N° 61. 125® Jaargang. 1882. Maandag 13 Maart. Middelburg 11 Maart. Benoemingen en besluiten. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daübe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/11,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Ramee-teelt. Behalve aan de mededeeling van eenige inge komen stukken, was de heden gehouden zitting van den gemeenteraad van Ylissingen geheel ge wijd aan de behandeling van het door burg. en weth.opgemaakt kohier van den hoofdelijken omslag voor 1882. Yan het kohier werden afge voerd: K. Belderok, aangeslagen in de le en O. de Jonge, vrouw van M. van Zweeden, aan geslagen in de 2" klasse. Op het kohier werd gebracht W». van der Heijden in de le klasse. Overgebracht werden van de 4e naar de 6e kl. C. H. M. Straek van Schijndel; van de 5e naar de 6e D. Bijl; van de 10e naar de 9e A. Nagel- kerke; van de 12e naar de lle H. Roos en van de 13e naar de 14e P. L. Debra*, Na deze wijzigingen werd het kohier vastge steld op 20919.72. Met tevredenheid zal zeker door het reizend publiek vernomen worden, dat ingevolge eene beschikking van den directeur-generaal der Expl. AD, de exprestrein n° 51, welke des avonds te 10 uren te Ylissingen aankomt, voortaan te Middel burg stoppen zal, voor het uitlaten van reizigers. Deze gunstige bepaling, welke eene niet onbe langrijke verbetering in het verkeer brengt, wordt bij wijze van proef en tot nader order, van den 15e" dezer af in toepassing gebracht. De reizigers welke daarvan gebruik willen makenmoeten echter te Roozendaal hun verlangen aan den hoofdeonducteur van den trein, om te Middelburg uit te stappen, te kennen geven. Anders rijdt de trein door. Bij koninklijk besluit van den len dezei-, Stbl. n° 41, zijn, met wijziging van het besluit van 23 Juli 1876, Stbl. n° 165, de traktementen van de opzichters van den waterstaat der le klasse gebracht van ƒ1500 op ƒ1800, en die van de opzichters der 2e klasse van 1300 op 1500. De bijvoeging in de Staats-courant, dat de heer P. van der Meulen, als 2e luit. bij de dd. schutterij te Goes wegens verandering van woonplaats ont slag heeft verkregen, is zeker eene vergissing. Ge noemde heer, wiens diensttijd reeds lang is verstreken, is nog niet van plan Goes te verlaten, maar heeft voor zijn officiersrang moeten bedanken, wijl zijne bezigheden hem de richtige waarneming van die functie niet meer toelieten. (G. Ct.) Door den staats-secretaris der Transvaal-repu- bliek, den heer W. Eduard Bok, is namens zijne regeering eene dankbetuiging gericht aan den heer F. Lion Cachet, voor het door hem en meer dan 8000 andere onderteekenaars de regeering en het volk van Transvaal aangeboden adres van sympathie en belangstelling. De aangekondigde voordracht van de heeren Evekink en Yan der Kolff, van Dordrecht, over de huisvlijtschool aldaar, is door de leden van het JVwfó-departement Noord-Beveland, te Colijnsplaat, met belangstelling aangehoord. De beide sprekers gaven eene duidelijke voorstelling van dit vak van onderwijs, dat niet bestemd is om miniatuur ambachtsscholen in het leven te roepen, maar om de kinderen te leeren goed te zien, op te merken, met smaak te kiezen en zelf te werken. Alle noodige inlichtingen omtrent den prijs der gereedschappen en grondstoffen werden gegeven, en de teekenmethode van den heer Tempelmans Plat, leeraar aan de hoogere burgerschool te Gorinchem, zooals die in Dordrecht gevolgd wordt, aanbevolen. De heeren D. Tool Co. te Hoorn hebben vergunning gevraagda voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Brouwers» haven langs Zierikzee, met overtocht per stoom boot over de Zijpe en verder^ door St. Philipsland en Steenbergen naar Roozendaal en b voor den aanleg en het gebruik van eene telegraaflijn langs en ten dienste van dien tramweg en om daar voor gebruik te mogen maken van de rijks-tele graafpalen en door de Zijpe een kabel te mogen leggen. Yoorts kan met zekerheid gemeld worden, dat adressanten voornemens zijn, te trachten de noo dige vergunningen te bekomen tot den aanleg en de exploitatie van een tramlijn van Oud-Gastel over Stampersgat naar Dinteloord en die door te trekken tot het eiland Qverflakkee, met een stoombootdienst tusschen het Dintelsche Sas en Ooltgensplaat. De minister van justitie heeft den 1* October van het verleden jaar, na een bezoek in de vrou wen-gevangenis, tevens huis van verbetering voor meisjes, te Montfoort, het geheele personeel dmr inrichting, zonder raadpleging der commissie van administratie, verwisseld. De directeur werd ver vangen door mej. C. Boon, als directrice, de onder wijzer door mevr. Werdmuller vonElgg, die tevens de adjunct-directrice verving, welke gepensioneerd werd. Een commies werd aan de inrichting ge plaatst voor de administratie. Na deze verande ring van het hoofd-personeel zijn verscheidene mindere vrouwelijke beambten achtereenvolgens, op of zonder haar verzoek, door andere vervangen. Als gevolgen van deze wijzigingen bericht het Haagsche Dagblad»Dat aan de kinderen is gelast, des 'Zondags handenarbeid te verrichten (zoo als knoopsgaten maken, bij wjjze van ont spanning); dat van tijd tot tijd, om het grootste getal niet te noemen, 15 tot 20 meisjes te gelijk cachotstraf hebben of althans afgezonderd zitten; dat tegenwoordig de jongere meisjes de wasch hebben. Dat die jongeren de wasch niet machtig zijn, is duidelijk zichtbaar aan de verpleegden, die des Zondags de openbare Godsdienstoefeningen bijwonen en die nu smoezig zien, in tegenstelling van vroeger, toen alle blonken van hélderheid" Bij de beoordeeling dezer z. g. n. naakte feiten," behoort-men in aanmerking te nemen dat ze meer dan waarschijnlijk voortkomen uit den boezem der ontevreden commissie van administratie, die in het bericht genoemd wordtde eenig aan gewezen corporatie ter raadpleging over doeltref fende maatregelen." Daar het hier echter een belangrijk vraagstuk in de behandeling van vrouwelijke gevangenen geldt, zouden nadere ophelderingen over hetgeen in het gesticht te Montfoort voorgevallen is, zeker wenschelijk zijn. Door het Bond der rustende schutterijen in Zuid Holland is een uitvoerig adres over de aanhangige schutterijwet aan de tweede kamer ingediend. Daarin wordt o. a. gezegd. »Met hoeveel ingenomenheid men ook het vele goede erkennen moet, dat het ontwerp van wet nu reeds aanbiedt, in hoe menig opzicht die wet ons thans reeds verre verkiesselijk boven hare voorgangster moge voorkomen, wij vinden, wat de zorg voor het gehalte der officieren en de verze kerde aanvulling van het mindere kader betreft, in haar niet die stellige waarborgen neergelegd, die wij als onontbeerlijk hadden verwacht. »Eene andere opmerking, die wij ons tegen deze wet veroorloven is, dat zij in hare richting om de schutterijen meer los te maken van den helaas zoo dikwerf verlammenden invloed van gemeentelijke besturen, niet nog een schrede verder is gegaan." Dan volgen 15 bladzijden met opmerkingen over bijzondere bepalingen van het ontwerp. O. a. wordt de diensttijd te kort, en een vijfjarige dienst in reserve na den lOjarigen diensttijd noodig ge acht; verder de vorming van een landstorm on misbaar genoemd wegens het internationale recht omtrent oorlogvoerendenop het eischen van bewijzen van bekwaamheid tot het bekleeden van den officiersrang aangedrongen enz. Uit Curacao wordt aan de N. Rott. Ct. geschre ven Ten bewijze welk een goede naam Cura9ao zelfs bij vreemde mogendheden heeft, en hoezeer onze haven in trek is, dient dat gedurende de twee laatste weken weder een Amerikaansch en een Zweedsch ooriogsstoomschip hier verscheidene da gen hebben vertoefd, en thans het Dnitsche oor logsstoomschip Louise hier verblijf houdt. Dit laatste is een groot opleidingsschip, en zal hier eenige weken blijven, om oefeningen te houden. De aanwezigheid van oorlogsschepen levert hier groote voordeelen voor de kooplieden op, daar er meestal belangrijke inkoopen ten behoeve van de bemanning worden gedaan. Ook geven de oorlogsschepen aanleiding tot al lerlei feestelijkheden en partijen. De officieren, te wier eere menig feest plaats heeft, gevoelen zich gewoonlijk terstond aangetrokken tot de gastvrije ingezetenen van Curasao. Deze gastvrijheid kan ook niet genoeg worden geroemd, en ieder behoudt er de aangenaamste herinneringen van. Het voor enkele dagen vertrokken Zweedsche oorlogschip had een goed muziekkorps aan boorddes avonds maakte dit per stoombarkas tochtjes door de ha ven, hetgeen heel wat vroolijkheid veroorzaakte en menigeen langs den waterkant lokte. Onder het spelen van Wien Nêerlands bloed verliet dit schip onze haven. Te Sloterdijk is eene talrijke vergadering ge houden om inlichtingen te vernemen van het te Amsterdam gevestigde voorloopige comité voor landverhuizing naar de Transvaal. De heer Janson jr. leidde de vergadering in met eene korte rede, waarin hij o. a. deed uitkomen, dat zij die de bijeenkomst hadden uitgelokt, aller minst voornemens waren tot landverhuizing aan te moedigen. Zij wilden slechts met degenen, die toch al daarover hunne gedachten hadden laten gaan, overwegen, of het voor Hollanders niet beter ware naar Afrika te gaan, in plaats van naar Amerika. De heer H. T. Bührmann, grondbezitter en vee houder in Transvaal, had zich gaarne bereid ver klaard, alle vragen naar vermogen te beantwoorden. Door verschillende personen werden nu omtrent allerlei punten ophelderingen gevraagd. Meerendeels waren het zeer practische en verstandige vragen, een nieuw bewijs hoe zeer men juist te platte- lande het onderwerp goed heeft overdacht en hoe groot vooral daar de neiging is om van iedere gunstige gelegenheid gebruik te maken. Op de vraag, hoe voor lieden van betrekkelijk geringe middelen de gelegenheid wezen zou om er te komen, werd door een lid van de Amsterdamsche commissie geantwoord met eene uiteenzetting van hetgeen deze had verricht. Dientengevolge gaven reeds onderscheidene aanwezigen het voornemen te kennen om te gaan, indien behoorlijke gelegen heid kon worden verschaft. De juistheid van de bewering, dat ook voor de nijverheid in Transvaal nog eene zeer goede toe komst wezen moet, bleek ten aanzien van artikelen, waaromtrent men dit zeker niet zou hebben ver wacht. In Transvaal en Oranje-Vrijstaat, staten met verbazende kudden vee, wordt geen kaas gemaakt. Dit artikel wordt uit Europa ingevoerd. En op de dorpen is melk schaarsch, zoodat ook gecondenseerde melk wordt ingevoerd. Het nage noeg geheel ontbreken der kaasmakerij moet liggen aan onwetendheid bij de bewerking, zoodat goede kaasboeren er eene toekomst moeten hebben. Het ontbreken van melk in de dorpen staat weder in verband met de afstanden. Melkboeren en groenteboeren, in de onmiddellijke nabijheid der dorpen gevestigd, ontbreken, zoodat daar deze artikelen schaarsch en duur zijn. Een paar der aanwezigen, uit het land van Gorkum, hebben reeds familie in den Oranje-Vrijstaat en vertrekken derwaarts met hun gezin in April. Zij zullen denkelijk nog van de Engelsche booten gebruik moeten maken. Omtrent de vooruitzichten ook voor landbouwers in den Oranje-Vrijstaat gaven zij zeer gunstige inlichtingen. Trouwens reeds lang voordat de commissie was gevormd, hadden zij, op* grond van de inlichtingen hunner verwanten, tot de verhuizing besloten. Naar men verneemt, zullen de erfgenamen van wijlen prins Frederik dezer dagen hunne mede werking verleenen voor den terugkeer van de goederen der bekende dotatie naar het rijk, en worden die dan onder de administratie gebracht der ontvangers van de registratie en domeinen, onder wier ambtskring zij vallen. (N. R. Ct.) De directeuren der Holl. spoorwegmaatschappij en der staatsspoorwegen hebben besloten dagelijks extra-treinen te doen loopen van Den Helder en Amsterdam naar Rotterdam en verder, in directe aansluiting met den extra-vischtrein, naar Esschen. Hierdoor kan versche visch in éen dag op de plaats van hare bestemming aankomen. Tot hoofdambtenaar, chef ter secretarie der gemeente Rotterdam, is door burg. en weh,. be noemd mr. A. Moens, advocaat aldaar. Het heeft Z. M. den koning behaagd, de firma Franz Pira te Remagen a/R., Rijnwijnhandel, de onderscheiding toe te kennen van het koninklijk wapen te mogen voeren. Voor éenigen tijd is te Amsterdam eene maat schappij opgericht voor de teelt van de Ramee- plant op Java. Naar aanleiding daarvan komt het ons belangrijk voor, aan het tijdschrift de Na tuur (uitg. J. G. Broese, te Utrecht) eene korte beschrijving van die plant en hare cultuur te ontleenen. De Ramee behoort tot de plantenfamilie der Urticaceeën, waartoe ook onze brandnetel behoort. Uit deze laatste werd reeds oudtijds het «netel doek" geweven, dat tegenwoordig echter door het vlas en de daaruit vervaardigde linnenweefsels verdrongen is. Ook in de Oostersche landen worden uit de netelplanten stoffen geweven, doch erst vóór ongeveer 30 jaren is men begonnen de vezels en ook de daaruit vervaardigde weefsels naar Europa uit te voeren. De vezels dragen den zeer oneigenlijken naam van Chinagras en het weefsel is het zoogenaamde «graslinnen". Door een Fransch scheepsdokter werden in 1844 deze planten uit China medegebracht en een beschrij ving gegeven van hare cultuur. De plantkundige Decaisne onderzocht de zaak nauwkeurig en bracht rapport daaromtrent uit. Hij stelde vast, dat de planten, die in de tropische gewesten voor de weefsels gebruikt worden, tot de familie der Urti caceeën behooren, en wel tot een geslacht, dat de brandharen mist, welke bij onze gewone brand netels worden aangetroffen dit geslacht draagt den wetenschappelijken naam van Boehmeria. Ook in ons vaderland trok de Ramee spoedig de aandacht en reeds in 1851 verscheen in de Indische bijdragen een stuk van C. L. Blanc, naar aanleiding van een rapport door eene daarmede belaste commissie aan het Nederlandsche gouver nement aangeboden. Dit rapport was zeer gunstig en verklaarde dat de goed bereide Rameevezels die van het vlas in sterkte en schoonheid verre overtreffen, en op de Europeesche markten tegen den prijs van vlas een ruim debiet zouden hebben. Ook uit de Engelsche bezittingen in Indië kwa men hoogst gunstige berichten over de Ramee, en toch zijn al die schoone verwachtingen tot nog toe niet verwezenlijkt. De oorzaak daarvan ligt in de moeielijkheid, om snel en goedkoop de bast vezels van de stengels af te zonderen en in spin baren toestand te brengen. In Indië geschiedt dit door handenarbeid. De stengels worden van de bladeren ontdaan, het inwendige hout door midden gehakt zonder den bast te breken, die daarna, met de hand gemakkelijk in lange, smalle strepen kan worden afgetrokken. Deze stroken, die van buiten nog met de schors- laag en van binnen met de teeltlaag bedekt zijn, worden gedroogd en als Rhea in Europa in den handel gebracht. In China geschiedt de afschei ding van den bast eveneens door handenarbeid en worden de stroken, voordat zij in den handel ge bracht worden, van deze beide lagen ontdaan door ze in water te weeken, de schors er met de vin gers af te strijken en de" teeltlaag er met een stomp mes af te schrapen. Nadat ze aan de lucht gebleekt en daarna gedroogd zijn, komen de ve zels als China-gras in den handel. Langen tijd trachtte men te vergeefs deze vezels te verdeelen en voor het weven van fijnere stof fen geschikt te maken. Alleen door handenarbeid kon dit met bevredigenden uitslag worden verricht, en in weinig landen is handenarbeid zoo goed koop als in China en op Java, zoodat overal el ders de prijs der vezels te hoog wordt, om met het vlas te kupnen concurreeren. De machines, die voor de bewerking der overige vezelplanten dienen, zijn voor de Boehmeria niet bruikbaar. Het belang van een goed werktuig voor de machinale afzondering der Rameevezels inziende, heeft de regeering van Engelsch-Indië in 1870 zonder gevolg twee prijzen van 60,000 en 24,000 gulden uitgeloofd voor zulk een machine. In 1877 besloot zij een nieuwe premie van 60.000 uit te loven. Nu werden zeven werktuigen ingezonden, waarvan éen door een Nederlandsch ingenieur, den heer J. P. van der Ploeg. Geen dezer ma chines bleek ook thans aan de gestelde eischen te voldoenevenwel stelde de commissie van be oordeeling in haar rapport van den aanvang van het jaar 1881 voor, om aan het werktuig van den heer Van der Ploeg en aan dat van nog een tweeden inzender, als de beste machines, elk een premie van 6000 gulden toe te kennen. De heer Van Eeden te Haarlem, die het rapport dier commissie in zijn geheel in het Tijdschrift van Nijverheid mededeelt, voegt er aan toe, dat uit den gehouden wedstrijd blijkt dat de quaestie van de geschiktste machine voor de Rameebewer- king nog niet is opgelost. Het is echter de vraag of, wanneer de wedstrijd op Java en met de Ja- vaansche Ramee had plaats gehadde uitslag niet anders zou geweest zijn. De Javaansche Ramee, B. utilis, heeft een rech ten, gladden, gelijken stengel, terwijl de Rhea stugger en knoopiger is en dus lastiger voor de bewerking met een machine. Naar het zich laat aanzien is Ned.-Indië niet alleen veel geschikter voor de Rameecultuur dan Britsch-Indië, maar heeft ook de Javaansche type van deze kostbare vezelplant, de eigenlijke Ramee, hooger waarde voor de nijverheid dan het China-gras. pensioenen. Pensioen verleend ten bedrage vah 1577 aan H. Borchelt, ontvanger der directe e lastingen enz.ten bedrage van 3448 aan

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1