N° 36. 125e Jaargang. 1882. 11 Februari. Zaterdag r t w. - Gamee Middelburg 10 Februari. FEUILLETON. EEN VAN DE DRIE. Dit blad verschijnt dagelijks, met. uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. J Ad ver ten tien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groole letters worden berekend naar plaatsruimte. Hooldapenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Pullicilé G. L. Davbe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Suppletoir Kohier n°. 2 voor de be lasting op de honden over 1881. Suikerbietentiend. Internationale expeditie naar de Poolgewesten- 1/ De burgemeester en wethouders van Middelburg, brengen ter tennis van de ingezetenen, dat bet tweede suppletoir kohier voor de belasting op de bonden over bet jaar 1881, door den gemeenteraad bij zijn besluit van den 6™ Februari 1882 is goed gekeurd, en ter invordering aan den gemeente ontvanger uitgereikt. Middelburg, den 10™ Februari 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd, PI C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Het bericht der aftreding van den beer Six als minister van binnenlandscbe zaken is niet onver wacht gekomen. Het tijdstip schijnt slechts af gewacht te zijn waarop betzelfde nommer der Staats-courant zijn opvolger zou kunnen aanwijzen. Deze persoonsverwisseling met stille trom tijdens bet reces der kamers schijnt aan te duiden dat zoowel het gansche ministerie als de minister van koloniën tot aanblijven gezind zijn en de laatste beslissingen der kamer eer als speldeprikken dan als diepe wonden in bun politiek leven aanzien. De nieuwe minister, mr. C. Pijnacker Hordijk, werd in 1874, kort na zijne bevordering tot doctor in de rechten, benoemd tot hoogleeraar aan bet Amsterdamsche Athenaeum en bleef in dien werk kring, ook toen deze school tot gemeentelijke universiteit was verbouwd, totdat bij in bet begin van bet vorige jaar tot een professoraat in Utrecht werd geroepen. Volgens het Vaderland is de heer Pijnacker Hordijk ongeveer 36 jaren oud en staat hij bekend als een zeer scherpzinnig man, be kwaam rechtsgeleerde en goed redenaar. De tentoonstelling van aquarellen op het stad huis trok ook heden weder vele bezoekers, en ze is het ten volle waard. Mej. Rooseboom, Schip- perus, P. Stortenbeker, Van Borselen, Weissenbruch, mej. Van de Sande Bakhuyzen, Apol, Melis 'tzijn allen namen van goeden klank, en ze zijn goed vertegenwoordigd. En dan slaan wij nog velen over. Morgen is de tentoonstelling voor bet laatst geopend. Het Vaderland verneemt dat bet bericht van verschillende Parijscbe bladen omtrent een bezoek aldaar van H. M. den koning en de koningin uit de lucht is gegrepen; aan het bof althans was van het plan niets bekend. SEierikzee, 9 Eebr. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. jl. 3323 m., 3739 v., te zamen 7062 zielen, zjjnde 6 minder dan op 31 Dec. 1880. naar het Engelsch. HOOFDSTUK HL Maixrits Biddulpli. »Dat zoudt gij ook zijn, als gij den beelen dag aan bet haspelen waart met twee ondeugende kinderen", zei Margaretha, die bet nooit eens was met de bewering van mevrouw Pierce dat baar kinderen ja alle kinderen als ze maargoed behandeld werden, meer genoegen dan last ver oorzaakten en dat zij nooit kon begrijpen waarom gouvernantes over baar betrekking klaagden. Mar garet, die zelf een grooten invloed op alle kinderen uitoefende, beweerde juist het tegendeel en zei dat er natuurlijk verschillende manieren waren van met hen om te gaan, maar hoe men bet ook op nam zij waren en bleven een last. Zij hadden nu geen tijd voor baar gewoon dispuut over dat onderwerp, maar mevrouw Pierce schudde bet hoofd en bleef zich verwonderen waarom juffrouw Percival er niet altijd zoo opgewekt kon uitzien. Het souper was afgeloopen. Mijnbeer Biddulph Gedurende 1881 werden geboren 112 m., 103 v., te zamen 215 kinderen, zijnde 6 minder dan in 1810; terwijl 77 m., 63 v., te zamen 140 personen, zijnde 21 minder dan in 1881, overleden. Als levenloos werden aangegeven 15 kinderen, tegen 11 in 1880. - Yerselte. De heer A. Van Selms beeft zijne benoeming tot geneesheer alhier aangenomen en dus voor die te Poortugaal bedankt. De St.Ct bevat de wet tot vaststelling van bet vijfde hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1882. Schouwen-Duiveland, 9 Februari 1882. Bij de toenemende bietenteelt is bet voor den landbouw inderdaad een gewichtige vraag een vraag die tweemaal haar zwaarte doet gevoelen: eerst jaarlijks en later bij afkoop of de tiend van suikerbieten 2.40 of 24 cent per gemet bedraagt. In de eerste jaren barer verbouwing betaalde men, gelijk van mangelwortels, slechts 24 cent. Later, in 1874 of '75, is 't schijnt willekeurig die som verhoogd tot 2.40. De vraag is thans niet welk recht en waarom betalen bieten de naaste familie van mangelwortels tienmaal meer tiend dan deze Op den weg der beslissing is dezer dagen de eerste stap gezet. Een onzer landbouwers ik heb bet reeds met een enkel woord gemeld is namelijk voor de rechtbank te Zierikzee gedagvaard om zich te hooren veroordeelen tot betaling van 2.40 per gemet als tiend van de door hem in bet .vorige jaar geteelde oppervlakte bieten. Daar een rechterlijke beslissing boe zij ook uitvalle in bet algemeen landbouwbelang wen- scbelijk is, zou bet onbillijk zijn de daaraan ver bonden kosten alleen door den gedaagde te laten dragen, want procedeeren kost, in spijt van de nieuwe procureurswet, nog altijd veel geld, zelfs voor de winnende partij. Hiervan overtuigd kondigde onze landbouwaf- deeling aan dat beden in bet Iiuis van Nassau te Zierikzee, na het doen der rekening, de quaestie zou worden besproken. Zoo geschiedde en door de zeer talrijke verga dering werd besloten, behalve van de afdeelingen en de Sociëteit van Landbouw en Handel te Zie rikzee, den moreelen en financieelen stenn van de Zeeuivsche maatschappij van landbouw in te roepen en ieder belangstellende gelegenheid te geven zich te verbinden hoogstens ƒ10 in de kosten bij te dragen. En boe algemeen men, om met den voorzitter te spreken, licht in de duisternis ge- wenscht achtte, bleek bij bet einde der vergadering, toen reeds 55 leden ieder voor ƒ10 geteekend hadden. Terzelfder plaatse zal nn, aanstaanden Dinsdag om elf uren, een bijeenkomst plaats hebben, waartoe al de belangstellenden uit Zeeland zijn opgeroepen en waar ieder gelegenheid zal heb ben een woordje mee te spreken en bet reeds bad het zoo slim overlegd dat Margaretha niet bad kunnen weigeren om met hem te soupeeren, toen bij baar vroeg. Maar Margaretha was van avond ook niet op baar hoede. Het denkbeeld, dat haar tijdens bet bezoek van juffrouw Percival in bet hoofd was gekomen, bad baar nog niet verlaten. Het vervulde haar geheel en maakte baar erg verstrooid. Haar plan was reeds gerijpt en zij bedacht honderderlei bijzonderheden, zoodat zij heel weinig op Biddulph lette en bijna vergeten bad dat Laura wensebte dat zij hem zou huwen, iets wat zij baar nicht anders niet goed kon vergeven. Het souper was schitterend geweest; maar op een zeker oogenblik was mevrouw Pierce, nu ge rustgesteld over de champagne, erg verlegen ge worden over een ongeluk dat bijna geschied was. De gezondheid van Margaretha werd gedronken. Mijnbeer Pierce stond op en hield een toespraak, beter dan Margaretha verwacht bad, waarin bij zorgvuldig vermeed melding te maken van den last dien zij hem veroorzaakt bad, en alleen bare goede eigenschappen deed uitkomen. Margaretha voelde zich dankbaar. En daar herinnerde mevr. Pierce zich eenklaps dat zij vergeten had te zorgen voor iemand die die toespraak moest beantwoorden, maar na een oogenblik in bet nauw gezeten te hebben meende zij een belangrijke ontknooping te gemoet te mogen zien en zij gaf mjjnheer Bid dulph een wenk om te antwoorden. Hij zou vol gaarne opgestaan zijn, maar Margaretha, die eens aanzienlijk getal voorgangers te volgen, teneinde bet aanbangig geschil, zoo noodig in bet hoogste ressort, te doen uitmaken. Wij twijfelen dan ook niet of Dinsdag zal, naast afgevaardigden van het hoofdbestuur en de afdeelingen, de tegenwoordigheid van een breede schaar getuigenis van belangstelling seven. Het doel is, bij uitsluiting van willekeur, zeker heid omtrent de hoegrootheid van bet verschul digde bedrag. Blijkt, zeide de inleider der quaestie, onder luide toejuiching der aanwezigen, dat ƒ2.40 recht is, welnu, we zullen het even gewillig betalen als andere tiend, waarvan de som vaststaat. Tiendheffers, zoowel als tiendplichtigen, kunnen dus de zaak steunen. Dit te doen is vooral de plicht van de verpachtende grondeigenaars, die nu, door bet brengen van een onbeduidend offer, kunnen toonen dat ze willen beginnen om des pachters grieven met éene te verminderen. Een vrij aanzienlijk deel van de onbestelbare telegrammen vormen de dépêches, die gericht worden aan een of ander spoorwegstation, waai de afzender weet dat de geadresseerde zich zal bevinden. Dikwijls veroorzaakt bet niet ontvangen van zulk een telegram aan belanghebbenden groote nadee- len en bet is dus alleszins wenscbelijk en in bet belang van het publiek, dat bet terechtkomen daarvan zooveel mogelijk bevorderd worde. Kunnen niet aan de spoorwegmaatschappijen maatregelen worden voorgeschreven om de bezorging van tele grammen aan op reis zijnde personen te bevorde ren Waarom zou men bijv. niet inde onmiddellijke nabijheid van bet loket op de voornaamste stati ons kastjes hangen, zoools men die in de vestibule van elk hotel vindt, en daarin gedurende een of twee dagen de ontvangen telegranpnen voor een ieder zichtbaar stellen? (N. R. Ct.J Het Utr. Dagblad scbjjnt met de mededeeling van de ingekomen aanvraag voor den onderhand- scben verkoop van bet Scbeveningscbe Badhuis aan een' Franscb bankiersbuis wel wat voorbarig te zijn geweest. Althans bij het Haagscbe gemeen tebestuur is niets anders van de zaak bekend dan dat gisteren uit Parijs een verzoek om opgave van de voorwaarden is ontvangen van den gemachtigde eener ongenoemde bankiersfirma. (Vad.) Op beden blijken de voor de deelneming van Nederland aan de waarnemingen in de poolge westen gevraagde 30,000 bijna geheel gegeven of bepaald toegezegd te zijn. Evenwel zijn voor de inzameling en voor de voorbereidende werk zaamheden groote onkosten noodig geweest. De expeditie mag niet op karige wijze uitgerust worden. Schip, leeftocht, buis, instrumenten moeten volkomen voldoende zijn, alle voorzorgen moeten genomen worden voor de veiligheid en betrekke lijke aisance der personen, die zooveel voor die expeditie opofferen en op bet spel zetten. klaps merkte wat er gaande was, zei dood kalm: »Neen, mijnbeer Biddulph, geef u geen moeite. Ik heb alles met Tom afgesproken en hij beeft een prachtigen toost van buiten geleerd, dien bij nu zal uitspreken." En waarlijk daar stond, tot groote ergernis van Biddulph en tot ontsteltenis van zijn moeder, Tom reeds op en zei vlot een redevoering op, die althans vermakelijk was, en aan het einde waarvan bij, Mar garetha aanziende, die er volstrekt niet op ver dacht was dat bij voor de vuist zou gaan spreken, verklaarde dat zijn vader iets in zijn toost ver geten bad en dat was bet gezelschap te verzoeken om op te staan, de glazen te vullen en met haar te klinken. »Want zij is een lieve vroolijke meid, dat kan niemand ontkennen. Ik verzeker u, heeren en dames, dat ik bij ondervinding weet dat bet waar is," voegde bij er plechtig bij, »en nu weet ik niets meer te zeggen en ga weer zitten," het geen bij onder algemeen, luid gelach deed. Na bet souper bevond Margaretha zich, zonder te weten boe, arm in arm met mijnbeer Biddulph in de marmeren vestibule, bij de open deur. Me vrouw Pierce opende baar oranjerie gewoonlijk voor wandelaars en verliefden en bet was daar op dit oogenblik zeer volmaar mijnüeer Biddulph bad geen lust om zich in dat gedrang te begeven en hij zei tot Margaretha Willen wij in den tuin gaan Het is heerlijk weer zoo warm als in Juni. Zie Laat ik u dezen sjaal omhangen." Om nu te kunnen beoordeelen, in boeverre de nog bij de commissiën voorhanden of nog te verkrijgen gelden genoegzaam zijn om aan deze eiscben te voldoen, verzoek ik vriendelijk allen die nog gelden onder zich hebben daarvan spoe dige bepaalde opgaaf te doen aan den beer B. J. G. Volck, administrateur van de fondsen voor gezegde expeditie. Na deze opgaaf te hebben verkregen zal ik dadelijk den stand der zaak blootleggen. Blijs Ballot. Door de commissie voor een gedenkteeken op het -graf van wijlen den beer H. Q. Janssen werd dezer dagen aan de weduwe van den overledene aangeboden, een in zwart fluweel gebonden, met zilver versierd rouw-album, waarin een portret van den overledene, een afbeelding van bet graf gesteente, de bij de plaatsing gehouden toespraak en de namen der inteekenaren. In de provincie Zeeland zullen de volgende post- en hulpkantoren op 15 Maart a. voor den dienst der pakketpost worden opengesteldAagte- kerke, Arnemuiden, Bath, Biggekerke, Borsele, Domburg, Ellewoutsdijk, Gapinge, Goes, 's Gra venpolder, Grijpskerke, Hansweert, 's Heer-Arends- kerke 'sHeerenboek 's Heer Hendrikskinderen, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Kloetinge, Koude- kerke, Krabbendijke, Kruiningen, St. Laurens, Meliskerke, Middelburg, Nieuwdorp, Nieuw- en St. Joosland, Nisse, Oostkapelle, Oost-Souburg, Ovezande, Rilland, Schore, Serooskerke (W.), Veere, Vlissingen Vrouwepolder, Waarde, Wemeldinge, Westkapelle Wilbelminadorp Yerseke Zoute- lande. Prov. bladno. 20, bevat de door gedeputeerde staten vastgestelde instructie voor de teekenaars-schrijvers en de klerken in dienst van den provincialen waterstaat in Zeeland. Bij kon. besluit van 20 Dec. jl. is de bronzeu medaille met een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. besluit van 22 September 1855, aan den 1™ luit. L. de Bruijn, van bet korps torpedisten, toegekend wegens de met moed en beleid vol brachte redding van den milicien De Zwart, die den 29™ Sept. 11., bij de aanvaring van twee stoombooten, in de haven te Veere, over boord was gevallen. Wenscbende de edele daad van genoemden offi cier, die, onder zeer moeielijke omstandigheden, zijn leven beeft gewaagd om dat van een onder geschikte te redden, ook als prijzenswaardig voorbeeld, bij bet leger algemeen bekend te doen worden, beeft de minister van oorlog 's konings beschikking ter kennis van de landmacht gebracht en de chefs der verschillende korpsen uitgenoodigd, deze order op drie achtereenvolgende appèls te doen voorlezen. Het Leidsche iVute-departement beeft bet voorstel van prof. Van Geer, om op de punten van beschrij ving voor de eerstvolgende algemeene vergadering der maatschappij te brengen een voorstel, om bjj Ja, dat is een goed idee", zei Margaretha droomerig en zij stapten den tuin in, die gedeel telijk verlicht was door Cbineescbe lantarens en gingen naar de andere zijde van bet gebouw, waar een bard kiezelpad een aangename wandeling aanbood. De luebt was heerlijk zacbt. Het was een prachtige avond en ofschoon zij dicht bij de straat waren, was het op dat late uur doodstil. De laatste omnibus was uren ge leden voorbijgekomen. Slechts nu en dan stoorde een voetganger, of een zacht rollend rijtuigje, dat van een dergelijk feest terugkeerde, de nachtelijke stilte. Dat en de tonen van het orkest, eenweg- sleepende Duitsche walsmelodie, drongen nu en dan tot hen door. Margaretha, die opgewonden was door hare gedachten en onbewust ook door de muziek en het dansen, liep de danswijs neu riënde voort. Eindelijk zei zij tamelijk kortaf: »Hoe vindt gij juffrouw Percival, mijnheer Biddulph Ik vind baar allerliefst." »Ik ook," antwoordde hij, »het verwondert mij dat ik haar niet vroeger opgemerkt heb." »Dat belooft wat", dacht Margarethaterwiji Biddulph zich inwendig verbaasde waarom ter wereld die naam van juffrouw Percival nu juist op het tapijt moest gebracht worden. Hij wilde van iets heel anders spreken, als hij er maar kans toezag, maar zoolang er over juffrouw Percival gesproken werd was dat niet mogelijk. Ik moet bekennen dat Maurits Biddulph meer' dan een halve zot was, Hjj had Margaretha zoq-

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1