N° 24. 125e Jaargang. 1882 Zaterdag 28 Januari. Middelburg 27 Januari. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/$l franco f 3,50. Afzonderlijke nommers\ijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. EEN VERWOEST LEVEN 1IIDDELBIIRGSCHË COURANT. Het "besluit der tweede kamer tot toelating der heeren Buma en 't Hooft, beeft ons verrast noob teleurgesteld. De kamer moest wel, na de ervaringen van den jongsten tijd, tot de slotsom komen dat bet eenige middel, om niet bet gebeele verkiezingswerk belachelijk te maken, hierin ge legen is dat zij tot maatstaf voor de geldigheid der verkiezingen neme den gebleken wil der kiezers, niet de vervulling van alle mogelijke formaliteiten. In de groote bladen vinden wij geen overzicht der motieven, door den beer Van Eek aangevoerd om de noodzakelijkheid van een onderzoek naar de behandeling der stembussen in bet distriet Middelburg aan te toonen. Zonder daarmede be kend te zijn willen wij echter, alvorens van de zaak af te stappen, nog opmerken dat de voor naamste reden, waarom de kamer de wettigheid der verkiezing als ongeschonden beeft beschouwd, slechts tot zekere hoogte juist is. De kamer beeft overwogen dat, onverschillig boe er te voren met de stembussen gehandeld zij, de zegels bij de opening ongeschonden zijn gebleken en de inhoud dus onaangeroerd was. Dat dit laatste bet geval was, beeft ook de voorzitter van het stem bureau in ons n° van 10 dezer verklaard. Wij trekken die verklaring niet in twijfelmaar de mogelijkheid tot bet verbreken der zegels en het weder opzetten van nieuwe, door middel van afdrukken in verwarmde caoutchouk of door andere manipulatiën, bestaat niettemin. Bij de opening, al had de vergelijking van al de zegels nog veel nauwgezetter plaats dan thans ge schiedt en al waren alle stemopnemers in 't bezit van een eigen cachet, wat niet bet geval is, zou zulk eene vervalscbing niet ontdekt kunnen wor den. Ook zou bet doenlijk zijn, den bodem eener stembus los te maken en daarna weer vast te aoldeeren. Tegen deze mogelijkheden, zoowel als tegen de kans van gebeele verduistering of achter houding eener bus, heeft de wetgever gepoogd te waken door de stembussen alleen toe te vertrouwen aan bet lid van den gemeenteraad, dat als jongste stemopnemer gefungeerd beeft. Gaat de bus uit deze vertrouwd geachte banden over in die van veldwachters, boden of andere ondergeschikte en niet verantwoordelijke personen, dan gaat daarmede een der waarborgen, welke de wet stelt voor de onschendbaarheid der verkie zingen, verloren. Die waarborgen bebooren, naar 't ons voorkomt, zonder eenigen twijfel tot de »essentieele eischen1' voor de geldigheid eener ver kiezing, want ze verzekeren de zuiverheid der uit spraak van den volkswil. In troebele tijden, wanneer de meerderheid in de vertegenwoordiging van éene enkele stem mocht afhangen, wanneer dus de vervalsching eener stembus bet middel zou kunnen wezen tot de be vrediging van, opgewekte politieke hartstochten, SO door JESSIE EOTHEBGILLJ HOOFDSTUK XXH. Vergoeding- geëiscltt. »In tegendeel, ik haatte haar met een onver- zoenlijken, gloeienden baat een leelijk gevoel want, zij was nu eenmaal zoo. Hetgeen mij bet meest ergerde was dat ik niet tegelijk met mijn liefde den invloed kon afschudden, dien zij op mijn gemoed en karakter bad uitgeoefend. Dat was onmogelijk. Mijn liefde voor baar bad mij week gemaakt en baar bedrog maakte mij hardvochtigen ik zal dientengevolge mijn gebeele verdere leven ruw en hardvochtig blijven. Gij weet ongetwijfeldjuffrouw Fairfax, dat er, naar men zegt, een getij is in 's menscben karakter en er is - tik een tijd, waarin de stof waarvan de menscb 6emaakt is, zich in een zekeren vorm zet, dien latere gebeurtenissen niet meer kunnen wij zigen, hoogstens de boekjes een weinig afronden. jTenzjj men iemand geheel verplettertkan men dan zou eene behandeling der stembussen als in ons district geschied is, een wezenlijk gevaar opleveren. In gewone tijden nu, bebooren de regelen ge steld te worden, door welke de gevaren van troebele tijden onschadelijk gemaakt kunnen worden. Daarom blijven wij het, met allen eerbied voor de beslissing der kamer, wenschelijk achten dat informaliteiten als bij de verkiezing van den 3e" Januari jl. begaan zijn, in 't vervolg voorkomen zullen worden. In de memorie van antwoord van den minister van waterstaat op bet afdeelingsverslag der eerste kamer betreffende de spoorwegbegrooting, komen o. a. de volgende mededeelingen voor. De onderhandelingen betreffende bet punt, waai de spoorweg van "Woensdrecht naar Antwerpen de grenzen zal overschrijden, zijn door de Belgi sche commissarissen gestaakt. Het is niet waar schijnlijk, dat thans van die verbinding nog iets komen zal. Op de lijn Ylissingen-Duitscbe grens is dubbel spoor gelegd van Breda tot Helenaveen en onderbanden van Helenaveen tot Blarick. Om van Blarick tot Venlo bet tweede spoor te kun nen leggen, moet de brug over de Maas van een tweeden bovenbouw voorzien worden, waartoe in beginsel is besloten. Tusschen Roosendaal en Breda zal in dit en bet volgende jaar dubbel spoor gemaakt worden. Yan Vlissingen tot Roo sendaal is bet verkeer minder druk en nog geen tweede spoor noodig. Ontstaat hieraan behoefte, dan zullen de noodige gelden, om daarin te voor zien, worden aangevraagd. Naar wij uit goede bron vernemen wordt tegen den le" Februari a. een koninklijk Engelscbjacht te Vlissingen verwacht, om prinses Helena van Waldeck, de bruid van prins Leopold, en bare ouders aldaar af te balen. Een Engelsch blad, de Globe, vertelt dat de prinses tot baar huwelijk aan bet bof te 's Gra- venbage zal vertoeven en met baar koninklijken schoonbroeder en zijne gemalin naar Engeland oversteken. De komst van den koning en koningin der Belgen is, volgens diezelfde bron, twijfelachtig. Twijfelachtig" zijn echter alle dingen, die om trent deze aangelegenheid bericht worden. Zoo vernamen wij in de laatste dagen weder dat de reis van onzen koning en de koningin naar En geland nog alles behalve vast staat. Door al deze »hofpraatjes" wordt, speciaal om trent bet reizen en verblijven van vorstelijke personen, eene onzekerheid geborenwelke, om zeer geldige redenen, wel eens in de bedoeling zou kunnen liggen. *Tliolen, 26 Januari. In 't eerste begin van bet nieuwe jaar scheen het contracteeren voor de teelt van suikerbieten niet best te willen vlotten de prijzen waren te laag, zelfs voor sommigen die bard naar bet voorschot verlangden. Nu de prijs wat gestegen is, dagen er meer landbouwers op, die den agenten eene kans geven. In andere streken wordt men dergelijke dingen nog al eens gewaar in de courant, bier schijnt men dit niet hem nists ergers aandoen. Toen uw zuster mjj zoo voor den gek gehouden bad, vergeef mij, ik geloof dat ik wat al te duidelijk spreek voor de ooren eener jonge dame." »Maar niet voor eene die de waarheid eerbiedigt," viel Mabel met gedempte stem in. »Zoo; dat is goed gezegd. Gij zijt als Grace zie ik en houdt ervan om ronduit te spreken. »Nu dan, toen uw zuster mij zoo voor den gek gehouden bad, nam de stof waarvan ik gemaakt ben, een heel ruwen, boekigen vorm aanik kreeg een plooi, die door niets ter wereld meer glad te strijken isnooit kan ik meer een aangenaam, beminnelijk karakter krijgen. Maar bet maakte mij niet tot den bullebak, waarvoor gij mij schijnt te houden. Het beroofde mij niet van de bevoegd- beid om een onderscheid te maken tusschen uw zuster, voor wie de waarheid een onbekend iets was, en u, wier hoogste goed de waarheid is, »0, zoudt gij mij ooit kunnen vergeven? Ik ik heb er zooveel over nagedacht. Ik ver foeide zoo betgeen zjj gedaan bad en daar ik het niet te boven kon komen, dacht ik dat bet voor u ook iets onoverkomelijks zou geweest zijn". »Nu, gij zijt mij wel eenige vergoeding schul dig, vindt gij niet, dat gij zulke slechte gedachten van mij gekoesterd hebt? »Ja zeker; en ik wil alles wat gij ver langt Blijf dan tot dat Grace u verlof geeft om te vertrekken en laat mjj trachten mjj zelf in v noodig te vinden. Men gaat hier zoo maar»stil letjes" zijn gang, en weldra zullen beeren agenten bet velen zoo welkome statie-geld kunnen uittellen. In de St. Ct. van beden is opgenomen de akte van oprichting der Vereeniging »/i. Ljouwter Toanielselskip(Het Leeuwarder tooneelgezelschap) De statuten zijn niet alleen in bet Nederlandsch maar ook in de »kreftige grize memmetael" opge nomen. Herkwerve, 26 Jan. De beer J. van der Zande, hoofd der school alhier, die op zijn verzoek met 1 Februari e. k. eervol is ontslagen en onze gemeente gaat verlaten, beeft van het gemeente en kerkbestuur en een aantal ingezetenen, als blijk van waardeering en hoogachting, ter gedachtenis ontvangen een tafel en spiegel met een album, bevattende de namen der gevers. Zierikzee, 26 Januari. In de spaarbakjes op de school voor minvermogenden alhier is ge durende 1881, zijnde bet eerste jaar, inge bracht 404,74, teruggenomen 178,77 en belegd 225.97. Blijkens een door de Précurseur openbaar ge- maakten staat behoorden op bet einde des vorigen jaars te Antwerpen thuis 41 zeestoombooten onder Belgische vlag, met een gezamenlijken inhoud van 70.319 tonnen netto. Daarvan behoorden 7 stoom schepen, van 1965 tot 3703 ton, aan de Belgisch- Amerikaansche stoomvaartmaatschappij (de Bei- genland, Rhijnland, Waesland enz.); 8 andere, waarvan de inhoud van 1598 tot 2101 tonnen afwisselt, vormen de vloot der Kon. Belg. Zuid- Amerikaansche stoomvaartmV4 bebooren aan de reederijvau T. G. Engels en Co., welke ook eenige zeilschepen in de vaart beeft; 5 zijn het eigen dom der Soc. Anversoise d'armement et de transport mar.de overige bebooren aan de firma's Cockerill, Steinmann Ludwig, en aan andere reederijen. Van de Antwerpscbe stoomvloot verongelukten in 1881 de Alex Smyers, van 978 ton, welke op de Zweedsche kust verging, de Archiduc Rodolphe, een pas gebouwde stalen boot van 963 ton, die in de Schelde zonk, en de Henry Edye, van 1589 "ton, van welke men sedert den dag van vertrek naar Boston, 20 November, niets meer vernomen beeft. In aanbouw zijn thans nog: op de werf der firma De Decker, de Burgemeester De Wael, van 1200 ton, op de werf van Cockerill de Prince Bandouin en de Princesse Clémentine, beide van 1200 ton en 90 Pk. Bjj bet examen voor de betrekking van leerling telegrafist bij de tot expl. van St. Sp. zijn o. a. geslaagd P. J. van Ham, te Serooskerke, en J. Kousemaker, te Nisseals leerling-conducteur C. J. van Sparrentak, te Vlissingen. Ter voorkoming dat door ontvangers der belas tingen kantoor of zitting wordt gehouden in ber bergen, beeft de minister van binnenlandscbe zaken, in overleg met zijn ambtgenoot van finan- een gunstiger licht aan u te vertoonen dan tot nogtoe". »Heel goed. Gij zult mij wel heel dwaas vinden, eno! mijn brief aan Angela! Die zal nu al weg zijn?" »Hij is niet verder gegaan dan mijn zak," antwoordde hij, hem voor den dag balende. Mabel greep er terstond naar. »Neen, neenzei Philip. Laten wij hem verscheuren en aan de golven prijsgeven. Ik zal bet doen blijf maar stil zitten." Mabel en dokter Jobson zaten te kijken boe bij den brief in kleine snippers scheurde en over bet duin in zee wierp. »Zoo is dan het dwaze denkbeeld van u om Red Lees zoo spoedig te verlaten in den wind gestrooid," zei bij bedaard, terwijl zij met ge vouwen handen zat en zich niet in staat gevoelde om een gesprek te beginnen, totdat Philip zei: »En boe maakt zij het, Angela, ik meen mevrouw Fordyce?" >0 heel wel, dank u". »En gelukkig?" »Niet precies". Ongelukkig >0 neen >We!k een vreemde toestand? En woont gij bij baar in?" »Ja". Vindt gij dat pleizierig?" »Neen. »Waarom niet?" ciën, de gedeputeerde staten in de verschillende provinciën uitgenoodigd de gemeentebesturen te verzoeken om, waar de behoefte zich doet ge voelen, aan de ontvangers een lokaal in bet ge meentebuis, zooveel mogelijk kosteloos, af te staan, en waar geen gemeentebuis bestaat, ben behulp zaam te zijn in bet vinden eener geschikte gele genheid buiten de localiteiten waar sterke drank wordt verkocht. Eenige Scbeveningscbe visscbers zijn bij den burgemeester van 's Gravenbage toegelatenom hem hun belangen aan te bevelen en te verzoe ken als middelaar tusschen bun reeders en ben op te willen treden. De burgemeester moet ben in 't belang hunner gezinnen hebben aangeraden bun beroep weder op te vatten, waartegen de verzoekers echter bezwaren hebben ingebracht. Tot deelneming aan bet sumumerairs-examen voor vrouwelijke candidaten bij de tot expl. van St. Sp. hebben zich reeds 50 sollicitanten aan gemeld. Gisteren zijn van de tien dames, die examen hebben afgelegd, negen geslaagd. Door den minister van waterstaat is bet eere voorzitterschap der commissie van uitvoering der Algemeene Nederlandsche Landbouwtentoonstel ling in 1883 aangenomen. De Indische Gids behelst o. a.de Indische brigade en een reserve voor het Indische leger, door E. K. A. de Neve; de uitbreiding van bet Ned. gebied in den Indischen archipel sedert 1816, door P. J. B. C. Robidé van der Aade militaire loopbaan van den luitenant-generaal Jan van Swieten, door Ajax; een en ander over Bali, door R. van Eek (met een kaart)Schetsen en schetsjes uit ons Indisch familieleven, II. Ge ketend, door Annie Foore. De St. Ct. bevat een kon. besluit, waarbij bepaald wordt dat de wet tot inrichting van den dienst ter verzending met de post van pakketten beneden de 5 kilogram, den 15 Maart a. in werking treedt. Voor dezen dienst is onder meer bepaald, dat door de afzenders tegen betaling van een recht, boven bet gewone port, bespoedigde bestelling, dat is afzonderlijk en onmiddellijk na de aankomst, kan worden verlangd. Dat recht bedraagt f 0.25 wanneer de geadresseerde woont binnen den ge wonen kring der bestelling van een postkantoor; buiten den rechtstreekschen bestellingkring wordt voor eiken afstand van 2.5 kilometer of gedeelte daarvan 0.25 geheven. Dit recht wordt eventueel vermeerderd met veergelden of buitengewone on kosten. Het recht en de onkosten voldoet de afzender. Van de verzending zijn uitgesloten, «.pakketten waalvan de inhoud 25 kubieke decimeters te boven gaat, of welke op een hunner vlakken een grootere afmeting dan 80 centimeters hebbenb. levende dieren; c. voorwerpen of zelfstandigbeden, die aan ontploffing of zelfontbranding blootstaan, of op eenige wijze gevaar kunnen opleveren. »Onze onze smaken verschillen nog al," »Hebt gij wel eens ongenoegen?" »Neen nooit." »Gij gaat zeker ieder uw eigen Weg en spreekt nooit met elkaar." Volstrekt niet. Wij zijn heel veel samen en gaan zoo goed mogelijk met elkaar om." »En gaan heel veel uit, denk ik en zien veel menscben? Men zegt dat dit een heerlijke aflei ding is, als men zich thuis verveelt". »Maar wij gaan niet veel uit. Daar houdt mijnbeer Fordyce niet van. Wij leven, heel, heel stil, »Dat is zeker nog al vervelend?" »Vreeselijk". »Dat moet wel. En vindt gij bet bier min der vervelend >Ik vind bet bier nooit vervelend". »En toch waart gij bereid, ja zelfs verlan gend om naar die vervelende plaats terug te keeren, omdat gij dacht »0 zwijg daarvan als 'tu blieft", »Nu, ik zal niets zeggen. Waar woont uw zuster Ik bedoel in welke buurt »Het buis beet Stonefield, in bet Koninginne park." »0, daar zijn heel mooie buizen". »Heel groot" zei Mabel onverschillig. »Groot, ja. Ik herinner mij dat ik die vroe ger zeer bewonderde. Maar wat ik wilde vragen, leeft gij geheel naar uw eigen zin te Stonefieldsj ziet gij uw eigen kennissen en zoo?"

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1