BUITENLAND. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. l t i 5 Algemeen Overzicht. voorhanden hebben van ongedekt ruwnat in den kelder ƒ60. Die kraantjes zijn zeker sedert jaren voor den brander bronnen van welvaart geweest, maar dat het rijk er voor duizenden guldens door is benadeeld, is even waar. Tijd.ƒ- Burg. en weth. van Den Haag hebben aan den raad voorgesteld het Plein, dat nu als kruis punt van allerlei tramlijnen wel eenig sieraad noodig heeft om in overeenstemming te zijn met de aanzienlijke gebouwen die het omringen, in te richten als een square. Als we goed zijn ingelicht, zullen te midden der bloembedden vazen en wellicht beelden wor den geplaatst. Zouden een paar eenvoudige fon teinen niet beter zijn? Vazen zullen niet heel mooi staan, tenzij zij bijzonder groot en tevens smaakvol zullen zijn, en beelden zullen bij het standbeeld van den «Zwijger" altijd een dwaas figuur maken. Wat in de laatste jaren aan beel den en ornamenten op openbare plaatsen te zien werd gegeven, was over het algemeen niet van dien aard, dat men naar meer moet verlangen. Groen, bloemen en een eenvoudige fontein, die niet al te weinig water geeft, zouden het best voldoen. En nu men het Plein zal sieren, zou het een tweede goede stap zijn, als men ook over de Plaats dacht. Een bloembed en een fontein in het mid den zouden een uitmuntend effect maken. Wan neer bij feestelijke gelegenheid de Plaats op die wijze wordt getooid, betreurt men het altijd, dat de tijdelijke versiering niet kan blijven; zij tooit dit druk bezochte punt zoo goed. (Vad). De koningin van Zweden, die thans te Am sterdam vertoeft, handhaaft ook nu weder zoo strikt mogelijk haar incognito. Zij leeft zeer eenvoudig, schept bijzonder behagen in een rit per tram, wandelt langs 's Heeren straten in de meest eenvoudige kleeding, bezoekt dikwijls Artis en het Vondelspark, mag gaarne in de Kalver- straat rondkijken en doet daar dikwijls kleine inkoopen. Van het rijtuig, dat door den consul te harer beschikking is gesteld, maakt zij weinig gebruik, uit vrees daardoor haar incognito in ge vaar te brengen. In het hotel is zij de meest beminnelijke gast, altijd even welwillend, tegen over ieder, tot den minsten bediende. (Hbl.) Het fraaie stadhuis te Alkmaar, waaraan bui- tenlandsche beelhouwers maanden lang hun krach ten hebben gewijd, nadert zijn voltooiing. Nadat men met den gevel en de bordestrap, beide in gothischen stijlherbouwd, reeds eenige weken gereed was, hebben thans ook vier heraldieke leeuwen op de trap de hun toekomende plaats ingenomen. Bo ven de poort, welke toegang verleent tot het bin nenplein, werd een beeld van Nemesis aangebracht. Wanneer nu nog het boogschuttersbeeld zijn plaats tegen den toren zal hernomen hebben en het bo vengedeelte van den arkel boven den hoofdingang zal hersteld zijn, zal Alkmaar reden hebben trotsch te zijn op dit raadhuis. De te Kampen gehouden tentoonstelling van blindenarbeid van den gepens. majoor jhr. P. A. Serraris, heeft netto ƒ80 opgebracht, welke op brengst bestemd is voor de Noordpool-expeditie. Jannetje Struik, de millioenenjuffrouw, laat weder iets van zich hooren. Zij heeft zich uitge laten, als zou ze bereid zijn den heer Van der Gant te betalen. Zij heeft aangeboden, de helft der vordering direct en de andere helft op een later tijdstip te voldoen, indien de heer v. d. G. bereid is haar zijne verontschuldigingen aan te bieden en van verdere stappen tegen haar afziet. Volgens een telegram uit New-York kan tusschen heden en Zondag een storm verwacht worden op de Noordsche en N.-Britsche kusten en drie dagen later weer een. Waarschijnlijk zullen in de laatste dagen der maand hevige N.-W. winden heerschen. In welk een gevaarlijken toestand het Haag- sche bosch op sommige plaatsen verkeert, moge blijken uit het volgende Woensdag ochtend circa 11 uren was een af- deeling huzaren, op een wandelrit, het Roomhuis genaderd, toen zich een hevig gekraak en een donderende slag deden hooren, waarna in het hoofd der kolonne groote verwarring ontstond, daar een boom was neergestort over den weg, juist tusschen den trompetter en de voorste man drie schoolmeesters in het dorp in plaats van dien eenen die er verleden jaar verhongerd is. Nu dan! dus in lang niet geschreven Hij liet het hoofd hangen en mompelde iets onverstaanbaars in zijn baard. Vergaan mijne ouders van angst?" vroeg Paul, »daar merk ik in hunne brieven niets van. Zij schrijven mij dat het hun goed gaat en het kind ook." »Het kind.dat is ziek geweest Men heeft het stilgehouden voor u. Om u te sparen hoe overbodig niet waar? De oude menschen verstaande jongere niet meer. Zij weten niet dat die gepantserd zijn, in en uitwendig, door en door met het voortreffelijke harnas der onverschillig heid Elke spier van zijn gelaat was vertrokken, hij sprong op, liep een paar maal de kamer op en neer en bleef eensklaps vlak voor Paul staan. Met de handen in de zakken, het bovenlijf heen en weder buigende, vervolgde hij met de grootste drift «Onverschillig, 't is wat moois men zou ook kunnen zeggen 't is wat erbarmelijksDe onverschilligheid wijst iemand overal de deur, zelfs die van zijn eigen huis Bezit ik iets dat mij onverschillig is Hebben kan ik hetmaar bezitten De onverschilligheid is bloode, wreed, brutaalZij gaat de schoonheid voorbij zonder geestdrift, de ellende zonder medelijden, het groote zonder ontzag, het wonder zonder vereering schappen, die ongeveer 10 pas van elkaar verwij derd reden. Op het oogenblik toen de boom begon te kraken, was de onderofficier juist op de plek, en slechts het keeren van zijn paard redde hem en verscheiden anderen waarschijnlijk het leven. Die boom was reeds vroeger ontworteld, en zeer kalm zonk hij, alleen door zijn eigen gewicht, zonder windvlaag, ter aarde. (Dbl). De oudste gepensioneerde officier van het Nederlandsch leger is de oud-luitenant-kolonel H. Tegelaar, geboren in 1790 en sedert Januari 1840 gepensioneerd. Het ontginnen van mastbosschen bij Bergen op Zoom neemt meer en meer toe. Van de uit gestrekte en boschrijke Wouwsche plantage, toe- behoorende aan den baron de Cauters te Antwerpen, is het grootste gedeelte in bouwland veranderd. Ook de meer zuidwaarts gelegen bosschen en heiden worden meer en meer in bouwgronden herschapen. Tot burgemeester van Gent is, in plaats van wijlen graaf De Kerkhove, benoemd de heer Lip pens, schoonzoon van den overledene. Alle lagere scholen in Frankrijk zonder uit zondering bezitten thans gymnastiektoestellen en geweren om mede te exerceeren en schijf te schie- ten. Aan de opleidingsscholen voor onderwijzers wordt het gymnastiek-onderwijs zoo gegeven, dat de gevormdp onderwijzers bevoegd zijn tot het geven van onderwijs in dat vak. Voor oudere onderwijzers worden in de vacanties speciale cur sussen in de gymnastiek gehouden. Door een sys teem van premiën worden de plattelandsonderwij zers aangemoedigd de beoefening van gymnastiek en exerceeren te bevorderen, en de leerlingen der scholen waar geregeld en met goeden uitslag wordt gegymnastiseerd, geëxerceerd en schijfgeschoten, zullen op den 14en Juli, den dag van het natio nale feest, een vaandel van de regeering krijgen. Dit alles blijkt uit eene circulaire, waarin de heer Jules Ferry bij de prefecten aandringt op hunne ijverige medewerking in deze richting. De oud kanunnik van St Peter, graaf Cam- pello, die zich van de katholieke kerk heeft afge scheiden, zooals wij eenige maanden geleden me- deelden, geeft een blad uit, II Labaro genaamd, dat op godsdienstig terrein de Vaticaansche bladen zal bestrijden. Campello stelt zich voor van het standpunt der genadeleer van Christus een onver- moeiden kamp te voeren tegen wat de Jezuieten van het Christendom hebben gemaakt. Als den eersten Mei de Parijsche Salon wordt geopend, zal in de bekende galerij van den kunst- kooper Petit eene tentoonstelling aanvangen van ze ven buitenlandsche en vier Fransche schildersden Engelschman Millais, den Belg Stevens, den Oosten rijker Munckacsy, den Duitscher Menzel, den Ita liaan Nettis, den Spanjaard Madrazo, den Neder lander Israels en de vier Franschen Meissonnier, Jules Dupré, Baudry en Gustave Moreau. Uit eene statistiek der oestercultuur aan de Atlantische kust der Vereenigde Staten blijkt dat in de verschillende ondernemingen een kapitaal van ongeveer 14.000.000 is gestoken. In de laatste jaren werden 22 millioen bushel oesters geproduceerd, die de ondernemers op ƒ21.600.000 kwamen te staan, en verkocht werden voor ƒ33.600.000, zoodat er eene winst van ƒ12.000.000 overbleef. Aan de oestercultuur arbeiden 58.805 menschen. In sommige staten van Noord-Amerika wor den de veroordeelde misdadigers in ploegen ver- eenigd om voor den openbaren dienst te arbeiden, vooral om wegen aan te leggen. In Kentucky wordt dat stelsel zeer onzacht toegepast, zoodat de wetgevende macht van dien staat zich genoopt zag er een onderzoek naar in te stellen. Van een ploeg van vijftig dezer dwangarbeiders waren slechts dertien meer in het leven na een jaar van bovenmatigen arbeid, onvoldoende voeding en kleeding en volslagen gemis van geneeskundige behandeling. Er komen onder deze gevangenen veel zelfmoorden voor, en soms worden ze door hunne bewaarders, als disciplinaire maatregel, doodgeslagen. In een kolenveld weigerden de mannen om in een gevaarlijken tunnel te gaan, maar de opzichter luisterde niet naar hen en dreef hen erin, met den geladen revolver dreigende. Paul legde zijn hand op den arm van Kamnitzky en zei «Geldt die strafpredikatie mij Ik ben niet onverschillig. En zoo ik het ooit geweest ben laat ons dan zeggen" voegde hij er -na een poosje bij, »ik ben het niet meer." Er had bij den ouden man een verwonderlijke snelle verandering plaats, als met een tooverslag scheen de storm in zijn ziel bezworen te zjjn. Zacht en op weemoedigen toon begon hij «Hoe lang zijt gij niet bij ons geweest? sedert uw terugkeer uit den veldtochtHij sloeg driemaal met zijn kleine vuist op tafel, «sedert drie jaren drie jaren is het geleden Dat laatste verblijf te Sonnberg stond Paul nog met bitterheid voor den geest. De droefheid zijner ouders, welke hij overdreven vond, omdat hij er niet in deelde, de verslagenheid in huis, dat kleine kind, hoe afstootend was dat alles voor hem ge weest Hij had slechts even een blik geworpen in dat vreugdelooze leven en was toen weggesneld. Hij kon immers terugkomen, later in een beteren tijd. Maar het staatsleven sleepte hem mêe, de behoefte aan bezigheid greep hem aan, de eerzucht om in een grooten werkkring iets groots te verrichten bezielde hem. Wel voelde hij meermalen de vermaninggij moest toch eens gaan zien hoe het met de oude lui gaatMaar zij roepen hem niet en hebben zij hem wel noodig? waarom ook? Hij is geen vrouw, die over het onvermijdelijke treurt, hij kan niet met hen weenen- Drie uren later stortte de tunnel in, waardoor elf menschen werden gedood. Buitendien toonde het onderzoek aan dat, behalve de zweep, ook de duimschroeven als maatregel van tucht werden aangewend. Enkele zinsneden uit Le Droit Social, een te Lyon uitkomend blad, dat den jaardag der commune herdenktDe commune-mannen deden menigen misgreep. In plaats van het stadhuis en de pak huizen van den staat te verbranden, hadden zij reeds den eersten dag den brand moeten steken in alle kerken en kapellen. Zij hadden echter gelijk dat zij de Vendöme-zuil opruimdendat zal nog eens dienen te geschieden. Maar hun grootste domheid was dat zij de milliarden van de Fransche bank onaangeroerd lieten. Hun voor oordeel en hun verlangen om voor eerlijke lieden door te gaan had hen niet moeten leiden tot het eerbiedigen van kapitaal dat bijeengebracht is door de plundering der arbeidende klasse. Over tuigd als wij zijn van de noodzakelijkheid eener radicale verandering, roepen wij het volk op om voor zijn welzijn op te komen, zoodra de dageraad der revolutie zal aanbrekendan doeme men alle kerkgebouwen ten vuredan moet het volk alle geld, alle werktuigen en allen grond zich toeëige- nen, die rechtmatig zijn eigendom zijn, en dan schiete men zonder aarzeling eiken man dood, die zich eenig gezag over het volk wil aanmatigen." De minister van binnenlandsche zaken heeft den prefect last gegeven den uitgever dezer uitstorting van communistische gevoelens voor de rechtbank te vervolgen. Het proces om de erfenis van kardinaal Antonelli is nog in lang niet geëindigd. Het hof van cassatie heeft dezer dagen uitgemaakt, tegen de bewering der familie van den kardinaal, dat de gravin Lambertini kon toegelaten worden tot het bewijs dat zij Antonelli's dochter is. Het proces is nu reeds bijna vijf jaren oud. Eindelijk is de Londensche olifant Jumbo uit den zoölogischen tuin vervoerd. Gisteren nacht om half twee begon de optocht. De politieposten langs den weg waren verdubbeld, zooals steeds voor het passeeren van groote personages geschiedt. Vooruit gingen een aantal huurrijtuigen met be langstellenden en vele voetgangers, waarop Jum bo's kar volgde, die van voren open was, zoodat zijn hoofd er uitstak. Scott zat op een bankje vlak naast Jumbo's mond. De kar werd getrokken door acht krachtige sleeperspaarden en was verge zeld van eene aanzienlijke politiemacht, terwijl een dertigtal cabs den optocht sloot. Uit een aantal vensters klonk het van de door het leven ont waakte bewoners: «Vaarwel Jumbo De afstand tot St. Katherine's Docks werd in vier uren afge legd. Het hok werd onder eene kiaan gebracht en in een lichter neergelaten, die bet vervoeren moest naar Millwall Docks om den olifant daar over te laden in de Assyrian Monarch, die morgen ochtend uitstoomt naar New-York. Het vertrok ken beest zal eene groote leegte laten in zekere overgevoelige kringen te Londen. Een laatste staaltje van deze dwaze geschiedenis is dat de heer Tallet, de hoofdinspecteur der groote Engel- sche dierenbeschermings-maatschappij Jumbo aan boord van de boot tot Falmouth vergezelt. Onder de Joden in het zuiden van Rusland openbaart zich eene hervormingsbeweging, die een Nieuw Israel wil stichten op den grondslag dei- boeken van Mozes, met verwerping der latere leeringen welke in den Talmud zijn verzameld. Zooveel mogelijk wil de nieuwe richting de uiter lijke verschilpunten der Joodsche leer met de ver schillende vormen van Christelijke belijdenis doen vervallen. Haar sabbath zal op den Zondag val len de besnijdenis heeft niet meer plaatsde synagogen erlangen den naam van kerken; geen bepaalde vleeschsoorten gelden meer voor onzuiver en geen afzonderlijke wijze van klaarmaken dei- spijzen wordt voorgeschreven. Ten slotte zal de godsdienstoefening in het Russisch worden gehou den. Wel wat oneerbiedig, maar niet onaardig noemt een Fransche courant dit een vereenvoudigd Jodendom, zelfs geschikt voor gebruik op reis. Eergisteren is de arbeid voor den herbouw der Tay-brug aangevangen door den aannemer, den heer Arrol. En hij zal hen wel eens bezoeken uitstel is geen afstel. Zoo was er een geruime tijd ver- loopen sedert zijn laatste, vluchtige bezoek in de ouderlijke woning; dat besefte hij nu eerst goed, terwijl hij de woorden van Kamnitzky herhaalde «Drie jaar, ja toen was het verschrikkelijk bij ons «Toen was het goed, nog goed", riep de baron uit. «Het was kort na de ramp ik bedoel na den dood van uw vrouw. Onmiddellijk na dat de slag gevallen is weet men 'niet hoe diep hij getroffen heeft, hoeveel verwoesting hij heeft aan gerichtdat bljjkt eerst later." «Meent gij dat de smart over een geleden verlies toeneemt, hoe meer tjjd erover verloopt Neen, mijn goede vriend, ik houd het ervoor dat de tijd alle wonden heelt." «In het algemeen kondt gij er ten minste bijvoegen", viel Kamnitzky hem in derede, «voor een man, zooals gij, bestaat wel is waar slechtg het algemeene een man zooals gij bekommert zich niet om een enkel persoon, een bijzonder geval. Wanneer men aan het menschdom, aan het heelal toebehoortHij rammelde driftig met een sleutelbos in zijn zakzijn stem, die bij dien laatsten volzin gedaald was, verhief zich weder: «Wanneer is het kouder, zeg? een uur, of verscheidene uren na zonsondergang Welnu, voor uwe ouders is de zon ondergegaan achter den heuvel op het kerkhof, waar de zilver-popu lieren O ja daar weet gij niet van, gij Gisteren werd alhier in het openbaar te koop aangeboden Een huis en erf, alhier, op den Kinderdijk, wijk P. n°. 101, verkocht voor 1350. Een huis en erf, op den Korendijk, wijk P. n°. 56, verkocht voor 725, Een huis en erf, op den Kinderdijk, wijk P n°. 91, verkocht voor ƒ600. Een huis en erf, aan de Ylissingsche straat, wijk K n°. 48, verkocht voor 825. Een huis en erf, aan de Latijnsche schoolstraat, wijk D n°. 26, verkocht voor 603. Een huis en erf, aan de Heerenstraat, wijk H n°. 136, verkocht voor 700. Een huis en erf, aan het Hofplein, wijk E n°. 294, verkocht voor 579. Een winkelhuis en erf, aan de Langeviele, wijk K n°. 203/204, verkocht voor ƒ3800. 24 Maart des morgens te 8 uren. KAMEN DER PLAATSEN. rom. afwijk. Wind- richt. Toe stand Tem pera- kracht. lacht. Delfzijl Groningen l)en Helder Vlissingeu Maastricht Sylt» Shields Valentia. Ilambarg Swinemunde Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Perpignan Christiaansund. Stockholm Kopenhagen Stornoway 1.6 1.2 A 1.3 0.9 -L. 3.6 _t_ 0.2 11.6 5.7 2.9 4.2 3.0 1.0 0.5 2.0 0.3 2.4 1.3 11.6 1.1 3.2 22.7 Z Z z z zw wzw zw wzw z stil N NO ZW z NW OZO NW OZO wzw zzw w 3 3 4 3 1 4 7 6 2 0 3 1 4 2 3 5 5 5 2 4 7 bew. betr. betr. z. bew. helder betr. betr. betr. helder helder z. bew. betr. bew. betr. regen betr. betr. helder helder 1. bew. regen 2 10 12 l i - i 5 1 10 io 6 5 2 4 Grootste verschil in Nederland *8ochtends 8 uren: M. 4.9 H. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 28 Mrt. 's avonds 11 uren 41 gr. 24- 's morgens 8 uren 43 gr. 's middags 1 uur 53 gr. 's avonds 5 aren 51 gr. .K Eerst naar aanleiding van een debat over natu ralisatie van vreemdelingen, later bij de discussie over een wetsontwerp betreffende de rechtspraak der colleges van gedeputeerden uit de provinciale raden, werd door de geavanceerd liberalen in de Belgische kamer verleden jaar de quaestie van het kiesrecht ter sprake gebracht. Zij drongen reeds toen aan op eene beslissing, en de heer Janson stelde de kamer daartoe in de gelegenheid door eene reeks amendementen op laatstgenoemd wetsontwerp voor te stellen, zeker niet om de kiesbevoegdheid incidenteel te regelen in eene wet op de gedeputeerde colleges, maar om aan bet debat vasten grond te geven. Hij stuitte echter af op den tegenstand der regeering die niet verder te brengen was, na dagen debatteerens, dan om hare toestemming te verleenen dat de amende menten naar de centrale sectie zouden worden verzonden. De heer Janson en zijne vrienden berustten hierin, en het debat werd voorloopig gesloten onder de beste verstandhouding tusschen de verschillende deel en der liberale partij. De zaak van het kiesrecht was dus aan de orde gesteld, en hoezeer de beweging rechtstreeks tegen den census is gericht, was men het erover eens dat eene grondwetsverandering, waardoor de cen sus ook voor de kiezers voor beide kamers zou vervallen, nog ontijdig zou zijn. Men wilde dus wat de grondwet toelaat enkel den census terzijde stellen voor provinciale en gemeenteraads verkiezingen, overtuigd dat het eens alzoo aange nomen beginsel zich verder baan zou breken in de verkiezingen voor de wetgevende vergaderingen. De amendementen werden Woensdag door de centrale sectie, waarin de heer Janson zelf zitting heeft, verworpen, waarna zonderlinge proce dure! de sectie besloot de meening der regee ring te vragen over de verworpen voorstellen. De quaestie is hierdoor niet van de baanook het ontwerp-Malou, dat door wijziging der belas- zijt er niet geweest, niet eens geweestHij richtte zich zoo hoog mogelijk op, wierp de schou ders naar achteren, ais een soldaat die aantreedt en vervolgde met gemaakte onverschilligheid, over Pauls hoofd been, het venster uitziende«En bet is er toch heel vriendelijk, heel vriendelijk. Er is een bek omheen, waartegen rozen groeien, een rand van klimop vormt breed en plat een weet gij, een met de hand teekende hij ronde lijnen in de lucht, «een krans, zooineengestren geld en de zerk van geslepen' graniet spiegelt als glas in den zonneschijn. Haar naam is met' groote letters in den steen gebeiteld, verder niets dan de datum geboorte- en sterfdag natuurlijk.... Daaronder twee verzen van baar lievelingsdichte res, anders volstrekt niets." «Verschrikkelijkverschrikkelijk", dacht Paul «raak ik dien zwetser nooit kwijt?" «Wat voor verzen?" vroeg hij losweg, alleen maar om iets te zeggen. «Ja wat voor verzen? Alsof ik zulke dingen onthieldMaar ik heb ze overgeschreven, als ik mij niet vergis (Woi-dt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2