N° TO. 125e Jaargang. 1882. Donderdag 23 Maart. Ha haar dood, Middelburg 22 Maart. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Marie von Ebner Esehenbach. W atersnood-administratie. Een kapitaal van 553,578 werd gedurende het jaar 1881 in Nederland weder bijeengebracht tot leniging der rampen, door watersnood veroorzaakt. Daarvan werd ƒ454,449 uitgegeven, waaronder aan etenswaren en kleederen in 't algemeen 26,704, aan onderstand in de provincie Limburg 94,938, in Noord-Brabant 318,523, in Fries land ƒ3611, in Gelderland ƒ465, in Overijsel 7706 en in Zuid-Holland ƒ460. De onkosten, aan het verzamelen, uitgeven en heheeren dezer gelden verbonden, bedroegen 2039. Na afloop der administratie is, met inbegrip van bet saldo in kas bij baren aanvang, ruim drie ton overge bleven, waarvoor ƒ445,000 aan inschrijving op bet grootboek der 2§ pet. werkelijke schuld is genomen en 3265 aan kontant geld in kas blijft. Met dezen oorlogsschat" wachten wij den eerst- volgenden aanval van onzen erfvijand, bet water, weder af. De algemeene watersnood-commissie is slechts ontbonden geweest van 25 October '80, toen bare in de eerste dagen van dat jaar opgevatte taak afgeloopen was, tot 27 December '80, toen zij weder bijeengeroepen werd, op grond van ontvangen nood- tijdingen uit Brabant en Limburg. Haar bureau werd toen samengesteld uit de beeren m'. G. van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam, voorzit ter, mr. Aug. Philipsondervoorzitter, H. van Eegben, le penningmeester, jh'. m'. F. J. C. Schim- melpenninck, 2e penningmeester, m'. J. A. Sillem, le secretaris, mr. R. van Rees, 2C secretaris, ds. J. A. Böhringer, prof. O. Pijnacker Hordijk, m*. L. J. G. van Ogtrop, en A. H. Siepman v. d. Berg jr. Aanvankelijk beperkt tot de Maasstreek, breidde de overstrooming in den nacht van 29 op 30 Dec. 80, door het bezwijken van den Heidijk onder Vlijmen, zich uit over het land van Heusden en Altena, met een gedeelte van de Langstraat, te zamen 30 gemeenten, 20,000 bunders land en 30,000 ingézetenen. Te 's Hertogenboscb werd eene provinciale commissie, te Heusden en te Werkendam werden districts-, in alle gemeenten sub-commissiën samengesteld, die alle met de hoofdcommissie in overleg werkten. Aan alle commissiën werd speciaal opgedragen slechts hulp te verleenen aan noodlijdenden door watersnood, en gewone arm verzorging te vermijden, terwijl tevens met nadruk werd gewezen op de noodzakelijkheid om niet overdadig ondersteuning te verleenen en te voor komen, dat velen in tijden van watersnood beter gehuisvest en beter gevoed werden dan in gewone strenge winters. Herhaaldelijk werd aan allen voorgebonden dat van Zij keerde zich van bet venster af en begon in de kamer op en neder te loopen. Haar verbeel ding tooverde baar een veel schooner aanblik voor dan die welken zij zooeven bad genotende equipage van gravin Sonnberg en weldra zag zij ook het paleis, waar die equipage door de groote poort binnen reed, terwijl de schel driemaal overging en de dikke portier eerbiedig boog en zijn roode jas met geel geborduurde bandelierrood en geel zijn de kleuren der Sonnbergs en bet wapen is een gouden zon, die aan een purperen horizont opgaat. Dit zinnebeeld prijkt boven de poort van bet statige gebouw, een juweel van ouderwetsche bouwkunde, van bet paleis, waarvan zij de ge biedster zal worden, gebiedster van den gebieder en van allen die den gebieder dienen. Thekla was aan rijkdom en weelde gewoon, maar in het huishouden barer moeder was zachtjes aan een bediendenregeering aan bet roer gekomen en daarmede waren allerlei misbruiken ingeslopen. J2r ontbrak de krachtige invloed van een man, watersnood boe treurig bet ook zij een ramp moet blijven, en nooit door een deel der bevol king als eene uitkomst beschouwd mag worden. Ofschoon de hoofdcommissie niet de overtuiging kan hebben dat deze beginselen door alle commissiën even stipt zijn nageleefd, zoo mag zij toch erken nen dat zulks, althans in den aanvang, met bet grooter deel wel het geval is geweest. Nadat de hoofdcommissie, door de mildheid waarmede, op bare oproeping, uit alle streken en standen van Nederland, de gaven weder toegevloeid waren, gerust gesteld was omtrent de ruimte barer fmancieele hulpbronnen, werd aan bet werk geto gen om, zooveel mogelijk, goed te maken wat bedorven was. Yoorloopig werden de commissiën te 's Bosch, Werkendam en Heusden gemachtigd kleine her stellingen, tot een bedrag van 50 voor iedere woning, aan de huizen te doen aanbrengen, ten einde de bewoners spoedig in staat te stellen deze weder te betrekken. Vervolgens werden, evenals in 1877 geschied was, door elke plaatselijke commissie nauwkeurige nominatieve opgaven verstrekt van de schade door ieder minvermogende (d. i. door personen met een vermoedelijk inkomen van hoogstens 800) gele den. Deze staten worden naar de algemeene pro vinciale commissie opgezonden, ter controle en bertaxatie, en aldus gezuiverd, verder ingeleverd bij de algemeene vereenigde commissie, die in overleg met de provinciale commissiën, bet bedrag der schadevergoeding bepaalt. Hetzelfde geschiedde in Limburg, waardoor een einde kwam aan de door niets gemotiveerde vrees, welke door een paar dagbladen een tijd lang zeer levendig gehouden werd, als zou Limburg geheel vergeten worden. Later werden ook de staten betreffende schade aan pootaardappelen, zaaikoorn, veevoeder en ver loren vee ontvangen. Hier bleek echter niet steeds met denzelfden maatstaf te zijn gemeten, en moest een der staten uit 's Hertogenboscb aanzienlijk verminderd worden. De schade aan woningen en aan verdronken vee kan nagegaan worden, vooral indien zulks spoedig na de ramp geschiedtbetreffende pootaardappelen, zaaikoorn, veevoeder en veldvruchten is dit echter hoogst moeielijk. Hier moet men veelal uitslui tend afgaan op de verklaringen der noodlijdenden, en is de controle grootendeels overgelaten aan de plaatselijke commissiën, die niet altijd moed of lust hebben om met nauwkeurigheid de verklaringen der ingezetenen na te gaan. Ditzelfde geldt bij de taxatie van bet jaarlijksch inkomen der nood lijdenden. De commissie, wier taak het was de door bet Nederlandsche volk bijeen gebrachte liefdega ven gelijkelijk en in evenredigheid te verdeelen, bleef steeds ernstig streven om dit nadeel te keer te gaan, doch baar taak is in dit opzicht niet altoos dankbaar geweest. Bij de ontvangst der staten uit Limburg bleek dat aldaar bij bet berekenen der toe te kennen vergoeding die het hecht in banden hield. Graaf Sonnberg zal dat kunnen; bij zal de orde handhaven en zorgen dat zijn buis naar buiten glans afwerpt. Het middelpunt van dien glans zal zij zelve zijn en zoo zal bij zich aan de wereld vertoonen; 's winters in de stad, en 's zomers op bare kasteelen. Daar wil zij leven zooals de adel in vroegere eeuwen op zijne burchten placht te leven, steeds een aanzienlijken vriendenkring om zich been hebben, dagelijks nieuwe feesten bedenken, jagen op de beide en in het woud en lachend aan den tijd denken toen zij te Wildingen tusscben bare moeder en Mme Dumesnil zat en jakjes en mutsjes voor de arme dorpskinderen haakte en breide. De pendule op de schrijftafel begon te slaan. drie uurHet gesprek tusschen baar moeder en graaf Sonnberg duurde lang wat hadden zij elkaar te zeggen? Zij werd bang; zouden bare scboone droomen verijdeld worden maar daar werd aan de deur geklopt, de kamerdienaar verscheen en zeide: Mevrouw de gravin laat u verzoeken." Thekla vond haar moeder in bet kleine salon op baar gewone plaats, in baar gewone houding, maar met een booger kleur dan gewoonlijk en zelfs met eenigszins roode oogen. Sonnberg trad zeer ontroerd op bet jonge meisje toe; bij zag erg bleek en zijne lippen beefden. »Uwe moeder deelt bet vertrouwen nietdat gij in mij stelt, freule Thekla", zei bij, »zij veroor deelt mjj tot een proeftijd ik moet dienen voor mjjn geluk. Zjj wil bet zoo." niet was gelet op het inkomen van ben die schade geleden hadden, en personen met een inkomen van" 800.du's 'evenveel zouden ontvangen als zij die slechts op 600.of op 400.perjaar konden rekenen, en dat ook andere belangrijke punten waren over 't hoofd gezien. De commis sie kwam dan ook tot de conclusie dat bet eindcijfer der voorgestelde schadevergoeding, in vergelijking met de in Brabant geleden en ver goede schade, ongeveer 50 pet. te boog was. Dientengevolge werd slechts de helft van de aangevraagde som ter beschikking der provinciale commissie te Maastricht gesteld. Eindelijk bleef nog over bet vergoeden der kos ten, welke de eigenaren te Nieuwkuik en te Vlij men hadden moeten maken om hunne landerijen te bevrijden van bet daarop gestroomde zand. De commissie meende dat bier vooral tegen overdrijving gewaakt moest wordendat bet niet aanging de pachters voor vergoeding in aanmer king te laten komen, dewijl dit gelijk zou staan met schadeloosstelling der grondbeeren, en dat ook de kleine eigenaars (zij die een inkomen hebben beneden 800.alleen dan vergoeding mochten ontvangen, als zij zonder deze vergoeding tot vol slagen armoede zouden vervallen. Dien ten gevolge wensebte de commissie een nauwkeurige lijst te doen opmaken van de eige naars, welke volgens deze beginselen voor schade vergoeding in aanmerking kwamen, aanduidende hoeveel land ieder in eigendom beeft, welk ge deelte daarvan verzand is, welke hypotheek op dat land rust, welke de normale huurwaarde is van dat land en waarop bet inkomen van den eige naar wordt geschat, zoo voor als na dezen waters nood. De commissie oordeelde verder dat aan liefdadige corporatié'n, aan diaconieën, kerk- en armbesturen geen ondersteuning tot ontzanding mocht worden verleend, dewijl deze corporatiën zich zoo noodig op andere wijze ondersteuning behoorden te ver schaffen. Zij beeft daardoor enkele malen hulp, moeten weigeren, betgeen moeilijk valt wanneer de gelden ruim beschikbaar zijn. Toch achtte zij bet baar plicht zich niet te laten verleiden tot al te ruime vergoedingen, noch tot bet verleenen van hulp in strijd met bare beginseleu. De commissie te 's Bosch was in December '81 met bet verzamelen der noodige opgaven betref fende de verzending gereed. Het bleek toen, dat onder Nieuwkuyk, Vlijmen, Herpen, Huisseling en Overlangel, Velpr Cuyk, St. Agatha en Linden 174 personen voor deze schade vergoeding behoorden in aanmerking te komen, tot een gezamenlijk bedrag van 15325, welk be drag onmiddellijk werd geremitteerd. Eerst daarna, en nadat ook nog de ondersteu ning geregeld was, welke wegens den stormvloed van 14 October jl. aan enkele gemeenten in Fries land, Overijsel en Gelderland toekwam, kon de algemeene commissie baretaak als geëindigd be schouwen. Zij was ditmaal langer dan een jaar werkzaam Thekla fronste bet voorhoofd, trok bare wenk brauwen samen en antwoordde op zachten, doch vasten toon. »En wat wilt gij Paul greep onstuimig baar band»Ik wil mijn best doen om den proeftijd zooveel mogelijk te verkorten riep bij uit. »Dus schikt gij er u in, zei Thekla en schud de afkeurend met bet hoofd. »Ik schik er mij in, daar ik uwe moeder baar toestemming niet kan afdwingen en nog veel minder van u kan afzien Help mij", smeekte bij hartstochtelijk, »help mij dat ik den boogen prijs, dien ik met den stormpas hoopte te winnen, nu ten minste niet geheel verspeel Ik wil alles leeren, zelfs geduldig te zijn, als gij mij liefderijk ter zijde staatik wil alles doen om van lieverlede uwer waardig te worden, voor zoover mij dat mogelijk is wan geheel uwer waar dig is geen man ter wereld dat weet ik wel." Hij sprak afgebroken, schielijk en Thekla ging een stap achteruit, verschrikt door den storm van gevoelens die in hem schenen te worstelen. Zijne blikken rustten op haar en schenen te smeeken Spreek antwoord mijmaar Thekla begreep die gloeiende taal niet, want zij zweeg. Zij stond daar, een tintje bleeker dan gewoonlijk en dacht »dat is pijnlijk;" en toen zij de neergeslagen oogen ophief zag zij niet hem aan, die* daarop wachtte als op zijn verlossing, maar haar moeder zij zag baar radeloos, hulpeloos aan Marianne stond op, ging naar Sonnberg toe, legde baar band op zjjn arm en zei geweest. Dat baar moeilijke, gewichtige en be- langelooze arbeid baar recht geeft op de algemee ne erkentelijkheid zal zeker door niemand der velen ontkend worden, die door hunne bijdragen baar tot baar werk in staat stelden. Door de gedeputeerde staten van Zeeland is bepaald dat de verkiezing van een lid der provin ciale staten, ter vervanging van jhr mr C. van Citters, overleden, in bet hoofdkiesdistrict Goes zal plaats hebben Woensdag 12 April a. en de herstemming, zoo noodig, Woensdag 26 April d. a. v. Vlisssisgen22 Maart. In de vergadering van de kamer van koophandel en fabrieken is o. a,, op voorstel van een der leden, besloten om zich per adres tot den minister van financiën te wenden met de aanbeveling, om bij de voorgenomen her vorming van bet belastingstelsel, in de eerste plaats de afschaffing van den zeepaecijns te bevor deren. De kamer is daartoe hoofdzakelijk geleid geworden door de overweging, dat bet gebruik van surrogaten, buiten het bereik der accijnswet vallende, zoo toeneemt dat bet noodlottig voor de bestaande zeepfabrieken dreigt te worden. Tot buitengewoon opzichter bij 's rijks water staat is benoemd, ter standplaats Sas van Gent, de beer P. de Vriend, te Borssele. Sint-Maartensclijk. 21 Maart. Sedert eenige dagen leven we bier in gespannen ver wachting, wie burgemeester zal worden. Ware het aan de ingezetenen te beslissen, de uitslag zou niet twijfelachtig zijn. Reeds zijn twee adressen aan Z. M. den koning verzonden, met het verzoek een geacht ingezeten te benoemen. Moge aan dit billijk verzoek een gewillig oor geleend worden. De Standaard schrijft ruim een kolom vol over het overlijden van den beer Van der Hoop Van Slochteren en over bet verlies, daardoor aan de antirevolutionaire partij toegebracht. Nu, bet is verklaarbaar dat aan de nagedach tenis van een zoo algemeen, bij vriend en te genstander geacht man, die in de volle kracht van zijn leven, op bet onverwachtst werd wegge nomen, met warmte en in overvloed van woorden hulde gebracht wordt door bet hoofdorgaan zijner politieke partij. Op zijne ontboezeming laat de Standaard echter de gebruikelijke berustingsformule volgen en daarna »Dies leggen we de hand op den mond en zwijgen stil." Als dat nu z w ij g e n is, dan mochten we wel weten wat jammeren genoemd mag worden. Een inzender maakt in bet Dagblad melding van een treurig geval, zoo als er misschien dagelijks voor komen. Een gezin uit den beboeftigen stand, bestaande uit man, vrouw en acht kinderen, be woont éen kamer, welke niet groot is. Alleen de »Gij zijt een kind, mijn beste graaf, ondanks uwe dertig jaren, ondanks al uw verstand." »Ik bemin voor bet eerst, dat maakt jong op mijn leeftijd, maar het maakt ook week, toe gevend, gehoorzaamIk ken mij zelf niet meer. Gij hebt een wonder bewerkt, Theklariep bij en breidde de armen uit. Een oogenblik rustte baar hoofd aan zijn borst, maar in bet volgende bad zij zich reeds losgemaakt en was verlegen en verward bij bare moeder gaan staan. «Thekla 1" herhaalde Sonnberg. Marianne haastte zich bet verwijt te voorkomen dat hem op de lippen Zweefde. «Vergeet niet", sprak zij, dat menscben on bewust wonderen verrichten. Het maakt ben angstig wanneer men er ben voor dankt", voegde zij er lachend bij. In de stad liet niemand het zich uit het hoofd praten dat Paul met Thekla verloofd was, maat dat de verloving om de een of andere onbekende reden nog geheim gehouden werd. Sonnberg bracht -inderdaad dagelijks eenige uren in de woning der gravin dooi' en bij voelde weldra dat bij vorderingen maakte in de gunst van Marianne; betgeen hem zeer verheugde. Thekla bleef zich zelf gelijk. Van bet oogenblik af, waarop bij in de kamer' kwam hield zij zich uitsluitend met hem bezig; zij was vriendelijk en oplettend, sprak hem nooit tegen en wende zich zelfs aan om, gezegden t®

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1