BUITENLAND. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. z w w w 2 9 2 4 8 9 9 9 4 8 Algemeen Overzicht. landbouwdistrict in Lancashire, verkoopen groote hoeveelheden aardappelen, ter verscheping naar Amerika, gemeenlijk tot den prijs van 4 shillings (ƒ2.40) per 114j kilo, d. i. slechts 0.30 a ƒ0.45 minder dan van de opkoopers te Preston, de meest nabij gelegen markt, kan worden verkregen. Daar de London and North Western Railway C°., wier lijnen door een groot gedeelte van dit district loopen, voor het vervoer van aardappelen van daar naar Liverpool 4.80 tot 5.40 per 1018 kilo rekent, zendt men ze eerst naar Fleetwood en van daar over zee naar Liverpool, van waar ze naar New-York worden verscheept. Het vervoer te water van Fleetwood naar Liverpool kost slechts 3 per 1016" kilo. Men verzekert dat de aardappelen in Amerika omstreeks het dubbele van den prijs, dien ze hier gelden, opbrengener blijft d us na aftrek der vracht eene niet onbeduidende winst over. Men verwacht dat deze handel zich zal uitbrei den en men dan ladingen aardappelen in groote schepen rechtstreeks Van Fleetwood naar New- York en andere Amerikaansche havens verzenden zal. Een verzoek, tot voormelde spoorwegmaat schappij gericht om haren vrachtprijs te vermin deren, werd niet ingewilligd. Door den minister van koloniën wordt in de St. Ct ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat voor zes bij voorkeur ongehuwde civiele apothekers, die krachtens de wet binnen het koninkrijk der Nederlanden bevoegd zijn tot uit oefening der artsenijmengkunde, de gelegenheid bestaat zich voor den tijd van vijf jaren te ver binden als apotheker 2e kl. bij het leger in die gewesten. Yoor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de Staats-Ct. burgemeestersBenoemd tot burgemeester van Leerdam C. A. Jeekelvan Schoonrewoerd A. C. de Leeuw, secretaris dier geiüeentevan Haam stede en Burgh M. Bollevan Achttienhoven en Westbroek W. J. Lagerwey, secretaris dier ge meenten, en van Peize A. W. Bouwmeester. belastingen". Benoemd tot hoofdverificateur voor den actieven dienst der dir. bei. enz. te Rotter dam, G. A. Wethmar, thans verificateur le cat. voor gemelden dienst te Amsterdam. kabinet des konings. Benoemd tot tweeden klerk bij het kabinet des konings A. H. Swijser, thans tweede klerk bij het dep. van justitie. Oostljurg. 9 Maart. In deze gemeente zal eene christelijke school opgericht worden. De aanbesteding is reeds aangekondigd. Ook zullen normaallessen gegeven worden aan de kweekelingen der christelijke scholen in dit district. De luit. t z. 2e kl. J. van Brakel Schimmel dienende aan boord van Zr. M*. opleidings schip Anna Paulowna, wordt op nonact. gesteld. Yoorts worden geplaatst: a aan boord van Z'. Ma. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer, de luit. t/z. le kl. jhr. J. C. R. Westpalmvan Hoorn van Burgh, als tijdelijk le off., die der 2e kl. C. J. Jeekel, en in de rol van genoemden bodem, de off. van adm. 3e kl. J. C. Yos, om gedet. te worden aan boord van de instructiebrik Pollux, en h aan boord van Zr. M". opleidingsschip Anna Pauloivna, de luit. t z. 2e kl. F. M. van Gelsdorp, en in de rol van dien bodem, de luit. t z. le kl. H. R. J. J. Thorbecke, om belast te worden met het bevel over de instructiebrik Castor, die der 2e kl. J. M. Steers en de off. van adm. 3e kl. S. J. A. Deyll, beide laatstgenoemden om op de Castor gedet. te worden. Blijkens ontvangen telegram is de oefenings divisie, onder bevel van den kapt. t/z. F. H. P. van Alphen, den 8en dezer te Barcelona aangekomen. Aan boord der schepen was alles wel. De reis van de Nederlandsche oefenings divisie onder bevel van den kapitein ter zee F. H. P. van Alphen is zoodanig geregeld dat zij den 18en Maart te Toulon, den 31en d. a. v. te Livorno, den llen April te Messina, den 24en d. a. v. te Athene, den 4en Mei te Smyrna, den 17en Mei te Tripoli en den 23en d. a. v. te Bey- ruth zal zijn. Door den kantonrechter van Almelo werd 25 Febr. 11. een vonnis gewezen, dat voor de rechtsbetrekking tusschen de Ned. Herv. kerk en hare leden van groote beteekenis is. De zaak gold de betaling van een kerkelijken hoofdelijken om slag van 8.75. Deze eisch werd aan kerkvoog den van Almelo ontzegd op grond hiervan, dat men wel lid is van de Ned. Herv. kerk door geboorte, doop of belijdenis, doch dat, nu deze kerk niet met publiekrechtelijke macht is be kleed, dergelijke bepaling (art. 2 Alg. Regl.) geene civiel-rechtelijke verplichtingen in het leven kan roepen. De reglementen van het zedelijk lichaam de Ned. Herv. kerk kunnen niet te kort doen aan het gemeene recht. Art. 1296 B. W., volgens hetwelk alle verbintenissen ontstaan uit overeen komst of uit de wet, vindt hier zijne volle toe passing. Geboorte is geene overeenkomst en de wet knoopt daaraan geene civielrechtelijke ver plichtingen vast. Het lidmaatschap, door den gedaagde tijdens zijne minderjarigheid aanvaard, heeft evenmin rechtskracht, aangezien niet geble ken is, dat gedaagde, op die minderjarigheid zich beroepende, na zijne meerderjarigheid gezegde verbintenis heeft bekrachtigd. Op grond hiervan is die verbindtenis bij gemeld vonnis (plaatsverv. kantonrechter mr W. ten Bruggen Cate te Almelo) nietig verklaard, met veroordeeling van de eischeres in de kosten der procedure. Twee van de drie personen, die in de vorige week te 's Gravenhage te recht stonden ter zake van overtreding der wet tot beteugeling van de dronkenschap, zijn bij vonnis der rechtbank ver oordeeld de tapper, die een jongen beneden den eeftijd van 16 jaren jenever verkocht, en de Delfsche kastelein, die een bekend drinke broer in beschonken toestand sterken drank toe diende, ieder tot een boete van 5. De tapster uit Delft, ter zake van laatstgenoemde overtreding gedagvaard, is overeenkomstig den eisch van het O. M. vrijgesproken. Ter terecht zitting bleek niet voldoende of de waggelende gang was toe te schrijven aan bedwelming door het gebruik van geestrijk vocht dan wel aan een in het oog vallende corpulentie. Voor de rechtbank te Amsterdam is het vol gend geval behandeld. De staat der Nederlanden had 21 Juni 1881 gedagvaard J. C. P., aanspreker te Amsterdam, tot betaling van 2700 als restitutie der kosten van zijn zoon als militair student te Amsterdam, omdat deze zijn bestemming niet gevolgd had. De gedaagde kwam niet op en werd 19 Juli 1881 bij verstek veroordeeld tot betaling dier som. Toen alsnu namens den staat het vonnis werd geëxecuteerd kwam mej. L. E. G. P., onderwijzeres, dochter van J. C. P. en met hem hetzelfde huis bewonende, tegen den verkoop der goederen in verzet, bewerende eigenaresse van den inboedel te zijn. Zij dagvaardde den staat en haren vader tot afgifte der in beslag genomen goederen. De staat der Nederlanden verscheen op die dag vaarding, maar de vader liet alweder verstek gaan, waarop de zaak ingevolge art. 79 wetb. van burg, rechtsv. ten opzichte van den staat bij von nis van 16 Nov. 1881 werd aangehouden, opdat mej. P. nog eens haren vader zou kunnen dag vaarden. Zij liet dit echter achterwege, riep den staat niet op, en intusschen kon de executie niet worden voortgezet. Door mr. A. R. K. Hartogh werd daarom, als procureur van den staat der Nederlanden, de heer Louis Boas, procureur van mej. P., gesommeerd om ter terechtzitting van 1 Maart 11. te verschij nen, teneinde in deze voort te procedeeren. Toen echter aan deze sommatiën niet werd voldaan, concludeerde mr. Hartogh dat haar ver zet zou worden opgeheven met hare veroordeeling tot schadevergoeding. De officier van justitie, mr. Telders, concludeerde tot toewjjzing dier vordering, op grond dat uit de houding van mej. P. bleek, dat zij alleen in verzet gekomen was om de executie op te houdendat art. 79 van het wetb. v. burg. rechtsv. wel zegt, dat bij verschijning van een der gedaagden de zaak wordt aangehouden tot den dag, waarop »de eischer de zaak opnieuw ter rolle wil doen op roepen," maar dat het nimmer de bedoeling van den wetgever geweest kan zijn, om een eischer de vrijheid te laten de zaak nooit te doen oproepen, wanneer, gelijk in dit geval, de gedaagde er het grootste belang bij heeft om het proces te doen afloopen. De rechtbank zal 21 Maart a. vonnis wijzen. Heden herdacht H. Pieters, timmermansknecht bij de firma P. J. van Puffelen en Zoon alhier, den dag waarop hij 30jaren geleden bij die firma in dienst trad. Van zijne patroons ontving hij een geschenk in geld, terwijl zijn kameraden hem tot aandenken van dezen dag een met zilver gemon teerde brillendoos aanboden. IJzendijke. Het hier te houden muziek feest is bepaald op Zondag, 6 Augustus a. Bij de te Bergen op Zoom plaats gehad heb bende aanbesteding voor de plaatsing van een stoomgemaal in den Torenpolder, is het werk ge gund aan den heer Zegboer te Zevenbergen, voor ƒ12,980. De levering van het stoomwerktuig is aangenomen voor 11,000. Dinsdagavond omstreeks 8 j uur ontstond een felle brand in een van twee in aanbouw zijnde en bijna voltooide huizen, staande in eene nieuw aan gelegde straat aan de Weesperzijde bij Amsterdam. De brandweer van Nieuwer-Amstel had het onge luk te kampen te hebben met te korte slangen? maar gelukkig kwamen spoedig eene handspuit en eene stoomspuit der Amsterdamsche brandweer hulp verleenen. Nu was men den brand binnen korten tijd meester. De waarnemende burge meester van Nieuwer-Amstel was ter plaatse aanwezig, en onder de talrijke i.toeschouwers heerschte de grootste orde. Te half twaalf keerde de stoomspuit naar Amsterdam terug. Het materieel voor den stoomtram van Ba tavia naar Meester Cornelis, waaronder 1700 ton rails, ligt te Amsterdam ter verzending gereed. De eerste invoering van dit middel van vervoer mag als een belangrijke gebeurtenis voor Java's ontwikkeling begroet worden. Tot vulling van een gasmeter met een vloei stof, welke niet aan bevriezing onderhevig is, is lijnolie volkomen ongeschikt, daar ze veel te dik vloeibaar is; petroleum kan evenmin gebruikt worden, dewijl die verdampt en de dampen zich met het lichtgas zouden vermengen. Glycerine is het beste middel. Het behoeft echter geen zuivere glycerine te zijn, en ook moet ze met water vermengd worden, omdat ze anders, evenals lijnolie, te dik vloeibaar zoude zijn. Een goede verhouding is 30 percent glycerine en 70 percent water. Dit mengsel bevriest eerst bij 6° C., een temperatuur, die hier te lande binnenshuis zelden zal voorkomen. Duur is dit mengsel niet daar glycerine tegenwoordig voor zeer lagen prijs in den handel verkrijgbaar is. (De Natuur.) Naar den Anna-Paul ownapolder en andere plaatsen worden sedert eenigen tijd door visscfiers van Texel vijfhoeken, mosselen, die onbruikbaar zijn, enz. aangebracht, ter bemesting der lande rijen. Met het visschen van die dieren, welke als mest zeer begeerd zijn, schijnen eenige schuiten zich bepaald bezig te houden. Den 23ea dezer wordt in den Amsterdam- schen schouwburg de 35jarige dienst aan het tooneel gevierd van den heer J. L. Veltman, met het treurspel Otliello, waarin de jubilaris de rol van Ja go en de heer Moor de titelrol vervult. Verra der- en valsche rollen zijn het vak geweest, waartoe de directeur De Vries den jongen acteur, spoedig na zijn eerst optreden op zijn 26e jaar, bestemde. Hij is in Amsterdam zeker de populairste van alletoo- neelspelers, al heeft de waarheid zijner voorstelling hem dikwerf menigen vloek naar het hoofd doen slingeren en al is hij herhaaldelijk met kreten van afgrijzen begroet. Het voorbeeld van Duverdy, die Emile Zola een proces heeft aangedaan, omdat die in zijn roman Pot Bouille een persoon opvoert, dien hij den naam van Duverdy heeft gegeven, heeft in ons land navolging gevonden. Door een zekeren Se- bastiaan, secretaris van een dorp in Limburg, is een klacht bij den officier van justitie te Maas tricht ingediend tegen den schrijver van een feuil leton in een te Sittard verschenen vastenavond courant, omdat deze daarin de opvoering van een tooneelstukje in een dorp beschrijft en daarbij een dorpssecretarisSebastiaan genaamd handelend laat optreden. Het stukje is van onschuldigen aard, duidt geen bepaald dorp aan en bevat overigens niets kwetsends. Het O. M. heeft dan ook geen termen gevonden om de zaak gerechtelijk te vervolgen. Een Hagenaar is in het bezit gekomen van een schilderij, voorstellende De aanbidding der drie koningen in den stal te Bethlehem. Eenige kunst kenners zijn van oordeel dat het stuk zeer waar schijnlijk van Rubens is, blijkens de eigenaardige groepeering der hoofdpersonen, het coloriet en de uitmuntende uitvoering der draperieën. Het stuk meet 1,40 bij 90cM. en is gevat in een eikenhou ten, gedeeltelijk vergulde lijst, waarvan het een voudige, fraaie snijwerk uit de hand is gestoken. Door het stoomschip New-Berne is op de kust van Zuid-Californie opgenomen een sloep met schipbreukelingen, afkomstig van het ongeveer 2 maanden geleden brandende verlaten schip Milton. De overgeblevenen, die geheel bewusteloos waren toen zij aangetroffen werdenwaren 16 dagen zonder eenig voedsel of drinken geweest. Als proeve van een roman met historiscken grondslag, maar min of meer gewijzigd naar de eischen van de romantiek, komt in een Indisch blad het volgende schema voor »In 1751 verkleedde zich H. de Ruiter in een monnik en toogde met 4 man na het slot Loe- vesteijn en nam het in met list en wreedheid. Hij vermoorde de slotvoogd Hugo de Groot en bracht hem om. Hij versterkte het slot zeer en zoude hulp krijgen door Adran van Bergen, zwa ger van prins Willem, die 70 man in zijn turf schip onder de zolder had, doch wind en stroom waren hem tegen en hij kwam voor de mond van de Maas. Nu stuurde Alba Bossu naar Loevesteijn om het te overwinnen. Bossu komt en wat heeft hij te doen? Hij schiet met geweldige kanonnen, zoodat de manschappen van De Ruiter gedood worden. Eindelijk wil Herman vluchten met zijn schip, maar de Spanjaarden hadden een ketting over de Teems gespannen en zoo moest hij terug. Eindelijk drongen de Spanjaarden in het slot De Ruiter gooide met kruid, doch het hielp niets, zijn zwaard sprong in stukken. Jakoba nam hem gevangen, zoodat hij veroordeeld werd om leven dig begraven te worden. Zoo dapper was H. de Ruiter." Dinsdag a. wordt te Amsterdam een begin gemaakt met het heiwerk voor den bouw dei- lokalen voor de tentoonstelling van 1883. De oppervlakte, voor de tentoonstelling bestemd, is groot 220,000 vierk. meter, waarvan 80,000 wor den bebouwd. Het overige wordt aangelegd als park, waarin koffiehuizen, restaurants enz. zullen worden opgericht. Men leest dat don Carlos afstand zal doen van den Spaanschen troon ten behoeve van zijn elfjarigen zoon, wiens moeder, donna Margareta, regentes zou worden. Alles dus in den vorm alsof er voor de familie werkelijk wat te regeeren valt. De hoofden der partij zouden dezen maatregel noodig geoordeeld hebben wegens de vele aanlei dingen welke don Carlos geeft om gegronden twijfel te vestigen aan de achtenswaardigheid van zijn persoon. De telegrammen uit New-York beschrijven den toestand in de overstroomde streken der Vereenigde Staten als zeer ernstig. Op sommige plaatsen heerscht groot gebrek, en de regeering heeft reeds 100.000 rantsoenen voedsel verzonden. Zij die aan het noodige gebrek hebben, worden in Arkansas geschat op 15.000, in Mississippi op 18.000 en in Tennessee op 5000 menschen. Een telegram aan de Times, eergisteren uit New7York verzonden, zegt dat de Mississippi thans niet meer stijgt en dat er met alle kracht wordt gewerkt aan de versterking der watorkeeringen. Toch komen er nog nieuwe doorbraken voor. Door de stad Austin heeft de rivier zich een nieuwen weg gebaand,die zes meter diep is en waardoor de voornaamste gebouwen zijn vernield. In Beneden- Mississippi en Louisiana zijn het juist de rijkste katoenlanden die overstroomd zijn. Bij de boring van den tunnel onder het Nauw van Calais is men tot nu toe enkel door eene laag grijze harde kalk gekomen, die uitne mend geschikt was om er een tunnel door te maken. Volgens de Daily Telegraph komt men nu in eene zachtere en voor den arbeid minder geschikte laag. Alexandre Dumas heeft eene rechtsvordering ingesteld tegen den schilder Jacquet, die hem als Joodsch koopman op eene aquarel voorstelde. Dat kan een belangwekkend proces worden, dat Parijs een dag of wat aangenaam zal bezig houden. De Turksche admiraal Hobart pacha heeft van zijn meester den last gekregen om spoedig te zorgen dat de Turksche vloot in zulk een staat is, dat men voor alle mogelijke voorvallen gereed is. Van aankoop van torpedo's en torpedo-booten, van kanonnen en mitrailleuses, lazen wij reeds meermalen in den laatsten tijd. Dat alles zal nogal zwaar drukken op de pas geregelde Turksche financiën. Tweede kamer. Tot voorzitter der com missie van rapporteurs over de militie- en de schutterij wet is benoemd de heer Corver Hooft. Wegens ongesteldheid van den minister van financiën is de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der zegelwet verdaagd tot Maandag. Het ontwerp tot aanvulling der wet van toezicht op de spoorwegen, tot voorkoming van brandgevaar langs de banen, is aangenomen met 45 tegen 5 stemmen, nadat de minister van jus titie verklaard had, dat door dit wetsontwerp de civielrechtelijke verantwoordelijkheid der spoorweg maatschappijen onverminderd blijft. Gisteren zijn alhier in het openbaar te koop aangeboden Een huis en erf met tuin en boomgaard, te Oostkapelle, aan den straatweg bij den molen, grootte 10 a. 20 c., verkocht voor 1550. Een huis en erf, te Middelburg, bij de Oostkerk wijk O n° 21, verkocht voor 750. Een huis en erf aldaar, bij de Loskade wijk P n° 145, verkocht voor 1412.13. Een huis en erf aldaar, bij de Loskade wijk P n° 144, verkocht voor 792. Een huis en erf aldaar, bij de Loskade wijk P n° 143, verkocht voor 780. Een huis en erf aldaar, aan de Yischmarkt wijk H n° 161, verkocht voor 676. Een huis en erf aldaar, aan de Oude Kerkstraat wijk B n° 93, verkocht voor 525. Een huis en erf aldaar, aan de Winterstraat wijk Q n° 106, verkocht voor 310. Een huis en erf aldaar, aan de Seisstraat wijk Q n° 2, verkocht voor 501. Een huis en erf aldaar, aan de Seisstraat wijk Q n° 3, verkocht voor 672. Een huis en erf aldaar, aan de Lange Singel straat wijk N n° 204, verkocht voor 750. Ten raadhuize ulhier werd heden door burg. en welk. van Middelburg in het openbaar aan besteed -. het gedeeltelijk afbreken van de voor malige Wisselbank en het verbouwen en inrichten hiervan tot school voor lager onderwijs voor meisjes, met woning voor de onderwijzeres, raming 9200. Ingekomen waren zes biljetten van de heeren P. Krijger en Zn., voor ƒ12132; J. M. van Dit- mars, voor 10925C. Maters, te Vlissingen, voor ƒ10798; J. F. M. van der Heil, voor 10499; H. P. van de Ree, voor 9865, en P. J. van Puffelen, voor 8945. 10 Maart des morgens te 8 uren. NAMEN Ba- Wind- Toe Tem DEK rom. stand pera PLAATSEN. afwijk. richt. kracht. lucht. tuur. CeH. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Perpignan Christiaansund. Stockholm Kopenhagen Stornoway 7.7 8.2 7.9 10.4. 11.5 5.1 0.2 4.7 7.1 6-1 9.8 11.2 9.5 11.2 10.0 10.1 12.7 7.1 6.0 3.8 3.0 WZW ZW ZW WZW ZW WZW WZW WZW ZW ZW ZW NW stil ZW WZW NW WZW 3 4 4 3 J 5 4 5 5 4 4 2 5 0 4 0 3 9 6 4 5 betr. betr. betr. betr. betr. betr. z. bew. betr. betr. betr. z. bew. z. bew. betr. betr. betr. z. bew. helder z. bew. betr. mist. regen n o 4- 12 9 4 0 10 8 6 5 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 arenM. 3.8 D. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 9 Mrt. 's avonds 11 uren 48 gr. 10 's morgens 8 uren 50 gr. 's middags 1 uur 58 gr. 's avonds 5 uren 52 gr. 1'. Het is wel meer dan waarschijnlijk dat het voorstel van den heer Lienhacher om in Oostenrijk het kiesrecht voor de kamer uit te breiden tot allen die vijf florijnen in de rechtstreeksche belas tingen betalen, uit den boezem der rechterzijde niet zoozeer is voortgekomen als eene voldoening aan het rechtsgevoel der conservatieven, maar veel eer gelden moet als een fijnen politieken zet dei- partij, die nog eene meerderheid heeft, doch reeds sporen van verzwakking vertoont, terwijl liare tegenstanders zich in den laatsten tijd door orga nisatie aanmerkelijk hebben versterkt. De rechter zijde denkt zich door deze uitbreiding van het stemrecht vele vrienden te verwerven, doch het kon haar tegenvallen, wijl juist in de klassen waaruit de nieuwe kiezers, bij aanneming der

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2