BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Onderwijs. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Vijf personen zijn noodig om elkander voor liet doen der magnetische en meteorologische waarne mingen, die het hoofddoel der onderneming uit maken, af te lossen. Daarnevens heeft ieder zijne taak. Aan dr. Snellen zal de leiding toevertrouwd worden, de zeeofficier Lamie zal meer bijzonder voor tijds bepaling en plaatsopneming zorgen, de doctoran dus Ekama voor physische waarnemingen, een medicus voor de gezondheid, een natuurhistoricus voor zoölogische, botanische, ethnologische waar nemingen en voorwerpen, en indien men iemand vinden kan met de wenschen van den handel bekend, zal die aan de belangen van dezen zijne aandacht wijden en, de Yenissei opstoomende, handelsbetrekkingen trachten aan te knoopen, en voortbrengselen van Siberië voor zijn vaderland opsporen. In een memorie aan den minister van waterstaat zijn in de bijzonderheden de kosten der expeditie op 62,500 geraamd. Waarschijnlijk zal deze som voldoende zijn. Mocht er iets overschieten, dan komt dat ten goede aan enkele op het insti tuut noodige instrumenten en hoofdzakelijk aan de tochten der Willem Barends in 1884, die toch een gemeenschappelijk doel in anderen vorm be oogen. De St. -Ct. bevat de wet tot vaststelling van het negende hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1882. De heer D. van Wijk jr., eigenaar van het lokaal De Vereeniging in de Warmoesstraat te Amsterdam, verklaart in het N. v. d. D. dat dooi de politie op hem niet de minste pressie in zake het al of niet verhuren zijner zaal is uitgeoefend. Deze verklaring schijnt betrekking te hebben op de beschuldiging, door den heer Domela Nieuwen- huis tegen de politie gericht (zie M. Ct. van 21 dezer). De eigenaar van het lokaal zegt, dat de verhuring is afgesprongen wegens een verschil om trent den prijs. adel. In den Nederlandschen adel verheven met zijne wettige nakomelingen m>'. C. L. Rendorp te Valkenburg. belastingen. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan de ontv. der dir. bel. enz. C. F. L. Gram, te St. Oedenrode c. a., P. Bouwens, te Slie- drecht c. a. en G. J. Soetekou, te Coevorden c. a. De bisschop van Breda heeft tot kapelaan te Westdorpe benoemd den heer P. C. Fransen. Biervliet, 21 Februari. Door het gemeen tebestuur was het vorige jaar besloten de dorps school te restaureeren en een nieuwe school voor 200 leerlingen te stichten. Dit plan is nu ver anderd. Eene nieuwe school met ruimte voor 400 leerlingen zal thans op het marktplein verrijzen, terwijl de oude school verlaten zal worden. Zoo mogelijk zal dit jaar nog eene nieuwe tweede gemeenteschool met onderwijzerswoning gebouwd worden. De teekeningen, begrooting enz. zijn door den heer Hanninck, architect te Goes, reeds ingezonden. Twee onderwijzers, op eene jaarwedde van ƒ600, voor beide scholen worden thans gevraagd. Aan den heer B. J. H. Haitink, leeraar aan de H. B. S. voor jongens te 's Gravenhage, is, wegens verandering van betrekking, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. Gisteren is voor de rechtbank te Rotterdam het geding aangevangen tegen B. Broekhuyzen, voor man en C. J. de With onder-stationschef aan 't station Delftsche Poort te Rotterdam, beschuldigd van door nalatigheid gevaar te hebben doen ont staan voor een trein in den avond van 21 Octo ber jl., waarvan het bekende spoorwegongeluk, met den dood van 2 en de ernstige verwonding van 7 personen, het noodlottig gevolg is geweest. ontmoedigen door dien blik. Veeleer wilde zij hem, nu hij toch eenmaal niet wist wat hij aan haar had, nog meer te denken geven en hem met gelijke munt betalen, door te zingen op een wijze die hij moest goedkeuren. Zij antwoordde dus de visschers lachend »Nu, als gij het zoo gaarne hoort, zal ik nog eens zingen." En zonder verder antwoord af te wachten hief zij met al de kracht en uitdrukking, waarover zjj te beschikken had, een bekend oud lied aan, Robin Grag Het was een lied waaraan zij volkomen recht, ja meer dan recht kon laten wedervaren. Indien zij op een kleine zegepraal hoopte, was dat zeer natuurlijk en zij verwierf die ook. De blik van Louis, die eerst strak op haar gevestigd was, als wilde hij dat zij zou voelen dat hij luisterde en haar beoordeelde, werd van lieverlede afgewend en op de zee gericht. Al de verweerde gezichten der visschers waren naar haar toegekeerd. Het was een geheel nieuw gevoel voor haar, in staat te zijn om zooveel ongekunstelde, ware, innige belangstelling op te wekken, het spoorde haar aan om hoe langer hoe meer haar best te doen. Haar klankvolle stem zette zich uit in die zuivere, heldere lucht en toen hare laatste tonen weg stierven, voelde zij tranen van aandoening en ge voel in haar eigen oogen. Baldwin zei niets, maar Jaap begon uit zich zelf. Wordt vervolgd.) De rechtbank is samengesteld uit m™. Weve, voor zitter, Karsten en V. .d. Schueren, rechters, Moens, subst. officier en Polak Daniels, subst. griffier. Twintig getuigen zijn gedagvaard. De eerste be schuldigde heeft schoorvoetende zjjne schuld aan het ongeluk bekend, doch de onder-stationschef houdt vol dat hij verantwoord was en zich op zijne ondergeschikten, aan wie hij zijne bevelen gegeven had, verlaten kon. De eisch van het O. M. is voor den len besch. drie maanden gevangenisstraf, voor den 2en vijfenveertig dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan, met bepaling dat beide vervallen in de kosten, zoo noodig te verhalen bij lijfsdwang. De uitspraak is bepaald over acht dagen. Den heer J. Smits alhier is namens den koning dank betuigd voor de Z. M. op zijn jaardag aan geboden wafelen, die de koning met welgevallen heeft aangenomen. De vorige week is hier een kist met ham en worst ontvangen, die van Zutfen per spoor tot Rotterdam en verder per boot is verzonden. Bij de opening bleek daaruit een gedeelte van den inhoud verdwenen te zijn. Men zij dus voorzichtig bij het ontvangen van kistjes of pakken-en over- tuige zich, voor ze te aanvaarden, of de. sluiting in orde en geen teeken van braak te bespeuren is. De Ned. Bell-Telephoonmaatschappij heeft van den minister van waterstaat machtiging verkregen voor den aanleg van telephonische verbindin gen te Rotterdam. Om redenen van gezondheid zal de heer A. Trostorff zijne betrekking van ontvanger der ge meente Rotterdam nederleggen. Sinds Zaterdag is de geheele ruimte der Rotterdamsche Passage door vier Jablochkoff- lampen verlicht, waarbij een van terugkaatsglas voorzien. In dit gebouw, welks wanden van onder tot boven wit zijn, is de uitwerking van deze verlichting schitterend. Deentje Bruno, vroeger dienstbode in Den Haag, thans te Grand Rapids in Noord-Amerika woonachtig, is den 4en dezer getrouwd met Willem van Valkenburg, een jonkman van de Chr. gere formeerde belijdenis, aldaar. Dit gewichtige nieuws dankt het publiek aan den heer J. A. de Bergh, nieuwtjes-leverancier te 's Gravenhage. Het overlijden van den schilder Bakker Korff is reeds van invloed op den prijs van diens nage laten werken. Op eene veiling van schilderijen te Rotterdam is voor zijn stuk »de hutspot etende dames" het hoogste bedrag van alle gelijktijdig ver kochte werken van Nederlandsche meesters betaald, namelijk ƒ1525. Het is bestemd voor het stedelijk museum te Dordrecht. De werkzaamheden te Tilburg aan den Z. O. spoorweg worden met snelheid voortgezet, zoodat de aansluiting aan den staatsspoorwegop 1 Maart (den vastgestelden termijn) zal kunnen geschieden. Met de uitbreiding aan het stationsgebouw is nog niet aangevangen, daar de onderhandelingen met de directie van den Central Beige dstardver nog niet afgeloopen zijn. De gemeenteraad van Groningen hèeft met 16 tegen 10 stemmen het voorstel van burg. en weth. aangenomen, om de buitengewone kosten, vereischt om den te bouwen nieuwen schouwburg voor brandgevaar te beveiligen, ten bedrage van 20,000, voor rekening der gemeente te nemen. Door den heer W. Verkouteren te Batavia, is concessie aangevraagd voor den tijd van 25 jaren voor de uitoefening van de zeevischvangst met electrisch licht. In antwoord op zijn verzoekschrift heeft de heer Verkouteren een gouvernements-beschikking ge kregen, dat hij voor het beoogde doel geen ver gunning of octrooi noodig heeft, en dat hij derhalve gerust zijn gang kan gaan, mits hij maar zorge dat de onderneming niet gevaarlijk wordt voor de scheepvaart. Op de stoomtraralijn WageningenEde werd dezer dagen de koninklijke wagen beproefd. Alles liep naar wensch af en men verwacht dat Z. M., bij zijn bezoek aan Oranje-Nassau, van Ede tot Wageningen per stoomtram zal reizen. Reeds is er sprake van dat de tramweg van Wageningen tot aan het koninklijk landgoed zal worden verlengd. De directeur van de nieuwe schoenpoetsers- vereeniging te Amsterdam is op den loop gegaan. Toen de mannen Maandag middag kwamen afre kenen was de directeur verdwenen en bleek het geld verteerd te zijn. Behalve hun weekloon zullen de leden ook wellicht hun gestort geld kwijt zijn. Eene sterke politiemacht had moeite om voorde woning van den ex-directeur de orde te hand haven. De Sardinian is gisteren morgen* voor Queenstown aangekomen, gesleept door een andere boot der maatschappij. Kapitein Selby is eergisteren avond, tenge volge der hem door Albaneesche herders toege brachte wonden, overleden. Zijne echtgenoote is na de tijding zijner verwonding dadelijk naar Konstantinopel op reis gegaan, doch kon de lange reis niet snel genoeg afleggen om haren man nog te zien. Onder den titel 1Iet lersche Legioen van Eer zal eerstdaags te Dublin eene lijst worden uitge geven van de personen die onder de werking der dwangwetten zijn gevangen genomen, met hunne levensbeschrijving in het kort. Terwijl in het gansche midden en westen van Europa bijzonder zacht winterweder heerscht, is het in Griekenland geweldig koud. Te Athene waren de straten gedurende drie dagen versperd door een sneeuwlaag van drie voet. Den dag vóór dat het begon te sneeuwen had men de straten nog begoten voor de stof, Na de beide gevallen van veroordeelingen van onschuldigen in Engeland, welke wij vermeld hebben, komt thans een dergelijk geval uit Wee- nen den voorraad der tegenstanders van elke on herroepelijke straf vermeerderen. Den 3en April 1878 werd een jong meisje, Katharina Balogh, dood op hare kamer gevonden met sporen van verworging. Eene buurvrouw, Katharina Steiner, werd op aanwijzingen wegens den moord tot zes jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Een jong man heeft echter verleden week omtrent deze zaak eene onverwachte bekentenis gedaan. Hij was in 1878 leerling der vijfde klasse vaneene Realschule en had vooral liefhebberij in scheikunde. Na een typheuse ziekte bespeurde hij dat zijn geheugen sterk was achteruitgegaan en hij zijne makkers in het werk niet meer kon bijhouden. Hij besloot daarom zich het leven te benemen en bereidde zelf blauwzuur, dat hij medenam naar Weenen om zijn voornemen te volvoeren. In de hoofdstad was hij bij Katharina Balogh terecht gekomen, en hij vroeg haar koffie voor hem te zetten. In die koffie wierp hij het vergif. Zelf aarzelde hij te drinken wegens den leelijken geur en Balogh, vra gende of de koffie wel zoet genoeg was, nam een flinken slok, waarop zij zieltogende nederstortte. De jongen was door zijn schrik het plan tot zelf moord vergeten, dacht niet anders dan om lijfs behoud en verworgde de stervende om ontdekking zijner onvoorzichtigheid te voorkomen. Hij nam de vlucht, en de buurvrouw met wie Balogh meer dan eens tot handtastelijkheden was overgegaan, werd veroordeeld. Zoo luidt het verhaal van den jongen man, naar wiens verstandelijke vermogens men voorzichtigheidshalve een onderzoek instelt. Hij is nu twintig jaren oud en de zoon van een geacht staatsambtenaar. Bij ons te lande hoort men niet veel meer van de homoeopathie, maar in Duitschland bloeit ze hier en daar nog en zien de andere medici op die richting nog even minachtend neer als vroeger. Haast was een Berlijnsche dokter in ongelegenheid gekomen door eene wat al te vrije uiting zijner meening omtrent die collega's. In eene openbare vergadering van de medici sprak hij van »de kwakzalvers in ons eigen midden, de homoeopa- then en dergelijke gediplomeerde charlatans." Achttien homoeopathen dienden eene klacht we gens hoon tegen dezen dokter in, maar de rech terlijke macht oordeelde in twee instanties dat er geen bedoeling was geweest om te beleedigen. In zijn vasten-mandement, richt de aartsbisschop van Mechelen eene opwekking tot de geloovigen om toch vooral te bidden voor de dagbladschrijvers. Dit is eene attentie van den prelaat, die door de pers op hoogen prijs zal worden gesteld. Men zegt dat Alexander, vorst van Bulgaryë, met eene zuster van den Servischen vorst Milan gaat trouwen. Het vorstendom Bulgaryë krijgt langzamerhand alle kenmerken van een beschaaf den staat. Zijne begrooting voor 1882 is opgemaakt met een deficit. In Newcastle en Manchester staan Deensche ei eren hooger genoteerd dan Duitsche, verleden week b, v. Deensche 5.40 en Duitsche 4.50 per 120 stuks. Als een gevolg hiervan gaan al de Noord- duitsche eieren via Kopenhagen naar Engeland. In de laatste drie maanden werden door Lloyd niet minder dan 35 schepen gerapporteerd als hun roer verloren te hebben. Het blijkbare gevaar, dat daardoor aan de bemanning en de passagiers dei- schepen wordt berokkend, gaf den heer Price aan leiding om tot de regeering de vraag te richten of passagiersschepen niet worden genoodzaakt niet uit te gaan zonder waarlooze roeren, zooals ze aan de Engelsche oorlogsschepen zijn aangebracht. De heer Chamberlain antwoordde dat hij daartoe thans geene macht had, maar dat er last was gegeven om voortaan bij het examen voor stuurman de candidaten te examineeren op het samenstellen van hulproeren. 22 Februari des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rora. afwijk, Wina- richt. Toe stand Tem pera- kracht, j lucht, j Qe^' Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde Leipzig Garlaruhe Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Perpignan Christiaansund. Stockholm Kopenhagen Stornoway 13.8 15.2 17.2 17.3 16.3 12.7 21.0 13.2 11.9 14.0 14.5 17.3 15.8 15.4 11.5 11.2 5.1 2.9 9.0 17.3 W ZW WNW zzw ZW w NO w NW NW NO NW NNO O O NW ZZW ZW ZW w I 0 1 1 2 3 1 4 2 2 1 1 g 8 1 5 9 2 4 5 helder mist. mist. mist. mist. betr. betr. bew. helder 1. bew. betr. betr. betr. helder regen betr. mist. betr. betr. t 1 6 8 "I" 1 8 -j- 9 Grootste verschil In Nederland 's ochtends 8 urenV. 3.5 D. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 21 Febr. 's avonds 11 uren 42 gr. 22 i, 's morgens 8 uren 40 gr. 's middags 1 uur 47 gr. 's avonds 5 uren 43 gr. F. Toen de heer Gladstone Maandag avond in het lagerhuis zijn voornemen aankondigde, om het be sluit der lords tot vorming eener commissie van enquête naar de werking der landwet openlijk in het huis der gemeenten af te keuren en die afkeu ring door eene motie te bezegelen, ontstond er een zekere schrik in het huis. Sir Walter Barttelott, een conservatief lid, vroeg naar redenendaarop toch had men aanspraak. Als het parlement moest worden gebonden en gemuilband en het hoogerhuis door den minister werd bedreigd, dan mocht men toch verlangen dat hij daarbij dadelijk zijne redenen voegde. Maar de heer Gladstone was niet te vermurwen. »Als ik de motie instel, zeide hij, zal ik de ernstige redenen mede- deelen, die mij tot die handeling leiden, redenen die in verband staan met de eerste behoeften der lersche maatschappij. Ik zal het huis niet ophou den door nu ook maar een woord verder over deze zaak te spreken." En wat men ook verder voor pogingen aanwendde, de heer Gladstone bleef op zijn stuk staan, en zijne bedoeling om nog dien avond de beraadslaging over de cloture te doen aanvangen, werd bereikt. Dezen maatregel leidde de premier in met eene lange redevoering, waarin hij uitvoerig de nood zakelijkheid betoogde dat er eene wijziging komen zal in de voorwaarden onder welke de kamer haren arbeid verricht. Hij achtte het den plicht der regeering eene poging te wagen om het huis te redden uit een toestand die gevaarlijk werd voor zijn aanzien en zijne werkkracht. De arbeid welke van de vergadering wordt gevergd, neemt voortdurend toe, terwijl de macht om de zaken af te doen in dezelfde reden afneemt, zoodat de meest ervaren en hoogst aangeschreven leden van het huis aangedrongen hebben op bepalingen die dezen staat van zaken kunnen wijzigen. In het eerste artikel, de eigenlijke sluiting der beraad slaging betreffende, bracht de minister nog eene wijziging van het oorspronkelijke voorstel. Na voorafgaande verklaring van den voorzitter wil hij het debat laten sluiten, indien meer dan twee honderd leden zich voor de sluiting verklaren of indien er minder dan 40 voorstanders zijn van de voortzetting tegen meer dan 100 voorstanders van de sluiting. Sir Stafford Northcote de kwaal erkennende, is tegen het middel van dit eerste artikel dei- voorgestelde bepalingen van orde. Indien men, om enkele individuen onder den duim te krijgen, de vrijheid van het debat vernietigt, dan zou men meer kwaad dan nut stichten. Met de overige voorgestelde wijzigingen in de wijze van werken van het huis kan hij medegaan, maar tegen de aanneming van de cloture waarschuwt hij ten sterkste. Verschillende sprekers behandelden de zaak van beide standpunten. De heer Goschen wees erop hoe in de laatste drie jaren de behoefte was gebleken aan krachtige middelen, en hjj lachte met de bewering dat men in een Engelsch par lement door dit middel het debat zou willen smo ren. Geen enkel ministerie zou het ooit wagen zijne tegenstanders het zwijgen op te leggen, en van het middel der cloture zal alleen dan worden gebruik gemaakt, als beide partijen in het huis tegenover enkele kwaadwilligen de afdoening van zaken willen beschermen. Dat schijnt de juiste waardeering der zaak te zijn. De vrijheid van spreken is in Engeland te oud geworden en zit het gansche volk te veel in merg en bloed om door eene bepaling van een reglement van orde schade te kunnen lijden. Telegrammen uit St. Petersburg brengen aller lei officieuse schattingen omtrent Skobeleff's ge ruchtmakende woorden. Een der bladen gelooft niet dat de generaal zoo gesproken heeft en schrijft het bericht toe aan een opgewonden dagblad schrijver. Daarvan is echter geen quaestie, en de onderstelling schijnt dan ook maar geopperd te zijn om des te krachtiger te doen uitkomen dat een generaal-adjudant in werkelijken dienst van den czaar zulke taal niet kan, d. i. niet mag gebruikt hebben. Een ander blad meent dat de generaal aan geestverbijstering lijdt, terwijl een derde het betreurt dat hij nu als generaal voor Rusland zal verloren zijn. Daarmeê zal het wel zoo'n vaart niet loopen. Ook het officieele blad bevat eene mededeeling omtrent deze zaak, waarin de in omloop gebrachte verontrustende geruchten worden tegengesproken. Uitlatingen van dien aard van personen die in geen enkel opzicht daartoe door de regeering zijn gemachtigd, kun nen geen invloed hebben op de buitenlandsche politiek der regeering", enz. De rest kan men wel raden of anders naslaan in de vriendschappe- lijke-verhoudingen-paragraaf van een of andere troonrede. Naar generaal Skobeleff hekend is, als pansla- vist en soldaat, behoeven zijne woorden niet veel verklaring. »Wat moeten wij anders doen, zou hij, na zijn toost in St. Petersburg, te Berlijn tot zijn vriend, den schilder Wereschagin, gezegd hebbende zaken zijn in Rusland zoo treurig gesteld, dat wij ons uit den poel niet anders kun nen redden dan door een buitenlandschen oorlog." Nu is het maar de vraag of dit alleen eene par ticuliere meening is van den generaal, of wel een indruk dien hij heeft opgedaan van de heerschen de richting in Petersburgsche regeeringskringen. Want, zooals een Berlijnsch blad terecht doet opmerken, de generaal is geen gek, geen alleen staande plannenmaker, maar een der hoofden van een machtige richting in Rusland, en wat hij zegt is zonder twijfel goed overdacht. Zijne beschermelingen, de Ilerzegowiners, hebben de sterkte Ustikolina met een paar kanonnen op de Oostenrijkers veroverd. Verder wordt nog van enkele schermutselingen gewag gemaakt, doch de eigenlijk gezegde aanval op de opstandelingen schijnt nog niet begonnen te zijn. Aangaande de Egyptische zaken is er geen nieuw licht ontstoken. De Engelsche en Fran- sche nota's zijn nog onbeantwoord in de ministe- riën van buitenlandsche zaken der overige mogend-

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2