BUITENLAND. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. In de eerstvolgende vergadering van het hoofd bestuur van Eigen Hulp zal voorgesteld worden de coöperatieve afdeeling van zee- en landmacht als gevestigd te beschouwen, en de deelnemers in de maand April op te roepen tot het vaststellen der statuten, en 't benoemen van een bestuur. De minister van financiën heeft van de ont vangers der directe belastingen een opgave gevraagd van het getal kiezers, die voorkomen op de Kie zerslijsten, met vermelding van het getal dat op die lijsten minder zou zijn voorgekomen, indien het patentrecht buiten aanmerking was gebleven. Het doel der opgaven is dus om na te gaan welken invloed het patentrecht heeft op het aan tal kiezers. Naar de Amst. Ct. verneemt, heeft de Spaansche vegeering wegens de toenemende handelsbetrekkin gen tusschen Spanje en Nederland besloten tot de aanstelling van een Spaansch onderdaan als consul te Amsterdam. De provinciale staten van Overijsel komen den 9en dezer in buitengewone zitting bijeen, ter be handeling van voorstellen betreffende de concessie en subsidie voor een stoomtram in de Vechtstreek en langs de Dedemsvaart, voor een lokaalspoor- wegWinterswijkZevenaarHengelo-—Enschedé Ruurlo, en tot het sluiten eener leening van een half millioen voor openbare werken. Door den minister van marine wordt in de St. Ci ter kennis van belanghebbenden gebracht dat in de maand Mei a. een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist- leerling tweede klasse wenschen te worden aange nomen. Het getal der te plaatsen jongelieden bedraagt 15 en nadere inlichtingen vermeldt de St. Ct. van heden. Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resident te Washington heeft het huis van Vertegenwoordi gers het regeeringsontwerp tot afschaffing van het differentieel recht op koffie aangenomen. Zie Laatste Berichten van gisteren.) buegemeestehs. Op verzoek eervol ontslag ver leend als burgemeester van Boven-Karspel aan P. Schuurman. Blijkens ontvangen telegram, heeft de oefenings divisie, onder bevel van den kapt. t z. P. H. P. van Alphen, den eersten dezer de reede van Lissa bon verlaten, koers stellende naar Barcelona. Aan boord was alles wel. De luit. t/z. 2e kl. jhr. J. F. Coertzen de Koek, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt op non-act. gesteld en ver vangen door den luit. t/z. 2e kl. F. M. A. Mathon. De luits. t'z. 2e kl. L. N. de Bruyne en P. F. van der Velden Erdbrink, uit Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, zijn op non-act. gesteld. De luits. t z. 2e kl. F. C. V. Zwaanhals, dienen de a/b. van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, en D. N. Wentholt, dienende a/b. van Zr. Ms. schroefstoomschip Alkmaarzullen onderling van bodem verwisselen. Toen gisteren avond te half zes uur de trein van hier naar Vlissingen vertrok, was de heer M. bijna het slachtoffer geworden van eene poging om een jong paard te dresseeren. Hij wilde het paard aan den spoortrein gewennen, doch het dier raakte op hol en wierp zijn berijder op den overweg uit den zadel. De ruiter, ofschoon op de rails geslingerd, wist zich vóór dat de aankomende trein hem bereikte, te redden en het paard, dat zich op de spoorbaan bevond, .werd door den spoorwegbeambte V. E. opgevangen. M. kwam met eenige lichte kwetsuren vrij. Met 1 Maart is eindelijk het stuivers-sectie- het eenige, het laatste wat gij kunt doen is terug te keeren tot mij en u in het vervolg door mij laten leiden." Die toon maakte Margaretha woedend. Dat vol houden van Laura, dat zij Biddulph gaarne zou genomen hebben als hij haar maar gevraagd had, maakte Margaretha razend; want zij beschouwde hem met nog meer minachting dan hij verdiende. Een van de vervelendste kleine grieven van het leven is dat men zich vaak moet laten welgevallen, al hindert het u nog zoo, dat uwe beste vrienden bergen van molshoopen makenhardnekkig vol houden, om dezen of genen persoon bijzonder ge wichtig te vinden en volstrekt willen dat hun slachtoffers er ook zoo over denkt. Welk meisje heeft niet minstens eens in haar leven de kwelling gekend van geplaagd te worden met iemand die haar volmaakt onverschillig is, die beneden haar staat en door wiens attenties men zich verbeeldt dat zij zich gevleid voelt? Dit was nu ook het geval met Margaretha, maar in de hoogste mate en wel verre van zich door den brief van Laura genoopt te voelen om tot die dame terug te keeren, vatte zij terstond een ge heel ander voornemen op. »Ik zal naar Beckbridge gaan", besloot zij, »ik wil mevrouw Lascelles alles zeggen. Ik zal Laura toonen dat ik haar lage denkbeelden ver acht, want ik wil mijn plaats gaan innemen als meesteres in mijn eigen huis, en Marion Percival zal van daar uit trouwen, als ware zij mijn eigen stelsel op den Haagschen tram ingevoerd. Coupon boekjes, die erbij behooren, waren echter reeds des avonds niet meer te verkrijgen. Ook zijn de coupon-boekjes niet 25 stuks groot, wat prac tised zou geweest zijn maar ze tellen 50 of 100 stuks. Een vreemdeling, die maar enkele dagen blijft, zal er dus weer niets aan hebben, evenals zoovelen, wien een uitgaaf van 2 in eens te groot is. Z. M. de koning en de koningin zullen op hun reis naar Engeland vergezeld worden door den directeur van het kabinet des konings, door jhr. Van Capellen, adjudant-generaal, graaf Du Monceau, adjudant, en De Ranitz, ordonnance- officier, jhr. De Jonge van Zwijnsbergen, kamer heer, en door de hofdames baronesse Van Ittersum en jonkvrouwe Van de Poll. Door het bestuur van de Witte Sociëteit te 's Gravenhage wordt 100 uitgeloofd aan dengene, welke den dader aan kan wijzen van baldadig heden, op de leeszaal gepleegd, nl. het uitscheu ren van platen en bladen uit boeken. De stoomtram door het Gooi heeft een proefrit gedaan. Van Laren ging de trein als in triumf naar Blarikum door de breed aange legde Torenlaan, die weldra een der liefste dreven van het Gooi belooft te worden. Hier wachtte den bezoekers een hartelijke ontvangst, die zich lucht gaf in luide teekenen van bewondering en toejuiching. Ook Huizen bleef niet achter en toonde zijne warme ingenomenheid. De proef rit werd onwillekeurig een feestrit. Het Gooi hoopt nu spoedig de inwijding van zijn tram feestelijk te kunnen vieren. Bij de heeren A. en H. Kuipers, van Stegger- da, die, zooals men weet, voornemens zijn eene Nederlandsche volksplanting in Dakota te stichten, zijn reeds meer dan 700 brieven ontvangen van belangstellenden, die er ernstig over denken hun heil in die gewesten te zoeken. Groote schandalen hebben zich voorgedaan in den boezem der Salvation Army, van het »leger des heils," dat stormender hand den hemel wil veroveren en anderen dwingen om in te gaan. Generaal Booth had onlangs aan kapitein Willi ams opgedragen eene expeditie te ondernemen, waarbij hem werd toegevoegd luitenant Midlyn, eene dame. De preeken van deze laatste bevielen het best aan de gemeente te Camborne en de jaloersche kapitein zette haar af. Toen zij nu Dinsdag onder het gehoor van haren vroegeren kommandant zat, ontstond er een geweldig ru moer; men tilde den luitenant op het spreekge stoelte en smeet den kapitein de deur uit. Het schoone geslacht behield de palm der overwin ning. De beide broeders van Leon Peltzer, de hee ren Armand en James Peltzer, schrijven den vol genden brief in de Précurseur »De dagbladen hebben aangekondigd dat een bevel tot aanhouding is uitgevaardigd tegen onzen broeder, Leon Peltzer. Wij veroorloven ons niet in eene beoovdeeling te treden van den verschrik- kelijken maatregel welken het parket heeft meenen te moeten nemen en die ons zoo smartelijk treft doch wij willen er uwe aandacht op vestigen, dat wij reeds den 14en Februari aan onzen broeder Leon hebben geschreven om hem van de loopende geruchten op de hoogte te stellen en hem te vra gen om onmiddellijk in België terug te keeren. Deze brief was gericht naar San Francisco, het laatste adres ons door onzen broeder bij brief van 18 December uit St Louis opgegeven; hij werd aan het oordeel van het Brusselsche parket Onderwor pen en door zijne bemiddeling verzonden. Onze broeder zal terugkomen, wij zijn er zeker van, zoodra hij zal hooren van de vermoording van Guillaume Bernays en van de verschrikkelijke beschuldiging welke op hem rust en welke hij door zijn verschijnen alleen reeds zal logenstraffen. En wij, vertrouwende in de rechtspraak van ons land, zullen rustig de uitkomsten van het onder zoek afwachten. Den verbitterden troep die, met een gemakkelijk te ontdekken doel, ons aanvalt, antwoorden wij voor het oogenblik niet, en geve de hemel dat zij die ons op die wijze belasteren, een even gerust geweten zullen hebben als wij, zusterDat zal ik aan Laura schrijven, als ik haar brief beantwoord." Dit was al waartoe zij kon besluiten, eer zij naar Ruprecht moest gaan, om hem goeden morgen te zeggen en zij was niet weer vrij voor na den middag. HOOFDSTUK XIY. „Ik lien die Zij!» Na het tweede ontbijt wachtte Margaretha een poosje. Zij had behoefte om alleen te zijn en herinnerde zich den raad van Louis om uit te gaan, en haar belofte om dien op te volgen. Zij trok haar wandelcostuum aan en ging uit, ofschoon de lucht grijs en onheilspellend stond en er zware wolken hingen, die even goed hagel of sneeuw, als regen kon brengen. Zij kende nu al de wandelwegen goed en, ver diept in bespiegelingen over de tijding, welke zij dien morgen gekregen had, en opgewekt dooi de frissche, ofschoon gure lucht, liep zij ongemerkt voort, totdat zij een paar mijlen van de Hoeve verwijderd was en zich op een hoogen, steilen weg bevond. Zij dacht na over hare beide brie ven, waaruit haar telkens volzinnen voor den geest kwamen. Zij voelde allerlei gemengde ge waarwordingen, blijdschap en smart; smart, dat men zou kunnen veronderstellen dat dit engage- wanneer het erop aankomt verantwoording-af te leggen." Bij de verkiezing van Northampton gisteren heerschte groote opwinding. Er waren 21 stem- bureaux in daarvoor opgeslagen loodsen. Bradlaugh en zijn tegencandidaat Corbett reden beiden de tenten rond om hunne voorstanders moed in te spreken. Beide partijen hadden eene berekening volgens welke zij den strijd zeker zouden winnen. Werd Bradlaugh niet gekozen, dan verwachtte, men ernstige ongeregeldheden met het oog waarop troepen uit naburige garnizoenen waren ontboden. De vorst van Waldeck is met zijne dochter gisteren avond over Calais en Dover weder naar het vasteland vertrokken. De opgewondenheid in Londen wegens den verkoop van Jumbo blijft groot, en Barnum maakt daardoor eene prachtige reclame voor zijn koop. Men heeft aan hem geseind of hij den koop niet ongedaan wilde maken, maar daartoe is hij niet te vinden. Wel wil hij het beest tegen Kerstmis terug zenden, maar op zijn zomertoer moet Jumbo mede, nu hij eens aan het Amerikaansche publiek be loofd is. Het bezoek in den dierentuin, gewoon lijk 400 a 500 daags bedragende, is thans tienma- len grooter. Het publiek voorziet Jumbo rijkelijk van koek en gebak, dat hem zelfs uit alle hoeken van Engeland wordt toegezonden. De koopprijs bedroeg 24.000. Eergisteren is een sneltrein van Keulen naar Berlijn nabij Deutz ontspoord. De passagiers werden erg door elkander geworpen, doch er kwamen geene ernstige verwondingen voor. Het gansche ongeluk bepaalde zich tot wat materieele schade, en wij zouden er geene melding van heb ben gemaakt, als wij niet wilden doen uitkomen hoe zeldzaam. ernstige spoorwegongelukken in Duitschland voorkomen. Geheel te vermijden zijn ze daar evenmin als elders, doch als men in dergelijke zaken naar de uitkomsten mag oor- deelen, schijnen de voorzorgen er uitnemend te zijn. 3 Maart des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. Toe stand Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Perpignan Christiaansund. Stockholm Kopenhagen Stornoway 9.2 9.5 10.4- 12.0 .10.8 .13.3 14.0 7.6 5.5 13.8 13.8 -14.5 6.3 0.0 0.7 5.3 2.8 WZW Z z z zzw zo KNO ozo zzo z zw zzw z ozo zzw zw zo N z ONO betr. betr. regen betr. z. bew. betr. betr. 1. bew. helder 1. bew. betr. z. bew. betr. betr. betr. 1. bew. helder betr. mist. z. bew. Tem pera tuur. Cels. 4 3 4 4 4 4 4 3 4 5 4 5 7 4 2 4 1 4 2 4 4 4 2 4 3 4 5 4 11 4 JO 6 4 1 4 5 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenD. 2.8 V. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 2 Mrt. 's avonds 11 uren 42 gr. 3 I, ''s morgens 8 uren 39 gr. 's middags 1 uur 47 gr. 's avonds 5 uren 45 gr. k. Amsterdam. Het stoomschip Prins Hen drik, gezagv. Bakker, komende van Batavia, is heden middag te 12 uren te IJmuiden en te 4 uren in de Rietlanden aangekomen. ïjoiislen. De dader van den aanslag op de koningin is te Londen geboren en een bediende zonder betrekking. Men gelooft dat hij krankzin nig is. De omstanders hebben hem belet voorde tweede maal te schieten. De menigte wilde hem doodslaan, doch de politie verhinderde dit. De koningin is weinig geschrikt en was des avonds aan een diner. ment in eenig opzicht een teleurstelling voor haar wasblijdschap dat juffrouw Percival zoo goed en naar haar zin verzorgd was. Want ik veronderstel dat zij het als zooda nig beschouwt," dacht zij met een zweem van minachting bij hare blijdschap en van lieverlede nam de minachting de overhand en, gesteund dooi' ergernis en verontwaardiging, barstte zij los in de woorden Zij passen goed bij elkaar. Aanbidster en aangebedene, meester en dienares. »Hij is geboren om te heerschen, en zij om te dienen," en al die dwaasheid meer. O ik schaam mij, als ik denk dat er een vrouw te vinden is, die tot dien man opziet als haar heldHare oogen fonkelden, hare wangen gloeiden. Dus verdienen de vrouwen hetgeen er van haar gezegd wordt, geboren om door een man bemind en geacht te worden. Waarom? En nog niet lang geleden verlangde hij dat ik hem zou beminnen en achtenWelk een model van standvastigheid en trouwDat is zeker om mij te straffen. Laura verbeeldt zich ook dat ik gestraft ben. BaIedereen die ons een weinig kent, zal lachen om het denkbeeld dat Marion Percival boven mij uitverkoren is en mij beklagen of zich in mijn teleurstelling verheugen. Het is grievend voor zulk een wereldsch schepsel als ik benmaar ik zal erop antwoorden op de eenige manier die mogelijk is Ik zal de plaats gaan innemen die mij toekomt en zij zal uit mijn huis trouwen, alsof zij mijn beste vriendin ware." In het lagerhuis is de beslissing over de resolu tie, voorgesteld door den heer Gladstone, weder verdaagd. De Daily Neivs verneemt dat de oppositie zich weder tegen de toelating van heer Bradlaugh zal verzette n. Toen gisteren namiddag om half zes koningin Victoria met hare dochter en gevolg op haren terugkeer van Londen voor het station te Windsor in haar rijtuig was gestapt, loste een armoedig gekleed man een pistoolschot, dat gelukkig nie mand deerde. Roderick Maclean is 's mans naam men zegt dat hij een Ier is. Het onderzoek der zaak zal moeten leeren, welke redenen dezen man tot de daad hebben gedreven. Redelijke grieven tegen de koningin Victoria, welke zulk eene daad begrijpelijk kunnen maken, zijn niet te vinden, en de onderstelling is niet gewaagd dat men hier met verstandsverbijstering te doen heeft, tenzij zich een even zonderling zielkundig proces als dat van Guiteau in het onderzoek ojoenbaart. Wij moeten nog terugkomen op de poging dei- commissie van enquête om den heer Gladstone een stap tegemoet te komen. Lord Cairns, de voor zitter, heeft den minister Forster medegedeeld dat de commissie het niet binnen de grenzen harer opdracht gelegen achtte om een onderzoek in te stellen naar de juistheid der reeds krachtens de landwet uitgesproken vonnissen. De regeering acht dezen waarborg echter niet voldoende, wijl zij niet zoozeer gevaar ziet in de wijze waarop de enquête zal worden geleid, maar in het wezen van het onderzoek zelf. Indien een lichaam, dat sterk gezind is tegen de landwet en zich deze slechte met zeer veel moeite heeft laten afdwin gen, zes maanden na de invoering der wet een onderzoek gaat instellen naar hare werking, dan kan het niet anders of de bevolking te wier bate de wet is gemaakt, zal het luttele vertrouwen in haar verliezen dat nu bestaat, en dat alleen door eene rustige werking der wet kan toenemen. De heer Gladstone wil zijne wet van dat gevaar red den, het koste wat het wil. Na zoo groote moei lijkheden te hebben overwonnen, zal hij het met al zijne krachten tegengaan dat men hem het behaalde voordeel door een achterdeur weer af handig maakt. De regeering dus, den heer Forster het verlof weigerende om voor de commissie getuigenis af te leggen, zal hare motie volhouden, en de Daily News is overtuigd dat het lagerhuis haar met groote meerderheid zal aannemen, om al het mo gelijke gedaan te hebben en de enquête geheel van hare kracht te berooven. De Times keurt dit volhouden streng af en begrijpt niet hoe een staatsman van zooveel ondervinding als de heer Gladstone deze gedragslijn volgt. Want het kan toch de wensch of het voornemen niet zijn van de liberale meerderheid om het huis der lords te ver nederen, dat met al zijne fouten toch door alle En- gelschen, behalve door een troepje haatdragende politieke dwepers, met een gevoel van eerbied en vertrouwen wordt beschouwd. Het zou eene groote font zijn om deze macht in de oogen van het volk te verlagen en haar te verlammen. Als zij erkent eene fout gemaakt te hebben, is het toch rechtvaardig, noch edelmoedig haar een slag m het aangezicht te geven. Geheel anders redeneert de Daily Neivs, die zegt dat deze enquête wel eenigs- zins de dankbaarheid zal verminderen dat men in Engeland eene vergadering heeft van de lords, dat gevoel dat de conservatieven beweren bij zoovelen aanwezig te zijn. De handelingen dei- conservatieve partij, als zij met hun denkbeeld doorgaan, zullen haar voor de natie aan de kaak stellen als onbekwaam tot zelfbeperking, staats manskunst of vaderlandsliefde in de zaken, waai de belangen of vermeende belangen van de groote grondeigenaars op het spel staan. Men ziet het, de Daily News is van de onmisbaarheid van de pairs minder overtuigd dan de Times. Eerstdaags komt het lagerhuis wederom voor eene moeilijke beslissing. Northampton is den heer Charles Bradlaugh getrouw gebleven en ver koos hem gisteren met eene meerderheid van ruim honderd stemmen. Hij zal niet nalaten om binnen enkele dagen wederom eene poging te doen om zijn mandaat uit te oefenen. Wij zijn nieuwsgie rig wat het lagerhuis zal doen en of het nog lang de toelating zal uitstellen, waartoe het ten slotte zal gedwongen worden door het gezond verstand der openbare meening. De Fransche kamer heeft gisteren het besluit genomen om twee uit het ministerie Gambetta afkomstige wetsontwerpen in behandeling te nemen. Een bevat eene wijziging van de correctioneele rechtspraak en het andere de nieuwe rechterlijke Margaretha vond een soort van voldoening in dat besluit. Zij schepte behagen in het denkbeeld van met zulk een edelmoedigheid te handelen, van die kleine schuld drievoudig te betalen, en vurige kolen te hoopen op de hoofden van hen, die ge dacht hadden haar in verlegenheid te brengen. Want zij wist dat juffrouw Percival, met haar wijd uitgemeten dankbaarheidjuichte en zich verheugde in haar zegepraal. Zij wist dat Maurits Biddulph goedkeurde dat zij juichte en zich ver beeldde dat zij hem van Margaretha afgewonnen had, overtuigd dat deze laatste nooit, hoe ook ge tart, zou verraden dat zij hem afgewezen en uit gelachen had. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2