N° 17. 125e Jaargang. 1882. Vrijdag 20 Januari. FEUILLETON. Middelburg 19 Januari. EEN VERWOEST LEVEN Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3^50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad verten tien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Ween én, Zurich enz. MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Er heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit de heeren prof. G. B. van Hamel, inr. G. Belin- fante, prof. J. T. Buys, mr. P. R. Feith, prof. J. E. Goudsmit, prof. B. J. Gratama, prof. H. v. d. Hoeven, mr. S. J. Hingst, mr. A. F. K. Hartogh, mr. J. Knottenbelt, mr. J. A. Levy, mi. W. Siewers v. Reesema, mr. I. Rombach, mr. H. H. Tels en mr. J. Domela Nieuwenkuis, met de bedoeling bet initiatief te nemen tot adressen, onderschei denlijk bestemd voor den minister van justitie en de eerste kamer, ten einde aan te dringen op zoo spoedig mogelijke invoering van het wetboek van strafrecht. Het adres aan den minister van justitie luidt aldus «Binnenkort zal een jaar verstreken zijn, sedert, de wet van 3 Maart 1881 (Stbl. no. 351 een nieuw wetboek van strafrecht vaststelde. Bedoeld tijd stip mag in de geschiedenis van ons vaderland met gulden letteren worden opgeteekend. De codificatie toch, die de wetgevende macht den volke schonk, was de vrucht eener echt nationale gedachte, geteeld en gerijpt op eigen bodem, be stemd om eene andere van uitbeemscbe herkomst te vervangen. Algemeen en rechtmatig derhalve was de blijd schap, toen ons volk in zijne nieuwe strafwetge ving naast bet verlossingswerk eener geestelijke overheersehing, tevens begroeten mocht de ver wachting eener strafrechtspleging, overeenkomstig de zeden, de behoeften, de eischen van onzen tijd. Die verwachting echter is tot dusverre niet vervuld. Ja zelfs laat, blijkens mededeeling van uwe excellentie in de tweede kamer der staten- geheraal, het zich aanzien, als kon het vurig begeerde doel in de naaste toekomst niet worden bereikt. De invoering toch van bet wetboek van strafrecht wordt, naar luid dier mededeeling, afhankelijk gemaakt van den voltooiden aanbouw van gevangenissen. De verwezenlijking van dit voornemen opent een tusschentijdvak, welks duur met zekerheid te bepalen niet ligt binnen het bereik van menschelijk vermogen. Middelerwijl is het bestaande strafrecht, hoezeer door verpletterende meerderheid in de staten- generaal veroordeeld, richtsnoer voor rechterlijke beslissingen. Het werk der invoering wordt ver schoven zonder den allergeringsten waarborg, dat men in de toekomst rekenen mag op even gereede bereidvaardigheid om de dringend noodzakelijke hervorming van ons strafrecht haar beslag te doen erlangen. Immers zullen, kunnen althans, aan die hervorming, zonder den minsten grond, steeds stijgende eischen worden gesteld. En de afmetingen zelve, die de taak gaandeweg vèrkrijgt, kunnen er alsdan toe bijdragen, dat men voor hare volvoering terugdeinst. De ondergeteekenden hopen dat het vaderland 33 door JESSIE EOTHERGILL. HOOFDSTUK XVH. Bij mijnheer Grey. »En toen zei ik dat Grey succes had en zij was daar zoo zeker niet vanmaar ik had toch gelijk; want hjj heeft eene brave vrouw tot echt genoot. Ik denk dat Grace daarop doelde, dien dag toen zij met mij sprak. Wat ben ik een dwaas geweest!" De nacht kroop voortin het Oosten brak een nieuwe dageraad aan, vol nieuwe hoop en vreugde voor de wereld in het algemeenmaar toen de zon in al haar glorie opging vond zij Philip met een zeer ledig hart. HOOFDSTUK XYHI. I'llilip biedt zich aan om „blauwe rozen" te gaan zoeken. Philip bleef twee dagen en twee nachten bij mijnheer Grey, ontmoette teel menschen, had ver scheiden gesprekken met Lady Elisabeth, die heel voor dezen, door niemand gewenschten doch alles zins mogelijken, uitslag behoed moge blijven. Uit dien hoofde wenden zij zich met ernstigen aandrang tot uwe excellentie met eerbiedig verzoek, dat het haar behage in nadere overweging te nemen zoo danige maatregelen als waarvan invoering van bet wetboek van strafrecht binnen den kortst mogelijken termijn mag worden te gemoet gezien. Hetwelk doende, Januari 1882. De commissie voor de spoorweg-enquête gaat dagelijks voort met bet hooren van de mondelinge verklaringen der getuigen. Gisteren is o. a. de beer B. Rodenhuis, directeur der Export-maat schappij voor Zeelandvoor haar verschenen. *Vlïssingjen, 19 Jan. De Eng. brik Alfred die de vorige maand hier als zeevondst binnen gebracht werd, is in publieke veiling verkocht, bet schip voor 690 en de lading gaskolen voor 1010. Door den zwaren mist is gisteren geen mailboot aangekomen. De Prinses Elisabeth vertrok des avonds op tijd. Ook beden morgen kwam de boot op den gewonen tijd aan. Naar wij vernemen zal de heer mr. M. J. de Witt Hamer alhier eerstdaags twee of drie voor drachten houden over sociaaldemocratie, katheder socialisme en de richting van het tijdschrift Vragen des Tijds. De eerste voordracht is be paald op 31 Januari. Gisteren is de heer mr. P. J. Sprenger door de rechtbank alhier als advocaat en procureur be- eedigd. Onder de nagelaten papieren van den oud president der Transvaal-republiek T. F. Burgers, is een soort van verweerschrift gevonden, waarin hij de inlijving der republiek wijt aan gemis van vaderlandsliefde, aan partijzucht en kleinmoedig heid. Hij voor zich was tegen de inlijving blijven protesteeren. Hij was scherp aangevallen, ja belasterd over de aanneming van eene toelage uit de Trans- vaalscbe kas, van de Engelscbe regeeringdie toelage moest strekken tot schadevergoeding voor geleden verliezen, daar hij »zoo goed als een be delaar, met gekrenkte gezondheid," in de Kaap kolonie was teruggekeerd. Kwetsend voor zijn gevoel was 't geweest, maar de omstandigheden hadden hem gedrongen die toelage aan te nemen. Geheel ongegrond is echter de beschuldiging, zegt hij, als had ik de republiek verraden en daarvoor van de Britsche regeering betaling erlangd. Nooit heb ik ontvangen, on nooit zal ik ontvangen iets wat van dien kant komt, daar ik niet heb opgehouden of zal opbonden met tegen de annexatie als onrechtvaardig en wreed te pro testeeren". De schrijver hoopt, dat de ervaring de Boeren zal hebben leeren inzien, dat zij zich van partijzucht hebben te onthouden en dat zij door eendrachtige vriendelijk was en hem verzocht hen nog eens te bezoeken. Yan Halliards schreef hij aan zijn moeder, om te zeggen dat hij weldra te Toulhaven kwam en nadat hij mijnheer Grey verlaten had, keerde hij naar Irkford terug, ging regelrecht naar het kantoor en vroeg om mijnheer Starkie alleen te spreken. Op zijne wandelingen door het plantsoen te Balliards, had hij besloten wat bij doen zou, indien het ten minste binnen het bereik der mogelijkheid lag. Het onderhoud werd hem terstond toegestaan en mijnheer Starkie begon »Zoo Massey, ik ben blij n te zien, gij ver langt zeker naar eenige regeling van zaken Zoo lang gij weg waart hebt gij uw gewoon salaris ontvangen, maar gij wist natuurlijk dat daar bij uw terugkomst verandering in zou komen, deze wissel brengt alles in orde en in het vervolg Philip had den wissel aangenomen en bekeken. «Gij zijt wel goed mijnheer. Het is zeer edel moedig en ik ben u zeer verplicht, maar en hij stak den wissel niet op met den blijden glim lach, dien mijnheer Starkie gewoon was bij der gelijke gelegenheden te zien «ik had u iets anders te vragen, wanneer gjj het mij wilt toe staan". Spreek op. Zjjt gjj niet tevreden met uw belooning? «Het is veel meer dan ik verdiend heb. Maar wanneer ik u inderdaad eenigszins van dienst ben geweest «Gjj hebt ons een zeer grooten, onschatbaren vaderlandsliefde het best hunne toekomst be vorderen. De beer E. J. Kocb, directeur der Zuid-Afri- kaansche Handelrrfl, heeft uit Durban aan die Afrikaanse Patriot de oprichting zijner maat schappij bericht. «Met de laatste mailboot, schrijft hij, hen ik uit Nederland alhier aan gekomen, met het doel de belangen onzer maat schappij in Zuid-Afrika waar te nemen. Wij zullen beginnen alhier een agentschap te openen om goederen voor de Transvaalsche en Vrijstaatsche republieken in te klaren en. uit te zenden. Yan bier is mijn voornemen naar Pretoria te gaan, om in de Transvaal winkels te openen en ver bindingen met winkelvereenigingen aan te gaan. Yoor hetzelfde doel hoop ik later den Oranje Vrijstaat en de Kaap-kolonie te bezoeken." «Bravo roept de Patriot uit, «Lewe die Z.-A. HandelmaatschappijDie konkurrensie is goed en word seker deur al ons lesers verwelkom en toe- gejuig. Ons was lang genoeg afhankelik van Engeland en Engelse byna skryf ons »bog" fabrikasies. Yoormanne van Boerewinkels bet nou 'n mooi kans om hulle in kommunikasie te stel met meneer Kocb, en sal die geleentheid ge wis nie ongebruik lat verbygaan om hom uit te noodig om hulle te kom besoek nie. Temeer daar dit blyk dat die maatschappy nie alleen ten doel het om goed te lewer an Boerewinkels nie, mar oek zelf winkels te open en meneer K. expres daarvoor uitgestuur het. Die saak is so in die gees en na die hart van ons volk. dat dit gen anbeveling nodig het nie." Naar men verneemt, is tot adjudant-hofmaar schalk des konings, in plaats van kolonel De Posson, benoemd mr. J. D. C. C. W. baron de Constant Rebecque. Men herinnert zich misschien dat het Engelsche stoomschip Ready indertijd van Ceylon werd uitgezonden, tot opsporing der schipbreukelingen van de Koning der Ned., die den 5en Oct. vergaan was. Het Soerabaiaasch Hbl. bevat het volgende ver haal van de mislukte reis van genoemd vaartuig. Den 22en Oct. verliet deze stoomboot Colombo, met provisiën aan boord voor 14 dagen en voor 195 personen, en bereikte Diego Garcia op den 29cn. Dat eiland ligt het zuidelijkste en is het grootste van den Chagos-archipel. De officieren werden daar gastvrij ontvangen, maar kregen geen inlichtingen omtrent de schip breukelingen. doch men meende daar dat Peros Bantos, een eiland aan den Noordkant der groep, eerder door ben bad kunnen worden bereikt. Men was nog niet gereed met kolenladen, toen de Madura kwam aanzetten. Een boot der Ready ging er naar toe. Men kwam overeen, dat de Madura naar Peros Bantos zou stoomen, en zoo zij daar niets vond, zigzag's gewijze verder naar de Seychelles. Ook de Ready zou naar Peros Bantos en, zoo zij evenmin succes had, naar de Malediven doorgaan. dienst bewezen en gij moet niet denken dat wij ons verbeelden, een dergelijke schuld met een wissel te kunnen afdoen". .«En zoudt gij mij niet aanmatigend vinden indien ik het waagde te zeggen, dat gij mij op een andere wijze oneindig beter kunt beloonen, dan door mij wissels of geld te geven?" «ZekerAl wat gij in redelijkheid verlan gen kunt. Wat zoudt gij wenschen?" «Ik zou wenschen, indien gij nóg een derge lijke onderneming, als die waarvan ik terugkeer, aan de hand hadt, dat gjj mij weer wegzondt 't zelfde waarheen hoe verder, hoe liever". «Verlangt gij weer weg te gaan? Ik had gedacht «Ik weet wat gij gedacht hadt mijnheer, en er was een tijd toen ik er ook zoo over dacht, maar nu niet meer. Ik verlang weg te komen. Het kan mij niet schelen welk werk ik krijg, of waarheen ik gaan moet; en als gij mij morgen zegt dat ik vertrekken moet om groene diamanten of blauwe rozen of iets anders te gaan zoeken, zal ik zeer verheugd zijn. Morgen misschien niet; maar overmorgen". «Nu, er is zulk een zaak niet om blauwe rozen te zoeken «Dat meen ik niet mijnheer; ik heb een tijd lang gezocht naar blauwe rozen zonder die te vinden. Maar ik ben blij dat gij iets hebt dat ik doen kan", zei Philip met een zweem van blijd schap in zijne sombere oogen. «Waar is het en wat Een kortstondige vergissing had tusschen heide schepen plaats. De kommandant van de Ready die zelf naar boord van de Madura wilde gaan, seinde «Ge behoeft niet ten anker te komen", doch op de Madura werd, daar de topvlag niet duidelijk was, H. C. M. verstaan, welke letters beteekenen «Kleeding gevraagd voor vrouweljjke passagiers". Men dacht daar dus reeds, dat de Ready dames passagiers gevonden had. Den 31en ging de Ready verder en den 2en Nov. kwam zij te Peros Bantos, 180 mjjlen van Diego Garcia. Den volgenden dag stoomde zij door en den 6en bereikte zij Suadiva Atoll, bet grootste eiland der Malediven. Ook bier vernam men niets. Den 9en bezocht de boot Mali Atoll, bet Konings eiland, in het midden der groep, doch ook daar wist men van niets en de eerste minister verze kerde den kommandant, dat wanneer op een der eilanden van dien archipel schipbreukelingen waren aangeland, zij reeds naar den koning zouden ge zonden zijn, om van daar naar Galle of elders te gaan. Den avond van denzelfden dag keerde de Ready naar Galle terug, waar zij drie dagen later aankwam. De burgemeester van Rotterdam, in aanmerking nemende dat, nadat reeds sedert eenigen tijd zich enkele verspreide gevallen van pokken variolae hebben voorgedaan, thans eenige gevallen zijn voorgekomen in dezelfde buurt, n. 1. de Peperstraat bij de Zandstraat, en dat, voor zoover bekend is, tot dusverre alle aangetasten zijn niet ingeënt, beeft bij openbare kennisgeving een ieder aange raden 1° zich tegen bet gevaar van besmetting zooveel mogelijk te vrijwaren, door van bet voor behoedmiddel der koepokinenting gebruik te maken, wanneer men nog niet ingeënt mocht zijn en zich opnieuw te laten inenten, indien sedert de laatste vaccinatie een geruime tijd mocht zijn verloopen2° buiten noodzaak, te vermijden het bezoek van de woningen waarin deze besmettelijke ziekte voorkomt. Yolgens de Indépendance melden de Nederland- scbe bladen dat HH. MM. Willem ni en Leopold II elkander bij het aanstaande hu welp k van prins Leopold in Engeland zullen ontmoeten en samen met een Nederlandsch eskader over Ylissingen naar Antwerpen zullen stoomenwaar groote militaire vertooningen plaats zullen hebben. Yoorts zouden de beide vorsten spoedig in elkanders hoofdsteden bezoeken komen afleggen. Yan dit alles kwam ons, bij onze eour&nten- lectuur, geen woord onder de oogen. Wanneer betgeen verteld wordt van «een Nederlandsch eskader" tot maatstaf mag dienen van 't geheel, dan hebben we te doen met eene welgeslaagde proeve van duimzuigerij. De aanleiding tot het alarm in den schouwburg te Rotterdam, gedurende de opera-opvoering van Maandag, was nietig tot in het belachelijke. Er «Het is nu niet in China; maar in Australië'' zei zijn chef; »het doorboren van rotsen om kolen mijnen te exploiteeren. Het is »0!" riep Philip met nog grooterblijdschap uit. «Dat klinkt goed en dat zou van langer duur zijn dan die andere zaak, denk ik?" «Drie jaar!" antwoordde mijnheer Starkie ernstig. «Drie jaren!" herhaalde Philip. Drie jaar alleen, met éen Europeeschen makker en eenige kolonisten als werklieden dat was de onderneming, zooals hij uit de woorden van mijnheer Starkie opmaakte. Drie jaar lang afwezig van vrienden en vaderland, zonder zekerheid van tijding te krijgen of te zenden. Drie jaren veilig drie jaren, die hij weg moest blijven. Des te beter, zei hjj bij zich zelf; waarvoor zou hij thuis blij ven? Wie zou ooit verlangen in Engeland eeii plantenleven te leiden als hij op die manier weg kon komen Zijne wangen, die in de laatste dagen eenigszins hol geworden waren, begonnen te gloeien en zijn oogen stonden helderder toen hij mijnheel' Starkie aanzag. «Indien gij mij ertoe in staat rekent en mij dien post wilt toevertrouwen, heb ik dien liever dan duizend pond sterling, Ik spreek in allen ernst mijnheer; waarlijk, ik zou meer willen geven dan ik zeggen kan, indien gij mij in dezen mijn zin laat doen". «Ik zie dat gij het ernstig meent" sprak de ander. «Gij behoeft niet zoo opgewonden tö kjjken; gij zult het baantje krjjgen en als gjj üQg

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1