veltman, die eergisteren te Amsterdam zijn 35jarige tooneelloopbaan herdacht, werd een zilveren krans aangeboden door eenige kunstvrienden, namens anderen de prachtuitgave van Vondels werken en door de leden van het schouwburgpersoneel een zwartmarmeren pendule met coupes. De tuinbouwtentoonstelling van de Haagsche afdeeling der voor Tuinbouw en Plantkunde werd gisteren kort na hare opening door den koning en de koningin bezocht, die door den voorzitter, den heer Roëll, en de verdere bestuursleden wer den ontvangen en rondgeleid. Bij de intrede in de Gothische zaal werd een bouquet en een catalogus aan HH. MM. aangeboden door de dames Nierstrasz en Leembruggen. De vorstelijke be zoekers namen ook deel aan een tombola en bezichtigden met belangstelling de schoone en zeldzame verzameling varens en mossen, de bou- quetten enz. Op de genieschool te Versailles is eene nieuwe afdeeling gevoegd bij het aardrijkskundig onder wijs. Men geeft de leerlingen uitknipsels van 5 centimeter breedte en lengte uit de groote kaart van den generalen staf, die zij viermalen moeten vergrooten in een houten bak met vochtig zand. De leerling modelleert zijn zand zoo dat hij de hoogten en laagten van het terrein weergeeft, en als dan dit werk door den onderwijzer is nagezien, bestrijkt de leerling het met eene dikke gom, waarop hij het laat drogen. Dan worden de bijzonderheden van het terrein eerst met potlood geschetst en later in kleuren op de gom gebracht. Geen beter proef op de oefening in het kaartenlezen dan het maken van zulk eene reliëfkaart. Een allerzonderlingst bericht is opgenomen in de Petersburgsche Herold. Aan de Joodsche eigenaars van apotheken is kennis gegeven van eene beschikking van den minister van binnen- landsche zaken, dat zij binnen een jaar hunne zaken moeten verkoopen aan personen die den Joodschen godsdienst niet beljjden. De Joodsche provisors moeten dadelijk worden weggejaagd. Waarom treft de toorn der panslavisten nu juist het vreedzame vak der artsenijmengers Zekere Hagenbeek uit Hamburg heeft Europa afgereisd, eerst met een gezelschap Eskimo's, latei- met Vuurlanders, die als wilde beesten door het publiek der groote steden werden bekeken. De Vuurlanders waren oorspronkelijk vier mannen, vier vrouwen en twee kinderen sterk, maar het arme volkje is van de Europeesche koude zoo aan het hoesten en niezen geraakt, dat er reeds vijf van hen zijn gestorven en dat de dokters voorge schreven hebben dat de overigen zoo snel mogelijk naar Vuurland moeten teruggezonden worden. De arme menschen vertrekken spoedig over Antwerpen weer naar hun land. Een Hamburger die te St Petersburg logement houdt, zekere Schmidt, kwam dezer dagen voor den vrederechter Botscharoff om zich te verant woorden op eene klacht dat hij een zijner gasten op de straat had geworpen. »Wat, zei de vrederechter, zoo een Germaansch onderdaan, zoo een Duitscher zou hier in Rusland iemand de deur uit gooien!" En toen de advocaat van Schmidt op dezen vreemden uitroep eene aanmer king maakte, legde de vrederechter hem het zwij - gen op. Schmidt heeft zich met eene klacht tot de Duitsche legatie gewend. Amsterdam. Het stoomschip Prins Hendrik, gezagv. Bakker, vertrok heden morgen te 10 uren naar Batavia. Amsterdam. In de algemeene vergadering der Ned. Harddraverijvereenig/ng is het bestuur gemachtigd tot het uitbesteden van het bouwen van een vast gebouw op de heide bij Bussum, met 3000 zitplaatsen en eene koninklijke tribune in 't midden. Z. M. de koning heeft voor de aan staande wedrennen uitgeloofd een gouden rijzweep voor den internationalen wedren en een rijpaard en veldtent voor den wedren van officieren. Te Amsterdam zal eene passage gebouwd worden van de Prins Hendrikkade naar den Nieuwendijk, waartoe het Hotel-Lieth en acht andere perceelen afgebroken zullen worden. ïionden. In het lagerhuis werd eene motie van het conservatieve lid Ritchie, om eene enquête in te stellen naar de uitwerking der beschermende rechten van andere staten op den Engelschen handel, met 140 tegen 89 stemmen verworpen. De motie was van protectionistische strekking en werd door sir Stafford Northcote verdedigd. 25 Maart des morgens te 8 uren. Wind- Toe Tem namen mi Ba- rom. stand pera tuur. Cels. plaatsen» afwijk. richt. kracht. lucht. Delfzijl 10.3 WNW 3 z. bew. Groningen 10.1 W 0 bew. 4- 6 Den Helder 9.8 w 4 z. bew. 4- 6 Vlissingen 5.7 WNW 3 1. bew. Maastricht 5.8 WNW 3 l.bew. Sylt 14.4 WNW 4 z. bew. Shields 11.6 W 3 betr. 4- 4 Valentia. 2.7 WZW 4 betr. Hamburg 13.2 W 3 betr. 4- 6 Swinemunde 14.0 z 5 regen Leipzig 10.5 WZW 4 4- 3 Carlsruhe 7.2 zw 6 regen 4- 4 Grisnez 4.9 w 5 bew. 4- 7 Parijs 4.3 NW 4 betr. 4- 9 St Mathieu. 0.0 NNW 3 betr. 10 Biarritz 4- 2.8 WNW 5 regen 4- 12 Perpignan 0.5 NW 6 betr. 4- 14 Christiaansund. 21.6 zzo 1 bew. 4- 4 Stockholm 13.5 zzw 6 betr. 3 Kopenhagen 17.0 zw 2 mist. 4- 6 Stornoway 12.9 WZW 5 bew. 4- 3 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenM. 4.7 D. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 24 Mrt. 's avonds 11 uren 48 gr. 25 a 's morgens 8 uren 47 gr. 's middags 1 uur 52 gr. 's avonds 5 uren 49 gr. F. De voorstellen der Engelsche regeering om aan

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2