N° 63, 125e Jaargang. 1882. W oensdag 15 Maart. HoncL en Kat. Kiezers-Sijsten. Middelburg 14 Maart. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Schuldvorderingen ten laste der gemeente. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maten bekend 1" dat de lijsten, de personen aanwijzende die tot het kiezen van leden van de tweede kamer der staten-generaal, van de provinciale staten en van den gemeenteraad bevoegd zijnop heden door hen zijn vastgesteld, in de heneden-voorzaal van het raadhuis aangeplakt en op de secretarie voor den tijd van 14 dagen ter inzage nedergelegd; wordende een ieder bij deze herinnerd aan de bepalingen, voorkomende in art. 11 en 12 der wet van 14 Juli 1850 (Stbl. n° 87), luidende als volgt: Art. 11. Elk inwoner van het kiesdistrict, of, zoo het verkiezing voor den raad geldt, elk inge zeten der gemeentede in art. éen vermelde vereischten bezittende, is bevoegd tegen de lijsten bezwaren in te dienen, wanneer daarop 1° zijn naam, of dien van een ander, tegen de bepaling van art. 8, niet, of niet behoorlijk voor komt 2° de naam van iemand die, hetzij een of meer der in de kiezers gevorderde vereischten mist, of uitgesloten is, hetzij op de kiezerslijst eener andere gemeente staat, is gebracht. Art. 12. De bezwaren worden binnen 14 dagen na de dagteekening der in art. 10 bedoelde ken nisgeving, bij verzoekschrift, door de noodige be wijsstukken gestaald, aan den gemeenteraad^ inge diend 2° dat de namen der personen, die, naar aan leiding van art. 35 van bovengemelde wet, van de lijsten ten vorigen jare vastgesteld, bij hare herziening, ten gevolge van het verliezen vaneen of meer vereischten, of door overlijden geschrapt zjjn, bij de boven bedoelde aanplakking enneder- legging afzonderlijk zijn bekend gemaakt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort. Middelburg, 13 Maart 1882. De burgemeester èn wethouders voornoemd, P I C K De secretaris G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester en wethouders van Middelburg, noodigen de ingezetenen, die eenige schuldvorde ringen hebben ten laste der gemeente over het dienstjaar 1881, andermaal uit, om die, met de noodige bewijsstukken, vóór of uiterlijk op 1 April 1882, in te zenden ten kantore van den gemeente ontvanger terwijl zij, bij niet-nakoming daarvan, behoudens de bepalingen bij art. 228 der gemeen tewet, het zich zeiven zullen te wijten hebben, wanneer hun later geene leveringen van wege de gemeente meer mochten worden opgedragen. Middelburg, 13 Maart 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris G. N. DE STOPPELAAR. Het gisteren door ons medegedeelde plan, van VAN PAUL EWE. I. Vrouwtje lief, wat ik u bidden mag, breng toch die poes weg!" Waarom «Gij weet dat ik die dieren niet kan uitstaan en vooral niet aan tafel «Maar wat doet het lieve diertje u dan toch «Wat het mij doet Hoor eens vrouw, hoe dikwijls heb ik u gezegd. «Het doet u niets, volstrekt niets", klonk het op wreveligen toon. «Het beneemt mij mijn eetlust geheel en al, als ik zie dat gij dat beest met uw eigen vork stukjes vleesch in den hek steekt." «Het is zulk een zindelijk diertje! Gij plaagt haar altijd en dat moet ik dan weer goed maken «Gij kondt wel wat beters doen!" «Zoo! Wat dan, mijnheer mijn gemaal?" Geen antwoord. Men hoort niets dan het ge rammel van vorken en messen en daar tusschen het vergenoegde spinnen van Laura, die ge liefde en gehate poes, Z. M. den koning, om het ordeteeken van den Gouden Leeuw van Nassau voor militairen met twee gekruiste zwaarden te versieren, is het ge volg van 's konings wensch om aan militaire ver diensten een persoonlijk blijk van waardee ring te geven. Men weet dat voor de toekenning van een der beide Nederlandsche ridderorden de voordracht van een minister vereischt wordt. De verzending van pakketten beneden de 5 kilo met de pakketpost zal van den 15en dezer af, op het postkantoor alhier plaats vinden als volgt Naar Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal en verder gelegen plaatsen voor de verzending per pakketpost opengesteld, per^trein van 5.59 's in., 1.52 en 7.32 's av. Naar Ylissingen per trein van 9.21 's m., 5.25 en 10.38 's av. Naar de gemeenten op Walcheren als volgt: Domburg, Gapinge, St. Laurens, Oostkapelle, Oost en West-Souburg, Ritthem, Serooskerke, Yeere en Yrouwepolder, des morgens vroeg.Aagtekerke, Big- gekerke Grijpskerke Koudekerke Meliskerke, Nieuw- en St. Joosland, Westkapelle en Zoute- lande, des morgens 11 uren. Arnemuiden des avonds per trein van 7.32. De pakketten moeten 1 nnr voor het vertrek ter verzending bezorgd zijn. Die welke in den vroegen morgen verzonden worden den vorigen avond voor 10 uren. Des Zondags worden geen postpakketten ter verzending aangenomen. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Middelburg, ge durende de le helft der maand Februari 1882. Konings, AmsterdamT. Konings, idem Bouw man, idem C. J. Geelhoed Wiessner, Delfshaven; G. C. Penning, 's GravenhageW. van Hamel, idemH. Kamp, HarlingenE. J. Neugebauwer, NijvervordDriessen, Rotterdam. Uit Nieuw- en St. Joosland: P. Klinke, Hoo- geland. ZoutelandeE. van Vliet, 's Gravenhage. Vlissing-en, 14 Maart. In de tweede jaar- lijksche vergadering der vereeniging Voor getrouw en eerlijk dienstbetoon, werd gisteren avond, onder voorzitterschap van mevr. de wed. A. C. Vader Pieterse, een aandenken overhandigd aan Maria Elisabeth Frenks en Jannetje Karseboom, beiden gedurende tien jaar werkzaam bij de familien Rocholl en Wilkens. Dit aandenken bestond behalve in een eersten inleg in de spaarbank, voor eerstgenoemde in een naaidoos, voor laatstgenoemde in de Godsdienstige en Zedelijke novellen van d'. C. E. van Koetsveld. De heer Joh" Dyserinck sprak bij deze gelegen heid een toepasselijk woord. Door vele belang stellenden, onder wie menige dienstmaagd, werd deze vergadering bijgewoond. Een Amsterdammer maakt zich in het Handels blad in een opgewonden artikel zeer boos over de bepaling, dat de exprestrein naar Ylissingen Geen van beiden sprak verder een woord. Zij waren ontstemd; ofschoon anders jonggehuwden, al is het ook reeds de derde winter, meestal nogal spraakzaam zijn. Zoo lang waren zij reeds gehuwd. Hij was een jeugdig geleerdezij de dochter van rijke ouders hij een weinig zonderlingzij een bedorven kindje hij driftig; zij stijfhoofdig. «Hermine", begon hij na een poos op zachter toon, «moet dat dier dan altijd een twistappel tusschen ons blijvenhet is inderdaad al de woorden niet waard, die wij er reeds over gewis seld hebben «Die gij wisselt, Eduardantwoordde Her- mine insgelijks heel bedaard. «Nu, om woorden te wisselen moet men toch met zijn beiden zijn." «Als gij niet altijd wat op het dier aan te merken hadt, zouden wij nooit kibbelen." «Als gij niet zoo stijfhoofdig waart om het aan tafel altijd bp u te nemen, terwijl gjj weet dat het mij zoo onaangenaam is." Ach wat, onaangenaam! Men kan aan alles, alles wennen «Men kan ook iets doen om elkaar pleizier te doen", antwoordde hij. «Nu doe het dan om mij pleizier te doen en wen aan de tegenwoordigheid van Laura," zei Hermine. «Herminehernam Eduard, nog altijd ge duldig, «zie, toen ik u voor drie jaar tot vrouw nam, voortaan een oogenblik te Middelburg op zal houden om aan reizigers gelegenheid tot uitstappen te geven. Dat is, zegt hij, ongehoord en een schan delijk b drijf. De brieven van de Amsterdamsehe koop lui worden opgehouden te Haarlem, in Den Haag, te Leiden en te Middelburgmaar voor visch van Den Helder laat men sneltreinen loopen. Ook bij het Rijnkanaal was geen haast. 'tZijn rare tijden die wij beleven enz. enz. enz. Bedoelt de man dat er een paar minuten opont houd komt voor die handelsbrieven van Amsterdam, welke niet verder gaan dan Ylissingen, dan heeft hij gelijk. Wij wisten echter niet dat die correspon dentie van zooveel beteekenis was. Maar de mailboot, die de post naar Engeland overbrengt, vertrekt wegens het oponthoud te Middelburg geen seconde later uit Ylissingen. Door de firma Van Gend en Loos is besloten van den 15en dezer af het tarief voor het vervoer van pakketten te regelen naar dat der posterijen. De opbrengst der rijksmiddelen in de maand Februari was niet onbevredigend. Zij bedroeg ƒ6.733.115, dat is 60.000 meer dan in Februari van het vorige jaar. De opbrengst over de maanden Januari en Fe bruari gezamenlijk is 13.076.366, dat is 4 ton meer dan in 1881. De hoogleeraren dr. H. Hoffmann en d1. Egon Ihne te Giessen, richten tot alle plantkundigen het verzoek om talrijke en nauwkeurige waarnemingen te willen doen betreffende de belangrijkste tijdperken van bloei en rijpwording van een aantal algemeen voorkomende planten. Zij hebben deze opgaven noodig voor een algemeene vergelijking van de verschillende landen van Europa, met betrekking tot de planten-elimatologie. De waarnemingen moeten dagelijks gedaan worden, aan vrijstaande, dus geen spalier-planten. Yooral bevelen zij zich aan voor de waarnemingen betreffende de hierna volgende soorten. De daarbij vermelde datums geverr den gemiddelden datum te Giessenuit verscheidene jaren berekend, aan a, De eerste bloesems openen zich Ribes rubrum 14 April, Prumus Spinosa 20 April, Syringa vulgaris 4 Mei, Aescula Mppocastanum 7 Mei, Sambucus nigra 28 Mei, Lilium candidum 1 Juli.' b. De eerste vrucht is rijp: Sambucus nigra 11 Augustus. Deze planten zijn van hijzonder gewicht, dewijl prof. Ihnen bezig is met het ontwerpen van pha- nologische kaarten van geheel Europa van de opgenoemde soorten. De volledige lijst van welke planten waarnemingen verlangd worden vindt men in de Köln. Zeituny van 13 Maart, eerste blad. De opgave der waarnemingen gelieve men aan een der genoemde heeren te zenden. De St. Ct. bevat het tarief voor frankeering van brieven, briefkaarten, papieren, gedrukte stukken en monsters tusschen plaatsen, die voor de pakket post zijn aangewezen en voor de verzending recht- «En zoo voort, en zoo voort", viel Hermine hem scherp in de rede, »deze inleiding wordt altijd door een vervelend slot gevolgd, dat ik al lang van buiten ken." «Neen, ditmaal wilde ik iets anders zeggen. Ik wist dat gij niet van honden hieldt. «Natuurlijkzei Hermine kortaf. «Daarom heb ik mijn ouden, trouwen vriend uit mijn studententijd, dien goeden poedel Caro weggegeven. Die zou u niet half zoo gehinderd hebben, als mij uwe Laura." »Dat is nog de vraagIk kan nu eenmaal geen honden uitstaan." «En ik geen kattenen nu ik zooveel toe gegeven heb, kondt gij ook wel eens wat voor mij doen. «En Laura weg sturen Nooit »Maar houd haar dan ten minste van tafel weg Ik verzoek het u, Hermine Hermine dacht bij zich zelf: «hij is toch een beste man; hij verzoekt mij om iets wat hij kan eischen", en zij was op het punt om haar boosheid, die eigenlijk niet zoo kwaad gemeend was, te laten varen en toe te geven, toen het noodlot, in de gedaante van Laura, met boosaardig opzet den huiselijken vrede, die juist gesloten zou worden, kwam verstoren. Eduard had gedurende de laatste woorden niet op zijn bord gelet, waarop hij even te voren een heerlijk duifje, zijn lievelingsgerecht, gelegd had. Laura had echter dit oogenblik van teederheid en onoplettendheid waargenomen om het duifje streeks over zee met schepen uit Nederl.-haven a tusschen Nederland en zijn koloniën en andere werelddeelen. Het tarief treedt in werking den. 15 dezer. De in onze Laatste Berichten van gisteren ge noemde heer Petrus Esseiva, te Freyburg, die ieder jaar met den prijs van het Hoeufft-legaat gaat strijken, heeft zich indertijd voorgenomen, bij de geboorte van ieder zijner kinderen hun den «gou den eerepenning ter waarde van 200" als wel komstgroet in het leven te bezorgen. Zevenmaal is hem dit reeds gelukt en thans, nu er weder een telg der Esseiva's in aantocht schijnt te zijn, is hem andermaal de bekroning voor zijn Latijnseh gedicht ten deel gevallen. 'tls evenwel voor den dichter te hopen, dat hij met deze overwinning de gelofte, ten opzichte zijner nakomelingschap gedaan, als voleindigd zal mogen beschouwen. Immers er beginnen zich andere athleten om een term van het commissoriaal verslag te bezigen in het strijdperk te vertoonen, evenals hij van ongemeene bedrevenheid en dichterlijke kracht. Daarom werd zelfs betreurd, dat het legaat niet toestond een tweeden eerepenning toe te bennen aan het gedicht Ad Veteres Commilitones, met de spreuk Semper meminisse Juvabit, dat nu slechts een eervolle vermelding en de lof der commissie kon verleend worden, terwijl de tweede eervolle vermelding toegekend werd aan Sponsa Nautae, met de spreuk Non auro aut gemmis miseri torquemur arnantes. De namen van de schrijvers dezer heide laatste gedichten zullen worden bekend gemaakt zoodra zij daartoe toestemming verleenen. In de gisteren te Zwolle gehouden algemeene vergadering der vereenigingDe eerste Kuipers- City in Dakota Noord-Amerika, die door ruim 60 personen werd bijgewoond, zijn de statuten goed gekeurd. Tot bestuurders werden gekozen de heeren A. Kuipers en H. Kippers, van Steggerda, J. van den Hoek, van Westerlee, L. C. Kraak, van Amsterdam, H. F. Mes, van Staphorst, K. Spijk- man, van Kralingen en D. J. C. Greven, van Yorden. Tevens werd eene commissie benoemd om vooruit te trekken naar het nieuwe vaderland, bestaande uit de heeren H. en A. Kuipers en K. Spijkman. Zij wordt vergezeld door een bouw kundige en zal reeds 1 April vertrekken, ten einde eenige toebereidselen te maken voor de ontvangst der andere leden van de vereeniging, die 8 April a. s. te Amsterdam aan boord zullen gaan. De mailberichten uit Oost-Indië, loopénde tot 6 Februari, bevatten we inig bijzonders. In een offi cieel rapport omtrent de voedingsmiddelen wordt de toestand in Bantam gezegd te verbeteren, se dert de regeering zelve rijst aldaar verkrijgbaar heeft gesteld. Of deze voorstelling overeenkomstig de waarheid is, ban, hij het bekende verschil tusschen officieele en werkelijke waarheid, vooralsnog niet uitgemaakt worden. beet te pakken en was met een sprong ermede op den grond. Juist toen Hermine zijn verzoek wilde inwilligen en dit met een handdruk wilde bezegelen, ont dekte Eduard zijn verlies. Dat was toch al te erg, vooral daar hij nog niet bekend was met de verzoeningsplannen zijner vrouw. «Yerwenschte katriep hij uit, sprong ~op, greep Laura in den nek en sloeg haar onbarm hartig met zijn servet. Maar ook Hermine was opgesprongen Om haar lieveling te redden en, o wee, daar trof bij ver gissing een der slagen haar in plaats van de kat. En dientengevolge verdwenen al hare goede voor nemens, even als bij hem de zachtmoedigheid geheel verdreven was door de misdaad van Laura. «Diefachtig beestriep hij nog eens, deed de deur open en wierp de kat de trap af. «Daar behoort dat heest", zei hij toen alles behalve zacht, «en als gij haar nog eens onder het eten in de kamer haalt dan «Wat dan?" vroeg Hermine bevend. «Dan breng ik den volgenden dag Caro of een anderen hond mee naar huis. Dit zeggende ging hij de deur uit. II. Er is iets eigenaardigs in de twisten tusscheii echtelieden, al houden zij nog zooveel van elkaar. Toen Hermine 's middags aan haar werktafeltje zat, bezig aan een borduurwerk, dat zij yoor haaf

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1