N° 28. 125e Jaargang. 1882. Donderdag 2 Februari. Rijks-belastingen. Middelburg 1 Februari. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Dit b]ad verschijnt d a ge 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Kadastrale metingen en schattingen. MIDDELBIRGSCHE COURANT. De burgemeester van Middelburg, ontvangen hebbende eene opgave der uitkomsten van de metingen en vastgestelde schatting van eenige in deze gemeente gelegen eigendommen; gelet op artikel 15, 2° lid der wet van 26 Mei 1870, Staatsblad no. 12, brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat gemelde opgave gedurende dertig dagen ter secretarie dezer gemeente voor ben ter inzage is nedergelegd. Hiervan is afkondiging geschied waar het be hoort. Middelburg, 30 Jan. 1882. De burgemeester voornoemd, P I C K Het Handelsblad vat nogmaals de redenen samen, welke het ministerie moeten nopen om in de verwerping van het Fransche handelstractaat geen politieke nederlaag te zien. Hetgeen wij daar omtrent reeds in het midden hebben gebracht, wordt door dit betoog bevestigd, even als het overeenkomt met de zienswijze der N. Rott. Ct. De kamer, zegt het HU., heeft aan het tijdelijk gemis eener regeling de voorkeur gegeven hoven een onvoldoend tractaat. Zij heeft daarmede minder eene afkeuring van de houding der regee ring te kennen gegeven, dan den wensch om van de gewijzigde omstandigheden in Frankrijk ge bruik te maken, teneinde betere voorwaarden te kunnen bedingen en sommige bepalingen duide lijker te kunnen formuleeren. Dit moge niet aangenaam wezen voor de regeering, eene afkeu ring van haar beleid is het niet. Trouwens, gaat het Hbl. voort, de ge schiedenis van het afgeloopen jaar leert nog een ander feit, waaruit blijkt dat het ministerie in een nederlaag bij een bepaald onderwerp geen reden ziet om het bewind neer te leggen. De in trekking der rentewet was een daad van wel zoö ingrijpend belangals de verwerping van een handelstractaat. Toch leidde deze mislukking van die eerste poging tot belastinghervorming enkel tot het aftreden van den minister van financiën zijn ambtgenooten gaven de taak niet op, om tegenover de vertegenwoordiging hun program verder ten uitvoer te brengen. »De omstandigheden, waaronder het kabinet is opgetreden, zijn thans evenmin gewijzigd als in den afgeloopen zomer. In de verhouding der partijen is geenerlei verandering gekomende verkiezingen van Juni hebben de liberalen niet versterkt noch eendrachtiger gemaakt, en voor een clericaal ministerie bestaat niet de minste kans om met eenig uitzicht op slagen de regeertaak te aanvaarden. «Daarentegen is er voor het tegenwoordige kabinet reden te over om de portefeuilles te be houden. Het heeft bij de jongste behandeling der staatsbegrooting geen ernstigen tegenstand ontmoetbijna al de hoofdstukken zijn door beide kamers met groote meerderheid goedgekeurd. Maar bovendien is met de uitvoering van het ministerieel program pas een begin gemaakt: de regeling der levende strijdkrachten is aanhangig; de maatregelen tot invoering van het strafwetboek zijn voor dit jaar toegezegdover de belasting hervorming heeft de minister van financiën gewich tige voorstellen beloofd en een ontwerp tot her ziening der kieswet wordt nog in deze zitting te gemoet gezien. «Het belang des lands is veel beter gediend, wanneer de ministers zich tot plicht stellen deze hervormingen tot stand te brengen, dan wanneer zij hun zetels verlaten om een teleurstelling, waar aan de omstandigheden in Frankrijk veel meer schuld hebben dan bet beleid der regeering in Nederland. Waarom in onze binnenlandsche staatkunde, die toch reeds verwarring genoeg op levert, nog meer verwarring te brengen wegens de quaestie van wat meer of minder bij de regeling van een handelstractaat? »De val van een ministerie op grond van zulk een vraagstuk ware alleen te rechtvaardigen, wan neer de wensch naar een geheel gewijzigde bin nenlandsche handelsstaatknnde aan de nederlaag ten grondslag lag. Ieder weet echter, dat de ver werping van het tractaat niet die beteekenis heeft. Tot de verwerping moge de protectionistische jfxactie der tweede kamer hebben medegewerkt, die partij is verre in de minderheid, en stellig ten minste de helft der 46 tegenstemmers zou zich met de 32 leden, die zich voor het tractaat ver klaarden, vereenigen, indien een poging werd gedaan om ons tarief van invoerrechten te ver- hoogen of de differentieele rechten in Indië te herstellen. «Om al die redenen achten wij een ministeri- eele crisis door de verwerping van het handels tractaat niet gerechtvaardigd en in strijd met 's lands belang." Het aangekondigde woorden-steekspel tusschen de voor- en tegenstanders van de «school met den bijbel" heeft gisteren avond van 8 tot 11 uren te Rotterdam plaats gehad, onder voorzitterschap van den predikant ds. H. C. Lohr. Tegen de «school met den bijhei" spraken dr. P. R. Hugenholtz, uit Den Haag en de onderwijzer De Heer, uit Rotter dam; voor die school de heeren Keuchenius, De Savornin Lohman en Meijer, onderwijzer; tusschen beide in, met een halve wending naar den libe ralen kant, de predikant W. Francken Az. Zoo als te voorzien was, baalde niemand een ander tot zijn gevoelen over en dewijl die gevoe lens, uit de namen der sprekers, voldoende bekend zijn, behoeven wij daarover niet in bijzonderheden te treden. Yan teekenen van goed- of afkeuring onthield het talrijk publiek zich. Alleen toen de heer De Heer zeide, dat hij kinderen van orthodoxe ouders dikwijls het meest oneerbiedig gedurende het ge bed had gevonden, ging er een geweldig tumult, gesis, gefluit en scheldwoorden op. »Dat had men niet moeten doen," zeide de heer Lohman later. Hij zelf had die grief meer ver nomen. Ondertusschen had men het toch maar gedaan. De onverdraagzaamheid stoort er zich niet veel aan, of zij goed- of afgekeurd wordt. Den 27en December jl. heeft te Atjeh de inwij ding van den nieuwen, door de Nederlandsche regeering herbouwden Mahomedaanschen tempel plaats gehad. Het Handelsblad bevat van die plechtigheid eene beschrijving. Scheepsladingen met «koningen" van de Oost en Westkust kwamen aan ter eere van de plech tigheid. De rivier was buiten hare oevers getreden en een gedeelte van het terrein stond daardoor onder; bovendien viel de regen bij stroomen. Niettemin bad op Dinsdag 27 December te 11J uur de plechtige overgaaf der sleutels plaats. De »ongeloovigen" mogen den tempel niet betreden als die voltooid is, en daarom was buiten het ter rein van den tempel een soort van tribune opge slagen, waar de officieren van land- en zeemacht, ambtenaren en burgers gezeten waren. Dames werden niet toegelaten; die zijn bij de Mahome- danen niet in tel. Op de tribune zaten van de Atjehers alleen de oude hoogepriester en zijn jongere ambtgenoot, benevens een lid van het vroegere sultanshuis, uit Pedir overgekomen. De overige «koningen" zaten als schoolknapen huiten de tribune op banken. De gouverneur las de akte van overdracht aan de bevolking voor, daarbij verklarende, dat het Nederlandsch gouvernement nooit een godsdienst oorlog in den zin had gehad, en ten bewijze daarvan den ouden missigit door dezen prachtigen tempel had doen vervangen, maar dat de wapenen noodig warén geweest om rust te brengen in het land, dat niet in staat was zichzelf te regeeren. Deze redevoering, in het Nederlandsch uitge sproken, werd door den assistent-resident van Groot-Atjeh in het Maleisch vertolkt en toen weder in de taal van Atjeh overgebracht, Onder het bulderen van het geschut werden daarna de sleutels op een geel zijden kussen, dat op een zilveren blad rustte, aan den hoofdpanghoeloe (hoogepriester) aangeboden en toen stormden de Atjebers den tempel binnen. Hiermede was de belofte vervuld, door gouverneur-generaal Yan Lansberge in 1878 gedaan. Alle wachten waren dien dag versterkt, alle troepen geconsigneerd, en ook nu is men nog op zijn hoede, daar vele Atjehers in de laatste dagen van elders te Kotta Radja zijn en men niet weet of allen wel te vertrouwen zijn. De Transvaalsche Staats-Courant meldt, dat als algemeene regel is aangenomen, dat alle doctoren in de rechtsgeleerdheid, als zoodanig toegelaten in het koninkrijk der Nederlanden, na beoordeeling en in orde bevinding hunner stukken door de rechtsgeleerde commissie, door de hoven der republiek moeten worden toegelaten als advocaten en procureurs. Yoor eenige dagen werd gemeld dat ten kantore van de Lloyds te Londen voor leden inzage was te nemen van vertrouwelijke mededeelingen betreffende de verongelukte Koning der Nederlanden. Nadere bijzonderheden zijn daaromtrent nog niet publiek gemaakt. Dezer dagen werd, naar men ons mededeelt, een scheepstimmerman, die aan het bouwen der sloepen van genoemd vaartuig had gearbeid, naar Amsterdam ontboden. Hij meende dat dit in verband stond met het vinden van wrakhout door de Madura. (Arnh. Ct.) Eiland 'FlioJeii. 31 Jan. Naar wij met ze kerheid vernemen, zal dit eiland met 15 Maart nog niet deelen in de zegeningen van den post pakkettendienst. De oorzaak dezer uitsluiting moet gezocht worden in de mindere geschiktheid van sommige wegen voor het vervoer van zware vrachten. Daarom spreekt men van eene andere regeling van den postdienst in dit eiland. Westkapelle, 30 Januari. Nadat de heer 0. de Smit, van Wissekerke, gisteren morgen en middag in eene welbezette kerk de godsdienst oefening alhier had geleid, hield hij heden namiddag in de herberg hij W. Minderhoud Az. eene voor dracht over Noord-Amerika. Hij voerde zijne tal rijke hoorders in gedachten daarheen over de lijn RotterdamNew-York, eene gelegenheid, die hij ten zeerste prees. Yerder ging het per spoor landwaarts in. Hij schetste o. a. een emigranten- trein, die 3 a 4 dagen en nachten aaneen in golvende beweging is, bijna als een schip, zoodat men er niet zee-, maar wagenziek van zou worden. De toestanden in Amerika, zoo met betrekking tot den landbouw als anderszins, werden in dien geest door hem voorgesteld, dat men, een middel van bestaan zoekende, niet behoeft te aarzelen zich daar te gaan vestigen, wanneer men werken kan en wil, en trouw en eerlijk is. Aan den anderen kant deed hij echter ook opmerken, dat men zich Amerika niet moet voorstellen als een luilekkerland. Vooral in den beginne, ziet men zich meestal hitter teleurgesteld. Later komt men, in den regel die echter ook niet zónder uitzondering is dat alles te boven als men met ernst wil, komt men in dat «heer lijke land" wel terechtmaar men ga er niet heen met een bepaald doel, om b. v. hoer, of wat ook te worden. Men doe er wat zijn hand vindt om te doen, en dan kan men er best vrij wat dollars verdienen. 'Breskens, 1 Febr. Gisteren avond vierde de zangschool De Muzikale Kweekhof in het lokaal der bewaarschool alhier haar vijfde jaarfeest. De uitvoering van zangstukken en voordrachten, door de leerlingen gegeven, getuigde ruimschoots voor den vooruitgang der school en voorden ijver van den directeur, den heer P. van Santen. Tal van bezoekers keerden dan ook hoogst vol daan huiswaarts. Dezen winter zulien nog door het Rotterdamsch tooneelgezelschap van den heer Yan Zuylen ten too- neele worden gebracht een oorspronkelijk stuk van den heer Maas Geesteranus, Marietje getiteld, en de Taming of the Shrew van Shakespeare, naar de vertaling van dr. Burgersdijk. Ook is bij dat ge zelschap in studie Ruy Bias. Van de Rotterdamsche afdeeling van het Ned. Tooneel worden opvoeringen verwacht van Macbeth en van een nieuw stuk van Rosier Faassen. (Vad.) De jaarlijksche opera-crisis is gisteren te Rot terdam aangevangen. In eene vergadering van belangstellenden werd door de financieele com missie het plan voorgelegd om 120.000 bijeen te brengen, waardoor 75 Hoogduitsche en 15 Fransche voorstellingen in het volgend seizoen zouden worden verzekerd. Daartegen rezen tal van bezwaren. Tenslotte werd op voorstel van den heer Hoboken besloten een commissie van zeven leden te benoemen, teneinde nadere plannen te bera men om de directie voor een mogelijk tekort te beveiligen. Aan een Haagscben brief in de Arnli. Ct is het volgende ontleend. «Dat de vereeniging Het Nederlandsch Tooneel den naam van koninklijke vereeniging verkregen heeft, doet mij zeer veel genoegen. Dat deze titel dade lijk geëxploiteerd wordt, en biljetten en adver tentiën der voorstellingen met de koninkljjke kroon zijn voorzien, bij wijze vaneen hofleverancier, is zeker grappig genoeg; maar om deze min of meer wansmakelijke vertooning moet men de ernstige en heuglijke beteekenis van 's konings be scherming en gunst niet voorbijzien, waarvan deze titel slechts een van de uitingen is Nu sedert een jaar reeds woont het koninklijk echtpaar de voorstellingen dier nationale vereeniging regel matig hij. Een gevolg daarvan is, dat de Hol- landsche komedie tegenwoordig bezocht wordt door een publiek, dat in vroegere dagen den neus zou opgetrokken hebben voor zoo'n onfatsoenlijke, dat wil zeggen: niet in het Fransch gegevene, uit spanning, en dat de hooggeplaatste lieden, al is het alleen om hun hof te maken, belangstelling toonen of veinzen in de nationale tooneelspeelkunst, eindelijk dat de anderen, wier zucht tot navolging hier althans ongetwijfeld ten goede werkt, zich naar hunne meerderen richten. Hoe weinig ik ook met de mode op en voor de mode over heb, ik wil niet ontkennen dat voor een kunstinstelling, die tevens publieke vermakelijkheid is, niets voor- deeliger kan gewenscht worden dan dat ze in de mode komt. Dat geeft flinke recettes en strgjtt - of kan althans strekken ten bate der kunst. Al gaat onze Amsterdamsch-Haagsche tooneelver- eeniging in dit opzicht niet heel snel, vooruitgang is er toch zelfs bij haar te bespeuren: het reper toire neemt allengs eén hooger karakter aan. Al voldoen de Duitsche kluchten, die tegenwoordig aan de orde zijn, nog niet aan de groote aestheti- sche eischen, zij naderen toch het ideaal een weinig meer (of liever: ze staan iets verder van het absoluut wansmakelijke af) dan de draken, die de hoogste tooneelvereeniging des lands ons een paar jaar geleden nog te kijk gaf. «Ik vlei mij, dat de hooge bescherming van onzen koning nog in een ander opzicht goede vruchten zal kunnen dragen. Ik verheeld mij nu, dat de koning allicht eens tot de heeren zeggen zal vertoont ge nu altijd vertaalde stukken bestaan er geen oorspronkelijke die ge kunt opvoeren?" Een vorst, die eene nationale zaak ondersteunt, moet, dunkt mij, vroeg of laat alzoo spreken. En daar de vereeniging dan toch oorspronkelijke stukken op haar repertoire heeft, zal daarvan eene herleving van die schijndooden het gevolg zijn. Al begint men met Juffrouw Bos en Gabrielle, ik beb er niet tegen; want men zal wel gedwon gen worden verder te gaan en ook de goede Hollandsche stukken te vertoonen. Ik begrijp dan ook eigenlijk niet waarom de vereeniging, om baai- ontwakend geweten te sussen, eindelijk tot het opvoeren van oorspronkelijke stukken overgaande, de Kiesvereeniging van Stellendijk jongstleden Zondag ten tooneele bracht in het Gebouw v. K. en W. Het vroolijke en geestige stuk van Mulder is dan toch waarlijk de eer van voor zijne majesteit in den koninklijken schouwburg vertoond te worden vrij wat heter waardig dan het smakelooze, onkiesche Amerikaansch of niet, of de vele flauwe Duitsche kluchten, waarop men Z. M. en zjjne jonge gemalin uit den treure onthaalt." leger. Op verzoek is aan den met verlof hier te lande aanwezigen kolonel der infanterie van het leger in Ned.-Indie L. de Paauw, eervol ont slag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toe* kenning van pensioen. Scltooiidijke, 30 Januari. Onüe geachte predikant, de heer J. Yisser, heeft voor het beroep naar Oterleek (classis Alkmaar) bedankt. Tegen den 4ei April a. zullen weder pupiliefl op de Pupillen-school te Nieuwersluis worden ge plaatst, Voor nadere inlichtingen verwijzen wij belang hebbenden naar de Staats-Courant van heden. De 2e luit. kwartiermeester J. J. van Hille, van het 5e hat. 3e reg. inf. te Middelburg, is tegen 1 Mei a. overgeplaatst bij het met dat bat. verwisselend 2e bat. te Bergen-op-Zoom. Vlissing-en, 1 Februari. Naar wij verne men zal de luitenant ter zee le klasse W. J. H. de Kanter, kommandant van Zr. Ms. stoomkanon- neerboot Hydra alhier, met 1 Mei a. als zoodanig vervangen worden door den luitenant ter zee l6 klasse A. van Hengel, thans op nonactiviteit, Ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 31 Januari 1882 zijn de navol gende personen veroordeeld J. P. P. en P. C. H., te Middelburg, M. de W., I. F., E. v. O., H. M., J. L. P., H. J. H., W.J.A., J. B., J. C. L. v. d. E., allen te Vlissingen, W. D. en J. de K., te Oostkapelle, P, L., te Hulst, R, L,,

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1