N° 38 125e Jaargang. 1882. Dinsdat 14 Februari. Middelburg 13 Februari. FEUILLETON. EEN VAN DE DRIE. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Pulilicité G. L. Daebe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Prins Leopold blijft vooruitgaan.het "bezoek van prinses Helena van Waldeck aan koningin Victoria zal langer duren dan aanvankelijk was bepaald. Het huwelijk zal in de St. Georgeskapel te Windsor worden voltrokken in de vierde week van April. (Vacl.) Wij lezen in het Handelsblad de volgende hoogst belangrijke statistiek van het Suez-Kanaal. In 1881 passeerden 2728 schepen 4,143,683 tonnen, tegen in 1880 2016 3,069,642 tonnen. Het aandeel der verschillende vlaggen in het totaal der tonnen was als volgt: 1880. 1881. Verschillen. Britsche2,329,978 3,371,058 -f 1,041,080 Pransche 141,380 146.357 -f 4,977 Nederlandsche 123,320 136,623 13,303 Oostenrijksche 74,061 81,870 7,809 Italiaansche 72,261 79,618 7,357 Spaansche 57,233 74,043 -f 16,810 Duitsche 37,357 37,611 4- 224 Russische 12,972 21,006 4- 8,034 Noorsche 7,011 12,936 4- 4 5,925 Turksche 4,597 5,253 4- 656 Egyptische 4,480 4,165 315 Diversen 13,663 31,912 18,249 Totaal 2,878,343 4,002,452 1,124,109 De gouvernementsschepen leveren de volgende ;atistiek van tonnenmaat 1880. 1881. Verschillen. Britsche 107,229 71,226 35,103 Fransche 48,564 52,583 4,019 Russische 18,384 4,511 13,873 Portugeesche 3,750 2,079 1,671 Turksche 2,317 1,697 620 Italiaansche. 1,928 1,663 265 Duitsche 2,168 930 1238 Egyptische 4,146 4,610 464 Nederlandsche 1,003 1003 Diversen. 1,810 1,030 780 Totaal 191,299 141,229 50,070 Het blijkt uit deze statiek, dat Engeland in toenemende mate het grootste aantal schepen door het kanaal zendt. De toeneming in de Britsche koopvaardijschepen is meer dan éen millioen tonnen, dat is vijfhonderd stoomschepen van ge middeld 2000 tonnen. Het cijfer is werkelijk overweldigend en alle andere vlaggen zinken daarbij in het niet. Nederland handhaaft zich krachtig op de derde plaats en heeft nog maar een soortgelijke stijging noodig als in 1881 om Frankrijk van de tweede plaats te dringen. Gedeputeerde staten van Noord-Brabant hebben aan de gemeentebesturen opgemerkt, dat in de raadhuizen van eenige gemeenten nog sterke drank getapt wordt, in andere, waar geen raadhuis be- naar het Engelsch. HOOFDSTUK Hl. Vlaiirits Bitldulpli. Onmogeljjk? Waarom? Ben ik u zoovree- selijk onaangenaam dat, onder geen beding »0neen volstrekt niet. Ik mag u beter lijden dan tot nogtoe, want nu begrijp ik u. Maar men verlangt daarom nog niet altijd den man te huwen dien men begrijpt. Ik houd wel van u, maar ik houd nog meer van rnjjn vrijheid en bovendien is er een ander bezwaar." »Zoo waarljjk en wat is dat?" vroeg hij, de lippen op elkaar klemmende om zijn toorn te bedwingen. Hp begon te gevoelen dat hij Mar- garetha moest straffen, die zeker veel slechter en valscher was dan hij gedacht had en die zijn aan zoek afsloeg op een manier die niet genoeg kon gelaakt worden. Het kwam hem volstrekt niet gelegen om, onder welke omstandigheden ook, belachelijk gemaakt te worden, maar hij voelde ïvel degeljjk dat hg nu reeds belachelijk leek, of staat, de secretarie gevestigd is in eene herberg» en in enkele gemeenten de secretarie en de zit tingen van den raad in herbergen gehouden wor den, in weerwil dat de gemeente in het bezit is van een raadhuis. Zjj vestigen daarbij de aandacht op de bepaling van de tweede zinsnede van art. 3 der drankwet, waarbjj verboden wordt in dergelijke gevallen vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein te verleenen. De heer Yan Limmik, voorzitter van het Am- sterdamsche -ZVbfs-departement, schrijft aan de Am- sterdamsche bladen dat het departements-bestuur na rjjp beraad de vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein heeft gevraagd om ter gelegener tijd aan de leden van het departement de vraag voor te leggen of zjj daarvan al dan niet wenschen gebruik te maken. De schrijver verzet zich ten sterkste tegen de beschuldigingen van de Amsterdamsche afschaffers en acht het in den geest der drankwet gehandeld wanneer het Vuis-departement met zijn 1160 leden en een drankverbruik van 40 liter in het jaar zich mees ter maakt van eene vergunning en alzoo, met het oog op het voorgeschreven jnaximum, het getal drankhuizen met éen vermindert. Volgens een gerucht heeft het rijk aan het ge meentebestuur van Gorinchem het voorstel gedaan, om ten dienste der werken voor de verbetering van de Keulsche vaart, de huizen aan den Langen- en Kortendjjk binnen die gemeente te onteigenen, en daarvoor een vergoeding te verleenen, gemid deld ad ƒ15.000 per huis. Dit zijn de op den Linge-dijk gebouwde huizen, voor een goed deel winkels in het hart der stad. De Noordbrabantsch-Duitsche spoorwegmaatschap pij heeft aan de regeering vergunning gevraagd voor het aanleggen van een spoorweg van Boxtel naar Baarle-Nassau, door of langs de gemeenten Oirschot, Moergestel en Hilvarenbeek. Wederom heeft een college van gedeputeerde staten heslist dat drukkers voor de patentwet molenaars zijn. Gedeputeerde stateu der provincie Drente hebben afwijzend beschikt op eene recla me, door den heer Willinge Gratama te Assen ingediend tegen den aanslag in het patentrecht over het dienstjaar 1880/81 als drukker voor an deren en van een krant, voor een gaskrachtma- chine (molenwerk), waardoor twee persen in be weging worden gebracht, op grond, dat in den zin van de patentwet molens zijn werktuigen, die door raderwerk in rondgaande of wentelende be weging gebracht, dienstbaar zijn niet enkel tot maling of verbrijzeling van stoffen, maar ook tot verwerking of vervorming daarvan, en in 't alge meen tot het verrichten van fabriekmatigen ar beid, en dat de afzonderlijke belastbaarstelling daarin haar grond vindt, dat die werktuigen die nen om handenarbeid uit te winnendat dus in den zin dezer bepaling der patentwet het bedoelde werktuig, de gaskrachtmachine of gasmeter, is een molen. het spoedig zou zijn, indien hij niet al de kracht van zijn mannelijk karakter aanwendde, om haar tot rede te brengen en haar het ongepaste van haar gedrag te doen inzien. Hij moest de bordjes verhangenhij moest haar belachelijk maken. Laat zij met haar bezwaar voor den dag komen. Hij herhaalde dus zijn vraag. »Het bezwaar is, dat ik erover denk om een betrekking als gouvernante aan te nemen", was het bedaarde antwoord. Biddulph streek zich met de hand over het voorhoofd en voelde zich niet minder in gevaar van belachelijk te worden, dan te voren. »Als gouvernanteherhaalde hij werktui gelijk." Juist. Als gouvernante." Misschien verlangt gij dat ik een betrekking voor u zoek?" »Dank u wel. Ik betwijfel of men mij op uw aanbeveling nemen zou," zei zij op liever toon dan ooit. Mijn plannen zijn ook reeds gemaakt. Ik zal juffrouw Percival overreden om mij de betrekking af te staan, die zij op het punt is aan te nemen en haar met haar zuster, die heel ziekelijk is, naar het slot te Bekbridge zenden om uit te rusten en op haar verhaal te komen." »Dwaasheid!" zei hij minachtend, want hij was buiten zich zeiven. Het was geheel in strijd met zijn leer over zijn eigen verdiensten, dat een meisje liever zulk een zot plan ten uitvoer wilde brengen dan naar zijn aanzoek luisteren. notarissen. Benoemd tot notaris binnen bet arr. Utrecht, ter standplaats Abcoude, D. J. J. van Kempen, cand.-not. aldaar. loodswezen. Benoemd tot commissaris dei- loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden te Schiedam, de adj .-comm. der loodsen te Rotterdam H. Diensketot adjunct-comm. der loodsen te Rotterdam, de gezagvoerder ter koopvaardij te Dordrecht A. Behrens Hz11. pensioenen. Pensioen verleend aan H. J. Steern- berg, zich schrijvende Steernbergh, deurwaarder bij de dir. hel., ad ƒ1000 'sjaars. kadaster. Op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als landmeter le klasse van het kadaster voor den velddienst, behoudens aanspraak op pensioen, aan L. Oostingh, en benoemd tot landmeter van het kadaster le kl. N. F. Perk, thans 2e kl., 2e kl. H. J. Baning, thans 3e kl. leger. Voor 3 jaren gedetacheerd hij het wapen der genie in N.-I. de le luit. L. Waller, van het korps genietroepen. telegraphie. Op verzoek eervol uit 's rijks dienst ontslagen de telegrafist le kl. bij den rijks tele graaf J. G. Bemelmans. Aan de rijks-universiteit te Leiden is de heer B. van der Feen, geboren te Tholen, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld Eenvou dige diefstal. Vlissingen, 12 Feb. De heer B. J. Swaan, predikant bij de N. H. gemeente te Gouda, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Ylissin- gen bedankt. "lTerselte, 13 Februari. De heer I. W. Knottenbelt, Ned. herv. predikant te Oost- en West-Souburg heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. De off. van adm. 2e kl. J. Gallas, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. Naar het Dbl. meldt zal aan de vizieren der Beaumont-geweren, bij ons leger in gebruik, ver moedelijk eenige wijziging worden aangebracht. Door middel van een schuif aan de klep zal de schutter in staat gesteld worden om, onverschillig op welken afstand het vizier gesteld is, dit op 350 el te brengen. Daar in den regel van dezen vizierstand wordt gebruik gemaakt tegen cavalerie, geeft deze eenvoudige wijziging het voordeel, dat, terwijl men anders om de klep te stellen de ver deelstrepen op den rechterkant van den vleugel moet raadplegen, de schutter nu op het kommando »vuur tegen de cavalerie" slechts de klep behoeft Niemand weet er nog van", zei Margarqtha kalm, »en ik verlaat mij op uw discretie dat gij er niet over spreekt, voordat ik het aan mevrouw Pierce gezegd heb." »0 zeker. Maar ik zou nog altijd gaarne antwoord op mijn vraag hebben. Waarom waart gij er zoo op gesteld dat ik naar Beckbridge ging, daar gij toch geen plan hebt om er zelf heen te gaan? Onuitstaanbare fat!" dacht Margaretha. »Hij brengt alles op zich zelf terug f' Zij antwoordde: »Daar gij er op aandringt öm het te weten zal ik het zeggenhet was omdat gij zulk een goed gezelschap zoudt zijn voor juffrouw Percival en haar zuster. Gij hebt mij zoo dikwijls gezegd dat gij verlangdet om wat meer wezenlijk goed te kunnen doen." Weer een poos van stilte. Mijnheer Biddulph begreep dat hij een andere gelegenheid moest afwachten om Margaretha belachelijk te maken en hij zei met groote koelheid Willen wij in huis gaan?" »Met genoegen," zei Margaretha en stond dadelijk op, ontevreden over hem en over zich zelf, maar vaster dan ooit besloten om haar voor nemen ten uitvoer te brengen. Het huis van mijnheer Pierce zou haar na van avond ondrage lijk zijn. En na al haar pogingen nadat zij bijna onverholen om het aanzoek van Biddulph gelachen en hem duidelijk getoond had dat zij het net precies opnam voor hetgeen het waard neêr te slaan om onmiddellijk tot dit vuur gereed te zijn. Door den minister van marine is aan de heeren W. C. en K. de Wit te Amsterdam opge dragen het leveren en opzetten der machinerieën "voor het leegpompen en opzetten der drooge dok ken te Hellevoetsluis, voor 34.145. Een belangrijke arbeid van het dep. van oorlog is verschenen, namelijk eene hervorming- van ons leger te velde. Het stuk wordt spoedig aan het leger medegedeeld. Zaterdag stond voor het gerechtshof te 's Hage terecht R. S., door de rechtbank te Middelburg, ter zake van het stelen van den overjas van een hulponderwijzer, uit den gang van een schoolge bouw te Ylissingen, welken jas hij terstond daarop verkocht, tot 183 dagen celstraf veroordeeld. Bekl. was in hooger beroep gekomen, om op een lichtere straf aan te dringen. Het O. M. requi- reerde bevestiging van het vonnis. Nog werd bij verstek behandeld de zaak van de dertienjarige oplichtster D. A. M., te Goes. Dit meisje was reeds op 15 Oct. door de recht bank, wegens oplichting, beneden den leeftijd van 16 jaren, maar met oordeel des onderscheids ge pleegd, tot 21 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De feiten, welke aan het onderzoek van het hof werden onderworpen, waren als volgt. Op 7 Oct. ontvreemdde zij, luidens de akte van beschuldiging, hij een winkelier een paar vergulde hoofdstukken, welke zij, uit vrees voor ontdekking, op een varkenshok wierp; op den 13en daaraanvolgende vroeg zij op een valschen naam bij een winkelier kammen en andere snuisterijen en bij een ander winkelier doeken op zicht. Bij den eersten win kelier kreeg zij kammen mede en zou later de andere artikelen komen afhalen, maar deze werd door haar oom gewaarschuwd en nam haar, toen zij het achtergeblevene kwam halen, de kammen weer af. Ook de doeken kreeg zij mede, maar bracht die vrijwillig, uit vrees voor straf, weêr terug. De officier van justitie had een jaar ge vangenisstraf en éen boete van 25 geëischt. De rechtbank veroordeelde haar evenwel tot dezelfde gevangenisstraf, maar bovendien tot drie hoeten elk van 25. Van dit vonnis kwam de officier van justitie in hooger beroep. Adv.-gen. mr. Gregory verklaarde het met den off. van just, volkomen eens te zijn, lichtte zijne meening breedvoerig toe en requireerde vernieti ging van het vonnis, wat de opgelegde boeten betrof, en veroordeeling van bekl., met behoud van het opgelegde jaar gevangenisstraf, tot een boete van 25 en tevens met volkomen uitvoe ring van het vonnis, den 15en October jl. tegen bekl. gewezen. Donderdag a. zal het hof in deze zaken uit spraak doen. Heden nacht is een beschonken man aan de was was het haar toch volstrekt niet gelukt hem beschaamd te maken. Het was waarschijnlijker dat hij zichzelf op dit óogenblik geluk wenschte dat hij zoo gelukkig ontkomen was aan het gevaar van een krankzin nige te huwen. Met die troostrijke gedachte stapte zij het huis weer in. HOOFDSTUK IY. Het ^Wanderjalir" Van Margaretlia begint. Ongeveer veertien dagen later stond op zekeren morgen de vestibule van den heer Pierce vol met reiskoffers, tassen, pakjes enz., te midden waarvan de jongeheer Thomas eenigsziris uit het veld ge slagen rondliep. Tot nogtoe was er niemand anders dan hij, maar hij liep toch met de handen in zijn zak hardop te praten »Het is een dwaze inval dat moet ik zeggen een dwaze inval Daarna bekeek hij nauwkeurig al de adressen van de koffers, waarvan sommigen naar Scarbo rough en anderen naar Beckbridge gezonden werden; maar altemaal op denzelfden naam, M. Percival en daar er maar e e n M. Percival in huis was, die toch onmogelijk naar twee plaatsen te gelijk kon gaan, had Thomas w.el eenigszins gelijk met van een dwazen inval te spreken.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1