Laatste Berichten. ïülTEML AND. i Zeetijdingen. Verkoopïngen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. i een blinde is bewerkt en tocb is bet zoo. Wat jhr. S. kan doen, bewees reeds de Arnhemsche ten toonstelling en deze tentoonstelling bewijst opnieuw dat er voor blinden nog wat anders te leeren valt dan bet nettenbreien, vlechten, enz. en dat hij, die op tateren leeftijd blind wordt, zoo hij lust tot arbei den heeft, zich niet ongelukkig behoeft te gevoe len. De schuttersraad te Rotterdam heeft een schutterplichtig advocaat, die in de vervulling van die plichten nalatig was geweest, veroordeeld tot éene boete van 100 en twee van ƒ15. Naar de Arnh. Ct. verneemt is de leiding van het volksblad De Zwaluw opgedragen aan mejuffrouw E. de Leeuw, die als Geertruida Caa- relsen zich zulk een goeden naam in onze letter kunde heeft verworven. De Amsterdamsche Panorama-Maatschappij deelt, na aftrek van belangrijke afschrijvingen, een dividend van 10 pet. uit. Den 21en Februari werd op Terschelling eene der stoutste reddingen volvoerd, waarvan in de laatste jaren melding kon worden gemaakt. Onder de gevaarlijkste omstandigheden strandde de Duit- sche stoomboot Roelandvan Libau met eene lading gerst naar Rotterdam, op de zoo gevaar lijke buitengronden. Schuitjes konden niet in de nabijheid komen, doch de loodskotter, schipper Knop, wist lijnen aan boord te werpen en de schipbreukelingen op betrekkelijk verren afstand goed en wel aan boord van zijn vaartuig te brengen. Het schip zit reeds in het zand. (HbL) Het koloniaal militair invalidenhuis Bronbeek ontving in de tweede helft des vorigen jaars eenige geschenken, waaronder een gouden hals keten, op den Radja van Simpang Olim (Atjeh) buitgemaakt; de tafelbel door generaal Chassé op de Citadel van Antwerpen gebruikt, en een stukje laken van de kleeding van J. C. J. van Speijk, waarvan de echtheid gewaarmerkt is door een daaraan gehechte schriftelijke verklaring van jhr. De Boer, kolonel van den staf van generaal Chassé. Woensdag nacht na twaalf uren verscheen in de burgersocieteiten De Eendracht" en «De Har monie" te Grave de brigadier der maréchaussee, vergezeld van twee maréchaussée, twee stedelijke politie-agenten en een nachtwacht. Hij vorderde en gelastte dat alle vreemdelingen, die geïntro duceerd waren, benevens de dames de zaal zouden verlaten en wilde alleen toestaan dat de leden, die op de lijst stonden, bleven. Aan dit bevel, natuurlijk op krachtigen toon gedaan, werd, hoe wel niet zonder mondeling protest, gevolg gegeven. De groote sociëteit, waarvan de officieren lid zijn en waar ook na twaalf uren nog vreemdelingen en dames tegenwoordig waren, bleef verschoond van deze razzia. De resident van Soerabaya heeft aan een 40tal teruggekeerde Mekkagangers verboden de Arabische kleeding aan te nemen, waaraan de hadji.es kenbaar zijn. Men is het er vrij algemeen over eens, dat met het afleggen dier kleeding het overwicht der hadjies op de bevolking en tevens de overdreven zucht naar het doen der hadjie-reis zeer zou afnemen. Gaat het met deze zaak, als met de herleving van het verbod aan vreemde oosterlingen, om zich in het binnenland te vesti gen op plaatsen waar geen kampen voor hen zijn aangewezen, dan mag men verwachten, dat andere residenten het voorbeeld van dien te Soerabaya zullen volgen. Een der oudste ingezetenen van Batavia, dr. Waitz, de schrijver van een bekend en gewaar deerd boek over de ziekten der kinderen in Indië, is, 84 jaren oud, overleden. De overledene was op het laatst van zijn leven vol ijver en vuur in het verdedigen zijner, voor iemand van zijn leeftijd opmerkelijk geavanceerde denkbeelden en het waarnemen zijner eigenaardige hygiënische gewoonten, voor welker deugdelijkheid trouwens zijn eigen persoon het beste argument was. In het Amsterdamsch Werkmansbond wordt den 24en dezer eene voordracht gehouden door den heer D. Stigtervan Goes. Onderwerp: «Over winning en verkenning op sociaal gebied." De gemeenteraad van Rotterdam heeft op voorstel van burg. en wetli. besloten de groote waag en de kaaswaag aldaar op te heffen, doch de boter- en de varkenswaag te behouden. isa&EHSKUGssasi 3fEOTJHHS5EJ3ï;50ïSSSMOTï!3«!3ï!SÏE333 en peettantes mij bij mijn doop gegeven hebben." »A1 wat ik er van kan zeggen is dat zijn laatste gouvernante, juffrouw Flint, hier zes maan den geweest is en hij het nooit gewaagd zou hebben om zich zulk een vrijheid met haar te veroorlooven. Ik vrees 'dat gij niet heel streng zijt."" «Hij veroorlooft zich geen vrijheid," zei Margaretha, blozende en boos. «Indien hij of iemand anders hier hield zij even op «zich eenige vrijheid met mij veroorloofde, zou ik hem dat spoedig weten af te leeren." «Dat is een zeer nuttig talent," antwoordde hij. «Het is een bewijs van goede gezindheid, niet waar, Ruprecht?" «Natuurlijk," zei Ruprecht op beslisten toon. «Juffrouw Flint! Verbeeld je dat iemand juffrouw Flint bij haar doopnaam noemde Ik geloof niet dat zij er een had en in alle geval kende ik hem niet. En Margaretha heeft niets van juffrouw Flint, die was een machine om u langzaam een afschuwelijke geleerdheid in te stampen, waar men niet van wil weten. Margaretha is mijn vriendin. «Een fraaie onderscheiding!" antwoorde Louis en Margaretha kreeg een kleur, ofschoon hij op zijn gewone langzame, zachte manier sprak, zonder een zweem van spotternij of onvriendelijkheid. «Misschien", vervolgde hij, «zal juffrouw Percival, als zij zoolang hier geweest is als juffrouw Flint, Tegen een ingezetene van Helmond, die zich op Vastenavond in de uniform van kapitein van het O. I. leger in het openbaar vertoonde, is dooi de maréchaussee proces-verbaal opgemaakthet costuum is in beslag genomen. Door gemis aan eenheid van wetgeving be staat in Engeland niet altijd de gewenschte even redigheid tusschen misdrijven en straffen. Een paar vonnissen van de laatste dagen mogen ten voorbeeld strekken. Een man die onder zekere verzwarende omstandigheden eene medaille had gestolen, werd met 20 jaren dwangarbeid gestraft door een der crimineele hoven. Een ander, wiens misdrijf onder de rechtspraak van den politie rechter bleef, kreeg zes maanden gevangenisstraf. En wat had hij gedaan Hij kwam Zaterdag avond thuis, was beschonken en niet tevreden met het avondeten. Toen sloeg hij zijne vrouw geweldig en beet een stuk van haar neus af. Nu is het zeker niet wenschelijk dat het eene gewoonte van weinig nauwgezette lieden wordt om medailles te stelen, en de maatschappij is gerechtigd en verplicht dat misdrijf te straffen. Maar of dit feit veertig malen langer moet geboet worden dan het afbijten van den neus der vrouw des huizes, als het eten is aangebrand, schijnt aan rechtmatigen twijfel onderhevig. Aanstaanden Maandag viert Victor Hugo zijn 80en jaardag, een groot feest voor zijne vrienden en bewonderaars, dat echter ditmaal in besloten kring zal gevierd worden. Binnenkort zal er vertrouwbaar materiaal beschikbaar komen voor de geschiedenis der Jo- denmishandeling in Rusland. De heer Gal- lenga, de bekende medewerker van de Times, zal onder den titel A Summer Holiday in Rusland zijne persoonlijke waarnemingen omtrent deze ge beurtenissen uitgeven. Het Athenaeum deelt mede dat Berthold Auerbach vóór zijn dood het verlangen heeft te kennen gegeven dat men bekend zou maken dat hij stierf van verdriet en schaamte over den tegenwoordigen toestand van het Duitsche vader land, in welks toekomst hij alle vertrouwen had verloren. Een der meest bekende Russische diplomaten, graaf Peter Schouwaloff, is overleden. Na zeven jaren aan het hoofd der bekende, thans opgeheven derde afdeeling der keizerlijke kanselarij te hebben gestaan, werd hij ambassadeur te Londen, waar hij van 1874 tot 1879 gewichtige diensten aan zijne regeering bewees, «lord Derby, zooals de Morning Post beweert, bij iedere gewichtige gelegenheid misleidende." De Engelschen zelve echter geven hem den lof dat gedurende de laatste Oostersche verwikkelingen het aan SchouwalofFs ernstig streven voor een groot deel te danken was dat de vrede tusschen Engeland en Rusland be waard bleef. Schouwaloff was eene zeer innemende persoonlijkheid en een groot gunsteling* der dames van wier maatschapqielijken en politieken invloed hij een hoogen dunk had. Zijne methode als diplomaat bestond erin om zoo te praten en de feiten zoo voor te stellen dat de andere partij in het gesprek in de volle overtuiging was dat hij door eigen nadenken en scherpzinnigheid gekomen was tot de slotsom, waarheen Schouwaloff vooraf besloten had hem te voeren. De heer Rouzeaud, echtgenoot van Christine Nilsson en slachtoffer van de Parijsche speculatie koorts, is in het krankzinnigen gesticht overleden. Wij vertelden tijdens den Krach hoe hij zoo ongelukkig was geworden. De groote feestelijkheden welke te Konstan- tinopel zouden gevierd worden ter eere van het Duitsche gezantschap dat den sultan den Zwarten Adelaar brengt, moeten wat ingekrompen worden wegens het overlijden van mevrouw Bartoleyns, de echtgenoote van den Belgischen gezant. Dit neemt echter niet weg dat de gezanten met groote eerbewijzen en voorkomendheid ontvangen worden. üoewaclit23 Februari. Bij de publieke verkooping op heden alhier, van 14£ hectaren ook meer een machine en mindër een vriendin zijn geworden." Hierbij zag hij haar glimlachend aan, alsof hij haar eerder een compliment dan iets anders ge zegd had. De eerste booze opwelling van Margaretha was om te antwoorden, dat zij volstrekt niet noodig had een vriendin te zijn, of een machine, of iets anders, tenzij zij het verkoosmaar gelukkig (of ongelukkig) bedwong zij zich in tij ds en zei alleen: «Daar weet ik niets van, natuurlijk." «Ik mocht juffrouw Flint wel," vervolgde Baldwin. «Het was een goede ziel. Zij vond dat tucht de grootste beweegkracht van het heelal was en orde de eerste wet des hemelsdat was haar evangelie Ik moet zeggen dat zij gelijk had, in zoover als zij, door anderen strenge tucht op te leggen, voor haar zelve het toppunt van gemak, met zoo min mogelijk moeite, als met het leven dat zij leidde over een te brengen was, bereikte. Maar het gelukte haar niet het hart van dezen ondank baren jongeling te winnen." «Dat wil zeggen dat ik, als ik zijn hart weet te winnen, niet zal weten van die overwin ning partij te trekken," zei Margaretha onwille- keuri g. «Het wil volstrekt niets zeggen. Ik dacht aan juffrouw Flint, niet aan u, juffrouw Percival, als gij begrijpen kunt dat zoo iets mogelijk is, in uwe tegenwoordigheid." Hij was onuitstaanbaar, dacht Margaretha met bouwland, gelegen in deze gemeente, in 12 per- ceelen, werd besteed van 300 tot 475; voor een enkel perceel werd 605, per 44 aren 56 centiaren (oud Gentsch geniet), betaald. 1%'ew-Yorlt. Groote ellende is veroorzaakt door de overstroomingen in den staat Mississippi. Over 150 mijlen lengte en 4-0 mijlen breedte is het land onder water gezet in eene streek vooral door negers bewoond. lioniien. Volgens de Standard heeft Frank rijk aangeboden het bestaande handelstractaat te verlengen tot 16 Mei. Komt het ook dan niet tot stand, dan zal Engeland op den voet dei- meest begunstigde natie worden behandeld. De Engelsche regeering zal waarschijnlijk dit voorstel aannemen. 24 Februari des morgens te 8 uren. KAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. Toe stand Tem pera- kracht.1 lucht, j Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemnnde Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Matliieu. Biarritz Perpignan ChristiaanBuiid. Stockholm K openhagen Stornoway 7.2 7.8 6.3 4_ 6.8 _i_ 6.2 5.0 _i— 3.3 _L_ 6.9 5.1 8.3 6.5 4- 4.5 4- 5.3 4- 3.6 4- 4.0 4- 8.8 4- 0.8 4- 3.9 4- 3.3 wzvv zw z w zo z wzvv wzw zo zw w w z zo zzw ozo - z zw w NNW zzw z. bew. betr. betr. betr. betr. betr. z. bew, betr. betr. betr. mist. helder betr. bew. I. bew. helder betr. bet r. 13 0 4 8 Grootste verschil in Nederland s ochtends 8 uren: H. J.5 V. des namiddags 'Thermometerstand te Middelburg. 23 Febr. s avonds 11 uren 4-2 gr. 24 i, 's morgens 8 uren 41 gr. 's middags 1 uur 48 gr. 's avonds 5 uren 47 gr. F. Het Fransehe ministerie geraakte gisteren naar aanleiding va,n eenige interpellaties slaags met de kamer, die den heer De Freycinet en zijne ambtge- nooten eene politieke biecht heeft afgenomen. Eerst vroeg de heer Tenot wat men met Tunis dacht te doen, waar Frankrijk door het Bardo- tractaat groote verplichtingen op zich heeft geno men. De heer De Freycinet antwoordde dat de regeering nog met het onderzoek dezer zaak bezig was. In de eerste plaats moeten de financiën, daarna het administratief bestuur des lands in orde worden gebracht, en over beide zaken zullen ontwerpen aan de kamer worden ingediend. De heer Clovis Hugues, van de uiterste linker zijde, volgde met eene vraag omtrent het ontzeggen aan den nihilist Lavroff van de vergunning tot verblijf in Frankrijk. Hij meende dat Frankrijk gastvrij moet zijn en geen afzonderlijken rechts toestand voor vreemdelingen moet kennen. Slechte wetten moet eene regeering niet toepassen, en de republikeinen behooren tegen zulk een maatregel protest aan te teekenen, wijl de beschaving van een volk wordt afgemeten naar zijne gastvrijheid. Hoezeer deze redeneering zeker niet zeer sterk is, scheen zij niet gemakkelijk te beantwoorden, want de heer De Freycinet pleitte verzachtende omstan digheden. Het is zoo moeilijk, zeide hij, zulk een eisch van eene bevriende regeering te weigeren. In dit gevaL werd Ruslands wensch wel niet offi cieel geuit, doch wanneer men weet dat de aan wezigheid van een persoon in ons land aan eene een soort van ergernis. Zij was nog nooit heimelijk voor den gek gehouden en die gewaarwording was inderdaad zeer onaangenaam, te meer omdat zij den wensch koesterde en niet geheel kon on derdrukken, om goede vrienden met Louis te worden. Hoe Iron Ruprecht die vereering voor hem gevoelen waarvan hij gesproken hadZij antwoordde koel en afgemeten «Ongetwijfeld zou ik, als ik juffrouw Flint gekend had, begrijpen dat uwe gedachten nu en dan tot haar terugkeeren." Louis barstte in lachen uit. «Zeg liever dat gij zoo gelukkig zijt van haar niet te kennen", verbeterde Ruprecht droog weg. «Dokter Louis en ik zijn het volstrekt niet eens over juffrouw Flint." «Ik geloof dat hare talenten niet aan u be steed waren." «Ik weet dat hare talenten mij buiten mij zclven brachten. Ik breng haar altijd in verband met Richard den Derde en ik zal u zeggen waar om. Op zekeren dag behoefde ik niet te leeren en zij gaf Damaris les in de geschiedenis, met vragen en antwoorden. Damaris kon het maar niet onthouden. Juffrouw Flint staarde haar aan, over het boek heen. «Wat kunt gij mij vertellen van Richard den Derde zei zij met een punt achter ieder woord. Damaris keek vreeselijk on gelukkig en zei dat hij een bochel had. Juffrouw Flint rekte den haren uit en zei dat er dat niets toe deed, zij wilde weten welk karakter hij had. bevriende regeering bezorgdheid baart, dan -dient mén wel op haar verlangen te letten. En in dit geval kon men niet anders doen. Met zulk eene redeneering was men tevreden in het zooveelste jaar der vrije, gelijke en broeder lijke Fransehe republiek. Zeker een nieuw bewijs dat in Frankrijk, wat men er roepen moge over vrijheid, het utiliteitsgevoel meer ontwikkeld is dan het rechtsgevoel. Nadat de heer Cunéo d'Ornano eene vraag had gedaan omtrent het gebruik der lichting van 1876 in Tunis, interpelleerde de heer Delafosse de re geering over Egypte. Hij beweerde dat Frankrijks politiek zich in den laatsten tijd tegen Turkije had gekeerd, terwijl het belang des lands mede bracht de eeuwenoude vriendschap met de Porte te handhaven en in dezen geest ook de Egyptische politiek te handhaven. Nooit heeft de Porte grooter vriend gehad dan den heer De Freycinet, zou men uit zijn antwoord opmaken. Reeds in de Grieksche quaestie had hij haar zooveel mogelijk gesteund. Hij stelt zich voor eene politiek te volgen van samenwerking van Europa in alle belangrijke beslissingen. Nu kunnen de in Egypte onlangs voorgevallen ver anderingen ernstige gevolgen hebben, en daarom heeft de regeering, met de gelijkgezinde regeering van Engeland, de zaak aan het oordeel van geheel Europa onderworpen, en het feit alleen der aan eensluiting van Europa neemt de vrees voor groote buitensporigheden in Egypte weg. De Fransehe zaak gelastigde heeft de opdracht alles te ver-mijden wat to t gewapende tusschenkomst zou leiden, die dan ook naar men hoopt, zal kunnen uitblijven. De regee ring beoogt het behoud van den vrede, eene politiek die zeker door de kamer zal worden goedgekeurd. De heer Charmes, specialiteit in Oostersche zaken en onder den heer St. Hilaire ambtenaar aan bui- tenlandsche zaken, deed nog een tenrgslag op deze rede hooren, waarbij hij twee mogelijkheden als gevaarlijk voor den vrede noemde eene ge wapende tusschenkomst van Turkije en Egypte en het bijeenkomen van een congres. Daarmede was de interpellatie over Egypte afgeloopen, zonder dat de kamer veel wijzer is geworden. Want dat van den heer De Freycinet geene avontuur-politiek te wachten was, wist men. Toch kan het zijn nut hebben dit eens in het openbaar te zeggen, mits men maar niet vervalt in de vertooning van een paar jaren geleden, toen er nagenoeg geene week voorbijging of een of ander Fransch minister betoogde dat de republiek vredelievend van aard was. In het begin der zitting had de heer Tirard eene zeer belangrijke mededeeling gedaan aan gaande het tractaat met Engeland. Eene oplossing in den vorm van een tractaat was niet meer te vinden, want zelfs de clausule der meest begun stigde natie blijft in voordeelen voor Engeland beneden reeds door de Engelsche regeering ver worpen aanbiedingen van Frankrijk. Nu heeft de minister een speciaal wetsontwerp ingediend op den invoer van Engelsche waren. Als grondslag wordt genomen de behandeling van Engeland op den voet der meest begunstigde natie, zonder dat echter de verbintenis daartoe zal worden gesloten, zoodat Frankrijk de vrije hand behoudt om tegen over den Engelschen invoer desnoods het volle tarief toe te passen, indien Engeland de rechten op Fransehe producten mocht verhoogen. De kamer juichte den minister toe en besloot het ontwerp spoedig in behandeling te nemen. De tarievenstrijd tusschen beide groote rijken is dus geopend, tenzij de indiening van dit ontwerp ertoe leidt dat Engeland op het laatste oogenblik nog toegeeft en uit nooddwang besluit te nemen wat het van het Fransehe protectionisme bij trac taat krijgen kan. Er is eenige mutatie gekomen in de buitenland- sche vertegenwoordigers van Frankrijk. De heer Challemel-Lacour wordt te Londen vervangen dooi den heer Tissot, wiens plaats te Konstantinopel wordt ingenomen door den markies de Noailles, thans te Rome, waar de gezantschapspost voor- loopig onbezet blijft. De veelbesproken consul te Tunis, Roustan, gaat als gezant naar Washington en wordt vervangen door een prefect, den heer Cambon. De heer Roustan zal zijne moreel zeer verdachte omgeving wel wat mogen wijzigen, eer hij de Fransehe republiek in de deftige Ameri- kaansche kringen gaat vertegenwoordigen. De terugroeping van generaal Skobeleff naar Rusland wordt nader bevestigd. Door middel van de ambassade te Parijs heeft hij het bevel gekre gen. In de Engelsche kamer vroeg gisteren de heer Dummond Wolff wat de regeering dacht over de uitlatingen van den generaal, en sir Ch. Dilke antwoordde dat hij volstrekt geene vrees koester de voor eene vredebreuk tusschen Rusland met Duitschland en Oostenrijk. Deze gansche geschie denis geraakt weer wat- op den achtergrond, maar zij blijft een onmiskenbaar teeken van een streven dat binnen langer of korter tijd tot een groot en Europeeschen schok kan leiden. Ylissing-en, 24- Febr. Aangekomen het Ned. 3m. schip Gebroeders Van der Beek, gezagv. H Damaris was radeloos en wist er niets van, zoodat juffrouw Flint haar eindelijk, blijkbaar met veel genot, vertellen moest: «Die koning waadde naai den troon, door het bloed zijner naaste bloedver wanten." Damaris, die zeer zacht en gevoelig is, zooa.ls gij weet, zag haar ernstig aan en zeiO juffrouwToen keek ik juffrouw Flint in de oogen en begon te schateren. Dat heeft zij mij nooit vergeven. Wordt vervolgd.) JL

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2