N° 27. 125e Jaargang 1882. W oensdag 1 Februari. SVlazelen-epiclemi Middelburg 31 Januari. FEUILLETON. EEN VERWOEST LEVEN Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën: 20' Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels ƒ1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé 6. L. Daube- Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Veemarkt te Middelburg, MIDDELBllRGSCHE COURANT. p ^m/a De burgemeester van Middelburg, gezien een schrijven van den inspecteur voor het geneeskundig staats-toezicht in Zeeland van den 30 Januari 11. no. 5949; maakt hekend: dat de epidemie van mazelen in deze gemeente heeft opgehouden te heerschen. Middelburg, den Slen Januari 1882. De burgemeester voornoemd, P I C K Donderdag den 2 Februari 1882, van des voor middags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgemeester en -wethouders voornoemd, PICKÉ, De secretaris, G. N. DB STOPPELAAR. IS otterdam 30 Januari. Dat het tooneel van onverdraagzaamheid, hier Zondag voorgevallen, groote sensatie in onze stad heeft teweeg gebracht, zal wel niet behoeven gezegd te worden. Wat ouder alle beschaafde lieden vooral afkeuring vindt, is de houding der politie. In het Amsterdamsche Handelsblad wordt gemeld, dat een der oproermakers gearresteerd is; dit is echter onjuist; de politie heeft geen poging zelfs gedaan om een van de lieden, die zich op zoo ergerlijke wijze aan de openbare orde vergrepen en zelfs handtastelijkheden pleegden, in hechtenis te nemen. Zelfs toen het rijtuig waarin de heer Meng met een zijner geestverwanten (den heer Rothmeijer) en twee politieagenten zat, door het oproerig gespuis werd bestormd en pogingen wer den gedaan om de portieren open te maken en den koetsier van den hok te halen, deden wel de politieagenten hun best om de menigte terug te dringenmaar onthielden zij er zich van om eenigen uit den woesten hoop bij de kraag te vatten en naar het politiebureau te brengen. Wa ren er bevelen in dien geest gegeven, of was het lafheid van de agenten Zooveel is zeker, dat de politie alle zorg droeg om wel het leven van den heer Meng te beschermen, maar overigens het zich zoo gemakkelijk mogelijk te maken en het onverdraagzaam canaille te ontzien. Voorden procureur-generaal is er wellicht reden om een gestreng onderzoek in te stellen. Van de personen, die zich aan de rustverstoring hebben schuldig gemaakt, zijn er waarschijnlijk sommige nog wel uit te vinden, als de justitie zich daaraan gelegen wil laten leggen. Wij meenen te weten, dat niet al die personen voor de politie onbekenden zijn. Opmerking verdient ook, dat ons ultramontaansch orgaan, de Maasbode, heden boor JESSIE EOTHERGILL. HOOFDSTUK XXIV. Vereffende rekening-. »Ik heb, ging Philip voort, mij vaak slecht gevoeld als ik aan mijne vroegere ervaring dacht; ik dacht dat gij misschien zoudt willen voortgaan met mij goed te maken, wilt gij?" De strijd dien Mabel streed tnsschen lachen en weenen, eindigde in een krampachtigen lach, die maar niet op hield. Philip putte hier eenige hoop uit, en zeer voldaan over zijn behendige manier om zich aan te hevelen als minnaar, door zich als geen heel best mensch af te. schilderen en zijn geliefde uit te noodigen om voortdurend een onrecht goed te maken dat zij niet bedreven had, werd hij ook door het besef der belachelijk heid getroffen; gevoel, plechtigheid, maanlicht en liefdesverklaring, alles werd vergeten onder een harteljjk gelach. Dokter Johnson, die begreep dat hij alleen het yoorwerp dier hilariteit was, welke hem beleedigde op stelligen toon schrijftWaarheid is, dat Meng zelf aanleiding heeft gegeven, en hij door Pro testante n en Katholieken op meer dan ruwe wijze verdreven is, toen het publiek gezag aan het schandaal geen einde wilde maken." Ook hier dus hetzelfde monster-verbond als bij de stembus. Nu niet om kamer-zetels te veroveren, maar om door straatoproer en (als het niet belet was) door doodslag, de door de grondwet gewaar borgde vrijheid te belemmeren. Als het ultra montaansch orgaan zelf erkent, dat Katholieken zich aan de brutale aanranding mede hebben schuldig gemaakt, dan zal het wel zoo zijn. Daarmede stemt ook overeen, dat, naar men zegt, de politie zelve kennis zou dragen, dat o. a. Schie dammers zich onder het gepeupel bevonden. De slotwoorden van de aangehaalde zinsnede uit de Maasbode doelen op eene voorafgaande inededeeling van dat blad, dat bij den burge meester pogingen waren aangewend om hem te bewegen den heer Meng het recht, om voordrach ten te houden, te ontnemen. Alsof een burge- meesterlijk bevel inbreuk zou kunnen maken op een recht, dat de grondwet zeer nadrukkelijk waarborgtIntusschen verraden de mededeelingen van het ultramontaansche blad, wat de toeleg is geweest. Men heeft eerst beproefd door middel van bedreiging met rustverstoring den heer Meng de vrijheid van spreken te doen ontnementoen dat niet gelukte, heeft met tot gewtld en oproer zijn toevlucht genomen om te verkrijgen dat, zoo genaamd in het belang der openbare orde, de voordrachten van den man, wiens invloed men vreesde, zouden worden verboden. Men yergeet echter, dat het de taak der openbare macht is den heer Meng in zijn grondwettig recht te handhaven, en dat niet hij, maar de onruststokers moeten ge straft worden. Als morgen aan den dag de geest verwanten van den heer Meng (gesteld, dat zij er gemeen genoeg toe waren) goedvonden den een of anderen pastoor of orthodoxen dominé in de ver kondiging van zijn meeningen te bemoeielijken, dan zou niet dien pastoor of dominé verboden moeten worden te preêken, maar aan de geest verwanten van den heer Meng zou belet moeten worden anderen te hinderen. En zoo ook omge keerd. Er is volkomen gelijkheid van recht. Wat de Maasbode zegt van hetGodslasterlijke" der voordrachten van den heer Meng, doet vol strekt niets ter zake. Wie weet wat omgekeerd de geestverwanten van dien heer zouden zeggen over de voordrachten der predikers, wier woord voor de Maasbode Godsspraak is? Zooveel is ze ker, dat de voordrachten van den heer Meng steeds door een zeer talrijk publiek, en daaronder vele beschaafden en ontwikkelden, met groote be langstelling en instemming worden gevolgd, en dat de man warme aanhangers vindt onder Pro testanten, Katholieken en Joden. Trouwens, als zijn woord geen invloed had, zouden de zooge naamde geloovigen zeker niet zelfs den Christelijken rustdag door straatrumoer ontheiligen om den man, zoo mogelijk, onschadelijk te maken. Wat zal nu het einde dezer jammerlijke ge en zijn fijngevoeligheid krenkte, blafte drie maal heel kort en liep verontwaardigd weg. »Maar die voorbarige vroolijkheid heeft u belet mij een behoorljjk antwoord te geven," merkte Philip aan, toen het lachen een weinig bedaarde. »Ik weet niet wat te zeggen," zei Mabel, zich afkeerende en opnieuw verlegen wordende. »Zeg maar ja." »Het lijkt zoo onbegrijpelijk, dat gjj en ik samen zullen trouwen". »Kom, laten wij dan eens iets onbegrijpelijks doen." »Wat zou Angela zeggen?" Zij zou zeggen dat gij, als gij slimmer waart geweest, een betere partij hadt kunnen doen, net als zij. Zegt gij ja, Mabel Zeg althans dat gij mij liefhebt." »0 ja zeker »En die lippen van u zijn zóo waar en die rechterhand omvatte nog nooit een leugen", zei hij en kuste hare heide handen. »Laat ik die de mijne mogen noemen en gij zult zien dat ik, wat ik verder ook zijn moge, ten minste even trouw ben als gij." Mabel liet haar hand in de zijne rusten en Philip liet die alleen los om haar in die zijner moeder te leggen en haar te verzoeken haar nieuw kind te zegenen. schiedenis zjjn Reeds eenige weken geleden heeft men weten te bewerken, dat den heer Meng het lokaal, waar hij tot daartoe zijne voordrach ten, had gehouden (Musis sacrum), voor het ver volg geweigerd werd. Thans hoort men algemeen verzekeren, dat op order van de politie elkander lokaal hem zal onthouden worden. Het is ons echter niet mogelijk daaraan geloof te slaan. Hoe zou het mogelijk wezen, dat in Nederland de autoriteit, die geroepen is recht en orde te hand haven, gemeene zaak maakte met een hoop op roermakers, of althans door deze de wet liet voorschrijven De Fransche kamer heeft op voorstel van de regeering het besluit genomen, om nog tot einde Maart de bestaande handelstractaten te verlengen, met bevoegdheid zelfs aan de regeering, om de verlenging nog langer te laten doorloopen. Dit is een voor Nederland allergelukkigste loop van zaken. Zonder handel en nijverheid aan nood lottige schokken bloot te stellen, kan nu beproefd worden met Frankrijk tot overeenstemming te geraken over een nieuw ontwerp dat in onze tweede kamer betere kansen heeft. Dat in deze omstandigheden een ministerieele crisis noodlottig zou zijn, zullen ook onze bewinds lieden wel inzien. (N. R. Ct.) De enquête-commissie uit de tweede kamer heeft gisteren haar zittingen hervat en o. a. als getuige gehoord den heer C. L. van Woelderen, directeur der maatschappij Zeeland te Ylissingen. Bij de Mij. t. Expl. v. Staatsspoorwegen zijn be noemd tot stationschef te Maastricht B. M. Gaig- non de l'Ami, stationschef te Ylissingen-haven tot waarnemend stationschef te Ylissingen-haven, A. M. Gewin, goederenklerk le klasse aldaar. Een nieuw gebouw, hoofdzakelijk gewijd aau een der ten onzent te veel verwaarloosde spelen, waarbij lichaamskracht en behendigheid te pas komen, zal eerstdaags alhier worden ingewijd. Sedert geruim en tijd reeds zagen wij naast den vroolijken gevel der sociëteit Be Vergenoeging op des Markt een gebouw zich verheffen, dat door de afwisseling van rooden baksteen en natuurlijken steen, evenals door de in lood gevatte, deels ge kleurde kleine glasruiten, herinnert aan Hollandsche renaissance. Binnengekomen ziet men eerst een flinke en hooge kanier, waarachter twee ruime kegelbanen, ieder ongeveer 20 meters lang, naast elkander zich uitstrekken. De grond naast de - kegelplanken, is met asphalt bedekt en de muren zijn in vakken gecement, levendig verdeeld door pilasters van donkerrooden baksteen. Tusschen beide banen is eene balustrade geplaatst, die de goot draagt door welke de ballen weer naar de spelers terugloopen. De zoldering, die de lijn van het dak volgt, tot zij op zekere hoogte plotseling in een horizontaal vlak, waarin zich -lichtramen bevinden, overgaat, is netjes beschoten. Het ge heel maakt een vroolijken en aangenamen indruk, ook nu het nog ledig is, de opgewekte stem men der spelers er nog niet weerklinken, nog geen Op den avond van den huwelijksdag van Mabel zat Angela alleen met haar echtgenoot, die hij deze gelegenheid uitgehaald had op een manier, die iedereen verbaasde. De feestelijkheden waren sedert eenige uren afgeloopen; de laatste gasten waren vertrokken en zij bevonden zich alleen. Er heerschte een doodelijke stilte, totdat mijn heer Fordyce, over zijn bril heen, opkeek vaneen brochure over den Vrij en Handel" en welwillend opmerkte »Kind, er is iets romantisch in dat huwelijk van uw zusje, al i* het geen schaakpartij zooals het onze." Angela antwoordde niet dadelijkmaar zei toen. »Het is een armzalige partij voor een Fair fax en zulk een mooi meisje ale Mabel. Zij had een veel beter huwelijk kunnen doen, als ik kaar had kunnen voorstellen in de kringen, waarin zij thuis behoort." »Als gij den kring bedoelt van de menschen van mijn eigen stand en ander gezelschap he geer ik niet"zei mijnheer Fordyce, dan vleit gij mij zeer. Maar ik geloof dat zij wijs gedaan heeft. Die jonge man heeft iets zeer aantrekke lijks, iets oprechts over zich. En dan zit er zooveel pit in hem. Hij is een echte telg der York- shiresche mannen. En zoo goed als hij bij die firma Starkie en Grey aangeschreven staat, is er geen einde te zien aan de promoties die hij nog bal rommelend de baan afsnelt en geen schelle stem van een kegeljongen den speler verblijdt met den roep »alle negen!" ofsachtomdelange!" De sociëteit Be Vergenoeging zal zich, als het ge bouw zal zijn ingewijd, mogen beroemen misschien de hechtste en kostbaarste kegelbaan in Neder land te bezitten. Op de eerste verdieping is eene zaal gebouwd, die naar wij vernemen, voor vergaderingen enz. zal gebruikt worden. De gevel van het gebouw staat nu wel wat vreemd tusschen zijn omgeving, als een reus uit vroeger dagen, die een nieuw en blinkend kleed heeft aangetrokken en met minachting op de meer bescheiden afmetingen zijner buren neerziet. Maar het nieuwe gebouw is slechts een deel van een grooter plan, van een gevel voor het gansche sociëteitsgebouw, waarvan de teekening op de tentoonstelling van kunst en nijverheid, verleden jaar alhier gehouden, door den ontwerper, den heer J. A. Frederiks, was tentoongesteld. In dit plan vormt de nu gebouwde kegelbaan den linker vleugel, waarvan de welgeslaagde uitvoering het werk is geweest van onzen stadgenoot, den heer C. A. Goethals. Vlissïng-en, 31 Jan. Men schijnt het over het vervoeren der vorstelijke personen, wier tegen woordigheid in Engeland bij het huwelijk van de zuster onzer koningin vereischt wordt, nog niet eens te zijn. De komst van het jacht Victoria and Albert alhier, welke eerst tegen 1° Februari aangekondigd was, is nu weder onbepaald uit gesteld. 14 ii ia ton Oosflturg, 30 Januari. Het veel besproken provinciaal reglement op de wegen, tegen welks invoering hier algemeen werd opge zien, heeft, nu het in toepassing wordt gebracht, een waren storm verwekt. Yooral tegen de be paling omtrent de kruislijnen en het verbod om met gekoppelde wagens te rijden. Men moet dan ook de kruislijnen in werking zien op onze kleiwegen, om hare ondoelmatigheid in vollen omvang te hegrijpenen wat nu betreft het koppelen van wagens, deze maatregel werkt zeer belemmerend, nu het op de rijkswegen blijft toegestaan en op de provinciale wegen is verboden. Het mooiste van 't geval is, dat juist het verbod om twee of drie wagens aan elkaar te koppelen en dua de vrachten te verdeelen, een middel wordt om de provinciale klinkerwegen nog meer te doen lijden dan vroeger het geval waswant nu worden door sommigen wagens vervaardigd, die tot 7000 kilo grammen zullen kunnen laden, en als deze kolos sen, al is het dan met breede velgen, zich op onze zwakke klinkerwegjes zullen gaan bewegen, zal de kwade tijd voor deze eerst aanbreken. Het zou beter geweest zijn, onze klinkerwegen door keiwegen te vervangen en dus het vervoer in de hand te werken, dan door allerlei belem merende bepalingen dit vervoer tegen te gaan. Naar wij vernemen, zal dan ook in de aanstaande zomervergadering der staten een monster-petitie worden aangeboden om wijziging te verzoeken van de bepalingen, die onpractisch en onhoudbaar kan maken. De echtgenoot van uw zuster, kind, is een man op wien zij trotsch mag wezen." »Ik verklaar u" hier nam mijnheer Fordyce zijn bril af en veegde hem af »dat ik van morgen wezenlijk aangedaan was toen ik hun geluk zag, die volmaakte liefde en dat vertrouwen op elkaar. Zij beginnen goed, heel goed; ik wensch hun veel geluk alle mogelijke geluk. Moge God hen heide zegenen!" Hij keerde weer tot zijn brochure terug en Angela zat een prachtigen armband, dien haar echtgenoot haar in zijn ver rukking voor het geluk van het jonge paar, dien morgen gegeven had, in de rondte te draaien. Haar gelaat was somberde engelachtige glimlach en de smachtende blikken van vroeger vertoonden zich lang niet meer zoo dikwijls als voorheen. Mabel had bijna niets van juweelen gekre gen," dacht zij, »en ik heb er zoo veel en krijg er nog altijd meer. Maar Philip dweept met Mabel en zal haar overal brengen, waarheen zij verlangt te gaan en hoe kon ik weten dat het hem zoo goed zou gaan? Sommige menschen loopt alles mee in de wereld en anderen loopt alles tegen. Wat geeft het of men al paarlen en armbanden heeft, als er niemand is om ze te zien behalve Zij voltooide dien zin niet geheel, zelfs niet in hare gedachten, maar hare oogen vielen op liet gelaat van haar echtgenoot, die met een welwil- lenden glimlach in zijn brochure verdiept zat. Het was een alledaagsch, goedig gelaat, dat in het begin van hun huwelijk vaak met een &eey

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1