BUITENLAND. Laatste Berichten Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. veel omhaal van geleerdheid, de door de Romein- sche juristen gestelde regels met allerlei aanhalin gen uit de Romeinsche schrijvers te staven en toe te lichten, dan om hun de methode te ontvouwen welke die scherpzinnige juristen volgden hij het zoeken van het recht en zijn ontstaan, en bij het opvatten en formuleeren der rechtsbegrippen. Zijne lessen, gegeven met zijn vuur en zijne levendigheid, waren opwekkend en bezielend. De liefde en de achting zijner leerlingen had hij dan ook in hooge mate verworven. Zij waren zijne vrienden en bleven zijne vrienden, ook nadat zij de collegebanken hadden verlaten. Dezelfde practische richting die zijn onderwijs onderscheidde, heerschte ook in zijn geschriften. Onze tijdschriften heeft hij met tal van bjjdragen verrijkt. Zijn Pandektensysteemwaarvan in 1866 het eerste en in 1880 het tweede deel verscheen, mocht hij niet voltooien. Hij had wel zijn voor nemen geuit het derde deel (de bijzondere over eenkomsten! in 1881 te geven, maar de ziekte welke hem overviel, ontnam hem daartoe de krachten. Zijn karakter was edel en achtbaar, hij bezat een diep gevoel van recht en bood gaarne de be hulpzame hand aan wien hij hulp goed besteed, achtte. In de geschiedboeken der Leidsche hoogeschool zal zijn naam gewis naast dien der mannen prjjken, welke haar tot sieraad strekten. (N. R. Ct.) Aan de regeering van Transvaal is door de commissie hier te lande voor de stoomvaart en emigratie naar Zuid-Afrika gevraagd, welke maat regelen door haar zouden kunnen worden genomen, om te helpen zorgen, dat personen, die naar Trans vaal mochten willen verhuizen, hulp en terecht wijzing vinden. De commissie vertrouwt nu binnen eenige weken stellige opgaven te ontvangen omtrent personen, die op bepaalde plaatsen en bij bekende inwoners werk zouden kunnen krijgen, natuurlijk mits be wijzen worden gegeven, dat zij hun ambacht verstaan en ook voor het overige weten te vol doen. Er is mede gevraagd naar inlichtingen om trent gronden, beschikbaar voor landbouwers en veeboeren, die met eenig kapitaal zouden willen vertrekken. Reeds een vrij aanzienlijk getal personen heeft zich aangemeld. Meerendeels waren zij voorne mens naar Amerika te gaan, doch zij zullen nu nog eenigen tijd afwachten, totdat nadere inlich tingen uit Afrika zijn ontvangen. Aan den chef van den militairen geneeskundi gen dienst in Ned.-Indië, den kolonel D. J. de Leeuw, is, naar men verneemt, op verzoek eervol ontslag verleend. Een tweede luitenant der schutterij te Steen- wijk, tevens koffiehuishouder, heeft het noodig geacht Z. M. den koning vrijstelling te verzoeken van het artikel der drankwet, waarbij de uit oefening van het tappersbedrijf onvereenigbaar is verklaard met eenig openbaar ambt. De minister van justitie heeft echter namens den koning ge antwoord, dat de rang van luitenant der schut terij niet valt onder de in art. 3 der drankwet bedoelde «openbare ambten." BOEK-AANKONDIGING- De heer R. C. d'Ablaing van Giessenburg heeft in Januari jl. op eene vergadering van Burger plicht te Amsterdam eene rede uitgesproken tot bestrijding van het beginsel van den persoonlijken dienstplicht, dat door den kapitein Van Tueien- hout verdedigd was. De heer D'Ablaing beschouwt den persoonlijken dienstplicht als een onvermij- delijken overgang tot den algemeenen dienstplicht, en deze weder als voerende tot een militairisme dat voor ons land nadeelig en gevaarlijk is. Loting en plaatsvervanging verdedigt hij als rechtvaardige en doelmatige instellingen en in geval van een aanval door eene vreemde mogendheid, houdt hij zich overtuigd dat de vrijheids- en vaderlands liefde der Nederlanders de onafhankelijkheid van ons land voldoende beschermen zal. Deze rede, meer uitgewerkt, is later uitgegeven in het tijdschrift de Dageraad en thans bij den uitgever R. C. Meijer te Amsterdam afzonderlijk verkrijgbaar gesteld. Een geheel andere gedachtengang wordt gevolgd in het Jaarhoekje van het Ned. Vredebond over 1881, dat weder bij Gebr. Belinfante te'sGraven- hage is uitgegeven. Geen verschil van meening omtrent de beste wijze van ons ten oorlog voor te bereideh, maar het geloof aan eene trapsge wijze uitslijting van den oorlog bezielt de verza melaars van dezen vrede-almanak. Behalve de verslagen der vergaderingen van het bond en eenige herinneringswoorden aan overleden mede werkers aan de algemeene taak, vinden wij de pogingen verhaald, die het bond bij verschillende gelegenheden heeft aangewend, om het beginsel der beslechting van internationale geschillen bij wege van minnelijke schikking ingang te doen vinden. Voorts de rede van mr. D. van Eek, op den 7en Maart 1881 in de tweede kamer over de Transvaal-zaken uitgesproken, eene rede van mr. G. Belinfante op eene algemeene vergadering der Haagsche afdeeling van het bond, en eenige varia, alle van even vrede-zuchtigen aard. Floraliahet handboekje voor de kweeking van lievelingsbloemen, door H. Witte, is thans tot zijn 12e aflevering gekomen. Hij behandelt er de Ca mellia inde gedistingueerdearistocratische bloem, welker onberispelijke schoonheid van kleur en vorm te ontkennen blindheid wezen zou, doch van welke menig vriend der natuur een kast vol zou geven voor een rand van geurige viooltjes, een perk teedere rozen of een bed vol lustig klin gelende fuchsia's. Een bijzonder fraai maandwerk over alle takken van kunstnijverheid kwam ons dezer dagen voor 'teerst onder de oogen, ofschoon het reeds zijn 12en jaargang, bij den uitgever A. Akkeringa te Amsterdam beleeft. Het is Kunst en Industrie dat maandelijks in vijf verschillende talen verschijnt en door zijn groot debiet, voor betrekkelijk weinig geld, ieder jaar eene verzameling van 84 buiten gewoon fraaie afbeeldingen, meest van een ge- heele folio-blijdzijde, in ieder vak der kunst-nij verheid kan geven. Met recht wordt hiervan gezegd, dat wanneer slechts éen van de fraaie en smaakvolle modellen, die in een jaar gegeven worden, door den inteekenaar uitgevoerd kan worden, hij zijn abonnementsprijs ruimschoots ver goed krijgt. De Aarde en haar Volken voert ons ditmaal in den Kaukasus en op Java rond. De menschen, hunne woonplaatsen en hunne bezigheden, hun omgeving, door landschappen van het land dat zij bewonen, en hun geschiedenis, door de bouw vallen welke vroeger geslachten op hun bodem achtergelaten hebben, trekken ook in deze afleve ring aan het oog des lezers in bonte rij voorbij. Astrea heeft in het 12e nommer van zijn le" jaargang letterkundige bijdragen van C. van der Zeyde, Y. A. de la Montagne, F. L. Hemkes, Me- lati van Java en wijlen Estella Hijmans-Hertzveld opgenomen. Bovendien is tusschen de heeren A. Ising en W. Kloos een litterarisch tweegevecht gevoerd over «zuiverheid van taal en helderheid van denkbeelden," voor zoo ver die in de sonetten van den laatstgenoemde gevonden, of gemist worden. Aangezien wij bij eene vroegere ge legenheid enkele dier dichtregelen hebben mede gedeeld, veronderstellen wij dat het voor onze lezers niet twijfelachtig kan zijn wie overwinnaar in het duel is. De Economist spreekt, bij monde van C. J. H. van den Broek, over tiendverpachting als waarde meter van den grondover het toelatingsexamen tot de militaire academie, door dr. Steyn Parvé over het bier als volksdrank, over de Russische fondsen aan de Amsterdamsche beurs en over uitvoerrechten in N.-Indië. Mr. Quarles van Uf- ford geeft zijne Koloniale kroniek. Ook hier wordt geduelleerdtusschen dr. Ruysch, geneeskundig inspecteur in Limburg on de directie der Kon. Ned. Papierfabriek. Het onderwerp van het reeds vroeger door dr. Ruysch aangevangen gevecht, zijnde het gevaar voor voortplanting van besmet telijke ziekten door lompen, trok ons tot dusver niet aan. Nu de redactie van de Economist echter verklaart met deze passé d'armes het strijdperk te sluiten, zoodat er een einde aan 't gevecht is, zullen wij eerlang beproeven of, in deze frissche voorjaarsdagen, onze aandacht zich ongestoord tot besmette of ontsmette lompen bepalen kan. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw, J. P. Verdroux, consul der Neder landen te Calais. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag ver leend als burgemeester van Cadzand, aan A. Erasmus. musea. Benoemd tot conservator bij 's rijks Ethnographisch museum te Leiden J. D. E. Schmeltz, thans conservator van het museum Godeffroy te Hamburg. Voor het examen ter verkrijging van de akte bedoeld in art. 56 a der wet op het lager onder wijs, dat den 3 April a. zal aanvangen, hebben zich in dit district 57 candidaten aangemeld, 15 vrouwelijke en 42 mannelijke. Blijkens ontvangen bericht, is Zr. Ms. schroef- stoomschip Surinameonder bevel van den luite nant t.z. le kl. G. J. Buyskes, laatst komende van St Vincent, den 7en Februari jl. te Suriname aan gekomen, ter aflossing van het aldaar gestatio neerde schroefstoomschip Aruba. De concerten, gevolgd door bals a la Strau&s, welke gedurende een paar winters in het Schutters hof alhier aan velen genoegen verschaften, hebben dit jaar geen plaats gehad. Morgen avond (Zon dag) wordt echter eene poging gedaan om ze te doen herleven. Ook nu weder belooft het pro gramma van het strijk-orkest der stafmuziek van het 3e reg. inf. onder leiding van den heer Bouw man, een zeer afwisselend muzikaal genoegen, als voorbereiding tot den dans. Als een middel tot bevordering van het gezellige leven in onze rus tige stad, maken wij op deze gelegenheid tot een fatsoenlijk amusement opmerkzaam. Volgens in Den Haag loopende geruchten zou Z. M. de koning persoonlijk plan gevormd hebben om, na verkoop van het paleis met neven gebouwen, vroeger bewoond door den prins van Oranje en den daarbij behoorenden tuin, tegen over het koninklijk paleis in het Noordeinde te 's Gravenhage een groot plein te doen ontstaan, waar omheen fraaie straten en huizen zouden ver rijzen. Op eene vergadering van het Dep. Amsterdam der M" Tot Nut van t Algemeen is de quaestie besproken of ook na de invoering der drankwet in het 7V««.s-gebouw sterken drank verkrijgbaar zou worden gesteld. Met 50 tegen 15 stemmen werd goedgevonden van de aangevraagde vergunning gebruik te maken. H. M. de koningin gebruikt dagelijks het heerlijke weder tot het doen van een rijtoertje in een open panier, waarvan de paarden door H. M. zelve bestuurd worden. De open calèche, waarin de jeugdige prinses is gezeten, gaat het rijtuig gewoonlijk vooraf. Gisteren deed H. M. met haar dochtertje een rit naar Scheveningen. Hoe uitmuntend het Haagsche duinwater is, blijkt uit een rapport van dr Koppeschaar. In dat rapport leest men o. a. het volgende Het water, dat onderzocht zou worden, weid uit een wijde kraan getapt en opgevangen in een stopfleschdaarin vertoonde het zich volkomen klaar en, vergeleken tegen gedistilleerd water in een flesch van gelijke grootte, zeer weinig ge kleurd. Van de 10 liter is ongeveer de helft voor het onderzoek gebruikt. De andere helft is met een gesloten stop 7 weken lang in het warme leer- lokaal voor chemie in de H. B. S. blijven staan en gedurende al dien tijd niets veranderdhet is even klaar gebleven, op den bodem der flesch was niets bezonken en er was ook volstrekt geen reuk aan te bekennen. Zoowel uit de phy- sische kenmerken als uit de chemische analyse kan men met vertrouwen afleiden, dat het onder zochte water als gefiltreerd duinwater aan alle billijke eischen voldoet, die men redelijkerwijze voor drinkwater stellen kanhet is met het volste vertrouwen als zoodanig te gebruiken. Te Rotterdam zijn reeds 165 abonnenten op de Bell-Telephoonmaatschappij. Het centraal-bureau zal gevestigd worden op het Westnieuwland, dicht bij het standbeeld van Erasmus. Naar aanleiding van het besluit van den Amsterdamschen gemeenteraad, waarbij werd be sloten den schoonenenschilderachtigenNieuwezijds Voorburgwal aldaar te dempen, heeft het kunst genootschap Arti et Amicitia te Amsterdam een prijs van 150 en een premie van 100 uitge loofd voor de twee best gekeurde teekeningen, een gezicht op die gracht voorstellende. Te Groningen is in den ouderdom van 78 jaren overleden de oudste tooneelspeler van Neder land, de heer Stoete. Nog dezen winter trad de bijna tachtigjarige man aldaar op. Hij was in de kracht van zijn leven een hoogst verdienstelijk komiek, en trad gedurende meer dan 30 jaren, als hoofd van een reizend gezelschap, in het Noorden van ons land op. Ten behoeve der tramlijnen DamPlantage en DamAmsteldijk is men thans te Amsterdam druk aan het werk. De eerste neemt haar weg langs Rokin, Sophiaplein, Reguliersbreestraat, Rembrandtplein, Amstelstraat, Muiderstraat, Plan tageMiddellaan tot aan de Muiderpoort, terwijl de tweede aangelegd wordt via^Paleisstraat, Spui straat, Singel, Koningsplein, Reguliersdwarsstraat, Vijzelstraat en"j Vijzelgracht. Het Rokin wordt aanmerkelijk verbreed, evenals het geheele Singel bij de Stads-bibliotheek. Men denkt in den loop van den zomer beide lijnen te kunnen openen. Het dempen van grachten en het leggen van nieuwe bruggen kan dit werk echter aanmerkelijk vertragen. Eene geschiedenis waarvan wij als jongens allen hebben gelezen en van welker dichterlijke zijde velen hebben gedroomd: het leven op een onbewoond eiland, is weder in de werkelijkheid voorgekomen, en het verhaal der schipbreukelingen leert hoe weinig onze droomen en de ons op de mouw gespelde verhalen der schrijvers van kinder boekjes met de werkelijkheid overeenkomen. De Amerikaansche bark Trinity vertrok den len Juni 1880 uit New-London in Connecticut om walvis- schen en robben te vangen in de Zuidelijke Poolzee en kwam den 2en Ochtober voor Heard's Island, een onbewoond eiland op 53 gr. ZB. en 73 OL. Tot 17 October ging alles goed, maar op dien dag sloeg de bark van hare ankers en moest men haar op den wal zetten om het leven der beman ning te redden. Het was fel koud en reeds onder het landen bevroren van zeven schepelingen ge deeltelijk de voeten. In den nacht geraakte het schip met al de hulpmiddelen die het voor de equipage nog bevatte, los en dreef weg. Van dien dag af tot den 15 Februari jl., dat is zestien maanden lang, bleven de veriatenen op het eiland. Reeds onmiddellijk na het landen waren levens middelen aan wal gebracht, die voor drie maanden voldoende waren en met het vleesch van zeeoli fanten en ganzen, ganzeneieren en wat zeekool de oorspronkelijk 35 man sterke bemanning in het leven hielden. Men vond bovendien op het eiland eenige houten hutten, daar vioeger door walvisch- vaarders gebouwd. De bemanning had geweldig veel van de koude te lijden, en reeds in Januari 1881 vroren twee mannen dood bij een tocht over een ijsveld. Eindelijk, nu vier weken geleden, zagen zij een schip, de Amerikaansche korvet Mariondie hunne seinen bespeurde en de schip breukelingen den 20en Februari veilig te Kaapstad bracht. De Madridsche correspondent van de Daily News schrijft: «Men vergist zich, wanneer men onderstelt dat de openbare meening en de pers in Spanje het denkbeeld aannemen dat Spanje zijne suzereine rechten over Noord-Borneo zou prijsge ven. De sultan van Jolo (Soeloe een vazal van Spanje, wordt gezegd de eenige inlandsche souve- rein te zijn van de landen welke door de North- Borneo Company zullen gekoloniseerd worden. «De bladen der independenten en der oppositie dringen er bij de regeering op aan dat zij protest zal aanteekenen tegen lord Granville's verklaringen in het hoogerhuis. In het congres zal dezelfde afgevaardigde, welke de regeering in de laatste zitting over deze zaak interpelleerde, de debatten over Borneo hernieuwen, wanneer de Cortes den 20en Maart zullen bijeengekomen zijn. De regee ring zal echter het debat afwijzen op grond dat er met het Engelsche kabinet onderhandelingen worden gevoerd tengevolge der concessies, in 1878 gedaan door het conservatieve ministerie in Spanje, dat in eene diplomatieke gedachtenwisseling en in de protocollen van 1877 de contra-pretensie van Engeland en Duitschland erkende, dat Spanje enkel suzereiniteitsrechten kan doen gelden over de wateren in de nabijheid der werkelijk door hare krijgsmacht bezette eilanden." Eene regelmatige belegering was dezer dagen te Konstantinopel het gevolg van een dagbladar tikel. De Grieksche courant Neologos had een aan val gewaagd op den Griekschen patriarch, en het volk, voor zijn opperpriester opkomende, begon in het redactie-bureau de ruiten in te slaan. Uit het gebouw antwoordde men met werptuig en schiet geweer, totdat de politie den volkshoop uiteen dreef. Berlijn. De paus heeft den heer Drobe benoemd tot bisschop van Paderborn. louden. In het lagerhuis is de motie van den heer Gorst, strekkende tot intrekking van het aan de North-Borneo Company verleende charter dat wettelijke bevestiging zou geven aan slavernij onder de Britsche vlag, verworpen met 125 tegen 62 stemmen. 18 Maart des morgens te 8 uren. NAMEN DEE PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Peipignan Christiaansund Stockholm Kopenhagen tornoway 12.8 12.5 11.5 11.3 11.0 13.2 8.4- 7.8 13.1 12.8 12.5 9.0 8.3 8.6 6.7 11.1 7.4 12.5 13.7 6.6 Wind- Toe stand richt. kracht. lucht. 0 1 mist. O 0 helder O 0 miBt. NO 1 mist. NW 1 helder ozo 1 mist. stil 0 mist. Z 2 betr. ZO 1 mist. NNW 1 bew. zzw 2 mist. NO 2 helder NO 1 beider NO 1 helder O 8 mist. w 1 helder ozo 5 regen NW 2 helder stil 0 helder Z 5 betr. Tem pera tuur. Cels. 5 3 4 7 3 4 7 11 2 4 1 7 J 5 8 7 J 3 3 8 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenD. 1.8 M. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 17 Mrt. 's avonds 11 uren 44 gr. 18 i, 's morgens 8 uren 44 gr. 's middags 1 uur 58 gr. 's avonds 5 uren 53 gr. 1'. Toen de heer De Freycinet besloot de nalaten schap van den beer Gambetta, zij het dan ook onder voorrecht van boedelbeschrijving, te aan vaarden, had hij zich eerst de medewerking ver zekerd van den heer Léon Say, Frankrijks grooten financier, die alvorens in het ministerie te treden, zijne voorwaarden stelde, welke niet geheel naai den zin waren van den heer De Freycinet, doch waarin deze zich moest schikken om de gewaar deerde specialiteit, wiens naam alleen de hooge bankiers wereld vertrouwen inboezemt, onder zijne ambtgenooten te tellen. De voorwaarden waren geene conversie der 5 pet. schuld; geene naasting der spoorwegen; geene uitgifte van nieuwe rente. Frankrijk bezit thans eene vlottende schuld van 3000 millioen franken, eene overmatig groote som, welke de heer Say tot redelijker afmetingen wil terugbrengen door twee middelen. Ruim 1200 millioen stelt hij voor te converteeren in annuïtei ten, welke in 75 jaren zullen worden afbetaald terwijl 260 millioen zullen worden afbetaald indien de kamers een nieuw contract aannemen met de groote spoorwegmaatschappijen, waarbij deze de zekerheid zullen erlangen dat hare lijnen in de eerstvolgende vijftien jaren niet door den staat zullen kunnen worden genaast. Vooral de laatste bepaling zal van vele zijden oppositie wekken. In de eerste plaats van hen die voor onmiddellijke staatsexploitatie gezind zijn, en dan van een aan zienlijk aantal leden, dat het gevaarlijk acht den staat voor zoo langen tijd aan de machtige maat schappijen te binden. Het Journal des Debats, het orgaan van den heer Say, acht het lot der regeering aan de aan neming dezer voorstellen verhonden. «De beginselen waarop de heer Say in het ministerie is getreden, lezen wij daar, worden door de ingediende begrooting vastberaden, doch met het oog op de groote aanhangige vraagstukken, voorzichtig tot uitvoering gebracht. Moet de begrooting voor buitengewone werken in haar vo rigen vorm behou den worden, dat wil zeggen, moet daarvoor jaar- ljjks 500 millioen vlottende schuld worden uitgegeven? Of moet zij, niet alleen dit jaar, maar ook voor volgende jaren verlicht worden door eene overeenkomst met de spoorwegmaatschappijen? Voor dit jaar bestaat de hulp der spoorwegmaat schappijen in de teruggave van vroeger aan haar voorgeschoten gelden. Voor de volgende jaren zal zij bestaan in het leveren van den onderhouw der nieuwe wegen welke aan haar in gebruik zullen worden gegeven. Dat is het belangrijke en tevens beslissende karakter van de begrooting. Geeft de kamer daaraan niet hare toestemming,

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2