1882. 125e Jaargang, Vrijdag 27 Januari. N° Middelburg 26 Januari. FEUILLETON. EEN VEKWOEST LEVEN Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DDEL Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlieilé G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Het telegram uit Brussel, dat gisteren nog in een gedeelte onzer oplaag kon worden opgenomen, was in hoofdzaak ook hekend in de avondzitting, welke de tweede kamer gisteren avond gehouden heeft ter voortzetting van hare beraadslagingen over het handelstractaat met Frankrijk, en is daarop niet zonder invloed gebleven. In het Belgische tractaat is eene bepaling op genomen betreffende het benaderen van aan in voerrecht onderworpen goederen, welke bepaling bij de Belgische industrieelen grooten tegenstand ontmoet. Door de heeren Féron en Malou waren voorstellen gedaan van nagenoeg gelijke strekking, strekkende om deze aangelegenheid aan nadere wettelijke regeling te onderwerpen, met het doel om de benadering van een onderzoek door deskun digen te doen afhangen. Bij de stemming .over het voorstel Malou had eene zonderlinge verwarring plaats. Eerst heette het dat de stemmen staakten50 tegen 50; maar na vergelijking der 's^ftnmenlijst werd uitgemaakt dat het amendement was aangenomen met 51 tegen 50 stemmen, tërwijl 1 lid zich buiten stem ming gehoudèn had.' Tegen de juistheid dezer beslissing kwam ecKter de minister Frère-Orban op. Bij deze gelegenheid legde de minister tevens, namens d,e regeerihg, de vrij onverwachte verkla ring afslaat de regeering het voorstel Malou be schouwde als in flagranten strijd met art. 15 van het tractaat en zij de verantwoordelijkheid voor het tractaat, indien er deze uitlegging aan ge geven werd, tegenover de Fransche regeering niet kon aanvaarden. Het is op dqzeWoorden, dat onze correspondent gedoeld' heeft, CJBm hij seinde dat de regeering het hervatten der onderhandelingen met Frankrijk niet op zich kon nemen. Gisteren avond zou een ministerraad gehouden worden en men hoopte dat de kamer heden op haar besluit terug zou komen. Deze omstandigheden waren, toen onze tweede kamer gisteren avond te half negen hare beraad slagingen hervatte, in Den Haag bekend. De heer Goeman Borgesins deed, met het oog op de mogelijke verwerping van het FranschBelgische tractaat, een voorstel tot schorsing der beraad slagingen. Deze motie werd vooral bestreden met het oog op onze zelfstandigheid. Wanneer wij heden op België moeten wachten, zeide de heer Mackay, kunnen wij 't morgen op Engeland doen. Even goed als wij op België, kan België op ons blijven wachten en éen dient toch de eerste te zjjn, voegde de heer Yan der Hoeven erbij. Yan den anderen kant is echter de kans om van de Fransche protectionisten nog iets gedaan te krijgen, grooter wanneer men met zijn tweeën, dan wanneer men alleen is. Bovendien is in Frank rijk de mogelijkheid eener politieke crisis niet uitgesloten, door welke de omstandigheden weder geheel zouden veranderen. 99 dook JESSIE EO THEE,GILL. HOOFDSTUK XXn. Vergoeding geëiscïit. »Zp zei dat zij met u gekibbeld had en dat gij onaardig waart geweest neen gij waart onuitstaanbaar" geweest, dat was de uitdrukking die zij bezigde". O hemelwas al wat Mabel kon uit brengen. »Zij zegt dat gij weg wilt" vervolgde hij en al had hij dan vroeger geen notitie van haar genomennu kon Mabel hem daar niet langer van beschuldigen. Hij nam haar nauwlettend op en dat droeg er niet toe hij om haar te kalmee- ren. Mabel had zoolang over het geval nagedacht, dat zij het niet meer in het ware licht kon be schouwen. Haar geweten was ziekelijk nauwge zet en Grace wist niet, kon niet vermoeden, welk een wezenlijke kwelling zij het meisje aandeed piet haar plagende wraakoefening. Onze regeering stelde zich voor eene onmiddel lijke beslissing geen partij. De motie Borgesius, verklarende: »dat voortzetting der beraadslaginge onder de tegenwoordige omstandigheden niet wenschelijk is," werd met 39 tegen 31 stemmen aangenomen. De stemmenverdeeling was zeer gemengd, zoodat daaruit ten aanzien der beslissing over het tractaat zelf, niets valt op te maken. Zie Laatste berichten uit. Brussel.) Z. M. de koning heeft persoonlijk de aanwij zingen verstrekt naar welke de fabrikant Pauwels, te 's Gravenhage, het model van een nieuwen sabel voor onze zeeofficieren vervaardigd heeft. Yan dat wapen, dat 38 kost, moeten al onze officieren zich met 1 Juni a. voorzien hebben. Op schadeloosstelling uit 's lands kas voor deze uitgaaf bestaat zeker niet veel kans. Het komt ons echter billijk voor, dat ten minste de afge keurde sabels eerst van rijkswege onteigend wor den. Aan de verklaring dat het algemeen nut die onteigening vordert, zou de wetgevende macht dan maar een mouw dienen te passen. Uit Posen wordt weder eene rechterlijke dwa ling gemeld, die een menschenleven gekost zou hebben, indien tegen de toepassing der doodstraf ook daar, ofschoon zij wettelijk nog bestaat, niet opgezien werd. Een barbier uit het dorp Gross Gay was 10 jaren geleden door de jury schuldig verklaard aan moord. Wel verklaarde de man onschuldig te zijn, maar aan die betuiging werd geen geloof geslagen en Hei rich Rose werd veroordeeld tot den strop. Gelukkig werd hem gratie geschonken van de doodstraf en deze veranderd in levenslange tuchthuisstraf. De ware schuldige is onlangs ontdekt, gevon- nisd en ter dood veroordeeldterwijl het hof Rose onschuldig heeft verklaard. De minister van justitie zegt in de memorie van antwoord op het begrootings-verslag der eerste kamer, dat het niet in zijne gedachte is gekomen de invoering van het strafwetboek te willen ver schuiven tot na afloop hetzij van den gevangenis- bouw, hetzij van de vaststelling of zelfs van de indiening van het daartoe betrekkelijk wetsont werp. Eerstdaags zullen, behalve de invoeringswet, zes andere tot de invoering betrekkelijke ontwer pen bij den raad van state aanhangig worden ge maakt. terwijl de voorstellen betreffende het wetboek van strafvordering zóo ver gevorderd zijn, dat zij kort daarna kunnen volgen. Een voorstel tot vervanging van de wet van 1874 op den kin derarbeid kan eerlang worden tegemoet gezien. Wie zou ooit vermoed hebben dat de slechtheid onzer tijden" zich ook al aan de visschershevolking onzer kustplaatsen zou hebben medegedeeld Spreekwoordelijk vroom, kerksch en orthodox, buiten veel aanraking met de buitenwereld, en van deze gescheiden door hun levenswijs, taal en manieren, scheen in onze visschers de geest onzer »vrome vaderen" bewaard. Maar het blijkt heel anders te zijn 1 De predikant Dermout, Zondag »Ja neen. Ik verlang niet heen te gaan, maar ik vrees dat ik zal moeten." Maar .waarom? Grace zegt dat gij eenige dagen geleden pleizier scheent te hebben in het vooruitzicht van nog wat te blijven," zei Philip met een zweem van een glimlach, toen hij den onbedwingbaren blos opmerkte, die haar gelaat bij die vraag overdekte. Zij gaf geen antwoord; maar zat verlegen op de zee te staren. Hoe kon zij tegen hem zeggenik wil weg omdat gij thuis gekomen zijt? Het denkbeeld dat hij zoo iets zou kunnen gissen maakfe dat haar het zweet uitbrak, want bij haar ziekelijke prikkelbaarheid verbeeldde zij zich dat Philip even fijngevoelig moest zijn als zij, op het punt van het gedrag barer zuster. Had hij Engeland niet verlaten om de mogelijkheid te ontgaan van Angela te ont moeten Zij vergat geheel dat de afwezigheid geholpen kon hebben en dat Philip nu geheel vrij was, bevr jjd vau de kans om iets meer van het geval te voelen. Voor haar was het een punt, een denkbeeld vol schande en akeligheid dat haar vervolgde en liever dan het tegen Philip te noe men, zou zij op haar besluit terugkomen en, wat het haar ook kosten mocht, te Red Lees blijven. Men kan zich dus eerder voorstellen wat zij leed dan haar gevoel beschrijven toen Philip, op den kalmen toon van iemand die een noodzakelijk doch niet zeer boeiend onderzoek voortzet, vervolgde: »Gij zegt niets. Ik begin te gelooven dat Grace toch gelijk had en dat ik de ongelukkige den gebruikelijken bidstond voor de visscherij te Scheveningen inleidende, hield met het oog op den thans hestaanden strijd tussehen reeders en j, visschers, zjjn gehoor het volgende tafereel voor: Zonder zich in te laten met de vraag: aan wie de schuld, aan reeders of aan visschers, wees spreker op de zonden, welke thans, in deze ge meente, meer dan vroeger gevonden worden. De tijden, welke nog niet zoover achter ons liggen, werden teruggeroepen om te kunnen bewijzen hoe het toen was; dat men toen niet als nu op den dag des Heeren aan de kleeding kon zienj dat die man er allerminst aan dacht om ter kerke te gaan; toen de meeste kinderen behoorlijk on derwezen werden in huis en catechisatie; toen men zich bij de viering des Avondmaals verdrong om ook daar een plaatsje aan den disch des Heeren te mogen verkrijgen; toen de jongens aan boord ver plicht waren om des Zondags hun catechismus bij den stuurman te komen opzeggen en moesten kennen, op straffe van »geen eten krijgen"; toen men ook op den Sabbathdag, terwjjl men op zee was, den Heere diende door lofzangen en gebeden toen, wanneer het bidstond was voor de uitgaande vloot, de kerk te klein was om het groot aantal reeders en visschers te kunnen bevatten; toen de reeders ijverden voor de visschers en de visschers voor de reeders. Het een zoowel als het ander is nu niet meer als toen. Bij de kerkelijke inze gening des huwelijks- en de bediening des heiligen doops is het openbaar, dat velen in de kerk een vreemdeling zijn en er dan verschijnen om er nog eens in terug te komen als het noodig mocht zijn. Waar is de oude trouw? Is ze niet gevlucht met de liefde Yraag op de straten waar de eerlijkheid woont en zeker zal men u enkele huizen aanwij zen. Maar is dat niet een bewijs, dat ze meer zeldzaam dan algemeen is Vroeger was men tevreden met het weinige, dat verdiend werd, en nu Is het niet een waarheid, dat de dron kenschap in het dorp een oorzaak is van baldadige vreugde en er jaarlijks duizenden guldens aan den jenever worden besteed?" Ziedaar het verslag, dat de Standaard van deze herderlijke toespraak geeft. Wij willen niet vragen of dit alles volkomen juist gezien is en o de ver beelding, zooals zoo dikwijls voorkomt, den heer Dermout niet een verleden, waarin alles goed en een heden, waarin alles verkeerd lijkt, voor oogen heeft getooverd. Maar van de Scheve- ningsche visschers zal nu toch stellig en zeker niemand kunnen zeggen, dat wanneer zij werke lijk zoo slecht geworden zijn, het neutraal onderwijs daaraan part of deel gehad heeft. In de gisteren middag gehouden zitting van den gemeenteraad van Ylissingen wees de voor zitter erop dat 1881 weinig stof tot tevredenheid opgeleverd heeft wat betreft de materieele belangen van Ylissingen en sprak hij de hoop uit dat in 1882 de verwachtingen voor den bloei der gemeente ruimschoots mogen verwezenlijkt worden. Voorts werd medegedeeld dat de ged. staten machtiging hebben verleend tot beschikking over oorzaak ben van uw besluit om ons te verlaten. Is dat wezenlijk zoo, juffrouw Fairfax?" >0 hoe kon Grace begon Mabel en, overweldigd door het afschuwelijke van haar positie, al haar tegenwoordigheid van geest verliezende, sprong zij op en wilde zonder een woord te spre ken weg snellen. Doch eer zij nog geheel overeind was, legde Philip zijn hand op haar arm en die aanraking deed haar plotseling stilstaan. »Het is duidelijk dat het meer dan een grap is" zei hij eenigszins kort af. »Ten minste het is duidelijk dat gij het als iets ernstigs beschouwt maar dat deed Grace niet. Luister nn eens juffrouw Fairfax Mabel keerde zich onwillekeurig om en zag dat hij haar met een gebiedende uitdrukking aan zag, die haar ondanks haar zelve deed blijven. Gij bekent stilzwijgend dat ik iets te maken heb met uw wensch om uw bezoek alhier te be korten" vervolgde hjj en zijn zware stem deed Mabel trillen, terwijl haar verlangen om weg te komen, om te ontsnappen aan iets dat zij niet wist te noemen, hoe langer hoe sterker werd. >En ik geloof dat ik het recht heb de reden daarvan te weten. Waarmede heb ik u heleedigd Ik ben zeker dat ik onwetend gezondigd heb en éen woord van u zal alles ophelderen, ik zal u nooit meer beleedigen." »0 mijnheer Massey, hoe kunt gij zoo on barmhartig spreken? Hoe kunt gij mij zoo voor de begrooting voor 1882 en tot invordering der belastingee. Naar aanleiding van eene met den min. van oorlog gevoerde correspondentie zullen geleiders van manschappen, die gedetacheerd worden bij het depot van discipline, niet meer als tot dusver bij de ingezetenen ingekwartierd, maar in een der kazernes gehuisvest worden. In verhand hiermede is de jaarwedde van den agent van in kwartiering van 100 op 50 gebracht. Een voorstel van burg. en weth. tot verkoop van het verkoophuis is aangehouden en gesteld in handen der financieele commissie. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, verzonden door het postkantoor te Mid delburg in de 2e helft der maand December 1881: Burgerhout Cz., Doesburg; C. H. Swetsberg,Goes. Uit Westkapelle, L. C. Bruin, 's Hertogenbosch. Briefkaarten: M W. Polman Kruseman, Arnhem. estkapell 25 Jan. Bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad alhier zijn 65 geldige stemmen uitgebracht, waarvan de heer W. de Rapper, burgemeester, 38, de heer J. B. Gabriëlse 9 en de heer H. d. W. Huibregtse 12 stemmen verkreeg. De burgemeester is alzoo ge kozen. De heer J. C. J. de Yetter, chef de bureau bij de M.V tot Expl. van Staatsspoorwegen heeft met 1 Maart zijn eervol ontslag verzocht. Ook de heer Schimmelpenninck, ambtenaar bij die maatschappij, heeft als zoodanig zijn ontslag genomen en vertrekt in de eerste dagen van Fe bruari naar Batavia, alwaar hij hij de Beli-Maat- schappij in dienst treedt. (Vad.J Yolgens de Sprokkelaar zullen in de openbare vergadering der afd. Rotterdam van het Neder- landsch protestantenbond de volgende stellingen worden verdedigd door dr. Ph. R. Hugenholtz, van 's Hage, en bestreden door jhr. mr. A. E. de Savornin Lobman en ,mr. L. W. C. Keuchenius lo. De door velen ten onzent gevorderde school met den hijbei is in strijd met de eischen eener gezonde opvoedkunde. 2o. De eisch dat de staat eene school niet den bijbel zal verschaffen, is in strijd met het karakter onzer staatsregeling. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij het hataillon mineurs en sappeurs de gelegenheid bestaat voor tien jonge lingen van zestien tot achtien jaar om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen, De voorwaarden vindt men in de St. Ct. van heden. Yoor het Nederlandsch museum is ten geschen ke ontvangen van den heer C. J. Schlüter, gepen sioneerd kapitein te 's Gravenhage, een gedeelte van den mantel, door Hugo de Groot gedragen als pensionaris van Rotterdam. Een ander ge deelte van dien mantel was reeds in het museum aanwezig het thans ontvangene komt zoowel in den gek houden riep zij uit, ging weer zitten en bedekte haar gelaat met hare handen. Dokter Johson legde, vol verlangen om haar te troosten, zijne pooten op haar schoot en begon hare handen te lekken, terwijl Philip verbaasd uitriep »U voor den gek houden Ik begrjjp volstrekt niet wat gij bedoelt." Gij moet heel goed begrijpen waarom ik weg wil gaan" zei Mabel, naar hem opziende met een soort van verontwaardiging over die moed willige verlenging der beproeving, die haar zoo ondrageljjk was. Op mijn woord van eer, al wat ik weet is dat Grace in een staat van groote opgewondenheid naar mij toe kwam, mij verzocht mijn boek neer te ieggen en niet zoo lui te zijn, en toen ik vroeg op welke wijze ik haar het best mijn ijver kon toonen, wees zij door het venster op u en zei: »Ik heb met haar gekibbeld en zij is onuit staanbaar geweest en daar zjjt gij de oorzaak van. Zij zegt dat zij weg wil. Ga nu en maak het met haar uit." Yan ganscher harte, antwoordde ik, als gjj mij maar zegt wat ik haar misdaan heb »Dat weet ik niet" zei ze »maar als gij haar achterna wilt gaan zal zij het u zeker wel zeggen en dan moet gij het maar inet haar uit maken." »Ik ben de gehoorzame dienaar van Grace en van u en dus beu ik gekomen. Wilt gij mij nu de zaak ophelderen? Waarin heb ik u heleedigd

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1