N° 64. 125e Jaargang. 1882. Donderdag 16 Maart. Hond en Kat. „Imperial Policy." FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 15 Maart. MIDDELBllRGSCHE COURANT. Ter loops deden wij gisteren in ons Algemeen Overzicht opmerken d; t de mededeelingen. door lord Granville, den Engelschen minister van buitenlandsehe zaken, Maandag avond in het Hoogerhuis gedaan over het charter van de Noord Borneo-compngnieaan Engeland in de toekomst de hand geheel vrij lieten om, zoo noodig, het thans nog niet beoogde „militair gezag" over het onder 't charter begrepen ge deelte van het groote eiland uit te breiden. Nu de beraadslaging in de Engelsche bladen voor ons ligt, wordt deze indruk, welken het telegrafisch bericht aanvankelijk gemaakt had, volkomen bevestigd. Lord Lamington, een der conservatieve pairs, was begonnen met de regeering geluk te wenschen over de Imperial policy welke zij op Nooi'd-Borneo gedreven heeft en waardoor zij getoond heeft, dat althans in zeker opzicht, graaf Beaconsfield's mantel op hare schouders geval len is. Voor moeielijkheden met andere mo gendheden was de edele lord niet bevreesd en hij verheugde zich dat men voortaan niets meer hooren zou over het afstaan van grondgebied of het laten varen van koloniën. Lord Carnarvon, de gewezen minister van koloniën in het kabinet- Beaconsfield, stemde later van harte met dezen lof in. „Meer dan eens had hij de koloniale politiek dezer regeering afgekeurd doch bij deze gelegenheid zou hij haar van harte steu nen. Deze en iedere volgende regeering kan niet anders dan voortgaan op den ingeslagen weg. Het zal blijken dat wij eene kostbare bezitting, in oorlogs- zoowel als in vredestijd, verkregen hebben en als zoodanig wenschte hij zijn vaderland geluk met het verkrijgen ervan its acquisition Niet bescheidener dan onvermijdelijk was antwoordde de minister van buitenlandsehe zaken op deze loftuitingen. „Sedert 1814 is over Borneo diplomatieke ge- dachtenwisseling gevoerd en zoowel de vorige Britsche als de Duitsche regeering waren van oordeel, dat er iets gedaan moest worden te genover de veelomvattende aanspraken van Nederland en Spanje. Lord Salisbury had reeds doen uitkomen, dat indien Borneo in han den moest komen van eenige Europeesehe mogendheid, Engeland gegronder aanspraken VAN PAUL EWE. III Het is bijna niet om te gelooven, maar den vol genden dag verscheen Laura weer aan tafel. Eduard zei er geen woord van, zoodat Hermine een beetje bang begon te worden en ali zij zich diets wilde maken dat hij er toch aan wilde wen nen, behoefde zij slechts een blik op zijn gelaat te werpen om zich van het tegendeel te overtuigen. Overigens was hij even vriendelijk als altijd. Den dag daarna was de tafel gedekt, de soep opgedragen en Laura bevond zich reeds op haar gewone plaats; maar Eduard was nog niet thuis en Hermine wachtte. Eindelijk kwam hij. Hermine vermoedde niets kwaads. Maar hoe werd zij te moede toen zij haar man hoorde roepensKom Azor, kom Azor, ja, ja, je bent een best hondjeDaar ging de deur open en Eduard kwam vroolijk en opgewekt binnen. Maar achter hem, o 1 wat een schrikEen afschuwelijk Jeeljjk beest, een ruige, kortharige hond, half mops, kon doen gelden dan Spanje. Wat de opmer kingen van lord Lamington over Imperial policy betreft, voelt niemand dieper dan H. M. regee ring de zware verantwoordelijkheid, welke in alle deelen der wereld gelegd is op dit kleine eiland (Engeland), en is niemand minder ge neigd om die zonder overwegende redenen nog te verzwaren. Maar het zou verblinding wezen eene gelegenheid te laten voorbijgaan, wanneer die zich voordeed, om staatkundige en handels- voordeelen voor ons land te verkijgen zonder dat wij daarvoor militaire ot financieele lasten op ons behoeven te nemenMen had bezwaar gemaakt, dat het charter op de regee ring de verplichting legt om de Compagnie te verdedigen, maar deze heeft zelve verklaard geen andere militaire bescherming te verwach ten dan die, welke haar uit kracht harer nati onaliteit toekomtIn plaats van de verwikkelingen met vreemde mogendheden grooter te maken, heeft het charter daaraan inderdaad een einde gemaakt. De Duitsche regeering heeft te kennen gegeven dat zij geen bezwaar had tegen hetgeen bepaald werd. In de Nederlandsche kamer heeft over het onder werp eene beraadslaging plaats gehad en de Nederlandsche gezant heeft verklaringen afge legd, welke graaf Granville zich verplicht heeft geacht als juist te erkennen. Sedert dien tijd is door den gezant verklaard dat de zaak beschouwd werd als geheel afge- loopen perfectly closed). Het einde der gevoerde onderhandelingen met Spanje zal wezen een overeenkomst, waarbij Engeland de soevereini teit van Spanje erkennen zal over die landen welke het in dat gedeelte der wereld bezit, w?artegen Spanje alle aanspraken zal laten varen die het tot dusver op Borneo heelt doen gelden, Borneo is een kostbaar en belangrijk eiland, zeer geschiet voor - allerlei soort van arbeid, en onder de eerlijke en verstandige leiding van Europeanen kunnen zeer schoone uit komsten verkregen worden, zonder dat Enge land militaire of financieele verplichtingen van eenige beteekenis op zich neemt." Lord Kimberley, de minister van koloniën, voegde hier eenige inlichtingen bij omtrent de bepalingen betreffende de opium-pacht en zeide voorts „Vroeger of later zou de eene of andere mogendheid invloed over dit eiland verkregen hebben en nu was de vraag of dit Engeland, dan wel eene andere wezen moest. Wie bekend is met de bestaande verhoudingen tusschen inlanders en Europeanen in dat gedeelte der wereld, zal moeten inzien dat het eenige na tuurlijke antwoord was, dat Engeland deze verantwoordelijkheid op zich nemen moest. half spits, klein, vuil, brutaal, akelig! Gij ziet, mijn lievevrouw", begon Eduard, »dat ik ook verder kwarn hij niet. Laura op de canapé te ontdekken en woedend op haar aan te vliegen, was voor Azor het werk van een oogenblik. Reeds zat hij met zijn vuile pooten op een mooi geborduurd canapékussen; Laura vluchte op de tafel; Azor haar achterna. Daar lagen de glazen en flesschen op den grond. Laura sprong van de tafel, de borden vlogen baar met Azor achterna, over wien de soepterrine leegstorte en nu begon de wilde jacht. Het echtpaar stond als versteend. sAzor!" schreeuwde Eduard. Laura! Laura!" jammerde Hermine. Eindelijk trachtte Eduard den hond op te pakken, maar de beesten waren al in de voorkamer en hiel den daar evenzoo huis. Gelukkig stond er een deur open, waardoor Laura ontsnapte. Azor volgde haar tot op de vlieringmaar daar was zij veilig. Eduard en Hermine zagen elkaar aan en schaam den zich; maar zij verwachtte dat hjj wat zou zeggen en hij verwachtte dat zij zou beginnen en zoo zeiden zij geen van beiden iets. Yoor het eerst sedert drie jaren at Eduard weer in een hotel. Het Kerstfeest kwam al nader en nader, Azor en Laura leefden met recht als de hond met de kat en Eduard en Hermine niet veel beter. »Neen, het is om gek te wordenriep Eduard op zekeren morgen uit, toen hij ontdekte Niet met eenige vijandige bedoeling tegenover de Nederlanders heeft de regeering dezen stap gedaan; zij kunnen in deze uitbreiding van den Britschen invloed berusten zonder daarin eene oneerlijke of onrechtvaardige verkorting hunner eigen rechten te zien. Het belang der Engelschen is daar ginds een vreedzamen handel te drijven en uit te breidenniets zou meer in staat geweest zijn om moeilijkheden en bot singen te doen ontstaan dan de vestiging van eenige andere mogendheid in dit gedeelte van Borneo, De handelwijze der regeering is volkomen in overeenstemming met de staatkunde, welke zij tot dusver over de geheele wereld gevolgd heefteene staatkunde met het doel om vrede en rust te bevorderen, geenszins de reeds zoo groote gevaren en lasten te vermeerderen, welke ons land reeds op zich genomen heeft." Met deze laatste woorden schuift de minister van koloniën in het kabinet-Gladstone den „mantel van lord Beaconsfield", welken men hem heeft opgelegd, een weinig van zijne schouders. Maar overigens wordt tegen de Imperial policyal spreekt men haar naam niet uit, wat haar doel en wezen betreft, niets ingebracht. Wat kan deze anders bedoelen dan „het verkrijgen van politieke en handels- voordeelen Wat anders dan, zoo mogelijk, in ieder deel van de wereld waar eenige mogendheid aanspraken op doet gelden, te doen zien dat Engeland's aanspraken „meer gegrond" zijn? Wat anders dan „zeer schoone uitkomsten" te verkrijgen voor den Engelschen handel, onder bescherming der Britsche vlag, liefst „zonder eenige lasten van financieelen of militairen aard" maar ook, wanneer 't noo dig is, onder de bescherming waarop de „Britsche nationaliteit" recht geeft Zoo neemt dan ook de openbare meening het op. Liberale bladen, als de Daily News met het gebruikelijke Britsche mengsel van politiek en humaniteit. „Lord Kimberley, zegt zij, heeft gesproken alsof het voordeel van vreemden invloed buiten te sluiten vol doende was ter rechtvaardiging van het ves tigen eener Britsche compagnie in het eiland. Wij zijn echter van meening, dat het van veel meer belang ware geweest te betoogen dat de inlandsche bevolking, en niet alleen de sultans van Broenei en Soeloe, met de nieuwe regeling ingenomen is en dat ook zij erop gesteld is goed en verstandig bestuurd te worden." Yoor dat „goed en verstandig bestuur" erkent de Daily News dat Engeland, blijkens lord Granville's ve rklaringen, feitelijk aan sprakelijk geworden is. Dat de „inlandsche be\olking" haar ingenomenheid met het geval dat Laura in zijn studeerkamer, onder zijn schrijf tafel aan zes, zegge zes jongen het leven ge schonken had. »Die onuitstaanbare hondklaagde Hermine, ziende hoe hij haar mooiste japon stuk gebeten had. Yoor beiden was de hond en de kat een last want zij stichtten niets dan onheil. Zij wenschten beide dieren evenzeer naar de maan, maar: s-IIij moet beginnen", dacht Hermine, stampte met haar voetje op den grond en zette een boos gezichtje, wat haar allerliefst stond. »Zij zal toegevenbromde Eduard, »zij is met haar kattenliefhebberij aan alles schuldig." Zoo kwam het Kerstfeest steeds naderbij. Meer malen deden zij een poging om de zaak bij te leggen, maar die stuitte steeds af op dat éen netelige puntWie zal de eerste zijn En zoo eindigde telkens het gesprek met de woorden van Hermine. »Ik zet Laura bij uwe Kerstgeschenken!" En dan antwoordde Eduard: »Azor zal naast uw tafel prijken." »Dan vergiftig ik Aior onder den boom!" Dan draai ik Laura voor uwe oogen den hals om." En onderwijl borduurde het goede vrouwtje steeds voort aan haar werk voor Eduard en hij dacht erover na, welken wensch zijner vrouw hij zou kunnen vervullen. te kennen heeft gegeven, laten wij voor reke ning van het Engelsche blad! Een lory-blad, zoo als de Si. James's Gazette neemt de gevolgen der Imperial policy wat meer cyniek voor zijn rekening. „Door het verleenen van een charter aan de compagnie van mr. Dent en door deze aldus zedelijk te erkennen, was de regeering in de gelegenheid een prachtige bezitting voor het rijk te ver werven. Daar zijn goede redenen voor, vooral wanneer wij denken aan de toerustingen van Rusland op de kust van den Stillen Oceaan en aan de Russische plannen met Corea. Wel tracht lord Granville zijne radicale ambtge- nooten te overtuigen dat dit eene verovering is die geen verantwoordelijkheid medebrengt. Manr het is eene dwaasheid, te beweren dat het land wèl zoo veel waard is om er een charter voor toe te kennen, maar dat wij door die erkenning geen verantwoordelijkheid op ons zouden nemen. Wanneer de compagnie eens goedvond zich niet te verdedigen tegen een aanval, zou lord Granville deze kust, van zoo overwegend gewicht, dan in vreemde handen laten vallen Aldus de Engelsche openbare meening, hare leidslieden en organen. Wat ons betreft, wij hebben reeds meermalen onze zienswijze uit gesproken dat het rijk van Nederland in Indië, binnen de wettig vastgestelde grenzen, reeds te groot is om verdere uitzetting mogelijk ot wensche- lijk te doen zijn. Bij gemis van eigen macht tot uit breiding, anderen de bevoegdheid van vestiging te ontzeggen, zou van onze zijde even onver standig als ongerechtvaardigd zijn. Ons streven behoort niet te zijn anderen te weren, maar met hen samen te werken en in vrede te leven. Dat zoo zijnde, kunnen wij zonder ongerust heid het planten der Britsche vlag op Noor delijk Borneo aanzien, en aan de polemiek aan gene zijde van het Kanaal overlaten om uit te maken of daarmede Britsche „invloed", dan wel Britsch „gezag" gevestigd wordt, en of op deze wijze de politiek van lord Beaconsfield dan wel die van den heer Glad stone triomfeert. Op eene slechts door enkele leden 'bijgewoonde vergadering van het district Middelburg van de vereeniging Eigen Hulp is gisteren avond met algemeene stemmen besloten het hoofdbestuur uit te noodigen bet district op te beffen. Het district Middelburg, in 1877 met 82 leden opgericht, heeft nimmer de sympathie van het publiek genoten en steeds een kwijnend leven geleid. Noch de levensverzekering, noch het fonds tot zekerheidstelling vond deelnemers en ook de verbruiksvereeniging, de eenige onderneming welke IY. Het was Kerstavond. Een eigenaardige dag met al zijn drukte en geheimzinnigheid, een heerlijke dag, waarop zoover het Christendom reikt, ieder een erop bedacht is om anderen genoegen te doen; de eenige dag waarop het gebod der men- schenliefde van algemeene toepassing schijnt te zijn. Op dezen dag, dit verraden wij alleen om ook een geheim te hebben, op dezen dag werden door ons echtpaar twee duistere daden bedreven. Eindelijk, eindelijk, voor alle kinderharten veel te langzaam, was de zon achter de bergen onder gegaan en breidde zich een prachtige ster renhemel over de met sneeuw bedekte aarde uit de starretjes fonkelden zoo vroolijk alsof ook zij een Kerstfeest te vieren hadden. En nu schikte Hermine, zoo blijde als zij in lang niet geweest was, de Kerstgeschenkenhet werk dat gelukkig afgekomen was, lag op tafel en nog veel daarbij ook een goed gesloten mandje, waarin zij iets verstopt had. En Eduard stalde in zijn kamer zijne geschenken op een tafeltje uit, om daarna alles te zarnen onder den boom te zetten. En ook hij stak iets in zijn zak. Het was nog donker in de kamer, maar het schietkatoen was reeds aan den boom bevestigd. Nu werd .het aange stoken en zij wachtten beiden totdat al de lichtjes brandden in het zijvertrek, om samen onder den ver lichten boom te treden. Maar waar was Azor, waa?

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1