N°. 67. 125e Jaargang. 1882. B IJ VOEGSEL Maandag 20 Maart. NA HAAR DOOD. FEUILLETON. Nieuwjaars-bedeeling. Middelburg 18 Maart. Zee-telegraafkabels ~V A. N" D E Gemeente-Gasfabriek. Marie von Ebner Esclienbach. MIDDELRURGSOHE COURANT. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat de commissie, die zich op hun verzoek wederom welwillend heeft belast met de inzame ling van giften en het doen van eene uitdeeling van eetwaren en brandstolfen, op den Nieuwjaars dag 1882, hare rekening en verantwoording bij hen heeft overgebracht en dat deze door hen is nagezien en onder dankbetuiging goedgekeurd. Middelburg, den 17en Maart 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester en wethouders van Middelburg, brengen ter kennis van de gasverbruikers bin nen deze gemeente, dat in het begin der maand April a. zal worden aangevangen met het leggen der nienwe bnizenleiding, gedurende welken tijd, op nader aan te kondigen dagen, van des mor gens 9 tot des namiddags 5 uren geen gas zal kunnen geleverd worden. Voorts verwittigen zij de belanghebbenden dat gedurende die verlegging ten behoeve van de per- ceelen, gelegen in de straten waar deze zal plaats hebben en wier eigenaren of bewoners alsnog een gasleiding mochten verlangen te bezitten, de leiding van gemeentewege niet alleen tot aan de grens van het perceel maar ditmaal ook kosteloos tot de plaats van de meters in huis zal gelegd worden, mits zij van dit hun verlangen schriftelijk kennis geven aan den directeur der gasfabriek voor 1 April a dat bedoelde verlegging zal plaats hebben van de gasfabriek door de laan naar de Noordpoortstraat, de Korte en Lange Noordstraat, de Markt en de Lange Delft, de St Pieterstraat, de Balans, en de Wagenaarstraat alsmede door de St Janstraat, Segeerstraat en Nieuwstraat. Middelburg, den 17en Maart 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Het voornemen der Fransche regeering, tot VAN Eenige zeer aannemelijke" partijen waren reeds door Thekla afgeslagen, toen Paul Sonnberg voor het eerst in gezelschappen verscheen. Hij werd voorafgegaan door den roem dat hij een man was die voor een aanzienlijke loophaan bestemd was. In zijn leven was alles anders geweest dan in dat van de meesten zijns gelijken. Een jeugd vol werk en moeite lag achter hem. Hij had als kind de openbare school bezocht en daarna aan een Duitsehe universiteit gestudeerd. Ofschoon hij uw eenige zoon en de eenige erfgenaam van een aanzienlijk vermogen is zeiden de menschen tot zijn vader. Omdat hij dat is," luidde het antwoord. Vermogen is onvermogen in de hand van iemand die niets kan. In mijn hand, bijvoorbeeld en in de uwe." Zwaar drukte den ouder wordenden man het bewustzijn dat hij niet kon voldoen aan de eischen van den tijd, die hem onverhoeds op het lijf vielen. Het gevoel van onmacht, dat hem neer het beleggen van een internationaal congres om regelen vas t te stellen voor de bescherming van zee-telegraafkabels, geeft uitvoering aan een voorstel, dat reeds in 1869 door de regee ring van de Vereenigde Staten gedaan werd. Dit voorstel kwam hierop neer, dat de opzet telijke beschadiging van zee kabels, in vredes- en oorlogstijd, door alle natiën als zeeroof beschouwd en bestraft zou worden. Tegen dit denkbeeld werd echter aangevoerd dat de strafbedreiging aan den eenen kant te zwaar, aan den anderen onuitvoerbaar en voorts ook onvolledig zou wezen, dewijl niet alleen op zettelijke, maar ook beschadiging door achte loosheid, natuurlijk in mindere mate, strafbaar gesteld behoort te worden. Zoowel op ver schillende telegraaf-congressen als op de te Brussel in 1874 gehoudene internationale bij eenkomst over het Russische voorstel tot codi ficatie van het oorlogsrecht, werden de zee kabels ter sprake gebracht, zonder dat men tot een besluit kwam. Meer vrucht gaf de beraadslaging van het Institut de droit inter national, in 1879, te Brussel. Daar werd de volgende verklaring op voorstel eener op de vergadering in het vorige jaar te Parijs be noemde commissie aangenomen: „Het zoude als een groot nut erkend moeten worden, indien de verschillende staten eenpa rig verklaarden dat de vernieling of bescha diging van telegraafkabels in volle zee als eene schending van het volkenrecht kon worden beschouwd, en wanneer men te gelijkertijd overeenkwam te bepalen welke handelingen te dien opzichte als strafbaar zouden gelden en welke strafbepalingen zouden worden toegepast. Tot opsporing en inhechtenisneming van den schuldige en verdachte zouden, op bij verdrag nader vast te stellen voorwaarden, de oorlogs schepen van alle natiën gerechtigd moeten zijn, onder verplichting den aangehoudene aan de overheden van zijn land uit te leveren. In tijd van oorlog moesten de zee-telegrafen, die onzijdige staten met elkander verbinden, on schendbaar zijn. In geval tot het verbreken van kabelgeleidingen, als onvermijdelijke oorlogs maatregel, moest worden overgegaan,zou men zich ter verhindering van de telegrafische gemeenschap tot de volstrekt noodzakelijke middelen moeten bepalen en verplicht zijn, de hiervoor genomen maatregelen onmiddellijk bij het staken der vijandelijkheden op te heffen." Het beginsel dezer verklaring mag, voor zoover het den vredestijd betreft, als de slot som worden beschouwd van alle vroeger daar over gevoerde gedachtenwisseling. Voor de drukte, mocht zijn zoon nooit kennenten strijde gerust zou hij het leven beginnen; gewoon om te werken zou hij in de rij der arbeidenden treden. De vader meende dat hij hem niet vroegtijdig genoeg op eigen beenen kon laten staan en op eigen krachten leeren steunen. »Het moet zoo zijnhet is voor zijn best wil!" daarmede troostte de graaf zich zelf en zijn vrouw na het afscheid van hun dierbaar kind, dat hun eerst op lateren leeftijd geschonken was. Paul begreep de wenschen en verwachtingen der zijnen en overtrof die alle. Elk jaar keerde hij terug, steeds rijker aan onderscheidingen. Thuis wachtte hem een afgodische liefde. Zijn moeder herleefde en zijn vader kon zijn opgetogenheid nauwelijks achter stilzwijgende goedkeuring ver- hergen alle gezichten helderden ophet geheele huisgezin straalde van vreugde. Gelijk een betoo- verde prins op den dag zijner bevrijding in zijn koninkrijk terugkeert, zoo nam Paul dan voor korten tijd bezit van zijn erfrecht. Toen hij aan de universiteit klaar was ging hij naar Engeland om landhuishoudkunde te leeren en keerde eindelijk voor goed in het ouderlijk huis terug. Nu moest hij toonen wat hij geleerd hadNij moesten er verbeteringen en nieuwigheden ingevoerd worden, die de geheele buurt ten voorbeeld moesten strek ken. De domme tegenwerking en het wantrouwen dat hij ondervond ontmoedigden hem niet, een tijdlang ten minste niet! Doch toen hij na jaren onvermoeid streven steeds op dien denkbeeldigen en toch onoverkomelijken scheidsmuur tusschen bescherming van de telegraaf in oorlogstijd zijn herhaaldelijk verder strekkende wenschen uitgesproken, welke echter zoowel door prof. Renault in de Revue de droit international, jaar gang 1880, als door dr. Fischer in Die Tele graphie und das Volkerrecht als onbereikbaar worden voorgesteld. Laatstgenoemde zegt: „Zoo lang de oorlogvoerende partijen de telegraphie tot bereiking van haar krijgsdoel gebruiken, blijft het plan om de telegraaf in oorlogstijd onzijdig te verklaren niets dan een vrome wensch, practisch even onuitvoerbaar als het denkbeeld van den algemeenen wereldvrede. Hoe verleidelijk het denkbeeld ook zij om aan de telegraaf dezelfde onschendbaarheid toe te kennen, welke aan de overbrengers van bood schappen door de oudste zeden van het volken recht gewaarborgd wordt, is het toch niet onduidelijk dat de telegraphie. zoolang zij voor den oorlog dienst kan doen, geen aanspraak maken kan op de volkenrechtelijke voorrechten van herauten en gezanten." De Duitsehe schrijver geeft echter een plan tot bereiking van het doel in overweging. De oorlogvoerende partijen zouden namelijk de exploitatie van kabels, welke met onzijdige landen in verbinding staan, aan eene gemengde commissie van ambtenaren, betzij uit de oorlog voerende, hetzij uit onzijdige nationaliteiten gekozen, kunnen opdragen Hierdoor zou, meent dr, Fischer, de onpartijdigheid van den internationalen dienst gewaarborgd worden doch prof. Renault doet hiertegen opmerken dat men zelfs bij de meest mogelijke onpartij digheid, toch het wisselen van schijnbaar on schuldige telegrammen, met overeengekomen beteekenis der woorden, niet zou kunnen be letten. Prof. Renault gelooft daarom dat het beginsel, aangenomen in de boven aangehaalde verklaring van het Brusselsche congres, in oorlogstijd het eenig mogelijke is internatio nale bescherming van die kabels alleen, welke eene verbinding tusschen onzijdige landen vormen. Het blijkt hieruit dat het plan van den mi- nister De Freycinet om een internationaal con gres bijeen te roepen, gemakkelijker uit te voeren dan de practische uitkomst ervan te verzekeren is. Al moet deze echter noodzake lijk bepaald blijven tot de regeling van den toestand in vredestijd en tusschen neutralen, dan nog is zij de moeite van een congres en van de daaruit voortvloeiende tractaten wel waardig. De onderzeesche telegraafkabels vertegenwoordigen eene ontzaglijke waarde, welke geheel onbeschermd op den bodem der theorie en praktijk stuitte, toen alles wat hem gelukte met spot en wat hem mislukte met leed vermaak begroet werd, toen begaf hem het geduld en maakte plaats voor wrevelen deze werd nog verhoogd door de onzekerheid van den algemeenen toestand, door de wanhopige verwarring in het geheele land. Oostenrijk stond aan den rand van een afgrondin het binnenland was de rassen haat ontvlamd en van bniten dreigde een strijd op leven en dood. Het huwelijk, dat Paul op verlangen zijner ouders met hun pleegkind, een arm nichtje ge sloten had, bracht hem geen geluk aan. Hij had zijn jonge vrouw nooit lief gehad en voelde zich door haar liefde gekweld. Zoo was hem het ver blijf te zijnent van alle kanten vergald en toen de oorlog uitbrak spoedde hij zich naar Weenen en liet zich als gewoon soldaat aanwerven in een regiment dat onmiddellijk naar Italië vertrok. Onder weg ontving hij de tijding dat hem een dochter geboren was, maar dat hij zijn vrouw verloren had. Na afloop van den veldtocht verliet hij de ge lederen en gaf hij den officiers-rang, dien hij op het slagveld bij Custozza verworven had op, om plaats te nemen in den rijksraad onder de leden der oppositie. Zijn kunde en de geestkrachtwaar- mede hij zijn meening verdedigde trokken de aandacht. Men schreef het aan zijn jeugd toe dat hij hersenschimmen najoeg; dat hij eene vrijzinnige opvatting der politiek had, be schouwde men als een aardigheid' en vergaf dit zee ligt, aangezien de strafbedreigingen, in alle landen tegen het beschadigen van het materieel van de telegraaf uitgevaardigd, niet verder reiken dan het grondgebied der ver schillende staten. Nog grooter is de uitge breidheid en de waarde van het verkeer, dat langs die lijnen plaats heeft en nog aanzienlij ker de schade, door eene storing der tele graafdraden aan den handel en de overige belangen der beschaafde wereld berokkend. Misschien zal ook deze gemeenschappelijke behandeling en regeling eener internationale aangelegenheid de wereld weder een stap nader brengen tot het besef dat de belangen aller volken éen, en mogelijke botsingen door vreed zaam overleg te voorkomen of te beslechten zijn. Het denkbeeld van een „algemeenen wereldvrede," zooals dat in de vorige eeuw door den abt De Saint Pierre werd ontwik keld, moge onuitvoerbaar wezen, iedere poging om de volken tot wat minder bloedvergieten op te voeden dan de vijf of zes groote oorlogen, welke gedurende de laatste 30 jaren in de „beschaafde" werekl gewoed hebben, verdient toejuiching. De heer P. Kleynhens, le luitenant der genie, beveelt in het Militair Blad het algemeen ge bruik van een werktuig om aardappelen te schillen voor alle garnizoenen aan. Deze machines zijn reeds met goed gevolg aan geschaft voor het 2e bataljon van het 8e reg. infanterie te Arnhem, voor het korps genietroepen in de kazerne Damlust te Utrecht, voor het depot van het 8e reg. infanterie aldaar, en misschien nog voor enkele andere korpsen. Ze worden vervaardigd door de firma Baaser en C° te Kalk, bij Keulen en geleverd door de firma Nagel en C° te Amsterdam, a f 350 voor een werktuig waar mede 150 tot 200 L. aardappelen in een uur behandeld worden, en a 200 voor een van 50 tot 100 L. De aardappelenaan den eenen kant in de machine gebracht, vallen er aan de andere zijde blank geraspt uitmen moet dan alleen nog de zoogenaamde putjes of diepe oogen verwijderen. Oin 550 L. geschilde aardappelen voor eene soldaten-menage, of 46 L. voor eene onderofficiers menage te verkrijgen, moet men, bij de oude methode van het »aardappelen-jassen", volgens den heer Kleynhens, inkoopen 800 en 76 L. aardap pelen. Met het schilwerktuig 'de aardappelen behandelende, behoeft men daartoe slechts 650 en 56 L. in te koopen. De besparing is dus be langrijk. De aanschaffing, zegt de schrijver, kan op de volgende manier plaats hebben. gaarne aan den edelman, die het goede oogenblik wel zou weten te vinden om op het rechte pad terug te keeren. In gezelschappen nam hij door zijn geboorte en vermogen een eerste plaats in. Maar zijn stap was te zwaar voor de geparquet- teerde vloeren der salons en hij zou de groote wereld spoedig ontvloden zijn, indien Thekla daar niet te vinden geweest ware. Zoo ooit twee men schen voor elkaar in de wieg gelegd waren, waren het deze, meende hun omgeving. Beide jong, rijk, knap, zeer begaafd, in het bezit van gelijken rang, gelijken naam alles volmaakt in overeen stemming. Met de openhartigheid van een man, die niet bang is om afgewezen te worden, liet Sonnberg zijn bewondering blijken en die werd met zichtbaar welgevallen aangenomen. Alle andere aanbidders trokken zich terug en alle hoop op de gunst der gevierde schoone was vervlogen, toen men Paul op de vraag van vorst Eberstein, »Hoe bevalt zij u?" hoorde antwoorden: »Als het schoonste, wat ik ooit gezien heb." Het bal waarop vorst Clemens de beslissing van zjjn noodlot hoopte te beleven spoedde ten eindehet was het laatste en tevens het schitte rendste van den geheelen winter. Marianne wachtte slechts het slot van den cotillon af om het feest te verlaten en datzelfde voornemen had ook Sonnberg te kennen gegeven, die naast haar gezeten, naar het dansen keek. Zij voerden

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 5