Gemengde Berichten. Benoemingen en "besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. zijn. Intusschen krijgen de kantonrechters het druk met processen-verhaal tegen de overtreders daarvan, en wordt eene ontevredenheid geboren die zich in vele gevallen, waar men ze niet zoe ken zou, openbaart, en zelfs aan politieke leiders een middel heeft aan de hand gedaan om de li berale beginselen, die toch met de zaak niets te maken hebben, in een slecht daglicht te plaatsen. Een onzer meest bekende en beminde Neder- landsche schilders, Alexander Hugo Bakker Korff, is op 57jarigen leeftijd te Leiden overleden. Zijne geestige, tot in het miniatuur-achtige fijn af gewerkte genre-stukjes, waarin oude vrijsters uit den deftigen stand gewoonlijk de hoofdrol spelen, trokken op tentoonstellingen steeds een kring van lachende bewonderaars om zich heen en vonden, door photographie en gravure, toegang in menige huiskamer. Bijna ieder kent, langs dezen weg, zijn Bijbellezing, zijn Draad door de Naaldzijn Romancezijn Courantlectuur en zoo menig ander dezer meesterstukjes in him soort. Bakker Korff leefde stil en teruggetrokken, met zijne zusters, in de academiestad. Zijn werken werden door kunstvrienden en verzamelingen, hier en in 't buitenland, gretig gekocht. Zelf drukte hij er het eigenaardig karakter van uit door, met ietwat gemaakte nederigheid misschien, meermalen te vertellen dat hjj weer wat aan 'tpeuteren" was. Naar men verneemt, zou bij het hoofdbestuur der posterijen het voornemen bestaan, om weder eene zeer beteekenende verbetering te brengen in ons postverkeer. Tusschen Stavenisse en Yianen zou een stoom-barkasdienst worden daar- gesteld, nevens den bestaanden dienst per hoog- aartsdie alleen bij stormweer gebruikt zou worden. (Zz. N.) De Nederlandsche Vereeniging van Weldadigheid te Brussel, onder bescherming van Z. M. den ko ning en onder eere-voorzitterschap van den Ne- derlandschen gezant, baron Gericke, is voornemens, tot versterking harer inkomsten, te Brussel eene tentoonstelling te houden, bestaande uit: 1°. Schilderstukken van vermaarde oude mees ters, voornamelijk behoorende tot de Hollandsche school, welke nog niet in België zijn tentoonge steld '2°. Schilderstukken, aqaurellen, beeldhouwwerk, enz., van hedendaagscbe meesters; 3°. Eene tombola van voorwerpen van kunst en smaak. Deze tentoonstelling, waarvan de opening be paald is op 15 Maart a., zal gedurende hoogstens drie maanden, worden gehouden in de zalen van het Paleis voor Schoone kunsten (rue de la RégenceJ te Brussel, welke welwillend door den minister van binnenlandsche zaken ter beschikking werden gesteld. Het bekende liefdadige doel dezer vereeniging, welke reeds sedert 1866 op oordeelkundige wijze aan behoeftige landgenooten zedelijke en stoffelijke hulp verleent, geeft haar aanspraak op de alge- meene medewerking. Zij ondervindt die dan ook, blijkens de ondersteuning haar reeds toegezegd door generaal Yan der Heijden, den oud-gouv.-gen. Van Lansberge, vele onzer consuls en andere hooggeplaatste personen. Haar bestuur bestaat uit de heeren dr. J. Huyvenaar, voorzitter mr. H. W. du Perron, oud-vice-president van het hoog gerechtshof in N.-I., penningmeesterP. H. van Stralen en D. J. Bosschaart, secretarissenJ. Th. Kruseman, schilder, jhr. mr. C. N. Storm van 's Gravesande, schilder, Ph. Everts, vice-consul, J. H. L. de Haas, schilder, jhr. J. P. E. Hoeufft en baron Yan den Bogaerde van ter Brugge. In de voornaamste steden van Nederland zijn commissarissen voor de tentoonstelling benoemd. Te Middelburg heeft de heer B. Rodenhuis, direc teur der Export-maatschappijzich de benoeming als zoodanig laten welgevallen. Het aantal ploegen zeelieden, die te Schevenin- gen aangemonsterd zijn, bedroeg Zaterdag avond reeds 29, en ook gisteren heeft de waterschout zich den geheelen dag met aanmonsteren onledig gehouden. Men kan dus de werkstaking als ge ëindigd beschouwen. maem liefderijken glimlach tot haar gekeerd was. Die uitdrukking was nu veel zeldzamer geworden. Mijnheer Fordyce zuchtte meer en lachte minder, en zag de kinderen zijner vrienden met een zeer droevig oog aan. Voorzeker had Angela Fairfax loon naar werken gekregen zoowel zichtbaar als onzichtbaar; zichtbaar omdat haar ontzegd werd waar haar hart naar uitgingonzichtbaar omdat die heilige droefheid en vreugde van strijd, arbeid en hoop, aan de zijde van den man die haar lief had, en dien zij had kunnen hebben als zij gewild had, voor altijd voor haar verloren waren. De kans om beter en edeler te worden was haar voor goed ontnomenopgesloten in een eentonigen overvloed, dien zjj gekocht had door leugens en bedrog, moest zij nu geestelijk en zedelijk steeds achteruit-, in plaats van vooruitgaan. De daad van een zelfzuchtig, laag, baatzuchtig karakter kan in verschillende richtingen werken, even als die van een edel, zelfverloochenend ge moed. De zonde van Angela had wel een leven verwoest, doch niet, zooals zich in het eerst liet aanzien, dat van Philip Massey E1KUE. Volgens een berichtgever van de Daily Neics, bestaat er veel kans dat de lieer Hofmeijer, ge wezen lid van het Kaapsche ministerie, tot presi dent der Transvaal-republiek gekozen zal worden. Hij wordt gesteund door het driemanschap en de volkspers. Zijne verkiezing zou den weg openen tot eene politiek van behoedzamen doch verstan- digen vooruitgang, en zou overal de zaken in het reede helpen brengen. Sedert de eerste dagen van deze maand zijn te Rotterdam 6 gevallen van pokziekte voorgekomen in eene en dezelfde straat; 5 van die gevallen betroffen niet ingeente kinderen. Te Gouda kwamen nog verscheiden gevallen voor. Het aan den he er Sikma, resident van Timor gegeven eervol ontslag uit zijne betrekking moet, volgens den Javg-bodehet gevolg zijn van de weinig kordate wijze, waarop die vertegenwoordi ger van het gouvernement, op een inspectiereis eenige maanden geleden, bij een bezoek aan de radja's van Nenefou en Bonéma, zich gedragen heeft tegenover de door die vorsten aangenomen vijandige houding. Door den resident van Timor is voorgesteld den zendeling-leeraar Donselaar te Timor in aanmer king te doen komen voor eene koninklijke onder scheiding wegens den door hem gedurende 24 i jaren betoonden ijver en toewijding aan het in- landsch onderwijs in de residentie Timor. Het Weekblad van het Regt bevat een brief van mr. J. D. van Ketwich Verschuur, advocaat te Zwolle en als zoodanig ruim 38 jaren de praktijk uitgeoefend hebbende, gericht aan den procureur- generaal bij den hoogen raad. In dien brief wordt eene zeer buitengewone handeling der justitie te Zwolle medegedeeld. De heer Van Ketwich ontving den 20en Sep tember 1881 een bezoek van mr. B. Hulshoff, substituut-officier van justitie, die hem verzoeken kwam om eenige inlichtingen en inzage van stuk ken omtrent eene zaak, waarin de heer v. K. als advocaat gefungeerd had. Het betrof eene be schuldiging, op grond eener door den cliënt in eene burgerlijke zaak overgelegde schuldbekentenis, welk stuk van valschheid verdacht werd. De heer v. K. voldeed aan het verlangen. De subst.-off. verzocht daarna hem eenige huurquitan- tiën en twee brieven af te geven. Ten aanzien der eerstgenoemde stukken maakte mr. v. K. geen bezwaar, als zijnde de quitantiën hem door zijn cliënt verstrekt om in het proces te dienen; de brieven weigerde hij. Den volgenden dag herhaalde de ambtenaar van het O. M. zijn bezoek en terwijl hij nog bezig was over de zaak te spreken, kwamen ook twee andere heeren ten huize van den heer v. K. en maakten zich bekend als de rechter-commissaris, mr. P. J. G. van Diggelen en de substituut-griffier. Eerstgenoemde verklaarde houder te zijn van een bevelschrift der rechtbank, om in de woning van mr. v. K. huiszoeking te doen en op te sporen de twee bovenbedoelde, door den cliënt aan zijn advo caat gerichte brieven. De heer v. K. verklaarde zich tegen dat be velschrift te verzetten, doch zag van feitelijk verzet af nadat de rechter-commissaris gezegd had zoo noodig den sterken arm te zullen bezigen, om de brieven tegen den wil van den advocaat te zoeken en in beslag te nemen. Daarop bracht mr. v. K., overtuigd van het nuttelooze van verderen wederstand, het dossier ter tafel en werden de brieven eruit gezocht en in beslag genomen. Het belang van den cliënt van mr. v. K. is door deze handeling in geen enkel opzicht geschaad^ dewijl de brieven niets tegen hem konden getuigen. Hij is, na verdediging door een Amsterdamsch advocaat, door het hof te Arnhem vrijgesproken. Ofschoon de heer v. K. door deze handelingen der justitie zijn eigen belang niet benadeeld, noch hem persoonlijk eenige blaam daardoor opgelegd acht, gelooft hij echter dat daardoor gewichtige algemeene maatschappelijke belangen geschonden zijn, welke hem verbieden te zwijgen. Hij somt die belangen aldus op, met eenige nadere adstruc- tiën, die wij kortheidshalve achterwege laten a. Er is, met verkrachting van art. 153 dei- grondwet, door schending van domicilie, huiszoe king tot opsporing van brieven, onderzoek van huiselijke papieren, gelast en ten uitvoer gelegd, niet bij een verdachte, maar bij een ingezetene, ter zake van een misdaad, waaraan een ander vermoed werd schuldig te zijn. b. De voorwerpen van die huiszoeking waren bovendien schriftelijke mededeelingen van een cliënt aan zijn advocaat als zoodanigmen be doelde deze tot bewijs van schuld tegen dien cliënt te doen strekken. Het belang der maat schappij vordert dat ieder, zonder eenige terug houding of vrees, vrijelijk zijne geheimen kunne openbaren aan al diegenen, die door hunne be trekkingen geroepen zijn, om hen, die raad of hulp noodig hebben, bij te staangeneesheeren, geestelijken, advocaten, procureurs, notarissen en dergelijke. Deze worden met straf bedreigd als zij geheimen openbarenzij mogen zich van ge tuigenis geven verschoonen over alles wat hun in die betrekking is medegedeeld. En het zal toch wel geen betoog behoeven dat het volkomen het zelfde is, om aan dezen de in hunne betrekking tot hen gerichte brieven tegen hun wil met ge weld te ontrukken, als om hen te dwingen mon deling te openbaren wat hun, op welke wijze dan ook, is toevertrouwd. Niet tevreden met de schending van die heilige beginselen op zich zelve, maakte men ook nog misbruik van macht door de wijze waarop men den advocaat die mededeelingen heeft afgedwon gen. De wet geeft voor de afgifte van geschriften in dergelijke gevallen, wanneer die kan gevorderd worden, niet de bevoegdheid aan de justitie om die met het geweld van den sterken arm uit des houders bezit te nemen, maar slechts Straf oord art. 296) om den houder tot die afgifte te dag vaarden, en hem, nadat hij in zijne redenen tot weigering gehoord is, daartoe desnoods bij lijfs dwang, te veroordeelen. Tegen dit vonnis kan hij in hooger beroep en cassatie komenen wilde hij zich den lijfsdwang getroosten, de justitie zou zich daartoe moeten bepalen, maar kon de ge weigerde geschriften niet bemachtigen. c. Men heeft zich een roekeloos spel veroor loofd met de waardigheid van den stand der advo caten, die in alle geval ook in het algemeen maatschappelijk belang gevrijwaard moet zijn voor dergelijke aanvallen. Op grond van deze redenen heeft mr. Van Ket wich den procureur-generaal bij den hoogen raad beleefd in overweging gegeven 1° Om in het belang der wet beroep in cas satie te doen tegen het betrekkelijk bevelschrift der rechtbank volgens art. 98 R. O. 2°. Om den heer subst.-officier van justitie mr. B. Hulshoff te gelasten de bedoelde brieven, als zijnde hem wederrechtelijk ontnomen, terug te geven 3°. Om alle ambtenaren van het openb. min. in Nederland te gelasten zich in het vervolg, van requisitoiren tot dergelijke geweldpleging te ont houden. Mocht het een of ander door den proc.-gen. geoordeeld worden niet tot zijne attributen te behooren (art. 5 R. O. en artt. 52, 53 regiem., n°. 1, van 14 September 1838) maar tot die van den minister van justitie, zoo zal mr. v. K. zich gaarne ook tot dezen wenden. staatscourant. Benoemd tot directeur van de Nederlandsche Staats-Couraht mr. A. M. Maas Geesteranus. ministerieele departementen. Benoemd tot commies bij het dep. van binnenl. zaken mr. .1. W. H. M. van Issinga, thans adj. commies. Eervol ontslag verleend als hoofdcommies bij het dep. van binnenl. zaken aan J. Tideman. koninklijke bibliotheek. Benoemd tot vast ambtenaar bij de kon. bibliotheek, met- den titel van hoofdcommies I. Tideman. marine. Bevorderd tot kapit. t/'z de kap. luit. t/z. E. L. baron van Heeckeren van Walien, W. L. A. Gericke. C. H. Bogaert, H. D. Guyot en W. Steffens. ridderorden. Benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw G. Keyzer, laatstelijk bootsman aan boord van het op 5 October jl. verongelukte stoomschip Koning der Nederlanden. Benoemd tot leeraar in natuurkunde, scheikunde en natuurl. historie aan de H. B. S. te Harlingen, J. Kuijpers, leeraar te Zutfen. Tliolen, 30 Januari. De gemeenteraad heeft heden mej. W. L. Crull, tot onderwijzeres aan de openbare school alhier benoemd. SSaauaisSag-, 30 Januari. De heer M. Boon, predikant bij de Christelijk Gereformeerde ge meente alhier, heeft voor het beroep naar die gemeente te Yerseke bedankt. Voor het kantongerecht alhier stond heden terecht H. B., oud 42 jaar, van beroep sleeperen wonende te Vlissingen, beklaagd van overtreding van het reglement op de tramwegen in Zeeland, door in den avond van den 15 December jl. op het terrein achter de Lijnbaan te Vlissingen een keisteen op de rails van den stoomtram gelegd te hebben; tengevolge waarvan de tram heeft moeten stoppen. Uit de verklaringen der getuigen bleek, dat, niette genstaande de lijn geregeld werd geïnspecteerd, in de eerste helft van December in of nabij Vlissingen meermalen groote steenen op de rails werden gevonden, waardoor de tram derailleerde. Ook den 14en had dit plaats gehad en om te trachten de daders te betrappen, posteerde dé inspecteur van politie zich met een agent in den avond van den 15e11 op het terrein achter de Lijnbaan. Nadat de tram te 7 uren zonder hin der naar Middelburg gereden was, kwam volgens verklaring van de politie-beambten - tegen 8 uren B. langs de rails, bukte zich en legde onder den uitroep »daar!" een grooten steen op de rails, waarna hij zich, zacht flui tende, welgemoed wilde verwijderen. De politie beambten hielden hem echter aan en voerden hem naar het politie-bureau, waar hij eerst alles ont kende doch ten laatste opgaf wel tegen een steen geschopt, maar dezen niet op de rails gelegd te hebben. Ook ter terechtzitting hield beklaagde die be wering vol, door aan te voeren dat bij eiken rit steenen uit den grond werden gereden en dit hier zeer goed het geval kon zijn, doch daartegen over stelden de getuigen de verklaring dat, daar waar het feit gepleegd is, geen steenen in den weg liggen. Beklaagde hield echter vol dat hij over een steen gestruikeld was en ging zelfs zoover dat hij de mogelijkheid opperde dat de agent, die een wrok tegen hem zou hebben, zelf den steen op de rails zou gelegd hebben óm hem in moeilijk heden te brengen. Voorts werd nog medegedeeld dat beklaagde eenige dagen te voren had getracht een wissel met zand vol te stoppen, om zoodoende een déraillement te veroorzaken. Ook dit ontkende beklaagde. Het O. M. achtte het feit wettig en overtuigend bewezen en eischte veroordeeling van den beklaagde tot eene geldboete van 75, bij niet betaling te vervangen door 7 dagen gevangenisstraf en boven dien nog 7 dagen gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op heden over 14 dagen. Door de rechtbank alhier is heden uitspraak gedaan in de in ons nommer van 26 dezer mede gedeelde zaak van P. v. L., leerling der rijkskweek school alhier, die door het afschieten van een geweer, zijn kameraad had gewond. Overeenkom stig den eisch van het O. M., werd hij schuldig verklaard aan het hem te laste gelegde feit en tot eene geldboete van 50 en in de kosten der procedure veroordeeld. Naar wij vernemen is A., tagrijn te Vlissin gen, die den 24en Januari jl. door de rechtbank alhier, wegens het desbewust helen van gestolen goed, tot een half jaar celstraf werd veroordeeld, van dat vonnis in appel gekomen. Op- verzoek van de Nederlandsche regeering is te Londen aangehouden en de uitlevering ge vraagd van dr. E. N. G. die in den afgeloopen zomer geruimen tijd te 's Gravenhage vertoefde, om propaganda te maken voor de sociaal-revolu tionaire beweging. Later is aan het licht geko men, dat zijn roode mantel slechts gebruikt werd om oplichterijen te bedekken. Kort na zijn vertrek uit Nederland toch is ge bleken, dat dr. G. onder de valsche namen van Wijprecht en Steimnann quasi een pakhuis van koloniale waren te Rotterdam gevestigd had, welke onderneming ten doel had om tegen voor» uitbetaling door middel van een po twissel han delsartikelen af te leveren. Verschillende buiten- landsche neringdoenden, voornamelijk Duitsche, zonden het geld vooruit aan den koopman Wijprecht te Rotterdam. Na de afzending der sommen ver namen zij echter niets meer. Aangezien deze op lichtingen hier te lande gepleegd zijn, zal de ver dachte voor den Nederlandschen rechter moeten terechtstaan Met betrekking tot den moord te Veere zijn heden in het huis van arrest alhier een aantal personen uit Antwerpen door den rechter van in structie gehoord. De onlangs verwonde regent van Banjoe- wangie, zoon van wjjlen Mangkoe Negoro, is van zijn zeven wonden geheel genezen. Eenigen tijd geleden ontving hij als hem toekomend erfdeel uit den boedel zijns vaders, eene som van 380.000 Gisteren is een begin gemaakt met het leg gen van een telegrafische verbinding tusschen het hoofdkantoor te 's Gravenhage en het koninklijk paleis in het Noordeinde. Zoodra de werkzaam heden zijn afgeloopen, zullen in een kamer in het paleis een ambtenaar der telegrafie en een post ambtenaar werkzaam worden gesteld. Het plan bestaat om te Rotterdam een ver eeniging van handelsbedienden op te richten in den geest van de Amsterdam sche vereeniging Vervroegd Beursuur. Het driemastschip Kinderdijk is door de zee nog hooger bij Egmond op het strand geschoven. Men hoopt echter bij den vollemaansspringvloed op 3 Febr. a. nog een laatste poging tot afbrengen te ondernemen. Intusschen is het schip Zaterdag door het hevig werken eenigszins op zijde gevallen, waardoor de bergers genoodzaakt waren te vluch ten. Tien man redden zich met levensgevaar in eene sloep; de overige personen werden met groote moeite door de bomschuit Egmonds Hoop aan boord genomen en te Egmond geland. Volgens een gisteren middag te Londen uit Parijs ontvangen telegram heeft de Union générale, de bank van Bontour, hare betalingen gestaakt. Indien de Morning Post goed ingelicht is, dient de heer Forster heden in den Engelschen ministerraad voorstellen in tot handhaving der orde in Ierland, wijl de regeering thans machte loos is tegen de bevolking. De oudste zoon van den prins van Wales is met zijn broeder nog altijd als adelborst aan boord van de Bacchante aan het kruisen. In het voor jaar keeren de jongens terug naar Engeland, en men schrijft aan den prins en de prinses het voor nemen toe om hunne zoons tot Malta tegemoet te gaan. De prinsen hebben beiden een bijnaam ge kregen aan boordde oudste heet in den mond der matrozen »sardijn," en de jongste haring." De toepassing van liet recht in de Vereenigde Staten gaat soms nog met andere bezwaren ge paard dan die wij in het proces Guiteau leerden kennen. Zoo was er onlangs eene woelige zitting in Kentucky, te Mount- Vernon. Een getuige, Mullins genaamd, was reeds drie keeren tot tien dollars boete veroordeeld wegens beleedigende woorden tot den rechter gericht. Hij ging echter voort en de rechter beval hem in de gevangenis op te sluiten. Mullins zette het op een loopen de rechtszaal uit en werd vervolgd door de ge rechtsdienaars, op welke hij in de vlucht een slecht gericht schot loste. Men kreeg hem echter in handen en bracht hem weer voor den rechter, terwijl Mullins' vader, een bekend vechtersbaas, zich bij den optocht had gevoegd. Vader en zoon waren beiden dronken en weigerden alle gehoor zaamheid aan den rechter. Toen ontstond er een algemeen gevecht. Rechter Bradley riep luidkeels »Ik eisch van ieder aanwezige dat hij helpen zal die menschen te arresteeren, en ik zal zelf ook een handje meehelpen." En hij begaf zich in het gevecht, waar hij geen der minsten was. Vader en soon Mullins vochten als duivelser kwamen

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2