N° 35. 125* Jaargang. 1882, V rij dag 10 Februari. Middelburg 9 Februari. FEUILLETON. EEN VAN DE DRIE. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. - Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor Het Buitenland: de Compagnie générale de Pulilicilé G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich er,z. Statistieke sprokkelingen. De tentoonstelling van aquarellen uit de porte feuille van Pulchri Studio, op de bovenzaal van bet Stadhuis, is beden geopend en werd door een vrij talrijk publiek bezocbt. Zij blijft morgen en Za terdag nog te bezichtigen. Bij besluit van den president der Fransche repu bliek is goedgekeurd de verklaring omtrent de verlenging van den duur van het Nedeilandsch- Franscb bandelstractaat. Het geschenk door den koning en de koningin aangeboden aan prinses Helena van Waldeck-Pyr- mont, is een compleet dames-toilet, in zilver en ivoor bewerkt; ofschoon in een zeer beknopte ruimte, bevindt zich in bet prachtig étui het meest volledig kap- en wascb-stel, zilveren kom en kan incluis. Op elk stuk is het monogram der prinses en zijn de wapens van Engeland en Waldeck- Pyrmont aangebracht. Het étui, waarin zich dit vorstelijk toilet bevindt, is op zichzelf een zeld zaamheid, daar het prachtig bewerkt is uit coro- mandel, een houtsoort, die men nog slechts bij groote uitzondering vindt. Vad De St. Ct. bevat de wetten tot verhooging van het zevende hoofdstuk B der staatsbegrooting voor 1881 en der begrooting van uitgaven van de Al- gemeene Landsdrukkerij voor 1881. Aardenliurg, 7 Febr. De geleverde 44,700 KG. superphosphaat, van welks aanbesteding wij Onlangs bericht gavenwerd door het bestuur van Welbegrepen Eigenbelang afgekeurdop grond dat het, blijkens bericht van het proefstation te Wageningen, in plaats van 14 voor welk gehalte werd ingestaan, slechts 11,9 oplosbaar phosphorzuur bevatte. In eene vergadering van leden dier vereeniging, heden alhier gehouden, heeft de aannemer de schikking aangenomen om 60 cent per 100 KG. te worden gekort voor ieder percent te weinig bevonden phosphorzuur. De korting bedroeg alzoo ƒ1.26 per 100 KG. en de levering zal alsnu plaats hebben voor 4,86 per 100 KG., zoodat de aannemer zich eene mindere ontvangst van ongeveer ƒ564 getroost. Driewegen. Tot gemeenteveldwachter alhier is benoemd F. van der Maas, agent van politie te Rotterdam. Door den voorzitter cn den secretaris der Ne- derlandsche Vereeniging van Gemeenteambtenaren werd Vrijdag aan den minister van hinnenland- sche zaken, na eene warme bepleiting der zaak van het pensioenfonds, een adres overhandigd, waarhij den minister, na uiteenzetting der zaak, verzocht wordt het door de Vereeniging gedane verzoek aan den koning tot het benoemen eener staatscommissie, die zal onderzoeken in hoeverre naar het Engelsch. HOOFDSTUK II. ïfe vooruitzichten van mejuffrouw Percival. «Ween niet, juffrouw Percival. Ik ben zoo blij dat gij het mij verteld hebt. Ik zal u en uw zuster helpen." Juffrouw Percival zag haar verbaasd aan. »Ja dat zal ik. Neen, gij moet niet zoo trotsch kijken. Ik weet wel wat ik doe. Wij zullen morgen alles bepraten. Gij moet mij bjj uw zuster brengen. Nu voel ik dat ik ge lukkiger zal worden." »Gij, gelukkiger!" riep Marion met zulk een oprechte verbazing uit dat Margaretha zei «Ja gelukkiger. Gij wilt mij dat toch niet beletten?" Maar in haar geest dwaalde zij ver af. Bij zulke menschen vliegen de gedachten als blik semschichten en doen een denkbeeld ontvlammen gelijk een electrische vonk. Margaretha sprong eensklaps overeind. Hare oogen schoten vuur hare lippen openden zich en zij vroeg met een Jiaast, alsof haar leven er mee gemoeid was. de mogelijkheid met de wenschelijkheid is overeen te brengen, om, bij de wet, een pensioen- weduwen- en weezenfonds voor gemeenteambtenaren in te stellen, wel te willen steunen. Belanghebbenden zullen dat adres vinden in de eerstvolgende nom mers der Gemeentestem en het Weekblad van de Burgerlijke Administratie. In de Standaard vinden wij de volgende beschrij ving van de nieuwe marine-sabel »Zij bestaat uit een stalen kling, rondruggig, geëtst met figuren van attributen der marine; ge vest kolfvormig, gedekt met leeuwenkop; hand greep wit ivoor, omwonden met gouddraadde scheede zwart onverlakt leder, met glad koperen beslagen; de onderpunt met sleepplaat; middel en bovenhand met draagringgevest en scheede- beslag zwaar in 'tvuur verguld. Yoorde officieren van administratie en de apothekers der zeemacht zijn gevest, handen en beslag van verzilverd metaal. De oude, bijna rechte sabel heeft geen kolfvormig gevest en is met een leeuwenkop gedekt. De kling mist de etsen en de banden zijn niet gladook ontbreekt daaraan de sleepplaat." In 1880 werden in ons land voor een nomi naal bedrag van ƒ114.565.540 aan vreemde effec ten gezegeld en daarvoor als zegelrecht in hoofd som betaald 79.750.75. Alleen van de 4% Russische leening 1880 werd voor een nominaal bedrag van 55.370.750 geze geld. Daarop volgen in grootte de Turksche obli- gatiën met ƒ30.913.800. Yolgens de laatste berichten uit Zuid-Afrika, loopende tot 17 Januari, was in het de Transvaal rustig; het bestuur had een instructie voor de veldkornetten uitgevaardigd, die henevens hunne assistenten, voor drie jaren door de blanke inwo ners hunner afdeeling worden gekozen. De veld- kornvetten in het Transvaalsehe zijn blijkbaar niet alleen beambten van administratie, maar tegelijk van politie, middelen van gemeenschap enz. Tot leden der commissie, die een programma betreffende kieswetwijziging zullen ontwerpen, zijn benoemd door Burgerplicht te Amsterdam mr. A. F. K. Hartogh, door Grondwet aldaar mr. T. M. C. Asser, door de Utrechtsche Kiesvereeniging jhr. mr. J. L. B. De Muralt en mr. G. H. van Bolhuis, door de Dordrechtsche Kiesvereeniging mr. van Tie nen Jansse, door Algemeen Belang te Rotterdam mr. C. C. Dutilh, door de Kiesvereeniging Rotterdam mr. P. G. Bijstra, door de Vrijzinnige Kiesver eeniging aldaar mr. J. G. Philippi, en door Burger plicht aldaar de heer J. Hoos Nz. Aan den te vroeg gestorven L. R. Koolemans Beynen wijdt de pas verschenen vijfde afl. der Deutsche Rundschau für Geographie und Statistik een zeer waardeerend levensbericht met portret. Het art. eindigt aldus: »Als heldhaftig Poolonderzoeker, tevens als een der onsterfelijken, die met alle kracht en met hun hartebloed groote ideale werken der menschheid hebben bevorderd en op getouw gezet, komt aan Koolemans Beynen een lauwerkrans toe." »Wat zoudt gij in die betrekking te doen hebben Hoevele leerlingen zoudt gij hebben »Het schijnt dat er een jongen en een meisje is. De jongen is kreupel. Ik zou het meisje altjjd onderwijzen en den jongen af en toe, als hij wel genoeg is geschiedenis met hem lezen en zoo al wat. De reden dat zij zulk een hoog salaris geven is dat ik niet lang of geregeld vacantie kan krijgen." »Dat begrijp ik. En zijn zij heel precies? Ver langen zij getuigschriften en papieren »0, ja; maar die heb ik genoeg." »Ik ook," was het ondoordachte antwoord. En gij zoudt met Pinksteren gaan Hebt gij reeds geschreven? Weten zij uw naam?" »Ja, natuurlijk. M. Percival, heb ik mij geteekend," antwoordde zij eenigszins verbaasd. Ik wacht nog bericht van mevrouw Lascelles, of ik ook over moet komen om egrst kennis te maken." »Zoozei Margaretha heel ernstig. Ja, dat begrijp ik. Nu ik kan u niet zeggen hoe blij ik ben dat gij gekomen zijtmaar nu is het tijd om ons te gaan kleeden. Maak u toch vooral zoo mooi als gij kunt, juffrouw Per cival." Juffrouw Percival, die heelemaal opgevroolijkt was onder den invloed van het medelijden van Margaretha, zei dat zij haar best zou doen en trippelde weg, al denkende »Ik zou wel eens willen weten of mijnheer Biddulph wezenlijk verliefd op haar is. Ik yoor Evenals het Nederlandsch paleis zal ook de Standesherrschaft Muskan verkocht worden, om tot een verdeeling der erfenis van prins Frederik der Nederlanden te kunnen geraken. Deze Herrschaft, zooals hekend is, een uitgestrektheid van onge veer 10 vierk. mijlen, werd door den prins met 7 millioen thaler betaald. Natuurlijk is het moeilijk voor zulk een omvangrijk pand een kooper te vinden met toereikende middelen. Toch moeten er op het oogenblik reeds met twee ernstige lief hebbers onderhandelingen gevoerd worden. Beroemd is de prachtige, nog uit den tijd van vorst Pückler Muskau afkomstige tuinderjj. Ook deze zal ge heel worden opgegeven en alleen zal de boom- school als werkelijk rentegevend pand blijven staan. De bezitting had den prins aanzienlijke offers gekost, die de erven niet geneigd schijnen te brengen. Hbd Naar het U. D. verneemt zijn door een Fransoh bankiershuis onderhandelingen met het gemeente bestuur van 's Gravenhage aangeknoopt tot onder- handschen aankoop van het hadhuis te Schevenin- gen, zoo mogelijk met inbegrip ook der buitenbaden. Wanneer deze, onderhandelingen met een gun- stigen uitslag bekroond worden, zal een groote maatschappij worden opgericht tot exploitatie van het bad Scheveningen, dat dan geheel zal worden ingericht naar de eischen des tijds en verheven tot een badplaats van den eersten rang, hoofdza kelijk in concurrentie met Ostende. In het jaar 1881 zijn in Ter Neuzen binnenge komen, bestemd om aldaar aan de loskade van den spoorweg te lossen of te laden227 zeesche pen, waarvan 209 stoom- en 18 zeilschepen; daar van waren 192 Engelsche, 12 Belgische, 12 Duit- sche, 6 Noordsche, 2 Zweedsche, 1 Nederlandsch, 1 Deensch en 1 Russischde ladingen hestonden in stukgoederen 78, ruw ijzer 69, steenkolen 35, ijzererts 22, hout 16, slippers 3, vlas 2, rijst 1, benevens ledig 1. In het jaar 1880 waren bin nengekomen 131 zeeschepen, waarvan 114 stoom- en 17 zeilschepen. Zoomede in 1881 nog bin nengekomen 4 zeeschepen als bijleggers. In 1881 vertrokken 206 zeeschepen, waarvan 191 stoom- en 15 zeilschepen; daarvan waren 174 Engelsche, 12 Belgische, 9 Duitsche, 6 Noorsche, 2 Deensche, 1 Nederlandsch, 1 Zweedsch en 1 Russischde ladingen hestonden in stukgoederen 77, zink 11, spoorstaven of rails 3, ijzer 3, dak pannen 1, hooi 1, ruw ijzer 1, papier 1, benevens ledig of in ballast 108. In 1880 waren vertrok ken 133 zeeschepen, waarvan 114 stoom- en 19 zeilschepen, zoo mede in 1881 nog vandaar ver trokken 3 zeeschepen, als hijlegger binnen geweest. In 1881 zijn aldaar binnengekomen, bestemd voor Gent en verder aan het kanaal in België gelegene plaatsen651 zeeschepen, waarvan 420 stoom- en 231 zeilschepen. Voorts vertrokken, komende van Gent of tusschengelegene plaatsen aan het kanaal639 waarvan 423 stoom- en 216 zeilschepen. In 1880 waren vertrokken 386 stoom- en 256 zeilschepen. In 1881 zijn aldaar aan de sluizen opgeschut 3462 rivier- of binnenschepen mij hebt het er nooit voor gehoudenmaar zij schijnt het zich te verbeelden, dat is duidelijk genoeg." Margaretha trok aan de schel en lette nauwe lijks op de kamenier die haar kleedde. Zij kende geen persoonlijke ijdelheid. Zij had andere ge breken, die minder bij het vrouwelijk karakter passen en daarom misschien des te hinderlijkeren lastiger waren, maar van dat eene gebrek was zij geheel verschoond gebleven. Zij gaf evenmin om haar uiterlijk als een gezonde schooljongen en zij had evenveel verachting of liever zorgeloosheid aangaande hare kleeren, of hoe die haar stonden, als zulk een knaap. Maar zij had een aangebo ren schoonheidsgevoel en toen zij gekleed was, en haar eigen beeld in den langen spiegel overzag, kwam er een glimlach van voldoening op haar gelaat en zij zei tot de meid, die haar van kind af gediend had; »Nu Nora, ik zie er wat goed uit, niet waar «Dat zullen anderen u ook wel zeggen, freule," antwoordde deze, met een veelheteekenend lachje, als wilde zij zeggen «als gij zoo dom zijt om dit niet van zelf te hegrijpen." Margaretha zag er waarlijk zeer mooi uit in haar glanzig, blauw-groen kleedje van een gazige stof, waarvan de poffen hier en daar waren opge nomen met vreemde vogeltjes, van allerlei schitte rende kleuren. Een van die beestjes was met een diamantenspeld in het haar bevestigd. De kame en afgeschut 3478. 3811 en afgeschut 3822. In 1880 waren opgeschut (N. R. Ct). SchouwenDuiveland, 6 Februari. Moeilijk, zegt het voorbericht van het Staat huishoudkundig jaarboekje, vindt gij een land waar de ingezetenen meer belangstelling toonen voor de statistiek dan in Nederland. Daarom vertrouw ik dat het volgende bundeltje statistieke Zeeuwsche sprokkels, gegaard op offi cieel gebied, schoon dor als echte sprokkels, velen welkom zal zijn. I. Yerdeeling van het grondbezit. In Zeeland bedraagt 1. Yan de gebouwde eigendommen: bet aantal belastbare perceelen 35,565 onbelastbare 1,828 perceelen van minder dan 5 huurwaarde162 aangeslagen met een belastbaar inkomen van heneden 25 2,625 25 tot heneden 100 10,420 100 400, 6,537 400 1000926 1000 5000 200 5000 en hooger3 de belastbare opbrengst ƒ2,892,501. Yóor de in 1875 voltooide herziening beliep deze opbrengst slechts ƒ1,224,507. De herziening verhoogde haar met ƒ1,542,713. 2. Van de ongebouwde eigendommen het aantal belastbare perceelen 200,805 onbelastbare 2,780 aangeslagenen met een belastbaar in komen van 25 tot beneden 100 3275 100 400 2293 400 1000 992 1000 5000 534 5000 en hooger25 de belastbare oppervlakte 178,505 hectaren, de belastbare opbrengst 3,789,656,68. Van de laatste wordt de hertaxatie voorbereid. Het bedrag der belastbare opbrengst, waarvoor buitenslands wonende belastingplichtigen zjjn aan geslagen, beloopt 1. Van de gebouwde eigendommen 138,638. 2. ongebouwde 956,467,96 Totaal 1,095ƒ0 5^96 Hieruit blijkt dat in verhouding tot de belast bare opbrengst, het grondbezit van hen die bui tenslands wonen, bedraagtvan de gebouwde eigendommen 5, en van de ongebouwde 25 percent, en dus ongeveer een derde van geheel Zeeland aan buitenlanders behoort. Stellig zijn deze voor zeven achtsten Belgen, wier kapitaal, in onze vaste goederen, toen deze nu 25 jaren geleden als deeg begonnen te rijzen, een voordeelige belegging vond. Alleen de gemeenten AagtekerkeBruinisse, Burg, MeliBkerke, Nieuw- en St. Joosland, Noord nier gaf haar een waaier van pauwenveêren in de hand, henevens hare handschoenen en armbanden, waarmede zij naar heneden ging. Het licht in het salon was reeds ontstoken, maar er was nog niemand, behalve een knaap van vijftien jaar, die opsprong en haar tegemoet kwam. «Wel Tom, wat zegt ge van me? Ben ik niet mooi Tom stak zijn handen in zijn zakken, liep lang zaam driemaal om haar heen en riep eindelijk uit VerbijsterendNiemand behoeft zich te schamen om een bal met u te openen." «Ik ben blij dat ik u hetzelfde compliment kan maken," zei Margaretha lachend. «Ik hen u waarlijk zeer dankbaar voor uwe goede meening. Kom 1 ga eens op dit bankje zitten en maak mijn handschoenen en armbanden vast." Opgetogen over dit verzoek, ging de jongeheer zitten en treuzelde er een beetje mede, terwijl hij af en toe naar bet, gelaat boven zich keek. Margaretha was zjjn ideaal van schoonheid en lieftalligheiden al kon hij zijn hulde slechts op een schooljongensachtige manier bewijzen, het was toch een hulde. En met zijn bewondering voor hetgeen hij haar «verbijsterende schoonheid," noemde mengde zich de groote waardeering van enkele trekken in haar karakter, die mijnheer Pitrce ter loops opmerkte; doch die zijn vrouw in het geheel niet zag. Tom placht te zeggen dat Margaretha niet kon huichelen dat zij meende wat zjj zeide dat

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1