N° 32. 125e Jaargang. 1882. Dinsdag 7 Februari. FEUILLETON. EEN VAN DE DRIE. Dit blad verschijnt dagelijks, met. uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1-7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hooldagenlen voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Pulilicilé G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 6 Februari. In de heden namiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg -werd mededeeling gedaan van het ingevolge het in de vorige zitting genomen besluit aan Z. M. den koning gericht adres, -waarbij verzocht -wordt dat aan de opheffing van Middelburg als garnizoens plaats geene uitvoering worde gegeven en deze gemeente, al moge zij dan ook niet bekend staan als wettelijke garnizoensplaats, niettemin voort durend in het bezit blijve van een garnizoen van gelijke sterkte als het tegenwoordige. Een verzoek van J. Willenise Az., om p. m. 30 centiaren grond aan den Vlissingschen rijweg in eigendom te verkrijgen, werd ingewilligd. Aan mej. S. P. Roth werd, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige handwerken op school C. Overeenkomstig het vroeger genomen besluit omtrent de opheffing van het beurtveer op Zie- rikzee werden ook de veren op Breda en Bergen op Zoom opgeheven. Op een verzoek van de erven van wijlen den heer F. Wibaut te Vlissingen, waarbij deze ver zoeken den termijn binnen welken zij zich moeten verklaren omtrent de bebouwing van hun toebe- hoorende terrein op de Loskade, tot 1 Jan. 1884 te verlengen, werd op voorstel van burg. en weth. gunstig beschikt. Door burg. en weth. werd rapport uitgebracht op het door eenige bewoners der Pottenmarkt ingediend adres om voor hunne woningen van gemeentewege een trottoir te leggen. Burg. en weth. achtten aanleg van bedoeld trottoir niet noodig in het belang der veiligheid, en wezen erop dat dergelijke aanleg alleen doel kan treffen wanneer daarin geene kelderingangen zijn, dat de eigenaars niet genegen zijn die af te staan en een hunner bovendien bezwarende voorwaarden stelt. Zij stellen dientengevolge voor dit verzoek niet in te willigen. De beslissing is aangehouden. Eene breedvoerige discussie werd gevoerd over het voorstel van burg. en weth. omtrent de in richting van het gebouw der voormalige wissel bank tot schoollokaal F. Ten slotte is het voor stel met 12 tegen 5 stemmen aangenomen en de verdere uitvoering dezer zaak, met 12 tegen 4 stemmen, aan het dag. bestuur opgedragen. De heer Meng heeft gisteren middag zijne aan gekondigde voordracht te Rotterdam gehouden. Tegen twee uren, toen de lezing begon, was er, zegt de N. R. Ct., bij het lokaal eenig volk op de been, doch tegen 3 uren, de tijd waarop de lezing zou eindigen, waren duizenden in den omtrek van het gebouw vereenigd, meest nieuws gierigen van beiderlei kunne, maar ook jjveraars voor en tegen. Er was veel gejoel en ér werd druk getheologiseerd, doch de orde werd nergens verstoord, tenzjj het als een verstoring der orde 2 naar het Engelsch. HOOFDSTUK I. Hagaretlia Barring-ton. »Hoor eens, Laura! gij maakt mij somtijds razend. Dat is dwaas van mij, dat weet ik wel; het bewijst alleen dat wij niet overeenstemmen. Ik zal vooreerst niet trouwen en al deed ik het, dan zou daar nog niet uit volgen dat ik een ge lukkige vrouw en moeder zou worden. Misschien krijg ik nooit kinderen, of als ik ze krijg, zal ik er misschien verdriet van hebben. Tien tegen éen zal mijn man akelig zijn." »Niet als gij u liet leiden in uw keus door den wensch uwer vrienden." Margaretha haalde de schouders op en lachte weer twijfelend. Gij wordt reeds bewonderd", vervolgde me vrouw Pierce, »ik zou bijna zeggen bemind." Gij zoudt bijna rare dingen zeggen." »Ik weet wel dat ik, als gij iemand anders waart, u een goeden raad zou geven," zei Laura plagend. in rekening zou moeten gebracht worden dat eene zeer talrijke menigte het rijtuig achterna liep, deels alweder nieuwsgierigen maar deels ook lieden die bedreigingen deden hooren. Op den bok van het rijtuig zat een agent van politie tusschen twee koetsiers. Als gevolg van de massa menseken die het rijtuig volgden, reed het niet naar de woning van den heer Meng, maar naar het politiebureau op de Kaasmarkt, waar M. geruimen tijd bleef, terwijl de Kaasmarkt door agenten van politie was afgezet. Er waren voor het overige krachtige maatregelen genomen om rustverstoring te breidelen. De St. Ct. bevat de wet houdende vaststelling van het tweede hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1882. Sïïit Maartensilijli, 5 Februari. Tot heden toe zijn uit deze gemeente, meest naar Rotterdam, verscheept 40.000 mudden uien, die opgebracht hebben 97.000. Indien de nog aanwezige voor raad, die op 1000 a 1500 mudden geschat wordt, verkocht is (heden is de prijs 2.90- per 60 kilo gram), dan zal de oogst van dit gewas ruim een ton gouds voor deze gemeente opgebracht hebben. Tferseke. De gemeenteraad heeft met al- gemeene stemmen, uit 2 sollicitanten, tot genees-, heel- en verloskundige voor de gemeente benoemd den heer A. van Selms, onlangs bevorderd tot arts, tijdelijk verblijf houdende te Nisse. Deze heer is ook te Poortugaal benoemd. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, heeft de heer dr J. H. Gunning jr, predikant te 's Gra- venhage, het voornemen hier eene voordracht te houden over Rome. De heer Gunning bezocht Italië in den afgeloopen zomer en vond in die reis de stof voor een zestal voorlezingen, waarvan er, naar wij meenen, thans vier in Diligentia te 's Gravenhage plaats hadden. Geen reisverhaal stelt hij zich ten doel te leveren, maar aan Rome en de Romeinen vast te knoopen eene beschou wing over den gang der wereldbeheersching. De oude zetel der Caesars en later die der pausen biedt rijke stof voor deze beschouwing, en naar wij uit verslagen der Haagsehe lezingen zagen, woekert de heer Gunning met zijn onderwerp, zijne wijsgeerige opvatting der Ro- meinsche geschiedenis in de artistieke lijst plaatsende van wat hij aanschouwde van Rome's heerlijkheden. Wij weten niet welke greep de heer Gunning voornemens is zijne stof te doen voor de hier te houden voordracht. In elk geval houden wij ons verzekerd dat het bij het Middelburgsche publiek aan de noodige belangstelling niet zal ontbreken. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, verzonden door het postkantoor Middel burg, gedurende het 4e kwartaal 1881. Naar AmerikaM. Toreman, J. de Nooijer, Boston; T. Simonses, Michigan. Uit Oost-SouburgP. Bosschaert, San Francisco. Naar BelgiëKoek, Antwerpen. Beschouw mij dan als iemand anders en geef mij dien raad." »Ik zou zeggenzie naar mij", zei mevrouw Pierce op plechtigen toon. »Met genoegen. Welke leering kan ik trek ken uit de beschouwing van iets zoo bekoorlijks? Wilt gij mij aanraden om een japon te kiezen zooals de uwe, of Zie mij aanToen ik achttien jaar was heeft Robert mij gevraagd. Mijn tante, bij wie ik toen woonde zij is nu dood en die ik raadpleegde, zeiAarzel nietneem hem aan. Heb ik geaarzeld »Ik zou denken van niet", zei freule Barrington met een guitig gezicht. »Geen oogenblik. Ik heb hem genomen en wat is het ge7olg?" »Ik kan velerlei gevolgen zien. Welke ver langt gij dat ik in het bijzonder zal noemen »Dat ik mij gevestigd heb, een gelukkig thuis gevonden en sedert geeh zorgen gehad heb." »Ik begrijp de aardigheid niet goed. Ik hen overtuigd dat Robert een goed echtgenoot is, ja somtijds vind ik hem een engelmaar ziet, niemand heeft mij nog gevraagd. En als iemand mij vroeg, dan heb ik reeds een thuis en ik voel geen behoefte aan eenige bijzondere zorg, zoover ik weet. Maar nu uw verdere raad Gij hadt toch zeker nog iets meer te zeggen dan»Zie naar mij 1" »Het is maar dat Robert en ik, die niets dan Naar Engelandwed. Fleiffer, London; Th. Lie- vense, Natal; mej. E. J. Thomas, Wales. Naar IndiëH. Fokker, Samarang. Op het Gzds-artikel van prof. Bups is een terugslag gevolgd van mr. J. A. Levy, in een artikel, opgenomen in De Amsterdammer. De heer Levy stemt in met de schildering van den droe- vigen politieken toestand door den Leidschen hoogleeraar en komt met dezen tot .de slotsom dat censusverlaging de practische weg is om tot verbetering te geraken. Hij bestrijdt echter de indeeling van ons land in groote kiesdistricten, ongeveer besloten binnen de grenzen van de tegenwoordige provinciën met toepassing der kies- wijze van Hare, wijl door die verdeeling Hare's kiesstelsel onkenbaar zou worden; wijl zij de noodlottige kwaal van het provincialisme, met zooveel moeite overwonnen, weer zou verlevendi gen, en wijl de voorgestelde wijziging zoo ingrij pend is dat zij voor het zwakke politieke gestel onzer vertegenwoordiging te zwaar mag worden geacht. sCensus-verlaging zonder meer, dus luidt de slotsom waartoe de heer Levy komtware het mij gegeven op den naasten gang van zaken in vloed te oefenen, ik zon die gedragslijn der liberale partij willen inprenten. Haar: »Recht voor allen" eischt, dat dit spoor onmiddelljjk worde gevolgd. Zal de liberale partij bij censusverlaging winnen? Ik weet het niet en onderzoek het niet, want hier en nu is die vraag mij onverschillig, gelijk zij het den heer Buijs is. Zoo zwak gevoelt zich de liberale idee niet, dat zij öf een aanval duchten öf den strijd schuwen zon. Kansberekeningen echter behooren op het terrein der beginselen niet te worden geduld. En de alles overwegende aan gelegenheid is: dat in Nederland met berusting of gedoogen van wie het verhoeden kunnen, geen onrecht geschiede. Of moet ons volk niet ten langen leste worden gedemoraliseerd door tooneelen, gelijk wij bij de jongste verkiezingen te Sneek en te Middelburg aanschouwden? Naar recht en billijkheid moesten de heeren Buma en Oppedijk, Bool en 't Hooft gezamenlijk en gelijkelijk plaats nemen in 's lands raadzaal. Ieder hunner drukt de meeningen uit van een kiezerstal, dat onder ling luttel stemmen verschilt. Is het wonder, dat de ontzagwekkende minderheid verongelijkt zich ge voelt? Is het wonder, zoo zij, nu eens naar rechts dan weer naar links, al naar het valt, langs zijpaden tracht te verkrijgen, wat op den koninklijken weg haar onthouden wordt? Is het wonder, dat in de kamer het onwaardige spel met geloofsbrie ven wordt voortgezet en al meer nopens deze, eene jurisprudentie" wordt ingeroepen? »Men wete het weltegen dergelijke proefne mingen is, op den langen duur, het constitutioneele stelsel niet bestand. Eene natie verdraagt het niet, dat zijn staatsbestuur dag aan dag in ave- rechtschen zin wordt geleid. En wanneer dit opgehouden zal hebben warme aanhankelijkheid zich te verwerven, wat dan Ook de Leidsche hoogleeraar stelt de vraag, waarmede hjj eindigt. uw welzijn beooogen en overtuigd zijn dat nw bedoelingen ten minste goed zijn »Dat is heel vriendelijk. Nu?" Wij hopen dat gij niets zult doen, niets dat ondoordacht is, of dat uwe kansen voor later zou kunnen bederven." Kansenherhaalde Margaretha, eensklaps heth oofd opheffende, »dat b eteekent zeker dat ik, als ik mij niet heel behoorlijk gedraag, misschien niet een echtgenoot krijg zooals gij hem voor mij wenscht. Met andere woorden, gij en Robert zijt overtuigd dat ik eigenlijk wanhopig dwaas ben, maar gij hoopt dat ik tot geen uitersten zal vervallen, zoolang ik nog onder uwe hoede ben. Ik moet u zeggen, dat ik er in uw plaats ook zoo over zou denken. Wat zoudt gij doen als gij in mijn plaats waart, om u zelf in toom te houden Mevrouw Pierce was ter wereld gekomen, zonder een greintje verbeeldingskracht of gevoel voor humor. Zij antwoordde dus heel ernstig »Wel lieve als ik u was, dan zou ik een poos naar uwe goederen te Beckbridge gaan en trachten bekend te worden met uwe pachters en onderhoorigen. Gij zijt de slotvrouw, zooals gij weet. Maurits Biddulph vertelde mij onlangs dat hij ook spoedig naar zijn landgoed te Beckbridge ging, dat ligt vlak naast uw kasteel en ik ben overtuigd dat hij opgetogen zal zijn als hij u met raad en daad mag bijstaan." Deze aandoenlijke schildering van het landleven Ziehier mijn antwoord, onomwonden. Dan wacht ons het absolutisme, dat in stede van Recht voor allen", ïRust vóór alles" gebiedt en voor het machtbevel, gehoorzaamheid afdwingt." Den 10en Januari jl. werd op een bijeenkomst van afgevaardigden uit de hoofdbesturen van ver schillende groote Nederlandsche landbouwmaat- schappijen besloten tot het houden van een zoo uitgebreid mogelijke Nederlandsche landbouw tentoonstelling in 1883, waaraan, indien definan- cieele krachten dat zouden toelaten, een interna tionaal karakter zou worden gegeven. »Het zal wel niet noodig wezen, schrijft de tot verwezenlijking van dit denkbeeld benoemde commissie in eene circulaire aan de burgemeesters in Nederland, het groot belang aan tetoonen, hetwelk onze Nederlandsche landbouw heeft bij het welslagen dezer onderneming. Ontwikkeling van den Nederlandschen landbouw, die hoofdbron van ons volksbestaan, handhaving van den goeden naam van dien vaderlandschen landbouw tegen over het buitenland, zijn inderdaad meer dan ooit eischen des tijds. »Tot dusverre werd alleen op plaatselijke en provinciale tentoonstellingen bijeengebracht, wat in bepaalde streken van ons land op landbouw gebied werd geproduceerd. Thans wenscht men, voor alle Nederlandsche landbouwers éen grooten wedstrijd te openen en op éene Nederlandsche tentoonstelling te laten zien wat onze landbouw vermag, welke mate van ontwikkeling die in de verschillende deelen van het land heeft bereikt." Om dat alles op degeljjke, Nederland waardige wijze te doen geschieden, doet de commissie een beroep op de Nederlandsche natie, en vraagt zij bijdragen van allen, wien onze volkswelvaart ter harte gaat. De commissie wacht die bijdragen öf in den vorm van eene vrijwillige gift, öf als deelneming in een waarborgfonds en verzoekt de burgemees ters hunne medewerking te verleenen, persoonlijk of door het benoemen eener commissie in hunne gemeente. In den gemeenteraad van 's Hertogenbosch is de zaak ter sprake gekomen van den lSjarigen jongeling die, als protestant in het stedelijk ziekenhuis gekomen, tijdens zijne verpleging den katholieken godsdienst aannam. In het rapport door den oudsten wethouder en twee leden van het college van regenten uitge bracht, werd geconstateerd dat de liefdezusters, met de verpleging der zieken belast, in deze zaak niet gemoeid waren, evenmin de regenten van het college, doch wel de president, de heer J. A. de Kort. Volgens verklaring van den jongeling', zou De Kort hem wel eens gezegd hebbensuwe zuster is Roomsch geworden, het zou wel goed zijn dat gij ook Roomsch werdt." De Kort ont kent echter die woorden gebezigd te hebben, en verzekert dat de jongeling hem het eerst over geloofsverandering heeft gesproken. Wat hiervan zij, het stond vast, dat de president van deze geheele zaak kennis droeg, en zoowel de voorbe en de bereidwilligheid van haar buurman werd. afgebroken door een luid, spotachtig gelach van de zijde barer toehoorderes." *Uw plan is prachtig, Latii'ft. Ik möet er eens over nadenken. Als ik er van avond eens met mijnheer Biddulph over sprak." »Ik wenschte dat gij het deedtzooals ik zeide, hij zal verrukt zijn." »0, hij is erg gedienstig, dat weet ik Freule Barrington van het slot te Beckbridge mijnheer Biddulph van Beckbridgehof, wat klinken"' die twee namen goed bij elkaar, niet waar?" Al was Laura niet geestig, of niet bijzonder slim, zij wist toch gewoonlijk wel of men het met haar eens was, of dat men zich maar zoo hield. Zij antwoordde »Neen, volstrekt niet zooals gij die uitspreekt. Ik weet wel dat het niets geeft of men met u spreekt. Gij luistert naar niemand, ofschoon gij nog niets van de wereld gezien hebt, en ik »Op mijn achtiende jaar getrouwd ben en sedert nooit iets anders gezien heb dan salons van wel gestelde lieden; dat noemt gij zeker de wereld kennen. Zoo als gij zegt, Laura, ik heb nog niets van het leven gezien. Het eenige streven mijner leermeesters schijnt geweest te zijn om er mij geheel onkundig Van te laten. Toni weet er veel meer van dan ik en toch is hij nog geen een en twintig jaar, en heeft hij geen landgoed en ver mogen te beheeren. Juist om die reden wil ik in de eerste plaats iets van de wereld jeereft

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1