Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Rechtszaken. Deze spreker eindigde met op samenwerking aan te dringen, om zoodoende de groote kapitalisten het oprichten van broodfabrieken moeielijk te maken. De heer F. Buurma, van Amsterdam, raadde aan om de zoons van bakkers, vóór zij in de bak kerij worden opgeleid, goed en degelijk onderwijs te geven, terwijl eindelijk nog de heer Gansvoort de onderlinge assurantie aanbeval. De assurantie premie was te hoog. Ineen bakkerij, waar nacht en dag gewerkt wordt, is brandgevaar zeer gering. Dit had men in Duitschland goed begrepen en daar dan ook de premie verlaagd. In het concept-reglement wordt het doel van den bond aldus omschreven «Verheffing van het vak en bevordering van onderlinge belangen, maar in 't bijzonder weder- zijdsche bescherming en gemeenschap bij regeling der arbeidsverhouding tusschen meesters, knechts en leerlingén, wat men wil verkrijgen door ver gaderingen, uitschrijven van prijsvragen, het tee kenen van verzoekschriften, het schenken van adhaesie en het doen van voorstellen aan de wet gevende machten van staats- en gemeentebesturen; een definitieve invoering van afdoende controle over knechts in Nederland; het scheikundig on derzoek der grondstoffen door een chemist, en het bijeenbrengen van geld tot dit alles." De nieuwe vuren die op de Schelde beneden Antwerpen (Belgisch gedeelte) zijn geplaatst, bij het fort de Parel en bij de Draaiende Sluis («de Pijp Tabak"), zullen den 21ea dezer voor het eerst ontstoken worden en vaai zonsondergang tot zons opkomst branden. Een ander licht zal bij de samenvloeiing van de Schelde en de Rupel ont stoken worden. Ziehier de cijfers van in- en uitvoer voor ons geheele land, gelijk ze voorkomen in het Rotter- damsehe Handelsbericht Invoer. 1877: 7,955.892; 1878: 8.362.415; 1879: 8.971.541; 1880: 9.851.573 ton. Uitvoer. 1877: 3.445.305; 1878: 3.675.8911879: 3.922,720; 1880: 4.477.120 ton. Uit bijzonderheden omtrent deze totaalcijfers blijkt, dat de handel gestadig toeneemt van en op Belgie, Engeland, Tolverbond, Spanje, Frankrijk, en vooral de Yeieenigde Staten. examencommissien. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. C. J. F. Mirandolle, lid van de tweede kamer, als lid, tevens voorzitter der com missie belast met het afnemen der examens voor de betrekking van leerling-consul, onder dankbe tuiging. Yoortstot lid, tevens voorzitter van ge melde commissie benoemd de heer mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, lid van de tweede kamer. rechterlijke macht. Benoemd tot president der arr.-rechtbank te Roermond, mr. C. E. P. J. Strens, thans rechter in die rechtbank. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Zegwaart, C. L. J. Bosvan Soerendonk, P. van Sambeek en vanWorkum, R. J. Visser. leger. Overgeplaatst in zijiv rang bij het reg. grenadiers en jagers de kapitein jhr. F. A. G. Bee- laerts van Blokland, van het 3e reg. inf.benoemd bij het wapen der artillerietot kapitein bij het 3e reg. vest.-art. de le luit.-adj. R. A. M. Speng- ler, van het 8e reg. veld-art.bij het 4e reg. vest.- art. de le luit. H. Seret, van het wapen, thans als lid van de tweede kamer op non-activiteit. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Brummen, A. Lagerwerf!, thans directeur van het postkantoor te Oud-Beijerland. telegraphie. Benoemd tot telegrafist 2e kl. bij den rijkstelegraaf, D. R. van Urk. Sinf-Annalaud, 19 Jan. Naar aanleiding van een schrijven van ged. staten heeft onze ge meenteraad het traktement van den heer J. W. Slager, hoofd der school, met 100 verhoogd en gebracht op 1000. dat zij zich bijna niet bedwingen kon, maar zij sloop stil heen en wierp een blik in de eetkamer, zag den gastheer slapende en de gastvrouw le zende en ging op hare teenen naar de laatste toe, die haar gezien had. «Gaat gij uit, Mabel, en zoo alleen?" vroeg mevrouw. «Ja, Grace slaapt. Zou het niet grappig zijn aan Herman te vertellen dat zij in slaap gevallen is over de staathuishoudkunde van Stuart Mill?" Mevrouw schudde lachend het hoofd. »Als zij ontwaakt moet gij haar zeggen, maar stoor haar niet, dat ik naar den kuil op het duin ga en daar blijf tot het theetijd is. Adieu dus, zoo lang". Mevrouw zag op en het lieve gelaat boog zich over haar heen en drukte een kus op haar moeder lijke wang. Daarna zette zij haar hoed op en trad naar buiten in den zonneschijn. Hoe heerlijk is die warmte van een Augustus middag, wanneer alles zoo heerlijk bloeit en geurt; wanneer in elk verloren hoekje rozen prijken; wanneer de boomen zwaar beladen zijn met pruimen, appelen en perenwanneer het gevoel van buiten te zijn alleen reeds wellust is; wanneer het licht en de warmte ons zoo doordrin gen dat het dolce far niente het heerlijkste schijnt wat het leven ons kan bieden. En om dat alles te genieten bestaat er geen beter plaats dan een ouderwetsche tuin. Mabel liep langzaam dien tuin door, plukte hier en daar een welriekende bloem en scheen Benoemd tot leeraar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan de H. B. S. te Tiel,jhr. H. W. A. Clifford, te Nieuwesluis. Niet in 1871, zoo als gisteren abusievelijk gemeld werd, maar in 1878 is de selioolspaarbank te Koudekerke opgericht. Het aantal officieren van het leger hier te lande, die op 1 Jannari 1882 bij het Indische leger gedetacheerd waren, bedroeg 104. Bij het leger in Indie bestaat tot nog toe een overcompleet. Er is voorloopig geen sprake van, dat officieren bij het Indische leger gedetacheerd zullen worden.' Gisteren stond voor het hof te 's Hage terecht H. A. B, uit Maastricht, die in den nacht van 28 op 29 Oct. uit een logement te Middelburg, ten nadeele van den logementhouder, een blauwe ratiné overjas heeft entvreemd en die voor 4 verkocht. Hij werd tot 6 maanden gevangenis straf veroordeeld. Het "oude gasthuis te Bergen op Zoom is verkocht aan de R. K. Zusters. Men wil dat eene nieuwe orde zich in dat gebouw zal vestigen. 's Bleer Arendskerke, 19 Jan. Heden had onder deze gemeente een treurig voorval plaats. De 17jarige dochter van den arbeider P. B., eenig werk in de schuur, staande op de hofstede van den landbouwer L. L. in den Nieuwen Kraaijert te verrichten hebbende, had het ongeluk van een aanmerkelijke hoogte op den vloer te vallen, met het treurig gevolg dat zij oogenblikkelijk den geest gaf. Den geneesheer Schilham alhier, die onmiddellijk te hulp werd geroepen, kon niets anders doen dan den dood constateeren. Een verschrikkelijk geval van den waanzin, die bij de Javanen als Amok bekend is, viel den 5en December jl. op de fabriek Torloengan te Sidho-Ardjo voor. De amokmaker moet geduren de eenigen tijd aan een jongere zuster zijner vrouw, in dienst bij de familie Kochs, zijne liefde betuigd hebben, die echter voor die betuigingen doof bleef. Hij scheen daarom het voornemen opge vat te hebben haar te overvallen. Na zijne vrouw weggezonden te hebben is hij 's nachts, terwijl de heer K. afwezig was, in huis en in de kamer, waar de baboe sliep, gedrongen. Deze gaf ver schrikt een gil, waardoor de vrouw des huizes wakker werd en onder het uitgillen orang amok amok om hulp riep. De indringer liep mevrouw K. na en bracht haar een twintigtal steken toe daarna moesten zijn schoonvader, moeder en drie andere familieleden het ontgelden. Van de zes gewonden zijn vier overleden, terwijl voor het behoud van de twee overigen weinig hoop bestond. Woensdag avond hebben de visschers te Noordwijk aan Zee, uit ontevredenheid over de bepalingen betreffende de aanmonstering, vrij ernstige ongeregeldheden gepleegd. Bij verschil lende reeders werden de glasruiten ingeworpen De politie trachtte zooveel mogelijk de orde te herstellen, maar kon door gebrek aan de noodige macht niet voldoende slagen. Een veldwachter- geraakte onder den voet en werd ernstig verwond. Gisteren middag zijn de procureur-generaal, de officier van justitie en de rechter-commissaris uit den Haag naar Noordwijk vertrokken. Gewa pende hulp wordt gereed gehouden. Niet 246, maar 24 sollicitanten zijn voor de open plaats van den notaris Klaverwijden te Lei den opgekomen. Proeven aan de veeartsenijschool te Hannover hebben de deugdelijkheid van losse, lichte turf als strooisel bevestigd. De turf, waarvan gebruik gemaakt werd, was fijngemaakt en bijna in poeder- veranderd. Zij nam 7J a 8 maal haar gewicht aan water op, terwijl stroo en houtzaagsel niet in staat zijn om er meer van optenemen dan onge veer 3j a 4 maal. Men bepaalde het gehalte van de lucht aan ammoniak in twee stallen, elk met niet te kunnen scheiden van al die kleurenpracht. Van lieverlede kwam zij echter den tuin uit en in het eerste veld dat er achter lag. Zoodra zij daar was sprong er iets tegen haar japon en om laag ziende ontdekte zij den ruigen dokter Johnson, die met éen oog al hare bewegingen in het por taal gevolgd had, maar eerst lang daarna kon besluiten om zijn heerlijk hoekje te verlaten; doch nu al kwispelstaartende scheen te zeggen. Gij denkt er toch niet over om mij thuis te laten «Zoo, dokter Johnson, wilt gij ook mee? Nu dat is goed, als gij de schapen niet achterna loopt" sprak zij en dokter Johnson, die haar heel goed verstond, antwoordde haar met drie sprongen en evenveel korte blafjes, terwijl Mabel haar stap verhaastte om te toonen dat zij zijn blijdschap deelde. Een wandeling van tien minuten bracht haar aan de duinen en bij het bekoorlijke plekje, waar zij en Grace gewoon waren met boeken en werk te zitten en de heerlijke zomerdagen door te brengen. Uit dezen kuil kon men op het strand zien en wanneer het tij hoog was zag men bene den niets dan een deinende, groene vlakte, helder als kristal en ongeloofelijk schoon. Men zou bladzijden vol kunnen schrijven over de vreemde tinten en schaduwen, de afwisselende, geheim zinnige lichten en het blinkende schuim van die edele zee, welke de klippen van Toulhaven bespoelde, maar dat zou vervelend zijn en toch de werke lijkheid niet teruggeven. twee paarden bezet, het strooisel in den eenen stal was turf, dat in den ander stroo. Met stroo als strooisel, was het gehalte der lucht aan ammoniak reeds op den zesden dag even groot als op den vijftienden met turf als strooisel. Het onderzoek van een monster mest met turf als strooisel bleek, bij vergelijking met eene zelfde hoeveelheid verschen gewonen paardenmest, te bevatten ongeveer evenveel potasch en phosphor- zuur, maar meer stikstof. (Lbw. Ct.J Te Batavia is aangekomen de stoomboot Gouv.-Generaal Loudon, vanPalembang, aanboord hebbende een 80tal vrouwen, echtgenooten van de van die plaats verbannen Pangerans en Radhens. Onder die dames bevindt zich ook een negentig jarige oude Ratoe, echtgenoote van den voormaligen sultan van Palembang, welke haar kleinzoon, die verbannen is naar Timor Koepang, gaat opzoeken. Een gedeelte van die dames is in Kampong Djawa gelogeerd, terwijl het overige gedeelte be nevens de oude Puitoe aan boord van de Loudon zijn achtergebleven. De dames zien er over het algemeen goed uit, er zijn er zelfs bij, die nog zeer jong en zeer schoon zijn, maar zij zijn bijna alle armoedig gekleed. Zij zullen vermoedelijk met de Loudon de reis voortzetten. Een dronkaard, die in eene politiewacht te 's Gravenhage opgesloten was, vond daar een levend konijn, dat er als «gevonden voorwerp" bewaard werd. Volgens het Dagblad heeft de kerel het dier gedood en rauw verslonden, alleen huid, haar en beenen latende liggen Te Arnhem is een «opera-concert" aange kondigd door gewezen artisten van het stads theater te Elberfeld, waar de opera-voorstellingen midden in het speelseizoen gestaakt zijn moeten worden. Het programma bestaat uit gedeelten van opera's en solo-voordrachten. Alle bewoners van den schouwburg te 's Gra venhage, zijnde de orkest-directeur, de schilder decorateur en de machinist, zijn met hunne gezinnen daaruit verdreven, met het oog op de plannen tot verbouwing en ook ter voorkoming van brandgevaar. Alleen de concierge mag in 't gebouw blijven wonen. De majoor-kommandant der schutterij te Zaandam, de heer R. Köhne, heeft zijn ingediend verzoek om eervol ontslag weder ingetrokken. In een schouwburg te Pesth brak Dinsdag avond een brand uit die spoedig gebluscht werd. Het was voor den aanvang der voorstelling, en de zaal was nog niet vol, waaraan het toe te schrijven is dat de paniek geene ernstige gevolgen had. Want alsof de menschen' nooit wijs zullen worden, stormde weder het gansche publiek in wilden haast naar de deuren. Bij het laatste Joden-opstootje te Warschau werden door Christenen geplunderd: 292 drank winkels, 683 eethuizen, winkels en synagogen en 393 particuliere huizen, allen van Joden. Men berekent dat ruim 2000 huisgezinnen geruïneerd zijn. De heer Jackson, vertegenwoordiger van de New-York Herald te Londen, en de heer Larsen, een der teekenaars van de Illustrated London News, zijn van Petersburg over land naar de monding der Lena vertrokken om de overgeblevenen van het poolschip Jeannette op te zoeken. In een verbeterhuis te Glasgow, waar 136 jongens zijn opgesloten, had Woensdag een op- «tootje plaats waarbij dejongens alles stuk sloegen en zes hunner ontsnapten. Niet onaardig is de wijze waarop zij meester werden in huis. Terwijl zij onder opzicht van den directeur bijeen waren, trokken zij plotseling allen hun schoenen uit en wierpen die den armen ambtenaar om het hoofd. Het gezag was toen vertreden onder het schoeisel der gevangenen en lustig sloegen de jongens al de glasruiten en al het huisraad stuk, dat zjj onder hun bereik vonden, totdat de politie er een eind aan kwam maken. -- Sedert eenige dagen werd te Antwerpen de advocaat Bernays vermist, eene bekende figuur en schoonzoon van den heer Ed. Pécher. Men opperde omtrent zijn lot allerlei vermoedens, onder meer ook dat hij zich bij Fransche zendelingen zou aangesloten hebben, wat niet in tegenspraak Van de plaats waar Mabel zat, kon zij zonder op te staan en haar hals te verdraaien de twee oude steenen dammen met de ouderwetsche vuur torens, waar tusschen de rivier in zee liep, niet zien. Ze vormden een soort van haven, waar de visschersschuiten met hunne roode zeilen dage lijks in en uitvoeren. Maar als zij achterover lag met de handen onder het hoofd, zag zij het puntje van de groote Oostelijke klip, die zoo hoog en breed was en bij stormweder zoo gevaarlijk en böven op die rots stond de uitdagende bouwval der oude abdij van St Ethelfleda. Men kon gaan waar men wilde in den omtrek van Toulhaven, die ruïne grijnsde u overal aan. Zij keek barsch neder op de reizigers op zee terwijl de blauwe lucht door het vervallen met selwerk heen blonk op het land, om het even waar, in het Westen, Noorden of Zuiden, al was zij ook een oogenblik verborgen achter een heuvel, of door een bocht in dan wegdaar verrees zij eensklaps weer voor u, stak boven alles uit als een oude wachter die honderden koningen overleefd had en een baken, mijlen in het rond, voor hen die met schepen op zee waren. Nu lag Mabel op haar rug naar dien ouden reus te kijken en te peinzen over hetgeen het leven en de wereld haar nog zouden bieden. «Wat zijn zij goed voor mijdacht zij, «zij willen zelfs dat ik nog een maand zal blijven en ik ben reeds drie weken hier. En wat zou ik het gaarne doenHet is nu Augustus en zij ver wachten Philip niet voor Octoberdus heb ik al was met de richting zijner gedachten in den laatsten tijd. Geen enkel spoor echter bevestigde dit vermoeden. Eergisteren morgen om tien uren kwam te Antwerpen een brief uit Bazel, gericht aan den Coroner de la ville d'Anvers". De procureur- generaal opende den brief, die door zekeren Henry Vaughan onderteekend was. De schrijver zeide dat hij zaken had met Bernays, die hem in Brussel was komen spreken over eene op te richten stoombootlijn tusschen Engeland, België en Australië met een kapitaal van 500.000 pond sterling. Na de bespreking der zaak liet Vaughan aan Bernays een pistool zien dat op de tafel lag en legde hem de samenstelling ervan uit. Op eens ging het pistool af en Bernays viel neer. Yaughan liep om water te halen, doch bespeurde spoedig dat Bernays dood was, en verliet, beangst voor de gevolgen, Brussel. Het Antwerpsch parket seinde dadelijk naar Brussel om een onderzoek in te stellen in het huis n° 159 Rue de la Loi, dat in den brief was opgegeven. Door misverstand of zorgeloosheid deed men echter niets te Brussel, zoodat eergis teren om vier uren de Antwerpsche officier van justitie Berré zich naar Brussel begaf en daar met- zijn collega een onderzoek instelde. Men kon het slot van het huis niet openmaken en klom door een raam binnen. In een kamer, netjes als kan toor gemeubeld, vond men het gas branden en het lijk van Bernays uitgestrekt in een armstoel, met een wond in den hals. Staat men hier voor een ongeluk of voor eene misdaad? Volgens de Etoile Beige heeft Bernays in den trein naar Brussel aan een zijner mede reizigers gezegd«Ik weet niet of ik naar een groot heer of naar een chevalier dlndustrie ga". Bestolen was Bernays niet; zijn geld en horloge waren nog aanwezig. Men zoekt Vaughan na tuurlijk vlijtig, Een merkwaardig stukje uit Scoville's pleidooi. «Er zit achter deze vervolging, zeide hij Woens dag, een invloed, dien ik heb gevoeld en dien de jury zal gevoelen eer dit proces is afgeloopen. Er zijn staatslieden die hun eigen schande ver bergen achter de schande van den beschuldigde, en die hem tot zondenbok voor hunne misdaden willen makan. Mannen als Grant, Conkling en Arthur zijn moreel en intellectueel verantwoor delijk voor deze misdaad. Conkling zal het niet ontgaanhij zal niet ontsnappen aan de ver- antwoording voor den staat van zaken welke tot deze daad leidde, en als ik er iets aan doen kan, zal hij het vonnis des volks niet ontkomen wegens zijn aandeel in het schandelijk grabbelen naar ambten, dat hem met het gekozen hoofd dezer groote natie in strijd bracht en dezen armen, krankzinnigen man deed begaan wat die lieden zelf en nog honderd anderen zouden toegejuicht hebben als het op andere wijze dan door moord was geschied, het uit den weg ruimen van president Garfield, die hunne verderfelijke en schandelijke ambtenjacht tegenging. En ook Grant zal dat vonnis niet ontgaan, dat hun zoo- terecht treft. Toen hij met ongepasten haast uit Mexico kwam om het gewicht van zijn naam te werpen in den strijd om een ambt, was het zijn doel al de bestaande geschillen aan te wakkeren. Als ik er iets aan kan doen, dan zullen de mis daden van deze groote en machtige lieden niet gewroken worden aan dezen armen krankzinnige." Louise Michel boet hare deelneming aan den Blanqui-optocht in de gevangenis St. Lazare, waar een redacteur van de Voltaire haar een bezoek heeft gebracht. Zij beklaagde zich dat zij in de gevangenis veel te goed behandeld werd, maar zij zou er nog wel eens meer komen, zeide zij. De reporter vroeg haar of zij dan meende met de heftigheid harer onberedeneerde gevoelens Frank rijk te kunnen regeeren. «Ik weet het niet, antwoorde zij. Ik zal u een oprecht antwoord geven. Wij zijn, geloof ik, niet bestemd om te regeeren, alleen om te vernielen. Wij zijn de afbrekers, anderen zullen opbouwen." «Maar als gijlieden nu eens aan de regeering waart, zoudt gij toch in enkele opzichten met de nood zakelijkheid rekening moeten houden." «Juist daarom moet niemand vanons aan de regeering komen. Ik heb het dikwijls aan Clémenceau gezegd dat hij zijn ontslag moet nemen als kamerlid. Het parlementarisme is onmogelijk. Het is eene oude machine met versleten rade ren"! En iets later in het gesprek zeide de burgeres nog: «Ik zeg u dat Gambetta ons naar Sedan brengt, dat het opportunisme de ondergang deB lands is, en dat wij de maatschappij ondanks uwen tegenstand zullen redden. Indien er eerlijke Gambettisten zijn, en ik geloof het, dan zullen zij zich bij ons aansluiten. De rest, het rotte deel, zal in den modder blijven. Dan beleven wij den grooten socialen - veldslag". Toen stond de jour nalist ophij had er blijkbaar genoeg van. Wij leven in een tijd van panorama's en het zal niet lang meer duren of iedere stad van eenigen omvang bezit zijn veldslag, zijne belegering, zijn ijs- of zeegezicht. Maar wij leven ook vlug en verlangen spoedig naar iets nieuws, zoodat men in de groote steden moet gaan denk«n om ook in dit genre wat variatie te brengen. Een Parijzenaar heeft er wat op gevonden en deelt mede wat hij voor het ideaal-panorama houdt. Men moet den toeschouwer zelf eene rol laten spelen in de handeling welke het panorama voor stelt. den tijd om nog een maand te blijven en weg te zijn eer hij komt. Ik kan hier natuurlijk nooit komen als hij thuis is mijn aanblik zou hem woedend maken, denk ik." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2