B UIT ENL AND. Gemengde Berichten. De Engelsclie synode. Belgische brieven. Serooskerke, bij bet dorp, groot 75 aren 60 centi aren, verkocht voor 2978. 1 Hectare 25 aren 40 centiaren weiland aldaar, in Kievitshoek, verkocht voor 1694, Eergisteren is alhier in het openbaar te koop aangebodeneen winkelhuis en erve aan de ZZ. van den Dam alhier, wijk G n°. 93, verkocht voor 1098een huis en erve naast het vorige, wijk G n°. 94, verkocht voor 1000een winkelhuis en Erve, genaamd de Steenrots, op de Dwarskaai, wijk G n°. 112, opgehouden op 5500een huis en erve op het Bastion, wijk N n°. 67, verkocht voor 800.60 een huis en erve in de Breestraat, wijk O n°. 175, opgehouden op 900 een huis en erve in de Zusterstraat, wijk I n°. 205, verkocht voor ƒ991.90 en een huis en erve in de Korte Geere, wijk K n°. 359, verkocht voor ƒ1110. *BresUens, 18 Febr. Gisteren vierde de heer J. Verlinde alhier zijn 90,ten verjaardag. Behalve dat hij door den gemeenteraad werd gelukgewenscht, werden den jubilaris van verschil lende zijden, zoo van hier als elders, vele blijken van belangstelling gegeven, waarvoor hij zich zeer gevoelig toonde. Opmerkelijk is het dat de man nog eene bijzon dere helderheid van geest aan den dag legt, en nog vele gebeurtenissen uit zijn vroeger leven goed weet te verhalen. Volgens de American Correspondence eischen de Engelsche stoombooten Monarch 20.000 en de Napier 40.000 dollars voor de aan de Edam ver leende hulp. Te Haarlemmermeer wordt sedert Zondag een vroedvrouw vermist. Zij is dien avond van een gezin, dat eenige minuten van hare woning woonde, huiswaarts gekeerd, doch niet thuis ge komen. De gasfabriek te Hoorn zal aan de gemeente overgaan. Het gas zal dan 12 cent de kubieke meter kosten. Door de postduiven-vereeniging De Ooyevaar te 'sHage zal op den 16en, 17en en lSen Juni a. eene algemeene tentoonstelling van postduiven gehouden worden. Daaraan is men voornemens te verbinden een wedvlucht uit Parijs, waaraan zoo wel door vereenigingen als door particulieren kan deelgenomen worden. Te 's Gravenhage zal een vereeniging voor algemeen dienstbetoon opgericht worden. Een korps in uniform gekleede personen zal beschik baar zijn voor kruiers-, bestellers- en oppassers werkzaamheden enz. Sedert de inwerkingstelling der drankwet zijn door de politie te Zierikzee 63 processen- verbaal wegens overtreding ervan opgemaakt. Haar men verneemt zal eerstdaags eene com missie benoemd worden belast met het onderzoek van verduurzaamde levensmiddelen voor ons leger. Uit Philadelphia bericht men dat in de Vereenigde Staten een stoombootdienst wordt voorbereid, rechtstreeks van Baltimore op de Middellandsche zee om de landverhuizers uit Italië en Frankrijk naar de zuidelijke staten dei- Unie te lokken. Zooals ons gisteren geseind werd, had Don derdag namiddag eene ontploffing plaats in eene kolenmijn tusschen Durham en W. Hartlepool. De eerste berichten omtrent het gebeurde schijnen het aantal slachtoffers te hoog geschat te hebben, Terwijl niet meer dan 50 of 60 nienschen in den put waren, heeft men er nog zestien kunnen redden. In een groot deel van Europa heersckt de groote droogte, die wij ook hier waarnamen. In Zwitser land staan meren en rivieren op een ongekend laag peil. Te Weenen vreest men voor waterge brek. De voorraad in de reservoirs op de omlig gende bergen is onrustbarend klein. Daarenboven verlangen de veldvruchten in Oostenrijk hard naar regen. Voor Lands End is Woensdag nacht de Rosebud, eene stoomboot met kolen van Cardiff naar Lissabon, aangevaren door de Lady Olive, een andere stoomboot, op weg van Londen naar of zij dacht dat men erover beraadslaagde wie haar naar het schavot zou brengen. Na nog eenige algemeene gesprekken begaf men zich naar het salon, maar nauwelijks waren zij daar of Ruprecht, die zich reeds opgewonden had, zakte in elkaar en moest weggebracht worden om uit te rusten. Mevrouw Lascelles ging met hem mede. Blijf hier, lieve," fluisterde zij Margaretha toe. «Gij hebt mij reeds zeer aan u verplicht. Ik kan het nauwelijks gelooven. Ik zal nu met hem mede gaan." Margaretha bleef dus waar zij was, totdat Da- maris op vleienden toon tot haar zei Gij hebt den heelen morgen met Ruprecht gepraat. Wilt gij nu niet eens een beetje lief tegen mij zijn »Ja, mijn kind. Wat wilt gij het liefste doen «Laat ons in den tuin gaan," zei Damaris, en Margaretha ging met haar op het terras wan delen in gezelschap van Johan Mallabarr. »Gij zijt nog niet lang hier, juffrouw Perci- val zei hij, haar aanziende zooals hij al meer gedaan had, met een open, half vragenden blik. «Ik ben eerst gisteren gekomen." »En welk een invloed hebt gij reeds op deze kinderenWelk een verbazende verandering hebt gij bij dien armen jongen te weeg gebrachtIk benijd u die macht?" »Ik vrees dat ik nog niet veel gedaan heb. Ik hoop dat wij goede vrienden zullen worden; Dublin. De Rosebud werd midscheeps getroffen en zonk haast oogenblikkelijk. Haar stuurman, hof meester en twee matrozen kwamen bij de ramp om; de anderen werden door dq Lady Olive gered. Onder de quarantaine-maatregelen in het Suez-kanaal behoort ook dat de stoombooten geen loods aan boord krijgen, zoodat zij een sleeper moeten nemen. Volgens eene opgave van kolonel Gourley aan de Engelsche regeering kost dit aan ieder schip 2400. De Engelsche regeering maakt er werk van hierin verandering te brengen. Onder de voordeelen van het electrisch licht noemt men nu ook dat het minder schadelijk is voor de oogen dan ander licht, wat vroeger wel eens betwijfeld werd. De Engelsche professor Pickering schrijft het achteruitgaan der oogen van menschen die veel schrijven of lezen bij lamplicht, toe aan de warmte die öf uitstraalt van de lamp zelve, of door het papier wordt weerkaatst en de lucht rondom de oogen van zijn watergehalte ten deele berooft. Dit bezwaar vervalt geheel bij het elec trisch licht. En het flikkeren dat nog altijd voor komt in de systemen die op den boog van Volta berusten, is bij de gloeilampen geheel overwonnen. De brief van den paus aan de Italiaansche bisschoppen, gisteren door ons besproken, besloeg zeven kolom in de Osservatore Romano van eer gisteren. De keizer van Rusland heeft gelast dat twee oorlogsvaartuigen der ftotille in de Kaspische zee de namen Geok-tepe en Skobele'ff zullen dragen. Alarmisten in Duitschland zoeken daarin een on- noodig verband met den laatsten, veel besproken feestdronk, waarin de generaal, die bij Geok Tepe de Turkomannen overwon, zijn stamgenooten in Herzegowina zoo hartelijk besprak. Die opvat ting schijnt overdreven. Er zijn geen twee namen die voor schepen op de Kaspische zee meer voor de hand liggen dan die van den beslissenden slag en van den generaal die de zege bevocht. De afrekening van den 15en is op de Parij- sche beurs vrij goed afgeloopen. Overigens staat de speculatie stil, terwijl in de werkelijke aan- koopen wat leven heerscht en zoowel de Fransche rente als de spoorwegacties iets vooruitgingen. Er smeult echter nog vuur onder de asch. De groote bankiers zijn reeds lang de concurrentie moede van de naamlooze vennootschappen, die in groot aantal in de laatste jaren zijn opgericht en waarvan velen hun kapitaal in de laatste vijf jaren verdubbeld hebben. De meesten dezer maat schappijen hebben door de crisis geleden en de bankiers zijn meester van de positie. Het staat nog te bezien welk gebruik zij daarvan zullen maken en of nog niet andere credietinstellingen het lot der Union zullen deelen. Daarbij komt nog de toestand der coulisse, die geruïneerd is als zij gedwongen wordt tot volstorting der aan- deelen in de Union welke zij in handen heeft. Dit zou haar 115 millioen kosten. Rooskleurig is de toestand dus nog niet. Bij het Deensche Follcething is door deii af gevaardigde Juel een voorstel ingediend tot op richting van een algemeen staatspensioenfonds. Iedere man of vrouw die op zekeren leeftijd een pensioen wil trekken, moet tusschen zijn 15e en 20e jaar beginnen met eene contributie te betalen. Het voorstel is naar eene commissie van onder zoek verwezen. Het Hannoversche koningshuis is bij het faillissement Frensdorff te Hannover betrokken voor 2,300,000 Mark, die nagenoeg geheel verloren zullen zijn. Te Berlijn is eergisteren eene tentoonstelling der spiritus-industrie geopend, waar door 136 fabrikanten is ingezonden. Mevrouw Van Novikoff is eene Russische dame, die sedert enkele jaren eene politieke rol heeft gespeeld in Londen en wier, O. K. getee- kende tijdschriftartikelen dikwerf zeer de aan dacht trokken. Zij is thans naar haar vaderland vertrokken, maar heeft voor hare afreis nog een scherpen pijl afgeschoten op de Engelsche bewe ging ten gunste der Russische Joden. »Dat is onze zaak en niet de uwe, schrijft zij aan de Times. Wanneer Joden (baron De Worms en D. Wolff) die een vrijdenker (Bradlaugh) van zijn parlementair recht berooven, en Roomsche kardi- want ik geloof wel dat ik hem goed kan doen en ik heb hem reeds lief gekregen." Damaris had zich afgewend en plukte bloemen, anders hadden zij niet zoo onbewimpeld over Ruprecht kunnen spreken. »Ik ben overtuigd dat gij hem zedelijk on eindig veel goed zult doen," zeiMallabar. «Licha melijk is er, vrees ik, niet veel voor hem te hopen. Ik heb altjjcl diep medelijden met hem, want ik ben zelf niet bestand tegen het minste lichamelijk lijden. Daarom voel ik des te meer voor hem en voor mevrouw Lascelles. Zij is mijn heldin, ge heel mijn tweede moeder. Zij is zoo goed geweest voor mij en nog een paar anderen, Louis Baldwin, bij voorbeeld. Ik vereer haar meer clan iemand die ik ken." «Dat kan ik mij voorstellen," zei Margaretha, zonder te vragen wie Louis Baldwin was; alleen denkende aan mevrouw Lascelles, haar lieftallig heid en beminnelijkheid. Zij kon ook niet nalaten te vinden dat, indien mevrouw Lascelles veel in vloed had uitgeoefend op de vorming van dezen jongen man, zij trotsch op haar kweekeling mocht zijn. Want indien er ooit een jong mensch be staan had, wien rijkdom, weelde, geboorte en vrijheid niet bedorven hadden en die nooit anders kon zijn dan een eenvoudige, rechtschapen edelman, in woorden, daden en denkbeelden, clan was het Johan Mallabarr. De invloed van een eerlijk ka rakter doet zich altijd gevoelen. Margaretha ondervond het dien middag terwijl zij met Malla- nalen (Manning) die den Syllabus aannemen, den Russen les willen geven in godsdienstige ver draagzaamheid, dan is dat werkelijk al te gek. De Joden-quaestie is niet godsdienstig doch sociaal. Engelschen die dikwerf de boeren in Indië Hin- doesche woekeraars hebben zien te lijf gaan, moes ten dat begrijpen. Ook zij trachten de boeren te beschermen en niet de woekeraars." Als het ook in dit opzicht waar is dat de Times de uitdrukking is der gemiddelde opinie van den dag, dan staan de beide synodes der Engelsche staatskerk, die van Canterbury en die van York, niet hoog aangeschreven bij hare landgenooten. De synode van de kerkelijke provincie Canterbury, evenals het wereldlijke parlement in twee kamers gescheiden, is thans in Westminster-abdij verga derd, zooals gewoonlijk enkele dagen na de opening van het parlement. Het bericht van de opening dezer convocation, zooals haar officieele naam luidt, valt altijd als eene bom (een onschadelijke) onder het publiek, wijl over het algemeen aan de werk zaamheid van het kerkelijk parlement zoo bitier weinig waarde wordt gehecht. De synode, zegt de Times met eene oneerbiedige vergelijking, wordt op een goeden morgen waarge nomen als een paddestoel, waar den vorigen dag nog frisch gras werd gezien. Zonder voorafgaande waarschuwing wordt ze in éen enkelen nacht ge boren, en opeens hoort men in het land een ver ward geluid van booze tongen en heeten strijd, waar te voren stilte heerschte en lusteloosheid. Ook het publiek gaat belangstellen in hetgeen er gepraat wordt, al weet het vooraf dat het toch niet tot resultaten leidt, maar de strijders voeren den strijd zoo krachtig alsof zij zelf niet weten dat er toch geen bloed zal vloeien en dat de omstanders ook volkomen overtuigd zijn van de afwezigheid van elk gevaar. De lucht is altijd bezwangerd met gewichtige onderwerpen welke de aandacht der synode eischen, en op de vaste tijdstippen verdikken die dampen en vallen ze neer als een zomerbui. Iedere zitting is weer volkomen bereid de onafgedane onderwerpen van de vorige zitting op te nemen en te bepraten, alsof men tot eene beslissing moest komen. Al de kampioenen brengen hun eigen pakje met conclusies mede en gaan weer met dezelfde bagage naar huis. Zij maken er geen aanspraak op om tot besluiten te komen, doch zij beraadslagen, 't Is als het ware eene samenkomst van geestelijke handelsreizigers. Zij pakken hun monsters uit, vergelijken ze, pra ten wat over de deugden en gebreken van het artikel, over de vooruitzichten van het vak; maar op zaken doen hebben zij geen van allen plan. Twee onderwerpen van gewicht zijn aan de orde in de Engelsche staatskerk, de nieuwe bijbel vertaling en de afwijking door een aantal geeste lijken van den voorgeschreven ritus. Het zou eene hoogst verdienstelijke arbeid van de synode zijn, indien zij de nieuwe vertaling, die als een voortreffelijke arbeid wordt geroemd, kon invoeren als de lezing der staatskerk. Wel bezit zij daartoe zelve de macht nietmaar zij kan, als bij uitnemendheid bevoegd, een ge motiveerd advies zenden aan het parlement of aan de koningin. Het schijnt niet vast te staan of de bevoegdheid tot deze wijziging toekomt aan de koningin met haren raad of aan de wet gevende macht. Zulk een advies is echter geenszins te wachten, wijl de verzamelde predi kanten der staatskerk volkomen overtuigd zijn dat zij geen oordeel kunnen uitspreken, dat veel gezag in het land uitoefent. Zij mist leiders dei- in hare vergadering vertegenwoordigde meeningen. Zij is een leger van kapiteins en kolonels, zonder generaal en zonder soldaten. Ieder spreekt er druk genoeg voor zich zeiven, maar een onop houdelijke woordenvloed is nog niet genoeg voor den leider van eene uiting der openbare meening. De synode heeft twee groote gebreken. Door hare wijze van verkiezing is zij geene zuivere afspiegeling van alle rangen der Engelsche gees- barr praatte, en op het terras wandelde totdat hij, naar het huis ziende, zei «O, daar is mijn paard. Ik moet weg, want ik heb een afspraak tegen vier uur." Hij nam afscheid en ging in huis om mevrouw vaarwel te zeggen. Even daarna zagen zij hem weer buiten komen, te paard stijgen en wegrennen. «Dat is mijn vriend," zei Damaris, hem een kushand toewerpende. «Ik houd zooveel van mijn heer Mallabarr. Hij lacht mij nooit uit en als ik bij hem kom laat hij mij altijd op een hitje rijden, dat witte jongen heet, en hij zegt dat ik het latei- zelf krijg, misschien wel op mijn verjaardag." Margaretha was zoo afgetrokken dat zij nauwe lijks hoorde wat het kind zeide, terwijl zij dooi den tuin wandelden waar de frissche zeewind door hare lokken speelde en de muurbloemen met haar heerlijken geur de lucht vervulden. HOOFDSTUK IX. Een slapelooze nacht. Het was reeds zeer laat op den avond van dienzelfden dagmaar Magaretha voelde zich nog volstrekt niet slaperig of moede. Er was iets in de lucht van die zeeplaats dat haar opwekte en wakker hield. Zij zat met een lamp voor zich telijkheid, en haar arbeid stuit af op de eigen aardige ongeschiktheid der godsdienstleeraars om zich aan tucht te onderwerpen en samen te wer ken tot éen doel. Misschien ontgaat de massa der leden van de staatskerk door deze besluiteloosheid het gevaar eener despotische meerderheid. Maar er zijn toch dingen die beslissing noodig hebben. De quaestie van den ritus geeft, als enkele predikanten te zeer de Roomsch-katholieke vormen naderen, aanleiding tot processen, en in Lancaster Castle zit om die reden nog een predikant gevangen. Er is oppo sitie in den boezem der staatskerk tegen haar bestaan als zoodanig. Over zulke onderwerpen moet de synode eene vaste opinie uitdrukken, wil de wetgever weten of eene meerderheid dei- belanghebbenden hem nopen moet tot verandering der wetgeving. Maar de synode is er zoover van af om in deze behoefte te voorzien, dat niet alleen hare beraad slagingen, maar ook de aangenomen voorstellen eene duidelijke en begrijpelijke conclusie geheel ontberen. Eene stemming in dat lichaam heeft zelfs voor de meerderheid geene beteekenis. Indien de beide synodes der Engelsche kerk moesten beoordeeld worden naar de vruchten die ze afwerpen, dan zouden ze geen recht hebben op bestaan. Men vergoelijkt dat door te wijzen op de weinige macht tot uitvoering, haar door de wet gelaten. Doch er blijft voor haar heel wat op haar standpunt nuttige arbeid te verrichten, indien zij slechts waardig en verstandig wil beraadslagen. Het ontbreken van den waren parlementairen toon is wat haar krachteloos maakt. Hare leden moeten leeren, meent de Times, te praten alsof zij verwachten dat men naar hen zal luisteren, en alsof zij niet zouden verbaasd staan indien hun raad werd gevolgd. Doen zij dat niet, dan zullen zij wel een goedigen glimlach wekken, doch nimmer gezag uitoefenen. Brussel, 17 Februari 1882. De begrooting van oorlog is in België een ge vaarlijke klip, onverschillig of ze verdedigd wordt door een liberaal of door een katholiek ministerie. De overgroote meerderheid des lands is tegen elke vermeerdering van de militaire uitgavendoch de regeering die waken moet voor de landsverdedi ging, staat op een geheel ander standpunt, zoodat uit dit ongelukkige hoofdstuk voortdurend bot singen voortvloeien. In den regel behoort de verhooging der oorlogsuitgaven tot de meest wel kome wapenen in een verkiezingsstrijd. Dit jaar kwam er nog wat bijhet bekende boek waarin generaal Brialmont de noodzakelijk heid heeft betoogd van de verdediging der Maas linie. Men vroeg den minister in de kamer of hij het met de slotsom van dat betoog eens was, waarop hij antwoordde dat de verdediging dei- positie van Antwerpen hem voorkwam aan alle behoeften te voldoen, terwijl hij er bijvoegde dat generaal Brialmont eene berisping had ontvangen wegens zijn boek. De heer Frère-Orban zette later uitvoerig uiteen hoe deze berisping niet het strategisch betoog betrof, maar den vorm waarin generaal Brialmont het gegoten had. Gaarne kent hij den officieren het recht toe om hunne meening in druk kenbaar te maken, doch alleen op de voorwaarde dat zij gepasten eerbied betoonen voor de staatsinstellingen en de uitvoerende macht. Generaal Brialmont heeft in de berisping berust en er niet tegen geprotesteerd. Hij heeft zijn doel bereikt. Zijn denkbeeld is op de tribune der kamer en zeker niet voor de laatste maal ter sprake gebracht, en de versterking der Maaslinie is nu nog slechts eene quaestie van tijd. Als de kaïner in Juni gedeeltelijk vernieuwd is, zal zij allengs dien weg uit gedreven worden. Het mi nisterie is voor ditmaal de gevaarlijke kaap gelukkig omgezeild. Met overgroote meerderheid werd de oorlogsbegrooting aangenomen, en den liberalen ministers viel een zware steen van 't politieke ge moed. aan de tafel die bij het venster stond. Wanneer zij naar buiten keek en de gordijn achter zich hield, kon zij bij het sterrelicht de zee en den tuin zien. Het gevoel dat haar eerst bekropen had van een spookachtige, ongezellige plaats werd nu nog verhoogd. Zij kon de rivier bijna niet zien, maar toen zij het venster opendeed, hoorde zij haar duidelijk ruischen en bruisen. Weldra echter staakte zij de beschouwing van dien geheimzinnigen tuin, want het was geheimzinnig, een tuin zooals Shelley gaarne beschrijft, of die Schumann een somber Nachtstuk zou geinspireerd hebben en begaf zich weer midden in de kamer, erover peizende dat indien dit huis een erfelijk spook bezat, het zeker een watergeest zou zijn. Wordt vervolgd.) GEDRUKT BIJ DE GEBROEDERS ABRAHAMS TE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 6