8UITEHLAHP. Laatste Berichten Réclames. s Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundigs waarnemingen. Gemeenteraad van Goes. Algemeen Overzicht. JEER-CAPSULES TH EVE NOT. veel bij tot het slagen van dezen avond door een beschaafd spel, terwijl de .vertooners geheel in hunne rol opgingen, wat van liefhebbers niet altijd kan getuigd worden. Het op de voorstelling gevolgde bal was zeer geanimeerd. De opbrengst is bestemd voor de algemeene armen van Mid delburg. De giften ten behoeve van het Magdalena- huis te Zetten zijn thans tot meer dan 16.000 gestegen en de jaarlijksche bijdragen tot meer dan 400. De plannen zijn vastgesteld en met den bouw is een begin gemaakt. De voormalige veldwachter van Woubrugge, die zich voor eenige dagen met een vrij aanzien lijk bedrag, hem in zijn betrekking toevertrouwd, uit de voeten maakte, is te Antwerpen gevat en nog in het bezit gevonden van een deel der ge stolen gelden en eenige zegels. Zijn uitlevering is vanwege onze regeering aan het Belgisch gouver nement aangevraagd. Het marmer, vooral het witte, wordt onder den invloed van de lucht gemakkelijk geel. Dik wijls doet men niets om het zijn oorspronkelijke kleur terug te geven, omdat men in de meening verkeert dat dit of onmogelijk öf heel moeilijk is. Dit is een dwalingwel is waar slaagt men er niet in de eerste witheid geheel terug te roepen, maar de resultaten zijn toch bevredigend genoeg als men het marmer schoonmaakt met zuivere ammoniak of met eenig water verdund en daarn a met schoon water, waarbij het gebruik van een borsteltje aan te bevelen is, om ook de insnij dingen van het lofwerk goed te raken. Berthold Auerbach is te Cannes overleden. Hij heeft zijn 70en jaardag en het hem op 28 Fe bruari door zijne vrienden en bewonderaars be reide feest niet meer beleefd. Gedeputeerde staten van Overijsel hebben thans maatregelen genomen om de stoornis die uit de weigering tot goedkeuring der gemeente- begrooting van Denekamp ontstaan is te beëindi gen. Gedeputeerde staten hebben art. 212 dei- gemeentewet toegepast, waarin wordt voorgeschre ven dat, ingeval de raad weigert de door de wet aan de gemeente opgelegde uitgaven op de be grooting te brengen, zulks door ged. staten ge schiedt. Bij de Kon. Ned. Stoombootmis bericht ontvangen dat de eerste stuurman van het stoom schip Astrea over boord geslagen en verdronken is. Het werkvolk in de stroopapier-fabriek van den heer W. A. Scholten te Sappemeer is aan een groot onheil ontkomen. De stoom cylinder nl. is gesprongen. Zoo .sterk was de uitwerking, dat vele glazen achter in de fabriek gesprongen zijn. Ware het ongeluk eenige minuten eerder ge beurd, toen de werklieden zich in de nabijheid van den cylinder bevonden, zeker had het dan eenige menschenlevens gekost. Donderdag avond had de tweede soiree dansante ten hove plaats. Weder had de kleine balzaal, door de smaakvolle versiering en verlichting, maar bovenal door de pracht der toiletten, een schitte rend aanzien. HH. MM. de koning en de koningin onderhielden zich op minzame wijze met velen van de ongeveer 200 genoodigden. De koning droeg de kolonels-uniform van het regiment jagers de koningin verscheen in een rose satijnen bal kleed, aan hals en schouders met diamanten ge garneerd, terwijl H. M. de juweelen collier, haar door de natie bij haar huwelijk geschonken, als halssieraad droeg. H. K. H. Prinses Hendrik woonde ook deze tweede soirée bij. Behalve de officieren waren de heeren niet in kostuum (zoo zégt 't Vaderlandbedoeld is niet in gala-kostuum) behalve de Chineesche gezant Li-Tong-Pao, die opzettelijk voor deze feesteljjkheid uit Berlijn gekomen, in nationaal kostuum, een veelkleurige tunica, rijk met goud geborduurd, verscheen. Er heeft zich te Kralingen een nieuwe bouw commissie geconstitueerd, ten doel hebbende om een nieuwe straat aldaar aan te leggen. Daarvoor is alreeds een som van 500.000 gestort. In het Park Honingen zullen eerstdaags weer 12 nieuwe villa 's verrijzen. De eerste officier van de Jeannette, luitenant Danenhauer, zond den 4,n Februari een telegram uit Irkutsk aan de New-York Herald, waaraan wij de hoofdzaken ontleenen. Luitenant Delong is tusschen de stations Bulcur en Sisteronck (Bulun en Saskuarut in een wildernis, 80 mijlen lang, onbewoond en zonder wild. De •nieuwe expeditiën tot opsporing zullen hutten bouwen en eiken duimbreed grond afloopen in deze streek, die met de lente door zwaar drijfijs wordt bedekt. Den middag van dien dag, dat wij uit elkander gingen, maakte luit. Chipp's boot (tweede kotter) het beter dan de onze. Met het vallen van den avond was hij omstreeks duizend ellen verwijderd en zagen wij hem de zeilen minderen als om bij te draaien. Des ochtends zagen wij niets. Chipp kon met den noordoostenwind niet naar de eilanden terug zijn gegaan, en hij kon zijn aandeel in de provisie niet meenemen. Ik nam een sterke oostelijke strooming waar bij de Lena-Delta, er er waren massa's drijfhout tusschen ons en de Siberische eilanden. Wij ontdekten Jeannette-eiland 16 Mei 1881 op 76 gr. 47 min. breedte en 158 gr. 56 min. O lengte. Het was klein en rotsachtig en wij landden niet. Henriëtta-eiland werd op 24 Mei ontdekt, breedte 77 gr. 8 min., lengte 157 gr. 43 min. Wij be zochten het en merkten, dat het een groot eiland was met weinig dieren en veel gletschers. Een zeer groot eiland, ontdekt, op 76 gr. 38 min. breedte en 148 gr. 20 min. lengte werd Bennett-eiland genoemd. Daar vonden wij verscheidene vogels, oude-horens, drijfhout en steenkool; geen robben of walrussen. De Zuidkaap noemden wij Emma. De gezondheid van het volk was gedurende 21 maanden over 't geheel uitstekend, geen scheur buik. Wij gebruikten gedistilleerd water, ijsberen- en robbenvleesch tweemaal per week, geen rum. Er werd geregeld godsdienstoefening gehouden. Wij namen overvloed van beweging, en een ieder ging op jacht. Wild was er schaarsch, maar wjj kregen 30 ijsberen, 250 robben en 6 walrussen; geen visch of walvisch werd gezien. Alle mogelijke waarnemingen werden gedaan, terwijl wij voortdrevende koers was noordweste lijkhet vaartuig had veel te lijden van het ijs De peilingen bleven vrij gelijk, 18 vademen bij Wrangel-land, dat dikwijls op 75 mijlen afstand in 't gezicht was. De grootste diepte was 80 vadem, de gemiddelde 35op den bodem een blauwach tig slijk; garnalen in groote hoeveelheid; stukken meteoorsteen werden opgevischttemperatuur van de oppervlakte van 't water 20 gr. boven 0 (Fahr.). De uitersten van temperatuur der lucht waren 58 onder 0 en 44 boven 0. Den eersten winter was de gemiddelde temperatuur 33, den 2en 39 onder 0, den len zomer was de gemiddelde 40 gr. boven 0. De hevigste wind had eene snelheid van 50 mijlen per uur, doch dit was uitzondering. De barometrische en thermomertische schomme lingen waren gering. Er vonden stoornissen in de magneetnaald plaats tijdens de noorderlichten. Telephoondraden braken door de beweging van het ijs. Het ijs groeide per winter 8 voet aan. Het dikste ijs, dat wij zagen, was 23 voet. Voor dat wjj de ijsvelden bjj Herald-eiland binnenkwa men, bezochten wij Nordenskjölds kwartier van den vorigen winter, en begrepen wij dat hij gered was. Gedurende de eerste week van den aftocht van de Jeannette dreven wij 27 mijlen verder terug dan wjj konden vorderen. De sneeuw lag bijna knie-diep. De aanteekeningen van den natuuronderzoeker zijn gered, maar de photographische verzameling raakte weg met het schip. De 2000 waarnemin gen van het noorderlicht van luitenant Chipp zijn ook verloren. In het westen der Transvaal heeft eene botsing tusschen de Boeren en de Kaffers plaats gehad. De Boeren hadden een geschil met Montsima, een aangrenzend hoofd, en trokken met 900 man in zijn land, doch werden teruggeslagen. Een ander Kafferhoofd Jan Massibi, capituleerde met de Boeren. De aanleiding tot het geschil wordt niet geseind. Het Engelsche comité tot ondersteuning van de verdreven Russische Joden heeft thans, in en kele dagen slechts, eene som van f 510.600 bij eengebracht. Amsterdam. Het stoomschip Koningin Emma, gezagv. Droogleever Fortuyn, vertrok heden morgen te 10 uren naar Batavia. 05 "O 05 O Urn O 05 O fxj Q O (S3 pq o u. 00 O "o 2 7— _C S3 fS fl m P cd ■C bfj 8-i - r' O S3 O <1 30 fl T3 C -H J! CO C-» CQ P3 11 oa CQ OO oJ .9 g CQ H co H 9 f- s "S a o JP, H> (Uw SP 2 m— C ri H (M M au 0 3 oo c<i f—i I OJ Zaamslag, 10 Februari. Het bouwen van eene openbare lagere school met onderwijzerswo ning in de Groote Huissenspolder in deze gemeente, heden alhier aanbesteed, werd aangenomen dooi de heeren J. Scheele Dz. en R. Walraven, te Ter Neuzen, voor ƒ17.650. De begrooting bedroeg 19,136. 11 Februari des morgens te 8 uren. KAMEN DER PLAATSEN. Ba- rora. afwijk. Wind- richt. Toe- i stand kracht/ lucht. Tem pera tuur. Gels. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Matliieu. Biarritz Perpignan Christiaansund. Stockholm Kopenhagen Stornoway 5.6 5.5 5.3 3.0 4.0 6.3 1.0 11.8 6.5 7.5 6.7 5.9 1.4 2.6 4.1 0.8 2.1 4.4 7.4 1.3 ZZW Z z z z ZZW zw ozo ZZW ozo ZZW ZO ozo zo ozo z zw w zw ozo helder helder helder helder helder mist. betr. betr. mist. mist. bew. mist. helder helder mist. betr. bew. betr. mist. betr. 4 3 3 0 1 0 4 10 -1 2 1 4 3 2 8 12 6 2 0< 7 Grootste verschil in Nederland s ochtends 8 urenD. 2.6 V. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 10 Febr. 's avonds 11 uren 30 gr. 11 a 's morgens 8 uren 30 gr. 's middags 1 uur 43 gr. 's avonds 5 uren 40 gr. F. Zitting van Vrijdag 10 Februari. Voorzitter de heer De Witt- Hamer. Afwezig uiet kennisgeving de heeren Callenfels en Van Swinderen. De voorzitter deelt mede dat door burg. en weth. mej. Stokman benoemd is als eerste helpster aan de bewaarschool voor on-en minvermogenden; dat door den lijkdrager G. van den Ende eervol ontslag is verzocht 't geen is verleend en dat benoemd is als zoodanig de assistent C. Glerum en tot assistent N. Hageman dat van den heer Poolmeijer bericht is ontvangen dat de zangvereeniging Al wat lieflijk is en welluidt ontbonden is en dientengevolge, be dankt wordt voor het gebruik der zaal boven de korenbeurs, doch dat burg. en weth. het gebruik dier zaal hebben toegestaan aan de nieuw opge richte zangvereeniging Excelsiordat dr. Z. Th. Diehl ontslag heeft verzocht als leeraar der inrich tingen voor middelbaar onderwijs, wegens zijne benoeming als zoodanig te Zierikzee. Tot leden der commissie om de geloofsbrieven van het nieuwgekozen raadslid, den heer C.Risseeuw, te onderzoeken, benoemt de voorzitter de heeren Ochtman, De Jonge van Ellemeet en J. J. Ramondt. Van de directie der gemeente-apotheek is in gekomen de specificatie der kosten, die door de fin. commissie is onderzocht en in orde bevonden, en op voorstel van burg. en weth. wordt goedge keurd, waarbij de voorzitter mededeelt dat de kosten van elk recept 24j cent bedragen. Van de wed. J. J. Hartman is een verzoek ont vangen om afstand van 27 centiaren gemeentegrond aan de Oude Vischmarkt, ter vergrooting van haar tuin, tegen den prijs van 30. De voorzitter stelt voor, na gezegd te hebben dat de bezwaren die hij eene vorige aanvrage van de verzoekster bestonden, nu waren opgeruimd, dadelijk over te gaan eene beslissing te nemen, waarop de heer Den Boer verzoekt de beslissing tot eene volgende vergadering aan te houden, ten einde in loco de zaak te onderzoeken, met welk verzoek de raad zich vereenigt. Van de Nieuwjaarscommissie is rapport ontvan gen omtrent hare bedeeling over 1882, waaruit blijkt dat er een tekort was van 9.75; de voor zitter stelt voor de commissie dank te betuigen en haar de waardeering van den raad voor hare bemoeiingen over te brengen. Met algemeene stemmen' wordt alzoo besloten. Daarna wordt gunstig beschikt op het verzoek van den commissaris van politie, met 7 van de 10 stemmen (tegen de heeren mr. de Jonge van Ellemeet, Kakebeeke en van der Hoek) om aan ged. staten mede te deelen dat eene verhooging zijner jaarwedde van 200 gewenscht is. De rekening der administratie van de leenbank wordt goedgekeurd en burg. en weth. worden gemachtigd het tekort dier rekening, ad 144.75^, uit de gemeentekas te dekken. De aanvrage van het burgerlijk armbestuur om machtiging tot dekking' der kosten eener te voeren procedure tegen C. D. Polderman wordt met alge meene stemmen goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat naar aanleiding van een wenk der fin. commissie burg. en weth. een klacht hebben inge diend tegen genoemden Polderman bij de arr.- rechtb. te Middelburg en dat zij van den heer president der rechtbank bericht hebben ontvangen dat hij geschorst is voor 3 maanden, in te gaan 15 Maart a. Het voorstel van den heer Kakebeeke om de politie-verordening zoodanig te wijzigen dat ook het staan tegen de huizen verboden werd, wordt afgewezen omdat de commissie voor het ontwerpen der strafverordeningen geene termen kon vinden waarhij goede resultaten zouden verkregen worden. Tot onderwijzer aan de openbare school wordt benoemd de heer A. M. van Driel, onderwijzer te Werkendam; op de voordracht stonden mede de heeren: A. Braakman te Groede en J. C. Muller te Westzaan. Eindelijk worden de heeren Ph. M. de Ronde Bresser en A. Dekker Jz. op de voordracht ge plaatst ter benoeming van een zetter, tengevolge der vacature wegens het ontslag van den heer G. J. Wesseling. De vergadering is daarna gesloten. Sedert de République Franfaise heeft aangekon digd dat de heer Gambetta de politieke leiding van het blad wederom heeft op zich genomen, zijn wij meer nog dan vroeger gerechtigd in hare kolommen de politiek na te sporen van den staats man, voor wiens invloed de plotseling voorzichtig geworden Franschen zulk eene vrees koesteren. Het blad bevatte gisteren een artikel, dat men mag aanzien als het politiek programma van den heer Gambetta in zijn nieuwe positie. Wij streven niet naar eene ontbinding der kamer, zegt de République. Wij zien er geen belang in om de openbare meening op te zetten tegen eene vergadering die bestaat uit oprechte vrienden onzer staatsinstellingen en slechts wacht op leiding en gelegenheid om het belang des lands te bevor deren. Legt men ons te laste dat wij naar ont binding streven, dan is dat slechts eene lastering temeer naar ons hoofd geworpen, doch het wordt tijd ons daartegen te verzetten. De kamer echter heeft groote verplichtigen op zich genomen, en een compliment aan hare cordate afwerping van het drukkende juk, zooals men het noemt, is misschien niet de grootste dienst die men haar bewijzen kan. De democratie, de natie staat ver boven alle ministeries en de kortstondige meerderheden die hen steunen. De souvereiniteit des volks is de eenige meester in den staat. Wel kan de volksmeening zich bedriegen en is zij blootgesteld aan een aantal stroomingen die haar dikwerf te haastig medesleepen of haren voorgang heiemme ren maar in onzen democratischen staat blijft ook die veranderlijke volksmeening de machtige en levende stem van den wil der natie, waaraan men zich moet weten te onderwerpen. Evenals wij zijn de kamers van het parlement aan die meening gehoorzaamheid schuldig, en het is een der gevaarlijkste dwalingen der doctrinaire partij dat zij, in eene groote democratie, alles wil onder geschikt maken aan de enge en bewegelijke belangen der meerderheden die iederen dag weder door het land kunnen gedesavoueerd worden. Daarom troosten wij er ons gemakkelijk over dat wij met de kamer overhoop liggen, mits wij maar in den geest des volks blijven. Ieder valt naai den kant waarheen hij neigt. Wij staan liever met Frankrijk tegen onverschillig welke kamer, mits wel te verstaan het algemeen stemrecht ver licht zij en vrij, dat wil voor een goed verstaander zeggen, mits er geen strijd meer is over het bestaan der republiek. Ja, wij begrijpen heel goed dat men zich niet zonder leedwezen afvraagt of men, met de kamer instemmende, wel met het land instemt, en voor het oogenhlik stellen een aantal lieden zich te goeder trouw deze vraag, maar dat is onze zaak niet. Wij willen alleen onze positie nauwkeurig bepalen en haar behouden. Welk eene theorieHet algemeen stemrecht, hemelhoog verheven als de ware uitdrukking van den volkswil, heeft zich een half jaar geleden ge uit en nu beweert men dat de kamer niet de uitdrukking is van den volkswil, dat zij maar een troep liefhebbers is die wat naar eigen inzicht politiseeren, maar geheel buiten den volkswil staan. Eene gevaarlijke theorie en eene zeer ver dachte theorie. Gevaarlijk wijl zij het volk tracht te vervreemden van zijne vertegenwoordiging, die het pas heeft gekozenverdacht wijl zij logisch voert tot het appel au peuple, en de République Franfaise is dikwerf genoeg in de gelegenheid geweest om een hard oordeel te vellen over wie van de vertegenwoording appelleert op het volk. Wij hebben in ons dagelijksch overzicht der ge beurtenissen nimmer willen toegeven aan het zeer verbreide wantrouwen tegen den heer Gambetta, wijl wij den ons daartoe noodigen redelijken grond misten. Indien hij echter voortgaat na zijn val de leer te prediken dat de opinie des volks niet hare uitdrukking vindt in de kamerdat deze met hem te doen vallen heeft gehandeld tegen den volkswil die hooger staat dan hare beslissin gen; dat dus de hoogste macht in den staat hem, Gambetta, aan het hoofd van het landsbestuur wil zien, dan predikt hij een Bonapartistisch appel au peuple, dat hem als gevaarlijk brandmerkt voor den constitutioneelen staat. Om ons oordeel over Gambetta te wijzigen hebben wij echter meer noodig dan dit couranten-artikel. De oude Midden- Aziatische quaestie is weer ter tafel. Rusland heeft onlangs met den shah van Perzië een tractaat gesloten tot uitbreiding dei- Russische grenzen naar de zijde van Merv en daar over heeft de Engelsche regeering eene diploma tieke gedachtenwisseliug met de regeering te Pe tersburg geopend. Sir Ch. Dilke deelde dit in het parlement mede. Het lagerhuis heeft het eerste Iersche amende ment op het adres van antwoord met groote meerderheid verworpen. Onmiddelijk werd een tweede ingediend door den heer Mac Carthy die in het adïes eene afkeuring der uitvoerende macht in Ierland wil opnemen. Ook dit wordt natuurlijk weder verworpen, om misschien nog door een aantal andere amendementen gevolgd te worden. De toestand in Egypte baart heel wat hoofd breken. Hier en daar ziet men reeds plannen opduiken om eene Enropeesche conferentie hij een te roepen, maar volgens den Berlijnschen corre spondent van de Standard heeft prins Bismarck daar niet veel zin in, en dan komt er niets van. Hij schijnt bang te wezen dat men dan over de Oostersche quaestie in haar geheel, ook over Herzegowina, zal willen spreken. Dat zou voor Oostenrijk onaangenaam zijn en bovendien den vrede in de waagschaal stellen. Komt er dus eene conferentie hijeen, dan zal hare werkzaam heid eerst bij overeenkomst tot het enkele onder werp Egypte moeten beperkt worden. Over den strijd in Herzegowina blijven dc offi- cieele berichten gunstig luiden, maar zelfs Weener bladen hechten er geen geloof aan. (Prijs der plaatsing SO cent per regel.) Verkoudheid en Borstaandoening. De flacon fl. 0.60. ETHER-CAPSULES THEVENOT. Zenuw-aandoeningen enz. De flacon II. 0.75. In 't klein In alle Apoth. In 'tgroot: van de Goor- bergh, Breda; Ulotb, Amsterdam en hunne corresp.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2