N° 45. 125® Jaargang. Woensdag 22 Februari. FEUILLETON. EEN VAN DE DRIE. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groole letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 21 Februari. Met den gewonen posttrein kwam gisteren avond te 10 u. 17 m. Z. D. de vorst van Waldeck Pyrmont, met zijne gemalin, hunne dochter prinses Helena en haar bruidegom prins Leopold van Engeland, hertog van Albany, benevens de 9jarige prinses Elisabeth van Waldeck, te Ylissingen aan. De vorst van Waldeck, 's middags te 5 uren uit 's Gravenhage vertrokken, had zich te Breda bp zijne van Duitschland komende familie gevoegd en maakte even als deze gebruik van een salon rijtuig der Bergisch-Markische Eisenbahn. De hooge reizigers, namens de koningin van Engeland te Ylissingen ontvangen door generaal C. T. Du Plat en den vice-consul van Engeland, den heer P. L. de Bruijne, namen in den waggon afscheid van de vorstin-moeder en gingen onmiddellijk aan boord van het kon. Eng. stoomjacht Victoria and Albert dat, onder bevel van kapt. Thompson, aan de ponton onder stoom lag. Aangezien de Victoria and Albert achter de tot vertrek gereed liggende mailboot Prins Hendrik lag, was de toegang tot dit laatste vaartuig met vlaggen versierd en met een looper bedekt. De vorstelijke reizigers waren in burgerkleeding en sléchts van een klein gevolg vergezeld. Prins Leopold scheen nog niet geheel hersteld te zijn van den onlangs gedanen val en steunde bij het loopen op een stok.' Nadat de reizigers zich aan boord van het jacht hadden begeven, vertrok dit te 11 uren naar Queenboro, waar de vice-admiraal Macdonald de gasten zijner koningin ontvangen zal. Te 11 uren vertrok ook de vorstin van Waldeck- Pyrmont, die het salonrijtuig niet verlaten had, met de kleine prinses en gevolg per extra trein naar Middelburg. Aan het stationzoo wel als aan het hotel de Nieuwe Doelenwaar de vorstin en haar gevolg haar intrek heeft ge nomen, had zich een talrijk publiek vereenigd dat de moeder onzer koningin met een hoera be groette. Het rijtuig dat op het perron alhier nabij den waggon was geplaatst en haar naar het hotel vervoerde, werd geëscorteerd door de maréchaussée. De vorstin houdt verblijf in twee benedenvertrekken, slaapkamer en salon, die door den heer De Boer uiterst smaakvol zijn ingericht. In het gevolg der vorstin bevindt zich freule Yon Stockhausen en de hofmaarschalk Freiherr Yon Hadeln, benevens een uit 6 personen bestaand dienstpersoneel. De vorstin heeft het hotel niet verlatendoch de jeugdige prinses heeft met den hofmaarschalk eene wandeling door de stad ge maakt en o. a. de oudheidskamer ten raadhuize bezocht. Naar wij vernemen is de vorstin voor nemens morgen ochtend met den trein van 9 u. 40 m. naar 's Hage te vertrekken. Behalve het gisteren medegedeelde besluit van de kamer van koophandel en fabrieken alhier, werd, naar aanleiding van een schrijven van den 14 naar het Engelsch. HOOFDSTUK IX. Een slapelooace nacht. Het is u gelukt u zelve tevens geheel uit te putten", antwoordde hij. iKom ga nu zitten." Hij maakte de handen van Margaretha uit die van Ruprecht los en zei met een medelijdenden lach. »Arme jongenHij klemt zich aan een sterke hand vast, als een drenkeling aan een stroohalm." Margaretha stond rechtop en wilde juist zeggen dat zij geloofde dat er nu niets meer te doen was en zij heen kon gaan toen eensklaps hare krach ten haar begaven. Zij wankelde en greep een stijl van het ledikant van Ruprecht. De dokter snelde naar haar toe, gaf haar een stoel en zei: »Rust even uit. Dit is de eerste maal. Gij zult er van lieverlede wel aan gewennen, dat wil zeggen," vervolgde hij op zachter toon, »als gij het kunt uithouden. Geen van de anderen zjjn daartoe in staat geweest." burgemeester van Middelburg omtrent de wen- schelijkheid van het benoemen eener plaatselijke commissie voor de in 1883 te Amsterdam te houden internationale koloniale tentoonstelling, besloten den burgemeester te kennen te geven dat de kamer de benoeming eener zoodanige commissie zeer wenschelijk acht. Met betrekking tot een van de kamer van koophandel te Londen ontvangen verzoek, om, ten behoeve van een maandelijks te verschijnen orgaan voor den handel, geregeld opgave te doen van belangrijke besluiten, is goedgevonden te be richten dat hoewel de omvang der werkzaamheden niet van dien aard is om geregeld mededeeling te doen, de kamer bereid is wanneer door haar in belangrijke internationale quaesties besluiten worden genomen, hiervan kennis te geven. In Frankrijk worden wetenschappelijke proeven genomen teneinde te ontdekken, hoedanig de juiste werking van alcohol is op de spijsvertering, adem haling en afscheiding van sappen. Tot voorwerp dezer proefnemingen is een var ken gekozen, omdat de spijsverteringsorganen der varkens in hoofdzaak zeer nauwkeurig op die der 'menschen gelijken, en omdat bovendien het var ken het eenige dier is (behalve de mensch) dat zonder weerzin, ja met vreugde, gedrenkt wordt met alcohol." Dit najaar zal te 's Hage een internationaal congres bijeen komen van hen, die zich aan het wetenschappelijk onderzoek wijden der werking van alcohol. De heer Beaumetz zal dan een uitvoerig verslag uitbrengen. Door allerlei oorzaken zijn dezen winter de ge regelde opvoeringen in den schouwburg te Mid delburg, die in de vorige twee jaren zoo goed op gang waren, geruimen tijd gestaakt. Er mag dus op buitengewone belangstelling gerekend worden, nu aanstaanden Donderdag het Rotterdamsche gezelschap van Het Ned. Tooneel weder optreedt met het beroemde tooneelspel van Augier enSan- deau, De schoonzoon van mijnheer Poirier, gevolgd door een kluchtspel, tot ontspanning der door het drama vermoeide zenuwen. Het is dan ook slechts om de aandacht onzer lezers op de advertentie te vestigen en hen te herinneren aan den korten tijd, die Donderdag middag voor plaatsbespreking open is, dat wij van deze ^heropening van Thalia's tempel," zoo als een courantier in den pruikentijd misschien geschreven zou hebben, bij voorbaat melding maken. Gisteren vierde de gemeente Waarde feest, wijl de dag herdacht werd waarop, 25 jaren geleden, de heer Yereeke als burgemeester optrad. Vlag gen wapperden allerwege en het gemeentehuis was fraai versierd. Uit vrijwillige bijdragen van bijna alle gemeentenaren werd het geachte hoofd der gemeente 's middags een nette schrijftafel aan geboden en door de jeugdige inwoners bovendien Margaretha bedwong hare tranen, welke door de reactie te voorschijn kwamen. »Arme, arme jongen" zei zij. »Onder de schaduw van zulk een beproeving, zulk een be zoeking, te moeten levenBeter ware het dood te zijn »0, ja!" sprak hij langzaam. Hij leunde met zijn rug tegen den schoorsteenmantel, met over elkaar geslagen armen en zag op haar neer »Uwe zenuwen zijn tamelijk sterk, zie ik, mejuf frouw o neem mjj niet kwaljjkIk weet uw naam niet." »Mijn naam?" herhaalde zij, zichtbaar ont stellende en aarzelend voortgaande. »0! Percival Margaretha Percival-" »0! gij schijnt nog al sterke zenuwen te hebben, juffrouw Percival. En dit zoo zijnde, kan ik u de waarheid meêdeelen. Zijn moeder weet het nietmaar die knaap zal waarschijnlijk vroeg sterven. Het is het beste het eenige wat men voor hem kan wenschen." »Dat is vreeselijk!" »Het is heel hard voor hem en voor hen allen, ja." »Hij bedoelde u zeker toen hij mij vertelde dat hij een vriend had, wiens handen sterker waren dan de mijne, en die hem kon laten doen wat hij wilde." Baldwin glimlachte. »Ja, ik ben die vriend." »En hebt gij zooveel macht over hem?" »Ik geloof het wel." een prachtige stoel, terwijl de leerlingen der open bare school daarbij nog een tafelschel voeg den. Onder gepaste vroolijkheid werd de dag verder doorgebracht. De heer Z. D. van der Bilt La Motthe herdacht gisteren onder vele blijken van belangstelling de 25jarige vervulling zijner betrekking van secretaris der gemeente 's Heer Abtskerke. Het geheele dorp was niet vlaggen versierd en een prachtige eereboog voor het raadhuis opgericht. In eene buitengewone zitting van den raad werd den jubilaris een etui met zilver aangeboden. Door de commissie uit den Goeschen gemeente raad, belast met het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid, den heer C. Risseeuw, is een uitvoerig rapport opgemaakt. De meerderheid van die commissie adviseert den heer Risseeuw niet als lid toe te laten. Bij de jongste verkiezing van een lid der pro vinciale staten van Zuid-Holland in het district Ylaardingen, is, zoo als men weet, de overwinning behaald door de verbonden antiliberale partijen. In welke mate dit de schuld is van de ver deeldheid of de eigenwijsheid van een deel der liberalen, bljjkt uit de volgende opmerkingen in de Vlaardingsche Ct Burgerplicht had den toestand juist beoordeeld. Het had besloten alléén Maas Geesteranus (liberaal) te kiezen, en alle liberale kiezers dringend uit- genoodigd hetzelfde te doen, omdat, alleen zoo handelende, haar candidaat, in de meerderheid kon komen. »Hieraan is niet voldaan. De uitslag bewijst het. Slechts 208 biljetten zijn ingeleverd met Maas Geesteranus alleen er op. »Zijn er dan maar zoo weinig liberale kiezers? Neen. Want er zijn nog 220 biljetten ingekomen, die ingevuld waren met Maas Geesteranus en Constant Rebecque. Ook deze moeten gerekend worden afkomstig te zijn van liberale kiezers. Maar van welke »Yan dezulken, die het wachtwoord van Burger plicht niet begrepen hebben. Niet begrepen dat zij, Constant Rebecque mede steunende, aan hem de overwinning bezorgden, maar aan Maas Gees teranus de nederlaag. Immers, trekt 220 ai van de 539 op Constant Rebecque uitgebrachte stem men, en er blijft 319 over, dat is minder dan 463 die Maas Geesteranus gehad heeft. De cijfers zijn welsprekend, 'tls zonneklaar dat deze 220 liberale kiezers zich door hunne eigene wijsheid hebben laten verschalken, meer dan door de kunstgrepen hunner tegenstanders. »Wij kunnen toch niet aannemen, dat zij wer kelijk vermeenden beiden èn Maas Geesteranus èn Constant Rebecque in de staten te kunnen bren gen. Dat ware de tegenpartij te licht en zijn eigen partij te hoog te schatten geweest en zou ook al van geen groot doorzicht getuigen. Margaretha kon niet zeggen wat haar de vol gende woorden op de lippen bracht Gebruik die macht niet tegen mijMaak niet dat hij een afkeer van mij krijgt." Waarom zou ik dat?" vroeg hij verbaasd. »Er zijn weinig dingen waarvan ik een afkeer héb, of wensch dat anderen een afkeer kan krij gen, behalve bedrog, of leugen, of oik geloof dat ik begrijp wat gij meent." »Ik meen dat ik, al gaat hij nog zooveel van mij houden, u nooit in den weg zal staan u nooit zal verdringen want hij is u met hart en ziel toegedaan." Ja, dat weet ik." zei Baldwin met een eigen- aardigen lach. Hier trad mevrouw Lascelles het vertrek binnen, met een glas wijn in de hand en verzocht Mar garetha dat te drinkenmaar deze sloeg het af en beweerde dat zij er koortsig van zou worden. Zjj stond op, wenschte hen goeden nacht en zei dat zij nu zou heengaan, nu zij zeker was dat er iemand bij Ruprecht zou blijven waken. Zij kreeg een hartelijken handdruk van mevrouween def tige afgemeten buiging van Baldwin. Zij begaf zich naar haar kamer, naar bed doch niet ter ruste. Het bleef voor haar een ge heel slapelooze nacht. Het was reeds over tweeën en geen slaap genaakte haar gedurende verschei den uren. Zij lag wakker en doorleefde gedurig wêer in gedachten het tooneel dat zooeven had plaats gehad, doch zij hoorde boven alles uit, zóo duidelijk alsof zjj aan haar oor geschreeuwd werden, slntusschen, het is zoo als het is. De liberalen zijn door hunne vrienden bedrogen. »Er zijn 263 biljetten ingeleverd met Hogk en Duijnstee. Wij mogen ze afkomstig achten van katholieken. Er zijn 275 biljetten geweest voor Hoek en Constant Rebecque, uitgebracht door antirevolutionairen en 220 biljetten voor Maas Geesteranus en Constant Rebecque ingevuld, door liberalen. »Ergo Hoek is gekozen door katholieken en antirevolutionairen, Constant Rebecque door anti revolutionairen en liberalen." Door burg. en weth. van Amsterdam is voorge steld, ter voorkoming van brandgevaar in gebou wen, bestemd voor openbare bijeenkomsten, in de Algemeene Politieverordening eenige voor schriften op te nemen, waaraan het volgende ontleend is: De gebouwen moeten voorzien zijn van gas meters, ten getale en ter plaatse door den kom- mandant der brandweer te bepalen. Het is verboden op, onder of boven het tooneel, zoomede in de daartoe behoorende kleedkamers, magazijnen en werkplaatsen, beweegbare gasarmen te hebben. Geene liehttoestellen mogen in deze ruimten aanwezig zijn, dan ingericht volgens aanwijzing van den kommandant der brandweer. Boven lichten, welke op korteren afstand dan 75 cM. onder houten vloeren of andere brandbare voorwerpen branden, moet een beweegbaar scherm of blokje zijn aangebracht. De zich boven de lichten bevindende brandbare voorwerpen moeten, op de wijze door den kommandant derbrandwees aan te geven, met ijzer zijn beslagen. Ter volledige afscheiding van tooneel- en toe schouwersruimte moeten brandschermen aanwezig zijn. In bijzondere gevallenkunnen de schermen, volgens aanwijzing van burg. en weth., door andere voorzorgsmaatregelen worden vervangen. Yoor de bediening van de schermen, moet het noodige personeel aanwezig zijn. De schermen moeten, behalve tijdens de voorstellingen en repe- titiën, neergelaten zijn. In de schouwburgen moeten de naar het oordeel van burgemeester en wethouders noodige brand- kranen en andere brandbluschmiddelen aanwezig zijn. Het tooneel moet met een der brandweer posten in telegraphische gemeenschap worden gebracht. De deuren moeten steeds van elke belemmering worden vrij gehouden. In de gangen, trappen, toegangen en doorgangen binnen de zaal mogen geene staanplaatsen worden aangewezen en geen losstaande stoelen, of andere belemmerende toestellen geplaatst worden, zonder vergunning van B. en W. In de gangen en trappen moeten, zoo lang de localiteiten voor bezoekers zijn opengesteld, goed lichtgevende olielantarens branden. Kachels mogen op het tooneel, in de kleedka mers, de magazijnen of de werkplaatsen niet aan- die enkele, korte volzinnen, die de jonge genees" heer Louis Baldwin gesproken had. De zon begon reeds de kamer te verlichten, de eerste vogels waren aan het sjilpen voordat zij eindeljjk in een korten, onrustigen slaap viel. HOOFDSTUK X. Kinken aan hei strand» Den volgenden dag bracht Margaretha deli ochtend door met haar vrouwelijke leerling en merkte tot aan het tweede ontbijt niets van Ruprecht of mevrouw Lascelles. En aan dien maaltijd verscheen de laatste ook slechts alleen. De goede, lieve Vrouw zei met oogen vol tranen tot Margaretha Ik geloof, lieve, dat gjj een reddende engel voor ons zult worden. Ik kan u mijn dank niet genoeg betuigen, maar mijnheer Baldwin zegt »Wat zegt mijnheer Baldwin?" vroeg Mar garetha, eensklaps verschrikt opziende. O niets dan goeds", zei mevrouw glimlachend: »Hij beschouwde den invloed, dien gij op Ruprecht verkregen hadt, als bijna tooverachtig, bijna gelijkstaande met den zijnen en dat komt op het zelfde neer." Margaretha lachte eenigszins zenuwachtig. Zij verbeeldde zich dat Louis Baldwin haar niet ZO0

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1