Gemengde Berichten. Vereeniging van Waterschappen. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Rechtszaken. Radhen Ismagoon, een Javaanscli hoofd die in Nederland gestudeerd heeft en met de dochter van een predikant gehuwd is geweest, is na zijne be noeming tot inspecteur van het inlandsch onder wijs, hij gouv. besluit met Europeaan gelijk ge steld wat zijne rechten en verplichtingen betreft. Een bericht uit Padang, dat daar door een hadjies-schip de cholera zou aangebracht zijn, be vestigt zich niet. Zr. Ms. stoomer Atjeli is op Ceylon aangekomen zonder iets gevonden te hebben van overblijfselen van booten van de Koning der Nederlanden. Schouwen-Duiveland, 13 Maart. De driehonderd en vijftig polders die te zamen, als stukken van een groote legkaart, Zeeland vor men, worden meest alle als afzonderlijke water schappen bestuurd en beheerd. Daardoor is iedere polder als het ware een koninkrijkje op zich zelf. Zoowel ter wille van een eenvormig en goed- kooper beheer als omdat eendracht macht maakt, zou een vereeniging van onderscheidene polders en daarmee een vermindering van het getal water schappen wenschelijk zijn. Welk bezwaar zou het b. v. hebben om, met uitzondering van het calamiteuse Bruinisse, en zoo noodig met afzonderlijke geschotheffing in eiken polder, van geheel Duiveland een waterschap te maken Zoo een samenvoeging in het algemeen, als minste vruchtslechts een geschotvermindering van 50 cent per bunder gaf, dan nog zou ze raad zaam zijn, thans vooral nu het onze plicht is te trachten eiken last, die den grond drukt, te ver lichten. 't Is waar, het postjes-jachtveld, dat voor som mige ingelanden mogelijk het grootste bezwaar is, zou verkleinenmaar wat nood, als daardoor het algemeen belang gebaat werd en er, bij gebreke van dijkgraven en gezworenen om zich in te ves tigen, wat eigenwaan als een morgenwolk verdween? Het opperen dezer meening lokt mogelijk een nader betoog van het al of niet wenschelijke dei- verwezenlijking uit. In afwachting daarvan noem ik, als voorbeeld, een vereeniging van den Oosteren en Westeren ban: twee slechts door een denkbeeldige lijn gescheiden waterschappen, beide aan gene zijde van den Hoogen Zoom, waarvan het eerste tot Renesse en het andere tot Haamstede behoort. Het volgende staatje doet, naar de rekening van 187980, hun administratief leven kennen. Oosteren ban. Westeren ban. Ontvangsten, dijkgeschot286 401 Uitgaven, dijkgraaf en gezworenen. 50 32 ontvanger-griffier25 50 overige beambten en bedienden. 5 8 kosten van vergaderingen. 12 24 schrijfbehoeften3 10 samen aan kosten van beheer. 95 124 duin beplanting19 waterleidingen, duikers, heulen en wegen71 137 belasting1» 2 andere uitgaven90 44- In het geheel276 307 Weet men daarbij dat de Oosteren ban 1368 en de Westeren ban 2486 gemeten groot is, dan zal ieder dadelijk moeten erkennen dat de ontvangsten klein, maar de uitgaven, waaronder een derde aan kosten van beheer, bedroevend zijn. Blijkens het staatje met cijfers hebben de eige naren van beide polders maar éen doelzoo weinig mogelijk te betalen en, behalve aan kosten van beheer, zoo weinig mogelijk uit te geven. In dit systeem past juist een vereeniging dei- twee waterschappen, die de natuur daarvoor als bij voorbaat geschapen heeft. man tegen het kerstfeest maakte, was zij heel boos op zich zelf, dat zij Eduard, dien zij toch eigenlijk zoo innig lief had, niet reeds lang zijn zin gegeven had. Maar reeds meermalen was zij met de beste voornemens van haar werktafeltje opgestaan en had zich toch altijd weer tot bitse gezegden laten verleiden. Zij was zoo jong en onbedreven, zulk een bedorven kind toen zij trouwde en had zich alles zoo mooi voorgesteld hoe haar man dadelijk, als alle heertjes op de avond-partijen, niet alleen zooals deze ééns in de drie weken, maar voortdurend al hare wenschen zou vervullen en geheel volgens haar aanvallig hoofdje zou leven. En nu was die man, dien zij uit ware liefde genomen had, een monster, zooals zijn heele geslacht, dat meent dat hun wil de eerste moet zijn en dat de vrouw alleen het warm kloppend een verwarmende hart in huis mag wezen maar volstrekt niet het hoofd. En hij had de fout begaan van een half jaar lang toe te geven; en haar dus al dien tijd in haar waan te versterken, in plaats van den eersten dag af aan, met even veel liefde als beslistheid te zeggen als het te pas kwam: »Niet waar kind; in mijn huis doen wij dat zoo en zoo En toen hij het beproefde was het te laat. Hermine kon niet begrijpen, hoe hij op eens zoo veranderd was en begon zich krachtig te verzetten, in plaats van 'te doen zooals Laura en met vleien en flu- weelen pootjes haar man over te halen tot hetgeen zij van hem verlangde. En Eduard bezat met al zijne liefde een onbuigzaam karakter en stoof Door een samenvoeging zou waarschijnlijk de gansche oppervlakte, van 3854 gemeten, met 400 beheerd en bestuurd kunnen worden en slechts een heffing van elf cent per gemet noodig zijn. De ontvanger-griffier zou geen tien of twaalf percent van de ontvangst meer hebben, maar het gewone onderhoud, met gloeiende spaden en gloeiende zeisen de waterloopjes schoonmaken en de wegen effenen, zou desverkiezende, maar dan zou men moeten ophouden te klagen, kunnen blijven zooals het eeuwen lang geweest is. Ik zou echter de vereeniging aan een verbetering willen dienstbaar maken. Een strook zandgrond in den vorm van een ei, tusschen duin en bosch; Burg, Haamstede en Renesse als stillevens op zijn zoom; bouwgrond en ongerepte velden van binnen; hoeven bij af wisseling; beneden een zee van zand, zoo 't schijnt, midden in een storm gestold; een borst wering, waarachter de golven juichen en duinen gebouwd of verwoest worden. Dat zijn de beide Bannen. Bij den aanblik van het geheel wordt de geest van den koelsten ontginner vaardig, en op menig plekje zoudt ge een tabernakel willen zetten, om vandaar uit rond te dolen en ver te zijn van menschen, die u over niets »eens effentj es willen spreken." Jammer dat over dit schilderij de klachten dei- eigenaren als donkere schaduwen gaan. Men klaagt, namelijk, in de twee waterschappen over te veel en over te weinig waterover wegen waarin men verzinktover zichtbare en onzichtbare grensscheidingen; over hout dat ge rooid en over hout dat geplant isover stuif- en over stijfzandover konijnen die nog leven, en over konijnen die lang dood zijnover tiend van nieuw bezaaide perceelenover grondlasten en over stroopers ja zelfs, maar dat is laster, over het polderbestuur. Over zich zeiven klaagt men er niet. Daar in 't algemeen de toestand te wenschen overlaat, het water heeft waarschijnlijk zijn eigen loop en de bandeloosheid van het publiek de wegen en voetpaden gebaand is een onder zoek naar de juistheid van iedere klacht overbodig. Er ontbreken gezonde slagaderen en het goede van dezen wordt er vaak door het kwade van genen verstikt. Werden nu beide polders vereenigd en voor- gezamenlijke rekeningvolgens een deskundig planaangelegdvan goede wegen en waterlei dingen doorsneden; de afvoer door schuiven in de duikers zoodanig geregeld dat men het water, des verlangd, kon ophouden; de verschillende eigen dommen behoorlijk gescheiden en, naar gelang hunner gesteldheidbeplant, bebouwd of beweid; de boerderijen bevolkt door menschen voor wie werken een eer ishet geheel met vaste en zorg zame hand en met toewijding bestuurd, dan zou den de Oosteren en Westeren ban binnen weinige jaren wel het eigenaardig waas hunner oorspron kelijkheid kwijt, maar toch, als vrucht van vele handen, een onzer schoonste landouwen geworden zijn. De aanleg zou in een paar jaar voltooid, het geld door een leening verkregen en in jaarlijksche termijnen afgelost moeten worden. De Oasteren ban betaalt nu 21 en de Westeren 16 cent per gemet. Een geschot van slechts 40 cent geeft reeds een ontvangst van ƒ1500; voor aflossing en onderhoud, waarschijnlijk en mogelijk ook al is het slechts tijdelijk als last te hoog. Er zouden ja moeilijkheden en tegenstand vijzen en Schouwen zou wellicht bezwaar hebben tegen een snellere ontvangst van het duinwater, maar een eendrachtige samenwerking kan bergen van zwarigheden verzetten en het loonvermeerdering van welvaart, is de moeite der onderneming waard. adel. In den Nederlandschen adel ingelijfd, met al zijn wettige nakomelingen, mr. J. F. Alewijn, directeur van het kabinet des konings. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het licht op en zoo kwamen er vaak tranen en booze buien. Al is naderhand de verzoening nog zoo prettig, er blijft toch altijd iets van hangen en na elk klein kibbelpartijtje komt er weer wat bij, en al ontkennen zij het ook beiden, in hun hart zijn zij het hiermee eensdat het nog veel pret tiger zou wezen als de lucht altijd helder was en uit zulke kleine wolkjes nooit een onwêersbui voortkwam. Er waren uren waarin Hermine zich het ongelukkigste schepsel op de wereld noemde en Eduard schouderophalend iets over de alge- meene onvolmaaktheid der vrouwen bromde. Wan neer nu te midden van zulk een wanklank het schreeuwen van een kind klinkt en zich twee minnende ouders over dat kind heenbuigen, dan lost die vaak niet zeer welluidende toon van het kindergeschrei schielijk die wanklanken in een volmaakt akkoord op. En wanneer de tijd dei- vrouw door het kind wordt ingenomen, dan heeft zij geen gelegenheid om over de monsterachtig heid van haar man na te denken, en wanneer de man ziet hoeveel moeite en zorgen zijn vrouw met dat kindje heeft, wanneer hij haar in hare moeder liefde gadeslaat, dan zou hij al een hart van steen moeten hebben, als hij voor die moeder niet alles over had. Maar Eduard en Hermine waren kinderloos; Eduard had zijn werk buitenshuis en Hermine zat veel alleen. Daardoor verviel zij in hare oude liefhebberij voor katten en al had haar man haar van haar ideaal, om een dozijn van allerlei kleu- arr. Roermond, ter standplaats Yenlo, J. L. H. Linssen, cand. not. te Roermond. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag ver leend als burgemeester van Hindeloopen aan F. Rinia van Nauta. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. en van den waarb. op de gouden en zil veren werken te Schoonhoven c. a. P. H. E. L. Jonxis, thans ontv. te Heusden c. a.tot ontv. der dir. bel. te Heusden c. a. J. A. Eschauzier thans ontv. te Roermond, pensioenen. Pensioen verleend ad 100 'sjaars aan S. C. van Hameren te Middelburg, wed. van M. S. Kompenhans, in leven emeritus-predikant der herv. gem. te 's Heerenhoek Tengevolge van het vroeger gemelde examen voor de rijks-normaallessen alhier zijn van de mannelijke kweekelingen toegelaten. J. Breel, van RittkemO. C. Bevelander, van MiddelburgJ. W. Delzenne, van YlissingenJ. Geldof, van SerooskerkeM. Hollebrands, van Ritthem; M. Hertogs, van Middelburg; F. D. G. Klinkenberg, van KoudekerkeP. Keiling, van DomburgF. J. Malgo, S. van de Putte, en J. van Sluijs, van Middelburg; C. J. de Steur, van Ritthem; A P. Yarel, H. A. W. Wijnne, P. Ze gelaar, van Middelburg; en van de vrouwelijke C. J. Bertel, H. J. van Dale, J. P. Hector, en Chr. A. Lantain, van MiddelburgJ. H. Munting, van Arnemuiden; T. S. Risseeuw en S. J. de Wage- maker, beide van Middelburg. De staat der kinderen van 6 tot 12 jaren te Goes welke op 1 Januari jl. geen lager onderwijs genoten, bevat 118 namen. Daaronder zijn er echter 40, die op den dag der aangifte, zijnde 1 Sept. '81, nog geen zes jaren oud waren; 12 die reeds middelbaar onderwijs genieten6 die op scholen in andere gemeenten gaan; 26 die de bewaar scholen nog bezoeken en eenige anderen die wegens huisonderwijs, ziekelijken staat of andere opgege ven redenen niet school gaan. Er zijn 6 die niet ingeent zijn en 18 van school genomen omdat de ouders hun hulp thuis noodig achtten. Eén ver- zuimer komt voor onder de curieuse reden, dat hij bepaald niet school wil gaan." Bij het toelatings-examen tot de rijksnor maallessen te Goes, zijn van de achttien candidaten veertien toegelaten en éen voorwaardelijk. De namen der mannelijke geslaagden zijnJ. van Koeveringen, van Bath; J. de Jonge, van KapelleJ. de Jager, van KapelleG. M. van de Ende, van Wolfaartsdijk; P. Molhoek, vanSchore; H. G. Dek, van Kruiningen; M. van Liere Cz., van KloetingeH. I. Okker, van Kruiningen en A. A. Leupen, van Goesdie der vrouwelijke L. Visser, van Kapelle; C. W. J'anse, van Schore; J. D. Clement en A. C. Ramondt, allen van Goes. Voorwaardelijk is toegelaten de mannelijke kweekeling J. L. Moerdijk, van Rilland. G. Ct Door de politie te Zierikzee is tegen eenige bakkers aldaar proces-verbaal opgemaakt wegens het in hun winkel voorhanden hebben van brood dat niet het bepaalde gewicht hield. Te Ginneken zijn thans datum-eieren" te koop, dat zijn eieren waarop de dag aangeteekend is toen ze gelegd zijn. Wanneer daarbij nu geen misbruik van vertrouwen" of »valschkeid in ge schrifte" gepleegd wordt, verdient het voorbeeld navolging. Te Zaandam is in den nacht van Zaterdag- op Zondag de nieuwe stoom-rijstpellerij van de firma Van Waveren Dekker en C0., met eengroo- ten voorraad rijst, geheel afgebrand. De vrouw die in de Czaar Peterstraat te Amsterdam door haar man in een aanval van waanzin aangevallen werd, is niet dood. Zij is in het gasthuis ontijdig van eene dochter bevallen en men hoopt haar in 't leven te behouden. Gisteren is de nieuwe korenbeurs te Nijme gen feestelijk ingewijd niet het houden van toe spraken, het plengen van eerewijn, het luiden dei- klok en het schetteren van de fanfares der schut- terij-muziek. Nu men telkens zooveel in 't buitenlandsch nieuws lezen kan over den Engelschen olifant, mag een enkel woord over een hond ook wel een plaatsje vinden. Wij zouden bijna schrijven dat tot het perso neel der landswerf te Amsterdam een hond behoort. Het is ten minste een hond van 't volk, die sedert jaren met de werklieden de werf op- en afgaat, en, ten voorbeeld zijner meesters, altijd de eerste is die de poort der werf bij het kleppen der klok binnenloopt. Als het volk de werf verlaat is hij echter niet altijd de eerste. Minstens 15 jaren is hij op 't appèl en 's middags wordt menig papieren zakje nedergeworpen, waarin de beentjes en kluifjes voor »rooie Cas" zich bevinden. Sedert het in voeren der hondenbelasting wordt deze onder elkander door 't volk betaald. De roode Castor heeft nu en dan, niet door den arbeid, maar in den strijd, eene wonde bekomen, waardoor hij somtijds op drie pooten springende, de vierde verbonden, toch »te werk" kwam. Bij feesten is zijn halsband steeds met oranjelinten versierd. Dezer dagen werd »rooie Cas" gemist. Hij had de belastingpenning van 't oude jaar verloren, was ox>gepakt, in den hondenwagen gewogen, en het sombere woord had geklonken: »rol voort, rol voort, gevangenwagen!" Maar nog vóór de uit voering der voor de honden nog niet afgeschafte doodstraf, was de belasting voor dit jaar weder bijeengebracht, een der werklieden, als afge vaardigde, betaalde den losprijs en onder luid geblaf nam »rooie Cas" afscheid van zijne mede- veroordeelden en rende hij weder ijlings naar zijn »werk!" Standaard) De oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indiè' de heer Van Lansberge, wordt eerstdaags weder in de residentie verwacht. Hij zal zijn intrek nemen in het Hotel des Indes. De luit. t./z. 2e kl. J. M. W. Kuyl, uit O. I. in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit ge steld. De officier van justitie te Amsterdam heeft zich in hooger beroep voorzien tegen de beslissing van den kantonrechter, waarbij de heer Oscar Carré wegens overtreding van de wet van 19 September 1874 (kinderarbeid) is vrijgesproken. De behande ling van deze zaak zal op 31 Maart e. k. voor de rechtbank plaats vinden. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft gis teren, wegens een gebrek in den vorm, het door de Middelburgsche rechtbank tegen J. A., te Vlissingen, gewezen vonnis vernietigd en den be klaagde tot 183 dagen celstraf veroordeeld. ren om zich heen te hebben, reeds elf afgedongen zij verpleegde toch met de grootste liefde haar Laura, die stellig een der fraaiste en edelste ex emplaren van haar geslacht was. Thans zat Laura ook naast haar te spinnen en Hermine streelde haar en dacht erover hoeveel voortreffelijker de katten waren dan de mannen. En onderwijl borduurde zij vlijtig aan het werk, waarmede zij Eduard over eenige weken hoopte te verrassen, en als zij daarmede een lang gekoes- terden wensch vervulde, vloog er een blijde lach over haar gelaat. Of zij echter Laura weer mee aan tafel zou brengen, daarover was zij het met zichzelf nog niet eens." Hij zal het toch niet ern stig meenen met zijn dreigementzij hield op met werken. »Hij zou er toe in staat zijn!" zei ze bij zichzelf »en ik kan geen honden uitstaan! Goed, goed, wij zullen zienLaura, lief diertje, ja, wij zullen zien!" Zij opende het venster, opdat de frische winter lucht naar binnen kon stroomen en zij had Laura op den arm genomen en streelde haar. Daar zag zij voor een huis aan den overkant haar buurvrouw staan, met een prachtigen jongen op den arm en de gelukkigen vader stond er bij. Zij pakten samen het kind beet en het lachte zoo blij onder het witte kapje uit en zooals zij meende, tegen haar. Hermine liet Laura los, zoodat zij bijna uit het raam viel. Daarop sloot zij schielijk het venster, drukte haar krullekoxxje in hare handen en ween de bittere tranen. C Wordt vervolgd.) Koningin Victoria is heden morgen te 10 uren met prinses Beatrice en een klein gevolg uit Windsor naar Portsmouth vertrokken, van waar het jacht Victoria and Albert, onder bevel van prins Albert van Saksen-Weimar en admiraal Ryder, haar naar Cherbourg overbrengt. De koningin slaapt aan boord van het jacht en zet morgen ochtend de reis naar Mentone voort, waar zij in het Chalet des Rosières ongeveer eene maand zal vertoeven, om tegen het huwelijk van den hertog van Albany weder in Engeland terug te wezen. Tengevolge van Maclean's aanslag werd het publiek bij het vertrek niet in het station te Windsor toegelaten. Bij de opvoering van het ballet Blamobaard in Cambridge Guildhall, voor de studenten der hoogeschool te Cambridge, hebben de toehoorders zich zoo schandelijk aangesteld dat de voorstelling nauwelijks door kon gaan. Zij smeten de vertooners met rotte appelen en ander ontuig, scholden eene actrice uit voor Jumbo en schreeuwden, toen de acteurs van het tooneel gevlucht warendat men moest voortgaan. De man die Blamobaard voorstelde kwam toen vertellen dat Zuster Anna door het een of ander, dat haar naar 't hoofd ge worpen was, ernstig bezeerd en flauw gevallen was. De voorstelling werd vervolgens zoo goed mogelijk ten einde gebracht, doch was een uur vroeger dan gewoonlijk afgeloopen. Bij zulke blijken van beestachtigheid onder de studeerendejeugdishetniette verwonderen dat de volksklasse in Engeland die van de geheele wereld nog in ruwheid en wreedheid overtreft. De Pruisische kamer van afgevaardigden heeft den aankoop van wege het rijk goedgekeurd van de volgende spoorwegende Bergiscli— Mar- kische, de Thuringische, de lijn BerlijnGörlitz, Markisch- Posen en RheinNahe. Teven is aan de regeering een crediet van drie millioen gulden geopend voor den aanleg van eene lijn van Eichicht over Probstzella naar de Beierscke grens. Omtrent de zaak-Peltzer valt niets nieuws te melden. De Belgische bladen vertrouwen nog altijd op de onverzadigbaarheid hunner lezers in het dagelijks slikken van eenige kolommen praatjes en geruchten. Die te lezen is waarlijk de moeite niet waard, veel minder er iets uit mede te deelen. Een van de broeders Peltzer, James, is door de politie van verdere nasporingen ontslagen. Hij had sedert acht dagen huisarrest gehad en heeft zich na zijn ontslag gehaast een bezoek bij zijne moe der in het Hotel Mengelle, te Antwerpen, te brengen. De ongelukkige oude vrouw heeft daarop gewacht om met hare dochter naar het buitenland te vertrekken. Haar zoon Armand bevindt zich nog in de gevangenis en met den vermoedeljjken

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2