N° 30. 125e Jaargang. 1882. Zaterdag 4 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hooldagenlen voor Let Buitenland: de Compagnie générale de PuMicilé G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. GEMEENTERAAD. Middelburg 3 Februari. De Sophia-Stichting. IDDEL De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Maandag den 6en Februari 1882, des na middags te 2 uren, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats bebben. Middelburg, den 8 Februari 1882. De burgemeester voornoemd PICKÉ. De gemeenteraad van Middelburg, zal, op Maan dag den 6ea Februari a., des namiddags te 2 uren, eene openbare vergadering houden ter behande ling der navolgende zakensuppletoire kohieren n° 2 der inkomsten en hondenbelasting over 1881 rekening der kamer van koophandel en fabrieken 1881voorstellen van burg. en weth.a inrichting van het gebouw der voormalige wisselbank tot schoollokaal F6 onderhandsche verkoop van éene strook grond, aan den straatweg naar Vlissingen c eervol ontslag aan mej. S. P. Roth, als onderwij zeres in de nuttige handwerken op school C; d opheffing van de beurtveren op Breda en Bergen op Zoome verzoek van de erven van den heer F. Wihaut, om uitstel omtrent de overeenkomst betreffende het bouwterrein aan de Loskade vernietiging van afgeloste schuldbrieven. Naar aanleiding der door ons gemaakte aan merking op het gemis van voorzorgen tegen brandgevaar in lokalen of gebouwen voor gods dienstige bijeenkomsten te Middelburgmaakt men ons opmerkzaam, dat art. 188 der gemeen tewet, volgens de meest bevoegde uitleggers, den burgemeester niet toelaat in deze handelend op te treden. Dat artikel draagt hem wel »de poli tie" op over »alle voor het publiek openstaande gebouwen en samenkomsten"doch daaroiider is nooit verstaan het voorschrijven, op straffe van sluiting, want anders baat het niet, van maat regelen ter voorkoming van brand of van eene paniek. Door vele gemeentebesturen is in deze leemte voorzien door middel der algemeene politie-ver- ordening. Art. 120 der Middelburgsche verorde ning maakt echter alleen «openbare feesten en vermakelijkheden" van de vergunning des burge meesters afhankelijk. Het klinkt vreemd dat de onbeperkte macht, welke art. 188 aan de burgemeesters toekent, hen wel bevoegd maakt om iedere tooneel-voorstelling of publieke vermakelijkheid, naar hunne subjec tieve opvatting, te beletten doch hen machteloos laat tegenover eene zorgeloosheid, waarvan de verschrikkelijke gevolgen in den laatsten tijd maar al te duidelijk zijn gebleken. Yoor de inderdaad bevoegde wets-uitleggers, welke men ons heeft voorgelegd, moeten wij ons echter huigen en erkennen dat, zoolang de stede lijke politie-verordening ongewijzigd blijft, tegen de onverschilligheid der eigenaars of verhuurders van zalen en zaaltjes, officieel niets te doen is. Het bedrag der inlagen in de rijks-spaarbank was op ult° Dec. 1881 tot ƒ850,617 gestegen, ingeschreven in 22.831 hoekjes. Behalve eene wet tot naturalisatie van M. Goe man, bevat de St. Ct. de wet tot vaststelling der begrooting van uitgaven voor de rijksgestichten Ommerschans en Veenhuizen, dienst 1882. <S-oes, 3 Febr. Bij de opening der stembriefjes bleek heden dat tot lid van den gemeenteraad met 134 stemmen was verkozen de heer C. Risseeuw. Op den heer C. Oranje (antir.) waren 95 stemmen uitgebracht. 's Heer ft rentlsUerke. Met 1 Januari jl. is alhier een zangvereeniging van mannen opge richt, die thans 18 werkende leden en éen be gunstiger telt. De contributie is vastgesteld op 5 cent per week, terwijl een inkomgeld van 25 cent wordt betaald. De wekelijkscke bijeenkomsten worden gehouden in de consistoriekamer der her vormde kerk, die door het kerkbestuur daartoe welwillend is afgestaan. De j onge vereeniging heeft den naam van Crescendo. Naar het Dbl. met zekerheid verneemt zullen de erfgenamen van wijlen Z. K. H. prins Frederik, met het oog op de aan hen uitgebrachte adviezen, geen bezwaar maken tegen de afgifte der do mein- goederen in Noord-Brabant aan den staat der Nederlanden. Naar men verneemt is onze regeering voorne mens nieuwe onderhandelingen over een handels- tractaat met Frankrijk te openen. De Nederlandsche gezant te Parijs wordt met het oog hierop in de residentie verwacht. In het Militair Bladdat onder redactie van den kapitein van den staf W. Rooseboom bij Gebr. Belinfante te 's Gravenhage wordt uitgegeven en zijn tweeden jaargang is ingetreden, vinden wij een opstel met den titelVooruitgang op het gebied der leger-verpleging in Nederland. Dat stuk verdient de aandacht van 't publiek, want er worden eene reeks nuttige verbeteringen in opgesomd, die deels door den minister Reuther, deels door zijn voorganger, kolonel Den Beer Poortugael tot stand gebracht of voorbereid zijn. Men is, op dit gebied, maar al te zeer gewend aan de klacht, dat er steeds meer geld wordt uitgegeven, zonder dat verbetering verkregen wordt. Ook aan onbillijke critiek, door onbevoeg den en door ontevredenen, is geen gebrek. Er behoort dus, als tegenwicht, acht geslagen te worden op hetgeen door deskundigen, die op een onafhankelijk standpunt staan, wordt mede gedeeld. Onder de beschreven verbeteringen komt in de eerste plaats voor de betere regeling van het per soneel van den verplegingsdienst, van hun trak tementen, bevordering en werkzaamheden. Ook het materieel voor dien dienst heeft vele verbete ringen ondergaan, waaronder vooral vermelding verdient de invoering van het uitmuntend voer tuig voor zieken en gewonden, dat het meest vol doende der toestellen van dien aard genoemd mag worden. Voorts worden opgesomd: De geld-verpleging. De traktementen der offi cieren zijn gedeeltelijk op nieuw geregeld, waarbij niet alleen de rang, maar ook de diensttijd der belanghebbenden tot grondslag is genomen. Tot gedeeltelijke tegemoetkoming in de kosten van verplaatsing van officieren zijn schadeloos stellingen vastgesteld. Jammer echter, dat van dezen billijken maatregel, door beperkende bepa lingen, zooveel is verloren gegaan. Eene moge lijke verhooging dier tegemoetkoming wil de minister, te zijner tijd, in overweging nemen. Eene verhooging der soldijen van onderofficieren, op den grondslag van diensttijd, is door den mi nister toegezegd. De huisvesting. Aan het verbetereu der kazer neering wordt met vaste hand gewerkt, waarbij niet alleen de eischen der hygiëne, maar ook het veraangenamen van het verblijf niet uit het oog wordt verloren. Vooral voor de gehuwde militai ren wordt veel gedaan, terwijl een onderzoek aan hangig is, om ook voor de ongehuwde onderoffi cieren te geraken tot een aangenamer logies in de kazernes. Met zorg wordt er gewaakt tegen besmetting door onrein gedierte. De nachtligging. De nachtligging is met op zicht tot de reinheid veel verbeterd door het verwijderen der z. g. touwlijnnetten en het in de plaats geven van ramen van bandijzer. Op ruimer schaal wordt het zoo uitmuntende nachtleger voor gehuwde militairen in gebruik gegeven. De kleeding. Door de oprichting van centrale magazijnen van kleeding, zijn de korps-admini- stratiën ontheven van de zorg van aanmaak, aan schaffing en beheer der kleeding en uitrusting. Een vaste commissie van keuring geef't waarborg voor goede grondstoffen en confectie. Met meer gerustheid kunnen wij eene mobilisatie tegemoet zien, voor zoover n. 1. die magazijnen in staat zullen zijn, alsdan in de behoefte aan kleeding te kunnen voorzien. De voeding. In tijd van vrede. Door de instelling eeiler vaste commissie van aanbesteding en keuring van granen te 's Gravenhage, heeft men aldaar meer waarborg verkregen dat goede grondstoffen worden geleverdvan die plaats uit worden enkele andere garnizoensbakkerijen van granen en meel voorzien, welke maatregel een voorlooper is van het plan, om te Amsterdam een centrale meelfabriek voor het leger op te richten. In de vleeschvoeding is eene niet genoeg te waardeeren verbetering gekomen doordien het vee levend gekeurd, en na aftrek van hetgeen niet geleverd mag worden, wordt gedistribueerd. De overige levensmiddelen worden deels door de zorg van den hoofdintendant in iedere militaire afdeeling, deels door de ingestelde garnizoens-voe- dingscommissiën voor de garnizoenen aanbesteed. Een wekeljjksch menu tot behoorlijke afwis seling van spijzen js vastgesteld. Uit het vorenstaande kan genoegzaam worden opgemaakt, dat thans de tijd achter ons is, toen men kon zeggen, een gevangene eet heter dan een soldaat. Het ration kan den toets van een onder zoek met opzicht tot de vereischte voedingstoffen doorstaan, terwijl voldoende waai borg bestaat, dat de qualiteit der artikelen goed is. Bovendien wordt aan de bereiding der spijzen, voor zooveel de middelen dit toelaten, meer zorg besteed. Bij enkele korpsen wordt van borden gegeten, waar door veel aan het smakelijke wordt toegebracht. De tegenwoordige wijze van doen geldt nog als proef, met het voornemen de voeding voor reke ning van het rijk te doen plaats hebben, uitge zonderd brandstoffen en kleine artikelen. De reeds zoolang gewraakte hijslag op de soldij zal daar door vervallen, terwijl het zakgeld in de onder scheidene garnizoenen niet noemenswaardig zal verschillen. 6. In oorlogstijd. De oorlog behoeft niet meer als vroeger afgewacht te worden om den allereersten grondslag voor de goede verpleging te leggen, n. 1. het samenstellen van een ration. Ook voor die tijden bestaat thans een ration, dat naar behooren is samengesteld. Het reserve-ration, de rations voor paarden en vee, brandhout, drinkwater en ligstroo zijn vast gesteld. Voorzorg-en zijn door het hoofdbestuur toege zegd om zekerheid te verkrijgen, dat te zijner tijd eene voldoende hoeveelheid verduurzaamde levens middelen beschikbaar zal zijn, die door verbruik bij manoeuvres, in legerplaatsen, of in de mena ges in vredestijd, periodiek kan worden ververscht. De volgende kennisgeving is uitgevaardigd «De burgemeester van Amsterdam, tot zijn leed wezen ontwaard hebbende dat de politie dikwijls door het publiek wordt bemoeilijkt, wanneer zij personen, die zich in kennelijken staat van dron« kenschap op den openbaren weg bevinden, in bewaring tracht te brengen, vermaant de ingeze tenen zich van dergelijke met het algemeen belang strijdige handelingen te onthouden." Het is zeer te betreuren, dat zulk een verma ning noodig is. (Hbl.J Omtrent de nieuwe marine-sabels vernemen wij uit goede bron dat bij een aantal zeeofficieren het voornemen bestaat deze voor ditmaal eens niette hestellen bij den gewonen leverancier Pauwels iu Den Haag. In verband daarmede nemen wij het grootste deel over van een ingezonden stuk in Het Vaderland van heden. Eenzaam, schrijft de inzender, die zich als de «luitenant op nonactiviteit P. o. r." teekent, zat ik op mijn kamer in een onzer provinciesteden. Mijn oppasser ('s nachts bekleedt hij het baantje van nachtwacht in onze goede stad) vertelde mij, dat hij in de courant had gelezen, dat de heeren weer nieuwe sabels kregen. Hij vroeg of hij dan de oude sabel mocht hebben, om, als het 's nachts eens noodig was, tegen dieven etc. te kunnen gebruiken. De sabel was nog scherp pn geslependit had hij met het oppoetsen wel gemerkt. «Maar Blucher, zeide ik tegen hem, denk je nu, dat je naamgenoot zijn sabel, waarmede hij te Waterloo vocht, zoude weggegeven hebben, en je weet toch wel, dat ik er op Atjeh mede heb ge vochten; hoe dikwijls zeide je niet: luitenant, er is een heelo hak in; ik heb je immers verteld van dien klewanghouw, die er mede gepareerd was. «Neen, neen, daar moet je niet op rekenen, een officier hecht meer aan zijn sabel dan je in je wijsheid wel denkt; even als de Nederlandsche driekleur in eenvoudig proza rood, wit en blauw linnen is, zoo stelt deze in poëzie voorGetrouw heid aan koning en vaderland. «Wij hebben liefde voor de vlag, die aan de gaffel waait, omdat zij de eer en den roem onzer natie vertegenwoordigt; die vlag is een band, die ons allen vereenigt en hoogere zedelijke grond beginselen leeraart. «De sabel staat ermede in het innigste verband. «Wil nu Z. M. de koning, dat wij die sabel niet meer zullen dragen, welnu, oude veteraan, je kent toch wel het spreekwoord: Gehoorzaamheid van den soldaat Is het kenmerk van den staat. Wij zullen haar bewaren en, krijgen we eens kinderen, dan leeren we ze met een kleine varia tie te zingen: Voici les sabres de ton père, Tu vas les mettle a ton cöté". Terwijl ik dit gesprek hield, ontving ik een, circulaire van den heer Frans Pauwels, hofleveran cier in sabels van Z. M. den koning etc., etc., te 's Gravenhage. Deze hofleverancier beval zich aan de nieuwe sabel te leveren a 38, met de navolgende woor den o. a. «Ik had de eer op last van Z. M. den koning (als royalist had ik hier liever gezienonzen geëerbie- digden koning) het nieuwe model te vervaardigen, waardoor ik in het bezit ben van de nauwkeurig ste bijzonderheden omtrent model en constructie tot daarstelling der sabels". Meer nabij de waarheid zoude, geloof ik, ge weest zijn »Ik had de eer aan Z. M. onzen geëerbiedigden koning een nieuw model marine-sabel aan te bieden. «Het heeft Z. M. behaagd dezelve (officiëele stijl) bij koninklijk besluit van 22 Januari verplichtend in te voeren". Uit die circulaire bleek echter het feit dat de invoering beslist is. Onze tijd is een tijd van coöperatie, getuige Eigen Hulp en zooveel andere instellingen. Eendracht maakt macht, het doel van mijn schrijven is mijn collega's in Den Haag uit te noodigen een comité samen te stellen, teneinde, wanneer dit niet door het ministerie van marine geschiedt, de levering dier sabels bij publieke inschrijving uit te besteden. De prijs zal dan nog meer dalen. De kerkeraad der Hervormde gemeente te 's Her togenbosch heeft de tusschenkomst van den ge meenteraad ingeroepen, ten einde voldaan worde aan zijn herhaald verzoek om de zieken, die tot het hervormd kerkgenootschap behooren, in een afzonderlijke zaal in het groot zieken-gasthuis te doen verplegen. De kerkeraad wijst tot staving der gegrondheid van zijn verzoek op het feit dat een achttienjarig jongeling van den protestant- schen godsdienst onlangs, tijdens hij in het gast huis verpleegd werd, buiten weten van zijn vader, tot den Roomsch-katholieken godsdienst is over gegaan. (N. R. Ct.) De afdeeling Nederland van de Internationale vereeniging tot verbetering van het lot der blinden heeft den minister van binnenlandsche zaken de wenschelijkheid betoogd eener statistiek van blinde en zulke halfblinde kinderen tusschen 412 jaar, die van het openbaar of bijzonder onderwijs geen gebruik kunnen maken en aan wier ouders of verzorgers de middelen ontbreken om in dat gemis op voldoende wijze te voorzien. Zij heeft van den minister het antwoord ontvangen, dat de gemeentebesturen door tusschenkomst van den commissaris des konings in de onderscheiden provinciën worden uitgenoodigd een onderzoek in te stellen naar de in hun gemeente aanwezige blinde en halfblinde kinderen, in den zin als door de commissie werd aangegeven, en dat de uitslag van dit onderzoek haar later zal worden medegedeeld. D9 bestuurders dezer badinrichting voor kinde ren .van minvermogenden, te Scheveningen, ver klaren in hun jaarverslag over 1881 met voldoe ning, dat hunne vereeniging over 't algemeen in gunstige omstandigheden verkeert. Veel heeft zij verloren aan haar eerelid, Z. K. H. prins Frederik; maar veel heeft zij ook behouden in Z. K. H. den prins van Oranje, die haar met uitmuntende, vorstelijke geschenken begunstigde, en den 27e* Augustus jl., bij een onverwacht bezoek in het gesticht, zijne tevredenheid te kennen gaf over den toestand waarin hij de verpleegden aantrof. Het getal verpleegde kinderen bedroeg 85, tegen 76 in 1880, 49 meisjes en 36 jongens. Zij waren afkomstig uit de gemeentenAmsterdam, Delft, Dordrecht, 's Gravenhage, Haarlem, Kampen, Nijmegen, Rotterdam, Schiedam, Sneek, Zutphen, Jutphaas, Krimpen a/d Lek, Sloten en Vrijenban. 67 behoorden tot de hervormde, 14 tot de Roomsch- katholieke en 1 tot de Luthersche kerk. Van de kinderen leden er aanscrophulosis 35; bloedarmoede 18; de gevolgen van typhus, diph- teritis en malaria, (reconvalescenten) 7; ziekten van de oogleden, hoornvliesontsteking, iritis 6; ziekten van het zenuwstelsel 5; ziekten van de ademhalingsorganen 5; rachitis 3; ruggegraats- verkromming 3kniegewrichtsontsteking 1tot herstel gezonden, vóór of na eene operatie 2. Van deze 85 kinderen hebben er 26 genezen, 52 zeer verbeterd het gesticht verlaten. Aan het verslag van den geneesheer dr. Van der Mandele nopens de uitkomsten der verpleging wordt nog het volgende ontleend: Onderdescropliuleuze kinderen waren er died®

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1