125e Jaargang. 1882. Dinsdag N° 44. 21 Februari. FEUILLETON. EEN VAN DE DRIE. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën20 CentTper regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puldicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 20 Februari. In de heden gehouden vergadering der kamer van koophandel en fabrieken alhier werd behan deld bet verzoek der kamer te Winschoten, tot ondersteuning van het door haar aan den minister van financiën gericht verzoek om in zake van faillissementen alle stukken vrij te stellen van zegel- en registratierecht. De commissie van de maand, die te dezer zake rapport uitbracht, wees erop dat een wetsontwerp is ingediend, houdende wijziging der bepalingen betreffende de registratie belasting," waarbij het evenredig «recht van rang regeling" opgeheven wordt, en in de memorie van toelichting waarvan de woorden worden aan gehaald de wenschelijkheid en de billijkheid van afschaffing wordt aangetoond. Het wetsontwerp is dus in staat van wijzen en zal waarschijnlijk weldra in behandeling komen, zoodat hierdoor reeds voor een deel wordt te ge- moet gekomen aan den wensch der Winschoter kamer. Bovendien wees de commissie er nog op dat de tijd voor belasting-vermindering zeer ongunstig is. Overeenkomstig het rapport besloot de kamer bet verzoek niet te ondersteunen. Heden avond wordt alhier verwacht H. D. de vorstin van Waldeck-Pyrmont, moeder van H. M. onze koningin. Voor de vorstin zijn vertrekken in gereedheid gebracht in het hotel de Nieuwe Boelenen "wl, teneinde de hooge gast het trap pen klimmen te besparen, op de eerste verdieping. De meubelen daartoe zijn geleverd door de firma Wed. C. H. Doesburg en Zoon. De vorstin komt beden avond per trein van 10 uren, in gezelschap harer dochter, prinses Helena, te Vlissingen aan. Laatstgenoemde zet van daar de reis naar Enge land voort, terwijl hare moeder per extra-trein naar Middelburg vertrekt. De jaardag van Z. M. de koning is gisteren al hier op de gewone wijze gevierd door het uitsteken der vlaggen van alle openbare en vele particuliere gebouwen. Te 1 uur werd op bet Molenwater eene parade van bet garnizoen en inspectie der schutterij gehouden. De parade werd gekomman- deerd door kapt. Vieweg. 's Avonds was door de onderofficiers-vereeniging der infanterie in de groote zaal van bet Schutters hof eene feestviering georganiseerd, die behalve door eenige officieren van het garnizoen en der schutterij door bet kader der schutterij en een groot aantal genoodigden werd bijgewoond. Eenige goed uitgevoerde zangnommers, eene dramatische schets en een vlug en flink opgevoerd blijspel maakten het programma uit, terwijl de feestviering met een opgewekt en druk bezocht bal besloten werd. 13 naar het Engelsch. HOOFDSTUK IX. Ken slapelooze nacht. Zij ging weer aan de tafel zitten en nam eenige lossen bladen op van het kostbaar handschrift, dat Ituprecht haar had toevertrouwd. Zij nam het bovenste, getiteld: Een berinnering aan de Oostkust. Het begon: «Het zijn de Oostelijke golven, die bet strand van mijn Engelsch buitenverblijf besproeien. Koude, kille golven; kil en guur is ook de wind die over de Noordzee giert en al loeiende ver in bet land de boomen naar het westen doet over- buigen, zoodat de arme stumpers er uitzien, alsof zij alle krachten inspanden om de plaats te ont vluchten, maar eenmaal daar vastgeworteld even als ik kunnen zij slechts hunne sidderende armen uitstrekken .en voortdurend om een zachter klimaat en liefeljjker valleien roepen." Jffargaretha hief bij die woorden het hoofd op. Vlissing-en. 20 Febr. Heden middag is alhier op de werf der Kon. M" Be Schelde het stoomschip Zwaluw, bestemd voor de civiele marine in O.-I., met goed gevolg te water gelaten. Walcheren neemt ditmaal in Eigen Haard de grootste plaats in. Mevrouw Bosboom Toussaint, door Cb Kohussen als teekenaar geholpen, zet in aflevering No 8 baar historisch-romantisch tafereel van bet kasteel Westhoven voort en twee nauw keurige teekeningen van onzen jeugdigen stadge noot J. A. Altorffer, geven de aan ieder Middel burger bekende ouderwetsche gevels van het buis Be Steenrotse op de Dwarskade en het huis Be gouden Zonne in de Lange Delft alhier te zien- De heer E. Nagtglas leverde daarbij bet bijschrift. Niet aan ieder bekend zal het vermoedelijk zijn dat het huis Be Steenrotse in 1591 gebouwd werd door den uit Vlaanderen afkomstigen, doch hier gevestigden steenbouwer De Valckenare, opgrond buiten de oude Zuid-Dampoort, hem voor eene jaarrente van 55 door het stadbestuur afgestaan. Het gebouw werd in bet midden der 18e eeuw bewoond door C. Dyserinck, wiens afstammeling de beer A. L. Dyserinck, te Haarlem, zooals wij in ons vorig nommer gemeld hebben, thans weder door aankoop eigenaar geworden is van bet aloude gebouw. De Gouden Zonne werd in 1636 gebouwd door den burgemeester Guillielmo Quirijnsen, en ge noemd naar een schip van de W.-I. compagnie, dat een aanzienlijk aandeel van de in 1628 ver voerde zilvervloot thuis bad gebracht. Het draagt het beeld van Minerva, als eene hulde van den lateren burgemeester Willem Quirijnsen, die Latijnsche verzen maakte, aan de muzen. Het geslacht Quirijnsen stierf in 1676 uit. Veere, 18 Febr. De beer Corten uit Maas tricht hield heden zijne toegezegde landbouw- voorlezing in de zaal op den Campveerschen toren. Was het getal der toehoorders verrassend groot, niet minder de onverdeelde aandacht, waarmede geluisterd werd. Hoofdzakelijk beoogde de heer Corten, den landbouwer te laten zien het groote nut van eene goede verzorging van het vee en zjjn voedsel in betrekking tot den landbouw. Het was eene fout in de meeste landbouwende stre ken, dat zulke geringe moeiten en offers gewijd en gebracht werden aan weide en vee. Hield men dit laatste hoofdzakelijk om de mest, men moest begrijpen dat niet iedere mest van dezelfde boedanigheid en derhalve van hetzelfde belang voor den akker was. Werd het vee karig en sober gevoed, ook de mest zou mager en onbe duidend zijn, al bezat men oogenschijnlijk een grooten hoop. De voeding van bet vee speelt bij landbouw en veeteelt een hoofdrol. Men had stieren en hengsten uit het buitenland laten komen om de rassen te verbeteren, maar de uitkomsten waren tot beden onbevredigend geweest. Wel was bier en daar een enkele landbouwer geslaagd, maar verreweg bij bet grootste gedeelte van hen was Zij kon zich niet begrijpen dat die geschreven waren door een knaap van veertien jaar. Zij dacht aan Tom Pierce, die zestien was en nog niet het kleinste briefje kon schrijven zonder een menigte taal en spelfouten en de grootste inspanning. Zij las dit stukje nog eens over en het kwam haar voor dat er met een zeer kleine wijziging een vers van te maken was. Was die knaap een dichter zonder het zelf te weten? Misschien zouden zijne denkbeelden aan kracht ver liezen wanneer hij beproefde ze op rijm te bren gen. Maar zij was getroffen door zijne beelden; voorwaar zij bad wel slechter dingen gelezen. Terwijl zij nog daarover nadacht sloeg er be neden een klok kwart over twaalf en toen dat geluid wegstierf en er volslagen stilte heerschte, vernam zjj eerst een verward gedruis en aandach tiger luisterende een gekerm en gekreun, dat uit de richting van de kamer van Kuprecht kwam. In een oogwenk had zjj de papieren neergelegd en was opgesprongen. Het volgende oogenblik was zij de kamer uit en liep het portaal over. Dit was zeker een van die aanvallen, waarvan zijn moeder gesproken had, waarin hij plotseling ont waakte met vreeselijke pijn, in een toestand van doodsangst, als voor een denkbeeldigen aanrander, vlagen waarbij niemand hem kon helpen dan de dokter; zijne moeder zelve, door haar zenuwachtigheid het minst van allen want het was vreemd dat Ruprecht, die anders zijn moeder aanbad, baar dan niet scheen te herkennen en niets wat zij deed of zei, hem tot bedaren kon brengen. Dit verne- de proef totaal mislukt. Wat was biervan de oorzaak Dat men vergat, dat bet ras als zoo- daiüg door voeding, door zorgvuldige kweeking 'verkregen was en nog altijd werd. Wil men b. v. bet breedgeschouderde Durhamsche vee metzjjne afgeronde leden behouden, dan moet men begrij pen dat het jonge vee dan niet op stroo gezet moet worden, alias lange pijpen rooken. Vervolgens waarschuwde de heer Corten zeer tegen vermenging van twee richtingen op het gebied van veefokkerij. De eene wilde vleescb, de andere melk produceeren. 't Zou dwaas zijn om ter wille van het edele en schoone van de zwaar gevleeschde koe, de melkkoe daarmede te kruisen. Het schoone, het fraaie en edele van laatstgenoemde koe bestond in iets anders. Doch genoeg, want wij willen om bepaalde redenen niet alles weergeven. 'tWas een hoogst interessant uurtje dat wij hebben genoten en van harte stemmen wij in met het woord van den voorzitter der landbouw-maatschappij, toen bij zeide «die perzik smaakt naar meer." Biervliet, 18 Februari. Even als uit Axel, zal ook uit dit kanton door de landbouwers gere- questeerd worden bij de provinciale staten tegen het verplichtend gebruik der kruislijnen. Ook zal door het bestuur van de afdeeling Oostburg der Mij. van L. en V. in Zeeland een adres aan de staten gericht worden, waarbij op de medewerking van het hoofdbestuur der maatschappij te Middel burg gerekend wordt. Dat de landbouwers tegen de kruislijnen erge grieven hebben, blijkt uit de wonderlijke toepassing. Niet moeielijk zou bet voor de politie zijn, dage lijks tal van overtredingen te ontdekken. Bij den een zijn de gebitten niet in ordeeen ander heeft naar eigen methode zijn ploeglijn in een kruislijn veranderdterwijl een derde steeds de ploeglijn blijft gebruiken, doch versierd met een kruiselings gebonden touwtje. De minister Heemskerk gaf indertijd voor de muilbanden een modelwie geeft bet ons voor de kruislijnen? In den schouwburg alhier werd gisteren avond door de rederijkersvereeniging Aurora van Hoes, Bodewijk Mulder's geestige parodie op bet politiek leven in onze dagenhet bekende blijspel Be kiesvereeniging van Stellendijk, voor een tamelijk goed bezette zaal opgevoerd. Bij den hartelijken lach, die den ganschen avond door den schouw burg weerklonk, als een bewijs hoe uitstekend het publiek zich vermaakte met de dwaasheden der Stellendijken, behoort de critiek te zwijgen. Een woord van lof mag echter niet teruggehouden worden voor den boven alle partijen staanden president Schor, den ijverigen secretaris Valburg en den niet politiseerenden kastelein Steenkamp, die allen 't be wijs gaven zich in hunne rollen goed thuis te gevoelen. Ook mijnheer Haspelstok kweet zich uitstekend van zijne taak. Zonder de minste overdrijving in grime of handelingen gaf hij een rentenierend, eenvoudig burgerman, die zonder mende bad Margaretba terstond besloten om te zien of zij niet van dienst kon zijn en of zij geen invloed op bem kon uitoefenen. Zij was thans de eerste die in zijn kamer kwam, zij draaide bet licht op en boog zich over hem heen. Hij lag bevende en rillende, beurtelings heet en koud, allerlei onsamenhangende uitroepen slakende, buiten staat om de angstkreten te on derdrukken, die bem voortdurend op de lippen kwamen, als verbeeldde bij zich door een vreeselijk monster vervolgd te worden. Mevrouw Lascelles bad Margaretha gezegd dat hij haar in zulke tijden niet herkende. Margaretha nam zijne beide handen in de hare, sprak een paar woorden en zag dat hij, schoon hij haar ook eerst met een woesten, vreemden blik en verschrikte oogen aanzag, haar weldra herkende. Eenklaps riep bij «Margaretha 1 o Margaretba! Help mij. Ik ben zoo bangIk ga sterven. Ik weet zeker dat ik ga sterven »Neen, arme jongen, gij zult niet sterven, wees niet bang, ik zal u helpen," zei zij op tee- deren, gevoelvollen toon, en zij had tonen in haar stem, die onwederstaanbaar waren. Op dit oogenblik ontwaarde zij mijnbeer Lascelles, in zijn chamber-cloak, die er radeloos uitzag en vreesde dat juffrouw Percival zich beel veel moeite op den bals haalde. «Laat hem als 't u blieft aan mij over, mijn beer. Laat mevrouw niet bier komenbet zou baar slechts noodeloos bedroeven," zei zij schielijk: en mijnheer Lascelles, maar al te dankbaar dat hij op de hoogte van politiek te zijn, menige verstandige opmerking ten beste geeft. De rol van Marksteen scheen ons minder goed opge vat. Een rijk grondeigenaarbezitter van een half millioen, gedraagt zich in den regel anders. Zooals hij hier werd voorgesteld miste hij den eigenwaan en de deftigheid, welke Marksteen o. i. zouden moeten kenmerken. Hij was al te een voudig en te burgerlijk. De beide damesrollen waren goed bezet en de tooneelschikking goed gekozen. Sint Hruis, 18 Eebr. Door den gemeente raad werd gisteren tot ambtenaar van den burger lijken stand alhier benoemd, de wethouder Jac. Beun» in de plaats van het raadslid Adr. Lako, die voor eerstgemelde betrekking bedankt beeft. De 65e geboortedag van Z. M. den koning is gisteren te 's Gravenhage met vrij veel opgewekt heid gevierd. Het afwisselende, doch later op den dag beter geworden weder heeft daartoe medegewerkt. Met het oog op den Zondag vingen alle open bare feestelijkheden eerst na acht uren 's avonds aan. In de kerken werden heilbeden voor Z. M. den koning en de leden van het koninklijk huis ten hemel opgezonden, gebeden die daags te voren reeds in de beide Israëlietiscbe bedebuizen waren opge gaan. Te 1 uur verleenden de koning en de koningin de gebruikelijke audiëntie. De paradeplaats en omliggende wijken waren tegen 1 uur bezaaid met menscben en geheel het monument in het Willemspark was in een gordel van toeschouwers, die op de verschillende treden van het voetstuk geschaard stonden, omsloten. Op het bepaalde uur arriveerde de generaal-majoor Queysen, vergezeld van een staf, waarin de kom mandanten der garnizoenswapens, schutterij en scherpschutters werden opgemerkt. De grenadiers en jagers met muziek waren opgesteld langs de Nassaulaan en de Javastraat, de artillerie en ca valerie langs de Alexanderstraat en Plein 1813. De oud-strijders in Indië hadden met hun banier post gevat nevens de niet-dienstdoende hoofd- en verdere officieren bij de Willemskerk. Gedurende de inspectie der troepen weerklonken nationale feestmarschen. De schutterjj was niet onder de wapenen. Het Voorhout was met vlaggen getooid. De rij boomen langs de middelpaden droegen de konink lijke kroon, aan de beide hoofdtoegangen bij den Kneuterdijk en tegenover het Tournooiveld waren booge vlaggen-tropeeën verrezen, die medaillons en wapenborden met de naamcijfers van koning en koningin omlijsten. De muziektempel werd in den avond door de kapel der huzaren bezet. Het carillon deed zich na het kerkuur hooren. De vorst van Waldeck-Pyrmont, te 1 uur IS aangekomen, werd namens den koning aan het Rijnspoor-station gecomplimenteerd door den eer- een voorwendsel had om het vertrek te verlateft, haastte zich haar te gehoorzamen. Voor de deui? werd fluisterend beraadslaagd, waarvan Margaretha iets opving zonder er naar te luisteren; daarop volgde eenige beweging in buis en toen weeï doodsche stilte. Eindelijk zag zij dat zij defi strijd bij Ruprecht zou winnen, door zijne handen stevig vast te houden en opgeruimd tot hem te spreken, ofschoon haar hart brak van medelijden. Van lieverlede bedaarde zijn doodsangst. Hij gaf zijne krampachtige pogingen om uit bet bed te springen en een onzichtbaar monster te ontvluchten, op; Hij werd kalm. Maar Margaretha kon slechts gissen zij wist niets van den aard van den aan val. Was het een toeval? Was het, zooals zijn moeder haar te kennen gegeven had, wat zij vreesde een vorm van zinsverbijstering Was de oorzaak lichamelijk of geestelijk Zij wist het niet, maar zij zag dat haar overtuiging juist ge weest was. De macht, die zij in gewonen, be trekkelijk gezonden toestand over hem uitoefende, verliet haar ook nu niet. Het duurde lang eer zij voorgoed overwicht op hem verkreegzij wist niet hoeveel tijd er verloopen was onder die wor- steling met haar stem, hare oogen en handen, die wel klein maar toch stevig waren, tegen dien boozen geest van angst, die bem bezielde. Eindelijk zag Margaretba dat zij overwonnen bad; Ruprecht hield nu haar hand vast, drukte die tegen zijn borst en zag haar aan met oogen, die reeds van uitputting dicht vielen, zeggende. «Gij zult mij niet alleen laten, Margaretha?'®

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1