21. 125e Jaargang. Woensdag 25 Januari. N° Middelburg 24 Januari. FEUILLETON. EEN VERWOEST LEVEN Benoemingen en "besluiten. Rechtszaken. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn veikrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groole letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor Bel Buitenland: de Compagnie générale de Pulilieité G. L. Daube Cie. Ie Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. - k De beer m'. J. A. Levy zet in het Handelsblad van heden, in antwoord op een opstel in het Vaderland van 23 Jan., nader de bedoeling uiteen van de rechtsgeleerden, die bij den minister van justitie op spoedige invoering van het wetboek van strafrecht hebben aangedrongen. Eene wel willende bedoeling tegenover den minister staat daarbij op den voorgrond, want niemand liever dan den heer Modderman ziet men het groote werk toevertrouwd. De bedoeling is echter, eens deels den minister aan te sporen om de bezwaren niet te zwaar te achten, maar te roeien niet de riemen die hij heeft, en anderdeels den minister te waarschuwen dat indien aan de invoering niet spoedig de hand wordt geslagen, met de kracht en den ijver, welke vooral de schepper van het wetboek bezielen moet, de vrees, dat van de invoe ring nooit, of in geen jaren iets komen zal, volstrekt niet hersenschimmig is. sAlgemeene ingenomenheid met het wetboek sluit het bestaan van bezwaren, bij enkelen, niet uit. En, zegt mi. Levy, dat ik duidelijk spreke: er is hier meer dan eene onderstelling. Gevraagd om bij de commissie zich aan te sluiten, antwoordde geen geringere dan de heer mr. J. Heemskerk Azn. textueel het volgende»De gezette studie van dat wetboek heeft mij zoo zeer en vast overtuigd van zijne groote gebrekkigheid, dat het mij onmogelijk is, iets in het minste voor die zaak te doen. De bedoelde overtuiging heeft niets gemeens met de quaestie der doodstraf. Het wetboek is het werk van mannen, die ik hoog schat en hun talent waardeer ik in alle opzichten. Maar nu mij gevraagd wordt iets te doen om de invoering te bevorderen, mag ik mijne meening niet verzwijgen, dat het wetboek zoo als het is, niet kan ingevoerd worden. Natuurlijk legt mij deze verklaring den plicht op, om rekenschap van mijn gevoelen in bijzonderheden te geven, ik ben daartoe ook altoos bereid." Den geëerden schrijver dezer regelen, krachtens wiens verlof zij openbaar gemaakt worden, alle hulde voor het flink en onomwonden uitspreken dier zienswijze, ook al staat het overgroote meeren- deel van Nederland's rechtsgeleerden aan zijne zijde niet. Doch dat de laatsten, om die reden mede, de wet met den meesten spoed op eene veilige plaats wenschen, hij aller minst zal het wraken. Een uitstel, waarmede jaren gemoeid zijndoet een Damocles-zwaard boven de wet zweven. Een dergelijk uitstel be stendigt een toestand van onrecht, des te ergerlijker, nu het in een wettelijk kleed is gehuld. Immers Voor de straffen, die dagelijks in ons vaderland uitge sproken en toegepast worden, ontbreekt de rechts grond in de overtuiging des volks. Onverwijlde invoering daarentegen, met noodzakelijke over gangsbepalingen, moge niet alles opeens geven, zij 8* boor JESSIE FOTHEEGILL. HOOFDSTUK XXI, Ontsteltenis. De meisjes zaten op een bank achteraan bij de deur, met Herman tusschen haar in; en Mabel, die het dichtst bij het portaal zat, zag de zee, als een zilveren streep zoover haar oog reikte voor zich uitgestrekt. Er is iets aandoenlijks in de kalmte van een zomeravonddienst in een kerk op het platteland. De drie jongen harten waren wellicht overvloei ende van geluk, van bljjdschap om te midden van zooveel schoons te leven, met zooveel hoop op de toekomst. Hoe dit zjj, er kwam een plech tigheid en ernst over hen en Mabel merkte een paar maal gedurende de eenvoudige liturgie dat hare oogen vochtig waren van tranen. Toen de prêek uit was stonden zjj op en het laatste gezang werd opgegeven. Mabel vóelde een zonderlinge ontroering toen zij haar boek opensloeg en lasvoor hen die op zee zijn." Waarom koos de dominé juist dat gezang, op dien Avond, terwijl de zee zoo kalm was als een groote, verschaft zeer veel. Zij toch doet ons volk eene wetgeving deelachtig wordenin den vreemde zelfs even krachtig aanbevolen, als deze zoo even aangevallen bleek. Is het zaak of niet, dat, wat het zwaarst is, ook het zwaarst wege Blijkens Prov. blad n° 8 heeft de commissaris des konings in Zeeland bepaald, dat de loting voor de nationale militie in het loopende jaar in deze provincie zal plaats hebben te: Middelburg 7 Feb., te 9 uren voor Arnemuiden en Nieuw en St. Joosland, en te 10 uren voor Middelburg Vlissingen 8 Febr., te 9§ uur voor Vlissin- gen, te 11 uren voor Westkapelle, Zoutelande en Biggekerke en te 1§ uur voor Koudekerke, Oost en West-Souburg en Ritthem H u 1 s t 10 Febr., te 9 uren voor Hulst, Ossenisse, Hengstdijk, Hon- tenisse, Boschkapelle, Stoppeldijk, Graauw, Clinge en St. Jansteen; Axel 11 Febr., te 9 uren voor Axel, Zuiddorpe, Overslag, Zaamslag, Westdorpe en Koewacht en te 11 uren voor Ter Neuzen, Hoek, Sas van Gent en Philippine; IJzendijke 13 Febr., te 9 uren voor Nieuwvliet, Groede, Breskens, Schoondijke, Hoofdplaat, Biervliet, Wa terlandkerkje en IJzendijke; Sluis 15 Febr., te 9 uren voor Sluis, Aardenburg, Ede en St. Kruis, te 10§ uur voor Oostburg, Cadzand, Zuidzande en RetranchementVeere 17 Febr., te 10 uren voor Serooskerke, St. Laurens, Veere, Vrouwepolder, Grijpskerke en Meliskerke, te 11 uren voor Oost- kapelle, Aagtekerke en DomburgZierikzee 20 Febr., te 9 uren voor Zierikzee, te 10§ uur voor Bruinisse, Oosterland, Ouwerkerk, Dreischor en NieuwerkerkBrouwershaven 21 Febr., te 9 uren van Brouwershaven, Burgh, Haamstede, Duivenclijke, Eikerzee, Ellemeet, Noordwelle, Se rooskerke, Renesse, Kerkwerve, Zonnemaire en Noordgouwe; Cortgene 23 Febr. te 10 uren voor Cortgene, Cats en Colijnsplaat, te 11 uren voor Wissekerke; Goes 25 Febr., te 9 uren voor Goes, te 10| uur voor Borssele, Baarland, Ellewoutsdijk, 's Heerenhoek, Heinkenszand en 's Heer Arends- kerke, 26 Febr., te 9 uren voor Kloetinge, 's Gra venpolder, 's Heer Abtskerke, Kattendijke, Wol- faartsdijk, te 10§ uur voor Oudelande, Nisse, Ovezand, Driewegen en HoedekenskerkeK a p e 11 e, 28 Febr., te 9 uren voor Kapelle, Wemeldinge, Yerseke en Kruiningen, te 11 uren voorKrabben- dijke, Schore, Waarde en Rilland-BathTholen 2 Maart, te 9§ uur voor Tholen, Oud-Vosmeer, St. Philipsland, Stavenisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet. Tot bepaling van het aandeel door de gemeen ten te dragen in het gedeelte hetwelk door de provincie in de lichting voor de militie van 1882 moet worden geleverd, zijn samengevoegdZuid dorpe en Overslag's Gravenpolder en 's Heer AbtskerkeBaarland en EllewoutsdijkEllemeet en Noorwelle. "Zaamslag-, 21 Jan. In 1881 werden alhier geboren 117 kinderen, waaronder 4 als levenloos aangegeven, en overleden 40 personen, terwijl er 26 huwelijken werden voltrokken. golvende, glazen vlakte? Was het slechts een herinnering dat wij te midden van het leven in den dood zijn of aan de stormen die in vroeger dagen daar gewoed hadden om zich voor te bereiden op diegenen die nog eenmaal zouden woeden, ondanks de kalmte van dezen avond Want, dacht Mabel toen het plechtige gezang Werd aangeheven, was het kerkhof niet vol van hen die op zee waren omgekomen, van een voudige zeelieden, moeders en kinderen die samen verdronken waren en aangespoeld nog in eikaars armen gekneld lagen Het eerste vers was uit; de tonen klonken haar nog in de ooren, toen plotse ling de herinnering aan Philip bjj haar opkwam. Als die eens in gevaar op zee was »Als hjj ons nooit ontmoet had" dacht zij »zou hij tot op dit oogenblik veilig in Engeland ge bleven zijn". Het gezang begon opnieuw en zij zong mede, met een vuur dat haar stem krachti ger maakte. Met een hart overvloeiende van ongegronde vrees en gejaagdheid viel zij, toen het lied uit was, op hare knieën en bedekte haar gelaat met hare handen, terwjjl de zegen uitge sproken werd. Onder het naar huis wandelen waren zij veel stiller dan toen zij uitgingen. Herman trok den arm van Grace door den zijnen, om haar den steilen heuvel op te helpen en Grace, als wilde zij tot Mabel zeggenGij zult ook niet aan uw lot worden overgelaten, nam haar vriendin bij de hand. De duisternis begon te vallen, de lucht werd grijs en de starren kwamen te voorschijn. Er vestigden zich 112 personen en 195 verlieten de gemeente, waarvan 44 naar Noord-Amerika. De bevolking verminderde in 1881 met 10 perso nen en bestond op 1 Januari jl. uit 1434 mannen en 1419 vrouwen, samen 2853 inwoners. Onlangs is een spoorwegbeambte, als verdacht van misdrijf, in hechtenis genomen, zonder dat de bestuurders der spoorwegonderneming vooraf kon den zorgen, dat zijn post door een ander daartoe gerechtigd persoon werd bewaakt. De minister van justitie heeft daarom de pro cureurs-generaal bij de hoven verzocht te willen bevorderen, dat bij arrestatie van spoorwegbeambten zooveel mogelijk in overleg worde gehandeld met de betrokken spoorwegonderneming, of met den beambte die de onderneming vertegenwoordigd, opdat tijdig in den dienst van den aangehoudene kan worden voorzien. De benoeming van den heer Alting Mees tot lid van den raad van state heeft velen bevreemd. Na den dood van den heer Bachiene had men algemeen de benoeming van een financieele spe cialiteit verwacht. Bijna een jaar heeft men laten voorbijgaan zonder de opengevallen plaats aan te vullen. Zou men misschien al dien tijd te vergeefs naar een geschikt financieman gezocht hebben? Onder dit ministerie zijn nu de heeren Heems kerk Az., Beijen, Alting Mees en Smidt tot leden van den raad van state benoemd, laatstgenoemde nadat de heer Luyben verzocht had zijne benoe ming weer in te trekken. Drie van die vier nieuwe leden behooren tot de anti-clericale fractie der conservatieve partij. Zou dat toeval zijn, of in verband staan met de richting, die ook in het ministerie den boventoon heeft (Zutf. Ct.J De St-Ct. bevat wetten tot naturalisatie van U. P. Goudschaal en C. G. C. Keijknecht. De verkiezing, die, aangezien de heer H. Seret heeft opgehouden lid te zijn van de tweede kamer der staten-generaal, in het kiesdistrict Gorinchem moet plaats hebben, is bepaald op Dinsdag 14 Februari a., en herstemming, is die noodig, Dins dag 28 Februari. (Zie laatste berichten van gisteren.) De audiëntie van den minister van financiën zal aanstaanden Donderdag en die van den minister van marine aanstaanden Vrijdag niet plaats hebben. ridderorden. Verlof verleend aan A. Be nier, consul van België te Vlissingentot het aannemen van het ridderkruis der orde van Leo pold, hem door Z. M. den koning der Belgen ge schonken. htjizen van arrest. Benoemd tot lid van het collegie van regenten over het huis van arresten bewaring te Zierikzee, mr. H. van Manen, officier van justitie bij de arr.-rechtbank aldaar. (Zie Laatste Berichten van gisteren.) Ofschoon zij reeds lang den top bereikt hadden bleven zij nog hand in hand, arm in arm loopen langs den hoogen weg en over het bedauwde veld, langzaam en zwijgend, alsof zij die kostbare oogenblikken nog langer wilden vasthouden. »0!" zei Grace eindelijk, »nu zijn wij vlak bij huis! En daar staat moeder aan het hek en vader ook; zij zien naar Ons uit", Zij naderden het hek, waarbij mevrouw Massey stond met haar hand op den schouder van een man, die over het hek leunde en naar haar opzag. Eensklaps rukte Grace haar hand uit den arm van haar minnaar los, sprong vooruit en riep met een stem, die gesmoord werd door een lach en een snik: Philip! O Philip!" Mabel bleef oogenblikkeljjk staan en voelde dat zij koud werd als ijs, als door een tooverslag aan den grond genageld, terwijl haar hart hoor baar bonsde. Welk een vreeselijke, afschuwelijke ontnuchtering! Welkeen ongelukkig schepsel was zij, dat zij veroordeeld was om thans hier te zijn en de ontmoeting van Philip met zijne geliefden te vergallen! Daar bij het hek had een tooneel van harts tochtelijke onsamenhangende blijdschap plaats. Grace deed allerlei vragen, maar had geen tijd om het antwoord af te wachteneerst drukte zij Philip aan haar hart, daarna duwde zij hem weg opdat zij beter kon zien hoe veel hij veranderd was. »Gjj zjjt veranderd! Ik yind bepaald dat rechterlijke macht. Benoemd tot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arr. Leeuwarden voor de kantons Harlingen, Bolsward en Sneek, ter standplaats Harlingen, mr. G. A. Murray Bakker, procureur aldaar. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. hel. en acc. te Buiksloot c. a., P. De Haan, ontv. te Sas van Gent. pensioen. Pensioen toegekend, ad 1087's jaars aan P. J. dë Quartel, gewezen ingenieur le kl. bjj 's rijks waterstaat. Yoor de rechtbank alhier stonden heden te recht de arbeider I. d. R. alhier en de boerenknecht P. J. te St. Laurens, beklaagd in de maand Sep tember van het vorige jaar, te zamen en in ver- eeniging, uit den boomgaard van den landbouwer C. op den Segeersweg onder deze gemeente, ooft te hebben ontvreemd, en de eerste bovendien nog voor een alleen door hem daar gepleegden diefstal van fruit. Zoowel uit de verklaringen van de gehoorde getuigen, waarvan twee de dieven op heeter daad betrapt hadden, als uit de afgelegde bekentenis van de beklaagdenbleek hunne schuld. Bovendien bleek ook dat de eerste be klaagde in het bezit was geweest van groote hoeveelheden fruit, zonder dat hij omtrent de hérkomst daarvan voldoende opheldering geven kon, zoodat het niet onwaarschijnlijk is dat de dader van de serie diefstallen van ooft, die in September 11. plaats vonden, hem bekend is. Hij stond echter alleen voor de twee diefstallen, waarvoor het O. M. het wettig bewijs kon leveren, terecht. Het O. M. requireerde schuldigverklaring van beide personen aan het hun ten laste gelegde en veroordeeling van De R. tot 183 dagen en van J. tot eene maand cellulaire gevangenisstraf. De uitspraak is op heden over 8 dagen bepaald. Heden heeft de rechtbank alhier uitspraak ge daan in de in ons nommer van 18en dezer mede gedeelde zaak van den Ylissingschen tagrijn A,, beklaagd van het desbewust helen van gestolen goed. Ofschoon door het openbaar ministerie slechts 4 maanden cell, gevangenisstraf tegen A., geëischt was, werd hij door de rechtbank tot een half jaar celstraf verwezen. Gelijke straf werd opgelegd aan P. v. d. B., te Vlissingen, wegens diefstal van metalen en machi nerieën van de zeesluis te Vlissingen. De dochter van den algemeen geachte» landbouwer De W., te Heicop, die voor eenige dagen te Vianen werd gearresteerd en gevankelijk naar Tiel gebracht, omdat op een belasting-biljet, dat zij ten kantore van den ontvanger vertoonde, verandering in de cijfers bespeurd werd, is op vrije voeten gesteld en Woensdag avond in de woning van haren diepgeschokten Vader wedergekeerd. gij Veel grooter en breeder geworden zijt eü zoö bruin. O, ik ben zoo trotsch op u. Ik wilde dat gij van avond bij Ons in de kerk waart geweest. Wat zou iedereen naarugekeken hebben? O, ik kan het bijna niet gelooven -het is te heerlijk Vindt gij niet dat wij een weinig te veel hier zijn, Mabel", zei Herman op dit oogenblik zachtjes tot haar. Hjj sprak vriendelijk, want haar ontsteltenis was hem niet ontgaan en Grace had hem gedeeltelijk op de hoogte gebracht van het geval, zoodat hij in zjjn goedhartigheid dacht »Arm kindDrommels onaangenaam voor haar, ik kan mij begrijpen dat zij wenscht hier van daan te komen." Gij niet", antwoordde Mabel, gejaagd fluis terende »maar ikO Herman, wat moet ik doen? Help mij om weg te komen! Ik kan mij van avond niet weer bij hen indringen Zij meende een kans te zien om te ontsnappen en wilde juist voorbij sluipen, tusschen Grace en mijnheer Massey door; maar Grace merkte te mid den van haar opgewondenheid deze poging en greep haar bjj de hand. »Waar wilt gij heen?" riep zjj uit. »Koin hier; Philip, dit is Mabel Fairfax. Ik denk niet dat gjj haar herkend zoudt hebben, niet waar?" Dit zeggende duwde zij als het ware de ver schrikte Mabel vooruit, die met een soort van wanhopigen moed omhoog zag en daar aanschouwde zij Philip Massey, dat is waarmaar niet den Philip Massey van vroeger, dien zij altijd bemind had met een gevoel van zusterlijke genegenheid

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1