N° 71. 125e Jaargang, ag 24 Maart. 17a haar dood, Middelburg 23 Maart. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent." Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité 6. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Marie von Ebner Eschenbach. De tweede kamer zal, volgens het Vaderland niet vóór den leï Mei a. weder bijeenkomen, ten zij het sluiten van een handelsverdrag met Frank rijk eene kortstondige bijeenroeping vóór dien tijd noodzakelijk mocht maken. Vijf weken vacantie dus weder, om uit te rus ten van zittingen, waarin zoo goed als niets tot stand werd gebracht. Immers de twee kleine wetten tot wijziging van de zegel- en registratiebelasting kan men niet onder den belangrijken wetgevenden arbeid rangschikken. En nu heet dit zittingjaar nogal een »werkjaar", want het volgende, wanneer volgens de grondwet weder de aftreding van de helft der kamerleden moet plaats hebben, zal vol gens oud gebruik tot bet in behandeling nemen van gewichtige zaken minder geschikt genoemd worden. Komt de kamer nu in Mei bijeen, dan wacht haar eerst de lang uitgestelde beraadslaging over de conversie van grondbezit in Indië, daarna misschien een leenings-ontwerp, het wetsvoorstel- Lohman en eenige andere zaken van voorbijgaan- den aard. Op een van de groote hervormingen waarop gewacht wordt, de militiewet, de schutte- rijwet, bet kiesstelsel, de belastingen,- is in de verste verte nog -geen uitzicht. Waarlijk, bet kabinet-Van Lijnden moge in bet tweede jaar van zijn bestaan in de gelegenheid geweest zjjn om zijn naam van ministerie van zaken" gestand te blijven, (wij denken voornamelijk aan bet strafwetboek en de drankwet), zijn derde levensjaar doet aan alles anders denken dan aan zaken doen." Door gedeputeerde staten van Zeeland is bij Prov. Mad n° 33 de volgende circulaire aan de gemeentebesturen gericht »De vraag of een burgemeester, die tevens lid van den gemeenteraad is en de betrekking van ambtenaar van den burgerlijken stand bekleedt, laatstgenoemde betrekking verliest door aftreding als burgemeester of als raadslid, maakt bet onder werp uit van een door den min. van binnenl. zaken aan ons gericht schrijven. De minister beantwoordt die vraag ontkennend, op grond dat de bedoelde persoon een der ver- eiscbten in art. 149 der gemeentewet voor de benoembaarheid tot ambtenaar van den burger lijken stand gesteld, blijft behouden; doch" acht het raadzaam, in eene zaak van zooveel gewicht als de geldigheid van de akten van den burger lijken stand, alles te vermijden wat aanleiding tot twijfel kan geven. Daarom behoort, wanneer een ambtenaar van den burgerlijken stand bet zij als burgemeester, betzij als raadslid aftreedt, eene nieuwe benoeming door den raad te worden gedaan." Vlissing-en, 23 Maart. De pogingen gisteren 6 van »Heb ik niet eens de macht om baar zeer te doen doch hij bedwong zich en zei kalm »Thekla, ik was gisteren onuitstaanbaar, onbehoorlijk; kunt gij mij vergeven?" Zij werd een weinig rood en verlegen en ant woordde gejaagd, als iemand die een onaangename Verklaring zoekt te vermijden; Ik ben in het geheel niet boos geweest!" »Heb ik die toegevendheid aan uw barmhar tigheid of aan uw onverschilligheid te danken? Antwoord mij," voegde hij er half smeekend, half gebiedend bij. »Hoe kunt gij van onverschilligheid spreken", antwoordde Thekla, »daar gij toch weet.zij hield op. 2Ik weet", riep hij uit, »dat gij mij uw ja woord gegeven hebt toen ik u vroeg of gij mijn vrouw wildet worden, Thans vraag ikThekla bemint gij mjjgij hebt mij uw hand toege zegd, behoort uw hart mij ook? Voelt gij dat geen pjan ter wereld u bezitten kan behalve ik? Dat door de sleepbooten aangewend om de bij Knocke gestrande brik Marguerite Granville in vlot water te brengen, zijn geheel mislukt. Wegens de booge zee kon men de brik niet genoeg naderen. Zij ligt thans zoo hoog op 't strand dat andere maatregelen zullen moeten genomen worden om het schip in behouden haven te brengen. Bfieuw- en St. Joosland, 22 Maart. Dezer dagen is door het kerkbestuur der herv. gem. alhier aanbesteed het bouwen eener nieuwe kerk. Aan vankelijk was bedoeld een eenvoudig kerkgebouw, zonder toren of uurwerk, doch dank zij een Maan dag genomen besluit van den gemeenteraad, zal de kerk met een toren prijken en de gemeente zich in het bezit van een uurwerk mogen verheu gen. Dat dit besluit gewaardeerd werd, bleek uit de vlaggen die Maandag uit vele woningen wap perden. Ter vervanging van den heer C. Platteeuw, die op zijn verzoek eervol is ontslagen als brieven gaarder te Wilhelminadorp, is benoemd de heer J. Platteeuw. De verkiezing voor twee leden van den gemeen teraad van Kattendjjke, die door het overlijden van den heer C. Koert en het bedanken van den heer J. de Groene Wz. moet plaats hebben, is bepaald op den 6en April a. Voor eenige weken werd bericht dat de pogin gen der N.-Brab.-Duitsche spoorwegma om eene doorloopende verbinding tot stand te brengen tusschen Vlissingen en Kopenhagen, over Ham burg, Bremen en Oberhausen, afstuitten op de bezwaren der besturen van de Mecklenburgsche, Sleeswijksche en Jutlandsche lijnen. In strijd hiermede vernemen wij thans dat de beoogde verbeterde aansluiting met Bremen, Ham burg en Kopenhagen met den aanvang van den aanstaanden zomerdienst tot stand zal komen. Blijkens een bericht van prof. Oudemans in het Utr. DM is aan de sterrewach.t te Utrecht het be richt ontvangen, dat den 19 .Maart, te 16f uur midd. tijd te Greenwich, door den heer Ritchie te Boston in de Vereenigde Staten eene komeet ontdekt is, op 268 gr. 40 min. R. opklimming en 33 gr. 25 min. noorder-declinatie. De komeet heefteen staart van 30 min. lengte, en een klei ne kem, van de helderheid eener ster van de 8e. grootte. Haar hoofd is rond en heeft een mid dellijn van eene minuut. De komeet staat ongeveer 10 graden Zuid-wes- telijk van Wega, de heldere ster uit de Lier, die des avonds, van ongeveer negen uur af, in het Oosten gemakkelijk te vinden is. Waarschijnlijk is zij nog niet voor het bloote oog zichtbaar. Dit bericht is uit Amerika naar Europa geseind met de volgende woorden March fortune leod ancillary hairiness fallible unhappy colluder. wil zeggen, u bezitten, met al uwe gedachten, op wellingen, gewaarwordingen, met geheel uw on begrensd vertrouwen Is mijn geluk bet voorwerp uwer wenschen, zoo als het uwe den inhoud der mijne uitmaakt?. Bemint gij mij?" Hij had die laatste woorden met moeite uitge sproken, zij klonken als een doffe kreet, uit een beklemde borst. Thekla kon den blik niet ver duren die vol smart en toorn op haar rustte; zij wendde hare oogen angstig naar de deur, waar door zij haar moeder hoopte te zien binnen komen, nooit had zij nog zoo vurig naar haar moeder verlangd!...'. »Zij komt", zei Paul in antwoord op haar stom gebaar, »stel u gerust, zij zal zóo hier zijn; doch haar tegenwoordigheid xal mij niet beletten, tot u te spreken zooals ik doeOmdat bet moet, omdat het mijn plicht is!" Hij greep baar band en drukte die hartstochtelijk in de zijne, zonder te bedenken dat hij haar pijn kon doen. Er lag iets dreigends in zijn stem, waartegen haar trots zich verzette. Zij trok haar hand met kracht terug en zei: »Ik-weet niet wat gij wilt." »Dat zal ik u zeggen!" barstte bij los >De achtenswaardigheid der vrouw bestaat daarin dat zij tot den man, die uit onuitsprekelijke liefde naar haar hand dingt, »neen!" zegt wanneer zij die liefde niet kan beantwoorden.Verstaat gij mij nu Wij zouden ongelukkig zijn beiden indien gij mij niet lief hadt. Wijs mij af, Thekla, als gij mij niet bemint.Wijs mij af!" Uit dit abracadabra weten de sterrekundigen volgens een vooraf vastgestelde overeenkomst de nauwkeurige aanduiding van het hemellichaam af te leiden. Volgens het Dagblad is de betrekking van ad ministrateur van het kroondomein, waartoe nu de heer Schimmelpenninck van der Oije benoemd is, eerst aangeboden aan jhr. De Jonge, rentmees ter van het kroondomein te Zierikzee, die echter om bijzondere redenen bedankt heeft. De N. R. Ct. verbetert, op grond van nader bekomen inlichtingen, baar vroeger bericht, dat de differentieele rechten op koffie en thee in de Vereenigde staten reeds afgeschaft zouden zijn, in dien zin, dat het comité voor handelszaken in den senaat rapport heeft uitgebracht ten gunste van het voorstel om die rechten met 1 Juli a. af te schaffen. De aanneming is echter, volgens hetzelfde blad, waarschijnlijk. De benoemingen bij de rijksveldwacht zullen in bet vervolg weder plaats hebben op voordracht van en in overleg met de procureurs-generaal. Wij achten dien maatregel alleszins gewenscbt, omdat de fungeerende directeurs van politie be- booren gekend te worden in de benoeming van onder hen staande beambten. (Vad.) Blijkens het verslag over 1881 van de Noord en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij werden 142 schipbreukelingen bij 15 strandingen gered, zoodat bet gezamenlijk aantal personen, door baar toedoen sedert de oprichting behouden, thans is geklommen tot 2828. Onder de blijken van waardeering wordt ver meld het legaat, door mr. H. W. Dullert vermaakt. Dit legaat, groot 50,000, geeft een zeer wen- schelijken steun aan de geldmiddelen tegenover het verlies, dat telken jare werd ondervonden door het sterven van bijdragenden, zonder dat nieuwe werden aangewonnen, terwijl de uitgaven voor onderhoud en vernieuwing van materieel en boot buizen met de kosten van reddingen en oefeningen steeds toenemen. Buitendien ontving de maatschappij van een belangstellenden vriend, die reeds meermalen van zijn genegenheid jegens haar blijken gaf, f 7000, waarmede bet bootstation Koog op Texel geheel vernieuwd is. Yoorts werd nog o. a. ontvangen van de M. tot Redding van Drenkelingen f 2000, van J. E. Buijs, gepensioneerd kapitein ter zee 1000, van een onbekende 2000, van het bestuur der maat schap pjj Oosterschen Handel en Reederijen f 2000. Eene korte en eenvoudige, maar zeer duidelijke beschouwing van den toestand der landverhuizers in Amerika vindt men in de Wekstem, uit Grand- Rapias, van de hand van L. J. Hulst. Nieuws bevat zij, na al de mededeelingen welke in den laatsten tijd over dit onderwerp gedaan zijn, Zij stond voor hem met fier omgekrulde lippen, bleek en kalm nog altijd kalmDoch eensklaps kwam er een pijnlijke trek op baar ge laat, bare oogen werden vochtig en zij bedekte die schielijk met haar hand. Achop die schoone hand waren roode vlekken, de sporen der onmee dogende vingers, die haar zoo even omkneld had den; zij werd opgeheven om de tranen te verber gen, die hij had doen vloeien, die gekwelde kweller, wiens hart op dit oogenblik reeds ineenkromp van schaamte en berouw Hij voelde zijn toorn wijken, zijn laatsten wrok verdwijnen en zijne liefde toenemen, klimmen als een reine vlam, die zijn gebeele wezen louterde; bij voelde in diengodde- lijken gloed al zijn zelfzucht, zelfbedrog en ijdel- heid wegsmeltenHij ging naar zijne geliefde toe, legde zijn arm om baar been en koste met innigheid de hand die hij van hare oogen wegtrok. sZegt gij nog ja?" vroeg hij zacht. Zij knikte zwijgend en zag hem aan. »Gij weet dat ik u uit liefde ten huwelijk vraag en zegt toch Ja »Ik zeg toch ja," antwoordde zij met een betooverend lachje. »Dan behoort gij mij," fluisterde hij, »dan behoor ik u, geheel en alGebiedheersch Hij boog zich over baar heen, zijn mond kwam vlak bij den harenZij sloot de oogenzij had wel willen vluchten maar zij durfde niet Dan zou hij misschien weer boos worden en zeg gen: Wijs mij af, als gij mij niet lief hebt! Hare lippen verbleekten, beefden onder de aanraking eigenlijk niet. Tocbgelooven wij, dat bij de alge- meene belangstelling die op bet oogenblik weder in de landverhuizing bestaat, bet overnemen van bet stuk nog nuttig kan wezen. sik begin, zegt bij, met te zeggen, dat Amerika voor de arbeidende klas en den boerenstand veel bij Nederland vooruit beeft. Men verdient hier veel gemakkelijker een dollar dan in Nederland een gulden. Wie geen eigendommen heeft, betaalt geene belasting, dan den taxt die op tabak, luci fers enz. ligt. Wie op bet voordeeligst boer wil worden, die maakt bosch tot land of neemt de prairie onder den ploeg; doch dat is bard werk, voor den vreemdeling baast niet om te doen. Die geld beeft kan echter boerderijen genoeg koopen, die schoon en goed zijn. Een boer maakt niet uit zijn hoeve wat bij er in Nederland uit maakt, maar dat behoeft hij ook niet. Hij geeft nauwelijks zooveel voor zijne hoeve in koop als men in Neder land daarvoor in huur zou moeten geven. Ambachtslieden zijn hier spoedig klaar, zoo zij niet te groot zijn, om door een Amerikaan geleerd te worden. Schoolmeesters, klerken enz. kan men hier het allerminst gebruiken, omdat zij met de taal niet gereed zijn. Eene of andere betrekking aan iemand te verzekeren, dat behoort tot de onmo gelijkheden. Ook is geen mensch in staat om aan. iemand welslagen te verzekeren. De luiaard moet ook bier verscheurde kleederen dragen; de drinke broer gaat de beesten achterna; maar de hand des vlijtigen wordt gezegend. Doch dit is ook waar, dat sommigen, die in Nederland tot op den bodem waren gezonken, in Amerika het land van geluk vinden, en omgekeerd dat anderen, die in Nederland vooruitgingen, in Amerika tot op den bodem toe verarmen. Wie hier komt om weel derig te leven, of om door speculatie rijk te wor den, die bedriegt zich; maar wie komt om door arbeid en vlijt aan den kost te komen, in de rechte man voor dit land. De strijdige geruchten, die er van Amerika omloop zijn, moet men uit twee oogpunten verklaren. »Als bijv. Jan het beste en Klaas bet slechtste van Amerika vertelt, dan zeggen zij beide waarheid en toch staan zij ongelooflijk ver van elkaar. »Ingeval men van voor- en tegenspoeden hoort spreken, dient men te verstaan, dat het verschil natuurlijk niet in het land kan liggen; maar wel licht kan opgelost worden door beantwoording der vraag of beide de rechte mannen waren voor dit land." Deze slaaUiuishouclk.mdige beschouwing blijve voor rekening van den schrijver. De »taxt," dien de Ameri- kaansche landbouwer, tengevolge der hooge inkomende rechten, te betalen heeft, niet alleen voor zijn lucifers en zijn tabak, maar voor zijn landbouw-werktuigen, zijn kleederen, huisraad, met een woord voor alles wat inge voerd zou kunnen worden, is zeker geen kleinigheid. Red.) De tegenzin welke bij den Amsterdamsohen ge meenteraad blijft bestaan tegen de volgens de wet onvermijdelijke openbaarheid der kohieren van den hoofdelijken omslag, beeft aanleiding gegeven tot van de zijneDaar ging de deur open en Ma rianne kwam binnen. Van dien dag af scheen Paul veranderd; zeer' in zijn voordeel meenden de gravin en haar dochter. Was het de uitwerking van een manne lijk doorworstelden strijd met zich zelf, of was de vrede wezenlijk in zijn gemoed neergedaald? Zijn ongelijk humeur stoorde nooit weer de vroolijke onbezorgdheid van Thekla. Hij vermeed alles wat haar onaangenaam zou kunnen zijn, hij verlangde in ernstige zaken haar oordeel niet meer te ver nemen, vroeg niet meer op een meesterachtigen toon of zij dit of dat hoek gelezen had. Hjj vermeed alle aanmerkingen of beoordeelingen en gaf zich uitsluitend over aan de betoovering, welke haar schoonheid en haar welluidende stem op herii uitoefenden. Hij begon behagen te scheppen in het vroolijke, onbezorgde leven in het huis zijner aanstaande schoonmoeder en genoot de liefelijke, onbeschrijfelijke bekoorlijkheid, welke volmaakte wellevendheid om zich heen weet te verspreiden. Hij vond allerlei verontschuldigingen voor de beslistheid, waarmede Thekla alle treurige of onaangename aandoeningen van zich afzette, voor haar afkeer van alle inspanning des geestesZij is nog jong en vat het leven gemakkelijk opzij is gelukkig en wil het blijven, zij voelt half onbewust, evenals bet kind dat zich tegen het leeren van moeielijke onderwerpen verzet, den diepen zin der groote waarheidNadenken b^eeltij

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1