1882. N° 48. 125e Jaargang. Zaterdag 25 Februari. FEUILLETON. EEN VAN DE DRIE. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks,, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 24 Februari. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Prinses Helena van Waïdeck-Pyrmont keert van kaar bezoek, ter kennismaking met de koninklijke Engelscbe familie, weldra naar bet vasteland terug. Daarna wordt zij, tegen bet einde van April, voorgoed, als de gade van prins Leopold, in Engeland verwacht. Volgens bet Handelsblad zou de prinses dan door Z. M. onzen koning en de koningin en »de Nederlandsche vloot" begeleid worden. Dit is eene herleving van bet oude praatje. Zeker is bet, dat de officieele uitnoodiging aan Z. M. den koning en de koningin, tot bijwoning der huwelijks-plechtigheid in Engeland, thans ontvangen is. Waar echter de Nederlandsche vloot" vandaan zou komen schijnt een raadsel, want het eenige actieve deel dier vloot, het oefenings-eskader, gaat een heel anderen kant uit. Het verblijf van de vorstin van Waldeck-Pyr mont met haar dochtertje te 's Gravenkage, zal naar men verneemt tot Maandag den 27en dezer duren. Er is tot dusver, naar men uit goede bron ver neemt, nog geen nieuw handelstractaat tusschen Nederland en Frankrijk gesloten. De onderhande lingen hebben nog geen voldoend resultaat opge leverd. Er schijnt echter, naar beweerd wordt, veel kans, dat Frankrijk een voorloopige verlen- van het bestaand tractaat na 1 Maart zal toestaan. (Vad.) In het Ind. Weekbl. v. Tiet Regt schreef dezer dagen de redacteur mr Maclaine Pont, naar aan leiding van het rapport van den procureur-generaal over het onderzoek in zake den heer Kaufi'mann, het volgende »Het rapport van den procureur-generaal bij het hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië in zake Kauffmann, is door den minister meesterlijk aan gewend, om over een laag belasterden man (den heer Der Kinderen, lid in den raad van Indië) in de volle volksvertegenwoordiging dat bene meruit de republica uit te kunnen spreken, dat in minder wufte, door het klatergoud van decoratiën nog onbedorven eeuwen als de schoonste onderschei ding gold, welke den burger kon worden toebe deeld; en ieder wien de Indische rechtstoestanden en de man, die aan de verbetering daarvan meer dan iemand heeft hijgedragen, ter harte gaan, zou den procureur-generaal om zijn rapport dank wijten, al had het geen ander nut gehad dan dit indirecte." Sas van Gent, 23 Februari. Bij de finale toewijzing op heden van de suikerfabriek met aanhoorigheden alhier, ia dezelve aangekocht door den heer W. Laane, bankier te Rozendaal, voor 135,000 franken,- benevens 20,184 fr. voor de losse goederen, gereedschappen enz. le naar het Engeisch. HOOFDSTUK X. Zingen aan liet strand. »Dank U hartelijk, juffrouw, en ik wensch u goeden avond." Goeden avondik ben blij dat gij er plei- zier in hebt gehad," antwoordde Margaretha op dien eenvoudigen, hartelijken toon, die veel beter begrepen en gewaardeerd wordt door het »volk," dan men denkt. De mannen slenterden weg met hunne handen in de zakken en toen zij wat ver der af waren, herhaalde een barytonstpm onder hen als een lage echo, het laatste refrein. Ruprecht stak zijn vriend de hand toe en vroeg hem zonder woorden om naderbij te komen. Mar garetha was stil en wilde om de een of andere reden niet het eerst spreken. Zij vond dat Bald win bij daglicht vrij wel dezelfde was als Baldwin bij lamplicht. Zij merkte dat haar eerste indruk tamelijk juist was geweest. Hij kon in het aller minst niet op schoonheid hogen. Zijn gelaat was Naar men uit goede bron verneemt, is de fabriek aangekocht met het doel, om de werkzaamheden daarin voort te zetten. TSiolen, 23 Februari. In verband tot het bericht, dat weldra een begin zal worden gemaakt met de werkzaamheden voor den stoomtram van Bergen-op-Zoom naar hier, verdient vermelding dat ook aan deze zijde der Eendracht van verbe tering der middelen van gemeenschap sprake is. Men spreekt van een dagelijkschen omnibusdienst, tusschen Tholen en St. Maartensdijk v. v. Moge het niet bij praten blijven, maar bewaarheid worden dat er voor dit doel nog wat onderne mingsgeest te vinden is. In het departement Amsterdam der Mi van Nijverheid is een voorstel behandeld tot het uit loven van prijsvragen en gouden medailles, ter aanmoediging van verschillende takken van nati onale nijverheid. Als zoodanig werden genoemd de vervaardiging van vensterglas, die van spoor staven, maar inzonderheid die van speelkaarten, waarvan jaarlijks voor ongeveer 2ton gouds wordt ingevoerd, waarvan de grondstof hier te lande aanwezig is, en waarbij de fabricatie van spoor wegkaartjes enz. zich zou aansluiten. Er werd dan ook besloten aan het hoofdbestuur voor te stellen: »dat de maatschappij de gouden medaille zal toekennen aan den fabrikant van speelkaarten, die bewijzen kan dat hij gedurende minstens twee jaren met tien werklieden heeft gearbeid." Eene uitvoerige gedachten wisseling over het voor en tegen der afschaffing van de octrooiwet leidde tot het aannemen dezer verklaring»dat, terwijl een antwoord op de gestelde vraag moeilijk is te geven, en hiertoe het houden eener enquête misschien nuttig ware geweest, het in elk geval vaststaat, dat in ons land, eerst door het bezit van eene slechte wet, en daarna door het gemis van elke wet, een hoogst moeielijke toestand in het leven is geroe pen." Bij voortduring wordt vooral de heer Hoffmeyer genoemd als de man, die in de Transvaal tot president zal worden gekozen. Men zou zijn ver trek uit de Kaapkolonie ongaarne zien, omdat hij de aangewezen aanvoerder van de Affikaan- sche partij aldaar is. Deze laat zich meer en meer gelden, juist naarmate zij van de Engelsche zijde, wat de taal, de immigratie en inzichten in het algemeen betreft, meer tegenstand ontmoet. Uit de Transvaal verneemt men, dat de belang stelling in het verkiezen van een president zeer toenam; dat de feesten te Paardenkraal met eene wapenschouwing rustig waren afgeloopen, en dat men met veel voldoening bericht had erlangd, dat Nederland veel sympathie voor de Transvaal bleef gevoelen. Ook de Oranje-Vrijstaat toonde steeds innige belangstelling in het Transvaalsehe. De volksraad in den Oranje-Vrijstaat was bui tengewoon bijeengeroepen, vooral om de zaak der spoorwegen. bleek en zijne trekken waren grof en bijna leelijk. Hij had een breed schrander voorhoofd en licht bruine oogen, die evenwel geen bijzonderen glans of uitdrukking hadden, maar helder, kalm en eenigszins doordringend waren. Zijn figuur was lang en min of meer plomp en zijne bewegingen misten alle bevalligheid. Men voelde" zich ge neigd hem te vertrouwen te gelooven wat hij zeimen besefde dat zijne betuigingen altijd waar waren, zijne handelingen steeds nauwgezet op recht misschien in het overdreven. Niemand die hem niet van nabij kende, kon uit zjjn hou ding opmaken of hij hijzonder edele karakter trekken bezat, of hij in staat was tot zelfopoffe ring of ridderlijkheidzjjn uiterlijk duidde niets aan dan de grootste onzijdigheid. In dien tijd be greep Margaretha nog niet hoeveel verpletterende kracht van negatieven aard sommige van die schijn baar onbeduidende mannen, met een onverschillig uiterlijk bezitten; maar zij voelde enkele dingen als bij instinct en besefte volkomen dat Johan Mallabarr en deze jonge dokter de meest uiteen- loopende karakters hadden, die men zich kan voorstellen. In tegenwoordigheid van Mallabarr had zij volstrekt geen angst gevoeld en nu, in het bijzijn van Baldwin, had zij dit gevoel. Ter wijl zij met Mallabarr in den tuin wandelde had zij het bewustzijn gehad dat zij heel goed samen opschoten en dat het geheel van haar welbehagen zou afhangen, op welken voet zij samen zouden omgaan. Nu was zij benieuwd of zij het ooit met Baldwin zou kunnen vinden en zij had een soort Wij ontvangen het proefnommer van een nieuw weekblad, getiteld De turf- en steenindustrie, uit komende bij Hofman en Stellingwerf! en O., te Dedemsvaart. Het nut of de verdiensten ervan zijn wij niet in staat te beoordeelen. De Wed. J. Yerhoef, wonende onder Kralingen, wier man bij het spoorweg-ongeluk bij Rotterdam is omgekomen en die de haar eerst aangeboden som van f 6000 van de hand had gewezen, heeft van de Holl. Spoorwegmaatschappij de 10.000 ontvangen, die zij als schadeloosstelling geëischt had. De St. Ct. bevat de wetten tot vaststelling van het 10e en lle hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1882. In eene vergadering van de Arnhemsche com missie voor en deelnemers aan het huldeblijk voor Cremer is besloten, aan den beeldhouwer P. A. de Leeuw aldaar het maken van een gedenksteen op te dragen, die zoo mogelijk op 1 Sept. van dit jaar zal worden onthuld. Het gedenkteeken zal bestaan in een medaillon, dat in verheven arbeid de beeltenis van Cremer draagt, omgeven door een lauwerkrans. Twee vrouwenfiguren, de godin der schoone kunsten en de stedemaagd van Arnhem, zijn in gezeten houding ter weerszijden van het medaillon geplaatst. Onder het horstbeeld komt eene plaat met opschrift: Jacobus Jan Cremer, geb. te Arnhem 1 Sept. 1827, overl. te 's Gravenhage 5 Juni 1880." examen-commissienHerbenoemd als lid der commissie, belast met het afnemen van het examen voor de betrekking van leerling-consul, de heer J. W. May, consul-gen. der Nederlanden te Londen. gezantschappen. Bevorderd tot gezantschapsraad en in die hoedanigheid geplaatst bij het gezant schap te Brussel mr. L. H. Ruyssenaers, gezant- schaps-seeretaris te Weenen, en de heer mr. J. D. C. baron van Heeckeren van Keil, thans gezant- schaps-attaché, bevorderd tot gezantschaps-secre- taris, en geplaatst hij het gezantschap te Rome overgeplaatst de gezantschaps-secretarissen jhr. mr. P. J. F. M. van der Does de Willebois, jhr. m'. W. M. van Weede en jh'. mr. O. D. van der Staal van Piershil, de eerste van het gezantschap te Berlijn naar dat te Londen, de tweede van dat te Brussel naar dat te Berlijn, en de laatste van dat te St. Petersburg naar dat te Weenentoegevoegd respectievelijk aan de gezantschappen te St. Pe tersburg, te Konstantinopel en te Berlijn de ge- gezantschaps-attachés W. A. F. baron Gevers, m', H. A. Crommelin en mr. A. C. Labouchère. pensioenen. Pensioen verleend aan D. J. A. Anemaet, gewezen rijksveldwachter 3de kl., ten bedrage van ƒ367 'sjaars. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Duivendijke, T. Gast, en tot burgemeester van Chaam, A. Bastiaansen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan jhr. R. van voorgevoel dat dit zou wezen zooals hij ver koos niet zooals zij wilde en dat voorgevoel noopte haar een schijn van onverschilligheid aan te nemen, terwijl nog een ander gevoel haar influisterde dat bescheidenheid somtijds meer waard is dan moed, en steeds op den achtergrond lag dat onaangename bewustzijn dat zij onder een valschen naam was, waar zij was en wat zij was. Terwijl zij over dit alles nadacht hoorde zij hem zeggen »Ik hoop dat gij er niet tegen hebt dat ik mjj bij die andere toehoorders gevoegd heb »Het was mij volmaakt onverschillig", antwoordde zij. »Ik heb vroeger wel meer voor allerlei toehoorders gezongen, zonder er mij ooit door beleedigd te voelen. Ik zong om Ruprecht genoegen te doen hebt gij dikwijls tijd om 's middags aan het strand te wandelen?" J»Ik zou haast zeggennooit, nooit" zei hij, haar, zooals zij met ergeïnis voelde, uitvorschend aanziende. «Maar ik kwam te Blackford-Hoeve om onzen jongen vriend te bezoeken; gij ziet er uitstekend uit Ruprecht, mijn jongenen toen mevrouw Lascelles hoorde dat ik van avond niet terug kon komen, verzocht zij mij naar het strand te gaan, daar zij niet gaarne wilde dat ik hem van daag in het geheel niet zou zien. Aan dat verzoek hebt gij het genoegen van mijn tegen woordigheid op dit oogenblik te danken. Ik durfde mij niet vertoonen toen ik u hoorde zingen, met die schare van toehoorders achter u. Ik kon toch uw lied niet storen met het verzoek W. J. van Pahst van Bingerden als burgemeester van Eist. onderscheibingen. Toegekend als blijk van Z. M. goedkeuring en tevredenheid, de bronzen me daille en een loffelijk getuigschrift aanS. Veth, te De Rijp, wegens de moedig volbrachte redding der opvarenden van een zinkend schip in de Zui derzee nabij Enkhuizen, op 2 April 1880; A. G. van der Brule, te 's Gravenhage, wegens de moedig volbrachte redding van eene vrouw uit een bran dend perceel in de Tullinghstraat aldaar. hooger onderwijs. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. C. Pijnacker Hordijk, als hoog leeraar in het oud-vaderlandsch recht en zijne geschiedenis aan de rijks-universiteit te Utrecht. militie. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den gep. luit.-kol. C. L. H. baron Quarles de Quarles, als militie-commissaris in het 2e militiedistrict van Noord-Brabant, en in zijne plaats benoemd de gep. luit.-kol. van het O. leger F. P. Cavaljé. consuls. De heer K. A. F. Palm, bevorderd tot consul der Nederlanden te Rio de Janeiro, is in die hoedanigheid door de Braziliaansche regee ring erkend. Op de nominatie voor hoogleeraar in de Latijn- sche taal- en letterkunde aan de universiteit te Amsterdam zijn geplaatst dr. H. T. Karsten, con rector aan het gymnasium te Rotterdam; dr. J. S. Speyer, leeraar aan het gymnasium te Amsterdam. Benoemd tot leeraar in het Fransch en Hoog- dnitsch aan de H. B. S. met 3 i. cursus té Rot terdam, P. van Duinen, leeraar te Harlingen. Heden morgen is de justitie van hier naar Co- lijnsplaat vertrokken om, in verhand met den onlangs op de hofstede van De K. aldaar gewoed hebbenden brand, een onderzoek in te stellen. De K., die dezer dagen gearresteerd is, maakte de reis mede. TJiolen 23Febr. Dinsdag avond werd alhier eene muziekuitvoering gegeven ten bate der Noordpool-expeditie. Een talrijk publiek hoorde de tien vocale en instrumentale nummers onder daverende toejuiching aan en de heer Wagtho, aan wiens bemoeiingen men het concert te danken had, kon aan het slot met volle gerustheid een hartelijk woord van dank toebrengen aan de he eren en dames medewerkers en aan de belang stellende toehoorders. De opbrengst zal later bekend worden gemaakt. Te Kampen is eene tentoonstelling geopend van door den blinden oud-majoor jhr. Serraris vervaardigde voorwerpen. Vouwbeenen, a jour bewerkt, étagères, tot aller lei doel bestemd, eierstellen, inktkokers enz. enz. van kunstigen vorm of met emblemata versierd, tuinstoelen, banken, kaarten, en relief bewerkt; dit alles en nog meer is er aanwezig. Het is bijna niet te gelooven, dat dit alles door om Rup rechts pols te voelen, 't geen ik nu zeer gaarne wii doen, mijn vriend," voegde hij erbij en vatte de hand van den zieke. Margaretha was genoodzaakt zich stil te hou den terwijl hij de polsslagen telde en zjj peinsde over den toestand van het oogenblik. «Hebt gij van nacht nog geslapen, juffrouw Percival, nadat ik u gezien heb?" vroeg hij en stak zonder verdere opmerkingen zijn horloge in zijn zak. «Neen, ten minste niet voor zeer laat in den ochtend. Het was zooals gij zeidet, de eerste maal. Ik was een weinig zenuwachtig en opge» wonden." «Ongetwijfeld. Ik voor mij viel in slaap-in den leuningstoel naast het bed van Ruprecht, en ontwaakte niet voor dat de dienstboden op waren. Toen ging ik heen." «Zoo." «Ik moet heel spoedig eens een gesprek met u hebben over dezen knaap," vervolgde Baldwin. »Ja," zei Ruprecht bedaard, »dat is goed, en dan, Margaretha, zal ik dat gesprek met hem over u hebben, waarvan ik u gesproken heb." Zoo, zijt gij reeds op den voet der doopna men vroeg Louis met een flauw lachje. «Als hij een Fransche knaap was, juffrouw Percival; zou hij u nu tutoyeeren; en als hij een Duitscher was, had hij u broederschap of zusterschap, zoo die bestaat, laten drinken." »Daar hij een Engelsche knaap is noemt hij mjj eenvoudig bjj den naani dien mijne peetooms

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1