N° 20. 125e Jaargang. 1882. Dinsdag 24 Januari. lü PUBLICATIE. Nationale Militie. Middelburg 23 Januari. Een slechte Koop. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. mi ff Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. EEN VEEWOEST LEVEN De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op art. 26 der wet van 19 Augustus 1861 (Stbl. n° 72); brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat bet register van de in bet vorige jaar voor de nationale militie ingeschrevenen, benevens de daaruit opgemaakte alpbabetiscbe lijst, voor elk op de secretarie ter lezing zullen nederliggen van den 24en Januari tot den 3e® Februari a. dat tegen register en lijst, binnen den tijd der nederlegging, bezwaren kunnen worden ingebracht hij den commissaris des 'konings in de provincie, door middel van een door de noodige bewijsstuk ken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt; welk verzoekschrift zal moeten worden overgebracht bij den burgemeester, tegen bewijs van ontvang. Middelburg, den 23en Januari 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd, D. A. DRONKERS, L. B. De secretaris, G. N. DE STOPPEL A AR,. rr. Neemt men in aanmerking hoe slecht gewa pend de Nederlandsche onderhandelaars over een nieuw handelstraetaat, tengevolge onzer lage inkomende rechten, tegenover het nieuwe Fransehe tarief stonden, dan hebben zij nog vrij wat afgedongen. Dit blijkt uit de vol gende vergelijking. Kaas, in het nieuwe tarief 100 pet. zwaarder belast dan weleer, blijft bij invoer uit Neder land op denzelfden voet als in 1865 bedongen werd. Boter blijft vrij, niettegenstaande het nieuwe tarief haar met 13 fr. per 100 kilo treft. Gezouten boter, die wegens het zont dat zij bevat aan een recht onderworpen is, wordt met 50 centimes verlaagd. Riviervisch en oleïne, welke het nieuwe tarief met 5 fr. per 100 kilo treft, zijn uit Nederland vrij gebleven. Aardewerk en stoffen van katoen en wol zijn belangrijk verlaagd, behoudens de alge- meene verandering der belasting volgens de waarde in specifieke rechten, welke in veel ge vallen eene verhooging tot gevolg heeft. 36 BOOK JESSIE EOTHERGILL. HOOFDSTUK XX. Te Red Hees. »De eenige schaduwzijde is dat Angela er zoo verschrikkeljjk bjj geeuwt en er zoo sterk tegen is". Waarom maakt zij er dan geen einde aan Omdat zij het niet kan; mijnheer Fordyce is geheel de haas". Zij deed haar best om een lach te onderdrukken, maar toen zij Grace in de oogen zag ging het niet meer. Grace proestte het nit en Mabel stemde hartelijk met haar in, »Met andere woorden, uw zuster heeft zich zelf gefopt en moet zich aan mijnheer Fordyce onderwerpen in plaats van hem naar haar hand te zetten, zooals zij bedoelde. Gij moet mij niet euvel duiden Mabel, dat het mij zeer aangenaam is dit te vernemen." Mabel lachte nog even en op datzelfde oogen- blik waarschuwde de bel haar dat de thee gereed was; dokter Johnson ging deftig voorop, terwijl py zich naar huis begaven. Fantaziepapier, tarief van 1865 8 fr. per 100 kilo nieuw tarief25 fr. uit Nederland toe gelaten tegen 15 fr. Ander papier en karton zijn op 8 fr. gebleven, ofschoon het nieuwe tarief die met 11 fr. belast. Aardappelmeel is aanmerkelijk verhoogd. Het vroegere recht was fr 1.20, het nieuwe tarief 6 fr.; de Nederlandsche onderhandelaars hebben niet meer kunnen afdingen dan tot 4 fr. per 100 kilo. Likeuren.- Vroegere belasting 15 fr. Nieuw tarief 40 fr Uit Nederland 30 fr. per hecto liter. Het gedistilleerd op fust, dat naar het alkohol-gehalte belast wordt, heeft voortaan on geveer het dubbele van vroeger te betalen. Hoe Frankrijk ertoe komen kan den alkohol, die eene grondstof is bij de bewerking der Fran sehe wijnen, zoo zwaar te belasten, zon onbe grijpelijk zijn indien men niet wist dat uit Duitschland jaarlijks meer dan 11 millioen liter alkohol wordt ingevoerd. Een hoog recht op dit artikel is dus een scherp wapen in den tarieven-oorlog. Tegenover deze drijfveer waren de Nederlandsche onderhandelaars machteloos. Mocht de Duitsche regeering, door het „knijpen" op dit punt, tot concessiën op andere artikelen bewogen worden, dan brengt het belang der Fransehe wijnhandelaars van zelf eene verla ging van het alkohol-recht mede, welke ook de Nederlandsche destillateurs, krachtens het beding van wederzijdsche behandeling op den voet der meest begunstigde natie, ten goede moet komen. Kaarsen, waarvan in de laatste jaren gemid deld 1.3 millioen kilo uit ons land naar Frank rijk worden uitgevoerd, waren in 1865 belast met 10 pet. der waarde. Het nieuwe tarief brengt ze op 16 fr. per 100 kilo, waarop de Nederlandsche onderhandelaars 3 fr. hebben afgedongen. Stearineoud tractaat 5 pet. van de waarde; nieuw tarief: 10 fr.; nieuw trac taat 8 fr. op de 100 kilo. Deze veranderde berekening staat voor beide artikelen met eene verhooging van 2 a 3 pet gelijk. Het tractaat bevat voorts de gewone bepaling van wederzijdsche behandeling op den voet der meest begunstigde natie en bestendigt de over eenkomst was 1865 ten aanzien der doorvoerrech- ten, der gelijkstelling van beide vlaggen, der vrijheid van invoer voor steenkolen, der rechten van de onderdanen der twee landen in de uitoefening van handel, scheepvaart en nijver heid. Nederland heeft de verplichting op zich moeten nemen om de bestaande invoerrechten op, of vrijstellingen van vijftien met name genoemde Fransehe artikelen tijdens den duur van het HOOFDSTUK XXI. Ontsteltenis. Zaterdag, de dag van Herman's komst, was aan gebroken en voorbij gegaan en de Zondag vond hem erg gelukkig en Grace niet minder, den schijn aannemende van weinig werk van hem te maken, hetgeen zjj in werkelijkheid zeer veel deed. Mabel had duB heel veel vrijen tijd tot haar be schikking en gelukkig was zij daar te Toulhaven nooit verlegen meehet gevoel Van op een plaats te wezen waar zij gaarne was, onder menschen die zij lief had, droeg veel bij tot het geluk van Mabel Fairfax. Zjj liet natuurlijk Grace en Her man aan hun lot over en vermaakte zich op haar manier, door bij mevrouw Massey in de geschilderde kamer te zitten en naar de gesprekken der oude dame te luisteren; of zij liep zonder hoed den tuin in om een ruiker te plukken, of met dokter Johnson rond te loopenof naar de duin te wan delen, die altijd haar lievelingsplekje was. Zij schepte een bijzonder behagen in het wandelen over die golvende, koele duinen, met haar katoenen kleedje sleepende over het korte droge gras. Tel kens wanneer zij den hoogsten top heklom en die uitgestrekte glinsterende zee haar oog trof, kreeg zij dezelfde trilling van opgetogenheid en verruk king, hetzelfde gevoel van gestild verlangen, door iets zoo onmetelijks en oneindigs dat zij niet bij machte was er de verborgen beteekenis van te tractaat niet in nadeeligen zin te wijzigen. Hier door wordt ook het maximum van den accijns op Franschen wijn op f 20 per hectoliter be stendigd. Deze zijn de voornaamste bepalingen van het tractaat, dat uiterlijk den 31en Januari a. te Parijs geratificeerd moet worden, om daarna van den 8™ Februari 1882 tot den len Februari 1892 van kracht te blijven, met stilzwijgende verlenging telkens van een jaar, indien eender beide contractanten bet niet uiterlijk binnen 12 maanden opzegt. Onze beide kamers hebben dus weinig tijd, doch het is niet de schuld der Nederlandsche regeering indien er zulk een spoed gemaakt moet worden. Het nieuwe algemeene tarief werd in Frankrijk den 7™ Mei 1881 vastgesteld. Kort daarna gingen de Nederlandsche onderhandelaars aan 't werk, doch de onzekerheid omtrent het al of niet optreden en de gezindheid van een ministerie- Gambetta maakte, dat zoo min de onderhande lingen met ons land als die met Belgie of Engeland vooruit kwamen. Den 26™ November kwam eindelijk het tractaat tot stand. Het doorliep zoo snel mogelijk onze verschillende staatslichamen en bereikte de tweede kamer te midden van den begrootingsarbeid. Nu nog, wordt de behandeling vertraagd, in de hoop dat de Fransehe regeering te bewegen zal zijn tot een uitstel, dat ons echter niet zeer waarschijn lijk lijkt, dewijl het erkende doel daarvan zon zijn voordeeliger voorwaarden te bedingen dan die, welke maandenlange onderhandelingenmet verschillende ministers, ons hebben kunnen verschaffen. Eene critiek van het tractaat zullen wij niet beproeven, dewijl alle beoordeelingen, welke ons tot dusverre onder de oogen kwamen, be- heerscht werden door het standpunt waarop de beoordeelaars zich plaatsten. De kamers van koophandel in onze grootste handelssteden zijn voor aanneming, dewijl d i t tractaat voor den handel beter is dan geen tractaat en de bezwarende bepalingen voor de nijverheid door de kooplieden minder gevoeld worden. Tilburg is verdeeld in voor- en tegenstanders, naarmate de becijfering eene voor- of nadeelige uitkomst voor ieders vak oplevert. Schiedam heeft eerst een wanhoopskreet geslaakt, die echter een weinig bedaard is nadat de regeering, door eene nadere uitlegging, een wanbegrip om trent de beteekenis van het alkohol-recht uit den weg heeft geruimd. Groningen en Friesland achten hun aardappelmeel fabrieken reeds even waardeloos als de Zeeuwsche meestoven en werpen de Nederlandsche onder handelaars de leelijkste dingen naar 't hoofd, beseffen; terwijl het geruisch der golven nooit zijn plechtige muziek voor haar oor verloor. Mabel was geen alledaagsch meisje in haar voor komen, maar haar schoonheid was zeer eigenaardig, en de schoonheid die over haar geiaat kwam gedu rende die uren waarin zij zich met de natuur onder hield, droeg nog veel bij tot de liefelijkheid van haar uiterlijk. Zoo bracht zij den Zaterdag door en Zondags ging zij met mevrouw Massey naar de kerk, ver toefde den namiddag weer op haar lievelingsplekje, kwam in huis om thee te drinken en vond Grace die haar opwachtte. »Wij hebben een tocht beraamd", zei deze. sZijt gij moede, of voelt gij u in staat tot een groote wandeling?" >0 ja" zei Mabel terstond. Herman en ik willen naar de Btad wan delen, de trappen naar de Abdij opgaan; den dienst in de kerk hij wonen en dan in de scheme ring naar huis wandelen, als gij het goed vindt wel te verstaan". »0 heerlijk, heerlijk 1 maar zoudt gij niet liever met Hei-man alleen gaan?" Herman en ik hebben reeds lang genoeg van elkaar en verlangen naar het gezelschap van een derde." Herman zei beleefd dat hij liever zou sterven dan haar tegenspreken en Mabel verzekerde dat niets haar aangenamer zou zijn dan de voorge stelde tocht. Het was een heele afstand van Red Lees naar omdat zij er niet in geslaagd zijn de Franschen te overtuigen dat aardappelmeel en stijfsel twee stoffen zijn, die een kommies,met een vergroot glas gewapend, zeer wel van el kander onderschei den kan. De firma Regout, een geweldig strijder anders in den kamp om protectie, zwijgt. Geen wonder: het aardewerk wordt verlaagd. De firma Brandon c. s. is lang niet tevreden. Natuurlijk de kaarsen krijgen meer te betalen. Een objectief oordeel te vormen te midden van dit koor der tegenstrijdige belangen, is moeilijk. In Nederland wijst men op het Bel gische tractaat, als een model van hetgeen bekwame onderhandelaars weten te verkrijgen. Maar in België, welks verkeer met den onmid- dellijken nabuur door zijn eigen uitgebreid en veel vertakt fabriekwezen veel grooter is dan het Nederlandsche, wordt het werk der Belgi sche onderhandelaars, van de zijde der teleur gestelde belanghebbenden, niet minder scherp afgekeurd. Een algemeene reden van afkeuring is er, die ons koud laat. Wie eenige hoop of ver wachting hebben, dat Nederland ooit op zijn stelsel van vrijen handel terug zal komen, zien ongaarne onze vrijheid aan banden gelegd door het beding om, ten minste gedurende tien ja ren, ten opzichte der belangrijke artikelen die in het tractaat genoemd worden, alles op den tegenwoordigen voet te laten. Wij, die het stelsel der vrijheid voor ons land en zijne ko loniën, uit een politiek en economisch oogpunt onontbeerlijk en voordeelig achten, zien in de be doelde bepaling eer een voor- dan een nadeel. Onze nationale waardigheid, welke men hierbij te pas heeft gebracht wordt, naar onze meening, meer te kort gedaan wanneer Nederland zijne beginselen verandert naarmate in 't buitenland andere staatslieden elkander opvolgen of hun inzichten wijzigen, dan wanneer wij vasthou den aan hetgeen, na rijp beraad, voor ons land goed geoordeeld is. De Nederlandsche onderhandelaars, zegt men, hadden meer kunnen afdingen, door eene ver laging van onzen wijn-accijns te beloven, of door met intrekking van het tractaat tot be scherming van den letterkundigen eigendom te dreigen. Over beide deze onderwerpen nog een woord. Verlaging van den wijn-accijns zouden wij, die in 't algemeen lage rechten wenschen, toejui chen. Ook heeft de ondervinding in 1865 be wezen, dat een verlaging van dit artikel, door vermeerdering van het verbruik, voor de schat kist geen nadeel oplevert. De Franschen zouden op dit punt zeker wel te spreken geweest zijn, ofschoon hun wijn-uitvoer, tengevolge der ver- de kerk der abdij Van Toulhaven en elke stap op den weg was mooi. Zij maakten een vroolijk trio uit op den rijzenden en dalenden weg, die hen van lieverlede in de stad bracht. Daarna volgden zij de oevers der rivier, die in zee stroomde en die hier vol lag met rompen van schepen, die op de helling aan de overzijde, hoog,efa droog op het strand gezet lagenZij gingen de nauwe straat door met al die kleine steegjes die naar de rivier leidden, totdat zij aan den voet der kerktrappen kwamen, een lange onafzienbare reeks van uitge sleten steenen die naar den trap der Oost-klip voerden, op welker hoogste punt de bouwvallige tempel stond, waarvan reeds meermalen sprake is geweest en vlak daaronder, bijna over de zee hangende, de stompe oude abdij-kerk van Sfc Maria Zij klommen de trappen op, wandelden over het kerkhof, langs de tallooze zerken, opgericht ter nagedachtenis van zeelieden. »Het schijnt wel dat alle zeelieden, die ooit geleefd hebben, schipbreuk geleden hebben en hier gestorven en begraven zijn" zei Mabel. "Vervolgens gingen zij in de kerk waar het licht aan de Oostzijde zacht binnenstroomde en de een voudige dienst gedaan, een eenvoudige preek ge houden werd. (Wordt vmolgch)

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1