N° 56. 125e Jaargang. 1882. Dinsdag 7 Maart. Middelburg 6 Maart. FEUILLETON. EEN VAN DE DRIE. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; ^oofdageWen^yoor^het Buitenland: de~Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. as In de heden gehouden zitting van den gemeen teraad van Middelburg is behandeld het in de vorige vergadering aangehouden voorstel van burg. en weth. betreffende het verzoek van eenige be woners van de Pottenmarkt om aanleg van een trottoir aldaar. Ingevolge het voorstel is afwijzend op het verzoek beschikt. Ofschoon door de meerderheid van het dag. bestuur was geadviseerd op een adres van A. Lan- gejan c. s., waarbij zij verzoeken alhier een cursus op te richten ter opleiding van onderwijzers tot hoofdonderwijzer, afwijzend te beschikken, heeft de raad, na langdurige discussie, met 8 tegen 6 stemmen, besloten het verzoek van adressanten in te willigen. Burg. en weth. zijn gemachtigd om in overleg met het gemeente-bestuur van Veere aanvraag te doen tot verlenging van de concessie tot tolheffing op den straatweg tusschen deze gemeente en Veere. Ter voorziening in de door het aftreden van Dr. S. Dobbelaer de Wind ontstane vacature in de ge zondheids-commissie is benoemd dr. J. P. Berdenis van Berlekom. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken op school C, jaarwedde 150, is benoemd mej. C. A. Zoeler, alhier. Met haar stond op de voordracht mej. S. B. van den Hout te Veere. Tot onderwijzer in de gymnastiek op de gym- nastiekschool, vacature H. de Oude, is benoemd J. H. van der Bel, onderwijzer op school C. alhier, onder bepaling dat hij zijne betrekking zal moeten nederleggen, zoodra het blijkt dat die onvereenig- haar is met zijne andere betrekking. Met den benoemde stond op de voordracht L. A. den Hol lander, alhier. VlissiBffen, 6 Maart. Het Duitsche stoom schip St. Pauli, gezagvoerder Von Helms, dat den 27en Febr. met bestemming naar Rosario vanhier vertrok, is door een Noorsche bark gezien ZW. van Lezard. Het schip was in ontredderden staat had sterke slagzij, geen sloepen op 'tdek, en scheen door de bemanning verlaten. Jl. Donderdag is het examen voor zeeloods bij het Nederlandsche loodswezen met gunstig gevolg afgelegd door de loodskweekelingen 2e klasse J. P. Baljé, G. F. J. Schot en P. Verheul alle te Vlissingen. Aan den heer A. Walraven, geneesheer te Nieuw en St Joosland, werd heden middag door eene com missie uit de ingezetenen dier gemeente eene prachtige zwart marmeren pendule met coupes aangeboden, waarin het volgende inschriftAan denken aan den heer A. Walraven voor het be danken voor zijne benoeming als geneesheer naar de gemeente Hoek. Aangeboden door de ingeze tenen van Nieuw- en St Joosland, 6 Maart 1882." naar het Engelsch. HOOFDSTUK XIV. „Ik ken die 35ij Met een zeer lichte buiging van het hoofd, ging zij den tuin in en liet hem buiten staan in den Btroomenden regen, met den arm tegen den schou der van zijn paard geleund, om zoo goed en zoo kwaad als hij kon te bekomen van het stortbad dat hjj ontvangen had. HOOFDSTUK XV. Si» liet bruiloftsfeest. Öp zekeren namiddag tegen Kerstmis zat Mar garetha Barrington alleen in haar salon te Beck- bridgeburg en gaf zich over aan overpein zingen die van alles behalve aangenamen aard waren. Jlet was een sombere, koude dag. De winter Het geschenk is geleverd door de heeren J. M. Boone O. alhier, terwijl de inscriptie het werk is van den heer A, W. den Doop. Aangaande de regeling van den postpakketdienst is bepaald, dat de kantoren voor het aannemen van pakketten op Zon- en feestdagen gesloten zullen zijn. Als regel geldt dat op werkdagen, in plaatsen met meer dan 15,000 inwoners, driemaal, in plaatsen met minder bevolking en waar postkan toren gevestigd zijn, tweemaal, en te platten lande eenmaal daags besteld zal worden. Op Zon- en feestdagen worden de pakketten slechts eenmaal daags besteld. Spoedbestelling vindt op Zon- en feestdagen alléén plaats van de pakketten, die vóór den aanvang der éenige op dien dag plaats vindende bestelling zijn aangenomen. De generaal Van der Heyden heeft, gelijk hekend is, eene memorie aan de tweede kamer ingediend, handelende over het hem gegeven ontslag als gouverneur van Atjeh en over de wreedheden, welke volgens den minister van koloniën onder zijn be stuur op Atjeh gepleegd zouden zijn. Ten aanzien van het eerste onderwerp vraagt de generaal aan de kamer niets. Hij zegt daar van alleen «Hij die, gelijk ik geweest ben, de drager is van een hoog militair en politiek gezag, kan en moet weten, dat onverdiende, onheusche behandeling te allen tijde jegens zulke mannen eene rol in hun lot heeft gespeeld." Anders is het met de hem te laste gelegde wreedheden. Daaromtrent voert de oud-gouverneur het volgende aan »In uw midden is feitelijk de gewezen opperbevelhebber van het leger in Atjeh, en in hem het legerbestuur, door de regeering geplaatst op de bank der verdenking van gruwelijke wreedheid. Die toestand, kwetsend voor het hooge publiek belang dat erbij is betrokken, is bovendien krenkend voor het rechtvaardigheidsgevoel. Aan dien toestand, vertrouw ik, dat uwe kamer een einde zal maken. En op bet tweede punt derhalve, bet punt der beschuldiging, meen ik dat een verzoek mij vrijstaat. Dat verzoek isdat uwe vergadering eene enqnête instelle naar de wreedheden die direct of indirect mij zijn te laste gelegd. Ik had mij gevleid zelf bet volle licht te kunnen ont steken over de beide onderwerpen, die mijDe memorie behandelt, door mededeeling van al de bescheiden die daarop betrekking hebben. Bij kabinetsmissive heeft de minister van koloniën mij echter de vergunning geweigerd afschriften over te leggen van de elf stukken, vermeld in bijlagen XXIêw der memorie. Onder de hierbedoelde stukken behoort mede het rap port van den inspecteur van het gevangeniswezen, den heer Stibbe, die in het laatst vaa 1880 met eene speciale zending naar Atjeh werd belast. Voor zooveel bet bekend werd, en zoo als ook mij bekend is, luidt dat rapport zeer gunstig. Door denzelfden minister dus, die niet schroomde mij in 's lands raadzaal verdacht te maken met het rapport was vroeg begonnen, na een korten, stormachtigen herfst. Ben harde vorst hield de aarde als in ijzeren klnisters omkneld. De lucht was gelijk aan een loodkleurig lijkkleed; de voetstappen klonken luid op den hard bevroren grond en de schaatsenrijders, in warme, smaakvolle costumes, verdrongen zich op alle bereikbare vijvers. Mar- garetha was niet gekleed om uit te gaan; maar integendeel uitgedoscht op eene wijze, die volstrekt niet strookte met het uur van den dag of haar eigen stemming. Haar kleed was van fluweel en satijn, kostbare kanten omsloten haar hals en polsen, juweelen versierden haar horst en armen, alles verried dat er een feest ophanden was of plaats gehad had. Inderdaad's morgens was het huwe lijk van Marion Percival voltrokken en zoo als Margaretha zich voorgenomen had, bij haar aan huis. Zij had haar besluit ten uitvoer gebracht. De bruid was er zeer op gesteld geweest om met zoo veel luister uit het huis vau freule Barrington te trouwen en de bruigom had er zich niet tegen verzet. Misschien voelde hij zich eenigszins aan de genade van freule Barrington overgeleverd; want hij kon toch niet heelemaal vergeten hebben wat er tusschen hem en haar was voorgevallen in de maand Mei van datzelfde jaar, hij het licht der Chineesche lantarens, in den tuin van den heer Pierce. Hoe dat zijhij had er schijnbaar zeer gewillig in toegestemd en de huwelijks-plechtig heid was schitterend, ofschoon klein geweest, en alhoewel juffrouw Percival er in haar bruidsgewaad van den procureur generaal, eene akte vau beschuldiging die tot geen vervolging le'dde en die mij nooit was mede gedeeld, zijn mij de voornaamste middelen van verdediging onthouden. Waar mijne poging schipbreuk leed, blijft mij niets anders over dan een beroep te doen op het rechtsgevoel van uwe vergadering, door, zooals ik hiervoren deed, bare tósschenkomst ten deze in te roepen." De St. Ct. bevat de wet tot definitieve vaststel ling der koloniale huishoudelijke begrooting van Cura9ao voor 1882een kon. besluit tot schor sing van het besluit van den raad der gemeente Schaijk, waarhij P. Spanje'rs, Pz. tot plaatsvervan gend wethouder is benoemd en een besluit tot nadere wijziging van art. 17 van het besluit van 22 Sept. 1870 (St. hl. n°. 164), betreffende de aan het rijk toebehoorende gestichten Ommerschans en Veenhuizen. In de St. Ct. is opgenomen een kon. besluit houdende bepalingen ter uitvoering van art. 9 der wet van 21 Juni 1881 (St. hl. n°. 70.), tot inrich ting van een dienst ter verzending met de post van pakketten, een gewicht van 5 kilogram niet te hoven gaande. Bij dit besluit, dat 1 April a. in werking treedt, is bepaald dat in het ver keer tusschen Nederland, ten eene, en Duitsch- land, Oostenrijk-Hongarije, Belgie, Bulgarije, Dene marken, Egypte, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Montenegro, Roumanië, Servië, Zweden en Noor wegen, Zwitserland, Turkije en de landen die nader tot het verdrag van Parijs mochten toetreden, ter andere zijde, door tusschenkomst van den dienst der posterijen pakketten, zonder aangegeven waarde en het gewicht van 3 kilo gram niet te boven gaande, verzonden kunnen worden. In het tijdperk van 29 Jan. tot 28 Febr. jl. zijn blijkens ingekomen ambtsberichten, twee runderen in Zuidholland door longziekte aangetast. Sedert 15 Mei 1881 waren geene gevallen dier ziekte bekend geworden. Namens den koning is door den minister van waterstaat aan de Ned. Bell-Telephoonmaatschappij te Amsterdam, tot wederopzeggens vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik van voor publiek verkeer bestemde electrische geleidingen te 's Gravenhage. belastingen, Benoemd tot ontv. der dir. hel. enz. te Zundert c. a. J. Hanegraaff van der Colff, surn. uit de insp. Eindhoven. hypotheken. Op verzoek, eervol ontslag ver leend als bewaarder van de hypotheken, het kad. en de scheepsbewijzen te Groningen aan mr. G. B. Yisscher, onder dankbetuiging en behoudens aan spraak op pensioen. burgemeesters. Benoemd tot burg. van Rhenen jhr. G. J. A. Schimmelpenninck. allerbekoorlijkst, allerliefst en allerernstigst had uitgezien, was freule Barrington van top tot teen de burchtvrouw, de rijke gastvrouw, de groote dame geweest. Margaretha gaf geen avondpartij en de laatste der niet zeer talrijke gasten was een half uur geleden vertrokken. Het jonge paar had onmid dellijk na het dejeuner de huwelijksreis aanvaard en de ziekelijke juffrouw Percival was naar haar kamer gegaan om nit te rusten en zon dien avond niet meer verschijnen. Margaretha had nog een gast, Tom Pierce, die zijn Kerstvacantie bij haar doorbracht, nu zij niet te Birmingham hij zjjn ouders wilde komen. Tom was echter op dit oogenblik buiten. Nadat hij aan het dejeuner met goed gevolg zijn tweeden toost had uitgesproken, had hij zich gehaast om naar de vijvers te komen, van waar hjj wel niet zou terugkeeren, voordat de honger hem naar huis dreef om te zien of het haast etenstijd was. Margaretha had Blackford-Hoeve twee dagen na haar twist met Louis Baldwin verlaten. Tot nog toe had zij zich zoo goed bezig weten te houden, het zoo druk gehad, dat haar geen tijd overbleef om na te denken over het verleden, maar in dit oogenblik van eenzaamheid en werkeloosheid kwam eensklaps alles weer bovenhoe zij dien akeligen middag thuis was gekomen, nadat zij Louis ver laten had en zich nauwelijks den tijd gegund had om haar natte kleeren uit te trekken, in haar ongeduld om mevrouw Lascelles te spreken en haar alles te zeggen; haar te smeeken om haar leges. Benoemd, hij het wapen der art. tot kap., bij het 4e reg', vest. art., de le luit. F. J. I. C. van Baerle van het le reg. vest. art. Op non-act. gesteld, in afwachting van nadere beschikking, de kap. J. N. A. Schneiders van Greijffenswert van het 2e reg. vest. art. Benoemd bij het wapen der genie, tot luit.kol., de majoor W. F. H. van Riemsdijk: tot maj., de kap. J. Drabbe en H. Th. Schalkentot kap., de le luit. C. E. J. de Lille Hogerwaard en J. C. Gijsherti Hodenpijltot le* luit., de 2e luit. jhr. G. E. van Panhuys, Ph. Huffnagel, J. P. Klohbie en W. M. Peletier, allen van het wapen. onderwijs. Benoemd tot onderwijzers aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Maastricht S. de Gast Jz. en R. Easbender, met vergunning aan laatstgenoemde deze betrekking gelijktijdig te bekleeden met die van leeraar aan de hoogere burgerschool te Maastricht. pensioenen. Pensioen verleend aan W. C. Mar- gadant, maj. der inf. op non-act., ad ƒ1353; J. Schreuer, le luit. der inf. op id., ad 1065 M. Av Gelinck, lc luit. der art. op id., ad 1020J. A. van Ede van der Pais, le luit.-kwartierm, op id., ad 527 's jaars. Hïg-g-eUerlte, 6 Maart. De heer K. Stel- ma te Heinenoord heeft de benoeming tot gods dienstonderwijzer bij de herv. gemeente alhier aangenomen, zoodat in de sedert jaren bestaande vacature eindelijk zal worden voorzien, al is het dan o.ok niet door een predikant. St. Laurens, 5 Maart. Bedankt voor het beroep naar de N. H. gemeente te Amerongen, door den heer S. L. van Stein Callenfels, pred. te St. Laurens. De luit. t/z. 2e kl. jhr. H. M. Speelman, uit West-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. De rechtbank te Breda heeft een herbergierster, een jongen van 13 jaar en een herbergier, allen afkomstig van Roosendaal, tot verschillende boe ten veroordeeld wegens het toedienen van hier aan beschonken pèrsonen. Bij het bestuur der Vereen. Uit het Volk Voor het Volk alhier zijn Zaterdagen Zondag door ruim 500 personen uit den werkenden stand plan ten aangevraagd voor Floralia. —Te Vlissingen zijn door de politie bij verschil lende winkeliers fleschjes Haarlemmerolie gekocht en is tegen de verkoopers, als onbevoegd tot het te vergeven, zoo niet om harentwil, dan ter wille van Ruprecht. Zij had mevrouw Lascelles verteld van haar vervelend, onvoldaan leven, van haar weinig aangename omgeving; zij vertelde haar, zonder namen te noemen, van het aanzoek van Mau- rits Biddulph en hoe zijn koelheid en zijn duide lijk verlangen om de rijke erfgename te bezitten, veeleer dan de vrouw die hij liefhad, haar hart verhard en haar er toe gebracht had om hem af te wijzen en voor den gek te houden. Hoe zjj te Blackford-Hoeve was gekomen, ontevreden met de wereld en haar eigen lot en hoe weldadig de eerste woorden van mevrouw' Lascelles haar in de ooren geklonken haddenhoe zij daar liefde en vrede had gevonden en gevoeld dat die liefde haar zelve gold en dat die vrede voortkwam uit den omgang met edele, onbaatzuchtige naturen. »Ik kon het niet opgeven," had zij gezegd, »ik kon de betoo- vering niet verbreken. Zend mij weg, zoo gij wilt! Berisp mij; ik zal het u niet kwalijk nemenmaar tracht mij te vergeven, terwille van Ruprecht Indien het noodig ware geweest, zou mevrouW Lascelles voor die smeekingen bezweken zijnmaar het was niet noodig. Zij sloot Margaretha inhar6 armen, noemde baarhaar kind, haar geliefde dochter, haar zelfopofferende weldoenster. Zelfs te midden van haar smart had het meisje den troost van die innige, belangelooze genegenheid. Terwijl zij me vrouw Lascelles alles trachtte te verklaren en rekenschap wilde geven van haar plotseling ver-< driet en ontroering, had zij onwillekeurig meer ge zegd dan zij voornemens was. Eerst eea weinig

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1