N° sa 125e Jaargang. 1882. W oensdag 8 Februari. Middelburg 7 Februari. FEUILLETON. EEN VAN DE DRIE. ïi Dit blad verschijnt dagelijks, met, uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels/11,50 iedere regel meer f 0,20. Groole letters worden berekend naar plaatsruimte. Hooldagenlen voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Publieilé G. L. Daübe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Gisteren avond werd Her een bijeenkomst ge houden voor de oprichting van een tramweg in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen. Wij vernemen dat de verdere voorbereiding der zaak werd opge dragen aan een comité van vijf leden. Prov. blad N°. 18 bevat een besluit van den commissaris des konings in deze provincie be trekkelijk de uitoefening van beroepen of be drijven en het bekleeden van betrekkingen door gemeente-veldwachters. Het is den commissaris gebleken, dat in vele gemeenten door de gemeente-veldwachters bijbe trekkingen en beroepen waargenomen worden, welker vereeniging met hunne hoofdbetrekking onraadzaam is, daar zij den diensttijd te zeer in beslag nemen of de onafhankelijkheid tegenover de ingezetenen in gevaar brengen. Als zoodanige, met het, veldwachterschap onvereenigbare betrek kingen en beroepen zijn o. a. voorgekomendie van bode, anders dan in dienst der gemeente, lantaarnopsteker, grafdelver, crieerder, omroeper, klokluider, dijkwachter, brievengaarder, postlooper, cipier, kantonnier, weger en meter, ambtenaar ter secretarie, ontvanger van gelden, arbeider bij het rioolstelsel, barbier, enz. De commissaris ziet zich daarom verplicht te bepalen, dat met ingang van 1 April a. geene beroepen of andere betrekkingen door de veld wachters zullen mogen worden waargenomen dan die van onbezoldigd rijks-veldwachter, gemeente bode gemeente-aanplakker, keurmeester van vleesch en spek, marktmeester en havenmeester. De commissaris wil hiermede geenszins gezegd hebben, dat hij in 't algemeen het waarnemen van zoodanige bijbetrekkingen (die van - onbezoldigd rijks-veldw.achter uitgezonderd) wenschelijk acht, en behoudt zich voor om in ieder bijzonder geval te onderzoeken of het toegelaten kan worden. De audiëntie van den minister van marine zal op Yïjjdag 10 dezer niet plaats hebben. Graaf Lefèbre de Béhaine, gezant van Frankrijk bij het Nederlandsche hof, is benoemd tot gezant te Brussel en zal in den Haag vervangen worden door graaf de Montebello, thans Fransch gezant te Mtinchen. De Parijsche Voltaire meent te weten dat Z. M. de koning der Nederlanden in Maart voor veertien dagen te Parijs zou komen, en dat dit bezoek niet incognito zou plaats hebben. Omtrent de reis naar Engeland zwijgen nu gelukkig de geruchten sedert eenige dagenhet was ondoenlijk om eruit wijs te worden. In een Londensch blad lezen wij dat de hertog ran Albany, die te Arolsen zijn knie heeft ver- naar het Engelsch HOOFDSTUK I. Mag-aretlia Barring-ton. »Gij zijt blind, Robert, bepaald blind. Hebt gij dan nog niet ondekt wat voor mij al zoo lang, zoo klaar is als de dag." »Die is hier in ons klimaat lang niet altijd helder en Haar." »Och wat! Ik herhaal, zoo klaar als de dag. Haar man zal Maurits Biddulph zijn. Het is alleen een quaestie van tijd. De aard en de ligging hunner bezittingen, hun leeftijd, alles toont aan dat zij voor elkaar weggelegd zijn. Als er ooit een huwelijk in den hemel gesloten is, dan is het dit." »In den hemel wellicht, maar op aarde is het tot nog toe niet gesloten en ik betwijfel of dat ooit gebeuren zal. Die soort van huwelijken 'komen juist nooit tot stand en ik wil wedden Laura, dat Biddulph en Margaretha nooit een paar zullen worden." »Ik weet dat gij en Margaretha altijd den gek steekt met mjjn heiligste wensehen en ge stuikt, veel beter is en dat hij waarschijnlijk zijne bruid in deze week -over Vlissingen en Queenbo- rough naar Osborne op Wight zal geleiden, waar koningin Victoria vertoeft. Dezer dagen had eene nadere bespreking plaats betreffende de invoering van slaapwagens in de nachttreinen tusschen Amsterdam en Parijs bij den aanstaanden zomerdienst. De afgevaar digden van de bij deze treinen betrokken spoor wegmaatschappijen kwamen omtrent de voorwaar den tot overeenstemming, weshalve deze zoo nut tige maatregel nu zoo goed als verzekerd is te beschouwen. De afgevaardigde van de M. t. E. v. S. bracht ook de wenscheiijkheid ter sprake, om in de dagtreinen tusschen Amsterdam en Parijs buffet- of restaurantwagens in gebruik te stellen. Dit denkbeeld vond algemeen bijval en zal een punt van nadere overweging vormen. Met zekerheid verneemt de N. R. Ct uit Bergen op Zoom dat de werkzaamheden voor den stoom tram Bergen op ZoomTholen nog deze week een aanvang nemen. In Augustus zal het geheele werk voltooid zijn. De katholieken zullen, als staatkundige partij, ook in Friesland beginnen door organisatie krach tig op te treden. Volgens het N. v, d. D. is de heer Schaepman, lid der tweede kamer, Zondag in eene talrijk bezochte vergadering van katho lieken te Leeuwarden opgetreden. Hij betoogde dat de tijd was aangebroken, waarop de Friescbe katholieken zich moesten aaneensluiten, en achtte het wenschelijk, dat er een centraal bestuur werd opgericht tot beharti ging hunner belangen. Ter bereiking van dat doel stelde hij voor, dat het hoofdbestuur zou trachten zooveel mogelijk eenheid te brengen in het werken en handelen van de op verschillende plaatsen bestaande of op te richten katholieke besturen. Ten slotte beval hij aan de vestiging van plaat selijke vereenigingen en correspondenten, en deed hij een beroep op den steun van de katholieke pers, om deze zaak overal nuttig te doen zijn. In beginsel is besloten tot de oprichting van een nieuw provinciaal blad, onder contröle van het hoofdbestuur, tot het bespreken en verdedigen der katholieke belangen in de provincie. Het voor de oprichting benoodigde kapitaal, gesplitst in aandeelen van 25, werd staande de vergadering vol teekend. Aan de Zutf. Ct. wordt uit Terborgh gemeld dat daar een vennootschap gevestigd is, met het doel om, op kosten van den landbouwer, van die gemeente een hazen en konijnenfokkerij te maken op groote schaal. Zoodra de jacht gesloten is begint men alles wat voor den wildstand schadelijk wordt geacht, uit te roeien door middel van vergif. Reeds zijn in eenige dagen een menigte katten en een dozjjn honden vergeven, hetgeen vele grondeige- voelens," riep mevrouw Pierce driftig uit, »ziet gij dan niet dat gij al mijne plannen in duigen werpt, als gij op die manier voortgaat Houd alsjeblieft je mond, Robert, als ge niets wilt doen om mij te helpen." «Met genoegen, lievemaar om u de waar heid te zeggen, ik zou als ik u was, niet zoo aan dringen op dat huwelijk; Biddulph is lang niet goed genoeg voor haar." «Niet goed genoeg? "Wat! zijn plaats is veel grooter dan de hare en hij heeft meer geld. En wat is hij knapeen echte man van de wereld welke manierenwelk een positie »0 ja! maar hij is bij ongeluk een beetje al te knap, Laura; hij kan zich zelf niet ver geten. Alle gekheid daargelaten, Margaretha heeft verstand en dat heeft hjj niet; heel »slim" zijn, vat ge, zonder verstand te hebben, ik weet niet of ge mij begrijpt." «Neen eigenlijk niet," zei zijn vrouw ver ontwaardigd. «Ik weet dat gij nooit van Maurits gehouden hebt »Neen dat is waar en als ik mij niet vergis Margaretha ook niet. Ik geloof dat hij haar in palmt; of het op een heel onbeschaamde manier tracht te doen. Het zou mij verheugen als ik hoorde dat zij hem eens flink de tanden had laten zien." »Dat zal zij niet doen, en als zij het deed zou zij dwaas zijn. Houd u alsjeblieft stil, of gij maakt mij dood ongelukkig >Heel goedl Maar mij dunkt het is hoog naars heeft doen besluiten zich per adres tot de tweede kamer te wenden met het verzoek dat het iie'erlijk jachtrecht, als een overblijfsel uit de mid deleeuwen, worde afgeschaft. Vele landlieden in die gemeente klagen niet weinig dat de veldmui zen zooveel kwaad doen aan de rogge, omdat kraaien, uilen en andere nuttige vogels worden uitgeroeid, terwijl men de schadelijke dieren in bescherming neemt. Voor de invoering van de nieuwe sabel der zeeofficieren wordt toch eindelijk eene reden ge geven. Uit «alleszins vertrouwbare bron" ver neemt het Dagblad, dat het denkbeeld, om een nieuw model in te voeren, niet moet worden toe geschreven aan een inval, uit hooger of lager kring voortgekomen, maar zijn oorsprong vindt in den wensch, reeds jaren geleden door den chef van den geneeskundigen dienst bij de zeemacht geuit, dat aan de nog in gebruik zijnde sabel het gevaarlijke voor verwonding, speciaal in het te smalle handvest gelegen, mogt worden ont nomen. De verklaring komt wat laat, en het is moge lijk dat de vertrouwbare bron onder den invloed geweest is van de opmerkingen in een ingezonden stuk in de N. R. Ct. van Zaterdag. Wat overi gens de chef van den geneeskundigen dienst te maken heeft met een vraagstuk dat bij de scherm kunst thuis behoort, wil ons niet helder worden. Van de hand van mevrouw Renier-Van Willes te Breda vinden wij in De Huisvrouw een belang rijke terugblik op eene indertijd flink aangevatte poging om Zeeland, althans Zeeuwsch-Vlaanderen, met eene industrie te verrijkendie velen onderhoud kon verschaffen. Dezer dagen, schrijft mevrouw R., werdén aan de oudheidskamer te Sluis, in Zeeuwsch-Vlaan deren, de medailles gezonden, die door de vroeger aldaar bestaan hebbende kantwerkschool, op verschillende tentoonstellingen waren behaald. De oudheidskamer, door de ijverige bemoeiin gen van den heer Dorrenboom in het leven ge roepen, kwam daardoor in het bezit der bewijzen, dat in Slnis eenmaal een industrie bestond, die helaastegenwoordig in Nederland niet meer be staat, eene industrie, die in het kleine afgelegen Sluis welvaart bracht, menig gezin aan den bedel staf onttrok en, wat het voornaamste was, menig meisje dat anders tot veld- of anderen onvrouwe- lijken arbeid gebezigd werd, in staat stelde door netten handenarbeid in haar onderhoud te voor zien of het gezin te steunen. Laten wij hopen dat de heer Dorrenboom, die geen moeite spaart om zijn lieveling, de oudheidskamer, aan hare bestem ming te doen beantwoorden, geen meerdere getui genissen zal behoeven te plaatsen van hetgeen Sluis vroeger was, Onlangs kwam in dit blad het bericht voor, dat in eene vergadering der Utrechtsche afdeeling van de Vereeniging voor Fabriek- en Handiverksnijver- heid rapport uitgebracht was over de vraag: of tijd dat gij u gaat kleeden. Breek nw hoofd over niets en laat Margaretha met Biddulph haar eigen zin volgen." »Gij zult mij ziek maken, als gij zoo praat," verzekerde zijn vrouw en verliet met een bedrukt gelaat het vertrek. HOOFDSTUK II. Be -vooruitzichten van mejuffrouw jPercïval. Toen Margaretha mijnheer en mevrouw Pierce verlaten had, begaf zij zich naar haar kamer en ging op een stoel bij het bed zitten. Zij sloeg een blik in 'trond en zag dat het vertrek ex- bijzonder slordig uitzag. »Wat een rommelprevelde zij, »het is alsof mijn uitzet voor dat afschuwelijke huwelijk al gereed gemaakt wordtzij malen er zooveel over aan mijn ooren dat ik voor goed afgeschrikt zou worden van het denkbeeld om te trouwen. Meerderjarigmoet daar zooveel drukte van ge maakt worden Het is bespottelijk 1" De kamer was vol met presenten, die volgens de leer; »wie veel heeft, dien zal veel gegeven worden," over de rijke erfgename op haar eenen twintigsten verjaardag waren uitgestort. Juweel kistjes, waaierdoozen, handschoenendoozen, rauk- fleschjesdoozen, en allerlei voorwerpen in Rus sisch lederen étuisdie ondersteld worden vanwege de afdeeling pogingen konden worden ge daan om der kant-industrie hier te lande ingang te verschaffen. Het antwoord luidde ontkennend, en wij ver- meenen dat dit goed iswij zullen aantoonen waarom. De kantwerkschool te Sluis werd geopend op 3 Januari 1854; de oprichting had eene zuiver menschlievende bedoeling men wilde aan meisjes een wetenschap leeren, waarmede zij in haar on derhoud konden voorzien negen dames namen 't initiatief, met de kosten geheel voor hare rekening. Tot directrice werd benoemd mevr. Reniervan Willes. Het zou ons te ver voeren, om de lijdensge schiedenis van de kantwerkschool in haar geheel te beschrijven; achttien jaren heeft zij bestaan, elk jaar is een verslag uitgegeven, en belangstel lenden kunnen dus daarin de details vinden; die verslagen kunnen doen zien, dat de Belgische plant kantindustrie, op Nederlandsehen bodem overgeplant, gedood is door Nederland sche lauw heid en onverschilligheid; men zal kunnen lezen dat vooroordeel ook hier een groote rol heeft ge speeld; kant te Sluis gemaakt, door leerlingen van Belgische onderwijzeressen of door deze laatste zelve, werd in Nederland niet beschouwd als de werkelijke, echte, goede kant; neen, de kant, die de Hollandsche dames droegen, moest nit België komen; vandaar geen debouchés, vandaar agent schappen met veel voorraad, doch geen debiet. En dat de kant goed was, blijkt uit de me dailles en eervolle vermeldingen op tentoonstel lingen, zelfs in Engeland, behaald. Het hooge beschermvrouwschap van wijlen onze zoo veelgeliefde koningin, de hulp van particulie ren, de groote geldelijke opofferingen door de directrice en andere dames gedragen, dat alles kon niet baten; een-tijdperk van grooten bloei, althans financieelen, heeft de school, ondanks alle moeite, niet kunnen bereiken; doch de genadeslag was de Fransch-Duitsche oorlog in 18701871, de huizen in den vreemde deden geen bestellingen meer en het debiet stond dus nagenoeg stil. Dit laatste, gevoegd bij den dood van den heer Renier, deed de school nog- steeds kwijnend hel staan tot 1 April 1872, het tijdstip waarop zi werd opgeheven. Toch heeft de school vruchten afgeworpenze ven en twintig duizend gulden is in die 18 jare aan arbeidsloon uitbetaald, menig kantwerkstertj heeft tot grooten steun voor haar gezin gestreki en het toen geleerde komt misschien nu nog', doe! dan voor Belgische huizen, te pas. Treurig is het, dat onze kleine prinses in vorstelijke wieg moet rusten, gedekt door - eo> werpen met kant omzet, die, jamt gero ij het naburige België gekocht is m ,rden. Het is dubbel jammer, omdat hei kantwerken door weinig ontwikkelde en zeer jeugdige meisjes (van af 7 jaar) geleerd kan worden, en er weer een net middel van bestaan voor de fatsoenlijke vrouw mindet te verkrijgen is. - 1 hebben voor jöiige taeisjes, dat alles lag 'i de heele kamer verspreid, terwijl op het bea een feënachtig, doorschijnend balkleed lag. Zij voelde zich eensklaps eenzaam en verlaten, toen zij al die schatten beschouwdetoen zij be* sefte hóe rijk zij was en hoe arm; toen zij vol zelfverwijt moest erkennen dat men haar geheele leven voor haar gedacht, gehandeld had en haar aan den leihand had laten loopendat zij nooit een hand naar iemand uitgestoken, nooit een traan gedroogd, nooit eenig leed verzacht had. Dat zij, indien zij den raad harer vriendin volgde, zooals Laura zooeven gezegd had, zich moest haasten om zich te ontslaan van alle verantwoordelijkheid, door zich met lichaam en ziel en al hare bezit tingen over te geven aan een man, die haar, naar het scheen, een onschatbare weldaad zou bewijzen, door haar en haar geld in bezit te nemen en met beiden te doen wat hij goedvond. Dit was onder mooie woorden verborgen de leus van Laura, daarop was de geheele opleiding die Margaretha genoten had, ingericht geweest. Maar het scheen dat de dosis niet sterk genoeg was geweest, of haar natuur was zoo oproerig dat een gewone dosis zijn uitwerking op haar miste, want terwijl zij daar alleen zat, dacht zij »Ik ben benieuwd en ik wil weten of alles waar is wat zij zeggen. Is bet inderdaad zoo moeilijk voor een vrouw, die rijk is en er goed uitziet, om zonder een beschermer door de wereld te komen? Zou het zoo bepaald zeker zijn dat ik iets verkeerd of dwaas zou doen lu dat geval

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1