BUITENLAND Staten-Generaal. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Ingezonden Stukken, Handelsberichten. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten. Reglement van Orde. ,7 De Peltzer's. Een groot deel der leden in de afdeelingen van de tweede kamer verklaarde zich ingenomen met het voorstel, om de militie- en schutterij ontwerpen op andere wijze voor het openbaar debat voor te bereiden. Verscheidene leden betuigden echter hun ver wondering, dat het voorstel niet vroeger is inge diend, en van een andere zijde werd de vraag gesteld, welken invloed men door de regeling denkt uit te oefenen. (Gemeen overleg luidt het ingekomen antwoord is ook hier de eenige grondslag.) Een groot deel der leden zag in het voorstel het middel om in de commissie van rapporteurs, naast het militair, ook het burgerlijk element een plaats te geven, welk gevoelen de voorstellers deelen. Andere leden vraagden of men telkens voor belangrijke ontwerpen het reglement zal herzien en zouden dan algeiueene herziening wenschelijk achten. (Hierop werd geantwoord, dat reeds bij het strafwetboek o. a. voor deze wetten eene regeling als de nu ontworpene werd in uitzicht gesteld.) Er waren leden die betwijfelden of deze wijze van werken het strafwetboek tot een goed geheel gemaakt had. Zij vreesden dat een zoodanige commissie lichtelijk meeningen zou verzwijgen. (De voorstellers antwoorden, dat het verslag een systematisch overzicht der onderscheiden beschou wingen zal hebben te geven. Het moet zooveel mogelijk ophouwend zijn, de hoofdpunten in alle afdeelingen aan de orde brengen, en zorgen dat in het openbaar debat niet de eenheid en samenhang verloren gaan. Meer dan éen wets ontwerp leed schipbreuk op onvoldoend overleg en menige wet draagt de sporen van minder gelukkige behandeling.) Enkele leden wilden eerst de hoofdbeginselen beslissen en daarna de onderdeelen in onderzoek nemen. (De voorstellers merken op dat dit denk beeld bij het strafwetboek was afgekeurd.) De heeren De Beaufort en Van der Kaay hebben een amendement voorgesteld, strekkende om de commissie in de gelegenheid te stellen, zoo zij dit ter vermijding van vruchteloozen arbeid of ter bespoediging n'oodig oordeelt, een beslissing van de kamer te kunnen uitlokken over enkele hoofdpunten in openbaar debat, vóór het berede neerd verslag geheel is uitgebracht. Eenige leden wenschten voor militie en schut terij afzonderlijke rapporteurs, die dan gemeen schappelijk konden overleggen. (Wegens het onafscheidelijk verband 'acht men dit niet ver kies lijk.) 8 Maart des morgens te 8 uren. S A. M E N DER PLAATSEN. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Perpignan Chrietiaansund. Stockholm Kopenhagen Stornoway Ba- rom. afwijk. 6.0 -f- 6.1 -j- b.y 8.7 9.6 2.4 4.8 2.4 8.3 10.3 7.1 9.9 -f 8.5 8.1 11.1 5.3 0.2 7.6 Wind- richt. Toe stand Tem pera- kracht. j lucht, j pe"' Z W zw zw wzw zw wzw wzw wzw zw zw zw zw zw O zo WNW wzw wzw 4 5 4 2 5 2 3 2 1 4 4 betr. betr. helder betr. betr. z. bew. z. bew. betr. betr. z. bew. betr. mist. mist. helder betr. mist. z. bew, 9 10 lo 8 8 8 4 9 10 10 7 10 3 8 9 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenM. 3.5 H. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 7 Mrt. 's avonds 11 uren 51 gr. 8 's morgens 8 uren 52 gr. 's middags 1 uur 5G gr. 's avonds 5 uren 53 gr. E. De heer Forster, de minister voor Iersche zaken in het kabinet Gladstone, onderneemt sedert eenige dagen reizen door de meest ontruste streken van Ierlandwaarbij hij zich in den aanvang liet vergezellen door politie. Dit gaf hij echter op; eergisteren wandelde hij onbeschermd door de staten van Tullamore, het bij iedere bevolking in hare overheid zoo hoog geschatte voorbeeld gevende van persoonlijken moed en eene scherpe tegenstelling vormende met den czaar van Rus land, die zich in Gatschina opsluit tusschen een muur van soldaten en misschien daarom niet laf hartig of angstig is, maar aan zijne vijanden het recht niet ontneemt om dit te vertellen. Toen de heer Forster zich naar een hotel had begeven om zijn lunch te gebruiken, verzamelde zich in de straat eene groote volksmenigte, tot welke hij uit het raam van het hotel' eene voor de gelegenheid en voor zijn publiek uitnemend gekozen toespraak hield. Hij nam den indruk mede naar Dublin, zeide hij, dat deze staat van zaken een einde, zou nemen, indien het volk van Ierland zich aaneensloot en zeidewij willen niet meer bedreigd, niet meer mishandeld wordenwij willen niet dat bandieten in het holle van den nacht in onze huizen zullen inbreken. »Laat mij u zeggen want ik kom hier om u in het gezicht te zeggen alles wat ik in Westminster achter uwen rug zou zeggen laat mij u zeggen dat zulke zaken noch in En geland of Schotland, noch, geloof ik, in eenig ander land van Europa zouden voorvallen. Et- zijn geen dapperder lieden in de wereld dan de sprak de heer Forster. dat men reeds na een de zegenrijke werking- Ieren, wanneer zij onder krijgstucht staan, doch zij missen den zedelijken moed en de vastbera denheid om pal te staan tegenover eene meerder heid, ja zelfs tegen eene gedruismakende minder heid. Waarom loopen de menschen beangst rond? Waarom durven zij niet openlijk hunne pacht betalen? Niet wijl zij bang zijn van eene groote? meerderheid, want de lieden die de mis drijven begaan, zijn gering in aantal. De vraag is maar of gij werkelijk een eind aan dat alles wilt maken. »Maar of gij u daartoe bij de regeering aansluit of niet, onze plicht is het er paal en perk aan te stellen. Dat is de plicht der regeering en in het bijzonder mijn plicht, en een eind er aan ma ken zullen wij. Indien er onder u zich soms iemand bevindt, die deze misdrijven niet ongaarne ziet of er wel eens de hand in heeft gehad, dan wil ik hem zeggen dat die wetbrekers en de aan zetters tot die misdrijven met een aantal machten te strijden hebben. Ten eerste de Ierscbe regeering, al denken ze misschien deze te kunnen tarten. Dan de landsregeering en het gansche Britsche volk. En nog eene sterker macht dan de Iersche regeering, het parlement of het Britsche volk ver zet zich tegen hen de macht der wetten Gods. »Er kunnen hier en daar slechte landheeren zijn, maar dat geeft aan anderen het verlof niet om brand te stichten, menschen in hun bedrijf te ruïneeren, dieren te pijnigen, des nachts in te breken, de menschen te verminken en dood te slaan." Ook over de landwet Hij was ervan overtuigd vijftal jaren in Ierland dier wet zou bespeuren en erkennen. Met de be schrijving van een bezoek aan een stervende ge bracht, besloot hij zijne rede. Hij was in Tulla naar het werkhuis gegaan, en daar lag een oude man zieltogende in bed. Hij had zijn pacht be taald. Vijftien of zestien kerels braken midden in den nacht zijn huis open en sleurden hem uit zijn bed. »Mijn vrouw, zoo vertelde hij zelf aan den minister, smeekte bun op hare knieën den vader van vijf hulpelooze kinderen niet te dooden. Toen schoten ze mij een schot hagel in mijn heen, dat verbrijzeld werd". Kan ik iets doen, zei de heer Forster, om zulke daden te voorkomen, dan zal ik het doen, wat gij ook van mij zegt en denkt. Doch helpt mijvraagt welke constitutioneele verande ring gij wilt, maar tracht eerst, voor Ierlands eer, die schande voor het land uit te wisschen. Een stem uit het publiek, dat aandachtig had toegeluisterd, vroeg wat hij met de verdachten zou doen. Zoodra wij met reden kunnen zeggen, luidde 's ministers antwoord, dat de misdrijven in Lrland hebben opgehouden, dat er geen menschen meer worden geruïneerd, verminkt of vermoord, wijl zij doen wat hun plicht is of wat zij volgens de wet mogen doen, zullen de verdachten uit de gevangenis worden losgelaten. Reeds het rustig aanhooren dezer rede in een der meest bewogen streken van Ierland lévert bet bewijs dat deze wijze van optreden der regeering groot nut kan hebben. Den heeren Parnell, Dillon en anderen hunner geestverwanten hebben grooten invloed verkregen door redevoeringen tot het volk te houden; welnu, thans poogt de regeering het zelfde te doen, nadat zij alle mogelijke tegenspre kers aan banden heeft gelegd. Den heer Forster is deze taak, naar uit zijne rede blijkt, volkomen toevertrouwd. Terwijl het lagerhuis zich bij voortduring bezig houdt met de motie Gladstone over de Iersche enquête der pairs, heeft het hoogerhuis gisteren een greep gedaan in de bevoegdheden van het lagerhuis. Het nam in eerste lezing een wets voorstel van lord Redesdale aan, waarbij wordt voorgeschreven dat ieder lid der beide kamérs, vóór zijne toelating, de verklaring moet afleggen dat hij gelooft in een Almachtigen God. Dit voorstel is een protest tegen de groote minderheid in het lagerhuis, die stemde voor het voorstel van den heer Marjoribanks om in plaats van den eed ook eene belofte toe te laten. Om wet te worden heeft dit ontwerp geene kans, wijl het in het lagerhuis reeds eene ongunstige ontvangst zou vinden, alleen wijl men zich daar zeer wel bewust is, dat men niet op het initiatief der lords behoeft te wachten om de wijze te regelen waarop de commons moeten vertegenwoordigd worden. De Fransche kamer heeft eergisteren het voor stel van den heer Barodet, om eene offlcieele ver zameling te' laten maken van de verklaringen welke de tegenwoordige leden als candidaten af legden, met groote meerderheid aangenomen. Men wil zoo kom^n tot eene duidelijke uiteenzetting van den wil der kiezers en geeft ermeê te kennen dat men al bitter weinig vertrouwt dat de leden ieder voor zich, zich zedelijk gebonden achten aan de voorwaarden van hun mandaat. Het zonder linge besluit werd met groote meerderheid geno men. Gisteren besloot de kamer dat zij een voor stel tot afschaffing van het concordaat zou in be handeling nemen, nadat de heer De Freycinet, zonder zich over de zaak zelve uit te laten, had gezegd dat hij een debat erover in het landsbelang wenschelijk achtte. Zooals wij gisteren nog in een deel onzer oplage konden vermelden, is ook Leon Peltzer, de man die zich in de eerste dagen van dit jaar als Henry Vaughan vermomd te Brussel bewoog, gevangen genomen. Nadat hij Zondag morgen waarschijn lijk met den trein van 4.38 te Brussel is aange komen, schijnt hij vandaar wederom vertrokken te zijn om echter zijne reis niet ver buiten de Belgi sche grenzen voort te zetten. Te Keulen werd bij gevangen genomen. De sedert weken door de clericale bladen geuite beschuldiging is dus be vestigd. Wat er nog voor schandalen zullen uit komen bij het onderzoek naar de drijfveeren tot de misdaad, zullen wij later hooren, en het proces belooft uit menig oogpunt belangrijk te worden. Hetzij bier aan wraakzucht te denken is, hetzij er eene question de femme achter moet worden ge zocht, of wel heiden vereenigd, dit drama van feilen hartstocht speelt in de meest ontwikkelde kringen der maatschappijde aanslag was zoo koel en zoo slim berekend; de voorzorgen tegen ontdekking tot zekere hoogte zoo slim genomen in éen woord, de moord van Bernays bezit alle elementen om eene cause célebre te worden. De opeenvolging der feiten waardoor eene ver denking van Leon en Armand Peltzer gerechtvaar digd wordt, is voor de kringen waarin de beschul digden zich bewogen, moeilijk te verduwen. Lang hebben de liberale bladen van Antwerpen de dui delijke toespelingen der clericale tegenstanders als ongerechtvaardigd gebrandmerkt, en het treurig verschijnsel deed zich voor, dat ook het opsporen van een misdadiger onderwerp werd van politie- ken strijd. Een elericaal blad ging zelfs zoover dat bet den minister Bara beschuldigde dat hij de instructie belemmerde om de voorname Antwerp- sche familie Pécher bet schandaal der procedure te besparen. Men herinnert zich dat Bernays de schoonzoon was van Edouard Pécher, den Ant- werpschen wolkoopman die aan het hoofd der li berale richting in zijne vaderstad staat. De be schuldiging tegen den heer Bara is thans schit terend weerlegd. De Précurseur, zich buigende voor de macht der feiten, erkent dat Leon en Armand Peltzer (Ja mes schijnt niet medeplichtig te zijn en is in vrijheid gesteld) door hun gedrag zich zei ven hebben beschuldigd. Armand loog, toen hij door bemiddeling van het parket brieven naar San Francisco zond en toen hij zeide naar de te rugkomst van Leon te verlangen. Ook zijn ou den vriend, dokter Lavisé, had hij dat praatje wijsgemaakt met het gewone gevolg van liegen. Toen hij Lavisé Zondag nacht mededeelde dat Leon op weg naar Brussel, en dus niet in San Fran cisco was, bespeurde de dokter dat bij weken lang was beetgenomen en met een man te doen had die goede redenen had om in deze zaken niet voor de waarheid uit te komen. Ook noemt de Précurseur dezen Armand reeds rondweg den meest schuldige, den aanstoker der misdaad. »Hij genoot, zegt het Antwerpsche blad, ieders achtinghij had eene uitnemende opvoeding gehadzijn verleden was zeer ach tenswaardig hij was verwant aan zeer aanzien lijke familiën in België en daarbuitenhij had eene oude moeder, een kind, een meisje van acht of negen jaren, en toch kon dit alles hem niet weer houden die misdaad te plegen. En die man, met zjjn levendig en open karakter, heeft maanden lang zulk eene gedachte in zijn binnenste besloten kunnen houden hij heeft koelbloedig en lafhartig in al bare bijzonderheden eene handeling voor bereid die ongeluk rond hem moest verspreiden, ongeluk voor de zijnen, voor zijne vrienden, javoor de politieke partij welker hoofd hem goedhartig en vol vertrouwen in zijn kring heeft ontvangen". En uit die schrille tegenstelling komt de Pré curseur tot de eenig mogelijke conclusiehoe meer men van zulke lieden zulk eene misdaad onmo gelijk achtte, des te krachtiger wordt de eisch dat er recht zal gedaan worden. Aan dien eisch zal nu voldaan worden. Giste ren namiddag om éen uur, juist toen Leon Peltzer aan het station te Keulen in den trein wilde stappen, werd de aandacht der politie op hem ge vestigd door den pachter van het buffet, van wien hij een onder anderen naam aan hem geadresseerd telegram had in ontvangst genomen. De politie- president werd gewaarschuwd, doch alle formali teiten van uitlevering werden onnoodig, wijl Pelt zer verklaarde vrijwillig onder geleide der politie naar België te willen medegaan. Naar men zegt heeft Peltzer reeds dadelijk hekend dat bij en Vaughan éen persoon waren, doch hij beweert dat bij Bernays gedood heeft door een ongeluk hij het beproeven van een wapen, zooals hij dat in zijne brieven uit Bazel reeds dadelijk heeft opgegeven. Gisteren avond om half tien kwam men met den gevangene te Brussel, waar hij dadelijk in het verhoor werd genomen. Als eene merkwaardige bijzonderheid vertelt de Indépendance dat de officier van justitie te Ant werpen, toen hij de eerste maal voor de ontdek king van Bernays1 lijk naar Brussel was geweest^ door Armand Peltzer van den trein werd gehaald, waarna ze, sprekende over de groote zaak van den dag, samen de stad inliepen en bij Bertrand gin gen eten. awa—«hiiiiw i««a—a— Hoofdplaat, 7 Maart. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het schrijven van éen uwer abonné's omtrent de mislukking van de geldleening, deel ik nogmaals mede, dat dit ergerlijk feit geheel te wijten is aan de anti-burgemeesterlijke partij, die ik in de M. Ct. eene kerkelijke partij noemde, welke uitdrukking den schrijver der repliek het meest geërgerd schijnt te hebben. Wanneer nu die weg een levensquaestie voor Biervliet was, zou ik gaarne willen weten, waarom onze gemeente zich dan dien weg, op Biervlietschen bodem gelegen, aantrekt Dat bedoelde steenweg voor de nabij gelegen gemeenten van groot belang is, erkende ik reeds in de M. Cl. van 24 Januari jl., toen ik schreef: »'t Is te hopen dat de ingezetenen van Biervliet en IJzendijke, twee gemeenten die eveneens veel belang hebben bij een goeden toestand van den nu verwaarloosden weg, onze pogingen zullen helpen steunen." Doch dat er in deze gemeente een partij is, die weinig hart toont te bezitten voor het stoffelijk welzijn der ingezetenen, vooral niet, wanneer zij niet in alles het hoogste woord heeft, dat was het, wat ik Zaterdag jl. in zeer bedekte termen te kennen wou geven. Dat Hoofdplaat sedert Januari 81 een machtig ingezeten bezit, die zich zelfstandig tegenover die partij durft stellen, dat is het wat ergernis verwekt, en uit wrevel waar over de belangen der ingezetenen schade ljjden. Nog deze vraag. Wie zal ontkennen, dat bet ergerlijk opvallend is, dat geen enkel katholiek en hij dezen ontbreekt het niet aan geld - eenig aandeel in de leening genomen heeft Trots die tegen hem gerichte partij bezit de burgemeester, de heer Van Sloten, de sympathie van vele ingezetenen, al mag die zich niet luide uitspreken. Uw Berichtgever. In de op heden door de Nederlandsche Handel maatschappij te Rotterdam gehouden veiling van 96503 balen Java, Padang en Macassar koffie is alles coulant verkocht. Geel en blank 1| a 3| cent, bleek groenachtig a 1| cent, Macassar l{ a, 6$ cent boven taxatie. Vlissingen, 8 Maart. Boter per kilogram ƒ1.40 a 1.35. Eieren 3.40 per 104 stuks. Amsterdam, 8 Maart. Raapolie op 6 weken 32L Lijnolie 27|. STL AT SLE EN IN GE 5. ?Jederland. Cert. NW. Sell. 2pet. dito dito dito 3 dito dito dito 4 dito Obl. 1878 10004 België. Obligatien2% Frankrijk Origin. Insehr .3 Hongai ije. Obl. Leening 1867 ft 1205 dito Goudllfening dito dito fl 500 Italië. Cert. Adm. Amsterd. Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. dito Eebr.-Aug. dito Jan.-luli dito April-Oct. dito dito Gond Poler. Obl. Schatkist 1844 Portugal. Obl. Btl. 1853/80. dito dito 1881. Rusland. Obl. Hope 8t C. 1798/1815 Cert. Insehr. 5e Serie 1S54. dito dito 6e 1855. Obligatien 1862 dito 1864 1000 dito 1864 100 dito 1877 dito. dito Oostersche le serie. 5 79 6 P, 997/s O 5 621/2 623/g 5 6213% 6213% 5 631/2 635/18 5 631/g 63% 4 78 4 78% 78% 3 529 529% 5 911/a 911/g dito dito 2e 5 dito dito 3e 5 dito 1872 gecon. dito 5 dito 1873 gecon. dito 5 dito 1850 le Leening dito 4% dito I860 2e Leening dito 4% dito 1875 gecons. dito 4I/2 dito 1880 gecons. dito .4 Cert. Hope Sc Co. 1840 4 dito 2e, 3e, 4e Leen. 1842,44. 4 Obligatie-Leening 1867/69 4 dito dito 1859. 3 Cert. van Bank-Assign. 6 Spanje. Obl. Buit. 1867/75 1% dito dito 1876 2 dito Binnenl. Esc. 5000-10000 1% 2 5 1869 6 Amsterdam. 7 8 Maart Maart. 67% 673/4 811/8 8U/4 102 102 1005/8 1017/g 56 781/4 93% 901/g 82% 937/g 537/8 54.3/8 54% 537/8 5311% 837/8 839 83% 833/8 86I/2 761/2 761/g 661/4 57 751/4 751/g 28 2813% 46% 263/4 271/8 107/8 lll/g 9% 93/4 647/8 111 1003/8 1003/8 dito dito 1876 Turkije. Obl. Alg. Scb. 1865 dito dito Zweden. Obl. 1880 4 Egypte. Obl. Leening 1876 4 dito dito 1876 5 Vereen. Staten Obl. 18774 dito dito 18764% Brazilië. Obl. Londen 1865 5 dito Leening 1875 5 dito 1863 10041/2 INDUSTRIEELE EN FINANCIEELS ONDERNEMINGEN HTederl. Afr. Hand.-V. aand. Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 Ned. Ind. Handelb. Aand. Stoomvaartm. Java Obl dito Zeeland Aand dito Obl5 dito gegarand. dito4% Buitschland. Cert. Rijksbank Adm. Amsterdam Oostenrijk. Aand. O. H. B. pet. 259% 259 1133/4 1137/8 147 147 1143/4 - SPOORWEGLEEN IN GEN. Nederland. Holl. JJz. Spw. Obl. 1871 dito Maats, tot Exploitatie van Staats-Spw. Aand Ned. Cent. Spw. Aand. ƒ250. dito gestemp. Obl. 250 Ned. Ind. Spoorw. Aand. Ned. Rijn.Spw. volgef. .Aand. N.-Brab. Boxt. Obl. gestemp. 1875/80 Aand. fl. 200 dto dito Obl Italië. Victor Em. sp. Obl. Zuid-Ital. Spw. Obl Oostenrijk. E. O. Sp. Obl Polen. Vars.-Brom. Aand. Warschau-Weenen dito. Rns'end. Gr. Sp. Maats. Aand dito Hypotli. Obligatien dito dito dito Baltische Spoorweg Aand. Chark-Azow Oblig, 100. Jelez-Griasi dito Jelez-Orel dito f 1000 Kursk.-Cli.-Az. Obl. 100. Losowo-Sewastopol 1000. Morscliansk-Sysran. Aand. Mosk.-Jarolslaw Obl. 100. Mosk.-Kursk dito dito Mosk.-Smol. dito dito Orel-Vitebsk Obl. dito l'oti-Tiflis dito 1000. Riaschk.-Wiasm. Aand Zuid West Spoorw.-Maats. 116 116 46% 46% 743/g 733/4 144 461/s 5 - 993/g 991/2 1 5 5 831/2 841/4 3 611/4 521/4 3 50% 51 3 713/4 4 49 ÖOQL 5 683/8 1221/2 Oöd/8 1211/4 «/2 4 82% 3 e 491/4 491/2 0 5 84 851/2 5 887,8 5 8II/4 8II/3 5 803/4 5 627 023/4 871/a 871% 88% - 62 6I3/4 57% 57

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 3