N° 72 1882. rr 125e Jaargang. Zaterdag 25 Maart. ITa haar dood, FEUILLETON. Middelburg 24 Maart. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt d a ge I ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hooldagenlen voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Marie von Ebner Eschenbach. Weder in strijd met het latere "bericht der N. R. Ct., dat de afschaffing van het differentieele recht op koffie en thee in de Yereen. Staten nog wel niet gebeurd, maar toch waarschijnlijk zou zijn, meldt de New-York Herald van 11 'Maart het volgende Teneinde legen deze afschaffing te protesteeren werd gisteren te New-York een meeting gehouden door de voornaamsteleden van den koffie-en thee handel. In een protest, dat bijna eenparig getee- kend werd, wordt betoogd dat de koffiehandel reeds sedert 18 maanden zeer gedrukt is geweest, dat de voorraad groot en de prijzen laag zijn en dat van de aanneming van de hill het gevolg zal zijn dat groote bezendingen koffie van mind ere hoedanigheid naar Amerika zullen toestroomen. Er werd verzekerd dat men in Nederland gewoon is, de Javakoffie te vervalschen. *Aisse, 23 Maart. Tot lid van den gemeenteraad alhier is gekozen de heer P. van Driel, in plaats van den heer J. Kloosterman, die wegens ver trek naar Amerika zijn ontslag heeft genomen. Bij de debatten over den eed is door den minister van jnstitie den raad gegeven, dat degenen die bezwaren hebben tegen het uitspreken van het gebruikelijke formulier, eene vereeniging kunnen vormen, zooals de Doopsgezinden. Aan dien wenk is ten deele gevolg gegeven door het oprichten van een Gemeente van gedoopte Christenente Groningen, waarvan de statuten zijn goedgekeurd. Een van de grondslagen der vereeniging handelt over den eed en luidt als volgt «De gemeente gelooft en handhaaft dat het ons verboden is om eenigen eed te zweren, Matth, 5: 3437, Jac. 2: 12, maar allen waar en getrouw behooren te zijn aan hun eenmaal gegeven woord of belofte, op straf den leugenaars en ontrouwen opgelegd, wanneer te eeniger tijd de bewijzen van leugen of ontrouw geleverd zullen zijn." Het heden te 10 uren vertrekkende stoomschip Prins Hendrik is het laatste schip der maatschappij Nederlanddat de mail te Napels opneemt. Het volgend schip Celebes doet het eerste Marseille aan. De St.-Ct bevat een kon. besluit houdende na dere bepalingen omtrent den in-, uit- en doorvoer van goederen met betrekking tot den pakketpost. De commissaris des konings in Groningen is gemachtigd tot het bijeenroepen van de staten dier provincie in buitengewone vergadering op 3 April a., om daarin aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de eerste kamer der staten-generaal, in plaats van wijlen mr. J. J. Cremers benevens eenige voorstellen en mededee- lingen van gedeputeerde staten. VAN Wel hem dat die drukkende tijd voorbij is: Wel hem dat hjj juist het tegendeel daarvan zoo vol hoop te gemoet gaat! In de armen van Thekla zullen hem de herinneringen niet kwellen, die thans zoo vaak en zoo smartelijk uit het verleden oprijzen. In het heldere licht van haar levensvreugde zal hij vergeten dat hjj eens een hart aan zjjne zijde liet wegkwijnenDitmaal is hjj de rijkste Thekla bemint hem niet zoo vurig als hjj haar, al bemint zjj hem ook zoo harteljjk als zij beminnen kan. Heeft zij hem niet vrijwillig gekozen? Heeft niet haar eerste blik hem gezegd; Gij zijt het! en haar jawoord dit bevestigd? Wat wil hij meer dan haar geheel, met al haar schoon heid bezitten Als hij haar hartstochtelijker wenschte, zou dat heteekenen dat hjj haar anders wenschte en juist zooals zij is, bekoort, betoovert zjj hem. Blijf zooals gij zjjt!" riep hij hard op »Teederheid, dweperij van u te verlangen zou ge- Ijjk staan met rozengeur en rozenknoppen te Men kan gerust aannemen dat de voorstelling van Zonder Naam, toqneelspel in vijf bedrijven», van den heer Rosier Faassen, door de artisten van de Rotterdamsche afdeeling van Het Ned. Tooneel, algemeen genoegen heeft gegeven aan het publiek dat gisteren avond in den Middelburgschen schouw burg vereenigd was. Zoowel zij die naar de co- medie gaan om een vrooljjken avond te hebben als zjj die in den schouwburg ernstige gedachten opgewekt willen zienzoowel de voorstanders der «nuttige strekking", als zij die op het tooneel slechts de trouwe afspiegeling der werkelijkheid verlangen, vinden in Faassen's stuk hun gading. Zonder Naam draagt duideljjk de kenmerken van door een man van 1t vak, een schrijver van practische tooneel-ervaring, geschreven te zjjn. De verwikkeling van het stuk is niet nieuw. Een man die een meisje ongelukkig maakt, die deze misdaad zjjner jongelingsjaren vergeet, maar haar als het beeld der wrekende gerechtigheid weder voor zich ziet opdoemen wanneer hjj, getroffen in het liefste dat hij bezit, beproeft terug te krijgen wat hij van zich stiet, maar afgewezen en aan zijn zelfverwjjt overgelaten wordt, dat is, onder verschillende vormen, reeds dikwjjls vertoond. Ook Henriettede vondeling, die den nederigen naam harer pleegouders niet ruilen wil voor dien van haar rijken vader en die aan dezen wreekt wat hij aan hare moeder misdreef, heeft men meer gezien. Maar even als het leven zelf aanhoudend zich herhaalt en toch aan ieder onzer, die geroepen zijn er onze rol in te spelen, altijd nieuw lijkt, zoo behoeft ook de «wereld op de planken" slechts een waarlijk doorleefd stuk leven te vertoonen, om ons te boeien. Daarin nu is de heer Faassen voortreffelijk geslaagd. Hjj heeft zjjn Rotterdammers, die hjj om zich heen zag in de achterbuurten en de def tige wijken, in de burgerwoningen en de heeren huizen, opgenomen en op zijn tooneel gezet; hij heeft ze laten praten zooals hjj ze heeft beluisterd en laten doen zooals hij hen heeft zien handelen. Hjj heèft misschien de rollen ingericht naar de eigenaardigheden van de acteurs die hij kende. Hij heeft gebruik gemaakt van zijn veeljarige er varing van publiek en tooneel, om door welbere kende theater-effecten de spanning levendig te houden. Zijn stuk «marcheert" dan ook, niette genstaande het te lang is. Er komen épisodes in die tot het geheel in weinig verhand staan en de handeling dus ophouden er worden gesprekken in gehouden, waarin zonder schade de schaar gezet kan wordenmen hoort er redeneeringen en bou tades in, die al zoo lang op de planken dienst gedaan hebben, dat menig toeschouwer ze van buiten kent. Maar telkens, op het juiste oogen- blik dat de aandacht moede zou worden, komt er een wending, een effect, waardoor zij weder ver levendigd wordt. Wanneer de gordijn voor het laatst valt voelen wjj ons voldaan; maar tevens dat deze geoefende vertooner, even als hij ons aan den draad zijner vjjf bedrijven wist rond te voeren, er nog wel eenige aan zou kunnen rijgen zonder dat wij moede zouden worden hem te vergezellen. eischen van den trotschen palm en verwarmend licht van de fonkelende starren. Het geluid eener opengaande deur wekte hem uit zijne droomerijen. De knecht diende mijnheer de baron Kamnitzky aan en snuivend en vol on geduld kwam er een klein, schraal manneke binnen, dat eensklaps begon: «Niets dan nieuwe gezichten, altemaal men- schen die mij niet kennen.Het is wonder dat zij niet naar mjjn pas vragen. Een volgende keer zal ik die mede brengen. Ik had nooit gedacht dat het zoo moeilijk was om toegelaten te wor den hij een liberalen afgevaaidigdeHet woord «liberaal" werd hijzonder hits, minachtend en met nadruk uitgesproken. «Maar nu zijt gij er", zei Paul, «en zeerwel- kom." Hij schoof een fauteuil bij, waarin de baron brommend plaats nam, nadat deze zich, met een vorschenden blik door de kamer, overtuigd had dat er geen enkele behoorlijke stoel voorhanden was, waarop «een ouderwetsche landjonker, die gewoon is om te zitten en niet om te luieren", zich gemakkelijk kon nederzetten. «Waar is uw Michel?" vroeg hij na een korte poos op nieuwsgierigen toon, doch vervolg de onmiddellijk, zonder het antwoord af te wach ten, «niet geschikt voor de residentie, natuurlijk.. Hier moet men heel andere menschen hebben, theaterbedienden met slobkousen aan Het was dan ook een volkomen verdiende hulde toen onze handige cicerone, de heer Faassen, aan het einde van het stuk teruggeroepen werd om voor het voetlicht den dank te ontvangen van het publiek, dat hij zulk een aangenamen avond be zorgd had. De andere vertooners mochten zich in minder toejuichingen verheugen, niet omdat hun spel die niet verdiende, maar omdat de slot-too- neelen van ieder bedrijf daar minder aanleiding toe gaven. Het is iets oorspronkelijks in Faassen's stuk, dat ook het traditioneele slot-tooneel, waarin al de vertooners, even als het slotkoor eener opera, te gelijk en scène zijn, achterwege blijft. Dat geeft iets sobers aan de ontknooping, welke haar tref fender maakt. Toejuichingen zouden anders wel verdiend zijn geweest, want het spel der acteurs was, zonder uitzondering, zeer verdienstelijk. De betreurens waardige ziekte van den heer J. Haspels was oor zaak van diens vervanging door den heer Le Gras, en men weet dat hetgeen deze op zich neemt, in goede handen is. Evenzoo moesten wij mej. Jeanne de Groot missen, die aan eene ongesteldheid in de keel lijdende is. Haar zeer belangrijke rol was nu in handen van mevr. Burlage-Verwoert, en deze zal het ons niet euvel duiden, wanneer wij zeggen dat wij haar liever in de voor haar bestemde rol van Betje, de behangersvrouw, dan als de 23jarige musicienne Henriette gezien hadden. Als doub ure mag zij echter geprezen worden, even als wij met mej. Stoetz als Betje alle reden hadden om tevre den te zijn. Om nu van de dames niemand voor te trekken, voegen wij erbij dat mevr. Faassen als Jansje en mevr. De la Mar als de Wed Bloem uit muntende types van burgervrouwen waren, en dat mej. Heyblom zeer lief, beschaafd en natuurlijk voor Sophie gespeeld heeft. Yan de heeren zeggen wij alle te gelijk, dat zij den goeden naam van den Rotterdamsehen troep voortreffelijk hebben staande gehouden. Een hunner noemen wij, als uitzondering. Wij zijn het aan vader en moeder verschuldigd, den jongen Yictor Faassen te begroe ten. De appel valt niet ver van den stamHij was ons bij uitstek welkom en even als wij een nieuw werk van den vader van harte toegejuicht hebben, hopen wij vele malen over den zoon de handen in elkaar te slaan. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag ver leend als burgemeester van Hoedekenskerke aan W. L. Kakebeeke. geneeskundige nienst. Benoemd tot off. van gez. 2e kl. bij de zeemacht A. Lovers, arts. leger. Op verzoek eervol ontslag verleend uit den mil. dienst aan den 2e* luit. van het 4e reg. inf. P. M. van der Mandere. consuls. Dr. L Krausz, benoemd tot vice-con sul der Nederlanden te Budapest, is als zoodanig door de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering er kend. «Michel is buiten bij zijn familie", viel Paul hem in de rede. «En vertel mij nu eens hoe het er bij ons thuis uitziet?" Hij had zijn gast een sigaar aangeboden, welke deze met ontzetting afwees. «Rookt gij niet? «Alleen mijn eigen sigaren, zooals gij weten kondt",.antwoordde Kamnitsky barsch, haalde zijn koker voor den dag en kreeg daar een zwarte sigaar uit, die er niets uitlokkend uitzag en die hij met groote inspanning zijner ademhalings werktuigen aanstak. Haar twijfelachtige geur scheen gunstig op hem te werken, hij werd spraak zaam, praatte over de zaken die hem naar de stad riepen, over het wêer, over de vooruitzichten van den oogst, over allerlei en toch dat was niet moeielijk te gissen niet over hetgeen hem op het hart lag, wat hem op de tong zweefde, zoodat hij na eiken volzin, dien hij met moeite uitstiet, de lippen toekneep en ze even daarna weer opende om iets onverschilligs te zeggen. Daarbij bloosde hjj elk oogenblik als een jong meisje en ergerde zich vreeselijk. Achdat was een voortdurende grief voor den ouden man, dat hjj nog altijd blozen konDit onwillekeurig teeken van kinderlijke prikkelbaar heid was geheel in tegenspraak met zijne jaren, met zijn mannelijk wezen. In dezen zonderlingen man was alles tegenspraak, wanklank! Het zware gekrulde haar, dat hij als oude man nog lang droeg, maakte dat zijn hoofd te groot scheen voor zijne smalle schouders, die nog meer uitkwamen Axel, 23 Maart. De heer M. Verstraeten, 1" onderwijzer alhier, is benoemd tot hoofd der stads- burgerschool te Weert. Yoor die betrekking had den 33 sollicitanten zich aangemeld. De gemeenteraad van Rotterdam heeft be noemd tot leeraar aan de zeevaartkundige school P. Molenbroek, te Rotterdam. ISïervliel, 23 Maart. Beroepen tot predi kant bij de Ned. herv. gemeente alhier d*. K. Straatsma, te Haarlo (Gelderland). In Augustus van het vorige jaar werd in een publiek huis te Leiden een vrouw door een man, die niettegenstaande hij voor weinige maanden getrouwd was met haar leefdedoodgeschoten, waarna die man met denzelfden revolver had ge tracht zichzelf het leven te benemen. Werkelijk bracht hij zich een belangrijke wonde toe, tenge volge waarvan hij tot in het laatst van Januari van dit jaar in het ziekenhuis moest blijven en de zaak eerst gisteren voor het gerechtshof kon behandeld worden. Het hof deed dadeljjk uitspraak en veroordeelde den beschuldigde tot een tuchthuisstraf van 10 jaren. Door eenige commiezen is te 's Hertogenbosch een afstoking verricht in eene branderij lc klasse, le soort van A. Twee ambtenaren werden belast met eene huisvisitatie in een aangrenzend pand, gemeenschap hebbende met de branderij, dat door een vrouw wordt bewoond. In dit pand werd een kelder ontdekt, waarvan de deur niet anders dan met een ruk kon worden opengedaan. Terwijl dit geschiedde nam een persoon, die zich in den kelder bevond, door een geheime opening de vlucht. De ambtenaren doorzochten den kel der en hoorden al spoedig vocht in een bak vloeien. De trap van den kelder werd hierop weggenomen en nu bleek het, dat daar twee ge heime leidingen uitkwamen, ieder voorzien van een kraantje, waaronder een koperen bak stond. Deze leidingen hadden gemeenschap met de koel vaten van twee ruwketels. Nadat de ambtenaren eenige kitten "gedistilleerd van hooge sterkte hadden vergaderd, werd de kraan gesloten, waar door het vocht alleen uitgang vond op de plaats waar de afstoking geschiedde. De afstoking werd voortgezet totdat het vocht een sterkte aanwees als bij de wet is bepaald. Daarna werden de verschillende hoeveelheden vereenigd, waardoor eene hehoethare overmaat van 21.77 liter werd geconstateerd, zoodat de boete ƒ3466 bedraagt. Verder werd wegens twee geheime leidingen eene boete beloopen van ƒ2000 en wegens het door zijne nauwsluitende kleeren. De frissche, gladde gelaatskleur, die zegevierend gedurende een lang leven alle invloeden van hitte en koude had ge trotseerd, was geheel in tegenspraak met de sneeuwwitte haren van den jeugdigen grijsaard. Zijn flinke gebogen neus, krijgshaftige knevel en. kin-haard, de bruine oogen, die vurig onder de eenigszins gezwollen oogleden uitkeken, dit alles paste niet hij zijn kleinen mond en zijn pijnlijk onderworpen uitdrukking. Zijne handen en voeten waren klein en smal, zijne bewegingen onrustig en men zag duidelijk hoeveel moeite hij zich gaf om zijn verlegenheid achter een voorgewende los heid en gemakkeljjkheid te verbergen. Paul herhaalde zijn onbeantwoord gebleven vraag en Kamnitzky zei, op zijn sigaar bjjtende, die al lang niet meer brandde «Hoe het uwe ouders gaat, meent ge Nu jaZooals het kan Brieven van u Verscheiden brieven moeten verloren geraakt zjjn." Hij zei dit met zulk een bitterheid dat Paul ongeduldig werd en droog weg antwoordde «Ik heb in lang niet geschreven." Kamnitzky trok zijne zware wenkbrauwen samen en zei «Zoo ja wel drukke bezigheden, vele redevoeringen over de rechten van den menschs vrjjheid, beschaving, ontwikkeling! hoe zou men dan nog tijd vinden om een paar oude luidjes te vreden te stellen, die zoo dwaas zijn te vergaan van angst over iemand.a propos van de ont wikkeling die gaat vooruit! Wjj hebben than!

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1