Laatste Berichten Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. w Gemeenteraad van Middelburg. Toch gelooven wij, dat de bovengenoemde Utrechtsche afdeeling goed gezien heeft; te Sluis was energie, lust, welwillendheid; sommige inge zetenen waren de zaak zeer genegen, moreelen steun vond men overal, ja de vorstelijke bescher ming ontbrak niet, en toch viel de kantwerkschool; toch moest, na een achtienjarig bestaan, het ko ninklijke wapenbord dat haar sierdeweggeno men worden. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arr. Almelo, ter standplaats Yriezenveen, H. Lam- merink, candidaat-notaris te Borne. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester dei- gemeente Diemen jhr. F. van den Bosch, en van Watergraafsmeer F. W. Everts. schoolopzieners. Op verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arr. Harlingen aan mr. Gr. A. Murray Bakker. leger. Op verzoek eervol ontslag verleend uit den mil. dienst aan den kapitein op nonact. J. Kalff, van het wapen der genie. rijkstelegraae. Benoemd tot telegrafist le kl. H. J. J. Janssen, thans directeur van een der rijkstelegraafkantorentot directeur van een der rijkstelegraafkantoren J. C. J. C. Wijffelmanthans telegrafist le kl. consuls. De heer E. Moreno, benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Grenada, is in die hoedanigheid door de Spaansche regeering erkend. spoorwegen. De rijksopziener op de spoorweg diensten J. J. Brutel de la Rivière is ontheven van het dagelijksch toezicht op den dienst van den spoorweg HaarlemUitgeest, en hem Amster dam als standplaats aangewezen, en het dagelijksch toezicht op den dienst van voormelden spoorweg opgedragen aan den rijksopziener D. Storm. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft, op voorstel van curatoren van het gymnasium, besloten oveiv te gaan tot benoeming van een leeraar in de geschiedenis op eene jaarwedde van ƒ1600. De openbare school te Valkenburg is als schadelijk voor de gezondheid door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Noord- Brabant en Limburg gesloten. Beroepen hij de herv. gem. te Midlum de heer A. Ulfers, te 's Heer Abtskerke. De le luitenants C. A. Sprenger en F. W. Driessen, van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, zijn overgeplaatst van het le hij het 2e bat; de le luit. G. A. Hansen en de 2e luit. R. H. Driessen van het 2e bij het le bat., terwijl de 2e luit. N. Ducroix van het 3e hat. is overgeplaatst bij het 4e bat. te Vlissingen. Het bericht, dat het hevel over Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam zal worden opgedragen aan de nieuwbenoemde kap. ter zee W. Steffens, is onjuist. Genoemde hoofdofficier komt, zooals wij reeds vroeger hebben gemeld, in aanmerking voor de met 1° Mei a. s. vaceerende betrekking van onderdirecteur der marine te Amsterdam. Bij het wapen der genie hebben de navolgen de overplaatsingen plaats gehad. De kap.-inge- nieurs J. F. Klinkhamer, van Amersfoort naar Zutfen; F. M. v. Pahthaleon baron van Ech, van Zutfen naar het korps genietroepen te Utrecht; J. Fabius, van het korps genietroepen naar Zwolle J. H. Van der Dussen, van Geertruidenberg naar 's Bosch, en A. M. Polvliet, van Zwolle naar Amsterdam. is het al heel vreemd dat mijn goede vader mij geen bepaalde voorschriften heeft nagelaten over het gebruik dat ik van mijn geld moet maken. Hij zal toch wel heter dan iemand anders geweten hebben hoe het besteed moet worden. Ik voel zoo dat er nooit iets degelijks aan mijn leven geweest is. Ik verlang volstrekt niet eenig kwaad te doenmaar ik ben vast besloten om op mijn manier eens eenige dolle streken te gaan uit voeren, ten spijt van Laura, Robert en Biddulph en den heelen troep. Ik zal niet gaan rooken, of drinken natuurlijk, daar zou ik niets aan hebben, maar ik wil het werkelijke leven een beetje leeren kennen Zij bleef bij dit denkbeeld stilstaan, peinsde over het geheimzinnige dat erin opgesloten lag, met het bewustzijn dat al de verschillende takken van onderwijs, waaraan zij zooveel tijd besteed had, haar niets daarvan geleerd hadden. «Al mijn getuigschriften van Cambridge, mijn prijzen, mijn graden, hebben mij op mijn eenentwintigste jaar nog niet geleerd hoe ik het goede moet doen, dat ik wensch te doen, hoe ik het kwade moet vermijdendat ik weet dat bestaat. En als ik de menschen vraag wat de beste beveiliging daartegen is, roepen zij uit; «O stil! hoe kunt gij zulke dingen noemen Op uw leeftijd en in uw stand moest gij niet eens weten dat er zulke ergerlijke dingen bestaan." Het is een vreemde leer. Ik zou wel eens willen weten hoeveel van al die presenten bewijzen van ware vriendschap zjjn. Als ik van die arme kinderen verg dat zij zich van hun zakgeld berooven om mij een ge- sche nk te gevenDat van Tom is evenwel go e Naar het Vaderland verneemt stonden Vrijdag voor de arrond.-rechtbank te Zierikzee terecht eenige jongens van 13 a 14 jaren, allen woonach tig te Brouwershaven, beschuldigd van den predi kant hunner gemeente te hebben belemmerd in het ongestoord verrichten van zijn dienstwetk. Zes dezer belhamels hadden het op de catechi satie zoo bont gemaakt, dat zij moesten worden weggezonden, waarop twee anderen mede weglie pen, zeggende: «dan gaan wij ook heen", terwijl zij den predikant toevoegden«Je doemaar", eene Schouwsche uitdrukking die niet veel vleiends beteekent. Vervolgens hadden zij gezamenlijk de deur der consistoriekamer met steenen gebombar deerd en zich andere, kwalijk met name te noe men onwelvoegelijkheden veroorloofd. De presi dent-kerkvoogd, van een en ander onderricht, had proces-verbaal laten opmaken tegen de jeugdige onverlaten. Het O. M. eischte gevangenisstraf. Aanstaande Vrijdag uitspraak. In de groote zaal van het Schuttershof woonde gisteren avond een dankbaar publiek de laatste voorstelling van den heer Kinsbergen bij. Het waren de weeskinderen uit de heide gestichten en de verpleegden in het oude mannen- en vrouwen huis, die door den directeur tot gratis bijwoning waren uitgenöodigd, en de hier in garnizoen lig gende militairen, die voor rekening van het cantinefonds de voorstelling konden bijwonen. Dat allen ruimschoots genoten bleek uit het luid ruchtig gelach of daverend handgeklap, dat zich hooren liet na bijna elk nommer van het onbe krompen en flink uitgevoerde programma. Vooral hij deze bezoekers, zoo zelden in de ge legenheid dergelijke voorstellingen hij te wonen, zal de avond van gisteren aangename herinneringen achterlaten. Te-Amsterdam is een polderwerker, die, naar men zegt- tengevolge eener weddenschap, op een in beweging zijnden zandtrein van den spoorweg wilde springen, gevallen en heeft beide beenen gebroken. Op de prijsvraag uitgeschreven voor den bouw eener nieuwe studenten-societeit te Gronin gen, zijn 57 antwoorden ingekomen. De aanmonstering van visschers te Scheve- ningen gaat geregeld voort. Zaterdag avond werd reeds de bemanning van de 156° schuit door den waterschout aangemonsterd. Door de Amsterdamsche Skating Club (waar om noemen deze Nederlanders hunne vereeniging met een uitheemschen naam?) zal aan de ver schillende ijsvereenigingen in Nederland eene uitnoodiging worden gericht om den 18en Februari te Amsterdam de oprichting van eenNederlandschen schaatsenrijdersbond te hespreken. De dame, die in het gesticht Calvariënberg te Maastricht de resectie van een gedeelte van maag en het darmkanaal heeft ondergaan, is in zoover van die operatie hersteld, dat zij reeds met goed gevolg een biefstuk heeft gebruikt. Uit Gorredijk meldt men, dat een der beide notarissen aldaar, de heer D., zijne betalingen ge staakt heeft en door de rechtbank te Heerenveen verklaard is in kennelijken staat van onvermogen. Men vreest, dat menigeen onder den kleinen bur gerstand daardoor ongelukkig zal worden, daar die notaris het algemeen en volledig vertrouwen bezat en steeds uitgebreide zaken deed. (N. R. Ct.J Sedert eenige weken werden in Den Haag herhaaldelijk valsche guldens in omloop gebracht en hij de politie gedeponeerd. Het vermoeden dat deze in Den Haag werden vervaardigd, heeft zich bevestigd en de daders bevinden zich in han den der justitie. Onder de volgende omstandig heden had hun arrestatie plaats. De man, dieaan den Zuidwal een overzetveer houdt, had voor eenige dagen van een heer, dien hij niet kende, een gulden ontvangen, en ontdek te later dat de gulden valsch was. De politie, gemeend, dat weet ik, omdat het zoo nietig is. Hij had groote plannen, maar een mes met negentig lemmetten trok een rijksdaalder uit zijn zak met dezelfde kracht als de magneet een naald aantrekt. Arme Tomen toen had hij slechts een daalder over om een paar handschoenen voor mij te koopen, en wat voor handschoenen Zij hield ze omhoog, veel te groot en oran jekleurig, haar lach was niet geheel onver mengd met tranen. «Hij dacht dat zij zoo goed hij mijn haar zouden passenNu om hem pleizier te doen, zou ik er gerust mede op de bloemententoonstelling durven gaan, de volgende week. Meet kan ik niet doen en Een tikje op de deur noopte, haar de hand schoenen neer te leggen en binnen" te roepen en toen zij zag wie het was, voegde zij er bij «Juffrouw Percival Er kwam een meisje van ongeveer haar eigen leeftijd binnen, een tenger, bleek, gedistingueerd meisje, met donker haar en donkere oogen; een meisje dat iets vermoeids en mats over zich had, dat er nu echter alleen maar zeer interessant uit zag, want zij was jong en de eenzaamheid en veel werken hadden haar schuw en onbeminne lijk gemaakt. «Goeden avond", vervolgde Margaretha. «Ik heb u van daag nog in het geheel niet gezien." «Neen. Mevrouw verzocht mij om de kin deren uit den weg te houden en dus zijn wij den heelen dag in de leerkamer gebleven. Nu klee- den zij zich en ik kom u even filiciteeren, freule Barrington, en nog veel gelukkige jaren na deze wenschen." daarvan onderricht, verzocht den veerman om, als de heer terugkwam, hem te laten volgen. Za terdag nu kwam hij weer overvaren, zonder dit maal een gulden te geven. Achtervolgd, bleek het, dat de man in de Tullingstraat no. 15 thuis behoorde. Het was Gustaaf Adolf Kessel, een kopergieter, 's mans beroep wettigde het vermoe den dat hij de valsche munter was. Een knaapje dat eenigen tijd ten zijnen huize had gewerkt, vertelde dat zijn vroegere baas nog tien guldens had gegoten. Hij maakte in Brusselsche aarde, door het afdrukken van een echten gulden, de noodige vormen en goot daarin een soort metaal, waarvan tafelschellen worden vervaardigd en dat een zeer klein gedeelte zilver bevat, maar overi gens, ook blijkens de blauwe kleur, grootendeels uit tin en lood, met- eenig koper vermengd, be staat. Dat de guldens vrij goed nagemaakt waren al waren de beeltenissen soms iets te laag, - spreekt vanzelf. Bij nader onderzoek bleek al spoedig, dat Kes sel niet de eenige schuldige was. Een kameraad van den «winkel", zekere Johannes Martinus An- tonius Blok, een 19-jarig bankwerker, had voor namelijk het valsche geld uitgegeven, doch geen deel genomen aan de vervaardiging. Trouwens, volgens de opgaven der heide ver dachten, hebben zij nog niet veel meer dan 25 guldens gemaakt of'in omloop gebracht. Het «werk" was pas sedert korten tijd aan den gang. Beiden hebben volledig hun schuld beleden. De Parijsche Siècle zegt dat een aantal con gregaties enorme sommen verliezen bij den onder gang der Union générale. Toen de decreten van den president de oude wetten op de congregaties weer in werking brachten, hebben deze hun vast goed niet aan de markt willen brengen, maar het gedeeltelijk los gemaakt door er hypotheken op te vestigen, naar men zegt ten bedrage van 100 millioen franken, welke som voor het grootste deel gedeponeerd werd in de thans gevallen bank. Tengevolge van een feilen storm werden in de laatste dagen ruim 40 schepen verhinderd de havens van Suez of Port Said binnen te loopen. 7 Februari des morgens te 8 uren. KAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind- rich t. Toe stand Tem pera- kracht.' lacht. Qe^- Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Perpignan Christiaausund. Stockholm Kopenhagen Stomoway 15.4. 15.7 16.7 14.9 13.1 15.1 17.5 14.5 13.9 13.8 13.3 10.8 13.3 11.3 9.8 6.4 19.4 11.1 15.0 30.9 ZW NNW ONO ONO OZO stil stil O NW KNO M'NW NO OZO NNO ZO ZO NW ONO ZZW betr. betr. z. bew. mist. mist. helder mist. betr. mist. 1. bew. mist. 1. bew. helder betr. betr. helder 1. bew. betr. 3 3 4 3 3 1 5 6 1 1 0 3 4 5 0 3 7 1 6 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenIJ. 3.6 M. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 6 Febr. 's avonds 11 uren 40 gr. 7 's morgens 8 uren 37 gr. 's middags 1 uur 36 gr. 's avonds 5 uren 34 gr. F. De sultan heeft van «Dank u!" zei Margaretha koel, «wilt gij niet binnen komen en even gaan zitten, als gij die dierbare kinderen aan hun lot kunt overlaten, wel te verstaan." «O ja. De kindermeid helpt hen. Zij ver telden mij dat gij zulke mooie presenten hebt, gekregen; als ik dat hoor, schaam ik mij over het mijne, het is zulk een kleinigheid. Maar ik dacht dat ik u eens had hooren zeggen dat gij van die soort van dingen hieldt." Zij overreikten haar een klein geborduurd zij den taschje, keurig in ouderwetschen stijl bewerkt, niet van groote waarde, wat de grondstof be trof, maar aan de vervaardiging was veel tijd en moeite besteed. «Hoe erg lief van u riep Margaretha uit, innig getroffen door dit blijk van gehechtheid en welwillendheid. «Het is juist iets waar ik zeer op gesteld benhet is wezenlijk heel vriendelijk van u", herhaalde zij en zag haar met hare groote, heldere oogen aan. Wordt vervolgd.) Arabi bey een brief ontvangen over de verande ring van ministerie in Egypte. De opstandelingen in Yemen tellen 30.000 man. Zitting van Maandag 6 Februari. die echter Voorzitter de heer mr. Pické. Afwezig de heer Van Berlekom, later komt. Achtereenvolgens worden het 2e suppl. kohier der belasting op de inkomsten op 192.72 en dat voor de hondenbelasting op 11.50 vastge steld en de rekening der kamer van koophandel en fabrieken over 1881, in ontvang ad 450 en in. uitgaaf ad 437.44, goedgekeurd. De voorzitter deelt daarna mede dat in het voorjaar de gashuizenleiding in verschillende straten zal worden veranderd en dat de gaseommissie van die gelegenheid gebruik wil maken om nieuwe gasverbruikers een faveur te verschaffen, door tijdens het leggen der huizen, voor rekening der gemeente, de gasleiding in plaats van tot aan de grens van het perceel tot aan den meter te leggen. Wijl de straten toch opgebroken moeten worden, zijn de meerdere kosten voor de gemeente gering. De commissie wordt hiertoe gemachtigd en de voorzitter deelt mede dat de verandering van huizen zal plaats hebben van het Molenwater tot de Noordpoort, in de Korte en Lange Noord straat, de Markt, de Lange Delft, de St. Pieter straat, de Balans en de Wagenaarstraat, henevens in eenige zijstraten naar de Kaai. Nog deelt de voorzitter mede dat de aanbeste ding van het beplanten van den Ouden Havendijk niet is gehikt, wijl zich niemand daarvoor had aangeboden, en dat de heer Kröber niet binnen den gestelden termijn verklaard heeft de erfpacht van het terrein bij de Breestraat te aanvaarden, zoodat die erfpacht op de bepaalde tijdstippen als vervallen zal beschouwd worden. Daarna is aan de orde de behandeling van het voorstel van burg. en weth. omtrent de inrichting van het gebouw der voormalige wisselbank tot schoollokaal F, zoodanig dat dit gebouw beneden tot onderwijzerswoning en boven tot school zal worden verbouwd. In de eerste plaats geschiedt voorlezing van het rapport van de commissie van fabricage. Daaruit blijkt dat de meerderheid dier commissie (vier leden) zich niet met het voorstel kan vereeni- gen en er de voorkeur aan zou geven dat een school gebouw met twee schoollokalen gelijkvloers werd ingericht, zoo mogelijk grooter dan volgens het plan van het dag. bestuur. Behalve dat men dan lokalen gelijkvloers kreeg, zou er ook eene be sparing van kosten uit voortvloeien. Die meer derheid betwijfelde ook of hij het opmaken der plannen wel de noodige zuinigheid was inachtge- nomen, wijl o. a. de samenstelling van de gevels h. i. van weelde getuigt. Voorts worden door de bedoelde leden een aantal bedenkingen van tech- nischen aard gemaakt. Naar aanleiding van dit rapport deelen burg. en weth. mede dat zij het aangevoerde met de meeste nauwgezetheid hebben onderzocht, doch er geen aanleiding tot wijziging van hun voorstel in gevonden hebben. Burg. en weth. toonen aan dat het plan dei- commissie om de school gelijkvloers te maken 10,000 zal vorderen, tegen 9200 volgens hun voorstel; het eerste zal alzoo ƒ800 meereischen. Daarna weerleggen zij de gemaakte opmerking dat de voorgestelde gevel van weelde getuigt. Wel is waar zou., wanneer alle versieringen werden weggelaten, 200 bespaard kunnen worden, doch overigens is geene bezuiniging mogelijk. Ten slotte worden de gemaakte technische bedenkingen door burg. en weth. beantwoord. De voorzitter stelt voor in de eerste plaats in beginsel uit te maken of de verbouwing zal plaats hebben volgens het plan van het dag. bestuur, met onderwijzerswoning beneden en de schoollokalen boven, of volgens het voorstel der commissie, gelijkvloers. Hiertoe besloten zijnde, zegt de heer Jeras dat de behandeling der zaken in de commissie van fabricage dikwerf hij de leden een onaangenamen indruk achterlaat, hetgeen ook met deze zaak het geval is. Het plan van burg. en weth. is door alle leden, uitgenomen den voorzitter, eenparig afgekeurdeenparig wenschte de meerderheid gelijkvloers te houwen. Deze heeft verzocht een tweede plan te doen ontwerpen in haren geest. Aan dat verzoek is voldaan, maar op welke wijze? Een plan in potlood bewerkt en eene begrooting met een uit de lucht gegrepen cijfer zijn overge legd, waarover de commissie niet in staat was te oordeelen. Daarom stelt spreker voor de behan deling der zaak uit te stellen, burg. en weth. uit te noodigen een uitgewerkt plan, in den geest der commissie, te doen ontwerpen en beide plannen opnieuw in handen te stellen van de commissie van fabricage. De voorzitter antwoordt dat hij de aanneming van di.t voorstel moet ontraden. De behandeling van een dergelijke zaak is zeer tijdroovend en vordert 10 a 12 weken, hetgeen spreker uit den loop der onderhavige zaak aantoont. Met 1 Mei moet het tegenwoordig lokaal ontruimd worden en nu is het wel mogelijk tot October een middel te vinden om de meisjes ergens te plaatsen, maar na dien tijd niet. 't Gevolg daarvan zal zijn dat men een huis zal moeten huren, wat niet in 't belang der financiën is. Dat het door den heer Jeras bedoelde plan niet uitgewerkt is, spreekt de voorzitter tegen; het is wel in potlood en niet in detailsmaar men kan er zeer goed over oordeelen. Ook dat het cijfer uit de lucht gegrepen is, weerspreekt de voorzit ter. Het cijfer is het resultaat eener becijfering, die, moge ze ook uiet tot in kleinigheden precies zijn, op goede gronden steunt. De strijd die onder deskundigen gevoerd is over de quaestie van schoollokalen gelijkvloers of op de eerste verdieping te bouwen is ten einde, men kan het een zoowel als het ander doen; ook de wet verbiedt het laatsre niet. Het bezwaar dat de leerlingen langs de trap het lokaal moeten hereiken is geen bezwaar, want zoowel de school van mej. Achilles en verschillende andere, zooals die van den heer De Man en de rijks-leerschool hebben schoollokalen hoven, en nimmer hoort men van ongelukken. Bouwt men gelijkvloers dan zullen de schoollokalen veel slechter verlicht zijn, wijl de overstaande huizen het licht onderscheppen. Ook de school-autoriteiten hebben geen bezwaar tegen het voorgestelde-plan, zoo als uit hunne goedkeuring blijkt. Omtrent de opmerking dat door het weglaten van eenige versiering aan den gevel 200 zon kunnen bespaard worden, merkt de voorzitter op

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2