BUITENLAND. Laatste Berichten Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. 3 lJ l S Gemeenteraad van Zierikzee. Algemeen Overzicht. te Westkapelle, wegens het zich in kennelpkeu staat van dronkenschap bevinden op den open baren weg, ieder in eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf. H. B. v. d. W., te Middelburg, C. N., J. v. d. R., A. J. A. E., te Vlissingen, L. v. E., te Arnemuiden, wegens alvoren, ieder in eene boete van 5 of twee dagen gevangenisstraf. M. M. en G. H. D., te Vlissingen, wegens als- voren, ieder in eene boete van 10 of drie dagen gevangenisstraf. J. W. R., te Vlissingen, wegens alsvoren, ge pleegd nadat nog geen zes maanden zijn verloopen sedert de schuldige wegens hetzelfde feit onher roepelijk is veroordeeld, in eene boete van 15 of drie dagen gevangenisstraf. G. v. T., te Delfshaven, wegens het maken van nachtgeruchten tot verstoring van de rust der inwoners, in eene boete van 5.50 of een dag gevangenisstraf. Tegen een Duitsck meisje, beneden de 21 jaar, dat te Arnhem met papieren van een kennis in een bordeel wilde geplaatst worden, is een straf vervolging ingesteld. Zierikzce. 31 Jan. De vraag, of suiker bieten 2,40 of 24 cent per gemet als tiend geven, is heden bij de rechtbank aanhangig ge maakt. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft gis teren met vernietiging van het vonnis der recht bank waarbij hij was ontslagen van rechts vervolging, den stationschef van den Holl. spoor weg te Delft, ter zake van weigering van patro- nenvervoer, veroordeeld tot een geldboete van ƒ1. Het hof heeft vervolgens vernietigd het vonnis der rechtbank te Zierikzee, waarbij N. B., uit Kerkwerve, wegens het toebrengen van kwetsu ren is veroordeeld tot 8 maanden celstraf. De beklaagde werd bij gebrek aan bewijs vrijgespro ken. Vad Zoo- -ara reeds medegedeel d werd, zijn gisteren en eergisteren in het huis van arrest alhier een aantal getuigen met den vermoedelijken dader van den moord op den heer S. te Veere, geconfron teerd. Naar wij vernemen moet Roland zeer kalm zijn en alle schuld blijven ontkennen. Gisteren werden een tiental getuigen uit Antwerpen gehoord, waarbij zich o. a. de personen bevonden bij wie R. gewoond heeft en een goudsmid, de heer Beels, wonende in de korte Gasthuisstraat, bij wien Roland het gouden horloge dat aan den vermoorde heeft toebehoord en door diens familiebetrekkingen herkend is, heeft verkocht. Ofschoon verschillende getuigen R. in het bezit ervan hadden gezien en de goudsmid hem herkende als den persoon die, opgevende G. Stroijmann genaamd te zijn, hem het horloge verkocht en een gouden ring van 33 francs gekocht had, bleef Roland volhouden nooit in het bezit te zijn geweest van het uurwerk en zelfs den heer B. nimmer gezien te hebben. Hetzelfde was het geval met den gouden bril van den verslagene, dien sommige getuigen te Antwerpen in het bezit van Roland gezien hadden. Onder anderen verklaarde de persoon, waar Roland te huis was, den bril in de hand te hebben gehad. Heden morgen zijn deze getuigen weder naar Antwerpen vertrokken. Omtrent een dezer dagen door de firma Agelink van Rentergem c° aangekondigd model eener bjj haar verkrijgbare machine om ronde buizen te maken, vernemen wij van den heer L. Vogel alhier, die deze machine heeft aangekocht, dat bedoeld werktuig minstens 25 pet. werkloon be spaart, tot verschillende doeleinden in het smids vak gebezigd kan worden, en mitsdien aanbeve ling verdient. Aangezien zoo velen nog aan het oude kramp achtig vasthouden, kan het zijn nut hebben op dit nieuwe te wijzen als proefondervindelijk goed bevonden. Z. M. de koning heeft tot hofmaarschalk benoemd den kamerheer mr. J. D. C. C. W. baron de Constant Rebeeque. Heden aanvaardt deze nieuwe beambte zijn betrekking. Door een commissie vanwege het departe ment van justitie is het terrein buiten de voor malige Boschpoort te Breda opgenomen, met het oog op den bouw van een cellulaire gevangenis, die zou grenzen aan het groote exercitieterrein. Door de muziekvereeniging Sempre Crescendo en de zangvereeniging Excelsior van de cadetten te Breda is aldaar een concert gegeven tenvoordeele der algemeene armen, dat ruim 800 opbracht. Volgens de Tijd is een Amerikaan voornemens drie fabrieken van electrisch licht te Amsterdam op te richten in de nabijheid van de Muider-, de Leidsche- en de Haarlemmer-poorten. Het licht zou zoowel aan particulieren als aan groote ge bouwen kunnen worden verstrekt. Maandag nacht is een begin van brand ont staan in de Oosterkerk te Hoorn. Gelukkig werd het tijdig door een voorbijganger ontdekt. Hoewel reeds de deuren der kerk waren geschroeid, zijn alleen het stovenhok en een SOOtal stoven ver brand. Gisteren werd te Wageningen en te Benne- kom feest gevierd, bij gelegenheid van de opening van den tramweg Wageningen--Bennekomstation Ede. De ingezetenen hadden door flinke geldelijke bij dragen de commissien tot feestvieren in staat ge steld. De tot stand gekomen verbinding is voor beide gemeenten en de omliggende plaatsen, voor de rijkslandbouwschool, voor 's konings landgoed Oranje-Nassauvoor het hotel Wageningsche Berg enz, van het grootste belang, niet het minst ook voor het goederenvervoer, daar de goederen wagens van de Rijnspoorwegmaatschappij tot Wageningen kunnen doorrijden. In de sociëteit Harmonie te Solo is een in zameling gehouden ten voordeele van den boots man Keyser, die de giek met schipbreukelingen van de Koning der Nederlanden te Ceylon heeft aangebracht. Deze gelden, ten bedrage van 286, zullen aan de maatschappij Nederland worden toegezonden, teneinde aan den bootsman te worden overhandigd. De herstelling der groote of St. Jacobskerk te 's Gravenhage nadert hare voltooiing. Behalve het schoone lofwerk, dat de lijsten der bogen versiert en door bijbelspreuken wordt afge wisseld, is het prachtige orgel, waaraan nog steeds gewerkt wordt en dat, eenmaal voltooid, een mededinger van het Haarlemsche zal kunnen wor den, een ontzaglijke aanwinst. Met lofwaardigen eerbied voor het oorspron kelijk beeldhouwwerk onzer voorzaten, hebben de kerkvoogden van lieverlede het diakengestoelte van de allesbedervende verf der 18e en 19eeeuw- sche knoeiers ontdaanwaardoor het smaakvol ornament in massief eikenhout weder te voorschijn komt. Overal, waar onder de prozaïsche verflaag- het fraai getint eikehout verborgen was, is het nu herrezen, of zal het weldra weder te voorschijn komen. Wanneer men nu nog eens de hand zou willen slaan aan de huisjes, die het kerkgebouw ontsie ren, als eene crinoline een slanke vrouwenfiguur, dan zien we dên tijd nog naderen, dat de St. Ja cobskerk, ontdaan van al het onkruid, dat aan hare bouwkunstige schoonheid knaagt, zoowel uit- als inwendig de residentie tot eer zal strekken. (Hbl.J Blijkens de advertentiën van de stoomvaart maatschappij Nederland zal kapitein Bruyns de Conrad op zijn eerstvolgende reis, aanvangende 25 FeUtuari e. k., kommandeeren. Voor de eerste nieuwe stoomschepen, die dit jaar worden afge leverd, waren de gezagvoerders reeds bestemd, en kapitein Bruyns had steeds verzocht op zijn eigen boot te mogen blijven. Zola schrijft over die zaak een brief aan de Gau- lois waarin zijn roman uitkomt. Hij heeft al heel wat van die "reclames gehad, vooral naar aanleiding van de Assommoir en van Nana, en dikwijls heeft hij dan ook een letter aan een naam gewijzigd om de klagers maar tevreden te stellen. Maar nu is hij niet van plan toe te geven; de zaak moet maar eens door den rechter worden uitgemaakt of een romanschrijver, voor hij aan zijne personen namen geeft, ook zoeken moet. of hier of ginds een drager van den gekozen naam verscholen zit. Op den voorgrond stelt hij dat hij den wezenlijken Duverdy nooit heeft gezien en in het minst niet van plan is iets van 's mans eigenschappen en wezen over te brengen in den fictieven Duverdy van Pot-Bouille. Terecht pro testeert de heer Zola, tegen de malle aanma tiging van den man die, omdat hij nu eens toevallig een zekeren naam draagt, die ook ge bruikt wordt door duizenden anderen, het ongepast vindt dat dezelfde combinatie van klanken een persoon in een roman aanduidt. Eene bevestiging zijner pretentie door de rechtbank zou de roman schrijvers in groote moeite brengen. Twee professors aan de universiteit te Mel bourne stonden dezer dagen voor de correctioneele rechtbank, om zich te verantwoorden wegens een vechtpartij. Bij de verkiezing voor een president van den aeademischen senaat zeide professor El kington tot professor Nanson dat hij valsch deed bij de stemming. »Dat liegt gij," antwoordde Nanson, waarop Elkington hem een geweldigen professoralen klap gaf, die hem van zijn stoel deed rollen. Elkington is voor een maand ge schorst, in arbeid en traktement, en Nanson moet 50 boete betalen. Te Calais is eergisteren nacht een water-reser voir dat ongeveer 500.000 liter bevatte, gebarsten, en door het van de hoogte van 15 meter met geweld uitstroomende water werden drie huizen weggesla gen. Een aantal menschen zijn bij deze ramp omge komen. Reeds 27 lijken zijn onder de puinhoopen gevonden. Een Engelsche dame verloor dezer dagen haar schoothondje en loofde een belooning uit voor het terugbrengen van het lieve diertje. Den volgenden dag ontving zij over de post een trac- taatje van de dierenbescherming, waarin met leven dige kleuren beschreven stond hoe een professor in de physiologie een hondje pijnigde op zijn college, 't Mensch was er treurig van, want dat kan nu ook het lot zijn van haar lieveling. Doch de dierenbeschermer die haar het boekje zond, toonde dat overgevoeligheid voor beesten niet altijd gepaard gaat met een zacht en medelijdend hart voor den evenmensch. De koning van Burma heeft, bij zijn vele eigenaardigheden, ook die van niet erg gesteld te zijn op zijne Engelsche naburen. Toen onlangs de onderkoning der kolonie, lord Ripon, eene reis door het Engelsche gebied deed en in de nabijheid der Burmeesche grezen was gekomen, zond Theebau hem een afgezant om hem te begroeten. Deze man had wel een langen titel, hij was Sayay-Daw- Gyee Mahah Mindin Kyaw-Thoo, maar hij bekleedde toch maar een lagen rang, iets als secretaris aan een ministerie, en werd naar Rangoon gezonden als tweede-klas-passagier op een stoomboot. Oos- tersch formalisme in aanmerking genomen, was dit eene rechtstreeksche inpertinentie tegen En geland. Uit Astrakan bericht men dat door plotse- lingen ijsgang op de Wolga zes honderd visschers zijn omgekomen. Het ijs geraakte los door een geweldigen storm, die ook over Moskou heenge trokken is en er groote schade aanrichtte. De Deensche regeering heeft eene vestingwet ingediend, die in twaalf jaren eene uitgave vor deren zal van 42 millioen gulden. De eigenares van een huis in Londen vroeg dezer dagen aan den rechter verlof om de gravin Delia Torre die haar huis had gehuurd, eruit te zetten en op haar meubilair de 480 achterstal lige huur te verhalen. De raadsman der eischeres erkende dat de inboedel wel zooveel niet waard zou zijn, maar er waren 30 a 40 katten bij de oude dame in huis. Misschien brengen deze nu het overschot op. Naar wat men ervan leest, schijnt er niet veel kans te bestaan om den moordenaar van Bernays te vinden, wijl de gegevens ter herken ning zoo weinig duidelijk zijn. Naar aanleiding van deze zaak wijdt het Journal de Bruxelles een artikel aan het Engelsche politiewezen, dat door dit blad ten voorbeeld wordt gesteld aan de Bel gische politie. Toch vindt men ook in Engeland niet alle misdadigers en zijn o. a. de bedrijvers der laatste groote diamantendiefstallen nog zoo vrij als vogeltjes in de lucht. Want ook de dieven zijn slimmer geworden en maken van de ontelbare nieuwe hulpmiddelen van dezen tijd een ruim gebruik. De Londensche politie, hoezeer niet alvermogend, munt uit door opleiding in het vak, en de wijze van onderzoeken, waarbij alles wordt geconcentreerd in het Criminal Investigation Departmentdoor eene eenheid dus. welke elders slechts zelden bereikt wordt. Emile Zola voert in zijn nieuwen roman Pot-Bouille een zekeren Duverdy ten tooneele, en daaraan neemt een andere Duverdy, een Parijsch rechtsgeleerde, zoozeer aanstoot dat hij den schrijver gerechtelijk wil dwingen aan den in zijn boek voorkomenden Duverdy een anderen naam te geven. Aas-deiilmrg'31 Jan. Door de vereemgmg Welbegrepen Eigenbelang werd heden alhier aan besteed de levering van 29,900 K. G. verbeterde Peru-guano met 7 pet. amoniak en 9 pet. phos- phorzuur, onderworpen aan de controle van het rijksproefstation te Wageningen. De levering werd aangenomen door den heer eorge Coles, als laagste inschrijver, voor 13.68 per 100 K. G. 's S*r»vesiliage. Blijkens eene mededeeling van den burgemeester zijn binnen den gestelden termijn geen inschrijvingen ingekomen tot aankoop van het badhuis te Scheveningen. Amsterdam. De voordracht tot benoeming- van twee kerkelijke hoogleeraren ten behoeve van het Ned. Herv. kerkgenootschap, is met 21 tegen 15 stemmen aangenomen. SSerlijii. De rijksbank en de bank te Frank fort hebben het disconto verhoogd. 1 Februari des morgens te 8 uren. SilK.I DER PLAATSEN. Ba- rom. Wind- Tera- Delfzijl Groningen Ben Helder Vlissingen Maastricht Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemunde Leipzig Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu. Biarritz Perpignan Christiaansnnd. Stockholm Kopenhagen Stornoway 22.7 23.1 22.7 19.9 17.9 24.7 20.3 14.1 24.5 25.4 24.0 17.6 17.4 13.5 11.7 5.5 22.1 23.9 26.0 17.6 richt. kracht. stand lacht. pera- tuur. Cels. OZO 0 helder 3 0 1 helder 3 ZO 1 helder 1 O t 1. bew. 2 ONO 2 helder 4 Z 1 helder 3 zw 5 i. bew. ZO 7 betr. zo 1 helder 3 NW 1 helder 4 ZO 2 helder 4 NO 5 helder 3 ONO 4 helder 3 OZO 3 helder 2 ONO 2 betr. O g bew. OZO 2 beider 1 NNW 2 helder 6 W 2 helder 2 z 8 mist. -+- 3 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenG. 5.2 M. des namiddags: Thermometerstand te Middelburg. 31 Jan. 's avonds 11 uren 31 gr. 1 Bebr. 's morgens 8 uren 27 gr. 's middags 1 uur 35 gr. 's avonds 5 uren 34 gr. B. Zitting van Dinsdag 31 Januari. Tegenwoordig al de leden. Door burg. en wetb. wordt overgelegd eene aanbeveling ter benoeming van een leeraar in de scheikunde aan de H. B. S. waarop zijn geplaatst de heeren dr. Z. Th. Diehl te Goes en dr. P. Schuringa te Zierikzee. Eerstgenoemde wordt met 8 van de 13 stemmen benoemd. Aan den heer A. J. Bethe wordt op zijn ver zoek eervol ontslag verleend uit de betrekking van onderwijzer aan de school voor minvermo genden. Ter vervulling dier betrekking wordt door burg. en weth. voorgedragen de heer G. Brandt te Bruinis.se, die met algemeene stemmen wordt benoemd. Aan mej. A. J. Chivat wordt op'haar verzoek tegen 1 Februari a. eervol ontslag verleend uit de betrekking van onderwijzeres aan de meisjes school. De voorzitter deelt mede dat voor de benoeming nog informatiën worden ingewonnen betreffende de sollicitanten. Aan de commissie der onderlinge waarborg- vereeniging voor arbeiders en werklieden wordt op haar verzoek, overeenkomstig het voorstel van burg. en weth., eene toelalege van 118 verstrekt, te vinden uit den post van O. U., dienst 1882, behoudens goedkeuring van ged. staten. De voorzitter deelt mede dat door den dood de juffrouwen Ribbe er geen bewaarder is in he gebouw der teekenschool. Burg. en weth. stellen voor hun op te dragen om een bewaarder aan te stellen, hetwelk wordt goedgekeurd. Daarna wordt medegedeeld een verzoekschrift van het bestuur der openbare brei- en naaischool, betrekkelijk het raadsbesluit, waarbij de toelage uit de gemeentekas aan die school wordt geweigerd. Overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. wordt na langdurige discussie besloten1° om in geen geval op het vroeger besluit terug te komen, met 12 stemmen tegen 1, die van den heer Moo- lenburgh; 2° om het bestuur dier school te mach tigen de school aan te houden uit de bezittingen dier instelling, met 8 tegen 5 stemmen, die van de heeren S. J. Ochtman, Van Manen, Goemans. Moens en W. A. Ochtman, en 3° om aan de tegenwoordige oudste onderwijzeres 208 'sjaars te verstrekken zoo lang die school blijft bestaan, met 12 stemmen tegen 1, die van den heer Moens. Op een verzoekschrift van het bestuur der ver- eeniging de Ambachtsschool te Zierikzee, om eene subsidie uit de gemeentekas, wordt overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. afwijzend be schikt met 7 tegen 6 stemmen, die van de heeren Zuurdeeg, W. A. Ochtman, Mulock Houwer, De Looze, S. J. Ochtman en Moolenhurgh. Vervolgens komt in behandeling het adres van den heer D. Q. Mulock Houwer, gemoti veerd verzoekende om alsnog aan den adressant tot vergoeding der stormschade aan den Oostha- vendijk, welke door hem is hersteld, toe te kennen het getaxeerde bedrag van 105. Burg. en weth. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. Dit voorstel wordt door den heer Boeije toegelicht. De voorzitter deelt mede eene schriftelijke motie van den heer Moens, om over te gaan tot de orde van den dag. Na discussie wordt tot stem ming over die motie overgegaan, waarbij de heer Mulock Houwer zich van medestemmen onthoudt. De stemmen staakten, zoodat, daar de vergadering voltallig is, de motie is verworpen. Alsnu vraagt de heer De Looze, of indien door storm de ge- heele dijk was weggeslagen, de heer Houwer dan genoodzaakt had kunnen worden een geheel nieuwen dijk te leggen Hij gelooft neen. De beer Van Manen bestrijdt alsnu breedvoerig het geen door den wethouder Boeije was gezegd. Nadat de heer Boeije hierop had geantwoord, wordt de vergadering geschorst tot heden avond 7 uren. De vergadering wordt des avonds te 7 uren heropend. Afwezig zijn de heeren Schneiders van Grejjf- fenswerth en Zuurdeeg. Na eenige discussie wordt een voorstel van den heer Van Manen om aan deir heer Houwer eene schadevergoeding van 180 toe te staan, aange nomen met 8 tegen 2 stemmen (die van de heeren Boeije en Moens). De heer Houwer heeft zich buiten stemming gehouden. Op voorstel van burg. en weth. wordt besloten aan ged. staten machtiging te vragen, om met het gemeentebestuur van Bergen op Zoom in overleg te treden omtrent de opheffing van het beurtveer. Nadat het suppl. kohier der hondenbelasting voor 1881, ad 27,50 is vastgesteld, wordt me degedeeld, dat er maatregelen worden beraamd om te voorzien in de behoefte aan eene berg plaats van petrolum, waaromtrent in de volgende vergadering voorstellen zullen worden gedaan. De heer Van Kinschot vraagt vervolgens wan neer de regeling der jaarwedden van de leeraars a, d H. B. S. zal plaats hebben. De voorzitter zegt dat die zaak in overweging wordt genomen. De heer Moens vraagt hoe het staat met de vergoeding voor het luiden der klok der kleine kerk. De voorzitter antwoordt dat hieromtrent met het kerkbestuur in overleg is getreden, doch burg. en weth. nog geen voorstel kunnen doen waarschijnlijk zijn zij daartoe in eene volgende vergadering in staat. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Bij onze opgave van gisteren omtrent het nieuwe Fransche ministerie hebben wij alleen nog te voe gen dat de portefeuilles van landbouw en handel gescheiden blijven. Terwijl de heer Tirard aan het handelsdepartement de door hem aangevangen onderhandeling over sommige tractaten kan voort zetten, wordt de heer De Mahy, lid van de ka mer, minister voor landbouw. Gisteren verscheen het nieuwe kabinet in de kamers. De heer De Freycinet kondigde de aan staande indiening aan van eene wet op de druk pers, eene op het recht van vereeniging en verga dering, eene nieuwe rechterlijke organisatie, be perking van den verplichten krijgsdienst tot drie jaren en uitstel der grondwetsherziening. Tot verdediging van dit laatste zeide de premier, dat het verkieselijk was eerst te beginnen met wetten die oogenblikkelijk nut afwerpen, om later weder de vraag der grondwetsherziening op te vatten. Stellig was de verklaring der beginselen van den heer Saygeene leening, geene conversie, geene naasting van spoorwegen. Ten slotte vroeg de heer De Freycinet -het vertrouwen der kamer, verklarende dat dit ministerie geen politiek be wind was, maar een cabinet tf affaires. Omtrent den indruk dezer verklaring in de ka mer melden de telegrammen niets, maar in den senaat werd zij levendig toegejuicht. Dit is nu het in November gehoopte groote ministerie, doch zonder den heer Gambetta. Want zoowel met Say als met Ferry en De Freycinet is in het najaar onderhandeld, en eerst toen zij weigerden, nam de heer Gambetta zijne toevlucht tot de betrekkelijk weinig bekende collega's met wie hij optrad. Over het algemeen zal dit mi nisterie met tevredenheid begroet worden. Men is al blijde dat de mogelijkheid gebleken is om een paar dagen na Gambetta 's val een stel goede ministers hijeen te krijgen. En daarbij komt dat de naam De Freycinet goed klinkt en de verze kering geeft eener kalme buitenlandsche politiek zonder jacht op avonturen. Met Say treedt de

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2