BUSTE jjlLJIP. Laatst® Berichten Gemengde Berichten. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Weerkun&ige waarnemingen. Staten-Generaal. Krankzinnigenwet. Algemeen Overzicht. melding gemaakt van de behaalde prijzen, die de commissie van plan is telken jare aan de verdien stelijkste leerlingen te schenken. Yereenigingen en personen stellen de commissie tot een en ander in staat. *JPoortvIiet, 7 Febr. Bedankt voor het be roep naar deze gemeente, de heer Boxman, pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente, te Oud-Alblas. De luit. t z 2" kl. C. F. W. K. Happé, aan boord van Zr. M®. wachtschip, wordt op nonacti viteit gesteld en vervangen door den luit. t/z 2e kl. W. D. H. baron van Asbeck. Tengevolge van de verplaatsing van den kapi tein H. B. de Korte van Bergen-op-Zoom naar Middelburg, is de van het 7e reg. inf. overge plaatste kapitein L. P. van der Wal ingedeeld bij het 2e bat. van dat korps, in garnizoen te Bergen- op-Zoom. Gedurende 1881 zijn door den krijgsraad in het le militaire arrondissementstandplaats 's Gra- venhage, 98 zaken behandeld met 115 beklaagden. Hot algemeen depot van discipline te Ylissingen leverde van dit aantal 21, nl.wegens eenvoudige desertie 1 vrijwilliger; wegens desertie met com plot 3 vrijwilligerster zake van feitelijke insu bordinatie 11 vrijwilligers, 2 lotelingen en 2 num- merverwisselaars, en beklaagd van diefstal met buitenbraak en inklimming 2 vrijwilligers. Heden middag is de 72 jarige L. v. L., verpleeg de in het oude Mannen- en Yrouwenhuis alhier, bij het halen van water voor het gesticht, op de Heerengracht van den wagen gevallen en zooda nig inwendig gekneusd, dat hij korten tijd daar na overleed. De heer Haringman verleende de eerste geneeskundige hulp. I Jzendijke, 7 Febr. Zaterdag nacht wer den in den hof van M. v. d. Hooft te Biervliet 800 wissen of tenen gestolen.Heden morgen gelukte het de politie èn de wissen èn den ver- moedelijken dader te ontdekken. De postschuit, die 1 dezer van Urk naar Kampen vertrok, zit vermoedelijk besloten in het ijs. Eenigen tijd geleden is melding gemaakt van een plan tot samenstelling van de twee te Amsterdam bestaande groote orkesten onder een gezamenlijk bestuur, in den vorm van eene nieuwe orkestvereeniging. Naar wij vernemen, heeft deze zaak reeds in zooverre haar beslag gekregen, dat met 1 Februari de orkestleden van het Paleis voor Volksvlijt van hun engagement zijn ontslagen en grootendeels overgaan onder de administratie der nieuwe vereeniging. Zijn onze inlichtingen juist, dan zou als muziekdirecteur optreden de heer Joh. M. Coenen, en als directeur voor het administratief gedeelte de heer W. Stump ff. (N. v. d. D,) Room- en kunstboter zijn ter Arnhemsche markt van elkander afgescheiden de eerste blijft in de schaduw der Grootekerk, de andere is naar het Eusebiusplein verbannen. Te Elspeet bij Nunspeet, zijn de pokken in hevigen graad uitgebroken. De aangetaste kin deren waren niet ingeënt. De oude tooneelspeler Eduard Bamberg, een der overgeblevenen van het geslacht dat het tegen woordig Nederland zoo dikwijls en zoo hartelijk heeft doen lachen, viert in deze maand zijn 55 jarige loopbaan op het tooneel. Zijne kunstbroe ders, in Amsterdam de heeren Yan Ollefen, Moor en Veltman, en in Rotterdam de heer Van Zuylen, zullen hem in staat stellen eene voorstel ling ten zijnen bate te geven, waarbij Bamberg de hoofdrol zal vervullen. De gemeente Denekamp heeft een geschil met de gedeputeerde staten van Overijsel over een ik heb, is zeer ziekelijk. Zij zal weldra al hare spaarpenningen verteerd hebben en hier kan zij niet blijven wonen. De lucht deugt niet voor haar en zij woont op benauwde kamers in een achterbuurt. Mevrouw Pierce geeft maar 900 gul den in het jaar en die zijn te Birmingham spoedig verteerd. Indien ik echter die betrekking krijg kan mijn zuster te Scarborough gaan wonen en naar ik hoop sterk wordendat is al wat ik ver lang om gelukkig te zijn." Deze mededeeling maakte een diepen indruk op Margaretha. Hier was een geval van armoede en strijd onder hare oogen, zonder dat zij er ooit iets van gemerkt hadzij had alleen wel eens ge vonden dat juffrouw Percival er zoo kaaltjes uit zag en grooten lust gehad om haar een nieuwe japon aan te bieden; maar nooit gedurfd. Nu was de reden van die armoedigheid verklaard. Zij ontzegde zich zelf alles terwille van haar zuster. Dat trof Margaretha diep. En juffrouw Percival verheugde zich op een vooruitzicht dat Margaretha verschrikkelijk zou vinden -»Wat scheelt uw zuster?" vroeg zij eens klaps. »Ik weet het eigenlijk niet. Wij hebben geen goede dokters kunnen raadplegen; want dat is zoo vreeselijk kostbaar. Twintig gulden voor een bezoek van vijf minuten. Haar rug is zoo zwak en zij moet bijna altijd liggen. O! ik hoop maar dat ik naar Scarborough ga! De zeelucht moet haar goed doen en dan kan ik haar dik- wjjls opzoeken, O! gij weet niet wat het is, freule begrootingspost, waarvan een der gevolgen door een inzender in het N. v. d. D. aldus wordt om- Schreven Sedert primo October '81 heeft de gemeente Denekamp, op last van heeren gedeputeerde staten van Overijsel, hare betalingen gestaakt. Daardoor zijn feitelijk een collectie Tanners gefabriceerd, want de gemeente-ambtenaren ontvangen sedert gemelden datum maar geen traktement. Tenmin ste dit is zeker: dat niet éen van de zeven on derwijzers sedert 1 October jl. een cent van 't hem toekomend loon of huishuur, die bereids is voorgeschoten, heeft ontvangen." - Tengevolge van den buitengewoon lagen waterstand op de Lek en den Rijn, hebben alle stoombooten, varende tusschen Arnhem en Rotter dam, hunnen dienst moeten staken, uitgezonderd de booten van de onderneming Concordia. De armmeester V. M. uit Alem (gemeente Alem, Maren en Kessel) is gevankelijk naar 's Bosch overgebracht, verdacht van valschheid in geschriften en verduistering van gelden der alge- megne armen. De heer J. H. Egenberger heeft het hem voor eenige weken opgedragen portret van wijlen prins Frederik, bestemd voor de militaire akademie te Breda, voltooid. De schilder heeft den overleden vorst voorgesteld, bijna te. voeten uit, als veld maarschalk; het portret is uitstekend gelijkend. Van de schandalen der Union Générale is nog lang het laatste woord niet gezegd. Al de commissarissen der maatschappij worden in de instructie gehoord en het is waarschijnlijk dat een hunner de Parijsche bladen zinspelen niet onduidelijk op den prins De Broglie zal in hechtenis genomen worden. Hij zou in het laatste jaar voor veertig millioen vast goed gekocht hebben. Onder de schuldeischers der Union is ook de Servische regeering, voor niet minder dan 18 millioen, naar men zegt. De Servische minister van financiën is te Parijs aangekomen. In Europa heeft men zich over de voorspelling van het vergaan der aarde op 15 November vroo- lijk gemaakt, maar als dezen ongeloovigen was overkomen wat op dien dag te Wakamatsu in Japan gebeurde, had men bange gezichten gezien. Ook daar was de voorspelling bekend, en des namid dags om vijf uren begon de grond onder de voeten der bewoners te bewegen. Drie uren lang wachtte men er dit onzekere ondermaansche bestaan voor allen een einde te zien nemen. Toch was het maar een loos alarm, eene gewone aardbeving. De Parijsche speculatiekoorts heeft een aantal ongelukkigen gemaakt. Sommigen pleegden zelf moord, anderen vluchtten, weer anderen werden krankzinnig, zooals de echtgenoot van Christine Nilsson, die haren man m het gesticht van dokter Blanche verpleegt. Marie Heilbronn, vroeger eene ster der eerste grootte aan den Parijschen theaterhemel, is ook door de ramp getroffen. Zij was gehuwd met den graaf De la Panouse, een rijk zeeofficier, terwijl zij zelve ook in hare kunstenaarsloopbaan een aanzienlijk fortuin had vergaard. Na den Krach. verdween haar echtgenoot, zooals de couranten, zeiden, de diamanten zijner vrouw medenemende. Van een beetje kwaadspreken is men niet bang in Parijs; toen het bekend werd dat Christine Nilsson's echtgenoot gek was geworden, vertelde men van haar nog heel wat anders. Voornamelijk vindt men die praatjes in een zeker blad, Gilblas geheeten. Een chroniqueur van de Voltaire is mevrouw De la Panouse een bezoek gaan brengen om van de zaak eens wat naders te vernemen, en hij hoorde heel wat anders. In tranen vertelde Marie Heil bronn hem, dat haar man zwaar gespeculeerd had, dat hun beider fortuin zonder iets achter te houden, aan de schuldeischers was uitbetaald, en dat De la Panouse met duizend franken in zijn zak naar Afrika was vertrokken om fortuin te maken. Wat haar betreft, zij had nog hare kleederen, diamanten en het aan haar toebehoorende huis, waarop echter een hypotheek van fr. 200.000 staat. Zij behoudt voorloopig de opbrengst hiervan want alles is te koop om te leven, want zij is buiten gemeenschap van goederen getrouwd. Ook zij gaat fortuin maken. Een Parijsch theater als iemand die gij lief hebt, ziek en verlaten is, en niet alles kan hebben wat goed voor haar is. Telkens wanneer ik haar zie, vind ik haar een beetje achteruit gegaan, en ik ben zoo bang dat ik haar eindelijk eens geheel ineengezakt zal vinden, en dan ben ik geheel alleen op de we reld!" Marion bedekte haar gelaat met hare handen en schreide heete tranen. Margaretha was een en al medelijdend en ver langend om te helpen. Hier was haar plicht aangevangen. Het eenige wat haar weerhield om onmiddellijk te spreken was de wensch om te hooren of zij er niets meer uit kon putten dan een drogen plicht, iets romantisch, iets inte ressants. Op die klip der zucht naar een dich terlijke ontknooping had reeds menig plan van Margaretha schipbreuk geleden. Wat moest zij in dit geval doen Juffrouw Percival terstond een paar duizend gulden aanbieden als een gift en zeggen: Ga naar Scarborough of een andere badplaats en blijft daar voor mijn rekening met uw zuster, totdat zij hersteld is." Dit waren de denkbeelden die haar door het hoofd gingen doch er kwam ook een greintje verstand boven en zij dacht aan de zoo vaak herhaalde woorden van haar voogd: Slaap er eerst eens op." Dat zou het beste zijn. Zij moest haar ongeduld be dwingen en dus vergenoegde zij zich met te zeg gen: Wordt vervolgd.) directeur bood haar reeds aan om eene nieuwe rol te creëeren, maar zij nam dit nog niet aan, wijl eene reis door Rusland en Amerika uit een gel delijk oogpunt veel voordeeliger is. Bij maande- lijksche remises wil zij de schuld van haren man geleidelijk afdoen. Het is te hopen dat beide echtgenooten elkaar in gelukkiger dagen weervin den en dat De 1a' Panouse dan voorgoed genezen zijn zal van de speculatiekoorts, die zijne vrouw aan de kunst weergeeft. Emile Zola heeft het proces over het feuil leton in de Gaulois verloren. Het gerechtshof heeft bevolen den naam Duverdy uit den nieuwen roman te schrappen. Voor eiken dag dat hier mede gewacht wordt, zal zoowel Zola als de eigenaar van de Gaulois fr. 1000 schadevergoeding aan den eischer moeten betalen. De Gibraltar Guardian wijst op de verande ring in de weersgesteldheid aan de kust van Marokko. Voorheen heerschten daar nooit stor men. Schepen die voor stormweder wilden beschut zijn, hadden slechts de kust te naderen, en zoodra zij sland roken" bedaarde de wind.ï In 't laatst van 1881 echter hebben aldaar verscheiden zeer hevige stormen gewoed, o. a. op 8 Decem ber, toen de wind de kracht van een orkaan ver kreeg en de stoomboot Greenwood tenauwernood den ondergang ontsnapte. BSo X5ss.ee De heer Clercx, notaris te Blerick, is met 942 van de 1068 geldige stemmen verko zen tot lid van de tweede kamer. fjOEislesa. In het hoogerhuis zeide lord Granville omtrent Egypte dat, indien interventie noodig was, Engeland met andere mogendheden zou samenwerken om eene gewelddadige tusschen- komst te voorkomen. 8 Februari des morgens te 8 uren. NAMEN lil PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind- richt. Delfzijl Groningen Den Helder Ylissingen Maastricht Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Perpignan Christiaansund. Stockholm Kopenhagen Stornoway 4.14.4. _i_ 14.5 4-15.0 4-13.0 4-11.7 13.7 14.6 7.6 12.5 11.3 12.5 8.5 11.0 9.7 8.4 6.8 9.2 15.7 12.3 17.0 ZW ZZW ZZW O O WNW stil ozo NW NW NW NO O NO O z w NW ZO ZZO Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. z. bew. 0 z. bew. 1 bew. 1 z. bew. 1 betr. 1 4 4 regen 7 mist. 2 betr. 2 mist. 1 z. bew. 2 betr. 1 betr. 2 betr. 0 betr. 7 1 helder 7 betr. 4 betr. 7 Grootste verschil in Nederland sochtends 8 uren; H. 3.3 M. des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 7 Febr. 's avonds 11 uren 36 gr. 8 j, 's morgens 8 uren 33 gr. 's middags 1 uur 37 gr. 's avonds 5 uren 34 gr. F. Voorloopig Verslag. Men constateerde in de afdeelingen dat het be staande stelsel van provinciale zorg inderdaad wordt vervangen door dat van rijkszorgvan lieverlede zal toch op den staat alles worden overgebracht, 'terwijl de prov. en andere gestichten zich langzamerhand aan de taak zullen onttrekken. Tegen dat beginsel, een hoofdpunt genoemd, wer den in alle afdeelingen ernstige bezwaren gemaakt; men zag niet in dat er voldoende aanleiding toe bestaat, daar tot dusver vrij algemeen gunstige uitkomsten zijn verkregen, zoodat men dan ook dat hoofdbeginsel wilde behouden hij het voor zien in legmtendaarbij werd opgemerkt dat het voor de lijders wenschelijk is, nabij hun omgeving te zijn geplaatst, en dat, zijn de kosten voor de provinciën te hoog, rijkssubsidie kan worden ver leend. Men wilde dan ook dat de staat zich zou bepalentot een of meer gestichten voor krank zinnige militairen, misdadigers en personen zonder domicilie, waarvoor zelfs éen gesticht zeer vol doende scheen te zijn (waaromtrent echter opgaven werden gevraagd). Met uitbreiding van het toezicht op krankzin nigen buiten de gestichten kon men zich vereenigen; maar niet gelukkig scheen de uitvoering; bij twijfelachtige doelmatigheid zou het zeer duur worden, en toezicht van den burgemeester achtte men beter; éen inspecteur is voor ons land vol doende. Enkele leden betreurden dat geen definitie van krankzinnigheid is gegeven. Sommigen achtten in art. 2 de grenzen der verpleging buiten staatstoezicht te eng gesteld; anderen wilden volstrekt geen uitzonderingen, zoowel omdat juist de naaste verwanten belang hebbend kunnen zijn, als om het gevaar van onkunde. Onder waarborgen tegen misbruik wilde men (art. 7) gelegenheid voor dispensatie latenin elk geval is een overgangsbepaling noodig voor Am sterdam en Maastricht. Men meende te moeten waarschuwen tegen te groote opdrijving van het getal geneesheeren. B. v. om de ondervinding te Zutfen, wenscht men, teneinde de oprichting van kleinere gestichten niet tegen te gaan, een hooger maximum voor ver plichte invoering. Aan den officier van justitie wilde men de zorg voor de krankzinnigen opdragen, in plaats van aan den kantonrechter. Het verhoor van den persoon, voor wien plaat sing wordt verzocht, ontmoette bestrijdinguit de wet van 1841 werd het op aandrang der des kundigen weggelaten. Yan verschillende zijden werd aangedrongen op afschaffing van artt. 509, 510 en 518 B. W. Men verlangde vermindering van formaliteiten (art. 21). Bij de meerderheid vond de wettelijke ophef fing' van de verplichte curateele instemming, maar verscheidene leden waren niet ingenomen met de toepassing van de eenvoudige procedure. Men vroeg een bepaling als art. 34 der Belgische wet Op een nieuwen termijn van overgang voor de bestaande gestichten werd aangedrongen. t'aïiT-.uvinWiaaj!: annuaaCTsranrewc; Gisteren heeft de lord-kanselier Selborne, die weder hersteld schijnt te zijn van een langdurige ziekte, namens de koningin de zitting van het Engelsche parlement geopend. De troonrede kondigt in de eerste plaats het aanstaand huwelijk aan van den hertog van Alba ny, wijst dan op de vriendschappelijke verhouding met de mogendheden en op het tot stand komen der nieuwe Grieksche grenzen. In Egypte zal de regeering haren invloed gebruiken tot handhaving der hij besluiten van den sultan en hij internatio nale overeenkomsten gevestigde rechten, door be vordering van eene goede regeering des lands en eene omzichtige uitbreiding zijner instellingen. Indië, van zijne oorlogen bekomen, kan zich weder aan de geschorste werken van openhaar nut wij den en aan verdere maatregelen tot verbetering van den toestand des volks. De conventie met de Transvaal is door den Volksraad bekrachtigd en de koningin ziet geene reden de vroeger uitgedrukte gunstige verwachtingen aangaande hare werking te wijzigen. In Basuto-land zijn echter de onlus ten nog niet bedaard. De begrooting zal spoedig worden ingediend. De onderhandelingen over een handelstractaat met Frankrijk worden voortgezet om eene rege ling te verkrijgen bevorderlijk aan een uitgebreid verkeer tusschen beide volkeren op welker vriend schappelijke verhouding de koningin zoo grooten prijs stelt. Engelands handel is sedert eenigen tijd weder vooruitgegaan en de zachte wintpr opent goede vooruitzichten voor den landbouwerstand doch in de opbrengst der belastingen is deze beterschap nog niet merkbaar. »De toestand van Ierland thans, vergeleken met dien welken ik in het vorig jaar beschreef, ver toont teekenen van beterschap en geeft de hoop dat het volharden op den ingeslagen weg met de zoo te wenschen gelukkige uitkomsten zal be kroond worden. Het recht werd krachtiger toe gepast en de dwang op de pachters uitgeoefend om hen af te houden van het vervullen hunner ver plichtingen en van het gebruikmaken van de landwet, is over het algemeen verminderd. Mijne inspanning is, door de goedheid der Yoorzienigheid, bijgestaan door den overvloedigen oogst in dat ge deelte van het Vereenigd Koninkrijk. Buiten de krachtige uitvoering der voorschriften van de ge wone wetgeving heb ik niet geaarzeld een ruim gebruik te maken van de buitengewone macht tot bescherming van leven en eigendom, mij door twee wetten toevertrouwd." Verder kondigt de troonrede binnenlandsche maatregelen aan. Eerstens een ontwerp om ge meentelijke autonomie te geven aan de plattelands gemeenten in Engeland en Wales, gepaard met eene wijziging in de verhouding der rijks- en gemeentelasten; dan de wet op de hervorming van de »oude en aanzienlijke corporatie van Lon den," eene andere op de faillissementen, eene op knoeierjjen bij verkiezingen, op den waterstaat, een strafwetboek, eene patentwet, wijziging der wet geving op de grondeigendom en op de rijkssubsi- diën aan het onderwijs in Schotland. Het ministerie Gladstone komt dus niet met leege handen. Een paar kantteekeningen die wij willen maken, zijn het ontbreken van de vermel ding eener dotatie-wet voor prins Leopold en van nieuwe maatregelen voor Ierland, waarvan men aan den heer Forster het plan had toegedicht. Integendeel de toestand in Ierland wordt door een zeer optimistischen bril hekeken. Toch is het er nog niet zoo hij zonder gunstig gesteld. De mis drijven houden aan en verleden week werd, naar men meldt, zelfs een aanslag op het leven van den heer Forster ontdekt, wien men eene enveloppe met ontplofbare stof had gezonden. In die soort van moordaanslagen vindt men telkens wat nieuws. Zoo werd dezer dagen ook dynamiet ontdekt in de blokjes welke de czaar van Rusland in zijn haard stookt. De Ieren zullen het parlement wel wat besnoeien in de uitvoering van het uitgebreid programma der regeering. De Irish Times zegt dat de parle mentaire strijd begint met den heer Gray als eersten aanvoerder van- het leger en den heer Big- gar als president van den krijgsraad, en Freeman's Journal denkt dat er eene zitting vol troebelen is begonnen. Het eerste gevecht zal geleverd worden, als de voorzitter het bericht der Iersche regeering mededeelt, dat de heeren Parnell, Dillon en O'Kelly, leden van het parlement, zich in hechtenis bevinden. De Iersche leden zullen het recht dier heeren verdedigen om gedurende de zitting vrijgelaten te worden. Een andere troebele zaak kwam reeds dadelijk

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2