Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. reiding als de geloofsverandering zelve met zijn medeweten liad plaats gehad. Nadat enkele raadsleden er op hadden gewezen dat deze president zich had scknldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen en gehandeld had in strijd met de vaderlijke macht, werd besloten een brief aan regenten te schrijven met uitnoodiging om tegen eene herhaling van het feit te waken. De Nederlandsche maatschappij tot bevordering van Nijverheid heeft te Haarlem twee belangrijke museums, die een talrijker bezoek verdienen dan thans daaraan te beurt valt. Het eerste, het koloniaal museum, werd in 1881 verrijkt met eene uitgebreide verzameling grondstoffen, aange boden vanwege de expeditie in de binnenlanden van Sumatra. Zij bestaat uit 400 monsters hout soorten, 127 monsters rijst en vele andere nuttige en zeldzame voortbrengselen uit het planten-en delfstoffenrjjk, welke alle zullen beschreven worden in den catalogus, die door deskundigen wordt bewerkt. Onder de nieuwe grondstoffen, op het museum ontvangen, verdient eene plantaardige vetsoort (Narahan-vet) vermelding. Dit vet, af komstig van een boom, die allerwege op Borneo voorkomt, is door dr. D. de Loos te Leiden onder zocht en beschreven in het Tijdschrift der maat schappij en kan voor de nijverheid van waarde worden. Het andere museum is dat voorkunstnijverheid. Ook dit werd in het afgeloopon jaar zeer uitgebreid. Een groot aantal gips-afgietsels naar antieken werd geplaatst in de vestibule, terwijl een der boven zalen geheel is gewijd aan afgietsels van houtsnij werk in verschillende stijlen der renaissance voornamelijk Vlaamsch, Nederlandsch, Duitsch en Italiaansch. De verzameling weefsels is vermeer derd met drie echte Oostenrijksche tapijten en ook deverzameling aardewerk en porselein is met eenige voorwerpen Rouaan, Nevers, Doorniksck, enz., uitgebreid. Demodellen der antiek-Grieksche vazen geven thans een historisch overzicht van de ontwikkeling der Grieksche aardewerkkunst; de glasschilderkunst zal weldra door leerzame mo dellen worden toegelicht. Ook op het gebied van borduurwerk, kantwerk en fraaie handwerken wenscht de commissie het museum meer uitbreiding te geven. Bijdragen voor deze afdeeling, zooals kant- en borduurwerk uit de tijdperken van de oude kunst, worden steeds met erkentelijkheid aangenomen. De commissie mocht zich in den bijval en de medewerking van vele invloedrijke landgenooten verbeugen, zoowel door geschenken in voorwerpen als door geldelijke bijdragen. De teekenschool van het museum wordt door 100 jongelieden bezocht; de cursus voor dames telt 28 bezoeksters. Aan deze wordt tweemaal *s weeks onderricht gegeven, zoowel practisch als theoretisch, terwijl voor meestgevorderden gelegen heid bestaat tot oefening in het boetseeren op de werkplaats van het museum. De lessen in schoon heidsleer en stijl worden Woensdags in eene dei- zalen van het museum gegeven. havenmeesters. Benoemd tot havenmeester hij de Drentsche Hoofdvaart, de Kolonievaart en het Meppelerdiep, S. S. Hofsta, thans buitengewoon opzichter bij 's rijks waterstaat te Dieverburg. Burg. en weth, van Veere zijn door den ge meenteraad gemachtigd tot het nemen van voor- loopige maatregelen voor den bouw eener nieuwe openbare school. "Sferselte. De beer A. M. Verschelling, hoofd der school op het dorp, heeft op zijn ver zoek, tegen 1 April a., eervol ontslag als zoodanig verkregen, onder dankbetuiging voor cle bewezen diensten. Bovendien heeft de gemeenteraad hem een jaarlijksche toelage van 100 boven zijn pensioen toegewezen. De heer Vei-schelling zal den 1" April 42 jaren zijn betrekking vervuld hebben. kennen eer ik aan iets anders denkondertus- scben hoop ik dat gij niet telkens, als ik mijn beurs uithaal, zult denken dat ik mijn geheele fortuin aan een onwaardig of dwaas voorwerp verspil. Ken mij als 'tu blieft een weinig van het verstand toe, dat aan gelukkiger wezens be schoren is. Daar boor ik de stem van Robert. Ik hoop dat hij mij geen raad zal geven, want daar zou ik niet tegen bestand zijn. Als ik nog meer goeden raad krijg, kan ik van avond geen voet verzetten om te dansen." Mevrouw Pierce was gerustgesteld toen zij hoorde dat haar man thuis was en vroeg verder Hoeveel dansen hebt gij al besproken, Greta «Dansen Een." «Pas eenDe eerste «Ja de eerste." »Ik kan wel raden met wien." »Dat geloof ik niet. Gij moogt het tot drie maal toe beproeven. Nu dan." «Met Maurits Biddulph." «Neen," zei Margaretha heel bedaard. »NietDan geef ik bet op. Ik kan mij niet voorstellen welken beer gij anders die eer be wijzen zoudt." «Lieve Laura, ik zal die eer volstrekt niet aan eenigen beer bewijzen »Niet aan een heer? Wat bedoelt gij daar mede, Greta?" «Houdt u bedaardGij zult Tom toch geen eer noemen denk ikofschoon ik wel geloof dat De kap. luit. tz D. G. E. Wolterbeek Muller en de luit. tz 1st6 kl. I. Lagaa/, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De off. van adm. 3de kl. W. G. L. Brunings, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen dooi den off. van adm. 3de kl. O. R. Paehlig. De kapitein L. P. van der Wal, van het 7e bij het 3e reg. infanterie overgeplaatst, is ingedeeld bij bet 5e bataljon, in garnizoen te Middelburg. De luit. ter zee 2e kl. C. F. W. K. Happé, dienende op het wachtschip te Amsterdam, zal in het begin der maand Maart a. naar Oost-Indië vertrekken. Uit bet in de St. ct. opgenomen verslag van den afloop der lichting voor de nationale militie van het jaar 1881 blijkt, dat in de provincie Zeeland het totaal der niilitieplicbtingen 1755 was en bet aandeel door de provincie te leveren 520 bedroeg. Vrijgesteld werden 878 personen en wel 50 als zijnde te klein, 65 wegens gebreken, 234 als zijnde eenige wettige zoon, 94 als reeds in dienst en 425 wegens broederdienst. Uitgesloten werd 1 persoon, die wegens wanbedrijf veroordeeld en nog in hech tenis was. Van de overblijvende 876 manschappen werden 510 afgeleverdt. w. 4 reeds als vrijwil liger in dienst, 69 plaatsvervangers, 34 nummer- verwisselaars, 374 militiens bij de landmacht en 29 bij de zeemacht. Aan het aandeel der provincie ontbraken 10 manschappen, doordien zes gemeen ten niet in staat waren hun contingent te leveren. Aan de over het gansche rijk te leveren 11,000 manschappen ontbraken 74 personen. Heeft de kapitein van een schip bet recht om, bij verschil met den ontvanger, conservatoir arrest te doen leggen op de door hem aangebrachte goederen, teneinde te voorkomen, dat die goederen door den ontvanger verder worden verzonden, en zoo ten aanzien van zijn voorrecht op die goederen weerloos worden gemaakt, en is dat verder con signeeren dier goederen door den ontvanger, terwijl er tusschen partijen verschil bestaat over vracht en ligdagen, ten aanzien van den kapitein aan te merken als verduistering in den zin van art. 305 B. R. De arrondissements-rechtbank te Middelburg beantwoordde die vraag ontkennend, wees den eisch tot opheffing van een zoodanig gelegd arrest toe en verklaarde het beslag niet-ontvankelijk. Het appèl van dit vonnis werd gisteren voor het gerechtshof te 's Gravenhage door mr. B. M. Vlielander Hein toegelicht, en door mr. Van Hoek, advocaat te Middelburg, bestreden. Volgens appel lant is er verduistering wanneer men de goederen aan den rechtsdwang des crediteurs onttrekt, en dit zou de geconsigneerde gedaan hebben, door de lading, krachtens art. 490 W. v. K. des schippers onderpand, terwijl er strijd liep over de vracht, naar een vreemd land te vervoeren, ook zonder doleuse intentie, welke voor de toepasselijkheid van art. 305 B. R. geen vereisclite is. En ten aanzien van het recht tot het doen van arrest werd opgemerkt, dat appellant dit grondde op art. 305 B. R. en naar aanleiding van art. 490 W. v. K. M'. Van Hoek bestreed vooreerst, dat bier het beslag gemotiveerd was. Het verzenden van goe deren, als gevolg van handelscontacten, is iets wat dagelijks voorvalt, en sluit reeds op zich zelf elk denkbeeld van verduistering uit. Bovendien meende pleiter, dat art. 305 B. R. voor een geval als het onderhavige niet geschreven was, maar de wetgever voor oogen had gehad de vrees voor het weerloos maken van een geheel roerend vermogen, en dus niet van een deel daarvan of enkele voor werpen, waarin het kenmerk van onttrekking aan de macht des schuldeischers niet gelegen was. Het eenige wat app. had kunnen doen, toen er tusschen hem en den ontvanger verschil ontstond, was het opslaan der goederen onder een derde, volgens art. 487 W. v. K., maar recht tot arrest onder den ontvanger bestond er niet. Het gerechtshof heeft thans uitspraak gedaan, hij het zelf doet en vast overtuigd is dat hij in het volle bezit is van alle eigenschappen om de schoone sekse te betooveren." »Het is bespottelijk! Het zal belachelijk staan »Neen volstrekt niet. Hij is bijna zoo groot als ik. Hij beeft mij beloofd om een paar witte handschoenen aan te trekken en een rechte schei ding in zijn baar te maken, al moest bij er ook een uur over bezig zijn, en ik zal hem een beetje odeur op zijn zakdoek doen en dan zullen wij zamen het bal openen. Ik denk dat bet een schoon, treffend tafereel zal zijn. Daar is Robert." Er kwam een lange, slanke man met een jeugdig uiterlijk, binnen, die rond keek met een goedig lachje, waaruit een kenner van karakters zou hebben afgeleid dat hij iemand was dien het niets kon schelen of het eten niet op zijn tijd klaar was en die, als bij toevallig een bankbiljet miste, waarschijnlijk zou zeggen dat bet er niets toedeed, dat hij het zeker verloren had. Die heer zei in het algemeen: Goeden avond", en zag er uit alsof hij veel ledigen tijd bad, ofschoon dat volstrekt niet het geval was. »0 Robert", begon Margaretha, «gij komt juist bijtijds. Laura is zoo ongerust .over de champagne dat zij mij raad is gaan geven «wijzen raad." Ik laat u de heerlijke taak over om baar op dit punt gerust te stellen. Adieu Laura. Ik zal u niet weerzien voordat ik gekleed ben voor bet offerfeest." Zij ging de kamer uit en man en vrouw bleven zich vereenigd met de leer van het vonnis dei- rechtbank alhier, en dit bevestigd, met veroor deeling van den appellaht in de kosten van bet hooger beroep. JzenAijke, 4 Februari. Onlangs werden bij den landbouwer Van den Hemel alhier 16 eenden gestolen, en deze week heeft onze politie te Bouchaute den vermoedelijken dief ontdekt. De vogels waren gevlogen, doch een zak vol veeren werd in beslag genomen. Zaterdag zakten bij Sneek een tweetal kna pen door bet broze ijs op het kanaal bij den spoorweg. De eene wist zich spoedig op het droge te werkende ander verkeerde in levensgevaar. Zijne zuster, een zestienjarig meisje, daarbij tegen woordig, had den moed zich op bet ijs te wagen, maar zakte er zelve ook door. Gelukkig werd spoedig hulp aangebracht, en mocht men de drenkelingen behouden aan wal brengen. Vrijdag middag, toen de fabriek in volle werking was, ontstond brand in de stoomkatoen- spinnerij van de firma L. Hofkes en C°. te Almelo. De werklieden konden allen ongedeerd het gebouw verlaten. Het geheele fabrieksgebouw was in drie uren uitgebrand en de in de nabijheid gelegen perceelen hebben geen schade bekomen. De fabriek was op beurspolis aan de Amsterdamsche beurs, verzekerd. De werklieden, bijna honderd in getal, zijn op eens zonder werk, in een tijd dat nog vele fabriekarbeiders der voor eenige weken afgebrande spinnerij der firma Gebr. Schol- ten C°. geen nieuwen werkkring hebben ge vonden. Te Rotterdam zijn twee Engelschen, Edward Jacobs en William Clark, in hechtenis genomen, verdacht van een diefstal van 210,000 francs, drie jaren geleden ten nadeele van bet Rijselsche agent schap der Fransche bank gepleegd. De aanhouding was een gevolg van een naamloos schrijven in de Hollandsche taal bij de justitie te Rijssel ontvangen. De Belgische justitie meent overeenkomst te hebben gevonden van bet bandschrift van Vaughan niet dat van den bekenden dr. Ganz, of Wyprecht, die thans wegens oplichterij bier te lande vervolgd wordt. Er schijnt althans zooveel overeenkomst te bestaan, dat de vraag of Ganz, die verscheiden valscbe namen heeft gedragen, ook Vaughan zou kunnen zijn, is opgerezen en tot nader onderzoek aanleiding zal geven. Te 's Gravenhage zijn, volgens het Dagblad valsche muntstukken in omloop,, vooral guldens en dubbeltjes. Het tot stand komen van een concertzaal te Bergen-op-Zoom is verzekerd, daar de eerste serie aandeelen geplaatst is. Bij bet doen van herstellingen aan de Hel poort te Maastricht, beeft men een verborgen mijn, gevuld met kruit, ontdekt. Het kruit is met aarde vermengd en wordt nu, met cle grootst mogelijke voorzichtigheid, door de politie weggehaald, die het terrein dag en nacht bewaakt en het weggeruimde in de Jaer doet werpen. Men vermoedt, dat er vroeger een kruitmagazijn is geweest; maar hoe dit zij, Maastricht mag zich verheugen, dat het bevrijd is van zulk een gevaarlijk ingezetene. - Vrijdag morgen kwam te IJmuiden de Sche- veningscbe viscblogger De 6 Gebroeders binnen, gesleept door een bootje van den aannemer dei- havenwerken aldaar. Onder bet sleepen gooide men de sloep overboord, die daardoor halfvol water kwam. Onmiddelijk gingen een paar matrozen van den logger in de sloep om deze leeg te bozen. Doch aan boord had men de onvoorzichtigheid de sloep achteraan te vieren, die daardoor aan bet gieren raakte en omsloeg, met bet ongelukkig ge volg, dat een der matrozen verdronk en de andere niet dan met groote moeite gered werd. De oin- gekomenel aat een vrouw met twee kinderen na. Het slot Wiarda State te Goutum, nabij Leeuwarden, bestaat niet meer. Dit laatstoverge- bleven Friesch adellijk kasteel uit vorige eeuwen met zijn liooge muren, zijn slottorentje en ridder zaal, onlangs voor afbraak verkocht, is in de af- geloopen week onder den hamer des sloopers ver alleen. Mijnheer Pierce begon te lachen en zei: «Hebt gij de «onverbeterlijke" willen raden Lieve kind, ik sta verbaasd over u. Maak uniet ongerust over de champagne. Er komt straks nog een keele boel." «Goddank." Willen we nu een glaasje drinken ter eere van onze emancipatie «Emancipatie waarvan «Van de voogdij over freule Margaretha Barringtonvan de noodzakelijkheid om den bespottelijken schijn te moeten aannemen, van iemand te leiden die niet te leiden is. Zij is een lief meisje, dat geef ik toemaar ik zal nu meer van haar gaan houden dan vroeger. Al is zij niet verstandig, zij is dankbaar. Ik was bepaald aan gedaan over de wijze waarop zij mij van morgen bedankte voor «alles wat ik voor haar gedaan bad", en vroeg of zij mij nog wel eens om raad mocht komen vragen over haar geldzaken." «Ja, dat is allemaal heel mooi, maar zij moest niet bij u gekomen zijn. Zij moest een man hebben tot wien zij gaan kon en die bare geldzaken zelf kon besturen. Ik wenschte clat zij goed en wel getrouwd was." «Misschien zon baar man bet nietwenscben na een poosje," zei mijnbeer Pierce met een goedig lachje. Wordt vervolgd.) dwenen. Reeds in 1404 komt de naam van Wiarda State voor in de geschiedboeken van Friesland; sedert 1757 werd het bewoond door bet oude ge slacht van Cammingha, waarvan de laatste af stammeling het nu voor afbraak liet vei'koopen. Onder de vele belangrijke zaken, die er nog voor korten tijd aanwezig waren, behoorden Italiaan- scbe schilderstukken uit cle 17e eeuw, de familie portretten, Gobelin, en goudleeren behangsels, pries tergewaden en gebedenboeken met een Agnus-Dei van paus Clemens XI zoomede een hoogst belang rijk archief met een bulle van paus Clemens XIV, waarbij deze aan de toenmalige bewoners, die aan het oude geloof getrouw waren gebleven, bet recht gaf een afzonderlijke kapel te stichten. Welke voorzorgen ook genomen worden voor de werklieden in de kolenmijnen, ongelukken blijven voorkomen. Thans lezen wij weder van eene ontploffing in Virginia, Vereenigde Staten, waarbjj 32 menscken bet leven verloren. Onder de vele gruwelen in Ierland komen ook herhaaldelijk verminkingen van vee voor. Uit wraakzucht tegen den eigenaar breekt men zijn schapen de pooten, snijdt men zijn koeien de staarten af en pleegt men andere verregaande wreedheden. Dit pleit sterk tegen het karakter dat de Iersche beweging bier en daar aanneemt. Het pijnigen en verminken van een weerloos beest is gemeen en laf. De dierenbeschermers ijveren daartegen en dit ligt op -hunnen weg, al wacht men van liefhebbers-philanthropie niet veel voor verbetering der toestanden in Ierland. Minder begrijpelijk is liet echter dat koningin Victoria bun een brief laat schrijven, waarin te lezen st^at «Zou de kon. maatschappij voor dierenbescherffiing geene stappen kunnen nemen tegen bet verminken en andere afschuwelijke mishandelingen van dieren die in Ierland zoo dikwerf voorkomen De ministers der koningin zijn bezig aan een hoogst zware taak en hebben in meer dan éen opzicht hunne vrijzinnige denkwijze moeten plooien in maatregelen van geweld, geboden door buitenge wone omstandigheden. Zij hebben daardoor allicht verdiend dat de kroon het bedwingen der Iersche onlusten niet bespottelijk maakt. Men wacht den shall van Perzië in Mei weer in Europa. Hij zou Moskou, Berlijn, Parijs en Italië bezoeken. Guiteau's beroep in cassatie is verworpen. Hij zal den 30en Juni de doodstraf ondergaan. De keizerin van Oostenrijk is Zaterdag avond te Combermere, een buitengoed in Cheshire, aan gekomen om vossenjachten te bonden. Verleden jaar vierde de stoute rijderes voor bet eerst iu Engeland bot aan hare liefhebberij in een woesten rit über Stock und über Steinevroeger bad zij bare jacht in Ierland. De sultan schijnt vertrouwen te hebben in bet practisch nut van de kamers van koophandel. Hij beeft er een ingesteld van Turken en eenige Europeanen die lang in Konstantinopel wonen. 6 Februari des morgens te 8 uren. glues DlSR PLAATSEN. r om. afwijk, Wind- richt. Toe- I stand kracht.] lucht. Tem pera tuur. Cels. Delfzijl Groningen Den Helder Ylissingen Maastricht Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Perpignan Christiaausund. Stockholm Kopenhagen Stornoway 4-12.7 Tl 2.3 4-13.4 4-12.8 4-11.4 11.1 13.9 14.6 10.2 9.0 10.4 9.1 11.4 10.3 8.8 5.2 7.8 10.4 2.8 8.7 19.7 stil 2W W NW N NW w O w NW NW O NNO ONO ZO O "WNW wzw WNW ZZW O O 0 0 0 2 1 1 2 2 2 1 3 1 1 2 2 0 8 2 2 3 mist. mist. mist. mist. mist. 1. bew. betr. mist. mist. mist. bew. z. bew. betr. helder betr. helder helder regen 1. bew. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 uren H. 2.0 M, des namiddags Thermometerstand te Middelburg. 5 Febr. 's avonds 11 uren 35 gr. 6 i, 's morgens 8 uren 37 gr. 's middags 1 uur 43 gr. 's avonds 5 uren 41 gr. F. Bisu'ssele, 4 Februari. Bij de aanbesteding van de herstelling van stormschade aan de water- keering van het calamiteuse waterschap Borssele en Ellewoutsdijk werd daarvan aannemer de heer M. de Vriend, alhier, voor 19,800. Van 29 Januari tot 5 Februari 1882. Middelburg. Ondertrouwd: L. de Rijke, jm. 26 j. met S. Marinissen, jm. 23 j. BevallenL. M. Boukamp, geb. van der Kuijl, z. S. M. Jongepier, geb. Krijger, z. P. J. de Ruijter geb. Kuzee, d. W. M. Flipse, geb. van der Beek, d. C. J. van de Velde, geb. de Wolff', d. F. J. Diesch, geb. Bouff, z. A. M. Stroband, geb. Lieder, z. J. M. van der Leij, geb. van Tuinen, z. M. J. den Hollander, geb. Bostelaar, d. M. Quist, geb. de Rooij, d. -Overleden: M. J. Poulain, jd. 84 j. S. Meeme- ling. jm. 47 j. P. Izeboud, vrouw van L. Laven,

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2