N° 58. 125e Jaargang. 1882. Donderdag 9 Maart. Middelburg 8 Maart. FEUILLETON. EEN VAN DE DRIE. Dit blad verschijnt dagelijks, met. uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Het wetsvoorstel van den heer De Savornin Lokman tot wijziging van de schoolwet luidt: Art. 4, 2e lid, te lezen«Bjj algemeenen maat regel van inwendig bestuur worden door Ons, zoowel [in het belang van de gezondheid als van het onderwijs, algemeene regelen vastgesteld om trent den bouw en de inrichting der lokalen, waarin openhaar onderwijs gegeven wordt, alsmede omtrent het aantal kinderen, dat daarin mag worden toegelaten," Dus tot weglating van de woorden: «met bepaling in hoever deze regelen verbindend zijn voor de lokalen, waarin hijzonder lager onderwijs gegeven wordt." De gezant van Japan bij het Nederlandsche en het Deensche hof, de heer Nagaoka, zal tijdelijk door een zaakgelastigde worden vervangen, dewijl de gezondheid zijner echtgenoote haar verblijf in een warmer klimaat noodzakelijk maakt. Vrij algemeen waren gisteren en eergisteren zeer onrustbarende geruchten verspreid over den toestand van H. K. H. prinses Marianne. Van zeer betrouwbare -zijde worden die geruchten echter tegengesproken. De jongste berichten omtrent den gezondheidstoestand der prinies waren juist be vredigender. De geneeskundige inspecteur voor Friesland en Groningen beeft een missive gezonden aan de geneeskundigen in deze provinciën, waarin hij kunne aandackt vestigt op ket voorkomen, sinds eenigen tijd, in ondersckeidene dorpen van een long ontsteking, die van besmettelijken aard blijkt te zijn. Hij verzoekt de geneeskundigen, voor zoover zij in kunne praktijk dienaangaande ervaring kebben opgedaan, hem de noodige mededeelingen te ver strekken. Wij vernemen dat de keer J. D. Ketwick Ver schuur, advocaat en procureur te Zwolle, op zijn brief aan den procureur-generaal bij den boogen raad, naar aanleiding der schending van brieven- geheim en van domicilie, waarover bij ziek be klaagd heeft, een afwijzend antwoord heeft be komen. (W. v. h. R.) Aiiisterilani, 7 Maart. In eene vergadering van muziekliefhebbers is heden avond tot de oprichting van een flinke nieuwe muziekzaal besloten. Nu de Parkzaal gesloopt is, bezit Amsterdam ook geen enkele geschikte concertzaal meer. De nieuwe zaal moet, aangezien in het midden der stad voor billijken prijs geen geschikt terrein is te verkrijgen, verrijzen in de verlengde Van Baerlestraat, achter het rijksmuseum. Hier kan voor een billijken prijs p. m. 3000 vierk. meter terrein verkregen worden, en zal een ge bouw gesticht worden waarin, behalve een groote zaal voor 2200 toehoorders en 800 executanten, nog een kleinere zal zjjn voor opvoeringen naar het Engelsch. HOOFDSTUK XV. Ida l»et l»ï*iiilofisfeest. Nooit smeekte iemand Johan Mallabarr te ver geefs om toegevendheid; dat wil zeggen, geen vrouw, geen kind. Die blik volbracht hetgeen waartoe haar stem te kort schoot. Hjj hield op, zag haar met een wanhopenden blik aan en zei «Misschien vergeet ik mg zeiven, ik weet niet precies wat ik doe, maar ik geloof dat ik niets meer tot u mag zeggen." Dit zeggende, keerde hij zich om, zonder er een woord bij te voegen, zonder een blik tot afscheid en met het hoofd op de horst verliet hij de kamer, zonder om te zien. Inderdaad, «zwaar getroffen Margaretha legde haar arm op den schoorsteen mantel, drukte haar gelaat daartegen en bleef eenige oogenblikken roerloos staan, te zeer ver ootmoedigd, naar den geest althans, om zich te bewegen. «Ik ging uit om het leven te zien," dacht zjj met een minder talrijk auditorium. De kosten, met inbegrip van bet terrein, zijn geraamd op 375.000. Een naamlooze vennootschap zal wor den opgericht, die voor 4 ton aandeelen zal uit geven en de exploitatie op zich zal nemen. Met inachtneming van het doel der stichting, is men voornemens alzoo te werk te gaan, dat de exploitatie een tamelijke winst voor de aandeelhouders zal afwerpen. Het comité dat deze zaak op touw heeft gezet en ten uitvoer zal trachten te brengen, bestaat uit de heeren Van Ogtrop, Cnoop Koop- mans, De Marez Oijens, Joosten, Sillem en Hartogh. ïerseke, 8 Maart. Dinsdag morgen over leed onze algemeen beminde hoofdonderwijzer, de heer A. M. Verschelling, die sedert 1 April 1840 in deze betrekking alhier werkzaam is geweest. Hoewel hij reeds 74 jaren telde, was hij toch tot het einde toe met onverdroten, verwonderlijken ijver in de school bezig. Door de snelle afneming zijner krachten en zijn sukkelenden toestand gedurende dit jaar, had hij eindelijk, maar met kennelijken weerzin, zijn ontslag gevraagd; maar hield toch nog boven zijne krachten nu en dan school. Hij heeft den tijd van rust, dien zijne mede burgers hem zoo oprecht gegund hebben, niet mogen beleven en velen zullen hem met weemoed in het graf zien dalen. Tliolen, 7 Maart. Op aangename wijze werd gisteren avond de rij onzer Nuts-lezmgen gesloten. De heer Telders, van Steenbergen, als redenaar opgetreden, vergastte de aanwezigen op de voordracht van Cremers Pauwenveerke. Was de inhoud dezer novelle voor de meeste hoorders niet nieuw, verrassend zeker was voor allen de voordracht. Zeer schoon wist de «lezer" de soms onovertrefbare schilderingen dezer Betuwsche novelle te doen uitkomen, even als hij het volle licht deed vallen op zoo menigen trek in deze novelle, waarin het rein menschelijke in den mensch op den voorgrond treedt. Was de voor dracht op zich zelf te beschouwen als een hulde aan den grooten novellist, de wijze waarop zij geschiedde, doet ons wenschen dat de heer Telders nog menig keer aan de «dames en heeren van het Nuf een zoo aangenamen avond moge be zorgen. In de algemeene vergadering der Zuider Stoom tramweg-Maatschappij is besloten, na gedane af schrijving, uit te keeren 3J pet. dividend. Tot directeur werd benoemd de tot hiertoe als zoodanig fungeerende jh*. J. H. van Reigersberg Yersluys, en tot commissaris de heer L. Samson, lid der firma Spiers Samson te Rotterdam. Zierikzee, 7 Maart. De heer P. van der Veen, van Alkmaar, sloot heden avond de reeks onzer IVwte-lezingen met een levendige schets van een bezoek aan Landstad, een gemeente, die ieder toehoorder op de kaart van ons land zeker een plaatsje heeft gegeven, al zei de spreker niet waar ze moet liggen. mismoedig. «Als dat het leven is, zou het beter zijn indien men nooit geboren werd Zij herstelde zich eindelijk in zoover dat zij de kamenier kon schellen om te zeggen dat zij on gesteld was en dien avond niemand meer kon zien. Daarna waggelde zij naar boven, sloot zich in haar kamer op, wierp zich op een rustbank, «om uit te weenen," en erover te denken hoe Malla barr was heengegaan, overgeleverd aan hartzeer en wanhoop, voor zijn geheele leven ongelukkig, door zijn liefde voor haar. «Het placht een illusie van mij te zijn," dacht zij, «dat iemand die mij beminde, er nooit slechter door zou worden maar wel beter. En nu Wat is er van Johan geworden? Wat van Louis? Wat van mjj zelve? Rampzalige onheilstichtster die ik ben 1" HOOFDSTUK XVI. Weer te Mackford-IIoeve. Een paar dagen later ontving Margaretha een brief van Ruprecht, waarin hij haar het volgende schreef. «Alles is even droevig geworden sedert uw ver trek, lieve Margaretha. Louis is zóo stil, gij weet het niet. Johan is op reis gegaan. Toen hij ons kwam goeden dag zeggen, zag hij er heel slecht uit en sprak bijna niet. Ik denk dat hij voor zjjn Te Amsterdam is eene commissie gevormd tot onderzoek der kansen van landverhuizing naar Transvaal en andere deelen van Zuid-Afrika. Men werd daartoe gedrongen, eensdeels door de toene mende verhuizing naar Amerika, ten andere door dien velen liever naar Afrika zouden gaan, indien zij slechts zekerheid hadden, daar eene toekomst te vinden en vooral indien tusschen de Nederlandsche en Afrikaansche havens eene geregelde stoomvaart verbinding bestond. Daar eebter de kansen eener geregelde stoom vaart moeilijk kunnen worden beoordeeld zonder eenige raming aangaande het waarschijnlijk verkeer, en het verkeer weder niet zal toenemen, tenzij daartoe de stoombootgelegenheid worde gegeven, zullen door de commissie eerst opgaven worden ingewacht aangaande personen, die naar Zuid- Afrika zouden willen vertrekken, mits zij verze kerd zijn van behoorlijk vervoer en goede maatre gelen van- ontvangst, en over het algemeen de inlichtingen van dien aard zijn, dat zij begrijpen de kans te kunnen wagen. Tegelijk is aan eene commissie opgedragen de voorwaarden te onderzoeken, waaronder eene ge regelde stoomvaartverbinding zou kunnen worden tot stand gebracht. De voorloopige commissie van onderzoek naar de kansen eener emigratie bestaat te Amsterdam uit de heerenH. T. Bubrmann, oud-lid van den Transvaalschen volksraad, mr. H. N. Teding van Berkhout, A. G. G. van Duyl, prof. J. W. Gunning, J. H. Jansen Jr., D. H. Schmüll, H. H. Timmer en mr. C. M. J. Willeumier. In de Maart-aflevering van de Indische Gids wordt in een belangwekkend verhaal van eene reis in het zuiden van Britsch-Indie door J. Krol o. a. melding gemaakt van een bezoek, door den schrijver gebracht aan den heer Money, den wel bekenden schrijver van Javaor lioiv to manage a colony, die tegenwoordig eigenaar is van eene der uitgestrektste kina-plantages van Britsch-Indie, in de nabijheid van Ootacamund. Daarin lezen wij o. a. het volgende «In een onzer gesprekken vernam ik van den heer Money, dat hij een tweede uitgaaf van zijn werk ter perse zou leggen en daarvoor reeds veel bouwstoffen had bijeengebracht. Hij had hij zijne tweede reis op Java veel veranderd gevonden, en ofschoon al die veranderingen in veler oog geen verbeteringen zijn, volhardde hij in zijne meening, dat het regeeringsbeleid der Nederlandsch-Indi- sche koloniën aan het Britsch-Indisch governe- ment nog altijd in zeer veel opzichten ten voor beeld mag worden gesteld." Aan het 13e jaarverslag van de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes zijn de volgende ronde cijfers ontleend. Aantal leden hij den aanvang van het boekjaar 162; bij het einde daarvan 156, wier gezamenlijk bedrag van gestorte aandeelen bedroeg 10,699. Aan stortingen op aandeelen werd ontvangen f 726, terwijl aan gestorte aandeelen werd terug betaald 902. Het reservefonds bedraagt 2538, dat is 114 minder dan verleden jaar. gezondheid heengegaan is, ofschoon ik mij bijna niet kan voorstellen dat hem iets scheelt. Ik vroeg hem waarom hij ging en hij zeiomdat er een spook te Mallaharrhof is en dat hjj de kun- digste toovenaars geraadpleegd had die hem allen verzekerd hadden dat nieuwe behangsels en nieuwe verf het beste middel zou zijn om het te ver drijven. En dus gaat hjj heen om al zijn kamers te laten opknappen, maar hij schijnt er zich niet veel om te bekommeren. Toen ik vroeg waar hij heen ging zei hijdat weet ik nog nietik ga zooals de Duitschers zeggen, reisen ins blaue hinein, dat wil zeggen zonder dat iemand weet waarheen en de reiziger zelf het allerminst. Ik heb Johan nog niet zoo hooren praten en dan weg te loopen voor dat de jachttijd voorbij is Hij is lid van den raad en dus moet papa zijn plaats vervullen tot hij terug komt." Dat was genoeg voor Margaretha. «Op reis gegaanZij begreep maar al te goed wat dat beteekende voor Johan Mallabarr en hoe treurig dat woord hem in de ooren klonk. Wie weet, indien het in Mallabarr ware opgekomen om een tweeden tocht naar Beckbridge te ondernemen wie weet, als hij eens onverwachts v oor Margaretha verschenen was, terwijl zij daar zat, met vochtige oogen den brief van Ruprecht overlezende, haar hart vervuld van medelijden en berouw, wie weet, of dan niet een enkel woord, éen enkele blik, alles anders zou geschikt hebben, haar geheelen levensloop en den zijnen zou veranderd hebben. Het dienstjaar is aangevangen met een bedrag aan spaargelden van 26,955. Ingebracht werd ƒ23,576 of ƒ1998 minder dan het vorig jaar, terwijl ƒ21,678 werd terugbetaald of ƒ4176 minder dan het vorige jaar, zoodat er op het einde van het boekjaar overbleef 28,853 en het nieuwe boekjaar, na bijschrijving van interest, begonnen is met 29,569 aan spaargelden. Het boekjaar is aangevangen met een restant aan opgenomen kapitaal bij particulieren groot 2000welk bedrag gedurende het jaar, iia Op neming en terugbetaling, is gestegen tot 2900. Door de voorschotvereeniging werden 245 voor schotten of prolongatiën van voorschotten verleend tot een bedrag van ƒ115,859, hetgeen met de bij den aanvang des jaars nog uitstaande voor schotten, een totaal der voorschotrekening maakt van ƒ159,081. Hiervan werd afgelost ƒ112,570; rest onafgelost bij het sluiten van het boekjaar ƒ46,511. De zuivere winst der bank bedraagt ƒ1765, bij een omzet van 377,642. Van de zuivere winst wordt 203 gevoegd bij het reservefonds en voorts, ingevolge besluit der algemeene vergadering van aandeelhouders, uitgekeerd 5 op het aandeelen kapitaal, waartoe vereischt wordt 461, terwjjl aan de drie leden van het bestuur, als vergoeding voor hun arbeid, 1100 wordt toegelegd. Het Pharmaceutisch Weekblad bevat een plei dooi voor de Zondagsrust in de apotheek. Ik bedoel daarmede niet slechts zegt de schrijver dat het maken van praeparaten enz. op Zondag nagelaten worde, en de werkzaamheden zich dus enkel bepalen tot het gereedmaken van recepten en de handnering, want hierin volgt de apotheker reeds den gewonen regel der Zondags rust, maar ik wenschte dat het publiek ook den apotheker de rust gunde, waarvoor bij andere takken van noodzakelijken dienst, z. a. postkan toren, zoo geijverd wordt, namelijk alleen die werkzaamheden te verlangen, waarbij dadelijk hulp vereischt wordt, recepten voor acute ziekten enz. Niet zelden echter ondervindt men, dat het publiek onnadenkend is op het punt van Zondags rust in de apotheek, meer dan het bepaald nood zakelijke verlangt, o. a. het gereedmaken van een zelfde recept (bijv. van voorschriften met groote hoeveelheden pillen), waarbij volstrekt geen haast is. Juist omdat dergelijke verlangens bepaald aan onnadenkendheid moeten toegeschreven worden, twijfel ik niet, of een kleine bescheiden opmerking zal hierin gewenschte verbetering kunnen brengen en den Zondagsarbeid in de apotheek tot het noodzakelijke terugbrengen. Het hoofdbestuur der Vereen, t. bev. v. fabr. en handw. nijverheid heeft de quaestie over een pen sioenfonds voor werklieden andermaal aan de órde gesteld. Uitgaande Van het denkbeeld dat er tal van werkgevers zjjn, die den tijd en de gelegenheid niet hebben, alles te lezen wat'betrekking heeft op de vorming van pensioenfondsen, die wel Maar op dat oogenblik bevond hij zich aan eeii der stations te Londen en nam plaats voor zich en zjjn hond naar Parjjs, met een vaag bewustzijn dat men van die stad uit de geheele wereld kon bereiken als men maar eerst bepaald had welke richting men uit wilde en dat, indien men geen lust gevoelde in een vermoeiende reis, Parijs de plaats was waar men meer gelegenheid vond om den tijd te dooden en zijn leed te verzetten dan ergens anders op de wereld. Gedurende twee maanden, Januari en Februari, kroop de tjjd voort voor Margaretha, die zich nog steeds op haar landgoed bevond, en niet geneigd was het te verlaten. Het was haar gelukt mevrouw Lascelles te doen beloven, dat zij, als het weer zachter werd, te Beckbridge zou komen en Ruprecht meebrengenmaar op zekeren dag ontving zij een brief van haar, luidende «Vindt gij mij zeer zelfzuchtig als ik u ver zoek om voor een korten tjjd bij ons te komen? Ruprecht is lang niet wel en bij mist u zoo, teli minste hij verbeeldt zich dat hij beter zou zijn, als gij hier waart. Het kan verbeelding zjjn, God weet hetMaar ik zou er zoo gaarne de proef van willen nemen! Kom, als gij kunt. Het zal wel vreeselijk stil voor u zjjn, nog veel erger dan vroeger. Gjj weet hoe klein ons kringetje is, Ruprecht heeft u zeker verteld dat Mallabarr op reis is en niemand weet wanneer hij terug komt. Wij denken dat er een ongelukkige liefde in het spel is; misschien met iemand die hjj in Londeji

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1