Laatste Berichten, BUITEMUHP. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Weerkundige waarnemingen. Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. Alles moet zorgvuldig worden ingepakt. Bij verzending van voorwerpen met aangegeven waarde in doozen of kistjes, moeten deze dichtgemaakt en met een kruistouw toegebonden en verzegeld zijn. Behalve het adres moet door den afzender bij het pakket een adreskaart gevoegd worden, volgens vast te stellen model en tegen betaling van cent per twee stuks op de postkantoren te verkrijgen. Op de kaart moet worden vermeld waaruit het pakket bestaat. Zij kan tevens voor schriftelijbe mededeelingen, den inhoud van het pakket betref fende, worden gebezigd. Tegen betaling van 5 cent wordt een bewijs van ontvang afgegevenvoor betzelfde recht ban bericht van wege de administratie van goede ontvangst bekomen worden. De afgifte van een pakket geschiedt tegen ont vangbewijs op de bovenvermelde adreskaart. Wanneer de geadresseerde onbekend is of het pakket weigert, ontvangt de afzender bericht en wordt hem gelegenheid gegeven aan het pakket een andere bestemming te geven. Antwoordt bij niet, dan wordt hem bet pakket binnen tien dagen teruggezonden. Onbestelbare pakketten, die niet aan de afzen ders kunnen uitgereikt worden, zullen 6 maanden bewaard worden, daarna worden zij in de St. Ct. aangekondigd en vervolgens ten bate van de consignatiekas verkocht. Pakketten als voren, waarvan de inhoud aan bederf onderhevig is, kunnen aanstonds worden verkocht. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Raamsdonk, G. J. H. Heere; en van Alkmaar, A. Maclaine Pont. leger. Benoemd bij het wapen der infanterie, tot kapiteinbij bet 5e reg. de lste luit. J. van der Meer, van bet 2e reg. by bet 7e reg. de late luit.-adj. J. van Maaren, van het reg. gren. en jagers. geneeskundige dienst. Benoemd bij bet pers. van den geneesk. dienst van bet leger in Ned. Indie en aangesteld tot off. van gezondh. 2e kl. dr. A. J. Roux, arts. Belast met het gezondheidsonderzoek van sche pen, voor 3 jaren, te Harlingen F. W. Grotendorst^ arts aldaar en voor Helder en Texel H. G. F. Peltzer, geneeskundige te Helder. In tegenstelling met andere gemeenten, waar men tracht de kermissen op te heffen, beeft de gemeenteraad van Nijmegen besloten de kermis aldaar, die op den eersten Maandag van October placht gehouden te worden, weder, zooals vroeger te doen aanvangen op den tweeden Maandag in September, «teneinde haar ietwat in den ouden luister te herstellen." In het Wejterkwartier, Groningen, is op vele plaatsen gebrek aan werk, zoo zelfs dat een aan tal werklieden zich met een dagloon van 25 cent ruim betaald achten. Z. M. de koning beeft de directie derHaag- scbe Tramwegmaatschappij doen aanschrijven, dat de tramwagens in bet vervolg moeten stoppen wanneer Z. M. per rijtuig passeert. Onlangs heeft het zich namelijk voorgedaan, dat de koning ge noodzaakt was voor den tram stil te houden. Door den gemeenteraad van Schiedam zijn de bijzondere voorwaarden vastgesteld, waarbij aan de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij ver gunning wordt verleend tot aanleg van een tram weg tusschen Rotterdam en de gemeente Schiedam. Te Maarssen is de goederenboot De Vooruit gang met zulk eene kracht tegen bet passagiers bootje Maarssen aangevaren, dat bet laatstgenoemde onmiddellijk zonk. De passagiers werden met veel moeite gered. Te Amsterdam werd in den loop van bet jaar 1881 met- den bouw van 839 perceelen be gonnen, waaronder 119 die herbouwd zijn op terreinen, waarop vroeger reeds perceelen stonden; 753 perceelen werden voltooid. De uitbreiding in bet westelijk deel der ge- »Ik ken weinig meisjes, begrijpt gij en mijn heer Fordyce beeft niet gaarne jonge lieden om zich heen. Zij storen hem. »Hoe opwekkend voor u! Maar bij zou mij toch niet meer als een jong mensch beschouwen, denkt gij wel »U?" «Mij, ja mijDat denkbeeld schijnt u te doen ontstellen". «Meent gij dat gij plan hebt om mijnbeer Fordyce een bezoek te brengen «Ik zou u een bezoek willen komen brengen en dan kondt gij mij aan mijnheer Fordyce voor stellen. Denkt gij dat mevrouw Fordyce er veel tegen zou hebben »Neen neen. Ik weet het niet. Ik denk bet niet". »Wat hebt gij dan voor bezwaren Misschien zijt gij ertegen »Neen. Ik weet niet waarom gij niet zoudt komen indien indien «Indien ik er tegen bestand ben bedoelt gij. Ik denk wel dat bet zal gaan, na een poosje wanneer ik eraan gewend ben. Maar voor bet oogenblik zullen wij die vraag nog laten rusten. Waarom staat gij op Er is geen reden om been te gaan en bet is hier zoo heerlijk". Maar wy moeten gaan. Hebt gij de bel niet geboord? Dat wil zeggen dat de thee al lang klaar is". Wacht nog even Mabel mag, ik u Mabel noemen meente trekt bet meest de aandacht. De oude Buitensingel buiten de Willemspoort (thans Nas saukade), de Spaarndammerdijk, het oude Plant soen, thans overal met buizen bezet, zijn niet meer te herkennen, en dat die uitbreiding nog lang niet hare grens bereikt beeft, mag worden afgeleid uit de vele verkoopen van grond in die gedeelten der stad. Z. M. de koning moet het verlangen hebben te kennen gegeven, dat aan zijn paleis in het Noordeinde te 's Gravenhage een post- en tele graafkantoor zou verbonden worden. f met petroleum. Het achterste deel van den trein kon men losmaken, doch de rest moest men laten branden. De brandende wagens met petroleum, graan en spek moeten een prachtig, doch ijzing wekkend gezicht hebben opgeleverd in den stik- donkeren morgen. Men zag de vlam uren in den omtrek. De gemeenteraad van Dublin beeft aan den stadhouder bet verzoek gericht om den beer Parnell in vrijheid te stellen. De beer Forster beeft geantwoord dat er in de gegeven omstan digheden geen sprake van kon zijn om bet verzoek in te willigen. Guiteau is, gelijk gisteren onder onze Laatste Berichten gemeld werd, schuldig verklaard aan den moord op president Garfield. De rechter Cox resumeerde de zaak voor de jury en wees er vooral op dat bet onderscheid niet moest worden uit bet oog verloren tusschen krankzinnigheid en verdorven- beid, en dat indien de beschuldigde tjjdens zijne daad slechts bij machte was geweest om te weten dat hij kwaad deed, hij aan moord schuldig was. In tien minuten was de jury bet eens en bare uitspraak werd door het publiek met uitbundig gejuich begroet. Guiteau riep uit: «God zal deze schanddaad wreken." Inmiddels zal bij zelf de hand der menschelijke gerechtigheid gevoelen. In bet nommer van de Times van 23 Jan. komt een redevoering voor van sir Yernon Har- court, waarin een storende drukfout aan een enkelen zin een geheel andere, min kiesche beteekenis geeft dan daar blijkbaar in gelegd was. Het nieuwtje verspreidde zich als een loopend vuur over de beurs en spoedig ontstond er vraag naar het nommer van den 23en, dat een oogenblik latei- tegen een pond sterling en hooger verhandeld werd. Niettegenstaande er een aanzienlijk aanbod was, bleven de nommers goed prijshoudend, zoo zelfs, dat 's avonds te 11 uren de bladen op straat nog voor 10 shilling werden aangeboden. Zoodra de redactie der Times de fout bemerkte, trachtte zij door het uitloven van 18 pence per exemplaar de uitgegeven bladen machtig te worden, doch slaagde er slechts in de inzamelaars van curiositeiten nog sterker aan te drijven om zich tijdig van een exemplaar te voorzien. De Oostenrijksche regeering-, niettegenstaande zij geene speciale wet tot baren dienst beeft, vervolgt de sociaal-democraten waar zij kan. Dezer dagen werden er te Briinn een groot aantal ge vangen genomen, die zullen terechtstaan wegens het vormen van geheime genootschappen en wegens beleediging des keizers. Aanstaanden Donderdag viert de oud-katho lieke gemeente te Keulen haar tienjarig bestaan met eene godsdienstoefening onder leiding van den bisschop Reinkens en een feestelijken maal tijd. Niettegenstaande bet den oud-katholieken in Pruisen niet gemakkelijk wordt gemaakt, neemt de Keulsche gemeente voortdurend toe. Langzamerhand beginnen er zoenoffers *te vallen voor de schandelijke verzuimen, die van den brand in het Ring-theater zulk eene groote ramp maakten. De politie-president baron Von Marx is op pensioen gesteld en de burgemeester van Weenen, ridder Von Newald, heeft eergisteren in den gemeenteraad, na zich in eene uitvoerige rede gerechtvaardigd te hebben, zijn ontslag genomen als burgemeester en als lid van den raad. In Italië werkt de pakketpost reeds eenige maanden. Het gaat nog wel wat langzaam en onhandig, ook door verkeerde reglementen en overvloed van formaliteiten, maar dit komt terecht. Men is er ten minste begonnen. Men is Vaughan, den vermoedelijken moor denaar van den advocaat Bernays, nog niet op het spoor. Men meent bij bet zoeken naar de redenen van de misdaad, met den bekenden Fran- schen rechter, te moeten vragen Ou est la femme Woensdag morgen vroeg stoomde een goe derentrein door de signalen heen op bet stations terrein van La Hulpe in België op een ledigen personentrein, die aan bet rangeeren was. De locomotief van den goederentrein vloog uit bet spoor en door bare vuren werd de eerste wagen in brand gestoken, die kisten spek bevatte. De brand deelde zich spoedig mede aan drie wagens «Ja, als gij bet verlangt." »Ik verlang bet. Het herinnert mij aan de dagen toen ik uw boeken voor u droeg, als gij naar school gingt. Loop nu niet zoo bard. Bedenk dat gij mij eenige vergoeding schuldig zijt »Het komt mij voor dat gij heel veel ver goeding eischt", zei Mabel, zich eindelijk bijna op haar gemak met hem gevoelende, bijna zooals vroeger »toen bij haar boeken gedragen bad." Wat is de eerstvolgende vergoeding, die gij eischt?" vroeg zij. «Alleen dit. Wij zullen na de thee gaan wandelen, Grace en ik. Zij moet een weinig ge troost worden, nu Herman vertrokken is. Beloof mij nu dat gij geen hoofdpijn zult hebben, zoodra wij plan maken om uit te gaan, zooals gisteren avond." «O is dat alles, ja dat beloof ik", zei Mabel lachendterwjjl zij langzaam naar buis gingen. Zij moest weer lachen toen zij de wanhopende houding van dokter Johnson zag, die de theebel gehoord bad en nu halverwege was blijven zitten om ben af te waebten. Zij kwamen nog in tijds en ontmoetten Grace in de vestibule. «Wel?" vroeg zy. »Wel", zei haar broeder, «ik heb uw bood schap gedaan. Mabel blijft »Een maand, als gij erop staat", viel Ma- bel in. ,Het spijt mij dat gij uw belofte zoo spoedig vergeet," zei Philip. «Totdat gjj baar naar huis zendt, Grace; dat zijn wij overeengekomen.". 27 Januari des morgens te 8 uren. NAMEN DER plaatsen. B'd- rom. afwijk. Wind- Toe- I stand richt, kracht.! lucht. Tem pera tuur. Cels. Delfzijl 14.3 Z 0 helder 3 Groningen 14.0 ZO 0 helder 3 Den Helder 13.6 z 0 mist. 2 Vlissingen 12.9 zzw 1 1. bew. 0 Maastricht 12.5 z 2 mist. 2 Shields 12.0 ZYV 2 betr. _L 2 Valentia. 5.4 ozo 6 betr. 1) Hamburg 13.3 zo 1 mist. 3 Swiuemunde 13.7 z 3 mist. 1 Leipzig 18.0 zo 1 helder 5 Carlsruhe 13.9 zo 1 mist. 6 Grisnez +'11.2 z 1 bew. 2 Parijs 11.4 ozo 0 z. bew" 3 St Mathieu, 7.2 zw 3 1. bew. 9 Biarritz 9.0 wzw 3 1. bew. 11 Perpignan 13.4 zw 2' z. bew. 5 Christiaansund. 7.5 ozo 3 z. bew. 8 Stockholm 10.3 wzw 4 helder 1 Kopenhagen 13.3 wzw 2 mist. 1 Stornoway 0.1 ozo 8 betr. 8 Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 uren: D. 1.8 M. des namiddags T li e r m o meters tan d te Middel b u r g. 2C> Jan. 's avonds 11 uren 32 gr. 27 a 's morgens 8 uren 30 gr. 's middags 1 uur 4-0 gr. 's avonds 5 uren 37 g'r. F. Eerste kamer. Bij de behandeling der begrooting van justitie gaf de minister uitvoerige inlichtingen omtrent de binnenlandsche zalm- quaestie. Er heeft een onderzoek plaats gehad en aanvankelijk is gebleken dat de klachten der be langhebbenden niet ongegrond zijn. De regeering zal de zaak ernstig in overweging nemen. De begrooting werd daarna met algemeene stemmen aangenomen. Bij de begrooting van binnenlandsche zaken drong de beer Van Tienhoven aan op herziening van de gemeentewet, teneinde meer vrijheid aan de gemeenten te geven tot regeling van baar eigen belastingstelsel. De minister ant woordde dat alles moet afbangen van de re geling der verhouding tusschen de rijks- en de gemeente-financiën. Het hoofdstuk werd aange nomen met 27 tegen 7 stemmen. Ook marine werd aangenomen met algemeene en de vesting- begrooting met 32 stemmen tegen 1. Bij de begrooting van oorlog sprak de heer Pijls over de vermindering van bet garnizoen te Maas tricht en de heer Pické over die te Middelburg. De minister verdedigde beide punten en toonde verder aan, dat voor eene goede verdediging eene behoorlijke voorbereiding dringend noodig is. Het hoofdstuk werd aangenomen met 26 tegen 8 stemmen. Tweede knnier. Het bandelstractaat met Frankrijk werd opnieuw bestreden door de heeren Rutgers en Tak, ook van een zuiver vrijhandels standpunt, dat eene dusdanige transactie niet toelaat. Wij mogen de vrijheid niet prijsgeven om onze belastingwetgeving, onze accijnspolitiek, onze koloniale, en buitenlandsche politiek naar eigen goedvinden te regelen, te minder hier, «De beste overeenkomst na al wat er ge beurd is," zei Grace ben beurtelings aanziende. «Kom", vervolgde zij eensklaps, «kom nu binnen, vader en moeder hebben al haast gedaan met thee drinken." HOOFDSTUK XXIII. We laakte dagen. Geen van bun drieën .wist hoe de vier weken, die Mabel belpofd had nog te Red Lees te blijven, omgevlogen waren. Al wat zij wisten was dat de dagen even geluk kig als lang warenen als er naar gevraagd was zouden zij zeker eenparig bekend hebben dat de dagen te Toulhaven langer en zonniger waren dan elders en de uren heerlijker dan ergens op de wereld. Indien Philip, volgens Mabel, een weinig veelei- schend was op bet punt van vergoeding, aan den anderen kant was bjj er evenzeer op bedacht om haar te bewijzen boe geheel verkeerd zij hem verstaan baden bij slaagde er uitmuntend in om haar te overtuigen, 't geen ook wel niet anders kon. Gedurende een maand vacantie bad hy ruimschoots gelegenheid om dergelijke inlichtingen te geven, vooral aan iemand die zoo gaarne inge licht wilde worden als Mabel. (Wordt vervolgd.) waar de voordeelen van het tractaat verre opgewogen worden door zijne nadeelen. Ten einde echter bij verwerping bet gevaar voor toepassing van het algemeene Franscbe tarief op Nederland te verhoeden, wilde de beer Van Nis pen alsnog een gemotiveerd uitstel, ook met bet oog op een mogelijke crisis in Frankrijk. De minister Van Lijnden verzette zich echter daar tegen. De regeering moet gelegenheid hebben om zich te verdedigen en een uitstel zou de onzekerheid niet verminderen, omdat het tractaat het uitvloeisel is van een tarief, dat de Franscbe kamer beeft vastgesteld. Eene mogelijke crisis nu, zou juist bet aanblijven dier kamer beteekenen. De beraadslagingen worden in eene avondzitting voortgezet. Washington. De advocaat van Guiteau zal een nieuw onderzoek der zaak aanvragen, Kaasjislag-, 25 Jan. Bij de veiling van eene hofstede met aanboorigheden, benevens bouw- en weiland enz., gelegen in den Zaamslagpolder, zijn daarvan 8 perceelenter gezamentlijke grootte van 28 hectaren 96 aren 20 centiaren (oude 65 gemeten), verkocht voor 570 per 44 aren 56 centiaren (oud geniet) of in massa voor ƒ37,047, terwijl een perceel, ter grootte van 1 hectare 76 aren 40 centiaren, werd verkocht voor f 400 per 44 aren 56 centiaren (oud gemet), of in massa ƒ1583; alles behalve de boomprijzen, ten bedrag- van ongeveer 300. Alle middelen om bet kabinet Gambetta van den dreigenden ondergang te redden zijn vergeefs ge weest; de meerderheid van de kamer beeft den scrutin de liste den weg naar het congres afgeslo ten, en getrouw aan zijn openbaar gemaakt voor nemen beeft de beer Gambetta zijn ontslag ge vraagd. De andere ministers volgden natuurlijk. Zij staan of vallen met hun leider. De belangstelling was sterk gespannen. Voor de 800 plaatsen voor bet publiek in de zaal dei- zittingen waren meer dan 20.000 aanvragen inge komen, en er is tot 500 franken geboden voor een toegangkaart. De debatten werden geopend door den heer Edouard Lockroy, een talentvol jong radicaal uit de school van de Rappel en de naaste omgeving van Victor Hugo. Hij vroeg voor bat congres, de hoogste uiting der volksvertegenwoordiging in Frankrijk, volle souvereiniteit, bet recht dus om de gansche constitutie te herzien zonder door de kamers aan banden te worden gelegd. De beer Ba- rodet, nog iets radicaler getint dan zijn voorgan ger, stelde in dien zin een amendement voor, dat echter verworpen werd met 298 tegen 173 stem men. Hiermede was uitgemaakt dat de kamer de herziening der grondwet niet wilde gelasten, meer niet. Het beginsel der beperking van de congrestaak, dat wil zeggeii of men bet congres al dan niet vrijheid zou laten om zijn taak ook buiten de in den considerans genoemde bepaling uit te breiden, kwam toen aan de orde. De beer Gambetta besteeg de tribune en zeide dat de kamer niet moest vergeten, dat men de medewerking van den senaat behoeft om tot eene herziening, ja reeds om tot de bijeenkomst van het congres te geraken. Het strijdt met de ante cedenten in Frankrijk om aan het congres souve- reine rechten toe te kennen. Kamer en senaat kunnen en moeten de taak der vereenigde zitting vooraf omschrijven. Ten aanzien van de groote kiesdistricten, blijft de kamer meester van bare positie, wijl zij de organieke wet, de kieswet, die noodig is om het grondwettig voorschrift uit te voeren, kan maken wanneer zij wil. De groote kiesdistricten zijn noodzakelijk om de wetten tot stand te brengen, welke de ministers nu reeds hebben uitgewerkt. En wat de vrees voor dicta tuur aangaat, men kent het verleden van den spreker. Boven iedere persoonlijke eerzucht staat ▼oor hem de verheffing van Frankrijk. Wij geven deze woorden van den beer Gam betta volgens een telegram, waarin ze door de samentrekking waarschijnlijk veel van hun kracht hebben verloren. Het is niet waarschijnlijk dat de premier zich de victorie van den dag beeft laten ontrooven zonder de inspanning van zijn redenaarstalent, waarvan in het voorgaande niet veel blijkt. Morgen zullen wij daarvan meer weten. Na de rede van den minister werd de verklaring «dat de grondwet moet worden herzien" aange nomen met 282 tegen 227 stemmen. Daarop was de considerans aan de orde, welke zonder den ar beid van het congres te beperken, zegt dat de overwegingen die tot de herziening leiden, gelegen zijn in zekere artikelen, die betreffende de samenstelling van den senaat en de openbare ge beden bij de opening der kamer. De weglating bier van bet artikel waarbij de scrutin de liste moest worden voorgeschreven, besliste over het beginsel van die wijze van stemming. De regee ring wilde bet er bijvoegen doch leed eene gewel dige nederlaag met 305 tegen 116 stemmen. Het geheele ontwerp werd aangenomen met 262 tegen 91 stemmtn. Zoo werd de regeering over de gansche linie geslagen. Noch de imperatieve beperking der congrestaak, noch de scrutin de liste vond genade in de oogen der kamer, en in een onmiddellijk na de zitting gebonden ministerraad stelde en teekende

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2