N° 59 12 5e Jaargang. 1882. V rijdag 10 Maart. Middelburg 9 Maart. FEUILLETON. EEN VAN DE DRIE. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. De Socialisten. MIDDELBllRGSCHE COURANT. WW De heer m'. M. J. de Witt Hamer hield gisteren avond, weder voor een talrijk publiek, dat door onverdeelde aandacht en warme toejuiching zijne belangstelling aan den dag legde, de tweede zijner aangekondigde voordrachten over het socialisme. Het was nog altijd het historisch gedeelte dezer staathuishoudkundige theorie, dat de spreker be handelde en daarom ving hij ook aan met de opmerking, dat zij die naar aanleiding zijner eerste rede, beweerd mochten hebben dat hij in zijne redeneeringen «te ver" ging, daartoe geen recht hadden, vermits hij omtrent zijne eigen zienswijze nog niets had medegedeeld en dat tot eene latere voordracht bewaren wilde. Na op den 3en Fe bruari jl. (zie M.' Ct. van 6 Febr.) een overzicht van de geschiedenis der maatschappij, met het oog op den arbeidenden stand gegeven te hebben, schetste hij nu de pogingen, .zoo op het gebied der practijk als op dat der theorie, welke door de ontdekkers en voorstanders der socialistische leer zijn aangewend om eene oplossing te geven aan het maatschappelijk vraagstuk. Vooraf stelde hij in het licht dat dit vraagstuk, na de groote omwenteling op het laatst der vorige eeuw, welke een einde gemaakt had aan de «hoorigheid" der proletariërs, in zijn vollen omvang was blijven bestaan, ja te midden der reusachtige materieele ontwikkeling onzer beschaving, nog ingewikkelder was geworden dan vroeger. Wie daarvoor blind zijn, laten zich door eene bedriegelijke gerustheid in slaap wiegen, of door eigenbelang en onbillijke voorstellingen omtrent de gebreken der arbeidende klasse, omtrent haar vermogen om door eigen kracht zich tot een hooger maatschappelijk stand punt op te werken en omtrent de hoedanigheden der bezittende bourgeoisie, hnn oordeel benevelen. In groote trekken en met een overvloed van belangwekkende bijzonderheden, welke aan dit gedeelte der rede, op sommige oogenblikken, de aantrekkelijkheid eener histoire anecdotique van het socialisme gaf, trokken nu achtereenvolgens de voorloopers der hedendaagsche sociaal-demo craten en katheder-socialisten aan ons oog voorbij. Eerst Saint Simon, telg van den hoogsten, oudsten en rijksten Franschen adel, die met opzet zijn ver mogen verkwistte, teneinde alle toestanden des levens te leeren kennenzich tot proletariër maakte en van toen af begon aan het scheppen zijner nieuwe maat schappelijke orde. Zijne stichting, welke een tijd lang opgang maakte en een aantal mannen van groote begaafdheid tot zich trok, ging te gronde in godsdienstige tweedracht, het onvermijdellijk ge volg van het karakter eener godsdienstleer, dat Saint Simon aan zijn stelsel gegeven had. Ver- 2G naar het Engeisch. HOOFDSTUK XVH. Itust in Vrede. Het was een prachtige, heldere middag tegen het einde van Maart. Het weer was eindelijk veranderd. Het werd voorjaarsachtig en de lucht was vervuld van schoone beloften, voor de vol gende dagen. De vogels zongen. De eerste sleutel- bloempjes staken de kopjes tusschen de dorre bladeren en grassprietjes door. De grond was als bezaaid met sneeuwklokjes en crocusjes, vooral langs de laan waar Margaretha met den landheer te paard doorstapte, om zich naar den straatweg te hegeven. Hij had reeds lang beloofd om eens met haar uit te rijden, zoodra het een mooie dag was en een mooier dag dan deze kon men niet be denken. Mevrouw Lascelles ging met haar dochter in het rijtuig een anderen kant uit en toen men Ruprecht vroeg wat zijne plannen waren, zei hij dat hij waarschijnlijk thuis zou blijven of, als hij fust kreeg om wat in den tuin te wandelen, den volgens Fourier, zoon van een koopman, zelf voor den handel opgeleid doch zich daartoe niet ge schikt voelende, en die in deze wanverhouding tussschen aanleg en beroep, welke hij overal in de maatschappij ontdekte,, den draad vond tot een stelsel, waarin ieder overeenkomstig zijne gaven en geschiktheid werkzaam zo.i wezen. Zijneplialan- stéres, gemeenschappelijke woningen voor 1800 personen, zijn echter, uit gebrek aan een kapita list, die er het geld- voor wilde voorschieten, nooit gebouwd. Vermoedelijk zouden ze de ongestoorde tevredenheid, welke het gevolg zou moeten zijn eener volmaakte overeenstemming tusschen wil, vermo gen en bestemming, niet geherbergd hebben. Robert Owen volgde nu, Engeisch fabrikant, de herschep per en weldoener van het Schotsche fabriek-district New Lanark, waar hij, als een voorlooper der Le- maire's en Van Marken's van onzen tijd, het eerst deed zien dat de zorg voor het zedelijk en stoffe lijk welzijn der fabriek-arbeiders hand aan hand kan gaan met den bloei eener nijverheids-onder neming. Ook Owen schiep eene sociale hervormings theorie en teneinde die te verwezenlijken, trok hjj met eene lading landverhuizers naar den door geen ingewortelde wanverhoudingen nog bedorven grond van Amerika. Zijne volkplanting New-Harmony, in den staat Indiana, ging binnen weinige jaren te niet. Eene fortuin van .een half millioen schoot hij er bij in. Toch bleef zijn vertrouwen in zijn stelsel ongeschokt. Amerika's bodem, zeide hij, was wel maagdelijk, doch de menschen, die hij erheen bracht, waren al bedorvengeen kinderen, zooals hij noodig zou gehad hebben om de beginselen zijner heilbrengende leer op het «wit papier" hunner onschuldige zielen te kunnen schrijven. Die overtuiging, gepaard aan de stel lige bewustheid van het verderfelijke aller be staande godsdiensten, bleef hem tot op zijn rustig sterfbed geschonken. Op Louis Blanc, den uitvinder der ateliers natio- naux, waar ieder die werk zocht doch het niet vinden kon, voor 2 franken daags aan 't kruien van zand gezet werd, op kosten der zelve op een zandgrond gebouwde Fransche republiek van '48, konden wij slechts een vluchtigen blik slaan. Ook voor het beeld van Ferdinand Lassalle bleek het overschietende doek te klein. Toch heeft deze theoreticus en volksleider, wiens arbeid in niets be staan heeft dan in het schrijven van hoeken en het houden van pleidooien en redevoeringen, tot op trekking van het gebouw van het hedendaagsch socialisme meer gedaan dan al de straks genoemde voorloopers te zamen. Hij was het, die aan de Duitsche arbeiders betoogde dat het eene illusie was, te gelooven dat hun lot te verbeteren zou zijn door ingetogenheid, werkzaamheid, spaarzaam heid, onderwijs, coöperatieve winkel- en voorschot- vereenigingen en soortgelijke «burgerlijke" uitvin dingen van een Schultze-Delitsch of anderen. Dat alles wordt beheerscht en machteloos gemaakt door de «ijzeren loonwet", welke maakt dat het arbeidsloon nooit stijgen kan boven een maximum, dat den arbeider juist toelaat arbeider te knecht roepen. Zij verlieten hem dus gerust, over tuigd dat Louis wel eens zon aankomen. Het was een heerlijke rit door de paden van het heuvelachtige land, te midden van die ont wakende lente; de sjilpende vogels, de heldere blauwe lucht en in de verte, de glinsterende zee. En toch komen vaak op zulke heldere dagen de somberste gedachten hij ons op en zoo was het ook met Margaretha, terwijl zij naast mijnheer Lascelles voortreed en over de bruine heggen keek, waaraan zich reeds een geelgroen waas vertoonde en zij over de groene duinen de zee ont waarde. Ondanks al die schoonheid kwamen haar allerlei weemoedige verzen op de maat van het getrappel der paarden in de gedachte. Zij her innerde zich den warmen zomerdag, waarop Louis die verzen voor haar en Ruprecht gelezen had en zuchtte, toen het hoefgetrappel steeds scheen te herhalen »'t Geluk verdwijnt, de rampspoed blijft." De rit duurde zóo lang dat het over zessen en bijna donker was toen zij eindelijk het hek weêr inreden. Langzaam stapten zij de helling op en toen zjj de deur bereikten kwam een van de knechts, die oj) de stoep scheen gezeten te hebben, naar hen toe om de paarden vast te houden. Zelfs in de schemering zag Margaretha hoe bedrukt die jongen keek, ja bijna wanhopend. Terwijl mijnheer Lascelles haar hielp afstijgen, zei de knecht «Mijnheer, ik moest u zeggen dat mijnheer Baldwin in huis is en u verlangt te spreken. De jongeheer heeft een ongeluk gekregen." «Wat?" riep mijnheer Lascelles, verhlee- b 1 ij v e n. Daarom kunnen de arbeiders hun toestand slechts verbeteren door zich tot eene macht in den staat te verheffen, welke over de staatskas, de kas van het algemeen, be schikken kan om de arbeidersbevolking te hulp te komen, even als zij door den aanleg van kanalen en spoorwegen, door inrichtingen van onderwijs enz. den burgerstand het leven gemakkelijk maakt. Welk eene vrucht deze leeringen van Lassalle ge dragen hebben, bewijzen de met iedere verkiezing wassende honderdduizende stemmen, die door het algemeen stemrecht in Duitschland, trots verdruk king en tegenwerking, op de socialistische candi- daten worden uitgebracht. Lassalle, die zichzelf in een zijner pleidooien «toegerust met heel de wetenschap van zijn tijd" genoemd heeft, tegenover wien Heinrich Heine zichzelf bij een kleinen jongen vergeleek, en wien Alex, von Humboldt een der merkwaardigste mannen van zijne eeuw noemde, had veelvan zijne maatschappelijke theorieën aan Karl Marx ontleend. Aan dezen socialist en aan zijn hoofd werk Das Kapital, was het tweede gedeelte der rede van den heer Hamer gewijd. Das Kapital is zulk eene onverbrekelijke aan eenschakeling van schijnbaar onwederlegbare stel lingen en logische gevolgtrekkingen, dat zij die het boek bestreden hebben, hun lezers waarschuwen, dat indien men niet oppast en de fout begaat van de eerste grondstellingen, op zichzelf, zonder streng onderzoek naar hare. consequentiën, aan te nemen, men later voorgoed allen tegenstand moet op geven. Zoo geweldig is Marx, in zijne wapen rusting van dialectiek en logica, geharnast. Daarbij komt eene duisterheid en ingewikkeldheid van stijl, welke het begrjjpen uiterst bezwaarlijk maakt, de aandacht na eenigen tijd vermoeit, het oordeel benevelt en eene nauwkeurige vertaling zoo goed als onmogelijk maakt. Om al deze redenen en ook om door het lijvige werk niet tot onmatige uitweidingen verleid te worden, had de heer Hamer het tweede gedeelte zijner rede op papier gebracht en liet hij toen de improvisatie varen. Is ons een woord van critiek geoorloofd, voor welker «opbouwende" kracht de spreker in den aanvang van zijne voordracht een woord van hulde over had, dan moeten wij de opmerking maken, dat voor een zoo afgetrokken en droog betoog, als eene ontleding van Marx' boek noodwendig zijn moet, de aandacht van een auditorium, dat reeds vijf kwartier met lichter kost is bezig gehouden, te vermoeid is. Ons ging althans de aaneenschakeling van wiskunstige vergelijkingen en logische afleidingen somtijds als een galmend gerucht voorhij. Als grondslag zijner bewijsvoering heeft Marx getracht, de waarde van allen arbeid door eene formule te bepalen, teneinde aldus alles, waarmee de mensch zich bezig houdt en dat hij voortbrengt, uit te kunnen drukken in een zeker aantal »ar- beids-eenheden," welker waarde bekend en welker totaal dus op te tellen is. De mogelijkheid daar van aangenomen en zijne methode van berekening kende, terwijl Margaretha, doodelijk ontsteld, den jongen sprakeloos aanstaarde en iets op zijn ge laat zag, dat maakte dat zij blij was dat mijnheer terstond het huis ingesneld was. Zij volgde hem. Toen zij in de vestibule kwamen ging de deur van de leerkamer open, Louis Baldwin kwam er uit, sloot haar weer en wenkte hen om in het salon te gaan. Zelfs toen, in dat vreeselijke oogenblik, zag Mar garetha met een pijnlijken schok, welke verande ring het gelaat van Louis ondergaan had. Het kon niet zóo ingezonken, zóo vervallén zijn alleen van schrik over het ongeluk van dezen middag. «Wat is er gebeurd? Wat scheelt mijn jongen; is mevrouw al thuis?" vroeg mijnheer gejaagd. «Ik weet waarlijk niet hoe ik u moet ver tellen wat er gebeurd is," zei Louis, «maar ik geloof dat het beste is er geen doekjes om te winden. Terwijl gij allemaal uit waart heeft Ruprecht aan Jacob gezegd dat hij niet uitging en dat deze, als hij lust had, alleen kon gaan wandelenwat die ook gedaan heeft. Maar later moet Ruprecht van plan veranderd zijn; misschien heeft het fraaie voorjaarsweer hem toch naar buiten gelokt. Hoe het zij, hij moet het huis verlaten hebben en in den tuin gegaan zijn, tot aan de helling bij de brug, »De brug!" herhaalde Margaretha. «En zij denken, Jacob denkt, (hij was niet lang uitgeweest en was de eerste die hem vond) dat hij een bloempje aan den oever heeft willen plukken; ten minste hij heeft zijn evenwicht ver- vastgesteld hebbende, gaat hij dan over tot het onderzoek, m hoeverre, in deze onze arbeidende en zwoegende wereld, een ieder ontvangt naar evenredigheid van hetgeen hij doet. De uitkomst is verre van bevredigend. Met name blijkt dat de fabrikanten, het is de groote fabrieksarbeid, welke in vele deelen van Engeland, Frankrijk en Duitschland overheerschend is, die den grondslag uitmaakt van de meeste socialistische betoogen, er blijkt dat de fabrikanten: lo een deel «gekris- tallizeerden arbeid" tot hun beschikking hebben in den vorm van machinerieën, gehouwen en grondstoffen2o een deel arbeid voortdurend «opslorpen" in den vorm van de inspanning en afslijting der lichamen hunner arbeiders; 3° als vrucht dezer, van hunzelve onafhankelijke arbeids- bronnen, eene winst genieten welke buiten alle verhouding tot hun persoonlijken arbeid staat en welke zij vermeerderen kunnen, naarmate het hun mogelijk is meer te vergen van de krachten hunner door de concurrentie op de arbeidsmarkt weerloos aan hen overgeleverde arbeiders. Wij nieenen hiermede den hoofdinhoud van het overzicht, dat de heer Hamer gaf, te hebben samen gevat. In het boek van Marx wordt deze grond stelling op verschillende maatschappelijke toestan den toegepast en door uitvoerige statistieke ta bellen gestaafd. Wat Marx tot verbetering der door hem ontdekte wanverhouding wil, heeft hij zelf nooit uitgesproken, teneinde zijne tegenstan ders niet in de gelegenheid te stellen, door op onderdeelen, zijner toepassing aan te vallen, zijne bewijsvoering verdacht en krachteloos te maken. Wat het socialisme beoogt, kunnen wij echter opmaken uit het hoek dat de oud-minister Schaflie over Die Quintessenz des Sozialismus geschreven heeft. Daarin leeren wij den Staat kennen die, na onteigening van alle tegenwoordige bezitters, eigenaar van allen grond en alle kapitaal gewor den, zoowel de voortbrenging als ieders belooning regelen zal. Niet in geld zal die belooning plaats hebben, want dat zal als waardemeter onbruikbaar zijn geworden; maar zoodanig dat aan ieder mensch de portie levensgenot en levensvreugd zal worden toebedeeld, welke hem naar evenredigheid van zijn aanleg, zijne behoeften en zijn arbeid zal toe komen. Voegen wij hier nog hij dat, in tegenstelling met Lassalle, wiens uitzichten niet buiten Duitsch- lands grenzen reikten, de socialistische inrichting van, Marx c. s. noodwendig internationaal, de geheele we reld omvattende, moet zijn, dewijl, zoo lang de toe- standen in het eene land van die in het andere verschillen, de voorwaarden van concurrentie ongelijk zullen blijven. Ook mag hier nog her- innérd worden dat zoo in den boezem der katho lieke, als in dien der orthodoxe herVormde kerk in Duitschland het socialisme, als eene weder geboorte van de maatschappelijke inrichting der oudste Christengemeenten, zijne voorstanders vindt. Gedeeltelijk in strijd met, ten deele ook tot aanvul ling van de sociaal-democratie, zijn in Duitschland de katheder-socialisten opgetreden, welke uitgaan van het onloochenbare beginsel, dat indien het mo- loreft en is er in gevallen. De arme jongen ia verdronken dood," zei Louis op hartstoch telijk bedroefden toon. «Zij hadden hem gelukkig in huis gebracht en mjj gehaald vóór dat zijn moeder kwam." «O, zijn moeder!" snikte mijnheer Lascelles» die bevend tegen den muur geleund stond. «Mijn vrouw, waar is zij «Zjj hebben hem in de leerkamer gebracht" zei Louis, «mevrouw is bij hem, en niemand kaü haar daar van daan krijgen. Ik hen bij haar geweest J maar zij spreekt niet en ziet mij niet aan." Maar mijnheer Lascelles was reeds weg en Louis voltooide zijn volzin niet. Een snik versmoorde zijn stem. Hij keerde zich naar eender vensters» hief den arm op, legde zijn hoofd daartegen en zag naar buiten, over het terras, de hellende grasvlakte, over den vlietenden stroom, naar de grijze steenen brug. «O! riep hij eindelijk, met ongekende harts tochtelijke droefheid uit," deze plaats zal voortaan ondragelijk voor hen zijn. Hoe zullen zij hier kunnen blijven met dien aanblik steeds voor zich?" Hij liep de kamer op en neder en onderdrukte de tranen, die in zijne oogen opwelden. Zijn leven was in den laatsten tijd niet vro olijk ge weest, zijne overpeinzingen niet streelend voor zijne eigenliefde. En hij had Ruprecht lief gehad als een vriend, een broeder, een weldoener, zoolang hij in ziekte en nood zijn hulp en steun was geweest. Margaretha, die juist de kamer wilde verlaten, verbrak haar gelofte. Zij had gezegd dat zij niet

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1