Laatste Berichten Gemengde Berichten. Benoemingen en Toesluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Burgerlijke stand. De tegenwoordig heerschende antiquiteiten manie en oudheids-naaperij in het houwen, wordt door den Haagschen correspondent der Arnh. Ct. als volgt gehekeld Bij het overgaan van het Haagsche Binnenhof wordt de aandacht van den opmerkzamen wande laar getroffen door een tegen den voorgevel van de ridderzaal bevestigd ijzeren kistje, zwart ge verfd, met het opschrift Procureur-Generaal Ge- regtshof in witte letter. Wie een weinig nadenkend van natuur is, zal zonder twijfel eenige oogen- hlikken over de bestemming van dit geheimzinnig kistje blijven peinzen, en met alle kracht van hersenen trachten te begrijpen, wat het uitleggend opschrift met zijne uitlegging bij mogelijkheid kan bedoelen. In zulk een bergplaats, die ongeveer de grootte heeft van een sigarenkistje voor 250 stuks, kan een zoo groot man als de procureur- generaal van een gerechtshof onmogelijk verstopt worden; de voor de hand liggende beteekenisvan het opschrift kan dus onmogelijk de ware zijn eene andere is er niet te vinden. Ik wil allen opmerkzamen en nadenkenden voorbijgangers van nu en voortaan nuttelooze moeite besparen, en de oplossing van het raadsel geven. In dat kistje bevindt zich een sleutel, waarmede de procureur- generaal voornoemd" de met ijzer beslagen deur te openen heeft, die door een der zijtorentjes van de ridderzaal toegang geeft tot zijn parket. Het kistje is mede voorzien van een slot, welks sleutel de procureur-generaal in zijn zak bergt, aan een ijzeren ketting op de borst draagt, kortom persoonlijk in bewaring heeft. Het raadsel zal hiermede voor velen nog niet opgelost zijn; immers blijft de vraag bestaan j waarom draagt de meer genoemde hooge ambtenaar bij zich den sleutel van den sleutel van de deur? waarom niet een voudig den sleutel van de deur Eene dergelijke vraag kan gedaan worden, wanneer men de ver gulde poppetjes op den anderen toren van de ridderzaal met hunne hamertjes op de klok het uur ziet afslaan. Waartoe, zou men vragen, het slagwerk van het uurwerk eerst toegepast op de hamertjes der poppetjes en dan pas op de klok waarom niet terstond en rechtstreeks op de klok Het antwoord op beide vragen is hetzelfdeom de antiquaarderij. De regeering van Nederland had zich voorgenomen op het Binnenhof eene verza meling van splinternieuwe antiquiteiten bijeen te brengen. Had zij op het rechtertorentje een uurwerk gesteld, dat zoo maar rechtstreeks, evenals de eerste de beste huisklok, de uren afsloeg op de klok zelf, dan had men haar kunnen verdenken eene regee ring van haren tijd, van de 19e eeuw te zijn en niet te weten hoe de dingen gesteld waren eene eeuw of zes geledendaarom werden de vergulde poppetjes bij de klok gesteld, en we mogen nog wel dankbaar zijn dat het daarbij bleef en het Binnenhof niet versierd werd met een uurwerk, gelijk het beroemde knutselwerk aan den toren te Bern. En toen nu het linkertorentje moest worden geantiquariseerd (of: gerestaureerd, gelijk men het zeer oneigenlijk noemde), achtten de bouwmeesters het verre beneden hun wetenschappelijk streven, de deur te voorzien van een behoorlijk, doelmatig ne- gentiende-eeuwsch slot. Er werd een slot op gemaakt naar den trant van den tijd, waarin de ridderzaal werd gesticht, met een grooten lompen sleutel. Toee nu die sleutel aan den procureur-generaal werd overhandigd als het middel om toegang te verkrijgen tot zijn heiligdom, volgde er eene na drukkelijke weigering. Het is nu eenmaal het ge bruik in de negentiende eeuw, dat men zijne sleutels bij zich draagt, en daar de kleedingstukken van onzen tijd er niet op berekend zijn om er een paar pond (ik behoef gelukkig nog geen kilogram te zeggen) oud ijzer in te torschen, daar de proc.- generaal er even weinig lust in had om zich, ten vermake van het Haagsche straatpubliek, met dien vervaarlijken sleutel onder den arm, of door een rijksveldwachter hem nagedragen, naar en van zijn parket te begeven, weigerde hij het ding in ontvangst te nemen. Men vond er nu dezen uit weg op, dat de antieke sleutel zou worden ge borgen in een antiek ijzeren kistje met een modern slot, waarvan de sleutel door den procureur-gene raal in den zak kon worden gedragen. Is dit nu niet bij uitstek dwaas Zou men zoo iets onzinnigs niet verwachten in eene of andere operette of vastenavond-klucht, in plaats van ter residentie van het ernstige Nederland? Waarom de antiquaarderij toch toegepast daar, waar ze tot ongerief leiden moet, waar ze in conflict komt met de gewoonten en behoeften van onzen tijd? Dat men huizen bouwt met ouderwetsche gevels, is een uitstekend ding, mits men het betalen kan. Daarbij kunnen onze vervelende nieuwerwetsche straten alleen winnen; maar dat men de sluitingen van ®jn huis inricht naar den middeleeuwschen trant, in plaats van gebruik te maken van de vereen voudigingen en verbeteringen, die latere eeuwen hebben aangebracht, kan bezwaarlijk toejuiching vinden bij hem, die slot en sleutel gebruiken moet. Indien onze voorouders de Brahma-sloten gekend hadden, zouden zij ze zeker op hunne deuren heb ben toegepast, liever dan het omslachtig en om vangrijk ijzerwerk, dat ze gedwongen waren te bezigen. Ook de in dit geval gevonden oplossing komt mij niet heel gelukkig voor. Wanneer het niet met de antiquaarderij streed op het ijzeren sleutel kistje tegen den middeleeuwschen gevel een mo dern slot te plaatsen, waarom kon men dan geen modern slot plaatsen op de middeleeuwsche deur (van moderne makerij)? Dan was het conflict met den procureur-generaal, of liever het conflict met de negentiende eeuw uit geweest, zonder die dwaze vertooning van het kistje met het opschrift. Zie, ik heb veel eerbied voor alles, wat waarlijk antiek is, onder het voorbehoud, dat het niet, zooals zeer vele antiquiteiten, werkelijk leelijk is. Dat voor werpen en gebouwen van wezenlijke historische waarde worden behouden en gerestaureerd, zoolang ze geene volstrekte hinderpalen voor verkeer of ontwikkeling zijn, behoort door iedereen te worden goedgekeurd en is lang verzuimd. Maar wie antiquiteiten gaat maken, moedwillig en opzettelijk onbruikbare dingen aan het gebruik wil opdringen, niet omdat ze werkelijk om hunnen ouderdom eerbiedwaardig zijn, maar omdat ze nagemaakt oud zijn, en moderne voorwerpen beter voor het gebruik dienstig zouden wezen, verkoopt de goe gemeente knollen voor citroenen en vermoordt door zijne dwaze overdrijving het goede beginsel, waarvan hij is uitgegaan. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Zoetermeer H. J. Augustijnvan Yenhuizen J. C. Hamakersvan Leens P. A. de Rochefort, secre taris dier gemeentevan Ulrum L. H. Dijkhuis van Kerkwerve L. C. Boogerdvan Zandvoort J. R. Boerlage, secretaris dier gemeente. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw J. M. van der Made, direc teur der Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam. (Zie Laatste Berichten van Zaterdag.) geneeskundige dienst. Op verzoek, ter zake van lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, onder toekenning van pensioen, aan den met verlof hier te lande aanwezigen apotheker 2e kl. bij het leger in Ned. Indië, M. Henstedt. marine, Benoemd tot klerk bij de directie der marine te Hellevoetsluis C. J. Poortman en P. G. C. Meijers en bij die te Amsterdam D. W. van Braambeek. koloniën. Gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned. Indië, A. Noltee, machinist le kl. in het vaste korps bij 's rijks zeemacht,-op nonactiviteit te Hellevoetsluis, W. Goudswaard, machinist-bankwerker te 's Gravenhage en H. Le lieveld, gegageerd werkman le kl. (sergeant majoor) van het leger in Ned. Indië te Delft, om tijdelijk te worden benoemd de eerste tot werktuig kundige, de tweede tot machinist-bankwerker en de derde tot smidsbaas bij de in de residentie Soerabaija uit te voeren werken ten behoeve van het behoud van het vaarwater in straat Madura. Yan de 20 mannelijke en 18 vrouwelijke kwee- kelingen, die zich hadden aangegeven voor de rijks-normaallessen alhier, zijn op het van 8 tot 11 Maart gehouden examen toegelaten 15 man nelijke en 7 vrouwelijke aspiranten. De directeur der hoogere burgerschool te Amers foort, dr. H. J. Menalda van Schouwenburg, is Vrijdag ochtend, kort vóór het aanvangsuur der les, in het schoolgebouw aan eene beroerte over leden. Door het bestuur der afdeeling Volksonderwijs te Dokkum is besloten tot het oprichten van een cursus voor huisvlijt. Uit Appelscha in Friesland werd aan de Wekker geschreven Gedurende eenige dagen bemerkte het hoofd dei- school n° 2 alhierdat er 's namiddags leerlingen wegbleven, die 's morgens wel kwamen. Uit een onderzoek naar de oorzaak daarvan bleek, dat die ouders niet in staat waren hun kinderen boterhammen mede te gevendaarom moesten de kinderen na den eersten schooltijd tehuis komen, om met het geheele gezin wat aardappelen te eten, terwijl de afstand te ver is om dan nog van den tweeden schooltijd gebruik te kunnen maken. Hiervan gaf genoemde onderwijzer kennis aan den kerkeraad der herv. gemeente, die dadelijk uit de diaconiekas 's middags uitdeeling van flinke boterhammen aan die kinderen liet doen. Het hoofd der school belast zich zelf met het gereed maken en uitreiken der boterhammen. Velen die anders 's namiddags wegbleven, komen nu ge trouw ter school. Moge dit navolging vinden Gisteren herdacht de heer C. Verwijs den dag waarop hij 25 jaar geleden benoemd werd tot godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. gemeente alhier. In de voormiddag-godsdienstoefening in de Armenkerk sprak de jubilaris naar aanleiding van Handelingen 4 12, en aan het einde zijner rede zong de gemeente hem Gezang 92 3 toe. Behalve ontelbare andere blijken van belang stelling, ontving de heer Verwijs verschillende stoffelijke bewijzen van waardeering, o. a. van de gezamenlijke predikanten der N. H. gemeente, van eenige oud-leerlingen en gemeente-leden, van het bestuur der godshuizen enz. In den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. is aan boord der stoomboot Stad Middelburg n°. 2, ter wijl zij hier aan de kade lag, eene kist met sinaasappelen opengebroken en een gedeelte van den inhoud ontvreemd. Toen de boot Zaterdag avond hier aankwam, stelde de politie, die met den diefstal in kennis was gesteld, een onderzoek in en werd in een der hutten een gedeelte van het ontvreemde ontdekt. De vermoedelijke daders, die op de boot thuis behooren, werden aangehouden. Naar wij vernemen moet op die boot den vorigen nacht eenig geld van iemand der beman ning zoek geraakt zijn. In den afgeloopen nacht is tusschen 12 en 1 uur een schoorsteenbrand ontdekt in het huis wijk P n°. 67 op den Korendijk alhier. De be woners werden uit hun slaap gewekt en daarna de brand door de bemoeiingen van den in de buurt wonenden brandmeester, den heer Van den Houte Willems, met hulp van eenige buren en een agent van politie, gebluscht. Westkapelle, 13 Maart. De 85jarige weduwe K. M. Jz. alhier heeft het zeldzame voorrecht bet overgrootmoeder te wezen. Haar 65jarige zoon heeft eene dochter van 43 jaren, wier 22jarige dochter dezer dagen aan een meisje het leven schonk. Kierikzee, 11 Maart. Gisteren is een pas sagier op de stoomboot Zierikzee, tusschen Slik kerveer en Rotterdam, over boord gesprongen of gevallen. Hij werd gelukkig gered, door een schip per, die met zijn tjalk kwam aanvaren. SSerg-en op S^oom, 12 Maart. Op den «Kleinen Drol" onder Bergen op Zoom, is eene boerenwoning afgebrand. De oorzaak van den brand is niet bekend. De politie heeft echter een persoon aangehouden, die onder verdenking staat. De gemeenten Wouw en Huybergen hebben besloten een keiweg aan te leggen tot verbinding der beide gemeenten, langs de Wouwsche plantage. De gemeenteraad van Delft heeft, op voor stel van burg. en weth., afwijzend beschikt op het verzoek der heeren Van der Mandele en Lans, om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van het aanleggen eener gemeente-waterleiding. Men was van oordeel dat het werk de financieele krachten der gemeente Te boven zoude gaan en de kosten van het onderzoek dus geen vrucht zouden kunnen dragen. De wedstrijd van studenten-gymnastiekgezel- schappen, te Utrecht door de vereeniging Olympia ingericht, is Zaterdag door eene feest-uitvoering en een luisterrijk bal in Tivoli besloten. De stoomtram van Waalwijk naar Tilburg v. v. wordt krachtig gevoed door een nieuw opge- richten stoomvaartdienst van Waalwijk naar Rot terdam v. v. Nagenoeg bij eiken rit ziet men drie a vier goederenwagens volgeladen van Waalwijk naar Tilburg vervoeren. Ook vele koopmansgoe deren van Tilburg worden per stoomboot naar Rotterdam en verder vervoerd. Eene zwangere vrouw van 25jaren te Amster dam is door haren 26jarigen man vermoord, eerst door het toebrengen van een messteek in den hals en daarna door een bijlslag. Het was een ordelijk, zeer godsdienstig gezin, in 't bezit van twee kinderen; de man was werkzaam geweest bij de houtvlotterijdoch was sedert eenigen tijd zonder werk. De buren merkten weinig van hen, dan alleen hun veelvuldig psalmgezang. De moord wordt toegeschreven aan godsdiensti- gen waanzin, welke reeds vóór een paar jaren den man tot pogingen van zelfmoord gedreven heeTt. Na het plegen der vreeselijke daad bleef hij op zijne kamer bedaard de politie afwachten, die hem kwam arresteeren. Te Soerabaija of te Batavia zal eene chininefa- briek opgericht worden. De op Java gevestigde handelshuizen, die hiertoe het plan hebben ge vormd, zijn meest Engelsche of Duitsche. Te Rotterdam hebben zich 138 personen, fir- mas enz. geabonneerd voor telephonische gemeen schap. Zaterdag in den vroegen ochtend is te Arn hem door insluiping een zeer belangrijke diefstal gepleegd. Er zijn gestolen een gouden anker horloge, vier gouden dameshorloges met verschil lende gouden kettingen, een gouden collier, sloten, heeren- en damesringen, oorknoppen, manchetknoo- pen, zilveren cylinder-horloge, zilveren beugel, broches met edelgesteenten, en andere damessie raden; voorts werden ook eenige heerenkleeding- stukken ontvreemd. Dezer dagen vervoegde zich op een klein postkantoor in Noord-Brabant een poldergast, om zijn spaarpenningen, die al jaren in zijn kist had den gelegen, in de rijkspostspaarbank te zetten. Het bedrag (ruim 400) werd echter niet eerder afgegeven, dan nadat de directeur hem verzekerd had dat het geld nu rente opbracht, altijd kon teruggevraagd worden en nooit weg was. De poldergast ging er eindelijk toe over, maar ver klaarde, »dat er anders niet veel eerlijke menschen in de wereld zijn". Zaterdag avond is mevrouw Bernays, de weduwe van den vermoorden Belgischen advokaat, ontheven van het toezicht der politie,- op haar in het belang der instructie van deze strafzaak ge durende eenige dagen uitgeoefend. Vrijdag is de czaar van Rusland zeven en dertig jaren oud geworden. Aan een aantal ambtenaren en andere officieele personen die hem kwamen gelukwenschen, werd op Gatschina een ochtendmaal tijd van 500 couverts aangeboden. Naar het geroofde lijk van den Schotschen lord Crawford zoekt men thans op eene, zoo al niet nieuwe, dan toch hoogst merkwaardige wijze. Een gezelschap spiritisten is uit Londen op Dunecht aangekomen om te trachten door de opwekking van visioenen tot de ontdekking van het gebeurde te geraken. De diamantendieven die onlangs te Brussel werden gevat, zijn meesters in hun vak. In de meeste groote steden van Europa hebben zij het uitgeoefend, en de optelling van de door hen ge stolen waarde bereikt eene som van meer dan vier millioen franken. Vrijdag stond Roderick Maclean voor den magistraat van Windsor terecht. Nadat de feiten door een getuigenverhoor waren bevestigd, ver wees de mayor van Windsor hem naar de eerst volgende assisen in Berkshire om zich daar te hooren beschuldigen van hoogverraad, onder welke qualificatie het schieten op de koningin valt. Prins Leopold woonde de zitting bij. De straf op hoogverraad is de dood. Maclean's daad is echter ook te brengen onder eene wet uit den aanvang der regeering van deze koningin, waarbij, »het lossen of richten van geladen of ongeladen vuur wapenen op of nabij den persoon der koningin" als high misdemeanour strafbaar wordt gesteld met zeven jaren dwangarbeid of drie jaren gevangenis straf, met vrijheid voor den rechter om den ver oordeelde te laten geeselen. Voor een der Londensche rechtbanken sprak een boekverkooper een kantoorklerk aan om twee guinea's te betalen voor twee schouwburgkaartjes, hem bij telephoon door den gedaagde besteld. Deze kon voldoende bewijzen dat hij ze niet had besteldhij had ze thuis gekregen en ze gebruikt, wijl hij dacht dat het een geschenk was. De rechter ontzegde de vordering, wijl de leverancier zorg moet dragen dat hij niet door telephonische boodschappen wordt bedrogen. President Brand van den Oranje-Vrijstaat heeft van de koningin van Engeland eene heele hooge ridderorde verkregen, maar zijn volksraad wil hem niet toestaan deze versiering te dragen In de Opéra Comique te Parijs is Vrijdag avond door een lek in de gasleiding een brand ontstaan, die door het flink en tijdig handelen van een werkman, spoedig werd gebluscht. Het gas veroorzaakte eene geweldige ontploffing waardoor al de glasruiten in het gebouw werden gebroken. De jury in het Fransche departement Bou- ches du Rhone deed verleden week eene merk waardige uitspraak. Eene ongehuwde moeder had haar kind om het leven gebracht, de oude maar daarom niet minder treurige geschiedenis, en de jury sprak haar vrij, wijl zij den vader hield voor den hoofdschuldige en dezen niet kon treffen. Het Amerikaansch bijbelgenootschap bezit een der meest uitgebreide drukkerijen der aarde. Indien er druk wordt gewerkt, levert zij 6000 bijbels op een dag. Het genootschap geeft 120 soorten van bijbels uit, waarvoor 65,000 stereotyp- vormen aanwezig zijn. Van een goedkoope uit gave van het Nieuwe Testament, welke 0.12§ kost, worden sedert twee jaren eiken dag 1000 exemplaren gedrukt. Amsterdam. De afdeeling Letterkunde der Koninklijke academie van wetenschappen heeft in den wedstrijd voor Latijnsche poëzie, ingesteld door wijlen Hoeufft, de gouden medaille ter waarde van 250 voor de achtste maal toegekend aan den heer Petrus Esseiva te Freiburg in Zwit serland voor zijn prijsvers, getiteld 7obiae Junioris Peregrinatio en ingeleverd met het opschrift Filii Sanctorum Sumus. Deze geestige en talentvolle dichter heeft behalve zijne acht gouden medailles, nog eenmaal eene eervolle vermelding van de academie behaald. Z. M. de koning is voornemens aan de orde van den Gouden Leeuw van Nassau eene uitbreiding of wijziging te geven, door het insigne voor militairen met twee gekruiste degens te versieren. Tweede kamer. Ingekomen een wetsont werp tot herziening der vestingwet, en bericht van de intiekking der ijkwet. De behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der zegelbe lasting werd voortgezet. Bezwaren werden ge maakt tegen het niet opnemen van buitenlandsche effecten, onder de aan het zegelrecht onderworpen stukken. De minister van financiën verklaarde dat hij dit wenscht te reserveeren voor zijne latere belastingplannen. Deze voordracht dient alleen als aequivalent voor de in de registratiebelasting gebrachte wijziging. Zij is dus niet, zooals som mige sprekers meenden, eene als zoodanig niet afdoende financieele hervorming. De minister verwachtte dat de opbrengst van het nieuwe zegelrecht volkomen verzekerd zou zijn, waartoe ook zal bijdragen dat den crediteur de kosten voor het zegel op quitanties opgelegd worden. De minister wijzigde in dien geest nader het ont werp. Artikel 1 van het wetsontwerp werd aange nomen, na verwerping van een amendement van den heer Oorver Hooft om ook voor de belasting biljetten een uniformrecht van vijf cent te heffen Londen. Volgens een bericht uit Potehefstroom heeft de Transvaalsche regeering aan de rustver storing op de westelijke grenzen van de Transvaal een einde gemaakt. De Morning Post meldt dat Engeland het voor stel der Duitsche regeering omtrent eene eventueele bezetting van Egypte door Turksche troepen, goedgekeurd heeft. Van 5 tot 12 Maart 1882. Middelburg. Ondertrouwd: A. van der Plank, jm. 22 j. met C. C. Kuijt, jd. 20 j. Bevallen: M. J. de Raadt, geb. Boone, d. P. Leijnse, geb. de Lange, d. J. S. Gillessen, geb. Brand, z. F. S. Tilroe, geb. Onderdijk, z. W. C. Holthuijzen, geb. Roth, d. J. Lukasse, geb. Rottier, d. J. Vijgenboom, geb. Verwijs, z. R. Seijnstra, geb. Verpoorten, d. OverledenD. Koets, man van M. J. Eiff, 30 j W. Wattel, z. 6 m. A. Dekker, z. 6 m. H. Vogel sang, man van J. Cappelle, 72 j. Van 25 Febr. tot 11 Maart 1882. Vlissingen. GehuwdM. B. Dommisse, jm. 23 j. met M. Dhont, jd. 22 j. A. Roose, jm. 24 j. met J. Duivekot, jd. 23 j. BevallenC. Groenenberg, geb. Broodman, d

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2