N° 54. 125e Jaargang. 1882. Zaterdag 4 Maart. Middelburg 3 Maart. FEUILLETON. EEN VAN DE DRIE. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. COURANT. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. GEMEENTERAAD. De burgemeester van Mid delburg maakt bekend, dat op Maandag den G""11 Maart 1882, des na middags te balf drie uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 3 Maart 1882. De burgemeester voornoemd PICKÉ. De gemeenteraad van Middelburg zal op Maan dag den 6en Maart 1882 des namiddags te 2§ uur eene openbare vergadering Houden ter behandeling der volgende zaken. Ingekomen stukkenAdres van m'. A. P. SnouckHurgronje, omvermindering van de pachtsom der jacht, le perceelrapport en voorstel van burgemeester en wethouders over a het adres om aanleg van trottoirs op de Potten- markt; b Het adres van A. Langejan c. s., betref fende den cursus tot opleiding van onderwijzers voorstel van burg. en wetb. tot wijziging der gemeente-begrooting over 1882; idem tot beschik king over onvoorziene uitgaven, dienst 1881; idem tot wijziging van het besluit betreffende de jaar wedden van het onderwijzend personeel aan de gymnastiekschoolidem tot verlenging der con cessie voor tolheffing op den straatweg naar Veere aanvulling der gezondheids-commissie, tengevolge der vacature van dr. S. Dobbelaer de Wind, als raadslidvoordracht tot vervulling der vacature van onderwijzeres in de nuttige handwerken op school Caanbeveling tot vervulling der vacature van onderwijzer aan de gemeente-gymnastiekschool vernietiging van afgeloste obligatiën der gemeente schulden. Eene vergelijking van de werkzaamheid der spaarbank te Middelburg, over het tienjarig tijdvak 1872-1881, geeft de volgende statistieke cijfers 1 87 2. 1 8 81. Aantal inleggers1703 3612 Ingebrachte posten 1658 3652 Uitgehaalde id653 1734 Ingebracht p. zitting (gemidd.) 16 23| Uitgehaald» 11 Bedrag der inleggelden 199743 464025 Gemiddeld per inlegger 117.29 128.47 Naar wij vernemen verkeert men te Arnemuiden in ongerustheid over een viertal vischsloepen, die heden morgen nog niet waren binnengekomen. Een der sloepen, gevoerd door L. van Belzen, is ver moedelijk in veiligheid, doch van de overige onder bevel van De Mulder, Jan de Bidder en De Gruijter, was heden morgen nog niets bekend. Sint Maartensdijk, 2 Maart. Verleden jaar werd door de ingelanden der vrije polders Noord, Oudeland, Uiterste-Nieuwland en Middel land besloten maatregelen te nemen tegen hét al te overvloedige water, waardoor hunne lande- fel naar het Engelsch. HOOFDSTUK XII. Rijke Erfgenamen. »Wilt gij mij beloven morgen uit te gaan welk weer het ook zij Gij hebt veel te veel in huis gezeten, dat kan ik aan u zien. Wanneer ik zeg uitgaan, dan bedoel ik dat gij een wandeling moet gaan maken. Gij hebt behoefte aan bewe ging en frissche lucht." »Ik ja, o ja! Ik zal morgen een poos uitgaan," antwoordde zij en zag hem verschrikt aan. Louis moest haar ingevallen wangen en bui tengewoon groote, weemoedige oogen opgemerkt hebben. Ongetwijfeld zag hij die, maar het is moeielijk te zeggen of hij die verandering alleen toeschreef aan het oppassen van Buprecht en het veel in huis zitten. »Ik heb met Buprecht gesproken" ging hij voort »ik heb hem gezegd dat, zelfs uit een zelf zuchtig oogpunt, zijn beste taktiek is, om u nu en dan vrijaf te gevenwant als hij dat niet doet jsult gjj ziek worden en weg moeten om op uw rijen zeer beschadigd werden. Men wilde daarom de suatie verbeteren door het vergrooten der sluis, het verlagen van den sluisvloer en het verdiepen en verbreeden der waterleidingen. Dezen winter werd de sluismond verbreed en de vloer verlaagd, hetgeen reeds met zulk een goed gevolg bekroond is, dat het water bijna altijd beneden het zomerpeil gestaan heeft. Den heer A. Hollestelle, opzichter van den rijkswaterstaat alhier, ontwerper van dat plan, komt daarvoor alle eer toe. Hij heeft daardoor bewezen dat stoomgemalen, hoe afdoende ook, nog niet het eenige middel zijn om de suatie van polders te verbeteren. Tliolen, 2 Maart. Terwijl men van vele plaatsen gunstige berichten leest over de in tegen stelling van andere jaren gunstige houding der lotelingen, heeft hier heden het loten weer tot vele baldadigheden aanleiding gegeven. Niet alleen werden er vele drankoffers geplengd, maar ten slotte ontstond er eene hevige vechtpartij tusschen eenige lotelingen en gemeente-veldwachters. Dat velen die onbesuisdheid te laat zullen betreuren, is licht te hegrijpen. Hoofdplaat, 2 Maart. Naar onze ge meente heeft de scheepvaart, welke Biervliet vroeger bezat, zich reeds verplaatst en ook uit Philippine zullen, bij het toenemend verzanden der haven aldaar, vele schippers en visschers hierheen verhuizen. Om van die vermeerdering van bevolking voordeel te trekken, zijn wij ver plicht onze middelen van gemeenschap met België in goeden staat te brengen, doch hieraan blijft veel ontbreken. Eene geldleening van 18000, tegen 4J pet., tot het aanleggen van een steen weg op het grondgebied eener andere gemeente, is geheel mislukt door de tegenwerking der kerkelijke partij, wier overheersching in de ge meentezaken in 1881 verbroken is. Toch moet die weg in orde komen, want hij is voor Hoofd plaat eene levensquaestie. Zoodra het een paar dagen geregend heeft, is de weg niet te berijden. Gisteren avond lagen er weder twee groote Bel gische wagens met vlas op den verlaten en verwaarloosden grintweg omver. Die wagens moesten naar Eecloo en kunnen nu, in plaats van Woensdag, eerst Vrijdag hun bestemming ,bereiken. Oosfburg-, 2 Maart. Volgens de beschikkin gen der regeering zullen eerstdaags rijks-normaal lessen worden geopend te Oostburg. Tot onder- wijzeis hij deze inrichting zijn benoemd de heeren J. Bevelander Schoo, te Groede, tevens directeur; J. Z. de Buisonjé, te Oostburg; G. A. Vorsterman van Oijen, te Aardenburg; K. de Graaf, te Water landkerkje; J. de Klerck, te Nieuwvliet; P. Ba- rentsen, te Schoondijke, en tot onderwijzeres in de handwerken voor meisjes mej. S. C. Bisch, te Breskens. Yersehe, 2 Maart. Onder de vele voorwer pen, waaraan wij, Yersekenaars, onzen weldadig heidszin kunnen oefenen, m. a. w. onder de tal- verhaal te komen. Hoe zou u dat bevallen?" Margaretha zag hein bijna ademloos aan. »Ik heb gelijk", dacht zij. »Hij weet of vermoedt niets". Hardop zei zij gejaagd Volstrekt niet en Louis verliet haar, met een langen blik en een glimlach. HOOFDSTUK XIlI. De l»ij zonder g-roote belooning- van juffrouw X*ercival. Den volgenden morgen vond Margaretha aan het ontbijt een brief op haar plaats en het adres bekijkende zag zij dat die van de echte juffrouw Percival kwam. Zij opende hem, ofschoon zij weinig nieuwsgierig was naar den inhoud; maar ondanks zich zelf begon zij er belang in te stellen. Lieve freule Barrington. Het is lang geleden sedert ik iets van u hoorde en ik heb al dikwijls plan gehad u te schrijvenmaar ik was overtuigd dat ik wel iets vernomen zou hebben, als gij ziek waart of Blackford-Hoeve verlaten hadt. Nu heb ik u echter iets nieuws mede te deelen en ik voel dat ik het schrijven niet langer mag uitstellen. Weinig dacht ik toen gij mij en mijn zuster uw edelmoedig aanbod deedt, welke gevolgen dat voor mjj zou hebben. Ik ben u voor zóóveel dank ver- rijke bedelaars van allerlei ouderdom, soort en kunne, die bijna dagelijks onze deuren plat loopen, bevond zich gisteren een persoon, die vrij goed gekleed was, misschien zelfs wat te goed voor een bedelaar. Het nadeel, dat hierin voor hem kon gelegen zijn, werd echter opgewogen door het voordeel, dat er maar één arm in zijn jas stak. De ledige mouw was op zijn rug vastgespeld, en de ontbre kende arm lag sedert 1870 op het slagveld van Gravelotte, Sédan of eene andere Fransche plaats. Althans dit vertelderde ongelukkige zelf; maar eenige straat- en schooljongens, die soms de leelijke gewoonte hebben, om vreemdelingen on beschaamd nauwkeurig op 'te nemen, waren zoo gelukkig den arm in quaest.ie onbeschadigd en be hoorlijk verbonden neen, v a s t-gebonden, on- der's bedelaars half leege jas terug te vinden. Nu zou ieder ander verliezer, evenals de vinders zelf, uitgelaten verheugd geweest zijn over zoo'n vondstmaar onze man was het niet. Integendeel toen de jongens neiging toonden het gevondene aan den veldwachter te laten zien, koos hij ijlings het hazenpad naar het station Kruiningen, misschien wel om elders den arm opnieuw te verliezen. Doch het is vrij zeker, dat hij hier op Yerseke niet meer zal gezien worden. De heer Joh. van Vloten heeft, in een ons toe gezonden vliegend blaadje, op zijne gewone forsche en pittige manier, de »Nederlandsche baronnen- teelt" gehekeld, dat is de in den jongsten tijd weder meermalen voorgekomen zucht om burger lijke namen met een adellijken titel te versieren. Met alle achting voor een met eere gedragen, historischen naam en titel, ontzegt de heer Van Vloten die geheel aan allen later aangewaaiden adeldom, uit een tijd vooral, waarin alle adellijke rechten zijn afgeschaft." Hij geeft in overweging, de aldus geadelden niet hoogedel-geboren," maar hoogedel-g e w o r d e n" te betitelen. Behalve deze spotternij, waaraan diegenen zich blootstellen die aan »adelzucht" lijden, kunnen er ook nog onaangename stoffelijke gevolgen aan die kwaal verbonden wezen. Dit blijkt heden officieel uit de Staats-courant. »Het doet zich herhaaldelijk voor, verklaart zij, dat dege nen, die op hun verzoek in den adel worden opgenomen, of een nieuwe adelsgunst op hun verzoek bekomen, later onbekend blijken te zijn met de kosten, vallende op het lichten van het diploma." Daarom deelt de St. Ct. nog eens de drie he sluiten van 1821, '22 en '27 mede, waarbij de kosten van verheffing of bevordering in den adel stand, behalve het algemeene recht van registratie, dat in hoofdsom altijd 100 bedraagt, zijn vastgesteld. Wij zien daaruit dat een diploma van verheffing 1200, een van inlijving 500 en een van erkenning 275 kost. Voorts heeft men 400 te betalen om ridder, 500 om baron, ƒ600 om burggraaf, 700 om graaf, 850 om markies, 1000 om hertog en 1400 om prins genoemd te mogen worden. Bovendien bedragen de leges schuldigd en indirect ook Voor hetgeen mijn le vensgeluk belooft te zijn. »Ik schreef u eenigeii tijd geleden dat mijn heer Bidduiph meermalen op zijn goederen was geweest en als hij daar vertoefde, zeer vriendelijk voor mij en mijn zuster was. In het begin van October kwam hij er voor een heele poos om te jagen. Wij zagen of liever zien hem veel, want hij is er nog en dezer dagen Vroeg hij mij ten huwelijk. Ik beken, dat ik mijnheer Bidduiph altijd zeer bewonderd heb, van het eerste oogen- blik af dat-ik hem hij mevrouw Pierce ontmoet heb en nu ik hem zooveel gezien heb is die be wondering in liefde overgegaan. Ik vind hem in alle opzichten zóo beminnelijk, zulk een echt edelman, en tevens zoo knap en ontwikkeld. Het mag dweperij van mij zijn, maar ik vind hem volmaakt en geboren om door een vrouw bemind en geacht te worden." Hier kon Margaretha zich bijna niet meer goedhouden en liet zich ontvallen: »Ba! die kwast I" waardoor Damaris zich genoopt voelde te vragen wat haar scheelde. »Ik voel mij zoo gelukkig dat hij mij ge kozen heeftdaaruit blijkt zijn edel, belangeloos karakter, omdat ik zoo weinig aantrekkelijks heb voor iemand als hij en zoo weinig aanspraken kan maken. Maar hij zegt dat aantrekking en afstoo ting dingen zijn die men onmogelijk altijd logisch kan verklaren." (»Dat is waar! Goede hemel! Dat die man bij de uitgifte van ieder diploma ƒ120; kost het 150 aan leges en rechten om, wanneer men vroeger in de ridderschap is opgenomen geweest en den titel van baron gevoerd heeft, dien te mogen continueerenen heeft een zoon, die bij het leven van zijn vader vergunning ontvangt om den titel zijns vaders te voeren, 120 te betalen. Bij de tweede kamer is ingekomen een wet tot wijziging der rechterlijke indeeling, waarbij wordt voorgesteld de rechtbank te Haarlem op te hef fen en te Hoorn een rechtbank te vestigen. De kantons Haarlem en Haarlemmermeer worden, ingedeeld bij Amsterdam, het kanton Zaandam bij Alkmaar, dat de kantons Hoorn en Medemblik verliest, die met Purmerend onder de nieuwe rechtbank Hoorn komen als rechtbank 2C klasse. Het aantal rechters te Amsterdam zal met 3, dat der substituut-officiers en substituut-griffiers met 1 vermeerderd worden. De luit.-gen. K. Van der Heijden heeft bij zijn adres aan de tweede kamer een lijvige memorie gevoegd. In die memorie worden in hoofdzaak twee onderwerpen behandeld: a de verwijdering van den luitenant-generaal Van der Heijden uit Atjeh; 6 de beschuldiging van wreedheid van het Atjehsche legerbestuur. 31 bijlagen zijn aan de memorie toegevoegd. De schrijver had gehoopt nog van meer bescheiden mededeeling te kunnen doen, maar de minister van koloniën verbood hem uitdrukkelijk sommige stukken te publiceeren. Het voorstel dat door eenige leden, van ver schillende richting, der tweede kamer is ingediend tot eene behandeling van de wetsontwerpen op de schutterij en de militie op den voet als bij het straf wetboek is gevolgd, komt in hoofdzaak hierop neer. »De werkzaamheden van de commissie van rap porteurs worden opgedragen aan een commissie van tien leden, samengesteld uit de door de vijf afdeelingen te kiezen rapporteurs en vijf leden door den voorzitter (of door de kamer) aan te wijzen. »Aan de commissie wordt opgedragen het aan geven van hoofdpunten om te dienen als leiddraad bij de algemeene beschouwingen in de afdeelingen. »De commissie onderzoekt de wetsvoorstellen ook naar aanleiding van het verhandelde in de afdeelingen, treedt daarover in overleg met de regeering en brengt verslag uit. »Over elke wijziging, door de regeering na het uitbrengen van het verslag vóór of gedurende de beraaadslaging in de ontwerpen gebracht, geljjk mede over elke wjjziging van de zijde der leden voorgesteld, wordt gedurende de beraadslaging het oordeel gevraagd der commissie." De schout-bij -nacht H. L. Oudenhoven, inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht, heeft den leB dezer zijn 50jarigen dienst bjj dit korps gevierd. Behalve een aantal andere blijken van belangstelling, ontving de jubilaris hij deze gelegenheid van Z. M. den koning het komman» deurskruis der orde van de Eikenkroon. nog een aanbidster gevonden heeftdacht Mar garetha). Gij zult wel begrijpen wat ik gevóel en dug zal ik daar niet over uitweiden. Wij Zullen heel spoedig trouwen, daar hij van geen uitstel wil hooren en zijn wensch is voor injj een bevel. Ik hoop dat gij op onze bruiloft komt, lieve freule Bar rington, om de kroon te zetten op al de goedheden die gij voor mij gehad hebt. Ik moet n nogmaals dank zeggen voor het .groote geluk dat mij ten deel valt door u en niemand anders en verzoek u mij te gelooven, uwe oprecht liefhebbende Marion Percival." Margaretha was genoodzaakt dien brief in haar zak te steken en zich tot 's middags met andere dingen bezig te houden. Zij kreeg nog een tweeden brief, een van Laura, die ook het nieuws gehoord had en in een bui van gloeiende verontwaardiging over dat kleine nest, juffrouw Percival, schreef. Zij gebruikte dit engagement als voorwendsel om er ten sterkste op aan te dringen dat Margaretha zou terugkeeren. »Keer terug tot uwe vrienden en alles is vergeven," dacht Margaretha, met een spotachtigen lach. Inderdaad kwam de brief van mevrouw Pierce hierop neerGij hebt tot nog toe uwe zaken zoodanig in de war gestuurd, gij hebt zulk een heerlijke kans laten voorbijgaan, gij hebt zulk een edelen vogel in de hadden van een avonturierster die gij hadt moeten verachten, gelaten, gij hebt zóo onbesuisd, zóo onverstandig gehandeld, da$

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1