Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marino en leger. Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen. doordrongen zijn van het nut van dergelijke in stellingen, maar dien het moeilijk zou vallen een geschikten vorm te vinden voor dat doel, vooral ook omdat zij beseffen, dat zulke zaken zeer moeilijk zijn tot stand te brengen door éenen enkele, meent het hoofdbestuur aan de afdeelingen een reglement te mogen aanbieden, dat een ge zonden grondslag kan opleveren voor de vestiging van een pensioenfonds in elke zaak, klein of groot, waar de patroon voor zijne werklieden den tijd en de moeite veil heeft, de administratie te voeren of in te richten over de spaarpenningen, voorden ouden dag door de werklieden ter zijde gelegd. Het hier bedoelde reglement is dat voor een spaar-pensioenfonds voor de werklieden der Haag- sche Margarine Boterfabriek van dr. J. Th. Mouton, alwaar onmiddellijk bij de bekendmaking van dit plan op 1 Januari 11. bijna alle werklieden zich bereid verklaarden tot deelneming, en ook be gonnen zijn in te leggen. In het departement 's Gravenhage der t. b. v. nijverheid werd gisteren avond een belangrijke gedachtenwisseling gevoerd over de vraag »In hoeverre heeft de ondervinding geleerd dat het afschaffen der octrooiwet in 1869 voor de Nederlandsche njjverheid voor of nadeelig is ge weest De heer Teding van Berkhout hield eene rede, waarin hij de nadeelen van eene octrooiwet uit eenzette en de voordeelen van volkomen vrijheid schetste. Hij staafde zijne meening met voorbeel den uit het buitenland en met statistieke opgaven vooral uit Engeland en Amerika. De oud-minister Heemskerk wederlegde de gronden door den vorigen spreker bijgebracht. Hij wees erop, dat alle beschaafde staten eene octrooiwet hadden, en dat het dus wel iets stui tends was dat alleen de ingezetenen van Neder land zich bevoordeelden met de werken des geestes van den buitenlander. Toorts trad hij in vele historische herinneringen over de octrooi-wetten, die tot in 1870 hier te lande bestaan hebben. De heeren Bloemen Waanders, Vorsterman van Oijen, Haaksma, Le Eèbre, Van der Toorn en Jasper voerden achtereenvolgens het woord in gelijken geest als de heer Heemskerk. In krachtige taal deden sommigen uitkomen hoe nadeelig het gemis van eene octrooi wet voor de nijverheid werkte, terwijl zij door treffende voorbeelden bewezen, dat de buitenlander zijne ontevredenheid te kennen gaf dat zijne uit vindingen hier te lande niet gewaarborgd waren. Men vreesde zelfs, dat het niet bestaan van een octrooiwet een nadeeligen invloed zou kunnen uitoefenen op de te Amsterdam te houden inter nationale koloniale tentoonstelling, daar de vreem deling huiverig is, voorwerpen naar hier te ver zenden en ten toon te stellen, uit vrees voor na making. De heer Le Fèbre deelde mede wat hem met den misthoorn en de stoomfluit, door hem uitgevonden, was overkomen. Niettegenstaande de opofferingen die hij zich daarvoor getroost had en den tijd daaraan besteed, zag hij zijne uitvin dingen nagemaakt en moest hij zelf inschrijven om te leveren wat hij uitgevonden en een ander nagemaakt had. Hij rekende op de toezegging van den minister van justitie, dat er verandering ten deze mocht komen, want hij gaf den moed niet op. Een Engelschman, die den tegenwoordi- gen toestand van deze aangelegenheid vernam, verliet ons land, onder den uitroepdat hij niets verder van zulk een roofstaat wilde weten. De slotsom was dat de vergadering zich veree- nigde met een motie van den voorzitter, den heer P. W. Conrad, van den volgenden inhoud »Het departement, de invoering van eene goede, weldoordachte wet tot bescherming van nuttige, duidelijk geconstateerde uitvindingen wenschelijk achtende, meent dat de gestelde vraag voorshands voor tweeledige beantwoording vatbaar isdoch tevens dat zij van genoegzaam algemeen belang is voor den Nederlandschen industrieel om een grondig onderzoek daarvan op een door de alge- meene vergadering te bepalen wijze in te stellen." De liberale kiesvereeniging te Leeuwarden had tegen Maandag avond een vergadering uitgeschre ven, waarin de vraag of grondwetsherziening met het oog op een betere volksvertegenwoordiging ontmoet heeft, toen hij er zoo lang geweest is, maar zijn opwekkend gezelschap zult gij hier niet vinden. Gij behoeft Louis Baldwin niet te zien. Hij komt niet zooveel meer als hij placht, sedert ik hem gezegd heb dat ik zijn gedrag tegenover u niet goedkeurde. Het is geen heel aanlokkelijk verblijf voor een jonge dame zooals gij, niet waar? En toch vraag ik u, kom! terwille van mijn jon gen, _zoo niet om mijnentwil." Een paar dagen later bevond Margaretha zich wederom te Blackford Hoeve. Met een weemoedig gevoel keek zij om zich heen, toen zij aan het station uitstapte en mijnheer Lascelles op het perron zag staan, om haar af te halen en dit aankomen vergeleek met de eerste maal toen zij hier afge stapt was. Welk een verschil tusschen dezen guren, kouden Februaridag en dien helderen zon- nigen Meidag. Zij was stil toen zij naar buiten reed en wistjniet wat grooter was, haar blijdschap of haar droefheid, toen zij de Hoeve bereikten, mevrouw haar in hare armen sloot en Damaris haar met een buitengewone geestdrift te gemoet kwam loo- pen. Maar toen zij zich over de rustbank van Ruprecht heenboog en zijn vervallen ingezonken gelaat, door een glimlach verhelderd zag, en hem hoorde zeggen: »Nu ben ik tevreden", toen wist zij en zei bij zich zelf: »Nu ben ik óoktevreden." Het was op het einde van Februari onstuimig, naar wenschelijk is, zou worden besproken. Op uit- noodiging van het hestuur werd het debat inge leid door den heer A. Duparc. Spreker bepleitte met talent de noodzakelijkheid van zulk een her ziening. Een langdurig debat volgde, waarbij o. a. de heeren mr. A. Bloembergen en d'. J. Zaaijer hun bedenkingen tegen een grondwetsherziening voor het beoogde doel in het midden brachten. Nadat de heer Duparc zijn denkbeelden nader had toegelicht, werd de bijeenkomst gesloten. veeartsenijkundige dienst. Toegekend de titel van gouvernements-keurmeester van vee aan den plaatsvervangenden districts-veearts C. M. Mazure Czn., te Rotterdam, en hij als zoodanig belast met de visitatie van vee te Rotterdam, vóór de inlading in een schip naar het buitenland bestemd. burgemeesters. Eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Bathmen aan B. Pakkert. leger. De rang verleend van luit. generaal aan den gepens. gen. maj. A. E. Mansfeldt. ministerieele departementen. Eervol ontslag verleend als referendaris bij het dep. van koloniën aan jhr. mr. W. M. de Brauw, tengevolge van zijne benoeming tot administrateur der generale thesau rie bij het dep. van financiën. posterijen. Bepaald dat de navolgende ambte naren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, te wetende commiesen 3de kl. A. G. J. Geysen op het spoor wegpostkantoor n°. 2, J, J. W. Kolderman te Rotterdam, G. J. Balfour van Burleigh te Amster dam, C. G. van Hout te Leiden, C. Burgersdijk te Rotterdam, D. J. Bekaar te Utrecht, J. J. C. van Leeuwen van Duivenbode te Rotterdam, G. W. van Rossum te 's Gravenhagede commiesen 4le kl. A. de Kok te Gorinchem, A. J. Terveer te Amsterdam, J. C. Karsseboom te Rotterdam, K. Schraver te Vlissingende surnumerair J. A. Coopmans te Leeuwarden. Tot leeraar in het handteekenen aan de burger avond - en teekenschool te Zwolle is benoemd de heer D. Lako, leeraar aan de H. B. S. te Apel doorn. Zooals gisteren reeds onder onze Laatste Be richten gemeld werd, zijn bij de N. H. gemeente te Amsterdam, uit de drietallen Kraijenbelt, Felix, De Gaay Fortman, en Koster, Van Limburg en Vos, beroepen de beide eerstgenoemden, predikan ten te Rotterdam en te Wissekerke. Voorts zijn opgemaaktin de vacature-Van Ronkel, het drietal P. Bartstra, F. Lion Cachet en A. J. Westhoff, predikanten te Wassenaar, Valkenburg en Gorinchem in de vacature-Sluiter, het drietalJ. Langhout, E. A. Lazonder en G. Ringnalda, predikanten te Anjum, Zegveld en Oldebroek. De heer C. Verwijs, godsdienst-onderwijzer te Middelburg, hoopt op den 12e* Maart a. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren alhier zijn 'werk heeft aanvaard. De kapitein J. Coster van het 3e bataljon 7e regiment infanterie te Amsterdam zal met pensioen den militairen dienst verlaten. (N. R. Ct.J Aan het zevende schroefstoomschip le kl.> dat bij 's rijks werf te Amsterdam in aanbouw zal worden gebracht, is de naam gegeven van Kortenaer. J. A., te Vlissingen, die voor f 50 aan koperen kranen had opgekocht, wetende dat die door diefstal waren verkregen, en voor dit feit door de Middelburgsche rechtbank was veroordeeld tot 183 dagen celstraf, stond gisteren voor het gerechtshof te 's Hage terecht. Margaretha vond dat Ruprecht's gezondheid erg achteruit gegaan was. Ofschoon hij eenigszins opleefde door haar terugkomst en blij was als zij bij hem zat, met hem praatte of hem voorlas, was hij toch zóo zwak en lijdend dat hij voortdurend onder behandeling van Baldwin moest blijven. Maar Margaretha ontmoette Louis nooit. Zij scheen instinctmatig te merken of hij in huis kwam en zoodra zij dat begreep begaf zij zich naar haar kamer. Ruprecht voelde zich dood ongelukkig over die verwijderingmaar zelfs om hem genoegen te doen, wilde Margaretha van geen toenadering weten. »Neen lieveling", zei zij »er zijn dingen waar men zich niet overheen kan zetten en zulke dingen heeft mijnheer Baldwin tot mij gezegd. Spreek er niet meer over." Mallabarr was natuur lijk afwezig en Margaretha merkte met groote blijdschap dat niemand in het minst iets ver moedde van zijn reis naar Beckbridge. Zij be sloot dat door haar nooit iemand er iets van weten zou. Zij was niet bevreesd Louis te ontmoeten; vol strekt niet; maar zij gevoelde een diepen weerzin om hem aan te zien zelfs, of genoodzaakt te zijn om tot hem te spreken. Iemand die op de pijnbank gelegen heeft zal, zelfs wanneer zijne wonden geheeld zijn, geen sterk verlangen koeste ren om het foltertuig weer te zien. Louis had Margaretha met zijne woorden gefolterd en des te gevoeliger omdat zij wist dat haar genegenheid voor hem, ondanks dat alles, bleef bestaan al. Adv.-gen. mr. Bijleveld requireerde bevestiging van het vonnis. Mr. Jac. van Gigch drong op vermindering van den duur der straf aan. De uitspraak is bepaald op Maandag a. Een boot met 12 manschappen, waaronder de gezagvoerder, afkomstig van het op zee ver brande schip Alblasserwaardis op Nieuwjaarsdag te Lyttletone aangekomen. Den 26en Nov. 1881 was de brand uitgebarsten en den 28en, na onge veer 300 ton kolen overboord geworpen te hebben, had men het schip verlaten, dat kort daarna ge heel in vlam stond. Na 7 dagen in de boot rondgedreven te hebben (de tweede boot verloor men middelerwijl uit het gezicht) werden zij op genomen door het Schotsche 3/m. schip Phasis, van Greenock, komende van Calcutta met bestem ming naar Lyttletone. Na op dat schip 29 dagen aan boord te zijn geweest, waar zij zeer goed werden verpleegd en onthaald, kwamen zij te Lyttletone. Van daar schijnt de equipage naar Melbourne vertrokken te zijn. Volgens een later ontvangen telegram, worden zij spoedig van Australië in Nederland verwacht. De bemanning uit de tweede boot werd gered en is gedeeltelijk aan de Kaap geland. Prins Albert van Pruisen zal in den aan staanden zomer weder een gedeelte van het bad seizoen te Scheveningen doorbrengen, en evenals vroeger zijn intrek nemen in het groote badhuis. Te Aalst heeft de proefmaling plaats gehad van een nieuw stoomgemaal voor Bommelerwaard boven den Meidijk. De werktuigen, bestaande uit 2 Galloway-ketels, 2 machines en 2 schepraderen, die 240 kub. meter water per minuut tot 150 meter hoogte kunnen opvoeren, geleverd door de gebr. Stork C°. te Hengelo, voldeden uitmuntend. Gisteren middag 12 uren heeft te Hengelo een treurig ongeluk plaats gehad. De leerling machinist Schreuter wilde van de eene locomotief op de andere stappen, maar had het ongeluk te struikelen, met het vreeselijk gevolg, dat zijn beide armen werden afgereden en het hoofd gespleten. Maandag nacht, bij het opschutten van de Engelsche stoomboot Jutland te Ter Neuzen, viel, door het onklaar werken van het anker, de eerste stuurman over de verschansing, doch bleef met zijn linkerbeen tusschen den ankerstok bekneld, waardoor het been brak en op verschillende plaatsen ernstig gekneusd werd. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp verleend. Men vreest, dat het been zal moeten worden afgezet. De gemeenteraad van Hoorn heeft besloten tot het aanleggen eener nieuwe marktplaats op het aangeplempte terrein van de Buitengracht aldaar, ingericht op dezelfde wijze als te Leeuwar den, met een overdekte plaats voor de vette kalveren» De landbouwers A. en H. Kuipers, uit Steg- gerda, (Friesland) hebben Zaterdag te Zwolle eene vergadering gehouden om de plannen te bespreken tot oprichting eener Nederlandsche kolonie te Dakota in Noord-Amerika. Staande de vergadering traden een 30tal deel nemers toe. Zaterdag 11 Maart zal opnieuw eene vergadering gehouden en de statuten ter tafel gebracht worden. Alsdan zal een bestuur be noemd en bepaald worden, wanneer de emigran ten zullen vertrekken. Aanstaanden Zaterdag zal in de vergader zaal van de eerste kamer te 's Hage de uitreiking plaats hebben van de medailles, diplomas en bekroningen, toegekend aan Nederlandsche inzen ders op de te Melbourne gehouden wereldtentoon stelling. Door hetDelftsche studentenkorps is besloten den dies natalis dit jaar te vieren op den 25 dezer met een gecostumeerden optocht en een café-concert in' de Stads Doele, besloten met een feestmaal. Het 35jarig feest van de erkenning van het Delftsche studentenkorps zal in 1883 met een geschiedkundig-zinnebeeldigen optocht gevierd worden. De beide huizen van het parlement richtten gelukwenschen tot koninginVictoria, die eergisteren ook de 900 jongens van de nabij Windsor gelegen school van Eton ontving. Met de beide jongens die den moordenaar Maclean dadelijk bij den arm hebben gegrepen, wisselde de koningin een harte- lijken handdruk. Er schijnt geen twijfel te bestaan of Maclean lijdt aan verstandsverbijstering, die zich scherper had geopenbaard in de laatste dagen door hét gebrek dat hij geleden had. Een aanslag op de koningin van Engeland doorj'een man die tijd zou bestaan. Zij sprak nooit over hemnoemde nooit zijn naam, noch vroeg naar hem, en na een of twee vergeefsche pogingen gaf Ruprecht het zelfs ook op. Doch op zekeren dag, van een wandeling thuis komende, zag zij het paard van Louis voor de deur staan en wist dus dat hij bij Ruprecht moest zijn. Een oogenblik vergat zij zich en klopte den glanzigen bruin Onversaagd" op Hen nek, streek hem over den kop en riep uit »Zoo, vriend, kent gij mij nog?" Dit deed hij blijkbaar en op zijn manier gaf hij haar te kennen dat de ontmoeting hem aangenaam was. Ztj bleef staan om hem te liefkoozen, tot dat zij vreeselijk ontstelde van een zacht gedruis en met een kloppend hart in huis vloog. Voor geen geld zou zij gewild hebben dat de meester van het paard die vriendelijke begroeting gezien had. Wordt vervolgd.) bij zijn zinnen is, schijnt dan ook onmogelijk. Nog nimmer werd, wegens een aanslag op de koningin, een man gerechtelijk van het leven beroofd. Oxford (1840) werd voor zijn leven naar een gekkenhuis verwezen Francis (1842) werd ter dood veroordeeld, doch verkreeg gratie Bean (1842) werd in een gekkenhuis geplaatst, zijn pistool was met een pijpesteel geladenHamilton (1849) en Pate (1850) die de koningin met een stok sloeg, wer den ieder tot zeven jaren deportatie veroordeeld. Voor Maclean schijnt het lot van Oxford en Bean bestemd te zijn. De twee mannen die men in hechtenis had genomen als verdacht van het stelen van lord Crawford's lijk, heeft men, bij gebrek aan bewijs, weer los moeten laten. Jesse Helfman. de bekende nihilist en Jodin, die een maand of wat geleden werd ter dood ver oordeeld, werd wegens zwangerschap niet dadelijk geëxecuteerd. Zij is thans aan de gevolgen barer bevalling overleden. Haar kind is in een vonde lingsgesticht geplaatst. Er wordt weer veel over gesproken om de regeering van Monaco te dwingen de speelbank op te heffen. Er is erger gevaar, zegt een der Pa- rij sche bladen, naderbij. De groote meerderheid der zoogenaamde cercles of sociëteiten te Parijs zijn speelhuizenwaar wat al te geoefende of al te handige spelers de onnoozele slachtoffers plukken die zjj in handen krijgen. De roulette draait dan ten minste nog in het volle daglicht en onder behoorlijk toezicht. Men herinnert zich hoe den 16eB November in het Londonsche postkantoor van Hatton-Garden een zeer handige en brutale diefstal van diaman ten plaats had. Na bijna vier maanden zoekens zijn de vermoedelijke daders Zondag te Brussel in hechtenis genomen. Het zijn drie mannen en twee vrouwen: Henry Williams, zich noemende Fulton, John Vanderstein, Edward Smith en de dames die in meer of minder geregelden vorm de levens gezellinnen der beide laatstgenoemde zijn. Allen waren, deftig en elegant gekleed, korten tijd ge leden in een hotel te Parijs gelogeerd, waar een Amerikaansch reiziger de hótelhoudster mede deelde dat een harer gasten een Engelsche dief was. De madame werd ontrust en begaf zich naai de politie, die echter den verdachten tijd liet om hun biezen te pakken. Verleden week was het gezelschap weer te Brussel samengekomen, en Zondag morgen kwamen twee detectives uit Lon den met een Parijsch politieambtenaar bij den Brus- selschen commissaris Rosseel om zijne hulp in te roepen voor de aanhouding. Men nam twaalf agenten mede, want Fulton-Williams is een sterke kerel, die zich woedend verzette. Hij schijnt een goede kennis te zijn van de Engelsche politie en werd herkend aan twee op zijn arm getatoueerde figuren. Naar de Belgische couranten zeggen, werden slechts voor fr. 25.000 diamanten meer bij hen gevonden. Aan de Times wordt bericht dat te Odessa weer een aantal nihilisten zijn gearresteerd, wat natuurlijk weer gepaard ging met de ontdekking eener geheime drukkerij. Eergisteren is weder eene vergeefsche poging gedaan om den thans wereldberoemden Jumbo in het hok op wielen te krijgen, waarin men hem wil vervoereu. Hij verkoos echter niet er maar een voet in te zetten. De Amerikaansche agenten van Barnum wilden dat Scott, Jumbo's oppasser, zou trachten er hem met de zweep in te drijven, maar Scott weigerde het beest te slaan. Bij latei- gedane pogingen om hem te binden scheelde het niet veel, of Scott was tegen den wand van het hok doodgedrukt. Eindelijk slaagde men erin om het groote beest te ketenen, evenals vóór 14 da gen, waarna men den arbeid weer voor een dag opgaf. Inmiddels heeft een lid van den dieren tuin eene actie ingesteld om het bestuur de leve ring te beletten, totdat is uitgemaakt of het bestuur het recht van verkoopen heeft zonder machtiging der algemeene vergadering. Deze olifant wordt op die wijze een muisje met een staartje. Het Engelsche spel football eischte weer een offer. Bij het worstelen om den bal machtig te worden werd zekere Woodbury te Tiverton door zijne medespelers doodgeschopt. MMIM—WM—6—B Tweede kamer. Na langdurige discussie is met 48 tegen 21 stemmen ongewijzigd aange nomen het voorstel-Roëll c. s. betreffende de gewijzigde behandeling der wetsontwerpen op de schutterij en de militie. De afdeelingen hebben tot rapporteurs over die wetten benoemd de heeren Seret, Kool, Van der Feltz, Wichers en Oorver Hooft. Morgen zal de voorzitter de andere vijf leden der commissie benoemen. Over 't algemeen zijn tegen de voorgedragen partieele wijzigingen der registratiebelasting geen bezwaren gerezen. De commissie van rapporteurs berust ook in den voorgestelden termijn van 1886 voor de algemeene herziening dier belasting, in verband tot den afloop der herziening van de belastbare opbrengst der grondbelasting en tot de financieele hervormingen, waarmede de minister verklaard heeft zich zeer ernstig bezig te houden. Lomlen. De Daily Neivs noemt een bericht der St. James Gazette, omtrent eene beweerde overeenkomst tusschen Frankrijk en Duitschland, welker doel zou zijn de annexatie van Luxemburg bij Frankrijk, een louter verzinsel. Gisteren werd alhier in het openbaar te koop aangeboden de hofstede Roos en Doorn met huis, schuur enz., benevens 7 h. a. 26 a. 92 c. a. bouw en weiland in de gemeente Biggekerke. In massa verkocht voor ƒ13.950.75.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2