N° 42. I25e Jaargang. 1882. Zaterdag 18 Februari. Middelburg 17 Februari. FEUILLETON. EEN VAN DE DRIE. Benoemingen en besluiten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zi^ verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het BuiteiÜ^d: de Compagnie générale de Publicifé G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. on; or. "Sj "7 Van den hoogleeraar C. P. Hofstede de Groot ontvangen wij een afdruk van een adres, door hem en anderen aan den minister van waterstaat ge richt, tot sluiting of zooveel mogelijke beperking van den postpakketdienst op de Zondagén. De hoogleeraar voegt daarbij het verzoek, dat wij het adres met een woord van aanbeveling, indien het onze instemming wegdraagtaan onze lezers zullen mededeelen. Na de opstellen, welke wij juist aan eene mo gelijke »Zondagswet der toekomst" gewijd hebben, behoeven wij in geen nadere verklaring te treden, waarom wij gaarne aan het verzoek van den heer Hofstede de Groot voldoen. Bij de invoering van een nieuwen tak van dienst, is het zeker slechts eene quaestie van willen, of daarbij op de, ook voor het post-personeel, zoo noodzakelijke in acht neming van de Zondagsrust gelet wordt. Wij gelooven daarom dat het adres de ernstigste aan dacht van den minister verdient en wekken gaarne, voor zoover daartoe nog noodzakelijkheid bestaat, allen op, die van het groot maatschappelijk belang van den wekelijfeschen rustdag overtuigd zijn, het adres met hunne instemming te bekrachtigen. Het adres luidt aldus »Hoog Edelgestrenge Heer »De ophanden zijnde invoering van den post pakketdienst doet ondergeteekenden met een dringend verzoek tot uwe excellentie komen. »De post- en spoordienst vordert nn reeds in klimmende mate een onvermoeiden en afmattenden arbeid van duizenden beambten, een arbeid, die dubbel zwaar drukt, als hij niet wordt afgewisseld door de onmisbare Zondagsrust. »Kan in den tegenwoordigen toestand der maat schappij die Zondagsrust niet aan allen verzekerd blijven, dat het in 't publiek belang is, dat er zoo weinig mogelijk inbreuk op worde gemaakt, zullen zij wel niet voor uwe excellentie behoeven te hetoogen. »De Zondagsrust wordt door den postpakketdienst op nieuw voor velen op ernstige wijze bedreigd. Als de postkantoren te allen tijde voor pakketten even goed als voor brieven openstaan, is het te vreezen, dat de Zondagsarbeid voor tal van be stellers en andere beambten weder verveelvoudigd zal worden. »Indien echter de kantoren des Zondags voor pakketten gesloten waren, gelijk voor postwissels en kwitanties, zoodat er evenmin pakketten worden aangenomen als afgeleverd behalve in de bij zondere gevallen, waar de wet spoedbestelling toelaat dan zou de vermeerdering van Zondags- arbeid althans zeer beperkt worden. «Terwijl zij u voorstellen tot dergelijken maat regel te besluiten, nemen zij de vrijheid alleen dit nog te zeggen, dat bet thans nog tijd is hem te nemen. Den Zondagsdienst niet in te voeren ii naar het Engelsch. HOOFDSTUK YH. Ktnpreclit en Jlargareilia. Het was een ruim, boog vertrek, goed verlicht en sierlijk gemeubeld met allerlei mooie en rust- tige zaken. Aan de eene zijde, bij bet venster, stond een rustbank en daarop lag Ruprecht, met een tafeltje voor zich, waarop een blad met een half genuttigd ontbijt. Zijn kruk stond ook naast de rustbank. De knaap richtte zich op toen Margaretba binnen kwam en zij zag betzelfde ge laat van den vorigen avondmaar zóo veranderd door de wijdgeopende oogen, dat bet een geheel ander gelaat scheen. Het leek inderdaad bijna een geestverschijning; zóo jong en toch zoo oud en die fletsblauwe, maar zoo sprekende oogen, gaven er een schier bovenaardscbe uitdrukking aan. Wat keek hij baar doordringend aan, onder die zware donkere wenkbrauwen, terwijl zijne bleeke dunne lippen, gewoon om van de pijn op elkaar geklemd te worden, als met inspanning geopend het voorbeeld van Duitschland is in deze waar schuwend valt gemakkelijker dan hem, als hij eens ingevoerd is, op te beffen. »Om deze redenen verzoeken ondergeteekenden en zij weten dat velen niet ben eenstemmig denken met eerbiedigen aandrang, dat het uwe excellentie behage te bepalen: «dat de postkantoren voor postpakketdienst op Zondag gesloten zijn, behalve in de gevallen waai de wet spoedbestelling toelaat." Het in ons nommer van Woensdag jl. medege deelde omtrent de nieuwe sabels der zeeofficieren, wordt beden bevestigd door een» officier der marine", die in het Dagblad schrijft, dat de sabels, door de ijverige bemoeiingen der officieren te Nieuwediep, franco geleverd zullen worden door de firma Aug. en Alb. Schnitzler, te Solingen, voor 24.50 ver guld en 21.40 verzilverd. Men weet dat de prijs eerst gezegd werd 50 te zullen bedragen, doch door den leverancier Pauwels later tot 38 werd verminderd. Het gevaar bestaat nu, dat op het Solinger fabrikaat bet bekende billig und scJilechi van toe passing zal zijn, waarmede de Duitsche nijverheid in 't algemeen wordt gekenschetst. Maar de Haag- scbe leverancier zal in elk geval bij de verandering niet veel voordeel hebben. In bet Handelsblad wijdt dr. J. S. Speijer een In Memoriam vol waardeering en genegenheid aan de nagedachtenis van den overleden oud-rector van bet Amsterdamscb gymnasium, wijlen prof. N. J. B. Kappeyne van de Coppello. Yan meer algemeene beteekenis is daarin de volgende zinsnede «Sedert de inrichting van bet Amsterdamscb Athenaeum tot Universiteit bekleedde dr. Kappey ne er bet ambt van buitengewoon hoogleeraar in de paedagogiek. Het is ongetwijfeld eene diep gevoelde leemte in de opleiding onzer docenten bij middelbaar en gymnasiaal onderwijs, dat bun nergens de gelegenheid is aangeboden zich te be kwamen in de kunst, die ze zullen gaan uitoefe nen, vóór en aleer zij geroepen zijn, hunne be drevenheid in die kunst te toonen: Die gelegenheid was door Kappeyne 's professoraat te Amsterdam in bet leven geroepen, en dankbaar is door menig candidaat in letteren en natuurwetenschappen gebruik gemaakt van bet voorrecht om onder zulk eene leiding zich practiscb te oefenen in de ars docendi. Behalve die practiscbe oefeningen gaf Kappeyne een college over de geschiedenis van onderwijs en opvoedingeene theoretische opvoed kunde te leeraren strookte niet met zijn aard, ook zag bij bet practiscbe nut van zulk onderwijs niet in." Het is te hopen, nu de eenige openbare gele genheid, welke in ons land bestond voor toekom stige leeraren, om iets over opvoedkunde en onder wijs te leeren, door bet overlijden van d*. Kappeyne beeft opgehouden te bestaan, dat het gemeente bestuur van Amsterdam erin slagen moge de opengevallen plaats op even gelukkige wijze weder te bezetten. waren. Margaretba zag dat bij baar oplettend aanzag en zij lachte hem toe, terwijl zij naderbij kwam en stak hem vrijmoedig de hand toe. Zij zette bet tafeltje een weinig op zijde en nam naast hem plaats. »Ik heb u gisteren avond rqeds in uw slaap gezien en de band gedrukt," zei zij. »Gij zijt ziek geweest. Ik hoop dat gij u van daag beter voelt; ik heb een weinig bloemen uit den tuin voor u mede gebracht." Zij zag hem aan terwijl zij sprak en merkte op welk een vreemde uitdrukking zijn gelaat bad verlegen en stroef. Zijn antwoord klonk geheel onverwacht. Hij nam de bloemen aan en vroeg »Wie beeft u gezegd die te plukken?" «Niemand." »Hebt gij die voor mij geplukt?" «Natuurlijk." «Waarom »Omdat ik dacht dat gij er van hieldt." »Weet ge heel zeker dat gij ze uit eigen beweging voor mij geplukt hebt?" «Bepaald." »Dan zal ik ze houden. Hebt gij mij gisteren avond in mijn slaap gezien, zegt gij »Ja, uw moeder bracht mjj op uw kamer. Gij hebt mijn band gegrepen en ik dacht terstond dat ik wel van u zou houden." »Als gij mij in mijn slaap gezien hebt, hebt gij een leelijken ongelukkigen stumper gezien, dat is zeker. Maar als gjj mij toch zien moest was bet beter zoo, omdat ik als ik slaap stil ben en Vlïssing-en 17 Feb. Met zekerheid is be kend dat bet Engelscbe koninklijke jacht Vic toria and Albert, aanstaanden Zondag alhier zal aankomen om de vorstelijke familie van Waldeck- Pyrmont naar Engeland over te brengen. De vorst van Waldeck zal Zondag te 's Graven- bage persoonlijk zijn koninklijken schoonzoon met zijn geboortedag geluk komen wenscben. Sint Maartensdijk, 16 Februari. Dinsdag avond hield de beer F. R. Corten uit Maastricht alhier eene landbouwlezing over paardenfokkerij en suikerbietenteelt. Practiscbe wenken werden door hem gegeven omtrent de behandeling van hengst, merrie en veulen. Over rassen sprekende, raadde spreker aan, om, indien de Tbolenscbe paarden een oorspronkelijk ras waren (wat spreker niet wist,) dat ras dan in zicbzelve te verbeteren en zich zooveel mogelijk te wachten voor allerlei kruisingen. Het aanleggen van een paardenstam boek, wat spreker zeer aanbeval om bet kaf van bet koren te scheiden, zou ook zeker de waarde der paarden van bet echte ras aanmerkelijk ver meerderen. Terwijl spreker opmerkte dat een paard met slechte boeven onmogelijk een goed paard kan zijn, raadde bij ten sterkste aan zeer voorzichtig te zijn in de keuze van een boefsmid, die dikwijls wel van goede hoeven slechte maken, maar niet de kunst verstaan kan om slechte te verbeteren. .Een cursus voor boefsmeden, zooals in sommige plaatsen in België bestaat, achtte spreker zeer gewenscbt. Hij nam daarom de vrijheid dit punt ter overweging aan te bieden aan deze afdeeling der Zeeuivsche maatschappij van Landbouw, om dit op eene algemeene vergadering ter sprake te brengen, en dan te trachten zulk een cursus in Zeeland tot stand te brengen. Bij de behandeling van bet tweede punt, de suikerbietenteelt, -behandelde spreker voornamelijk de ziekelijke verhouding die er bestaat tusschen fabrikanten en telers. In beider belang met elkander samen moetende gaan, staan zij daaren tegen als verbitterde kampioenen tegenover elkan der. Deze wanverhouding kan alleen eene gezonde oplossing vinden in toenadering van beide zijden Ook bet bier wel en elders niet bestaande demo- raliseerende voorschotten-stelsel keurde spreker ten sterkste af. Met eene waarschuwing tegen het »uitbieten" van bet land, d. i. tegen bet jaar op jaar zaaien van bieten op betzelfde land, wat de vernieling van bet gewas door een insect, nematodetengevolge heelt, besloot spreker deze lezing, die door een 60tal hoorders met belang stelling werd begewoond. Het Vaderland, bet Dagblad en de Tijd bezit ten een en denzelfden correspondent in bet dorp Drimmelen. Yoor leeken in de journalistiek, zij bier bijge voegd dat dergelijke combinatiën somtijds onver mijdelijk zijn, wil men op kleine plaatsen niet ge heel van een berichtgever verstoken wezen. Er steekt dan ook geen bijzonder kwaad in, wanneer de berichten uitsluitend tot nieuwstijdingen, zonder als ik wakker ben babbei ik onophoudelijk. Yraag bet maar aan Damaris." Margaretba begon te lachen. »Ik zou denken dat gij bet maar aan mij moest overlaten om te zeggen boe ik u vind, en mij niet op die manier uw eigen meening op dringen." De knaap zag baar aandachtig aan. »Dat bewijst dat gij om te beginnen een eigen meening hebt," zei bij scherp en Margaretba lachte weer. »Maar wat mijn meening aan gaat och dat is de meening van iedereen. De menschen mogen tot mjj zeggen wat zij willen dat is hetgeen zij van mij zeggen." »Wat? Meent gjj dat gij leelijk zijt als gij slaapt en babbelt als gij wakker zijt?" Hij knikte somber met bet hoofd en glimlachte koud en minachtend. »Als gij zoo wrevelig zijt, zeg ik u niet wat ik dacht," zei Margaretba met baar liefsten lach, voelende dat baar gemoed volschoot van liefde en medeljjden met den armen jongen. Zijn ant woord scheen in bet eerst zeer weinig toepasselijk. Hij streelde baar hand, waarvan zij wijselijk al de ringen verwijderd bad, juffrouw Percival bad baai- gezegd dat gouvernantes gewoonlijk geen duizenden aan juweelen aan bare vingers droegen) en zei »Wat hebt gij zachte banden." «Yindt gij? Houdt gij van zachte banden?" »Yan enkele. Ik boud van stevige, krachtige banden. De uwe zien er krachtig nit en wat zijn zij zwaar!" Hij tilde er een op in zijn tenger politieke of godsdienstige strekking, bepaald blijven. Misschien wel om zijne volmaakte onpartijdig heid te toonen, zond de Drimmeler berichtgever aan alle drie de bladen de opgaaf van een moordaan slag, met bijvoeging dat de dader: behoorde tot de conservatieve richting, was president van de Jongelingsvereeniging te Rotterdam en een voor stander van de zendelingen." Het Vaderland nam bet bericht in 't geheel niet op; bet Dagblad liet de bijvoeging betreffende des daders richting, presidium en voorstanderschap wég; maar de Tijd toonde zich in zijn allerakeligste kleingeestigheid en geloofshaat, door alleen de conservatieve richting" te verzwijgen, maar én de Jongelingsvereeniging en de zendelingen" bij bet geval te pas te brengen. Met een verklaarbaar leedvermaak, brengt bet Vaderland, dat de meeste eer bij de zaak inlegt, de toedracht aan 't licht en voegt er de opmerking bij, dat althans deze boosdoener niet gezegd kan worden op de openbare school bedorven te zijn. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nederlandsch-Indië doormiddel van bet stoomschip Noord-Holland, waarvan bet vertrek uit Rotterdam op 18 Februari is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegen heid mede eene brievenmaal verzonden naarPadang. De brieven en verdere stukken bebooren op den dag van bet vertrek van bet stoomschip 's mor gens vóór 10 uren te Rotterdam, aangekomen te zijn. gezantschappen. Benoemd tot gezantschaps attaché mr. H. A. Crommelin en mr. A. C. Labou- cbère, werkzaam bij bet dep. van buitenl. zaken. belastingen. Belast met de tijd. waarn. der contro le der dir. bel. enz. te Purmerend D, Schindler, ontv. te Eysden, station. Benoemd tot ontv. der ace. en van den waarborg en de bel. op de gouden en zilveren werken te Rotterdam, T. D. Abbing, ontv. der invoerr. en aco. te Schiedam. leger. Met twee jaar verlengd de duur der detach, bij het leger in N. I. van den l8te» luit. C. Lem, van bet wapen der inf. bier te lande. polderbesturen. Benoemd tot gezworen van bet waterschap Baarland J. Steketee Andrieszoon tot dijkgraaf van den Calandpolder, J. W. van Nieuwenhuyzentot dijkgraaf van den Bastiaan de Langepolder J. W. van Nieuwenhuyzen. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen LeeuwL. J. J. Micbielsen, dir. van bet dep. van fin. in N. I.; B. van Zutphen, resident van Benkoelenjbr. mr. C. J. van Bere- steyn, vice-pres. van bet hooggerechtshof van N. I. G. IJ. C. Fraser, boofdint. (kolonel) der mil. adm. en chef der Yde afd. van het dep. van oorlog in N. I.H. K. F. van Teyn, luit. kol. der inf. van het leger iD N. I.en A. van der Eist, off. van, gezondb. le fel. bij het leger in N. I. mager bandje en voegde erbij, »Zijn ze sterk?" »Ja, dat geloof ik wel." »Ik ben ervan overtuigd, en zjj hebben een goed fatsoen. Ik kan bet niet uitstaan als groote, forsche menschen, kleine banden en voeten hebben. Maar ik ken iemand wiens banden sterker zijn dan de uwe." »Zoo waarlijk? en wie is dat?" »Dat zal ik u wel eens op een anderen keer vertellen. Hij is mijn beste vriend en bij kan alles van mij gedaan krijgen wat bij wil," sprak Ruprecht met bedwongen aandoening. »Hij, ja natuurljjk moet een mansband krach tiger zijn, dan die eener vrouw." «Ik weet niet wat zij moeten zijn. Ik weet wat zij zijn. O, zij zijn heel sterk. En dat is bij zelf ook, al spreekt bij er nooit over. Ik aanbid hem, omdat bij sterk is en goed." »Ik kan ook goed zijn, al ben ik niet sterk," zei Margaretba. »Ik kan niet beslissen of gjj sterk zijt. Ala mijn vriend ti gezien beeft, zal ik hem vragen of gij bet zjjt en ik zal gelooven wat bij mij zegt en anders niet." »Gij tracht mij bang te maken; maar het zal u niet gelukken," zei zij en lachte hem vrien delijk toe. Bedenk dat ik niet gezegd heb dat ik sterk was." »Neen dat weet ik wel; maar gij zoudthet kunnen zijn, zelfs al zeidet gij dat gij bet niet waart, of omgekeerd. Zooals ik zeg, ik zal bef hem vragen."

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1