Laatste Berichten, Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Rechtszaken. Staten-Generaal. Gevangenissen. controleur le klasse W. J. M. Michielsen tot as sistent-resident van Koetei en de Oostkust van Borneo; geschiedende, wordt erbij gemeld,— deze bevordering als belooning voor de belangrijke diensten, door genoemden controleur aan den lande bewezen, o. a. door het verzamelen van topografi sche gegevens aangaande zijn bestuursafdeeling." onderwijs. Voor drie jaren benoemd tot assi stent bij de rijks veeartsenijschool te Utrecht J. van Tright, veearts te Zaltbommel. pensioenen. Pensioen verleend, ten bedrage van 998 'sjaars, aan den kap. der genie P. A. T. Havelaar, thans op nonactiviteit. geneeskundige dienst. Benoemd hij het pers. van den gen. dienst van het leger in N. I. tot off. van gezondh. 2e kl. dr. G. A. van Geijtenbeek, arts. De onlangs benoemde officier van gezondh. 2° klasse J. S. Ch. Pichal is geplaatst bij het 3e reg. infanterie en ingedeeld bij het bat. te Bergen op Zoom. Gisteren werd voor de rechtbank alhier behan deld de zaak van een leerling der rijkskweekschool, die op den 27cn November van het vorige jaar een zijner kameraden door een geweerschot in het aangezicht had gewond. Uit de afgelegde verklaringen bleek dat de be klaagde, die zich met een vriend op zijne kamer bevond, eerst met een ongeladen Snider-geweer van een sergeant der schutterij eenige handgrepen verricht had en daarna, wijl hem was medege deeld dat Beaumont-patronen bij een Snider- geweer onbruikbaar waren, beproefd had een zoodanige patroon in de kamer van het geweer te brengen. Dit gelukte niet; hij wierp daarop de patroon in den loop, legde op zijn vriend aan, trok af en bracht dezen, wijl de patroon ont brandde, eene wond in de rechterwang toe. De heer S. L. Woutersen, luit. der infanterie, die als deskundige gehoord werd, verklaarde dat in den regel eene poging om in een Snider-geweer een Beaumont-patroon te doen ontbranden zal mislukken, wijl deze patroon kleiner is dan de Snider-patroon, het slaghoedje dus niet in het midden der kamer ligt en niet door de slagpen zal geraakt worden. De kans dat het schot afgaat bestaat, doch is naar de meening van den heer W. gering, zoo gering, dat dit misschien eens van de duizendmaal zal gebeuren. De ambtenaar van het O. M. achtte het den beklaagde te laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en meende dus alleen de vraag te moeten beantwoorden of de verwonding aan onvoorzichtig heid was te wijten en beklaagde zich onder het bereik der strafwet had gebracht. En dat antwoord moet z. i. bevestigend zijn. Dienten gevolge requireerde het O. M. met 'aanneming van veel verzachtende omstandigheden veroordee ling van P. v. L. tot eene geldboete van 50 en in de kosten der procedure. De heer mr. M. J. de Witt Hamer, die voor be klaagde als verdediger optrad, bestreed de te laste gelegde onvoorzichtigheid en trachtte aan te toonen dat men hier met een toeval te doen heeft. Hij concludeerde daarom tot ontslag van rechtsvervolging. Na re- en dupliek bepaalde de rechtbank de uitspraak op aanstaanden Dinsdag. Voor het hof te 's Hage stond gisteren terecht N. B., te Kerkwerve, door de Zierikzee- sche rechtbank tot 8 maanden celstraf veroordeeld, ter zake dat hij op 14 Sept. jl. met een geweer een schot hagel op J. S. zou hebben gelost, waardoor deze in de knie werd getroffen, tengevolge waar van de gewonde ruim zes weken niet heeft kunnen werken. Bekl. verklaarde dien avond niet van huis te zijn geweest en bij gevolg aan deze zaak volkomen onschuldig te zijn. Het O. M. achtte, ook na een opnieuw inge- kan u hier natuurlijk niet met touwen vast binden; maar gij moet niet denken dat gij mij ongestraft zoo behandelen kunt. Ik heb een heel wraak zuchtig karakter. Zend uw brief weg; ja zend vooral uw brief weg. Er liggen er nog een heele boel op de tafel in de vestibule. Leg er den uwen bij, kind, en laat hem vertrekken. Maar ik zal u straffen voor uw onvriendelijkheid, ja zelfs van avond nog". De oogen van juffrouw Massey flikkerden toen zij opstond en eenigszins uit de hoogte op haar tengere vriendin neerzag. «O Grace" begon Mabel met tranen in de oogen, »hoe" Maar Grace, was de kamer al uit, een indruk achterlatende van zwarte fonkelende oogen, een donkeren blos en een ondeugenden, minachtenden glimlach. Mabel schreef het adres op haar brief, deed er een postzegel op en zei bij zich zelf: Het haat niet. Ik ben dwaas, geloof ik, daar hij mij niet eens schijnt op te merken, maar als mijn aanblik geen onaangename herinneringen bij hem opwekte, zou hij toch tegen mij spreken. Hij is niet onbeleefd van aard en hij is vriendelijk tegen iedereen, behalve tegen mij. Grace heeft mooi pratenhij zou alles zeggen om haar plei- zier te doen. Het is nog al waarschijnlijk dat hij zelf zal bekennen dat hij verlangt dat ik heen gaGrace moet maar boos worden als zij wil; maar mijn brief gaat in zee." Hierbij merkte zij tot haar eigen verbazing steld getuigenverhoor, het te laste gelegde feit voldoende bewezen, maar requireerde vernietiging van het vonnis, wegens gebrek in den vorm, en twee jaren celstraf. De verdediger, jhr. m'. E. N. de Brauw, geloofde dat de getuigen zich te goeder trouw in de per» soon van den aanrander hadden kunnen vergissen. Te vergeefs was gezocht naar de reden die bekl. zou hebben gehad, om den gewonde, met wien hij steeds in goede verstandhouding had verkeerd, neer te vellen. PI. concludeerde bij gebrek aan getuigenbewijs tot vrijspraak. Aanstaanden Dinsdag zal het Hof uitspraak doen. De heer W. A. de W., chef van het station van den Holl. spoorweg te Delft, weigerde in Augustus jl. het vervoer langs den spoorweg naar Utrecht vanwege het rijk van 20,000 stuks patro nen, inhoudende 80 KG. buskruit, gepakt in 16 kisten met het opschriftpatronen. Hij grondde zijne weigering op het voorschrift der spoorweg wet, waarbij wordt bepaald dat geen grootere hoeveelheid dan 25 KG. buskruit mag verzonden Worden, welke bepaling in het belang van het spoorwegverkeer moet worden geacht. De chef zag zich wegens zijne weigering voor de rechtbank te 's Gravenhage vervolgd, maar de rechter stelde hem in het gelijk en ontsloeg hem van rechtsvervolging. Het O. M. teekende appel aan, en het gerechtshof te 's Gravenhage is nu geroepen, van deze zaak kennis te nemen. De adv.-gen. eischte eene boete van 10, dewijl het verbod in dit geval, van vervoer van metaal patronen, niet toepasselijk was. De uitspraak is be paald op aanstaanden Dinsdag Zooals men weet, is het in Friesland gebruik, dat de vrijers hun meisje des Zondags avonds bezoeken en dan een groot gedeelte van den nacht in een afzonderlijk vertrek blijven minnekozen, terwijl de huisgenooten naar bed zijn gegaan. De 17jarige dochter van den heer G. B., te Lieve Vrouwen-parochie, had zich Zondag avond met haren verloofde in een opkamertje afgezonderd. Maandag ochtend vond de moeder het paar ge lieven in bëwtisteloozen toestand op den grond uitgestrekt. Bij onderzoek bleek het meisje reeds overleden te zijnde jongeling is, na eenigen tijd in de buitenlucht gelegen te hebben, weer bijgekomen. Volgens sommigen zou het jonge paar een pot met doorgebrande kolen in het kamertje hebben geplaatst om het te verwarmen, en door den damp gestikt zijnvolgens anderen zou een.aangeglommen doofkool in de stoof van de jongedochter de oor zaak van het ongeval zijn. (N. R. Ct.J KaaBMsSag-, 23 Jan. Van de 31 drankver- koopers in deze gemeente, hebben 20 vergunning gevraagd, daarmede voort te gaan. Bij een te Zutfen gehouden collecte bij ge legenheid eener feestviering van de Christelijke jongelingsvereeniging deelde de voorzitter mede dat een bankbiljet van 40 in de bus was ge vonden. Later bleek, dat het gewaande bankbiljet een bon was van 40 sigaren. Als dat eene scherts was van een christelijk jongeling, was zij minstens zeer ongepast. Arnh. Ct.J De Hilversumsche politie is op het spoor gekomen van eene lange reeks diefstallen, waat- van eenige met verzwarende omstandigheden, zooals in- of overklimmingverbreking van afsluiting, enz., in de laatste weken te Hilversum gepleegd. Niet minder dan 26 diefstallen, meestal van konijnen, kippen, enz., zijn bedreven door eenige jongens, waarvan er twee van 15 ]aar als de hoofddaders moeten worden beschouwd. Gisteren namiddag is een overdekte houten bak, beladen met een locomotief en 25 spoor- wielen, bestemd naar Scheveningen voor den heer A. F. Smulders, in de Maas even boven den mond der Oudehaven te Rotterdam, op ongeveer 4-0 meter uit den wal, bij het omdraaien omgeslagen, waardoor bak en inhoud zijn gezonken. Ook een der opvarenden geraakte hierbij te water' dat zij schreidedoch schielijk hare tranen afdro gende, nam zij haar hoed en den brief op en ging naar bereden. Zooals Grace gezegd had, lagen er verscheiden brieven op de tafel en Mabel legde er den haren bij, ging de deur uit, den tuin door, over het veld naar de klip, om eenige verlichting te zoeken voor haar bekommerd gemoed. ».Wat ben ik toch een ongelukkig meisje" peinsde zij. «Waarom moest ik juist hier zijn, toen hij thuis kwam Het is sedert dien tijd of ik de koorts heb. Hij moet mij een indringend wezen vinden, dat ik hem op zulk een oogenblik in den weg durf treden en hij ziet mij zoo koel en verstrooid aan net als hjj een vlieg op het venster zou beschouwen, of een spin aan den wand. Hij is blijkbaar heelemaal vergeten hoe vriendelijk hij tegen mij placht te zijnmaar dat heb ik niet vergetendoch al verdien ik het ik kan het niet verdragen. Grace moest bedacht zamer zijn. Wanneer zij zoo tegen mij uitvaart, zooals daar even en zulke groote oogen tegen mij opzet, lijkt zij zoo vreeselijk op hem, dat ik bijna Iets dat langs haar heen stoof vestigde haar aandacht op Dokter Johnson, die met een vaart, die men niet van hem gewoon was, kwam aan rennen en zich nog in tijds door een achterwaart- schen sprong van een wissen dood redde, daar hij anders over den rand der klip zou gestort zijn en op eens in een aanval van teerhartigheid al zijn aandacht aan Mabel begon te wijden. «Mijn beste dokter Johnson! begon zij op doch werd door den vervoerder van een houtvlot gered. De brand van het Ringtheater is alweer ver geten in een der Amsterdamsche schouwburgen blijven de noodlantaarns nu al achterwege. Yan den Haagschen koninklijken schouwburg kan men dat gelukkig niet zeggentwee rijtuiglantaarns vestigen ongestoord eiken avond voortdurend de aandacht op de verlichting van de schouwburg zaal, alsof zij een vigelante ware (Dbl.)~ De feestelijke opening van den stoomtram WageningenEde zal plaats hebben op Dinsdag 31 Januari e. k. Een tram zal loopen op alle treinen van den Ned. Rijnspoor, welke te Ede stoppen. Bovendien gaat de tram eens per dag door naar Arnhem. Des Vrijdags geschiedt dit 2 malen per dag. De rit van Wageningen naar Ede of omgekeerd wordt afgelegd in 30 minuten. De stoomtram van Beverwijk tot de bad plaats Wijk aan Zee zal worden geëxploiteerd door de Hollandsche spoorwegmaatschappij, met aansluiting aan haar station te Beverwijk. De aannemer van de 100 woningen, welke te Utrecht aan den Amsterdamschen straatweg gebouwd worden voor rekening van het pensioen fonds der Ned. Centraal Spoorwegmaatschappij, heeft dit werk in de vorige week opgeleverd. Alle be neden- en bovenhuizen zijn voorzien van jaloezieën en hebben een vroolijk aanzicht. De huren zijn zoo laag gesteld als slechts mogelijk was, en er is ruimschoots keus voor hen die tusschen 2 en f 6 per week huur kunnen betalen en daar voor 2, 3 of meer kamers verlangen. In deze huur is ook, evenals bij de eerste serie, verzekering van het meubilair tegen brand inbegrepen tot f 1000. Achter de huizen strekt zich een open terrein uit, dat met boomen zal beplant worden. Een en an der maakt dat de woningen vlug worden ver huurd, vooral aan spoorwegambtenaren. (IJ. D Zaterdag avond omstreeks 7 uren, toen de spoorbrug over de Oude Maas te Dordrecht reeds gesloten was, kwam de groote Keulsche aak Voor waarts, die gesleept werd en waarschijnlijk dooi de duisternis misleid te laat losgelaten was, met zulk een kracht tegen een der pijlers aan, dat zij hare drie masten en roef geheel verloor en zwaar lek naar de Biesbosch gesleept moest worden. Eergisteren is bij Sneek een jongen door den stoomtram overreden, dwars over het lichaam, Naar men meldt, was hij het slachtoffer van zijn eigen onvoorzichtigheid. De vader van den ongelukkige was getuige van het vreeselijke ongeval. Hoewel sedert de opening van den stoomtram van Rotterdam naar Delfshaven, het verkeer be langrijk is toegenomen op die lijn, ondervindt het bestuur aan den anderen kant teleurstelling. Eerst gaf de bocht uit de v. Oldenbarneveldstraat her haaldelijk aanleiding tot ontsporing, zoodat die kromming moest verbeterd worden. Thans ont spoort het trektuig herhaaldelijk op het gedeelte in het plantsoen, langs den Mauritsweg, waar de sporen op ijzeren dwarsliggers en niet zooals elders op een eigen breed grondvlak rusten. De Russische minister van binnenlandsche zaken heeft de gevraagde rapporten uit de provinciën omtrent de Joden-quaestie ontvangen. In de meeste streken vragen de Russen volkomen ver jaging der Joden uit het land. Anderen eischen alleen het sluiten der synagoges en Joodsche scholen en het verbod aan de Joden om sterken drank te verkoopen of het bedrijf van marskramer uit te oefenen. Dat staat niet zoo heel ver van veijaging. Inmiddels heeft het Londensch comité voor de Russische Joden, onder voorzitting van sir M. N. de Rothschild, een vertoog gericht tot den Russi- schen keizer, doch toen de groote Joodsche bankier het aan prins Lobanoff, den Russischen gezant te Londen, wilde overhandigen, weigerde de gezant het over te zenden. Het komt niet veel voordat eene regeering een stuk weigert aan te nemen, dat de handteekening van een Rothschild draagt. De Lissabonsche bladen berichten dat de correspondentie tusschen de Engelsche en Portu- geesche regeeringen betreffende het Lorenzo-Mar ques tractaat geëindigd is met de verklaring der Britsche regeering dat zij, bij den nieuwen staat den toon van iemand die met een opvliegend mensch spreekt, »wees wat minder onstuimig, anders «Laat hem maar begaan. Hij zal wel op passen dat hij zijn dierbaar leven niet in de waagschaal stelt. Hij is gelijk zijn onsterfelijke naamgenoot veel te veel op lekkere beetjes gesteld om zich voorbarig van het genot daarvan te be- rooven," zei een stem achter haar, een stem die Mabel geweldig deed schrikken en een wanhopig gebaar maken toen zij Philip ontwaarde, die alleen in gezelschap van dokter Johnson was en boven haar staande, naar het haar toescheen van een onmetelijke hoogte op haar neerzagwant hij stond op een grasheuveltje en zij zat in een kuil, tusschen twee hooge kanten. Stoor ik u niet?" vroeg hij, zijn sigaar weg werpende en was het mogelijk naast haar plaats nemende. «Nee Neenik blijf hier niet lang," antwoordde Mabel, zich afvragende wanneer de tegenspoeden toch eens zouden ophouden haar te vervolgen en nog meer 'benieuwd naar hetgeen Philip hierheen had gedreven. «Niet lang blijvenGij zijt toch pas geko men niet waar?" vroeg hij, haar met onverstoor- baren ernst aanziende. »Neen zoowat ongeveer" «Ongeveer drie minuten" viel hij haar in de rede »want ik zag u gaan terwijl Grace mij uit, mijn luien stoet haalde en zei dat ik u ach terna moest gaan". van zaken in de Transvaal, het oude tractaat van Portugal met de republiek aangaande den Delagoa- spoorweg beschouwt als nog van kracht te zijn. De panieken in de schouwburgen blijven aan de orde. Te Waterford in Ierland zag men Maan dag avond opeens vonken over het tooneel spatten, waarna plotseling het gordijn viel. Er scheen geen gevaar te zijn, maar voor de directeur dit kwam verklaren, had reeds de onberedeneerde haast een gedrang met zijne gewone, gelukkig hier niet ern stige gevolgen veroorzaakt. Een haast ongeloofelijk bericht omtrent de zaak Guiteau vinden wij in een der Londensche bladen. Scoville zou alleen daarom vijf dagen lang gepleit hebben om de voltooiing der behandeling uit te stellen tot gisteren, toen een nieuwe term der zittingen van het crimineele hof begon. Vol gens de Amerikaansche wet zou nu de moordenaar niet kunnen worden gevonnisd voor April en niet worden gehangen voor 30 dagen na het einde van den nieuwen term, in Juli dus. Wij weten niet of dit waar is, maar in deze zaak" verbaast men zich over niets meer. Volgens een nu eerst over Yokohama en San Francisco ontvangen bericht heeft in December in het Chineesche district Kanton eene aardbeving plaats gehad, die aan 250 menschen het leven kostte. Toen de Glasgow-Bank in 1878 bankroet ging, was een der directeurs, Fleming, die men wilde gevangennemen, gevlogen, eerst zooals men dacht naar Spanje eii later naar Amerika, 's Mans per soonlijk boeltje werd geliquideerd en zijne schuld- eischers kregen vijftien stuivers van ieder pond of percent. Aldus schoon schip gemaakt hebbende, verscheen Fleming een maand of wat geleden in Engeland, waar hij echter Maandag gevangen ge nomen werd, wijl de strafrechter in den regel geen accoord aanneemt. Hij zal zich voor eene Schot- sche rechtbank te verantwoorden hebben, waarom hij, die sedert 1871 insolvent was en toen reeds 84.000 schuld had bij de bank, in zijne betrek king als directeur nog verdere voorschotten nam, zoodat hij in 1878 in de boeken der bank stond voor meer dan een millioen pond sterling. Bij de Fransche kamer van afgevaardigden is dezer dagen eindelijk ingekomen de rekening en verantwoording der internationale tentoonstel ling in 1878 te Parijs gehouden. De geldelijke uitslag dezer onderneming is uiterst treurig. De inkomsten hebben het geraamde bedrag niet bereikt en de uitgaven hebben de begrooting verre overschreden. In cijfers gebracht staan de zaken aldus inkomsten 24,350,000; uitgaven 55.775.000 fr.tekort 31,425,000 fr. Tweede Uastier. Nadat de heer Brouwers beëedigd was, werd de beraadslaging voortgezet over het handelstractaat met Frankrijk, dat door den heer Wintgens bestreden werd. Wij mogen onze vrijheid niet prijs geven en hadden van onze wapenen gebruik moeten maken om betere voor waarden te verkrijgen, daarbij ook werkende op het staatkundig belang van Frankrijk om het kleine, maar veerkrachtige Nederland niet tegen zich in te nemen. De minister van buitenlandsche zaken betoogde dat wij onder de bestaande omstandigheden al het mogelijke verkregen hebben. Tegenover de beper king onzer vrijheid staat onze vrijwaring voor het gevaar dat Frankrijk zijne rechten verhooge ge durende het tijdvak van tien jaren. De gelijk stelling met onze koloniën betreft slechts de goederen uit het moederland. De minister waar schuwde de kamer ernstig voor de gevolgen eener verwerping. De heeren Bastert en Van Baar bestreden het tractaat, als een volstrekt onnoodige inbreuk op onze zelfstandigheid, met verkorting onzer vrijheid en rechten. Het debat wordt in eene avondzitting voortgezet. Onder strafgevangenis verstaat de wet al die waar gevangenisstraf wordt ondergaan. De huizen van bewaring zijn bestemd voor pre ventieven, gegijzelden, wegens wangedrag vastge zette, disciplinair gestrafte militairen enz. enz. doch deze zullen niet onder elkander worden bijeengezet. Passantenhuizen zullen uitsluitend voor tijdelijk verblijf van getransporteerden dienen. Om in de volksovertuiging het verschil tusschen de twee vrijheidsstraffen te doen vestigen, moeten de verschillende gestichten geheel afzonderlijk staan. In elke arr.-hoofdplaats moet een groote of kleine strafgevangenis zijn. Huizen van bewaring moeten ook elders, bij kon. besluit, kunnen worden - «Dat gij mij achterna moest gaan?" riep Mabel uit, die nu de volle waarheid begon te beseffen. Grace had inderdaad haar wraakzuchtig plan met al de voortvarendheid en kunde van een groot generaal op touw gezet. «Ja zij heeft mij u achterna gezonden" zei Philip bedaard, terwijl hij zijn kin op zijn eene hand liet rusten en met de andere de ooren van dokter Johnson naar achteren streek, een operatie die het dier noopte zijn tong veel verder uit te steken dan anders en met een zeker welbehagen te kreunen. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2