N° 89. 125® Jaargang. 1882. W oensdag 15 Februari. FEUILLETON. Middelburg 14 Februari. EEN VAN DE DRIE. ii Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels/11,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Puldicité G. L. Daübe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. »in. Tot het opsporen van de overtredingen der wet en der plaatselijke verordeningen, verleent art. 26 aan hen, die daarmede belast zijn, te allen tijde vrijen toegang tot alle localiteiten waar sterke drank in het klein wordt verkocht. Natuurlijk wil dit niet zeggen dat men lichtvaardig, d. w. z. zonder be paalden grond, woningen of welke andere locali- teit ook zal binnendringen. Opsporen" komt eerst te pas wanneer er een bepaalde grond bestaat om overtreding te vermoeden. Wanneer echter zoo danige grond aanwezig is, dan behooren de amb tenaren der politie gebruik te maken van de hun in art. 26 der wet verleende bevoegdheid. Geen burgemeester is bevoegd, hun tegenstrijdige hevelen te geven. Statistieke sprokkelingen. Bij kon. besluit van 19 Januari is voor alle akten en stukken, benoodigd voor den inleg van gelden m en bet terugbetalen daarvan door de rijks-post spaarbank, vrijstelling van zegel- en registratie rechten verleend, mits in of op die akten of stukken van de bestemming melding worde gemaakt. Onder de op voordracht van de daartoe benoemde commissie door Z. M. den koning en de koningin aangenomen pensionnaires voor de schilderkunst behoort ook de heer Jac. H. Hollestelle te Middelburg. Door gedeputeerde staten van Noord-Brabant is gunning verleend aan den heer S. A. Klaasen, te Utrecht, voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram op gedeelten van de provinciale wegen van den rijksweg Bergen op ZoomTholen over Halsteren, Steenbergen, Kruisland, Oud-Gastel, Oudenbosch en Hoeven naar Etten, van UI venhout over Chaam naar Baarle-Nassau en van Willem stad over Blundert en Zevenbergen naar den Vaartkant onder Leur! (N. R. Ct.) Een marinesabel naar het vastgestelde nieuwe model is thans bij de firma Pauwels te 's Graven- hage te zien. Op deze tentoonstelling heeft, naar wij verne men, de uitvoering van het voornemen van vele zeeofficieren moeten wachten, om de nieuwe sabels niet bij genoemde firma te hestellen. Naar de officieel uitgegeven teekeningen toch was het niet mogelijk het wapen te vervaardigen, met volkomen zekerheid dat het fabrikaat in alle op zichten aan de vereischten zou beantwoorden. Die zekerheid scheen alleen de firma te bezitten, aan welke terecht of te onrechte de practisch geheel nuttelooze, maar financieel nadeelige verandering in de bewapening der officieren van onze vloot wordt toegeschreven. Nu er een model voorhanden is, zullen andere fabrikanten dat kunnen namaken. Ook wordt onder de zeeofficieren het plan overwogen om door ge meenschappelijke bestelling der sabels in massa, hij éen binnen- of huitenlandsch fabrikant, den prijs van het nieuwe wapen tot het laagst moge lijk bedrag te doen dalen. In ieder geval beleeft de firma Pauwels niet veel- pleizier van de schijnbaar zoo in haar voor deel aangelegde speculatie. Op verzoek van den algemeenen secretaris der AP tot Nut van 7 Algemeen brengen wij in herin nering dat ieder lid der maatschappij voortaan maandelijks en kosteloos een exemplaar ontvangt van het maandblad met platen Be Zwaluw, waar van de eerste aflevering in de eerste maand dezes jaars verzonden is. Men zal zich herinneren dat deze uitgave de Vrucht is van het op de jongste algemeene ver- naar het Engeïsch. HOOFDSTUK IV. Het ^Wanderjahr" van Marg-aretlia begint. »Niet, Tom Ik hen iets ouder dan gij en gij moest mij maar voor mij zelve laten beslissen." »0! natuurlijk en ik stem volstrekt niet in met alles wat moeder zegt over dwaasheid, mal ligheid" en zoo voort. Maar toch wenschte ik dat gij naar uw buitengoed gingt, om uwe zaken behoorlijk te behartigen, inplaats van er die twee anderen heen te zenden om te stroopen." »0Tom, wat leelijke dingen zegt gij toch »Ik kan het niet helpen. Ik zeg wat ik denk. En ik zeg, Greta, daar waar gij heen gaat zal zeker een dominé zijn. Wordt als 't u blieft niet verliefd op hem, doe het niet om mij nentwil Margaretha lachte en zei Hebt gij ooit een dominé gezien, die niet reeds verloofd was met een heel mooi, jong gadering genomen besluit, om uit de fondsen der Maatschappij het tot stand komen van een geil- lustreerd tijdschrift, voornamelijk ten behoeve van den Neder! andschen werkman, te ondersteunen. Met belangstelling hebben wij daarom het eerste nommer ter hand genomen en al onthouden wij ons, hij het zien van dezen eersteling, van het uitspreken van een oordeel, hij is ons niet minder welkom. Moge deze nieuwe onderneming der oude en trouwe Maatschappij eene weldaad voor ons volk blijken, waardoor zij zelve aan de natie weder dierbaarder wordt. Leden der Maatschappij kunnen daartoe mede werken, door het voor hunne persoonlijke lectuur bestemde exemplaar te verspreiden in die kringen, waar De Zwaluw, eigenlijk voor bestemd is. De Haagsche briefschrijver der Arnh. Ct. schrijft o. a. De heer Six, zoo verhaalt de goed-ingelichte >men," is bestemd om den burgemeester van 's Gravenhage, die reeds meer dan drie-en-twintig jaren die betrekking bekleedt, te vervangen. In vele opzichten een goede tijding. De heer Six was als secretaris van de gemeente 's Gravenhage algemeen geacht en bemindde toon in onze gemeentelijke vertegenwoordiging verschilt evenveel van dien der tweede kamer, als de verhouding tusschen burgemeester en gemeenteraad aangena mer is dan die tusschen fegeering en volksver tegenwoordiging, en voor zoo ver ik den heer Six ken, acht ik hem juist den man om het in Den Haag zoo hoog noodig en zoo lang verzuimd suaviter in modo, fortiter in re in praktijk te brengen. Er zijn hier allerlei zonderlinge denk beelden en beginselen in de gemeente-administratie ingeslopen, die een nieuw man zonder eenig be zwaar weder kan opruimen. De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 17 dezer niet plaats hebben. Mertens' Vlaamsche opera Be Zwarte Kapitein is Zaterdag avond met veel bijval te 's Gravenhage in het Fransch opgevoerd. Een schoon trio in het tweede bedrijf werd gebisseerd en het groote koor, dat de finale van het eerste en het laatste be drijf vormt, wekte algemeene geestdrift. Echter is men vrij algemeen van oordeel, dat het werk voor eene groote" opera niet genoeg inhoud bevat en voor eene opera-comique, in de Fransche beteekenis van dat woord, te breed is opgezet. In Nederland en België draagt de aard van den tekst veel tot de aantrekkelijkheid van het geheel bij. Het onderwerp is namelijk, zoo als men zich misschien uit de opvoeringen in het Vlaamsch, vóór vijf jaren, nog zal herinneren, de overgang van Vlissingen tot den prins van Oranje, in 't begin van den 80jarigen oorlog. Waar Le Capitaine noir dus niet zulke vaderlandslievende herinneringen opwekt als hier te lande, zal de bijval misschien niet zoo groot wezen als blijkens de warme toejuichingen, die den componist, den meisje, dat niets op mij lijkt? Ik zal op geen mensch verliefd wordenmaak u daarover niet ongerust." Toen zij aan het station kwamen zagen zij op het perron juffrouw Percival reeds met haar zuster, een tenger schepseltje, met wie Margaretha al kennis had gemaakt, en dat zij liever vond dan Marion; zij waren vergezeld door Marga retha kon hare oogen nauwelijks gelooven door Maurits Biddulph! Zij kneep Tom in den arm, die dit blijk van verbazing even stil zwijgend beantwoordde, en groette mijnheer Bid dulph met een ongedwongenheid die bewees dat zij geen wrok tegen hem koesterde. Zij keek naar Marion en zag dat zij bloosdemaar zij hield zich alsof zij het niet merkte en bleef met Tom en de oudste juffrouw Percival staan praten, totdat de trein kwam; dat gaf een groot gedrang, en toen zij allen plaats genomen hadden en de trein op het punt stond van te vertrekken, zei mijnheer Biddulph op in 't oog loopende wijze tegen Marion. »lk ben zeker dat het heerlijk zal wezen in dat oord waar gij heen gaat, juffrouw Percival. Gij moet niet verwonderd zijn als gij mij eens op een middag ziet binnenkomen en u om een kopje thee verzoeken." Haar antwoord was een donkere blos, die noch Margaretha, noch mijnheer Biddulph kon ontgaan. »Mal, sentimenteel schepseldacht Marga retha eerst. »Ik vind haar nu niet half zoo lief meer als vroeger, en ware het niet dat het mjj best gelegen komt om weg te gaan, dan zou ik lust directeur en de artisten der opera gebracht werden in Den Haag 't geval is geweest. De Belgische gezant te 's Gravenhage en ver scheidene vertegenwoordigers van de voornaamste Belgische bladen woonden de opvoering bij. De minister van justitie heeft aan de procureurs generaal, fungeerende directeuren van politie, eene aanschrijving gericht betreffende de uitvoering der drankwet, waarin o. a. het volgende voorkomt: »I. Het door sommigen geopenbaarde gevoelen, als zou het geraden zijn om in den aanvang de drankwet met slapheid en als ten halve toe te passen, is met de inzichten en het verlangen der regeering in strijd. Het vindt ook geen den min sten steun, noch in de geschiedenis der wet, noch in de ervaring tot dusver verkregen. Het feit dat nagenoeg overal, waar de wet behoorlijk wordt toegepast, zich aanvankelijk reeds vruchten ge openbaard hebben, veel meer dan waarmede ik mij, zoo spoedig reeds, had durven vleien, is een reden te meer voor krachtige toepassing. »II. Indien het mocht blijken, dat er burge meesters of andere ambtenaren gevonden worden, die nalatig zijn in de handhaving dezer wet, zoo gelieve mij daarvan onverwijld mededeeling te doen. „IV. Met de meeste zorg behoort te worden gelet op de identiteit der overtreders der wet, in verhand met de strafverzwaringen in geval van recidive (art. 18, 22, 23 en 25). Het komt voor, dat in het proces-verbaal de naam van den over treder, door hem zeiven in dronkenschap opgege ven, niet geheel juist wordt vermeld. Wordt nu die gebrekkige naamsopgaaf in de dagvaarding overgenomen en daarop recht gedaan, zoo kan dit ten gevolge hebben, dat bij herhaling van over treding het bewijs gemist wordt, dat werkelijk dezelfde persoon weder terecht staat. Tot vermij ding van dit bezwaar behoort de beambte bij het doen der dagvaarding steeds weder den juisten naam van den schuldige af te vragen, en niet de in het proces-verhaal voorkomende opgaaf zonder onder zoek over te nemen." (Bil). Een correspondent van de Locomotief in Atjeh spreekt de verwachting uit dat in het veroverde hebben om haar te zeggen dat zij zelf naar Scarborough kan gaan." Naarmate de trein zich echter van het station verwijderde, kregen de zachtere gevoelens weer de overhand. Zij herinnerde zich al de bezwaren die juffrouw Percival gemaakt had over het ongepaste, ja zelfs oneerlijke van haar plan, bezwaren waar over zij, Margaretha Barrington, met het grootste gemak was heengestapt. Zij herinnerde zich hoe Marion ten slotte toegegeven had, omdat zij niet langer weerstand kon bieden aan de dubbele verzoeking van een lange vacantie en het vooruit zicht op rust, frissche, gezonde lucht en alle mo gelijke gemakken voor haar zuster, aan wie zjj zoo onbaatzuchtig verknocht was. Margaretha kon zoo iets niet vergeten. Zij vond het jaaapSer dat juffrouw Percival zoo sentimenteel was? ^raat nog wel ten opzichte van Biddulpfe^^^jegewetenh||t, zen fat, dien het niets JjonJSMppF^ie hjj heK hoofd op hol bracht, of wat fte ge%lflen er van konden zijn. Eer zij eenige mijlAiAgespoord hadden, had zij met een naïeveteit, die inderdaad verbazend mag heeten, besloten dat het beste wat zij doen kon was, juffrouw Percival in te lichten aangaande het karakter van Maurits Biddulph. Marion luisterde met stichting en aandacht, zei niets, maar dacht ongetwijfeld des te meer, toen Margaretha uitwijdde over de noodzakelijkheid om voorzichtig te zijn in het aannemen van be leefdheden van iemand als mijnheer Biddulph. Die wijze raadgevingen klonken nogal zonderling uit den mond van iemand die nog nooit iets land, bijaldien krachtig en flink opgetreden wordt, langzamerhand rust en vrede weder zullen keeren. ïAan rust en algemeene bevrediging is groote behoefte, al zullen noch de eene noch de andere hier zetelen, zonder dat er streng en billijk recht gedaan wordt. »Een land, dat onderworpen is; een volk, dat is verslagen en neergeslagen; waarvan het meeren- deel naar de zegeningen van den vrede en de bevestiging van de vruchten van zjjn arbeid ver langt, dóch dat, diep bedorven en twistziek als het was voor den oorlog, de gevolgen daarvan nog met zich omdraagt; ziedaar het beeld van Atjeh op het oogenblik. En juist door den krijg kregen de kiemen van roofzucht, die anders slechts hier en daar uitbotten, grooter ontwikkeling. Die langzamerhand met vaste hand uit te roeien, door verbetering van den rechtstoestand vooral, moet het groote doel zijn. Hiertoe is het evenwel in de eerste plaats noodig, dat de justitie met hare slaande hand overal den schuldige treffen kunne, terwijl goede diensten goed moeten worden beloond; en daarvan is men nog verre, 't Is een zeldzaamheid, dat stroopers en roovers niet veilig zijn voor het rechten over het juiste ronddeelen van belooningen heerscht nog veel verschil van meening. Gelukkig echter, kan men ook op enkele ge vallen wijzen waarhij de straf op de daad volgde, onder anderen voor een dag of tien, toen de controleur te Lambaroe de hand op een paar Atjehsche roover-hoofdlieden in een Atjehsche kampong kon leggen. Van hen werd er evenwel een gedood door een salvo, dat door het huis gegeven werd, waaruit zij een achterlader, donder bus en revolver op de patrouille hadden afge vuurd. Behalve deze werden nog andere vuurwapenen en munitie in de woning gevonden". De Indische regeering heeft in de door veepest, koortsepidemie en daaruit ontstanen hongersnood zoo deerlijk geteisterde residentie Bantam, rijst doen aanvoeren, welke uit Saigou (Cochinchina) afkomstig is. Deze rijst is door de geheele inlandsche bevol king in de residentie hijzonder gewild. Het debiet is dan ook zeer groot, terwijl de prijs, tegen welken die rijst verkrijgbaar is gesteld, zeer matig is. Met den verkoop van die rijstsoort wordt voort gegaan en het debiet neemt dagelijks toe. Schouwen-Duiveland, 13 Februari, IIL Belastingen. In het jaar, waarover de laatst verstrekte Op gaven loopen, werden in Zeeland, met inbegrip der opcenten, de volgende sommen aan rijks-, gemeente- en polderlasten betaald: voorzichtigs gedaan had en waarschijnlijk zöoiang zij leefde ook nooit zóu doen. Hoezeer Marion aandachtig luisterde, moet ik hier tot mijn leedwezen bijvoegen dat zij, toen zjj later dit gesprek aan haar zuster meedeelde, de drijfveeren die juffrouw Barrington tot die waarschuwing geleid hadden, alleen aan jaloezie toeschreef. Te Leeds namen de dames afscheid en begaven zich naar verschillende uiteinden van het station. Het afscheid was heel hartelijk, maar Margaretha en Marion slaakten heide een zucht van verlichting toen zjj uit eikaars gezicht verdwenen en zij vroegen zich wederkeerig af Waarom doe ik dit?" Waarom doet zij dit HOOFDSTUK V. Blakfftrillioevè. De reis naar Scarborough was niet kort. Mar garetha moest aan een klein station nog eens van trein verwisselen en toen nog een uur sporen, door een liefelijke streek met groene heuvelen, bosch- rijke dalen en heldere stroomen, waarlangs varens en bremstruiken groeidenlangs een paar zinde lijke provinciestadjes, totdat zjj eindelijk een station binnenreed en hoorde roepen: Scarborough!" Er waren niet veel passagiers. Het badseizoen was nog niet begonnen en al was dat aan den gang, dan was het nog klein en onbeduidend

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1